Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 87

Θέμα: ΖΗΤΗΤΑΙ ΠΑΡΕΑ ΓΙΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡi 2012

  1. #61
    Αρχικά δημιουργήθηκε από LEFTERIS-SP
    Με την Ρώσικη βίζα τι παίζει ?
    πολλαπλών εισόδων είχες ?
    πόσο πάει και πόσο καιρό έκανες να την πάρεις
    και πόσο καιρό πριν το ταξίδι ?
    η δεν χρειάζεται και στην δίνουν στα σύνορα ? ?
    Εγώ έπραξα, μέσω ταξιδιωτικού γραφείου. Μου το πρότεινε φίλος γιατί ειδικεύετε ποιο πολύ στο τι έχει να κάνει με Ρωσία. Το ταξίδι μου ξεκινούσε τέλος Ιουλίου κ’εγω επισκέφτηκα το γραφείο στις αρχές. Τους είπα το δρομολόγιο που ήθελα να κάνω και μου είπαν: για την Βίζα χρειάζεται διαβατήριο σε ισχύ και μια φωτογραφία. Θα χρειαστεί από τα μέρη που έχεις να διανυκτερεύσεις να κλείσεις όλα τα ξενοδοχεία, για να πάρεις την πρόσκληση για να σου δώσει Βίζα η πρεσβεία. Το χαρτί είναι το VAUCHER-ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ. Και θα πληρώσεις ιατρική περίθαλψη που είναι υποχρεωτική και κοστίζει 2 ευρώ για κάθε μέρα στην Ρωσία. Η Βίζα αν θυμάμαι είναι 80 ευρώ. Για το πόσες φορές θα μπεις και θα βγεις είναι δικό σου θέμα, αλλά το αναφέρεις για να γραφτεί ο αριθμός πάνω στην Βίζα όταν εκδοθεί. Μια εβδομάδα έκανε να εκδοθεί η Βίζα και μια εβδομάδα πριν φύγω ήταν όλα έτοιμα πέρασα από το γραφείο πλήρωσα και ήμουν έτοιμος.

  2. #62
    Αρχικά δημιουργήθηκε από magelanos
    Εγώ έπραξα, μέσω ταξιδιωτικού γραφείου. Μου το πρότεινε φίλος γιατί ειδικεύετε ποιο πολύ στο τι έχει να κάνει με Ρωσία. Το ταξίδι μου ξεκινούσε τέλος Ιουλίου κ’εγω επισκέφτηκα το γραφείο στις αρχές. Τους είπα το δρομολόγιο που ήθελα να κάνω και μου είπαν: για την Βίζα χρειάζεται διαβατήριο σε ισχύ και μια φωτογραφία. Θα χρειαστεί από τα μέρη που έχεις να διανυκτερεύσεις να κλείσεις όλα τα ξενοδοχεία, για να πάρεις την πρόσκληση για να σου δώσει Βίζα η πρεσβεία. Το χαρτί είναι το VAUCHER-ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ. Και θα πληρώσεις ιατρική περίθαλψη που είναι υποχρεωτική και κοστίζει 2 ευρώ για κάθε μέρα στην Ρωσία. Η Βίζα αν θυμάμαι είναι 80 ευρώ. Για το πόσες φορές θα μπεις και θα βγεις είναι δικό σου θέμα, αλλά το αναφέρεις για να γραφτεί ο αριθμός πάνω στην Βίζα όταν εκδοθεί. Μια εβδομάδα έκανε να εκδοθεί η Βίζα και μια εβδομάδα πριν φύγω ήταν όλα έτοιμα πέρασα από το γραφείο πλήρωσα και ήμουν έτοιμος.
    εγώ δηλαδή που θέλω να κάνω ελεύθερο καμπινκ

    θα πρέπει να βρω τον ιδιοκτήτη του χωραφιού

    να μου κάνει πρόσκληση ?

    περα απο την πλακα δεν εχω ιδέα που θα διανυκτερεύω

    και ποτε θα είμαι πχ στην Μόσχα για να κάνω κράτηση σε ξενοδοχείο κτλ

  3. #63
    Αρχικά δημιουργήθηκε από LEFTERIS-SP
    εγώ δηλαδή που θέλω να κάνω ελεύθερο καμπινκ

    θα πρέπει να βρω τον ιδιοκτήτη του χωραφιού

    να μου κάνει πρόσκληση ?

    περα απο την πλακα δεν εχω ιδέα που θα διανυκτερεύω

    και ποτε θα είμαι πχ στην Μόσχα για να κάνω κράτηση σε ξενοδοχείο κτλ
    Έχεις δίκιο αλλά υπάρχουν και αυτά τα κουφά.. Πάντως για την Βίζα χρειάζεσαι πρόσκληση και να ξέρεις ημερομηνίες στάνταρ. Αν δεν κάνω λάθος χρειάζεται έστω και μια πρόσκληση ξενοδοχείου. Οπότε μπορείς να κλείσεις ένα ξενοδοχείο και αποκεί και πέρα βλέπεις εσύ τι θέλεις να κάνεις. Αλλά καλό είναι να το ρωτήσεις η στην Πρεσβεία η σε ταξιδιωτικό γραφείο...

  4. #64
    Ημιτρελο Μέλος Το avatar του/της imitrelos
    Εγγραφή
    29/03/2010
    Μηνύματα
    557
    Φίλε μου να το χαρείς το ταξίδι και μου αρέσει το σκεπτικό σου πόσο θα ήθελα να μπορούσα να σε ακολουθούσα

    νοητικά εγώ και πιστεύω και αλλοι εδώ μέσα είναι απο τώρα μαζί σου και ενοοίτε περιμένουμε ταξιδιωτικό


    Ηξερα πώς απάνω στη γή όσο ζούμε αυτό δέν είναι το λιμάνι όπου αράζεις είναι το λιμάνι απ'όπου ξεκινάς, ξανοίγεσαι σέ άγρια τρικυμισμένη θάλασσα και μάχεσαι ολοζωής ν'αράξεις

  5. #65
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimitris777
    Εγγραφή
    30/06/2009
    Μηνύματα
    765
    Magelane να σου πω φιλε ηθελα να σε ρωτησω, εχω διαβασει τα ταξιδια σου ολα και εδω και διπλα στο αλλο εξισου ομορφο (ας μου επιτραπει η αναφορα) motosite...

    ...θελω μονο να περασω αγια πετρουπολη μια μερα και να ανεβω απο κει για φιλλανδια.. εχεις να μου προτεινης καποιο καμπινγ ή ξενοδοχειο... sorry κιολας γιατι η συζητηση ειναι διαφορετικη αλλα....καλα ειναι να μαθαινουμε.
    Ευχαριστω!!

  6. #66
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitris777
    Magelane να σου πω φιλε ηθελα να σε ρωτησω, εχω διαβασει τα ταξιδια σου ολα και εδω και διπλα στο αλλο εξισου ομορφο (ας μου επιτραπει η αναφορα) motosite...

    ...θελω μονο να περασω αγια πετρουπολη μια μερα και να ανεβω απο κει για φιλλανδια.. εχεις να μου προτεινης καποιο καμπινγ ή ξενοδοχειο... sorry κιολας γιατι η συζητηση ειναι διαφορετικη αλλα....καλα ειναι να μαθαινουμε.
    Ευχαριστω!!


    Ίσως μπορώ να βοηθήσω σε αυτο.
    για προσπάθησε εδώ με αυτό το λινκ

    http://en.camping.info/russia/northw...old-hill-24434


    το site έχει όλη την Ευρώπη



    Αρχικά δημιουργήθηκε από magelanos
    Έχεις δίκιο αλλά υπάρχουν και αυτά τα κουφά.. Πάντως για την Βίζα χρειάζεσαι πρόσκληση και να ξέρεις ημερομηνίες στάνταρ. Αν δεν κάνω λάθος χρειάζεται έστω και μια πρόσκληση ξενοδοχείου. Οπότε μπορείς να κλείσεις ένα ξενοδοχείο και αποκεί και πέρα βλέπεις εσύ τι θέλεις να κάνεις. Αλλά καλό είναι να το ρωτήσεις η στην Πρεσβεία η σε ταξιδιωτικό γραφείο...

    http://visalink-russia.com/

    εγώ αυτούς θα χρησιμοποιήσω,

    έχω διαβάσει καλές κριτικές στο lonely planet

  7. #67
    Λόγω του και εγώ ψάχνομαι για Ρωσία φέτος, παραθέτω το τι βρήκα σε κάποιο ταξιδιωτικό forum από κάποιον που ταξίδεψε το καλοκαίρι του 2011:

    Αφού πήγα αυτοπροσώπως στο προξενείο η κατάσταση έχει ως εξής:

    Για να βγάλεις VISA τουριστική χρειάζεσαι:
    1) Φωτογραφία 3,5Χ4,5 εκ.
    2) Μία αίτηση που συμπληρώνεις εκεί
    3) Το VOUCHER & VISA SUPPORT που το παίρνεις από το ξενοδοχείο μέσω του πρακτορείου που κλείνεις
    4) το διαβατήριο σου με το οποίο είναι ελαστικοί για μικρές παρελεύσεις του εξαμήνου,
    5) το ποσό των 35€ ανά άτομο

    Η διαδικασία δεν παίρνει παραπάνω από μισή ώρα και αυτό εξαρτάται και από το πλήθος του κόσμου που έχει μαζευτεί στην ουρά. Γενικά δεν έχει να κάνει καθόλου με ότι λέγεται για ταλαιπωρίες και χρονοβόρες διαδικασίες. Περισσότερο για εμένα είναι να συντηρηθεί μία κατάσταση για να κονομάνε κάποιοι. Φανταστείτε ότι σε εμένα είπαν 70€ από το πρακτορείο ενώ σε κάποιους άλλους από άλλο πρακτορείο είπαν 110€. Γενικά είναι καλό όταν την ψάχνουμε τη δουλειά και οργώνουμε χώρες μόνοι μας, χωρίς ξεναγούς και γκρούπ να μην κολλάμε και να φοβόμαστε να μπλέξουμε σε διαδικασίες μέσα στην ίδια μας τη χώρα.
    Moto Adventures blog
    The Moto Travel Blog

  8. #68
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimitris777
    Εγγραφή
    30/06/2009
    Μηνύματα
    765
    lefteri-sp και dj316 λετε να σκαλωσουμε για κανενα καφε επανω??!!! φαση θα εχει !!!!!!
    :rotflmao: :rotflmao:

  9. #69
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της trelf
    Εγγραφή
    17/04/2009
    Μηνύματα
    269
    LEFTERIS-SP

    στείλε με msg το κιν σου ...να παμε για έναν καφέ ....μπας και ακολουθησω !!!

    χρηστος
    ABS στην μηχανη σου.....ισον DUREX στο π***ι σου ! ! !

    http://img5.imageshack.us/img5/9361/urlx.gif

  10. #70
    Για Ρωσία που πήγα φέτος, πλήρωσα 80 ευρώ για την βίζα συν 2 ευρώ για κάθε ημέρα παραμονής όπως πολύ σωστά προανέφερε ο Μαγγελάνος.. Δεν μου ζητήθηκε πότε κάποιο χαρτί από ξενοδοχείο και την βίζα την ετοίμασα ένα μηνά πριν(για σιγουριά) μεσώ τοπικού ταξιδιωτικού γραφείου. Όταν πέρασα τα σύνορα από το Κέρτς, άπλα ζητήθηκε η πόλη που πάω για διανυκτέρευση και αυτό είναι όλο.. Θέλει λίγο υπομονή στα σύνορα, γιατί οι αιτήσεις είναι στα Ρωσικά και δυσκολεύεσαι να βγάλεις άκρη... Άλλα αυτό μας αρέσει Επίσης σε κάποιες federations της Ρωσίας, καποια ξενοδοχεία επειδή είστε αλλοδαποί ενδέχεται να μην σας δεχτούν όπως και σε κάποιες περιπτώσεις πληρώνουμε φόρο παραμονής ως αλλοδαποί( περίπου 20 ευρώ και είστε οκ). Για Μόσχα και Αγιά Πετρούπολη μέσο Ουκρανίας και Ευρώπης δεν νομιζω όμως οτι θα αντιμετωπίσετε κάτι τέτοιο.. Ότι γενικά θέλετε για Ρωσία είμαι στης διάθεση σας... Θα περάσετε υπέροχα και οι μοτοσυκλετιστές του θα κάνουν τα πάντα για να περάσετε όμορφα..
    Me gusta la moto, me gustas tu....

  11. #71
    Αρχικά δημιουργήθηκε από trelf
    LEFTERIS-SP

    στείλε με msg το κιν σου ...να παμε για έναν καφέ ....μπας και ακολουθησω !!!

    χρηστος
    έγινε
    θα προσπαθήσω να σε ψήσω

    KTM & DUCATI ΔΗΛΑΔΗ ?
    καλή παρέα


    Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitris777
    lefteri-sp και dj316 λετε να σκαλωσουμε για κανενα καφε επανω??!!! φαση θα εχει !!!!!!
    :rotflmao: :rotflmao:
    ποτέ μην λες ποτέ
    ο κόσμος είναι μικρός
    είμαι Ταϊλάνδη από την παραμονή της Πρωτοχρονιάς και βρήκα έναν φίλο που
    είχα να τον δω 10 χρόνια
    τελευταία φορά είχαμε βρεθεί στην Γαλλια
    πάθαμε και η δυο πλάκα
    όπως λέει μόνο για καλό θα είναι και μόνο τυχαίο δεν ήτανε

  12. #72
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    παληκαρια για σας και απο μενα,ονειρο χρονον ειναι ενα ταξιδει με μοτο εξωτερικο,εχω cb 1300.και ειμαι 52 λιγο μεστομενος,καβαλαω μηχανη απο 12 χρονων οποτε η οδηγικες εμπειριες μου πολλες.οδικος το μονο ταξιδει που εχω κανει ειναι με αυτοκινητο για πολωνια και αλλο ενα βουλγαρια.πρωτα ο θεος να ειμαστε καλα ειμαι μεσα για ενα τουρ τον ιουλιο η τον σεπτεμβρη σε λογικα πλαισια.και κατι που δεν ανεφερα πρην,μηχανικος στο επαγγελμα auto αλλα τα μηχανακια μου τα φτιαχνω μονος μου,οποτε θα υπαρχει βοηθεια αν χρειαστει καθ¨οδον.

  13. #73
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimitris777
    Εγγραφή
    30/06/2009
    Μηνύματα
    765
    Ταυλανδη πηγα το '97 pattaya 2 βδομαδες με 1250 μαρκα τοτε ολα πληρωμενα pattayagarden, απιστευτα μερη,παραλιες, κατι σκαλιστα σε φελο, ελεφαντοδοντο, η πολη στο νερο, η γεφυρα kwai ή καπως ετσι ασε που κοιτοιυσαμε ολο λαθος πλευρα και θα μας πατουσαν τα αυτοκινητα!!!:rotflmao: :rotflmao: Φιλοξενοι ανθρωποι, ολο με το χαμογελο...

  14. #74
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimitris777
    Εγγραφή
    30/06/2009
    Μηνύματα
    765
    Αρχικά δημιουργήθηκε από andreastwin
    παληκαρια για σας και απο μενα,ονειρο χρονον ειναι ενα ταξιδει με μοτο εξωτερικο,εχω cb 1300.και ειμαι 52 λιγο μεστομενος,καβαλαω μηχανη απο 12 χρονων οποτε η οδηγικες εμπειριες μου πολλες.οδικος το μονο ταξιδει που εχω κανει ειναι με αυτοκινητο για πολωνια και αλλο ενα βουλγαρια.πρωτα ο θεος να ειμαστε καλα ειμαι μεσα για ενα τουρ τον ιουλιο η τον σεπτεμβρη σε λογικα πλαισια.και κατι που δεν ανεφερα πρην,μηχανικος στο επαγγελμα auto αλλα τα μηχανακια μου τα φτιαχνω μονος μου,οποτε θα υπαρχει βοηθεια αν χρειαστει καθ¨οδον.

    Φιλε εγω ειμαι 41 και το καλοκαιρι γυρισα τι μιση ευρωπη με gsx1400 βαρκελωνη παρισι, γερμνανια eisenach ....και την αλλη μιση φετος (αν μας αφησουν τα κοπροσκυλα οι πολιτικοι μας)!!!
    Αν εχεις χρονο και καποια ρουβλια ΔΩΣΤΗΣ δρομο της καλης σου!!!!!

  15. #75
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    [QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitris777
    Ταυλανδη πηγα το '97 pattaya 2 βδομαδες με 1250 μαρκα τοτε ολα πληρωμενα pattayagarden, απιστευτα μερη,παραλιες, κατι σκαλιστα σε φελο, ελεφαντοδοντο, η πολη στο νερο, η γεφυρα kwai ή καπως ετσι ασε που κοιτοιυσαμε ολο λαθος πλευρα και θα μας πατουσαν τα αυτοκινητα!!!:rotflmao: :rotflmao: Φιλοξενοι ανθρωποι, ολο με το χαμογελο... [στην παταγια πρεπει να περασες πολυ καλα εγω εχω παει bangonk και poocet. απιστευτα μερει /QUOTE]

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 16/03/2006, 17:12
  2. ΠΑΡΕΑ ΓΙΑ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΑΘΗΝΑ - ΠΑΤΡΑ 08/07/05
    από duck456 στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 10/07/2005, 20:28
  3. Παρέα για καλοκαιρινό ταξίδι
    από panosram στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2004, 12:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF