Σελίδα 5 από 11 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 162

Θέμα: death is the end...or is it not?

  1. #61
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.177
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
    Λεπόν, έχουμε και λέμε.
    .
    .
    .
    Stardust….
    Τα λες πολύ ωραία!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  2. #62
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Να και αν υπαρχει να και αν δεν υπαρχει!

    Ξερετε κανεναν (λογικο) να εχει μνημη απο μια προηγουμενη ζωη του; Μηπως θα μεταφερθει η συνειδητοτητα μου αυτουσια σε μια αλλη μορφη ζωης; Οχι! Οποτε στον πο*τσο μου!

    Αποψη μου οτι δεν γινεται απολυτως τιποτα...η μαλλον γινεται...αποσυνθεση :rotflmao: :rotflmao:

    Και γουσταρω πολυ που ειναι ετσι, γιατι ειναι η υστατη, μεγαλυτερη και πιο ηχηρη κατραπακια που μας ριχνει η φυση, το τελος της επαρσης και της αλαζονειας για καθε homo sapiens που νομιζε οτι τα ειχε ολα και γαμουσε και εδερνε... ναι ε; παρε τα @@δια μου τωρα, delete και αντε γεια, δεν σε χαλαει που θα μεταβολιστεις απο το πεπτικο συστημα σκουληκιων!

  3. #63
    Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
    δεν σε χαλαει που θα μεταβολιστεις απο το πεπτικο συστημα σκουληκιων!
    Είναι μια όμορφη εικόνα, πράγματι.
    Τα οργανικά και ανόργανα στοιχεία από τα οποία αποτελείσαι σκορπούν τριγύρω, πετούν πλέον ελεύθερα στον αέρα, κολυμπούν αμέριμνα στο νερό και δε τα γνοιάζει τίποτε από όλα αυτά που τα συσκότιζαν κλεισμένα στο άθλιο κουφάρι που κόπριζε άσκοπα τη Γαία.
    Ελεύθερα!

    (εκτός φυσικά και αν σε ταριχεύσουν και σε κλείσουν σε κάνα ψυγείο ή καμιά σαρκοφάγο οπότε η μιζέρια σου θα βρει είδωλο να καθρεπτιστεί και στο μέλλον! Φρίκη! )

    Συνέβη δε ως λέγουσιν, άνδρα εν τη μάχη παρείναι το είδος και την σκευήν άγροικον. Ούτος των βαρβάρων πολλούς καταφονεύσας αρότρω, μετά το έργον ην αφανής. Ερόμενοις δε Αθηναίοις άλλο μεν ο θεός ες αυτόν έχρησεν ουδέν, τιμάν δε Εχετλαίον εκέλευσεν ήρωα." (Παυσανίας βιβλ. 1, κεφ. 32)

  4. #64
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    ρε μλκς τι σας συμβαινει ?
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  5. #65
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
    ρε μλκς τι σας συμβαινει ?
    Ονείρωξη πνεύματος και πτώση τάσης
    Συνέβη δε ως λέγουσιν, άνδρα εν τη μάχη παρείναι το είδος και την σκευήν άγροικον. Ούτος των βαρβάρων πολλούς καταφονεύσας αρότρω, μετά το έργον ην αφανής. Ερόμενοις δε Αθηναίοις άλλο μεν ο θεός ες αυτόν έχρησεν ουδέν, τιμάν δε Εχετλαίον εκέλευσεν ήρωα." (Παυσανίας βιβλ. 1, κεφ. 32)

  6. #66
    Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
    Να και αν υπαρχει να και αν δεν υπαρχει!

    Ξερετε κανεναν (λογικο) να εχει μνημη απο μια προηγουμενη ζωη του; Μηπως θα μεταφερθει η συνειδητοτητα μου αυτουσια σε μια αλλη μορφη ζωης; Οχι! Οποτε στον πο*τσο μου!

    Αποψη μου οτι δεν γινεται απολυτως τιποτα...η μαλλον γινεται...αποσυνθεση :rotflmao: :rotflmao:

    Και γουσταρω πολυ που ειναι ετσι, γιατι ειναι η υστατη, μεγαλυτερη και πιο ηχηρη κατραπακια που μας ριχνει η φυση, το τελος της επαρσης και της αλαζονειας για καθε homo sapiens που νομιζε οτι τα ειχε ολα και γαμουσε και εδερνε... ναι ε; παρε τα @@δια μου τωρα, delete και αντε γεια, δεν σε χαλαει που θα μεταβολιστεις απο το πεπτικο συστημα σκουληκιων!
    Με άλλα λόγια ότι είπα σε συμπυκνωμένη μορφή.

  7. #67
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
    ρε μλκς τι σας συμβαινει ?
    Να σου πω τι συμβαινει...

    Στην αρχη ηταν μια βιοχημικη σουπα που κοχλαζε σε κοιλοτητες στην πυρωμενη ακομη Γη...μετα οι συνθηκες τα εφεραν ετσι που δημιουργηθηκαν οι πρωτοι μονοκυτταροι οργανισμοι και μετα δημιουργηθηκαν αργα και σταδιακα πιο συνθετες μορφες ζωης ευπροσαρμοστες στο εκαστοτε περιβαλλον... περασαν εκατομμυρια χρονια και ενα μαλακισμενο ψαρι βγηκε εξω απο το νερο, οπου ηδη υπηρχε ανπετυγμενη χλωριδα, και αρχισε να προσαρμοζεται στην ξηρα και μετα δημιουργηθηκαν τα ερπετα και μετα τα σπονδυλωτα, τα θηλαστικα κτλ-κτλ... απο καποια ανωμαλια στο συστημα προεκυψε και ο ανθρωπος, ο οποιος ειχε νιο-νιο και απο την πυριτιδα που τσουγκριζε μεταξυ της για να κανει σπιθες και να αναψει φωτια, εφτασε να φτιαχνει απο το ιδιο υλικο μικροτσιπ και να που ειμαστε τωρα εδω και γραφουμε μαλακιες...

    Και λιγο info...ειμαι στο χωριο, εξω βλεπω δεντρα και ουρανο, το τζακι καιει και ειναι η δευτερη κουπα με καφε που τελειωνω...εχει απολυτη ησυχια, σε λιγο θα παω να φαω χορτα με παστιτσιο (που μου αρεσει πολυ) και μετα βλεπουμε, μπορει να παω στο λοφο εδω διπλα για ποδηλατακι μεσα στη φυση... αγχος δεν υπαρχει. Εξ ου και η αβαντα για να γραφω αμπελοφιλοσοφιες στο moto.gr...

    Δεν ξερω αν υπαρχει η δεν υπαρχει μετα θανατον ζωη, αλλα τωρα που γραφω αυτες τις γραμμες ειμαι μια χαρα και αυτο μετραει, οι στιγμες.

    Οποτε επανερχομαι σε αυτο που εγραψα και στο πρωτο μου post... στον πο*τσο μου!

  8. #68
    Δεν υπάρχει θάνατος χωρίς ζωή και τούμπαλιν (sic).

    Αυτός που πέθανε δεν το γνωρίζει (ότι δηλ έχει πεθάνει) άρα ο θανατός του δεν τον αφορά , αφορά όμως τους άλλους που το κουβεντιάζουν , όπως εμείς καλή ώρα.

    Ο χρόνος είναι μια σύμβαση , υπάρχει μόνο ο χώρος (κατα παπού Αινστάιν χωροχρόνος).

    Αλλά τι κάθομαι και γράφω αφου ο DrBig μπορεί να τα εξηγήσει πιο καλά (λόγω ειδικότητας).

    Πριν λίγο διεπίστωσα ότι .... πέθανε .. η μπαταρία μου, σίγουρα αυτή δεν νοιάζεται , νοιάζομαι όμως εγώ και η τσέπη μου

    Το μυστήριο της ζωής δεν λύνεται έτσι , θέλει καλή παρέα , τσίπουρο και κανα λουκάνικο στο τζάκι.

    Υποσχεθείτε μου και θα σας λύσω όλες τις απορίες..

  9. #69
    Αρχικά δημιουργήθηκε από takis-kk
    Υποσχεθείτε μου και θα σας λύσω όλες τις απορίες..
    Συνέβη δε ως λέγουσιν, άνδρα εν τη μάχη παρείναι το είδος και την σκευήν άγροικον. Ούτος των βαρβάρων πολλούς καταφονεύσας αρότρω, μετά το έργον ην αφανής. Ερόμενοις δε Αθηναίοις άλλο μεν ο θεός ες αυτόν έχρησεν ουδέν, τιμάν δε Εχετλαίον εκέλευσεν ήρωα." (Παυσανίας βιβλ. 1, κεφ. 32)

  10. #70
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος

    :rotflmao: Tο ξέρω Στέλιο ότι είσαι πρόθυμος αλλά είμαστε μακριά ρε γαμωτο...

  11. #71
    Italian Μελος Το avatar του/της Xrider
    Εγγραφή
    09/05/2006
    Μηνύματα
    1.138

    Ερωτημα

    Και αν ο ανθρωπος υπαρχει για να τρεφονται τα κουνουπια??
    if anything just cannot go wrong, it will anyway -Murphy's law

  12. #72

    Re: Ερωτημα

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
    Και αν ο ανθρωπος υπαρχει για να τρεφονται τα κουνουπια??
    Σοφή και πολύ αληθινή προσέγγιση...

  13. #73

    Re: Ερωτημα

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
    ...ο ανθρωπος υπαρχει για να τρεφονται τα κουνουπια??
    Mε τσικουδιά; Εμπλοκή καζίκι τση μεθιάς το κολεόπτερο;

    Συνέβη δε ως λέγουσιν, άνδρα εν τη μάχη παρείναι το είδος και την σκευήν άγροικον. Ούτος των βαρβάρων πολλούς καταφονεύσας αρότρω, μετά το έργον ην αφανής. Ερόμενοις δε Αθηναίοις άλλο μεν ο θεός ες αυτόν έχρησεν ουδέν, τιμάν δε Εχετλαίον εκέλευσεν ήρωα." (Παυσανίας βιβλ. 1, κεφ. 32)

  14. #74
    "Σημερα ειμαι ο Γιουρικ ,και το κράνιο αργότερα"

    Φωναζει ο ηρωας του Σεξπηρ, σε εργο που δε θυμαμαι τιτλο


    "Τι σου ειναι η ζωη φιλε μου σημερα είσαι ,αυριο δεν είσαι." λαϊκο σοφο

    ...και καλη περιγραφη του θανατου που αφορα μονον εμας τα ανθρωπινα ζωα (ζωντα) με συνειδηση. Και βεβαια (αυτο που είπαν και τα παιδια) οτι η συνείδηση ζητα να επιβιωσει μεσω της μεταθάνατον υπάρξεως της. Το ζητημα του θανατου ειναι προβλημα συνείδησης κι οχι ζωης. Αν ομως η συνείδηση του κάθε παπάρα ζητά επίμονα να επιβιώσει μέτα θάνατον τότε για μένα αυτο σημαινει οτι η συνείδηση είναι, κάτα τί, ανεξάρτητη της θέλησης για ζωή , είναι δηλαδή ,η συνείδηση, γέννημα της ζώης αλλά μπορει να πάει κοντρα στη ζώη ,και αυτο συμβαίνει συχνα και παντού. Νομιζω πως όλη αυτη η υποθεση της μεταθάνατον ζωης είναι μια εκδηλωση δισπιστιας στην ζωή, είναι εχθρική προς αυτη.
    that I was where I would be,
    Then I would be where I am not,
    Here I am where I must be
    Go where I would, I can not


  15. #75
    Εκδικητικό μέλος Το avatar του/της John Steed
    Εγγραφή
    05/03/2010
    Μηνύματα
    1.913
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
    Νομιζω πως όλη αυτη η υποθεση της μεταθάνατον ζωης είναι μια εκδηλωση δισπιστιας στην ζωή, είναι εχθρική προς αυτη.
    Φυσικά και είναι, αντιτίθεται στην ίδια τη ζωή και στον κύκλο, που για να ολοκληρωθεί, πρέπει να επέλθει ο θάνατος.

    Αυτό που είπες, που το είπε και ο Αβελ, για τη συνειδητότητα το θεωρώ πολύ σωστό.
    "Qu ils mangent de la brioche"

Σελίδα 5 από 11 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μην ξεχνάτε, the end is near
    από nikos_abel στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 28/02/2013, 13:14
  2. Which is sweeter love or its loss...
    από hotcarver στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 03/10/2007, 23:26
  3. Heavy Metal Is The Law
    από warlord στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 53
    Τελευταίο μήνυμα: 22/01/2007, 09:25
  4. Thesis Is The Best
    από tifoso4ever στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 02/08/2004, 15:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF