Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 82

Θέμα: Ζελατίνες κράνους χρωματισμοί χρήση !!

  1. #61
    DOT SAE E1778JY32 μέλος Το avatar του/της lampros_fazer
    Εγγραφή
    16/07/2005
    Μηνύματα
    1.623
    McTALA στραβωθήκαμε,γράφε ελληνικά αδερφέ!

    (μπας κ καταφέρουμε κ μεις να διαβάσουμε για το πιν λοκ που γράφεις)..
    [size=4pt]έχω μεγάλο ταλέντο στα χείλη[/size]


    [FONT=courier new]tennis365.gr [/FONT]

  2. #62
    καλύτερος ! Το avatar του/της Nikoskazer2000
    Εγγραφή
    24/08/2005
    Μηνύματα
    1.329
    Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
    ...Αν σταματήσεις δηλαδή στον δρόμο ένα φωτόνιο και το ρωτήσεις: "Εσύ ρε αλάνι, τί είσαι? Ανακλώμενο ή εκπεμπόμενο?" μάλλον θα σου απαντήσει "Ρε πας καλά μπάρμπα? Που θες να ξέρω?" (σ.σ. αν πράγματι το ρωτήσεις και σου απαντήσει, δωσ' μου και μένα απ' αυτό που παίρνεις).
    :rotflmao: :rotflmao:
    μλκ έλιωσα τελείως - the bester ανέκδοτο of the month!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
    ...Εξάλλου: Αν βλέπαμε μόνο ανακλώμενο φως τότε αυτήν την στιγμή δεν θα μπορούσες να διαβάσεις τίποτα στην οθόνη σου (μια και εκπέμπει και δεν ανακλά φως). Αν η οθόνη σου ανακλούσε φως, τότε όταν έσβηνες την λάμπα του δωματίου η οθόνη θα ήταν σκοτεινή.

    Let there be Light ! ! !


    Φίλε είσαι φοβερός απλές και τεκμηριωμένες οι απαντήσεις σου!
    Ορκισμένος σιδερόκωλος!

  3. #63
    Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
    Το ανθρώπινο μάτι βλέπει... φως γενικά. Ανακλώμενο, εκπεμπόμενο, σκεδασμένο, ότι να 'ναι.
    Καλά .. ριξε μια ματια τον Ηλιο για ενα λεπτο , και ξαναέλα ..

    Δεν με πειραζει , να γραφει ο καθενας το παραμυθι του ..
    Απλα μην χρησημοποιητε τα δικα μου γραφωμενα ως βαση ..

    Ο καθενας ας γραψει οτι θελει , ο τελικος αναγνωστης ας κρινει μονος του ( ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΤΟΥ ), ποια ιστορια ειναι ποιο πιστευτη .

  4. #64
    Ο Τρισμέγιστος Το avatar του/της Julius
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/05/2002
    Μηνύματα
    3.302
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
    Καλά .. ριξε μια ματια τον Ηλιο για ενα λεπτο , και ξαναέλα ..

    Δεν με πειραζει , να γραφει ο καθενας το παραμυθι του ..
    Απλα μην χρησημοποιητε τα δικα μου γραφωμενα ως βαση ..

    Ο καθενας ας γραψει οτι θελει , ο τελικος αναγνωστης ας κρινει μονος του ( ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΤΟΥ ), ποια ιστορια ειναι ποιο πιστευτη .
    @Kyriakost, o npat nomizo oti sou tekmiriose me ton pleon katanohto kai paralila epistimoniko tropo oti eisai lathos, den prokeite gia "paramithi", "istoria" h' "apopsh".


    @npat, katatopistikotatos file euxaristoume
    F**k Isaac Newton

    Διάβασε εδώ

  5. #65
    Γατάκιαααααα....... Το avatar του/της arxaios
    Εγγραφή
    18/11/2004
    Μηνύματα
    1.553
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
    Καλά .. ριξε μια ματια τον Ηλιο για ενα λεπτο , και ξαναέλα ..

    Δεν με πειραζει , να γραφει ο καθενας το παραμυθι του ..
    Απλα μην χρησημοποιητε τα δικα μου γραφωμενα ως βαση ..

    Ο καθενας ας γραψει οτι θελει , ο τελικος αναγνωστης ας κρινει μονος του ( ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΤΟΥ ), ποια ιστορια ειναι ποιο πιστευτη .
    Το να δέχεσε τα λάθη σου δεν είναι κακό, ο εγωισμός είναι !!!!!!!

    Ευτυχώς που στα έγραψε ο npat και με γλύτωσε από το να τα γράψω εγώ ......

  6. #66
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
    @npat, katatopistikotatos file euxaristoume
    +990
    npat έψαξα μέσα μου και σε βρίσκω σωστό

    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  7. #67
    Αιώνιος Νεανίας! Το avatar του/της Lupo
    Εγγραφή
    17/05/2005
    Μηνύματα
    626
    [mode apomesamoy on] σωστα τα λέει ο npat[/mode apomesamoy off]
    5/2/2008 Καλωσόρισες!
    22/1/2013 Καλωσόρισες!
    :a07:

  8. #68
    Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
    Προύτς!

    Η ταχύτητα του φωτός είναι πάντα σταθερή και ίση με c. Πάντα και παντού και από οποιοδήποτε σύστημα αναφοράς και αν την μετρήσει κανείς. Αυτό το τελευταίο είναι πραγματικά τόσο μα τόσο παράξενο που από μόνο του σχεδόν προκάλεσε αγεφύρωτο ρήγμα στην φυσική, όταν πρωτο-ανακαλύφθηκε και την χώρισε σε κλασσική και μοντέρνα.

    Όταν φως περάσει μέσα από ένα διάφανο υλικό βγαίνει από αυτό με την ίδια ακριβώς ταχύτητα με την οποία μπήκε (είπαμε εξάλλου, αυτή είναι σταθερή παντού και πάντα και ίση με c). Η φαινομενική ελάττωση της φασικής ταχύτητας του φωτός κατά την όδευσή του μέσα από υλικό με συντελεστή διάθλασης μεγαλύτερου της μονάδας είναι αυτό ακριβώς... φαινομενική: οφείλεται στο γεγονός ότι---για λόγους απλότητας, κυρίως---θεωρούμε ως "κίνηση του φωτός μέσα στο υλικό" ένα σύνολο από ηλεκτρομαγνητικά φαινόμενα που λαμβάνουν χώρα στο σώμα του υλικού (π.χ. συνεχείς απορροφήσεις και επανεκπομπές των φωτονίων από τα άτομα του υλικού). Το φως κατά την έξοδό του από το υλικό (όταν, και καλά, ξαναποκτά ταχύτητα c) δεν κερδίζει ενέργεια.



    Λευκό φως δεν υπάρχει, και οπωσδήποτε πάντως δεν έχει την "μέγιστη ταχύτητα" (εξάλλου αυτά τα είπαμε!). Τυπικά ως "λευκό" ορίζεται ένα φασματικό προφίλ που περιέχει πολλές και διάφορες συχνότητες (χρώματα) φωτός. Το ακριβές φασματικό προφίλ (το ακριβές "μείγμα") που χαρακτηρίζεται ως "λευκό" δεν είναι καν σταθερό (γι' αυτό και έχουμε "λευκά" χρώματα διαφόρων θερμοκρασιών---τώρα τι σχέση έχουν οι θερμοκρασίες με τα χρώματα, αυτό είναι ένα άλλο θέμα στο οποίο, αν θέλετε, μπορώ να επεκταθώ, αλλά δεν είναι της ώρας). Αυτό που κρατάμε είναι: Το λευκό χρώμα δεν υπάρχει ως συγκεκριμένη φωτεινή συχνότητα (και φυσικά δεν είναι η πιο γρήγορη---τι λέω Θεέ μου!). Υπάρχουν πολλές και διάφορες "μάρκες" (μείγματα / φασματικά προφίλ) λευκού, που συνήθως τις ζητάει κανείς με το νουμεράκι τους, δηλαδή με την θερμοκρασία τους.



    Τα (υποθέτω χρωματικά) φίλτρα δεν προκαλούν "καθυστέρηση" ή οτιδήποτε τέτοιο. Αν αναφέρεσαι στην καθυστέρηση της "φαινομενικής" ταχύτητας του φωτός (βλ. παραπάνω) κατά την όδευσή του μέσα από κάποιο υλικό, τότε... και πάλι όχι: Τα φίλτρα δεν δουλεύουν έτσι. Τα υλικά με συντελεστή διάθλασης μεγαλύτερο της μονάδας προκαλούν αυτό που μάλλον εννοείς, αλλά αυτά τα υλικά δεν είναι κατ' ανάγκη χρωματικά φίλτρα (π.χ. ένα ποτήρι νερό, ή ένα πρίσμα, μια χαρά προκαλούν αυτήν την "καθυστέρηση" χωρίς να είναι χρωματικά φίλτρα). Για να το ξεκαθαρίσουμε μια και καλή: τα φίλτρα δεν λειτουργούν προκαλώντας καθυστέρηση το φως

    Πως λειτουργούν τότε? Με δύο συνήθως τρόπους:

    1. Απορροφώντας επιλεκτικά το φως που βρίσκεται σε μια συγκεκριμένη φασματική περιοχή (μικρού ή μεγάλου εύρους---αυστηρά μονοχρωματικά φίλτρα είναι σχεδόν αδύνατο να κατασκευαστούν). Απορροφούν δηλαδή συγκεκριμένες συχνότητες φωτός και τις "κρατάνε μέσα τους" μετατρέποντάς την ενέργεια που αυτές φέρουν σε θερμότητα. Αυτής της κατηγορίας τα φίλτρα ονομάζονται "απορροφητικά" (absorptive).

    2. Ανακλώντας επιλεκτικά το φως που βρίσκεται σε μια συγκεκριμένη φασματική περιοχή. Ανακλούν δηλαδή συγκεκριμένες συχνότητες φωτός, ενώ είναι διάφανα στις υπόλοιπες. Τα φίλτρα αυτής της κατηγορίας ονομάζονται "διχρωικά" (dichroic).

    [[ Παρατήρηση: Τα διχρωικά φίλτρα θεωρούνται πολύ πιο κυριλέ, και είναι πολύ πιο ακριβά από τα απορροφητικά ]]

    Αυτά για αρχή...




  9. #69
    Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
    Το ανθρώπινο μάτι βλέπει... φως γενικά. Ανακλώμενο, εκπεμπόμενο, σκεδασμένο, ότι να 'ναι. Για την ακρίβεια δεν υπάρχει καμία ουσιαστική διαφορά μεταξύ ανακλώμενου και εκπεμπόμενου φωτός πέρα από τον τρόπο που δημιουργήθηκαν. Αν σταματήσεις δηλαδή στον δρόμο ένα φωτόνιο και το ρωτήσεις: "Εσύ ρε αλάνι, τί είσαι? Ανακλώμενο ή εκπεμπόμενο?" μάλλον θα σου απαντήσει "Ρε πας καλά μπάρμπα? Που θες να ξέρω?" (σ.σ. αν πράγματι το ρωτήσεις και σου απαντήσει, δωσ' μου και μένα απ' αυτό που παίρνεις).

    Εξάλλου: Αν βλέπαμε μόνο ανακλώμενο φως τότε αυτήν την στιγμή δεν θα μπορούσες να διαβάσεις τίποτα στην οθόνη σου (μια και εκπέμπει και δεν ανακλά φως). Αν η οθόνη σου ανακλούσε φως, τότε όταν έσβηνες την λάμπα του δωματίου η οθόνη θα ήταν σκοτεινή.




    με εβγαλες απο τον κοπο μιας και δεν ειχα χρονο να κάτσω να γράψω όλα αυτα!


    thank you man!!!

    τσάκα και μια μπύρα μεγάλη για τον κόπο σου!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	beer2.gif 
Προβολές:	95 
Μέγεθος:	14,5 KB 
ID:	108800

  10. #70
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    θρεντ για ζελατίνες που να γυρίσει σε κβαντική φυσική μόνο ο Κυριάκος θα μπορούσε να ανοίξει

    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


    npat
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  11. #71
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
    Καλά .. ριξε μια ματια τον Ηλιο για ενα λεπτο , και ξαναέλα ..

    Δεν με πειραζει , να γραφει ο καθενας το παραμυθι του ..
    Απλα μην χρησημοποιητε τα δικα μου γραφωμενα ως βαση ..

    Ο καθενας ας γραψει οτι θελει , ο τελικος αναγνωστης ας κρινει μονος του ( ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΤΟΥ ), ποια ιστορια ειναι ποιο πιστευτη .




  12. #72
    Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
    McTALA στραβωθήκαμε,γράφε ελληνικά αδερφέ!

    (μπας κ καταφέρουμε κ μεις να διαβάσουμε για το πιν λοκ που γράφεις)..
    lampro δεν φταίω εγώ!Να κανεις παράπονα σε ολους αυτους που με λένε ανορθογραφο !!!
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  13. #73
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2004
    Μηνύματα
    1.661
    npat

    ματάλα, άσε τις δικαιολογίες!

  14. #74
    Μου αρέσει να μου την λένε , άτομα που δεν παίρνουν την πρωτοβουλία να δημιουργήσουν ,
    έστω ένα θέμα ... που να μην σχετίζετε με τον πολλαπλασιασμό της καραβίδας .

    άιντε σβηστέ το, και αυτό το θέμα .. δεν βαριεσαι , συνήθισα .

    Δήλωσα από την αρχή, απλότητα στα γραφόμενα μου , αυτό σημαίνει από μόνο του , συμβατή πληροφόρηση , και όχι την εξεταστική ύλη της Γ ' Λυκείου .

  15. #75
    Κυριάκο άσε τις κλάψες....

    αποπειράθηκες να μιλήσεις για φυσική και φως και είπες καταφανώς αρκετές ανακρίβειες, τις οποίες άνθρωποι που ξέρουν ένα-δυο πράγματα παραπάνω στις αντέκρουσαν και μάλιστα τεκμηριωμένα

    Εσύ παρ' όλα αυτά επέμενες οτι έχεις δίκιο και τώρα μιλας για "απλότητα στα γραπτά μου" και άλλα όμορφα

    Είχες άδικο στα του φωτός και στο αντέκρουσαν, δεν στην είπε κανένας

    Οπότε άσε τα "μου τη λένε", "συνήθισα", "σβήστε το κι αυτό" και άλλα μελό...




    Πιες ένα τσίπουρο στην Αγριά
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Για ιριδιζουσες ζελατινες κρανους...
    από McTalas στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2012, 14:16
  2. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2008, 23:39
  3. Βίντεο για την χρήση κράνους
    από project.breeze στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 10/10/2007, 14:38
  4. Spotάκι του Υ.Μ.Ε. για τη χρήση κράνους...
    από McGyver στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 22/08/2007, 11:46
  5. ζελατίνες κράνους
    από asterixx στο forum Εξοπλισμός και αξεσουάρ αναβάτη
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 06/06/2006, 17:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF