Σελίδα 5 από 18 ΠρώτοΠρώτο 1234567891015 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 263

Θέμα: Θόρυβος από το μπροστινό του v-strom 650 (5 threads in one)

  1. #61

  2. #62
    :a19:
    Fly With It!!

  3. #63
    ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ WP ΕΛΑΤΗΡΙΑ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΤΑ ΛΑΔΙΑ WP.ΣΑΦΩΣ EINAI ΠΟΙΟ ΣΚΛΗΡΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΛΑΚΟΥΒΕΣ ΚΑΙ ΣΑΜΑΡΑΚΙΑ .ΕΠΙΣΕΙΣ ΔΕΝ ΑΚΟΥΩ ΤΟΝ ΘΟΡΥΒΟ ΠΟΥ ΑΚΟΥΓΑ ΟΤΑΝ ΕΠΕΦΤΑ ΣΕ ΛΑΚΟΥΒΕΣ ΚΛΠ.ΑΞΙΖΕΙ!!!ΚΟΣΤΟΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΕΡΓΑΣΙΑ 140EURO.ΤΑ ΕΒΑΛΑ ΑΧΑΡΝΩΝ 63 (ΜΟΥΝΤΑΤΟΣ) ΤΗΛ.2108238996.

  4. #64
    Κακο σκυλι ψωφο δεν εχει! Το avatar του/της Vezouvios
    Εγγραφή
    18/11/2004
    Μηνύματα
    470
    Σου ειπα μην αγχωνεσε............
    Θα σου γινει συνηθεια........
    Μολις πιασουν οι ζεστες δεν θα ακουγεται..

  5. #65
    ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΙΔΕΣ, ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΜΕ ΕΧΕΤΑΙ ΨΗΛΟΚΑΛΥΨΕΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ
    ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΩ ΓΙΑ SERVICE ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΛΙΚΑΡΙ ΣΤΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ.
    ΠΑΝΤΩΣ ΣΕ ΠΡΩΤΗ ΦΑΣΗ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΠΡΩΧΝΩ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΕΛΑΤΗΡΙΑ.
    ΔΙΟΤΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ Η ΑΝΟΙΞΗ ΜΠΗΚΕ, Η ΟΡΕΞΗ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΟΠΟΤΕ ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΑΙ, ΝΑ ΟΙ ΕΚΔΡΟΜΕΣ ΑΠΟ ΕΔΩ, ΝΑ ΚΑΜΟΙΑ ΒΑΛΙΤΣΟΥΛΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΑΝΕ ΤΑ ΛΕΦΤΟΥΔΑΚΙΑ.
    Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΤ ΧΟΝΤΡΟ ΟΠΟΤΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΜΕ.

  6. #66
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της BIG BLACK
    Εγγραφή
    01/03/2006
    Μηνύματα
    168
    Καταρχήν καλημέρα σε όλους. Έχω αλλάξει και εγώ μπροστά ελατήρια. WP και ίδια λάδια, έχω ρυθμίσει το sag με εμένα επάνω και νομίζω ότι ο θόρυβος όχι μόνο δεν έφτιαξε αλλά έγινε πιό έντονος και ακούγεται και περισσότερες φορές από πριν.Και λογικό νομιζω γιατί όσο πιό σκληρό γίνευαι το μηχανάκι τόσο πιό πολύ θα ακούγεται το ΓΚΤΟΥΠ.

  7. #67

    Re: ΘΟΡΥΒΟΣ ΣΕ ΛΑΚΟΥΒΕΣ

    Αρχικά δημιουργήθηκε από mhtsorodas
    ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΛΕΥΣΤΟΥΣ ΔΙΣΚΟΥΣ ΣΥΜΦΩΝΩ. ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΡΟΥΛΕΜΑΝ ΛΑΙΜΟΥ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΟΤΙ ΠΕΡΝΑΕΙ ΜΕ ΤΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΔΙΑΦΩΝΩ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ 23000+ ΚΑΙ ΤΟ GAP ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΚΑΤΙ ΣΤΙΓΜΕΣ ΣΤΟΥΣ ΑΡΙΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΜΑΣ. ΙΣΩΣ ΑΛΛΑΓΗ ΕΛΑΤΗΡΙΑ Η ΡΟΥΛΕΜΑΝ ΛΑΙΜΟΥ ΛΥΣΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
    Δεν ειπα οτι εξαφανιζετε αλλα οτι στα πρωτα χιλιομετρα ακουγετε περισσοτερο!
    Το πηρα καινουργιο!Στα πρωτα χιλιομετρα και στο παραμικρο σαμαρακι εκανε γκουπ!Τωρα ακουγετε μονο οταν πεσω μεσα σε καπακι απο φρεατιο που ειναι πιο χαμηλα απο το επιπεδο του δρομου!
    Φιλαρακι που ειχε το ιδιο θεμα και πιο εντονα απο μενα αλλαξε ρουλεμαν λαιμου χωρις αναρτησεισ η κατι αλλο και διορθωθηκε!Τωρα δεν ακουγετε τιποτα!

  8. #68
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/03/2006
    Μηνύματα
    12

    Re: Re: ΘΟΡΥΒΟΣ ΣΕ ΛΑΚΟΥΒΕΣ

    Γειά χαρά παιδιά ως φρέσκος στην παρέα. Επειδή έχω το ίδιο θέμα με το θόρυβο του μπροστινού, έχω να προσθέσω ότι με σφίξιμο των ρουλεμάν τιμονιού το θέμα βελτιώθηκε, αλλά δεν σταμάτησε. Επειδή λοιπόν προσανατολίζομαι για αλλαγή αυτών, μήπως γνωρίζεις τι ρουλεμάν έβαλε ο φίλος σου. Τα πήρε από την souzouki ή έβαλε κάτι άλλο ? Ευχαριστώ έτσι κ αλλιώς.
    Vrr....

  9. #69
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/02/2006
    Μηνύματα
    9
    Παιδιά μην ταλαιπωρείσται άδικα. Ο θόρυβος που ακούγεται δημιουργείται κατά την επιστροφή του καλαμιού και όχι κατά την συμπίεση. Πράγμα που σημαίνει ότι το μόνο υπεύθυνο εξάρτημα είναι το <<φρένο>> (ασφάλεια) που τερματίζει το καλάμι.

  10. #70
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Sv1eps
    Παιδιά μην ταλαιπωρείσται άδικα. Ο θόρυβος που ακούγεται δημιουργείται κατά την επιστροφή του καλαμιού και όχι κατά την συμπίεση. Πράγμα που σημαίνει ότι το μόνο υπεύθυνο εξάρτημα είναι το <<φρένο>> (ασφάλεια) που τερματίζει το καλάμι.
    Και πως λυνετε?
    Εμενα φιλαρακι αλλαξε ρουλεμαν λαιμου και του σταματησε λεει το γκτουπ!
    Το ιδο αντιμετωπιζε και γνωστος με tdm και αλλαξε ρουλεμαν λαιμου και ησυχασε!
    Τι να πω εχω μπερδευτει!
    Παντος με δυο ατομα πανω εμενα δεν μου κανει τιποτα!

  11. #71
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/02/2006
    Μηνύματα
    9
    Όταν η μοτο έχει αρκετό βάρος ελλατώνεται η απόσταση που ταξιδεύει το καλάμι και δεν φθάνει ποτέ στην ασφάλεια που συγκρατεί το τέρμα του. Εκεί είναι το πρόβλημα. Θα επανέλθω με λεπτομερή τρόπο λύσης του.

  12. #72
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Sv1eps
    Όταν η μοτο έχει αρκετό βάρος ελλατώνεται η απόσταση που ταξιδεύει το καλάμι και δεν φθάνει ποτέ στην ασφάλεια που συγκρατεί το τέρμα του. Εκεί είναι το πρόβλημα. Θα επανέλθω με λεπτομερή τρόπο λύσης του.
    Φιλε πολοι κρεμονται απο το στομα σου!
    Μην μας ξεχασεις!

  13. #73
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της BIG BLACK
    Εγγραφή
    01/03/2006
    Μηνύματα
    168
    Tο έχουμε ξανασυζητήσει το θέμα.Έχω αλλάξει και εγώ ελατήρια μπροστά [WP και λάδια] και παρόλη την καταπληκτική απόδοση στις στροφές και τα πλαγιάσματα ο θόρυβος δεν έχει μειωθεί καθόλου.Νομίζω ότι είναι ρουλεμάν λαιμού αλλά ελπίζω ο παραπάνω φίλος να μας διαφωτίσει περισσότερο.

  14. #74
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/02/2006
    Μηνύματα
    9
    Μα εγώ δεν είπα οτι μόλις αλλάξει κάποιος τα ελατήρια, θα διορθωθεί το πρόβλημα. Τα ελατήρια δεν ευθύνονται και είναι πασηφανής ο λόγος, αφού το μόνο που κάνουν είναι να ασκούν μια μικρή ή μεγάλη δύναμη προς μια κατεύθυνση. Δεν είναι και κανένας πολύπλοκος μηχανισμός. Μάλλον κάποιοι που εμπορεύονται ελατήρια βρήκαν μια καλή ευκαιρία να κερδίσουν, πατώντας στην άγνοια του κόσμου.
    Ο θόρυβος προκαλείται από το χτύπημα του καλαμιού και της μπότας όταν το πρώτο φθάνει στο τέρμα του (εννοώ τη θέση ηρεμίας του αμορτισέρ όταν αυτό δεν έχει φορτίο) δηλαδή στο σημείο όπου η ασφάλεια του καλαμιού, δεν του επιτρέπει να εξέλθει της μπότας κατά την επιστροφή του από την συμπίεση που έχει δεχθεί τη στιγμή που έχουμε χτυπήσει το εμπόδιο ή τη γνωστή σε όλους μας Ελληνική λακκούβα.
    Αναμονή λοιπόν και πιστεύω πως θα σας δώσω τη λύση.
    Καλό απόγευμα.

  15. #75
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της advblack
    Εγγραφή
    13/05/2005
    Μηνύματα
    147

    Παντως....

    ....φιλοι ΒεΣτρομιτες, οδηγησα ενα 650 φιλου στο οποιο ειχε σφιξει τα ρουλεμαν λαιμου. Ανεβαινοντας λοιπον κατ ευθειαν απ το δικο μου στο δικο του (οχι, δεν το κανα εν κινησει! ) η διαφορα ηταν μεγαλη. Το μηχανακι το νοιωθα πιο δεμενο και το φαινομενο του ΓΚΝΤΟΥΠ ανεπαισθητο. Προσανατολιζομαι λοιπον στο να το κανω και εγω

Σελίδα 5 από 18 ΠρώτοΠρώτο 1234567891015 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΤΡΙΞΙΜΟ ΑΠΟ ΤΟ ΤΑΜΠΛΟ ΣΕ V-strom 650 κ7.
    από snatch στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2008, 12:13
  2. γνώμες για το ABS του V-Strom 650
    από Skakinen στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2007, 11:43
  3. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2006, 01:24
  4. Honda Innova θορυβος απο το φαναρι
    από ioannou_b στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 19/06/2006, 20:03
  5. Επιστροφή από το χωριό του Λεωνίδα
    από afrotwin στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2004, 12:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF