Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 81

Θέμα: Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΤΩΣΗ ΣΕ ΒΙΝΤΕΟ.......

  1. #61
    Lord of the Strings Το avatar του/της SPORAKIAS
    Εγγραφή
    26/02/2005
    Μηνύματα
    931
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zoropatra
    γνωμη μου ειναι πως δεν θα εκανε δουλεια γιατι δεν ειχα μπλοκαρισμα τροχων......το abs απο οτι

    ξερω δεν αφηνει τους τροχους να μπλοκαρουν......
    πιστευω πως μπορει και να εκανε δουλεια....

    το ABS δεν θα αφηνε το μηχανακι σου να ''σηκωθει'' (ψιλο εντο--απο το δυνατο μπροστινο φρεναρισμα που εκανες) και ετσι δεν θα ειχες αποσταθεροποιηση του πισου μερους...

    και δεν θα μπλοκαρε ο πισω....που σου μπλοκαρε(μου φαινετε πως ακουγετε και στο βιντεο).....

    τα μηχανακια με ABS οταν φρεναρουν ''καθονται'' και πετυχαινουν πιο ομαλο κιολας φρεναρισμα....νομιζω...

    καποιοι που εχουν ABS μπορουν να τα πουν καλυτερα...
    Don't and drive just :a44: and fly

    ο καγκουρας...



  2. #62
    Εσύ όμως Zoro ενήργησες γνωρίζοντας πως η μοτοσυκλέτα σου δεν έχει ABS και γι'αυτό δεν επιχείρησες να κάνεις φρενάρισμα πανικού.Αν η μοτοσυκλέτα σου είχε ABS μπορεί να πλακωνόσουν στα φρένα και μπορεί να την γλίτωνες...μπορεί και όχι.Σημασία έχει να μην μιλάμε μόνο υποθετικά,ο,τι έγινε έγινε.Τώρα ατενίζουμε το μέλλον και φροντίζουμε να μαθαίνουμε από τα λάθη μας και από τα λάθη των άλλων,γι'αυτο και ο Zoropatra έκανε πολύ καλά που έβαλε το video του εδώ για να μην κάνουμε και εμείς κάποιο παρόμοιο κακό υπολογισμό.Πάντα όρθιοι/όρθιες ρε και τα σίδερα φτιάχνονται!

  3. #63
    i love you 80's Το avatar του/της zoropatra
    Εγγραφή
    16/11/2004
    Μηνύματα
    1.026
    Αρχικά δημιουργήθηκε από runneras125
    Εσύ όμως Zoro ενήργησες γνωρίζοντας πως η μοτοσυκλέτα σου δεν έχει ABS και γι'αυτό δεν επιχείρησες να κάνεις φρενάρισμα πανικού.Αν η μοτοσυκλέτα σου είχε ABS μπορεί να πλακωνόσουν στα φρένα και μπορεί να την γλίτωνες...μπορεί και όχι.

    εκεινη την στιγμη δεν εβαλα καν στο μυαλο μου αν εχω ή δεν εχω abs απλα φρεναρα οσο μπορουσα καλυτερα......και το φρεναρισμα αυτο ηταν πανικου....!!!!!
    Ο ΔΡΟΜΟΣ ΠΟΥ ΟΔΗΓΕΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΥΠΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ

    ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΧΑΠΙ ΠΟΥ ΤΟ ΠΕΡΝΕΙΣ ΜΙΚΡΟΣ ΚΑΙ ΜΕΝΕΙ.....

    μην ακολουθείς το μονοπάτι...πήγαινε εκεί που δεν υπάρχει μονοπάτι και άφησε τα ίχνη σου.....



  4. #64
    i love you 80's Το avatar του/της zoropatra
    Εγγραφή
    16/11/2004
    Μηνύματα
    1.026
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SPORAKIAS
    πιστευω πως μπορει και να εκανε δουλεια....

    το ABS δεν θα αφηνε το μηχανακι σου να ''σηκωθει'' (ψιλο εντο--απο το δυνατο μπροστινο φρεναρισμα που εκανες) και ετσι δεν θα ειχες αποσταθεροποιηση του πισου μερους...

    και δεν θα μπλοκαρε ο πισω....που σου μπλοκαρε(μου φαινετε πως ακουγετε και στο βιντεο).....
    ο τροχος μπλοκαρε γιατι το λιγο που παταγα το πισω φρενο οταν σηκωθηκε οτροχος ηταν πολυ για να μπλοκαρει........τωρα δεν ξερω αν θα μπορουσε ενα abs να σωσει κατι γιατι π.χ παιζει να
    μην επιανε τοσο πολυ το μπροστινο και εγω ή να ειχα φυγει ποιο περα...δηλαδη πανω στο μαντρακι ή και απο πισω απο το μαντρακι οπου υπαρχει θαλασσα.....

    τωρα επειδη υπαρχουν πολλα ''αν'' και ''αλλα'' δεν μπορω να απαντησω παραπανω το μονο που

    ξερω ειναι οτι ο τροπος που επεσα ''ετυχε'' να ειναι ο καλυτερος για εμενα και την μηχανη......





    αν υπαρχει καποιος που να ξερει απο abs ας απαντησει.....
    Ο ΔΡΟΜΟΣ ΠΟΥ ΟΔΗΓΕΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΥΠΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ

    ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΧΑΠΙ ΠΟΥ ΤΟ ΠΕΡΝΕΙΣ ΜΙΚΡΟΣ ΚΑΙ ΜΕΝΕΙ.....

    μην ακολουθείς το μονοπάτι...πήγαινε εκεί που δεν υπάρχει μονοπάτι και άφησε τα ίχνη σου.....



  5. #65
    Αρχικά δημιουργήθηκε από runneras125
    Αν η μοτοσυκλέτα σου είχε ABS μπορεί να πλακωνόσουν στα φρένα και μπορεί να την γλίτωνες...μπορεί και όχι.Σημασία έχει να μην μιλάμε μόνο υποθετικά,ο,τι έγινε έγινε.Τώρα ατενίζουμε το μέλλον και φροντίζουμε να μαθαίνουμε από τα λάθη μας και από τα λάθη των άλλων
    Ξερω πολυ καλα οτι σε περιπτωση πανικου ο μπροστινος τροχος γλιστραει πανευκολα με ελαχιστη πιεση στην μανετα του φρενου και πριν το καταλαβεις εισαι ξαπλα.
    Προσωπικα πιστευω δεν θα ειχε πεσει ο φιλος μας αν φορουσε ABS η μηχανη του αλλα αυτο ειναι κυριως μια ευχη-υποθεση.

    Σκεφτομαι οτι εφοσον οι αγοραστες επιμεινουν στην αγορα μοντελων με ΑΒS τοτε και η αγορα θα προσαρμοστει και θα γινει στανταρ εξοπλισμος οπως αλλωστε τεινει να γινει.

    Θεωρω οτι πρεπει ολα τα διτροχα πανω απο 125cc να εχουν καθε ηλεκτρονικο βοηθημα που υπαρχει (ABS,ESP,TCS,DSR,CBC _EDW_ )γιατι πανω απ'ολα ειναι δυο τροχοι! και στην καθημερινοτητα ολων μας εχει βροχες,διασπαρτα χαλικια,λαδια,χωμα στη ασφαλτο κτλ κτλ.

    Σιγουρα πολλοι δεν θελουν να εχουν "βοηθους" στην οδηγηση τους διαρκως... Το καλο λοιπον με τα ηλεκτρονικα ειναι οτι,αν το προβλεψει ο κατασκευαστης, απομονονωνται πανευκολα πχ.με το πατημα ενος κουμπιου.
    ~~Νέο forum για Suzuki - GSR600~~

    Μας ρωτάνε : «Ποιος ανακάλυψε τον ηλεκτρισμό ;» , «Ποιος μίλησε πρώτος για άτομα ;» , «Ποιος υπολόγισε πρώτος τη διάμετρο της Γής ;» , «Ποιος ανακάλυψε πρώτος ότι η Γή στρέφεται γύρω από τον Ήλιο ;» και απαντάμε «Οι Έλληνες !» .

    Λάθος ! Όλα αυτά τα ανακάλυψαν ο Θαλής , ο Δημόκριτος , ο Πτολεμαίος , ο Αρίσταρχος . Μεταξύ αυτών και του μέσου Έλληνα υπάρχει τόση απόσταση όσο μεταξύ του μέσου Έλληνα και ενός χιμπατζή...

  6. #66
    i love you 80's Το avatar του/της zoropatra
    Εγγραφή
    16/11/2004
    Μηνύματα
    1.026
    Αρχικά δημιουργήθηκε από a$wto$
    Ξερω πολυ καλα οτι σε περιπτωση πανικου ο μπροστινος τροχος γλιστραει πανευκολα με ελαχιστη πιεση στην μανετα του φρενου και πριν το καταλαβεις εισαι ξαπλα.
    Προσωπικα πιστευω δεν θα ειχε πεσει ο φιλος μας αν φορουσε ABS η μηχανη του αλλα αυτο ειναι κυριως μια ευχη-υποθεση.

    Σκεφτομαι οτι εφοσον οι αγοραστες επιμεινουν στην αγορα μοντελων με ΑΒS τοτε και η αγορα θα προσαρμοστει και θα γινει στανταρ εξοπλισμος οπως αλλωστε τεινει να γινει.

    Θεωρω οτι πρεπει ολα τα διτροχα πανω απο 125cc να εχουν καθε ηλεκτρονικο βοηθημα που υπαρχει (ABS,ESP,TCS,DSR,CBC _EDW_ )γιατι πανω απ'ολα ειναι δυο τροχοι! και στην καθημερινοτητα ολων μας εχει βροχες,διασπαρτα χαλικια,λαδια,χωμα στη ασφαλτο κτλ κτλ.

    Σιγουρα πολλοι δεν θελουν να εχουν "βοηθους" στην οδηγηση τους διαρκως... Το καλο λοιπον με τα ηλεκτρονικα ειναι οτι,αν το προβλεψει ο κατασκευαστης, απομονονωνται πανευκολα πχ.με το πατημα ενος κουμπιου.

    στην δικη μου περιπτωση δεν γληστρησε ο μπροστινος,δεν το λεω για εσενα απλα το αναφερω....
    τωρα αν θα εκανε δουλεια δεν ξερω....

    παντως εγω δεν θα ηθελα να υπαρχουν βοηθηματα σε μια μηχανη.....
    Ο ΔΡΟΜΟΣ ΠΟΥ ΟΔΗΓΕΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΥΠΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ

    ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΧΑΠΙ ΠΟΥ ΤΟ ΠΕΡΝΕΙΣ ΜΙΚΡΟΣ ΚΑΙ ΜΕΝΕΙ.....

    μην ακολουθείς το μονοπάτι...πήγαινε εκεί που δεν υπάρχει μονοπάτι και άφησε τα ίχνη σου.....



  7. #67
    Μερικοί από σας (πχ ο FZR600R που από ότι λέει και ο ίδιος δεν έχει φάει τούμπα ακόμα, άρα δεν έχει καν νόημα να λέει σε κάποιον για χάσιμο του μπροστινού κλπ) θα έπρεπε να ψάξετε κάνα δυο τρεις σελίδες του φόρουμ "Οδήγηση -Tips & Tricks".

    Λυπάμαι που το λέω χοντρά αλλά παιδικά κολλήματα του τύπου μπαίνουμε με πολλά σε στροφή και κόβουμε δυνατά ΠΑΝΩ στη στροφή χωρίς να προσπαθήσουμε έστω και ΑΚΑΡΙΑΙΑ να σηκώσουμε τη μηχανή πρώτα και ΜΕΤΑ να φρενάρουμε, είναι συνήθεις αιτίες για τέτοιες τούμπες -έχω φάει κι εγώ με λιγότερα.
    Τον πανικό της στιγμής μπορεί να χρειάζεται να τον καταπολεμάς μια ζωή, αλλά πρέπει να τη ψάχνεις με φρένα πανικού συνειδητά και συχνά για να μην έχεις τέτοιες ξαφνικές -και χαζές ας μου επιτραπεί- πτώσεις.

    Στο παραπάνω φόρουμ έχει κι άλλα σχετικά με το ABS κλπ.

    Zoro, τώρα που έφαγες μια τούμπα φτάνει έ, όχι άλλη...


  8. #68
    i love you 80's Το avatar του/της zoropatra
    Εγγραφή
    16/11/2004
    Μηνύματα
    1.026
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
    Μερικοί από σας (πχ ο FZR600R που από ότι λέει και ο ίδιος δεν έχει φάει τούμπα ακόμα, άρα δεν έχει καν νόημα να λέει σε κάποιον για χάσιμο του μπροστινού κλπ) θα έπρεπε να ψάξετε κάνα δυο τρεις σελίδες του φόρουμ "Οδήγηση -Tips & Tricks".

    Λυπάμαι που το λέω χοντρά αλλά παιδικά κολλήματα του τύπου μπαίνουμε με πολλά σε στροφή και κόβουμε δυνατά ΠΑΝΩ στη στροφή χωρίς να προσπαθήσουμε έστω και ΑΚΑΡΙΑΙΑ να σηκώσουμε τη μηχανή πρώτα και ΜΕΤΑ να φρενάρουμε, είναι συνήθεις αιτίες για τέτοιες τούμπες -έχω φάει κι εγώ με λιγότερα.
    Τον πανικό της στιγμής μπορεί να χρειάζεται να τον καταπολεμάς μια ζωή, αλλά πρέπει να τη ψάχνεις με φρένα πανικού συνειδητά και συχνά για να μην έχεις τέτοιες ξαφνικές -και χαζές ας μου επιτραπεί- πτώσεις.

    Στο παραπάνω φόρουμ έχει κι άλλα σχετικά με το ABS κλπ.

    Zoro, τώρα που έφαγες μια τούμπα φτάνει έ, όχι άλλη...

    δεν ξερω αν εχεις δει το βιντεο αλλα φρεναρω πριν την στροφη!!!!
    και οσα φορουμ και να διαβασω σιγουρα αν δεν καταλαβω εγω καποια πραγματα στην πραξη δεν
    γινεται!!!!
    τωρα η συγκεκρημενη τουμπα ηταν αποτελεσμα αλλων πραξεων!!!!

    ΟΧΙ ΟΔΗΓΙΚΩΝ!!!
    Ο ΔΡΟΜΟΣ ΠΟΥ ΟΔΗΓΕΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΥΠΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ

    ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΧΑΠΙ ΠΟΥ ΤΟ ΠΕΡΝΕΙΣ ΜΙΚΡΟΣ ΚΑΙ ΜΕΝΕΙ.....

    μην ακολουθείς το μονοπάτι...πήγαινε εκεί που δεν υπάρχει μονοπάτι και άφησε τα ίχνη σου.....



  9. #69
    Κι όμως καί αυτό που σε έκανε να πατήσεις φρένο πάνω στη στροφή, κομμάτι της οδηγικής εκπαίδευσης που δεν έχουμε είναι...

    Δεν ξέρω αν βοηθάει αυτό που λέω, αλλά παρόλο που έχω γίνει σαν κι αυτόν επειδή έχω μόνιμα 2 δάχτυλα στο συμπλέκτη, και άλλα 2 στο φρένο, μόνο όταν άρχισα συνειδητά να σηκώνω τη μηχανή και μετά να φρενάρω (σε στροφή πάντα) άρχισε σιγά σιγά να μου γίνεται συνήθεια -όπως και τα δάχτυλα, και ένα κάρο άλλες κινήσεις που κάνω τώρα μηχανικά.

  10. #70
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zoropatra
    δεν ξερω αν εχεις δει το βιντεο αλλα φρεναρω πριν την στροφη!!!!
    και οσα φορουμ και να διαβασω σιγουρα αν δεν καταλαβω εγω καποια πραγματα στην πραξη δεν
    γινεται!!!!
    τωρα η συγκεκρημενη τουμπα ηταν αποτελεσμα αλλων πραξεων!!!!

    ΟΧΙ ΟΔΗΓΙΚΩΝ!!!
    ρε κομαντο φιλε μου πες τους να δουν τον χιλιομετρητη για να καταλαβουν ποσο εντονα πατησες φρενο!

    απο 150 --------- 60------------- 0!

    λογικο ηταν!το παρακανες λιγο με το πατημα και το τρομαγμα!
    σημασια εχει οτι ειμαστε εδω τωρα και γραφουμε παρεα για αυτο!




    (ΠΑΛΙΟΚΑΓΚΟΥΡΑ)

  11. #71
    i love you 80's Το avatar του/της zoropatra
    Εγγραφή
    16/11/2004
    Μηνύματα
    1.026
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
    Κι όμως καί αυτό που σε έκανε να πατήσεις φρένο πάνω στη στροφή, κομμάτι της οδηγικής εκπαίδευσης που δεν έχουμε είναι...

    Δεν ξέρω αν βοηθάει αυτό που λέω, αλλά παρόλο που έχω γίνει σαν κι αυτόν επειδή έχω μόνιμα 2 δάχτυλα στο συμπλέκτη, και άλλα 2 στο φρένο, μόνο όταν άρχισα συνειδητά να σηκώνω τη μηχανή και μετά να φρενάρω (σε στροφή πάντα) άρχισε σιγά σιγά να μου γίνεται συνήθεια -όπως και τα δάχτυλα, και ένα κάρο άλλες κινήσεις που κάνω τώρα μηχανικά.


    ειχα να κοιμηθω ενα βραδυ πριν την πτωση....καταλαβες τι θελω να πω?
    Ο ΔΡΟΜΟΣ ΠΟΥ ΟΔΗΓΕΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΥΠΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ

    ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΧΑΠΙ ΠΟΥ ΤΟ ΠΕΡΝΕΙΣ ΜΙΚΡΟΣ ΚΑΙ ΜΕΝΕΙ.....

    μην ακολουθείς το μονοπάτι...πήγαινε εκεί που δεν υπάρχει μονοπάτι και άφησε τα ίχνη σου.....



  12. #72
    i love you 80's Το avatar του/της zoropatra
    Εγγραφή
    16/11/2004
    Μηνύματα
    1.026
    Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
    ρε κομαντο φιλε μου πες τους να δουν τον χιλιομετρητη για να καταλαβουν ποσο εντονα πατησες φρενο!

    απο 150 --------- 60------------- 0!

    λογικο ηταν!το παρακανες λιγο με το πατημα και το τρομαγμα!
    σημασια εχει οτι ειμαστε εδω τωρα και γραφουμε παρεα για αυτο!




    (ΠΑΛΙΟΚΑΓΚΟΥΡΑ)

    εγω δεν εχω προβλημα να πεφτω!!!!



    ευχαριστω για το καγουρα!!!!
    Ο ΔΡΟΜΟΣ ΠΟΥ ΟΔΗΓΕΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΥΠΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ

    ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΧΑΠΙ ΠΟΥ ΤΟ ΠΕΡΝΕΙΣ ΜΙΚΡΟΣ ΚΑΙ ΜΕΝΕΙ.....

    μην ακολουθείς το μονοπάτι...πήγαινε εκεί που δεν υπάρχει μονοπάτι και άφησε τα ίχνη σου.....



  13. #73
    KTM ως το κοκκαλο Το avatar του/της OzZzZzY
    Εγγραφή
    26/11/2006
    Μηνύματα
    1.340
    dn pistevw na xtypise to arkoudaki sto brelok sou :P

  14. #74
    ..πάλι αναβάτης.. Το avatar του/της sotpag
    Εγγραφή
    02/11/2002
    Μηνύματα
    1.395
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zoropatra
    οχι οχι τα λαστιχα ηταν μια χαρα και απο αποψη φθορας αλλα και θερμοκρασιας....ο δρομος παλι μια χαρα ηταν.......ουτε το μηχανακι με προδωσε...απλα ηταν υπερβολικο το πατημα του μπροστινου τοσο ωστε να μην μπορω να πλαγιασω την μηχανη.......


    ρε καμενε μετα απο δυο χρονια ... (οχι οχι 1 1/2 γιατι μετα αρχισαν με εμενα ) αναλυσης απο τον "κοντο" εχεις ορεξη να το ψαχνεις παλι!!!!!


    :rotflmao: :rotflmao:
    13 Φ. ΑΝΤΙΑΝΑΚΥΚΛΩΤΙΚΕΣ ΤΑΞΙΑΡΧΙΕΣ

  15. #75
    εν το μεταξύ... οταν ειναι ξαπλωμενη η μοτοσυκλέτα...


    και φαίνεσαι εσύ στο βάθος να σηκώνεσαι και να κατευθύνεσαι με στρατιωτικό περίπατο στην μοτοσυκλέτα είσαι σάν τον εξολοθρευτή που σηκώνεται και πάει να αποτελείωσει αυτο που ξεκίνησε! :rotflmao: :rotflmao:





Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. η πρωτη μου πτωση...
    από 675 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2006, 20:47
  2. Η διαμάχες των μελών moto με τους Mods σε Βιντεο!
    από powerphot στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 10/10/2006, 06:23
  3. ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΘΕΣΗ...
    από noble στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 70
    Τελευταίο μήνυμα: 25/09/2006, 19:39
  4. Είναι δική μου....
    από kxIII στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 57
    Τελευταίο μήνυμα: 13/01/2006, 14:21
  5. ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΦΟΡΑ ΣΕ ΔΙΑΜΑΧΕΣ
    από NAKANO-1100 στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 74
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2005, 21:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF