Σελίδα 5 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 109

Θέμα: καίει λάδια ή όχι το cbr1000 του 2008;

  1. #61
    τι να κανουμε ρε φιλαρακι...η χοντα μας εσπρωξε στον κακο τον δρομο...

    αναφορικα με τα εργοστασια των ιαπωνικων και τον τελικο ελεγχο...

    δεν βγαινει απο την γραμμη παραγωγης ΟΥΤΕ ΕΝΑ μηχανακι χωρις να εχει δουλεψει για τουλαχιστον ενα λεπτο τερμα....

    η μονη διαφορα ειναι οτι το στροφαρισμα γινεται στον παγκο με πιεση αερα απο τις οπες των μπουζι...κυριως για πρακτικους λογους...
    frankly my dear, i dont give a damn...

  2. #62
    ΚΩΣΤΗΣ ZZR1400R Το avatar του/της booktsio
    Εγγραφή
    15/09/2003
    Μηνύματα
    81
    Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
    πολυ εγωιστικο ειναι αλλα who cares...συμπαθητικος δεν υπηρξα ποτε,δεν θα γινω τωρα στα γεραματα...

    στο δια ταυτα...εχω να προτεινω ναι...δεν χρειαζεται στρωσιμο,με την κοινη εννοια του ορου, κανενα μηχανακι...τρεις θερμικοι κυκλοι αρκουν ...τα παμε και σε αλλο θρεντ...απο κει και περα το πατας στον λαιμο...

    πετας λαδοφιλτρα στα 50 χλμ,ορυκτελαια και κανεις αλλες 2-3 αλλαγες μεχρι τα 1000...παντα ορυκτελαια...επισης φροντιζεις για καμια 200αρια χλμ να μην το "ψηνεις"...πολλα φαναρια,θερμοκρασιες κλπ...

    το γιατι ειναι τεραστια συζητηση,την οποια θα παρακολουθησουν ελαχιστοι και καλο θα ηταν να αποφευχθει...

    απο κει και περα ο καθενας πραττει κατα το δοκουν...




    υ.γ.οι πελατες μου με βριζουν παντοτε ευκαιριας δωθεισης....πααααππππ.....

    Πολύ σωστά για το στρώσιμο, έτσι ακριβώς τα στρώνω-με εξαίρεση τις τόσο συχνές αλλαγές λαδιών. Μόνο που δεν αναφέρεις τίποτα για στροφόμετρο...Βλέπεις, υπάρχουν και άλλοι Mr Perfect που μας ενημερώνουν...

    Όμως, δεν απάντησες καθόλου στο...

    "Το θέμα που θα με ενδιέφερε η γνώμη σου ως ειδικός είναι το εξής:
    Διαφωνείς ότι με τις νέες επιστρωσεις νικασιλ κτλ χρειάζεται "άγριο" στρώσιμο στον κινητήρα σε σχέση με τα παλιά; Διαφωνείς ότι αν δεν στρωθεί το μοτέρ για να "πατήσουν" τα μέταλα τότε καίει περισσότερο λάδι; "


    Υπάρχει κάποιος λόγος;




    Οι πελάτες σου σε... " βριζουν παντοτε" ή μόνο "ευκαιριας δωθεισης"...;;;



    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  3. #63
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    Αρχικά δημιουργήθηκε από booktsio
    ..Διαφωνείς ότι με τις νέες επιστρωσεις νικασιλ κτλ χρειάζεται "άγριο" στρώσιμο στον κινητήρα σε σχέση με τα παλιά; Διαφωνείς ότι αν δεν στρωθεί το μοτέρ για να "πατήσουν" τα μέταλα τότε καίει περισσότερο λάδι; "
    Κανένα σύγχρονο μοτέρ δεν χρειάζεται ''στρώσιμο''. Είτε έχει κλιραζίλ, είτε δεν έχει.

    Απλά, οδηγάς κανονικά, φυσιολογικά.

    Αντίθετα κάποια περιφεριακά, χρειάζονται.

    Α, και ένα σύγχρονο μοτέρ δεν πρέπει να καίει λάδι -τουλ μετρήσιμες ποσότητες- στα 1000χλμ.
    Ιδίως αν είναι χόνδα.

  4. #64
    Αρχικά δημιουργήθηκε από booktsio
    ενας απο τους καλυτερους που υπαρχουν... λίγο εγωιστικό , δεν βρίσκεις; Άσε να το πουν οι πελάτες σου... Αν όντως είσαι μπράβο σου. Εγώ χαίρομαι που μιλάω με ειδικό και όχι με ...μανάβη!!!
    Δεν μας φταιν τίποτα οι μανάβηδες, αλλά τέλος πάντων...


    Εγώ ειδικός δεν είμαι. Έτσι απάντηση στο γιατί η Σουζούκι δίνει ίδιο στρώσιμο σε μοντέλα με διαφορά 20 ετών και έτη φωτός στην τεχνολογία των χιτωνίων, δεν έχω...ΑΛΛΑ... δεν με ενδιαφέρει! Εγω είπα ότι ακολουθώντας το manual δεν έχασε κανείς, σε αντιπαράθεση με έναν φίλο που πρότεινε ευλαβικό στρώσιμο εκεί που η Χόντα λέει τα δικά της.Έχεις εσύ να προτείνεις κάτι άλλο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ για κάθε μάρκα ξεχωριστά ή μοντέλο; Αν ναι είμαι ανοιχτός να ακούσω.

    Το θέμα που θα με ενδιέφερε η γνώμη σου ως ειδικός είναι το εξής:
    Διαφωνείς ότι με τις νέες επιστρωσεις νικασιλ κτλ χρειάζεται "άγριο" στρώσιμο στον κινητήρα σε σχέση με τα παλιά; Διαφωνείς ότι αν δεν στρωθεί το μοτέρ για να "πατήσουν" τα μέταλα τότε καίει περισσότερο λάδι;


    Αυτά, περιμένω απάντηση.





    Στείλε μου π.μ. με όνομα και διευθυνση αν θες , να υπάρχουν μη σε χρειαστώ καμιά φορά!

    Τhanks

    φιλε μου απλα να συμπληρωσω οτι αυτο μου το ειπανε 2 εξουσιοδοτημενοι μηχανικοι χοντα που τους το τονισανε στα σεμιναρια οταν πρωτοβγηκε...ΔΕ ΛΕΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ απλα ειμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι οποιος το ανοιξει πριν τα 500 θα χει προβλημα ...!αυτο θυμηθητε το
    ...

  5. #65
    ΚΩΣΤΗΣ ZZR1400R Το avatar του/της booktsio
    Εγγραφή
    15/09/2003
    Μηνύματα
    81
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
    Κανένα σύγχρονο μοτέρ δεν χρειάζεται ''στρώσιμο''. Είτε έχει κλιραζίλ, είτε δεν έχει.

    Απλά, οδηγάς κανονικά, φυσιολογικά.

    Αντίθετα κάποια περιφεριακά, χρειάζονται.

    Α, και ένα σύγχρονο μοτέρ δεν πρέπει να καίει λάδι -τουλ μετρήσιμες ποσότητες- στα 1000χλμ.
    Ιδίως αν είναι χόνδα.
    Τι εννοείς κανονικά, φυσιολογικά. Το παίρνεις καινούριο, ας πούμε και κάνεις τις βόλτες σου στην Αθήνα μέσα; το πας Σέρρες και γυρνάς 1,25-1,28 ; Πας ταξίδι; Όλα αυτα μαζί;

    Ποιος είναι φυσιολογικος και ποιος όχι; Και ποια΄είναι τα περιφεριακά που χρειάζονται.

    Ενδιαφέρουσα άποψη, θέλω τεκμηρίωση και διευκρινίσεις!



  6. #66
    Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
    ρε πουστη μου δεν παλευεστε με τιποτα...ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν μπορειτε επιτελους να χωνεψετε οτι η χοντα τα κανε σκατα?

    ειναι ενα γεγονος αδιαμφισβητητο...ΤΟ ΠΡΑΜΑ ΚΑΙΕΙ ΕΝΑ ΣΚΑΣΜΟ ΛΑΔΙΑ...

    το οτι δεν καινε ολα δεν σημαινει τιποτα...

    οπως δεν λεει τιποτα και η αστεια δικαιολογια περι υψηλης αποδοσης κινητηρα...ολα τα συγχρονα 1000 την ιδια πανω κατω αποδοση εχουν...μονο αυτο το ρημαδι καιει λαδια...ΑΡΑ? δεν θελει και πολυ μυαλο...

    λαθος ανοχες...ειτε εμβολων,ειτε μπλοκ,ειτε οδηγων βαλβιδων...ειτε γουσταρετε ειτε οχι...

    μπαινει ο ενας και μου ζηταει επιχειρημα οταν το quote που εχει κανει περιλαμβανει το επιχειρημα μου...τουλαχιστον αυτο που μπορει ο συγκεκριμενος να καταλαβει ως ασχετος...και θα του αρκουσε αν δεν ηταν κολλημενος...

    το στρωσιμο επισης δεν εχει να κανει μια και ο καθενας κανει του κεφαλιου του...αν ηταν ετσι καθε μηχανακι που στρωνεται διαφορετικα θα ειχε και διαφορετικη καταναλωση λαδιου...ρε παιδια ελεος δηλαδη...

    θα ξαναπω μια ακομη φορα αυτο που εχω πει επανειλλημενως και μονο εγω το ακουω...

    μην δινεται σημασια στο μανιουαλ αναφορικα με το θεμα στρωσιματος γιατι γραφει παπαριες...

    η αποδειξη γι αυτο για τελευταια φορα...gsxr 1100 1987 με μαντεμενιο μπλοκ για τα 800 πρωτα χλμ. μεχρι 5.500 rpm...για τα 1600 μεχρι 8.000 στροφες...μετα ελευθερα...

    gsxr 1000 09 με nikacil ceracil τιτανια και της παναγιας τα ματια λεει τα ιδια σκατα με μονη διαφορα αντι για 8000 στροφες λεει 10000 επειδη ανεβαζει περισσοτερο...

    δηλαδη δυο εντελως διαφορετικα μοτερ σε κατασκευη και υλικα θελουν το ιδιο στρωσιμο...ποιος κοροιδευει ποιον δηλαδη...

    ολα τα τετρακυλινδρα χοντα απο το 2001 και μετα λενε μεχρι 500 οχι τερμα γκαζι...απο το πρωτο ψεκαστο 600 του 2001 μεχρι το υπερτουμπανο,μη χεσω, το 1000 του 2009 με τις και καλα περιεργες επιστρωσεις...

    το οτι βγηκε ενα μηχανακι με τετοιο προβλημα παραγωγη ειναι φυσιολογικο...

    αυτα που δεν ειναι φυσιολογικα ειναι δυο πραγματα...

    ενα,οπως ειπε ο sniper, το οτι δεν επιτρεπεται τετοιο προβλημα σε μια εταιρεια με την φημη της χοντα σε επιπεδα προσοχης...

    και δυο,το οτι δεν μπορειτε με τιποτα να το χωνεψετε οτι συμβαινει...

    το τελευταιο supersport παραγωγης που πραγματικα τιμουσε την χοντα ηταν το vtr 1000 sp2...απο κει και περα τον παιζει χειροποδαρα...

    υ.γ. το γελοιο της ιστοριας ειναι οτι εγω χαρακτηριζομαι σουζουκακιας ενω ειμαι .ισως,ο πιο φανατικος υποστηρικτης της χοντα...

    ας ξαναθυμηθει πως φτιαχνουν supersport που να μην διαλυονται χωρις να πρεπει να χωσεις ενα μυριο ευρω και να θες 5 λιτρα ελαις για ενα ταξιδι και θα ξανασχοληθω...οπως και πολλοι αλλοι...

    τυχαιο ειναι νομιζετε οτι στο παγκοσμιο στερεωμα βελτιωσης(supersport και γενικοτερα τετρακυλινδρα) τα πιο πολλα aftermarket καλουδια ειναι για σουζουκι?...κανεις δεν εχει επιχειρηση για να μπαινει μεσα...



    τι ειναι χειροτερο αραγε ,να εισαι ασχετος και να το γνωριζεις η να νομιζεις οτι εισαι σχετικος???

    απ οτι εχω καταλαβει ημιμαθεις εισαι και κινεζος !δε μπορει να μη λιπαινεις αλυσιδογραναζα "γιατι ειναι αναλοσιμα" ,να λες οτι "δε χρειαζεται να συμπληρωσεις απ το ιδιο λαδι -σταματα σ ενα βενζιναδικο και παρε απο κει και συμπληρωσε-ας ειναι και bp ",να αλλαζεις
    λαδια και ενω ειναι κρυα η μηχανη να συνεχιζεις να συμπληρωνεις μεχρι το δεικτη και να αναρωτιεσαι γιατι γραφει το manual λιγοτερη ποσοτητα απ οση χρειαστηκε,"το καλυτερο στρωσιμο ειναι τσιτα γκαζια ","τα manual λενε μαλακιες" κ.α...

    Συνεχισε να λες τετοια και σε βλεπω στο Λαζοπουλο Bob ...
    ...

  7. #67
    Πιο βαρετο και χιλιοειπωμενο θρεντ δεν υπαρχει...

  8. #68
    μπορείτε να συνεχίσετε να διαφωνείτε αλλά χωρίς προσωπικούς χαρακτηρισμούς, διαφορετικά το thread θα το λούσω με καμένο λάδι και θα πάει στο πάτο της δεξαμενής …


  9. #69
    ΚΩΣΤΗΣ ZZR1400R Το avatar του/της booktsio
    Εγγραφή
    15/09/2003
    Μηνύματα
    81
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gdudetool
    φιλε μου απλα να συμπληρωσω οτι αυτο μου το ειπανε 2 εξουσιοδοτημενοι μηχανικοι χοντα που τους το τονισανε στα σεμιναρια οταν πρωτοβγηκε...ΔΕ ΛΕΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ απλα ειμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι οποιος το ανοιξει πριν τα 500 θα χει προβλημα ...!αυτο θυμηθητε το
    Δεκτόν...δεν έχω cbr οπότε.... "από πίτα που δεν τρως"...



  10. #70
    ΚΩΣΤΗΣ ZZR1400R Το avatar του/της booktsio
    Εγγραφή
    15/09/2003
    Μηνύματα
    81
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Oldtimer
    Πιο βαρετο και χιλιοειπωμενο θρεντ δεν υπαρχει...
    Γιατί το λες αυτό; Δεν έχουν δικαίωμα κάποιοι που δεν έχουν ξαναπάρει μέρος σε παρόμοια κουβέντα να πάρουν τώρα; Δεν είναι όλοι παλιά μέλη εδώ μέσα...

  11. #71
    Αρχικά δημιουργήθηκε από booktsio
    Πολύ σωστά για το στρώσιμο, έτσι ακριβώς τα στρώνω-με εξαίρεση τις τόσο συχνές αλλαγές λαδιών. Μόνο που δεν αναφέρεις τίποτα για στροφόμετρο...Βλέπεις, υπάρχουν και άλλοι Mr Perfect που μας ενημερώνουν...

    Όμως, δεν απάντησες καθόλου στο...

    "Το θέμα που θα με ενδιέφερε η γνώμη σου ως ειδικός είναι το εξής:
    Διαφωνείς ότι με τις νέες επιστρωσεις νικασιλ κτλ χρειάζεται "άγριο" στρώσιμο στον κινητήρα σε σχέση με τα παλιά; Διαφωνείς ότι αν δεν στρωθεί το μοτέρ για να "πατήσουν" τα μέταλα τότε καίει περισσότερο λάδι; "


    Υπάρχει κάποιος λόγος;




    Οι πελάτες σου σε... " βριζουν παντοτε" ή μόνο "ευκαιριας δωθεισης"...;;;



    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    τι στροφες μου λες? μιλαμε για θερμικους κυκλους...αλλα προφανεστατα δεν καταλαβες τι εννοω...

    ναι διαφωνω...αν στρωθει με τον τροπο που στρωνουν ολοι τοτε παιζει να καψει λαδια σε ενα βαθος χρονου...αν στρωθει οπως λεω εγω δεν προκειται να καψει τιποτα...

    καταλαβαινεις τωρα γιατι λεω "ασχετοι"...?

    στο θεμα του συντακτικου τωρα...να στο σπασω σε ταληρα μπας και παρεις γραμμη...

    οι πελατες μου ,οταν τους δωθει ευκαιρια να μιλησουν για μενα,παντοτε αυτα που θα πουν θα ειναι βρισιες...

    αν ζοριζεσαι και με αυτη την αναλυση πες μου...να το απλοποιησω κι αλλο...

    εχεις χαβαλε ομολογουμενως...

    frankly my dear, i dont give a damn...

  12. #72
    ... και για να ακουμπήσω και γω τον οβολο μου :

    επειδή εγω σαν ενας ασχετος πελάτης στην Ζουαζιλάνδη no offense, ουτε στην γραμμη παραγωγής είμαι, ούτε εχω σπουδάσει καμιά αντοχή υλικών, ουτε στο R&D της καθε εταιρίας ειμαι, αλλα ουτε και ο δισεκατομμυριουχος ειμαι να βάλω 2 ξανθιές να μου τονε στρώσουνε τον ματρακά μου στις Σερρες...

    θα κάνω ότι μου λεει το μάνιουαλ και ο ΘΕΟΣ ΒΟΗΘΟΣ (ως προς την παραγωγή και τα λάθη της) ειτε αυτό εμπεριέχει στρώσιμο μηχανικών μερών, είτε γραναζιών και αλυσίδας, είτε η 2ρα παει το κώλο της και θα με το σουζάρει ειτε τα τακάκια και η πεδηση εχουν απότομη συμπεριφορά... κλπ κλπ

    όλα τα αλλα τα αφηνω για τους αλλους εκτός και αν μου υπογράψουν ολοι αυτοί συμβόλαιο εγγυησης και αντικαταστασης μοτερ και άλλων μερών σε περιπτωση ωμας κλπ κλπ


    οσο αφορα το αρχικο θεμα ας μην γελιομαστε, τα εργοστασια (και αναφερομαι στα νιπονε) οσο θα μεταλλάσουν τις παραγωγές τους και θα τις μεταφέρουν σε αλλες χώρες (ταυλανδες κορεες πακισταν) ή ακόμα και σε Ευρώπες (ιταλιες ισπανιες) δια λόγους οικονομικους και κρίσης, το απαιτούμενο χαμηλό κοστολόγιο συμπαρασύρει όλα τα τμηματα και πρωτον απο όλα τον ποιοτικό έλεγχο, συνεπώς μην σας φαινεται παραξενο οτιδηποτε πλεον στο παρελθον μας ειχαν συνηθίσει αλλιώς.

  13. #73
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    1.388
    Λαδια καιει τελικα??

  14. #74
    Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
    Λαδια καιει τελικα??
    όχι παραπάνω απο φριτέζα ...
    στιγμές ...


    Τα βόδια τα δένουν απ' τα κέρατα, τον άνθρωπο απ' το λόγο του ...

  15. #75
    γκλουτετοιε...

    ημιμαθεις ειναι οι πολλοι....εγω ειμαι ενας ημιμαθΗς...μου την λες που μου την λες,γραψε τουλαχιστον σωστα...

    εχεις γραψει καποια πραγματα τα οποιο ,θεωρητικα παντα, εχω πει και κανει...

    φυσικα μεσα απο το πρισμα των ανυπαρκτων γνωσεων σου τα εχεις διαστρεβλωσει σε απιστευτο βαθμο...αλλα οκ...μεχρι εκει φτανεις οποτε δεν ενοχλουμαι...

    το κινεζος γιατι το λες? επειδη ξερω wing tsun?

    αυτο που μου κανει εντυπωση, αν εισαι αυτος που πιστευω οτι εισαι,ειναι οτι τιποτε απο αυτα δεν μου τα ειπες απο κοντα...απο κοντα ειπες οτι με εκτιμας...

    γιατι?

    και για να κλεινουμε με την κατινια του πραγματος και να μεινουμε στο τεχνικο μερος...αν ζοριζεσαι με την αγορα της μοτοσυκλεττας σου πηγαινε σε ψυχολογο...

    στο τεχνικο κομματι ,θα πω αυτα που πρεπει να πω ,ειτε ενοχλουνται καποιοι ειτε οχι...
    frankly my dear, i dont give a damn...

Σελίδα 5 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 17/05/2013, 01:43
  2. Η αρχη το ημισυ του παντος? ή μηπως οχι?
    από devil's animal στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο μήνυμα: 23/02/2012, 13:36
  3. τριξιμο απο το τιμονι του hornet 600 2008
    από maikon στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2010, 10:19
  4. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 10/12/2003, 11:04
  5. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 10:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF