Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 84

Θέμα: cbr 600f Παλιο vs Νεο!

  1. #61
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GiannisBlessed Προβολή μηνύματος
    το rr της εποχης ηταν το f sport.
    το απλο f ηταν το πιο ταξιδιαρικο.
    αν ηθελε η χοντα να κανει δουλεια της προκοπης και να γεφυρωσει το κενο αναμεσα στο πολεμικο rr και το χαλαρο χορνετ δεν θα εβαζε φαιρινγκ στο χορνετ.
    αλλωστε αν θες να κανεις μια μηχανη πιο σπορτ δεν κανουν τα φαιρινγκ αυτην την δουλεια.
    μονο τα κλιπ ον ειναι προς την σωστη κατευθυνση για να το κανει αυτο.
    αν ηθελε λοιπον να φτιαξει μια μηχανη με την ιδια ιδεολογια του τοτε θα επερνε κομματια απο το rr το οποιο και κουβαλαει την εξελιξη και τις καινοτομιες.
    θα επερνε τα αλογα του rr και τα φρενα του.
    θα χαλαρωνε λιγο την θεση οδηγησης και την γεωμετρια και θα γενιονταν το καινουριο f που θα σαρωνε οπως το παλιο.
    να εβαζε μοτερ με αλογα του rr οχι του χορνετ.
    να εβαζε το μοχλικο του rr.
    ας εβαζε πραγματα απο τα πιο παλια rr.
    να δειξει οτι οι τεχνολογιες περνανε απο τα r&d ss στα απλα κοινα καθημερινα μηχανακια και να αφηνε τις διπιστονες πλευστες δαγκανες για τα παπακια.
    τοτε δεν θα υπηρχε καμια συγκριση με το παλιο καθως θα υπερτερουσε σε ολους τους τομεις και θα ηταν μια αξιολογη αγορα.
    Αυτό λέμε οι υπόλοιποι σε τόσες σελίδες δεν έφτιαξε το νέο F με την νοοτροπία του παλιού
    !!!!
    Η Honda αυτό που κάνει είναι ότι φτιάχνει πάζλ με τα μηχανάκια της άλλες φορές καλά και άλλες όχι .. Για να κρατάει το κόστος χαμηλά .
    Αν έφτιαχνε νέο κινητήρα , νέο ψαλίδι κτλ κτλ δεν θα έκανε 9.000 καινούργιο …
    Πήρε ένα Best seller μηχανάκι το σουλούπωσε με fairing και έδωσε μια παραπάνω κατηγορία .
    Αυτή είναι και η νέα της πολιτική απ ότι δείχνει .. βλέπε NC μηχανή/παπί σε 3 εκδόσεις γυμνό και σκούτερ με ίδιο πλαίσιο μηχανή και στήσιμο .

  2. #62
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GiannisBlessed Προβολή μηνύματος
    δεν εχεις καταλαβει γιατι κανω την συγκριση.
    την κανω για να δειξω οτι εχει φλορεψει πολυ η κατασταση οπως ειπε πολυ ωραια ο φιλος πιο πανω.
    αμα εχει φλωρεψει παρε 600RR. Αμα εισαι ακομα πιο σκληρος 635 2012.

  3. #63
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    xaxaxaxa ετσι ετσι.. αλλα ενα τετοιο Φ θα εκανε οσο το RR και θα το αγοραζαμε μονο εσυ κι εγω... και για μενα προσωπικα εχω τις αμφιβολιες μου... χαχαχχαα

  4. #64
    μουσικο μελος Το avatar του/της GiannisBlessed
    Εγγραφή
    25/11/2008
    Μηνύματα
    1.812
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Manitu Προβολή μηνύματος
    Αυτό λέμε οι υπόλοιποι σε τόσες σελίδες δεν έφτιαξε το νέο F με την νοοτροπία του παλιού
    !!!!
    Η Honda αυτό που κάνει είναι ότι φτιάχνει πάζλ με τα μηχανάκια της άλλες φορές καλά και άλλες όχι .. Για να κρατάει το κόστος χαμηλά .
    Αν έφτιαχνε νέο κινητήρα , νέο ψαλίδι κτλ κτλ δεν θα έκανε 9.000 καινούργιο …
    Πήρε ένα Best seller μηχανάκι το σουλούπωσε με fairing και έδωσε μια παραπάνω κατηγορία .
    Αυτή είναι και η νέα της πολιτική απ ότι δείχνει .. βλέπε NC μηχανή/παπί σε 3 εκδόσεις γυμνό και σκούτερ με ίδιο πλαίσιο μηχανή και στήσιμο .


    στον χαριζω τον καινουριο απο το 0 σχεδιασμο και κατασκευη που κοστιζει.
    αντε να κανει παζλ αλλα να παρει κατι απο τα rr του 07.
    ακομα και απο το rr του 03 να επερνε ολα πιο καλα θα ηταν.

    αυτο που λες για την νοοτροπια.
    ειναι αυτο που λεω.
    το εφτιαξε για να βγαλει λεφτα χωρις κανενα οραμα και προσδοκιες.
    και πεταξε και πανω το ονομα του παλιου για να κανει καλυτερες πωλησεις.

  5. #65
    μουσικο μελος Το avatar του/της GiannisBlessed
    Εγγραφή
    25/11/2008
    Μηνύματα
    1.812
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thanos_s Προβολή μηνύματος
    αμα εχει φλωρεψει παρε 600RR. Αμα εισαι ακομα πιο σκληρος 635 2012.
    ερωτηση προς εσενα και ολους τους αλλους.
    η ελειψη μοχλικου και η διπιστονες πλευστες δαγκανες την σημερον ημερα σε μηχανη της χοντα που φερει το ονομα CBR ειναι ντροπη η οχι?
    μιλαμε δλδ για αναλογο με κατι τετοιο.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	honda-cbr-125-r-07.jpg 
Προβολές:	140 
Μέγεθος:	33,8 KB 
ID:	288149

    μαλλον μπερδευουμε το χαλαρο σε γεωμετρια και θεση οδηγησης με το φτηνιαρικο.

    edit δες φλας!!
    λες και ειναι του 80!!χαχαχα
    Τελευταία τροποποίηση από GiannisBlessed; 22/04/2013 στις 15:49.

  6. #66
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GiannisBlessed Προβολή μηνύματος
    ...
    αν ηθελε λοιπον να φτιαξει μια μηχανη με την ιδια ιδεολογια του τοτε θα επερνε κομματια απο το rr το οποιο και κουβαλαει την εξελιξη και τις καινοτομιες.
    θα επερνε τα αλογα του rr και τα φρενα του.
    θα χαλαρωνε λιγο την θεση οδηγησης και την γεωμετρια και θα γενιονταν το καινουριο f που θα σαρωνε οπως το παλιο.
    να εβαζε μοτερ με αλογα του rr οχι του χορνετ.
    να εβαζε το μοχλικο του rr.
    ας εβαζε πραγματα απο τα πιο παλια rr.
    να δειξει οτι οι τεχνολογιες περνανε απο τα r&d ss στα απλα κοινα καθημερινα μηχανακια και να αφηνε τις διπιστονες πλευστες δαγκανες για τα παπακια.
    τοτε δεν θα υπηρχε καμια συγκριση με το παλιο καθως θα υπερτερουσε σε ολους τους τομεις και θα ηταν μια αξιολογη αγορα.
    Σόρρυ κιόλας, αλλά δε στέλνεις το βιογραφικό σου στη Honda μπας και σε χρειάζονται?

    Εσύ περιγράφεις ένα RR με πιο άνετη θέση οδήγησης λοιπόν. Με "χαλαρωμένη" γεωμετρία και θέση οδήγησης τί να τα κάνει τα άλογα και τα φρένα και τις αναρτήσεις και δεν ξέρω εγώ τι άλλο του RR? Για μόστρα? Ή όπως λες μόνο και μόνο για να δείξει ότι μπορεί να περάσει νέες τεχνολογίες σε ένα μηχανάκι το οποίο δεν τις χρειάζεται? Θα κόστιζε τότε το F όσο κοστίζει το RR απλά θα ήταν πιο "χαλαρωμένο" και θα λεγόταν CBR600ForRelaxation.

    Κάποιος που παίρνει το RR (ή γενικά 600άρι ss) θυσιάζει κάποια πράγματα, όπως άνεση, ροπή χαμηλά κλπ. Ένα γυμνό 600 τα πάει καλύτερα σε αυτούς τους τομείς και υστερεί αλλού. Αυτό είναι ένα ντυμένο γυμνό 600. Όχι ένα 600άρι ss.
    600άρι ss έχει. Ποιός είναι ο λόγος να βγάλει κι άλλο ("χαλαρωμένο") εγώ δε γνωρίζω. Τέτοιο "υβρίδιο" ντυμένου/γυμνού δεν είχε κι έβγαλε.

    Τέσπα. Ο καθένας το βλέπει από τη δική του πλευρά

  7. #67
    μουσικο μελος Το avatar του/της GiannisBlessed
    Εγγραφή
    25/11/2008
    Μηνύματα
    1.812
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    xaxaxaxa ετσι ετσι.. αλλα ενα τετοιο Φ θα εκανε οσο το RR και θα το αγοραζαμε μονο εσυ κι εγω... και για μενα προσωπικα εχω τις αμφιβολιες μου... χαχαχχαα
    αν δλδ αντι για το ψαλιδι του χορνετ εβαζαν του rr με μοχλικο και τα φρενα ηταν ανωτερα συν το μοτερ να ηταν ρυθμισμενο να αποδιδει την φουλ δυναμη του θα ηταν ακριβωτερο πιστευεις?
    θα μπορουσε να ειναι το ιδιο απλα μειωνοτας λιγο το κερδος της χοντα.
    αλλα σιγα μην χασει τα μαρουλια.
    αν μπορουσε να μην βαλει φρενα θα το εκανε μπας και σωσει κατι ψηλα ακομα.
    μπορει να σας φαινεται αστειο αλλα εχει κοψει ηδη στην ποιοτητα και την μεταλουργεια.
    σιγα μην δεν εκοβε απο τα εξαρτηματα που εξοπλιζει τις budget μηχανες της.
    ισως καποιοι συμφωνησουν μαζι μου.
    καποτε στοχος της honda ηταν να ικανοποιησει τον αναβατη.
    για αυτο εγινε και η εταιρια που εγινε.
    τωρα στοχος ειναι η διευρινση του περιθωριου κερδους της.
    ακομα πουλαει με το ονομα που εχει.

  8. #68
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mixalhsCr
    Εγγραφή
    22/10/2009
    Μηνύματα
    344
    Η Μονή ντροπή για την Honda ειναι που πουλάει μηχανάκια σε κουλους και έχει και για οδηγό αγώνων τον κουλο τον πεντροσα!

  9. #69
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GiannisBlessed Προβολή μηνύματος
    αν δλδ αντι για το ψαλιδι του χορνετ εβαζαν του rr με μοχλικο και τα φρενα ηταν ανωτερα συν το μοτερ να ηταν ρυθμισμενο να αποδιδει την φουλ δυναμη του θα ηταν ακριβωτερο πιστευεις?
    θα μπορουσε να ειναι το ιδιο απλα μειωνοτας λιγο το κερδος της χοντα.
    αλλα σιγα μην χασει τα μαρουλια.
    αν μπορουσε να μην βαλει φρενα θα το εκανε μπας και σωσει κατι ψηλα ακομα.
    μπορει να σας φαινεται αστειο αλλα εχει κοψει ηδη στην ποιοτητα και την μεταλουργεια.
    σιγα μην δεν εκοβε απο τα εξαρτηματα που εξοπλιζει τις budget μηχανες της.
    ισως καποιοι συμφωνησουν μαζι μου.
    καποτε στοχος της honda ηταν να ικανοποιησει τον αναβατη.
    για αυτο εγινε και η εταιρια που εγινε.
    τωρα στοχος ειναι η διευρινση του περιθωριου κερδους της.
    ακομα πουλαει με το ονομα που εχει.
    Άμα το μοτέρ είχε την μέγιστη σύναμη του θα ήταν το RR του ΄07
    Θες να μου πέις οτι το ψαλίδι του RR με το μοχλικό και του F έχουν ελάχιστη χρηματική διαφορά έτσι η Honda να θυσιάσει το κέρδος της ???

    Αλλα και πάλι θες το F με Ψαλίδι RR έστω ΄07 κινητήρα όπως το ΄07 άρα ... Θες το RR ΄07 που το λένε F το 2013 ... και κοστίζει λιγότερο . Για ποιό λόγο να βγάλει μια εταιρία κάτι τέτοιο ?

  10. #70
    μουσικο μελος Το avatar του/της GiannisBlessed
    Εγγραφή
    25/11/2008
    Μηνύματα
    1.812
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Manitu Προβολή μηνύματος
    Άμα το μοτέρ είχε την μέγιστη σύναμη του θα ήταν το RR του ΄07
    Θες να μου πέις οτι το ψαλίδι του RR με το μοχλικό και του F έχουν ελάχιστη χρηματική διαφορά έτσι η Honda να θυσιάσει το κέρδος της ???

    Αλλα και πάλι θες το F με Ψαλίδι RR έστω ΄07 κινητήρα όπως το ΄07 άρα ... Θες το RR ΄07 που το λένε F το 2013 ... και κοστίζει λιγότερο . Για ποιό λόγο να βγάλει μια εταιρία κάτι τέτοιο ?
    δεν μπορω να βγαλω νοημα απο αυτο που λες οπως το εχεις γραψει.

  11. #71
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.172
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GiannisBlessed Προβολή μηνύματος
    αν δλδ αντι για το ψαλιδι του χορνετ εβαζαν του rr με μοχλικο και τα φρενα ηταν ανωτερα συν το μοτερ να ηταν ρυθμισμενο να αποδιδει την φουλ δυναμη του θα ηταν ακριβωτερο πιστευεις?
    θα μπορουσε να ειναι το ιδιο απλα μειωνοτας λιγο το κερδος της χοντα.
    αλλα σιγα μην χασει τα μαρουλια.
    αν μπορουσε να μην βαλει φρενα θα το εκανε μπας και σωσει κατι ψηλα ακομα.
    μπορει να σας φαινεται αστειο αλλα εχει κοψει ηδη στην ποιοτητα και την μεταλουργεια.
    σιγα μην δεν εκοβε απο τα εξαρτηματα που εξοπλιζει τις budget μηχανες της.
    ισως καποιοι συμφωνησουν μαζι μου.
    καποτε στοχος της honda ηταν να ικανοποιησει τον αναβατη.
    για αυτο εγινε και η εταιρια που εγινε.
    τωρα στοχος ειναι η διευρινση του περιθωριου κερδους της.
    ακομα πουλαει με το ονομα που εχει.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  12. #72
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fkol k4
    Εγγραφή
    23/10/2011
    Μηνύματα
    766
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GiannisBlessed Προβολή μηνύματος
    αν δλδ αντι για το ψαλιδι του χορνετ εβαζαν του rr με μοχλικο και τα φρενα ηταν ανωτερα συν το μοτερ να ηταν ρυθμισμενο να αποδιδει την φουλ δυναμη του θα ηταν ακριβωτερο πιστευεις?
    θα μπορουσε να ειναι το ιδιο απλα μειωνοτας λιγο το κερδος της χοντα.
    αλλα σιγα μην χασει τα μαρουλια.
    Απλά τσεκάρω...
    Το ξέρεις πως τη Honda όσοι την έχουν, την έχουν για να βγάζουν λεφτά, έτσι;
    Το ότι φτιάχνουν μηχανάκια, τρέχουν σε αγώνες, κάνουν διαφημίσεις κτλ, για να βγάζουν λεφτά το κάνουν, όχι για να γουστάρεις.
    Και το να γουστάρεις καλό είναι βέβαια, αλλά άμα δεν το πληρώνεις, δεν τους νοιάζει κιόλας...
    Ό,τι μπορούν να πουλήσουν βγάζουν, για τα άλλα ούτε καν ασχολούνται.
    Επίσης δεν έχουν κανένα λόγο να μειώσουν το κέρδος τους από μόνοι τους, όπως κι εσύ δεν έχεις λόγο να μειώσεις το μισθό σου από μόνος σου.

    Κι εμένα μου αρέσει το παλιό (Έχουμε ένα 600F του 2002 και το γουστάρω πολύ γιατί είναι κανονικό πολυθρονάκι σε σχέση με το δικό μου χωρίς να χάνει πολύ στα υπόλοιπα), αλλά δεν διαμαρτύρομαι για το καινούριο, απλά δεν θα το αγόραζα.
    Δικαιολογείται όμως να «γράφουν» τη γνώμη μου για το CBR 600F, μιας και αν αγόραζα θα αγόραζα RR, οπότε δεν μου πέφτει και λόγος.
    Πρόσεχε τι εύχεσαι, γιατί κάποτε μπορεί και να συμβεί!

  13. #73
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    οποτε παιρνουμε το παλιο το βαφουμε μαυρο να ειναι τρομακτικο του πεταμε κ ενα μοτερ 900 που ειναι τσαμπα κ ειμαστε αρχοντες

    αα του βαζουμε κ καμια τρομπα γτ εχει απο ινοβα πανω γ να φρεναρει κιολας το καινουριο με τισ διπιστονες παιζει να φρεναρει καλυτερα

  14. #74
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    εναλλακτικα εσεις με τη μπακατελα το φ4 που κοιτατε τι παιρνετε με αυτα τα λεφτα επειδη εχει ρυθμιζομενους σουμιεδες και τετραπιστονες σαλαμανδρες για φρενα παρτε σε αυτα τα λεφτα ενα τουονο gen1 να πυροβολατε οτι κινειται...με ρυθμιζομενες αναρτησεις και φρενα

  15. #75
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    εναλλακτικα εσεις με τη μπακατελα το φ4 που κοιτατε τι παιρνετε με αυτα τα λεφτα επειδη εχει ρυθμιζομενους σουμιεδες και τετραπιστονες σαλαμανδρες για φρενα παρτε σε αυτα τα λεφτα ενα τουονο gen1 να πυροβολατε οτι κινειται...με ρυθμιζομενες αναρτησεις και φρενα
    εγω το σκεφτομουν πολυ σοωαρα αν κι ηταν λιγο ακριβοτερο ειχε και καποια θεματακια τα οποια δεν ηθελα να εχω (ηλεκτρικα προβληματα ειχα με το μηχανακι που ειχα μολις πουλησει) βασικα ενα φαλκο ελεγα να παρω που φαινεται και πιο ανετο αλλα ειχε στραβη δισκοπλακα. επσιης το Φ4 ειναι πιο ανετο, κι ειναι και χοντα.

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αλλαγή ουράς στο CBR 600F
    από Rembrand στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 02/05/2011, 16:05
  2. Oρίστε το νέο μου απόκτημα Cbr 600f
    από dankannn στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2005, 13:58
  3. Που Θα Βρω Manual Για Cbr 600f Μοντ.2000
    από ΣΤΑΥΡΟΣ στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 11/02/2005, 11:32
  4. Cbr Xx 1100 Vs Zzr 1200
    από gispy στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2004, 11:35
  5. Ανταλλακτικα Για Cbr 600f
    από LINA στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2004, 15:37

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF