Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 77

Θέμα: f 800 gs γενικα...μιας και περπατησε λιγο παραπανω

  1. #61
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από S.Nikos
    για πες...
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  2. #62
    Ο ΠΡΟΕΔΡΑΣ Το avatar του/της Anty12
    Εγγραφή
    04/09/2006
    Μηνύματα
    2.210
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    για πες...
    Αν θυμάμαι καλά έχουν διαφορετικούς εκκεντροφόρους, όπως επίσης και η διαδρομή των εμβόλων στο μικρό αλλάζει, ενώ ο κυβισμός είναι ο ίδιος
    Υπάρχει και 3 έκδοση στην Γερμανία με μικρότερη ιπποδύναμη για μικρά διπλώματα.

    Είχε βγάλει και προβλήματα με τον αισθητήρα κλίσης, ο οποίος νέκρωνε την μηχανή υπό κλίση στις στροφές.

    Για τον μπροστινό άξονα, δεν ήταν μερικά μοντέλα, αλλά μία ολόκληρη παρτίδα ανακλήθηκε στην Ισπανία για το συγκεκριμένο πρόβλημα
    Στων χιλιομέτρων την ερημιά....
    ..... και στη σιωπή των χρονομέτρων

  3. #63
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/11/2009
    Μηνύματα
    128
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
    Αν θυμάμαι καλά έχουν διαφορετικούς εκκεντροφόρους , όπως επίσης και η διαδρομή των εμβόλων στο μικρό αλλάζει

  4. #64
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547
    του φίλου μου παντως που το στρωσα εγω..
    ακομα δεν εχει βγαλει τιποτα μα τιποτα.

    τον προετοιμασα ομως καταλληλα λεγοντας του για οδικες ..κτλ..( μεγαλο μουνοπανο..)

  5. #65
    Ο ΠΡΟΕΔΡΑΣ Το avatar του/της Anty12
    Εγγραφή
    04/09/2006
    Μηνύματα
    2.210
    Το βρήκα

    Διαφορετικος χρονισμος στους εκκεντροφορους & μικροτερη διαμετρος αυλων εισαγωγης.
    Στων χιλιομέτρων την ερημιά....
    ..... και στη σιωπή των χρονομέτρων

  6. #66
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/11/2009
    Μηνύματα
    128
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
    Το βρήκα

    Διαφορετικος χρονισμος στους εκκεντροφορους & μικροτερη διαμετρος αυλων εισαγωγης.
    Μπορείς να μας αναφέρεις και την πηγή? Έχω την εντύπωση ότι η διαφορά στους εκκεντροφόρους δεν έχει να κάνει μόνο με τον χρονισμό.

  7. #67
    Ο ΠΡΟΕΔΡΑΣ Το avatar του/της Anty12
    Εγγραφή
    04/09/2006
    Μηνύματα
    2.210
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
    του φίλου μου παντως που το στρωσα εγω..
    ακομα δεν εχει βγαλει τιποτα μα τιποτα.

    τον προετοιμασα ομως καταλληλα λεγοντας του για οδικες ..κτλ..( μεγαλο μουνοπανο..)

    Χρονολογία ??? Χιλιόμετρα ??
    Στων χιλιομέτρων την ερημιά....
    ..... και στη σιωπή των χρονομέτρων

  8. #68
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
    Χρονολογία ??? Χιλιόμετρα ??
    χιλ 1400 περιπου..
    χρονολογια φετος ρε.

  9. #69
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12


    Είχε βγάλει και προβλήματα με τον αισθητήρα κλίσης, ο οποίος νέκρωνε την μηχανή υπό κλίση στις στροφές.
    [FONT=times new roman]Πρέπει να είναι ΑΣΥΓΚΡΙΤΗ εμπειρία πάντως.... ΤΙ ALLOU Fun Park και μαλακίες.... [/FONT] :a53:
    Accipere quam facere praestat injuriam

  10. #70
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/11/2009
    Μηνύματα
    128
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12


    Είχε βγάλει και προβλήματα με τον αισθητήρα κλίσης, ο οποίος νέκρωνε την μηχανή υπό κλίση στις στροφές.

    Τι να πω, αν και έχω ψάξει όλες τις ανακλήσεις και έχω ρωτήσει επανειλημμένως στο γνωστό συνεργείο στο Γέρακα το συγκεκριμένο πρώτη φορά το ακούω.

  11. #71
    Ο ΠΡΟΕΔΡΑΣ Το avatar του/της Anty12
    Εγγραφή
    04/09/2006
    Μηνύματα
    2.210
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
    [FONT=times new roman]Πρέπει να είναι ΑΣΥΓΚΡΙΤΗ εμπειρία πάντως.... ΤΙ ALLOU Fun Park και μαλακίες.... [/FONT] :a53:
    Δεν μπορώ να βρω τα link τώρα πια......ήταν ένας Γάλλος ο πρώτος που την πάτησε.....
    Με περίπου 60-70 στην κορυφή της στροφής , πάει να ανοίξει το γκάζι ......πάπαλα, και πάρτον κάτω.

    Αλλά επειδή είχε άκρες (δικηγόρος ήταν μΕ φένεται) τον πήρε πατριωτικά, ήλθε σε επαφή και με άλλους που την ήχαν πατήσει από τα διάφορα φόρα, και βγάλαν ανάκληση.....
    Στων χιλιομέτρων την ερημιά....
    ..... και στη σιωπή των χρονομέτρων

  12. #72
    Ο ΠΡΟΕΔΡΑΣ Το avatar του/της Anty12
    Εγγραφή
    04/09/2006
    Μηνύματα
    2.210
    Αρχικά δημιουργήθηκε από S.Nikos
    Τι να πω, αν και έχω ψάξει όλες τις ανακλήσεις και έχω ρωτήσει επανειλημμένως στο γνωστό συνεργείο στο Γέρακα το συγκεκριμένο πρώτη φορά το ακούω.

    Μη με βάζεις να το ψάχνω τώρα......βαριέμαι.....ή ρώτα τον MikeG


    Ερώτηση προς κατόχους πριν το 2009.......


    Πόσοι από εσάς , ακριβώς μετά το πρώτο service , παρατηρήσατε αλλαγή στην συμπεριφορά και στην κατανάλωση της μηχανής....????

    Μιλάω για service σε επίσημους , όπου ως γνωστόν, στο can-bus συνδέουν το περίφημο βύσμα της ΜπεΜπέ....
    Στων χιλιομέτρων την ερημιά....
    ..... και στη σιωπή των χρονομέτρων

  13. #73
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
    Το βρήκα

    Διαφορετικος χρονισμος στους εκκεντροφορους & μικροτερη διαμετρος αυλων εισαγωγης.
    I stand corrected!
    Το πραγματικο κοστος της διαφορας των δυο ιπποδυναμεων παντως ειναι το μεγαλυτερο ψυγειο του 800...



    .................................................................................................... .................................................

    MCN Review 658 vs 800 April 2009

    The April 2009 issue of Motorcycle Consumer News tested the new F650GS. Before I get to their impressions I will provide the hard numbers, as they take less thinking on my part. The engine, which is rated at 71 hp by BMW, tested as 63.4 hp @ 7600 rpm and 50.8 lb.-ft. of torque @ 5850 rpm at the rear wheel (on the same dyno, the F800GS tested 73.7 hp @ 8250 and 51.45 lb.-ft. @ 5750 rpm) and the rev limiter kicks in on both bikes at 9000 rpm. The F650GS ran the quarter mile in 12.53 seconds @ 103.75 mph, with a 0-60 time of 4.24 seconds (the 800GS accelerated through the quarter mile in 12.20 sec @ 107.78 mph and 0-60 in 3.95 sec.) The top speed of the 650 was 121.4 mph @ 8100 rpm in fifth gear and 121.5 mph @ 7400 rpm in sixth gear. (The 800 had a top speed of 125.7 mph in sixth gear.) The actual speed at an indicated 65 mph is 63.1 mph and the engine is turning 3700 rpm @ 65 mph.

    The F650GS weighs 473.5 pounds with a full tank of gas. The 800 weighed 490.5 pounds. Both bikes had ABS, the computer and a centerstand. The MSRP is $8995 and the price as tested was $10,575. The bike they tested was flame red. They mentioned that the 650 can run on regular fuel, but the 800 needs premium fuel, unless the FI has been reprogrammed by a dealer. Again, it was mentioned that the 650 uses a different FI spool that results in a slower and less abrupt throttle opening. Seat height is 32.4” or 31.2” with a seat change, or 30.1” with the factory lowering kit. Maximum permitted load is 522 pounds for the standard bike, but is reduced to only 331 pounds with the factory-lowered bike. Wheelbase is 62” and ground clearance is 7.5”. Their fuel mileage (ridden briskly) was a high of 54.4, a low of 42.3 and an average of 50.9 miles per gallon. Routine service interval is 6000 miles and valve adjustment interval is 12,400 miles (?).

    Now this is interesting: Braking performance from 60 to 0 was 131.2 feet with the ABS activated and 120.6 feet with the ABS turned off. The F800GS had a best stop of 127.5 feet with ABS. The dynamometer comments were as follows: "Detuned with milder camshafts (7.2 mm lift vs. 9.64 mm on the F800GS and reduced valve timing), the F650GS’s 798cc motor gives the same strong power below 5300 rpm, yet runs on regular gas, its smoother delivery off the bottom end is another plus. It is an excellent motor." The total cost for a 12K major service is estimated as $416 for 5.2 hours (@ $80 an hour) of labor and $120.42 for parts (my dealer charges more for labor).

    Now don’t shoot the messenger , but the magazine seems to like the 650 better than the 800 (especially considering the $2265 price difference). They liked the 650 for its: "superior engine drivability to its big brother, the F800GS; excellent handling from street-based tires and geometry; lower seat and center of gravity aid handling." What they didn’t like was: "lower footpegs can cause ground clearance issues; either seat (high or low) is not long-term comfortable; F800GS windshield (3" higher) should be standard”"

    The two testers preferred the 650’s lower suspension and stated that they rode the two bikes back-to-back and the 800’s "longer travel suspension proved to be a disadvantage when compared to the cornering prowess of the shorter and less expensive F650GS." They also prefer the bike’s wider 19" front wheel and state that the single disc brake makes for lighter steering and affords noticeably more on-road cornering grip. In their opinion, both bikes have the best transmission that BMW has ever featured on a bike, with smooth shifting up or down. The worse features of the 650 are its hard seat and poor wind protection. (That should be no surprise!) The magazine really liked the 650GS and is hoping to be able to keep one for a long-term test.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  14. #74
    @@ κι άλλο ένα @ Το avatar του/της Konti
    Εγγραφή
    04/08/2005
    Μηνύματα
    494
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
    χιλ 1400 περιπου..
    χρονολογια φετος ρε.
    Ε! Νωρίς είναι ακόμα!

    Μετά τα 5000χλμ-6000χλμ θα αρχίσει να δακρύζει λάδι η φλάτζα στο "ψευτο-καπάκι" του κυλίνδρου....

    Βέβαια δεν είναι πρόβλημα αλλα ούτε και ανησυχητικό, πάντως είναι εκνευριστικό.... Εμένα έκαναν κάποιες εμφανίσεις ήδη.... Η φλάντζα πάντως αλλάζει νομίζω σε κάθε service ούτως ή άλλως (νομίζω ε...)!

    Πάντως μοντέλα 2010 να παρουσιάζουν τέτοια "φαινόμενα", που υποτίθεται το θέμα ηταν γνωστό απο προηγούμενης χρονιάς μοντέλα, είναι απαράδεκτο! Απ'ότι συζητούσα με κάποιο παιδί απο γνωστό συνεργείο, εχουν λέει πιο κοντές βίδες στο ψευτοκάπακο (μιλάμε για 0.5mm) με αποτέλεσμα να μην "σφραγίζει" ανάλογα το σημείο....και όταν τον ρωτησα μα καλά γιατι δε σας στέλνουν τις ανάλογες βίδες, παρα προτιμούν να αλλάζουν συνέχεια την φλάτζα....με κοίταξε και μου είπε Γερμανοί! Τώρα τι να πω.....
    ΤΕΛΟΣ


  15. #75
    Ο ΠΡΟΕΔΡΑΣ Το avatar του/της Anty12
    Εγγραφή
    04/09/2006
    Μηνύματα
    2.210
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Konti
    ....με κοίταξε και μου είπε Γερμανοί! Τώρα τι να πω.....

    Να τους πει ο παπάς στ' αυτί........

    http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=490550
    Στων χιλιομέτρων την ερημιά....
    ..... και στη σιωπή των χρονομέτρων

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Λοιπόν μιας και είναι επίκαιρο
    από DUKASII στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 92
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2010, 15:16
  2. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 15/11/2004, 10:16
  3. και μιας και το πρώτο μου...
    από frapes στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2004, 15:33
  4. μιας και εχουμε εκλογες....
    από Skoydoy στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2004, 22:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF