Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 99

Θέμα: Honda Bros 400 ???

  1. #61
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.259
    Αρχικά δημιουργήθηκε από peter86
    για παράδειγμα,φετος το καλοκαίρι ανεβηκα Κερκυρα(!!)με τι μηχανή.την πρώτη μου στάση για βενζίνη(έφυγα από Αθήνα γεμάτος,10 λίτρα) την έκανα λίγο έξω από το Αντίρριο.υπολόγισα 210χλμ. μεχρι εκεί,συν καμιά 30αριά χλμ. που έκανα στην αθήνα μεχρι να φύγω για το ταξιδι με το γεμισμένο ρεζερβουάρ,σύνολο γύρω στα 240χλμ.(ταχύτητα μέχρι εκεί 110-120χλμ.).από το Αντίρριο,έκανα ακριβώς 240 χλμ. και ξαναγέμισα 30 χλμ. έξω από την Ηγουμενίτσα.σκέψου ότι από εκεί ο δρόμος δεν είναι εθνική και έχει αρκετά στροφιλίκια.αλήθεια εσείς μέχρι που έχετε φτάσει με τα bros σας???????????????????????
    φίλε arnitsu, δε μου είπες,την εξατμισούλα θα μπορέσω να τη βρω κ γω από κάπου?????????????

    Καλό και αυτο !!!!! Απο κέρκυρα ειμαι φιλός ειμαι και ανεβαινώ 3 φορές το χρονο τουλαχιστον , καμια φορά και για 3ημερό .Γεμάτος παντώς να ξερεις ειναι 12 λιτρά (και οχι) 10 απο τα οποιά τα 3 περιπού ειναι ρεζερβα οποτε καπου στα 9 γυριζεις τη βρυσή στο reserve .

    Απο ταξιδιά εχώ φτασει μεχρι Αργυροκαστρό και Αγιούς 40 φέτος .Ελλαδα δεν εχώ παει πολυ μακρια Βορεια . Ωστωσο βολτες μεσαιου βεληνεκούς τυπου Ευβοία , Ναυπλιο και τετοια κανώ πολύ συχνα και σχεδον παντα δικαβαλός .Ρεκορ ημερησιό εκανα φέτος με καπου 600 κμ . Θα έκανα και αλλό αλλα έφτασα στον προορισμό μου

    Για βολτα μέσα αλλα επειδη ειμαστε μειονοτητα καλυτερα να μαζευομαστε σε καμια μεγαλυτερή του φορουμ .Γινομαι κουραστικός αλλα ελαχιστα μηχανακια εξακολουθουν να κυκλοφορουν μετά απο 20 χρονια , ποσο μάλλον να εχουνε και ενα εστώ μικρο πυρηνά θαυμαστών .

    Για εξατμιση να σου πώ πως την δικια μου απο τυχή καθαρα την βρηκά .Εναν εχω δει να την εχει , και αυτοςτην βρήκε μένει μόνιμα Ιαπωνία .Εχω δει κατα καιρους σε αλλά BROS στον δρομο διαφορές εξατμισεις , νομιζω πως μια τετοια της LASER εχεί ο φιλός Liospi .Εχω επισης την εντυπώση πως βγαζει η μαλlόν εβγαζε η motorsport οι ελληνικές που δεν ειναι και οτι καλυτερο απο άποψη ποιοτητάς , αλλα ειναι τουλαχιστον οικονομικές . Τέλος an έχεις να χωσεις χοντρέ φραγκα κοιτα το σαιτ του ΤΖΟΝ ΧΟΡΝΤ http://www.hordpower.com/ στο section για το hawkgt. Οικονομικά θα σου ερθει αν βρεις και καμια απο τις εξατμισεις του TDM. Περα απο το θέμα βαρούς αν δεν εχει τπτ η εξατμιση θα σου ελεγάνα την αφησείς . Κοιτα το καινουριο Χορνετ και θα καταλαβεις το λογο .

    Αυτο που θελώ να ψαξώ οταν γυρισώ Αθηνα ειναι να αλλαξώ αν γινεται τις τσιμουχες στα οργανα που ειναι ξεσκισμενές . Και να κολλησω τις βασεις της ουρα που εχουνε σπασει και κουναει ενοχλητικά . Και να βαλώ καινουριο ελατηριο πισω κα να κανώ σερβις το πισώ αμορτισερ . Και τα μπροστα ελατηρια να αλλαξώ ....

    Οπώς καταλαβαινετέ .......τι εχετε ευχαριστηση φιλοί μου .





    ΕΔΙΤ : για εξατμιση κοιτα και μια σε μαντρες με μεταχειρισμε γιατι ποτε δεν ξε , εχει ενα λινκ στο σεκτιον με τα αφρικαν τουινς μεσα στο φόρουμ.
    Modenas Kriss 125

  2. #62
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/12/2006
    Μηνύματα
    169
    Λέγοντας βόλτα δεν εννούσα απαραίτητα να πάμε πιάσουμε και εθνική. :smilea:

    Μια χαλαρή βολτίτσα εντός Αττικής συνδιασμένη με καφεδάκι είναι μια χαρα. Για αρχή

    Να πούμε φερ'ειπείν για τις τσιμούχες στα όργανα και τις αναρτήσεις, γιατί θέλω να τα μαζέψω και εγώ στο δικό μου.

    Για τις βάσεις έχω ακούσει πως υπάρχει μια εποξική πλαστελίνη της locktite που κάνει καλή δουλειά και εύκολα.

  3. #63
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peter86
    Εγγραφή
    31/03/2007
    Μηνύματα
    634
    ειναι 12 λίτρα,10 κανονικό ρεζερβουάρ και 2 η ρεζέρβα,το ξέρω.όσα σου είπα παραπάνω για την κατανάλωση αφορούν την εξάντληση του κανονικού ρεζερβουά και όχι την εξάντληση της ρεζέρβας.είμαι μέσα για βόλτα-καφέ...
    arnitsu εσύ είσαι από Κέρκυρα ή κάποιοις φίλος σου????δ είναι ξεκάθαρο το μνμ σου.είμαι μισός κερκυραίος,Κασσιόπι(β.Κέρκυρα),το γνωρίζεις????

  4. #64
    Αρχικά δημιουργήθηκε από johnnyestia
    Λέγοντας βόλτα δεν εννούσα απαραίτητα να πάμε πιάσουμε και εθνική. :smilea:

    Μια χαλαρή βολτίτσα εντός Αττικής συνδιασμένη με καφεδάκι είναι μια χαρα. Για αρχή

    Να πούμε φερ'ειπείν για τις τσιμούχες στα όργανα και τις αναρτήσεις, γιατί θέλω να τα μαζέψω και εγώ στο δικό μου.

    Για τις βάσεις έχω ακούσει πως υπάρχει μια εποξική πλαστελίνη της locktite που κάνει καλή δουλειά και εύκολα.

    Τσιμουχακια στα οργανα αλλαξα προσφατα αλλα δεν θυμάμε ποσα $$$
    Για τον καφε μεσα!!

  5. #65
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.259
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sloumos
    Τσιμουχακια στα οργανα αλλαξα προσφατα αλλα δεν θυμάμε ποσα $$$
    Για τον καφε μεσα!!

    ΕΠ

    Τα καλυτερα δεν μας λες φιλός . Εχω την εντπυπωση πως τις ιδιες τσιμουχες στα οργανα εχει και το CB500 .Για μαθέ και πες μας .

    Σαν πολλές μαζευτηκάμε . Μηπως να ξεκινησώ να μαζευώ και υπογραφές για σαμπφορουμ και τέτοια ???? Χμμμμμμμμμμ

    QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από peter86
    ειναι 12 λίτρα,10 κανονικό ρεζερβουάρ και 2 η ρεζέρβα,το ξέρω.όσα σου είπα παραπάνω για την κατανάλωση αφορούν την εξάντληση του κανονικού ρεζερβουά και όχι την εξάντληση της ρεζέρβας.είμαι μέσα για βόλτα-καφέ...
    arnitsu εσύ είσαι από Κέρκυρα ή κάποιοις φίλος σου????δ είναι ξεκάθαρο το μνμ σου.είμαι μισός κερκυραίος,Κασσιόπι(β.Κέρκυρα),το γνωρίζεις????
    [/QUOTE]

    Κερκυραιός είμαι .Απο Λευκιμη ειναι οι γονεις μου, στην πόλη μεγαλώσα , αλλα εδω και κανα τριαρι χρονια βγαζω το ψωμι Αθήνα

    Modenas Kriss 125

  6. #66
    [QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
    [B]ΕΠ

    Τα καλυτερα δεν μας λες φιλός . Εχω την εντπυπωση πως τις ιδιες τσιμουχες στα οργανα εχει και το CB500 .Για μαθέ και πες μας .

    Εχω αφησει στο μαστορα το Part list του bros
    Απο 10 Σεπτεβρη και μετα θα περασω απο εκει και μπορω να σου πω το Part number που μαλλον αυτό σε ενδιαφέρει.
    Παντως απο τιμη δεν ηταν κατι εξωφρενικο γυρω στα 20 μπορει και λιγοτερα τεσπα εκει γυρω

  7. #67
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.259
    [QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από sloumos
    [B]
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
    ΕΠ

    Τα καλυτερα δεν μας λες φιλός . Εχω την εντπυπωση πως τις ιδιες τσιμουχες στα οργανα εχει και το CB500 .Για μαθέ και πες μας .

    Εχω αφησει στο μαστορα το Part list του bros
    Απο 10 Σεπτεβρη και μετα θα περασω απο εκει και μπορω να σου πω το Part number που μαλλον αυτό σε ενδιαφέρει.
    Παντως απο τιμη δεν ηταν κατι εξωφρενικο γυρω στα 20 μπορει και λιγοτερα τεσπα εκει γυρω
    Ναι αλλα θα πρεπει να βγουν τα οργανα ???Ειναι μια διαδικασία στην οποια δε θέλω να μπω .Εχει μηπώς ιδεα αν στο παρτ λιστ υπαρχει κωδικός για το πλαστικο περιβλήμα των οργανων .Εχν ενα μ@λ@κισμένο ράγισμα έκει ....:smilea:
    Modenas Kriss 125

  8. #68
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
    Ναι αλλα θα πρεπει να βγουν τα οργανα ???Ειναι μια διαδικασία στην οποια δε θέλω να μπω .Εχει μηπώς ιδεα αν στο παρτ λιστ υπαρχει κωδικός για το πλαστικο περιβλήμα των οργανων .Εχν ενα μ@λ@κισμένο ράγισμα έκει ....:smilea:

    Ειναι απο το Bros 650 νομιζω οτι ειναι τα ιδια
    κοιτα το νουμερο 7

    Αλλιώς αναμενεις μεχρι να παρω το δικο μου απο το απο το μαστορα.
    Εσυ εχεις το PGM 400 με την 18 ζαντα πίσω την χρυση?

    Ετσι και αλλιώς την διαδικασία βαλε βγαλε δεν την γλυτωνεις εσυ θες το καβουκι που κραταει και τα δυο οργανα αν καταλαβα καλα


    Συνημμένα αρχεία Συνημμένα αρχεία

  9. #69
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.259
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sloumos
    Ειναι απο το Bros 650 νομιζω οτι ειναι τα ιδια
    κοιτα το νουμερο 7

    Αλλιώς αναμενεις μεχρι να παρω το δικο μου απο το απο το μαστορα.
    Εσυ εχεις το PGM 400 με την 18 ζαντα πίσω την χρυση?

    Ετσι και αλλιώς την διαδικασία βαλε βγαλε δεν την γλυτωνεις εσυ θες το καβουκι που κραταει και τα δυο οργανα αν καταλαβα καλα


    18ara pisw nai alla oxi thn xrish . Me thn xrish elaxista montela exw dei kai peran tou xrwmatos den nomizei na allazei kati allo . Den mporw na dw to zip giati eimai se net cafe kai kai exei winzip . Ta parts apo Iapwnia ta parageiles apefthias h mesw dealer athina ??? Enas sthn liosion einai mou fenetai pou asxoleitai me parts paraeisagwgwn .



    Modenas Kriss 125

  10. #70
    [QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
    [B]18ara pisw nai alla oxi thn xrish . Me thn xrish elaxista montela exw dei kai peran tou xrwmatos den nomizei na allazei kati allo . Den mporw na dw to zip giati eimai se net cafe kai kai exei winzip . Ta parts apo Iapwnia ta parageiles apefthias h mesw dealer athina ??? Enas sthn liosion einai mou fenetai pou asxoleitai me parts paraeisagwgwn .


    κοιτα εγω οτι χρειαστικα τα παραγγελνα μεσω του μηχανικου μου που επισεις εχει bros αλλα το 650 και του εχω αφησει και το part list.
    εισαι σιγουρος για την 18 σε αλλο χρωμα που μου λες??
    Μηπως είναι βαμμένη ξαναβαμμένη?
    Στα τσιμουχακια των φρενων τι ημερομηνια λεει ???

  11. #71
    Μια παλια απο το δικο μου δες το σχημα των ζαντων και πες μου αν ειναι το ιδιο.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	bros old (small) (small).jpg 
Προβολές:	912 
Μέγεθος:	72,2 KB 
ID:	101215

  12. #72
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peter86
    Εγγραφή
    31/03/2007
    Μηνύματα
    634
    το μαγαζι που λέτε βρίσκετε στην λιοσίων(στηναρχή της) τηλ.2108325603,παρε τηλ. και ρώτα για αυτό που ζητάς.σου βρίσκει το part number του ανταλλακτικού,και ανείσια τυχερος μπορεί και να το έχει στην αποθήκη.νομίζω οτι τα κάνει΄παραγγελία από Ιαπωνία.

    τα part numbers που ζητάς είναι:τσιμουχάκι κοντέρ 37130-mn8-008
    τσιμουχάκι στροφομέτρου 37140-mn8-008
    πλαστικό περίβλημα(απο πίσω) 37110-mn8-008
    περίβλημα από μπροστά(αύτο που έχει τισ ενδείξεις)37120-mn8-008
    έλπιζω να κατάλαβα σωστά αυτά που ζητάς και να σε βοήθησα.

    μία ερώτηση παιδιά,τώρα που θα αλλάξω γρανάζια και αλυσίδα σκέφτομαι να αλλάξω το γρανάζωμα.λεώ να το ''μακρύνω'' λίγο εστί ώστε να ταξιδεύει πιο άνετα.(τα ίδια χλμ. σε λιγότερες στροφές,ή μήπως κάνω λάθος????)ύπάρχει η δυνατότητα για κάτι τέτοιο???το έχει δοκιμάσει κανεις???τι λέτε???μήπως θα είναι χαζομάρα???

  13. #73
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.259
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sloumos


    κοιτα εγω οτι χρειαστικα τα παραγγελνα μεσω του μηχανικου μου που επισεις εχει bros αλλα το 650 και του εχω αφησει και το part list.
    εισαι σιγουρος για την 18 σε αλλο χρωμα που μου λες??
    Μηπως είναι βαμμένη ξαναβαμμένη?
    Στα τσιμουχακια των φρενων τι ημερομηνια λεει ??? [/B]

    κατάλαβα ποιο μαγαζί λες , από κει είχα πάρει ένα λαστιχο που μπαίνει το φλας πίσω 20 εβρουλακια

    Σχετικα με τις ζαντες την 18αρά την 3χτινη έχω αλλά είναι γκρι και φαινεται να ειναι το φυσικό της η που έχει ξεβάψει .Είναι σίγουρο πως όλες οι 18αρες ήταν χρυσές ???? ΑΝ σηκώσεις τη σέλα θα δεις λογικά από κάτω ένα άσπρο αυτοκόλλητο . Εμενα είναι NT400L υπάρχουν μου φαίνεται J και Κ μ. Λογικά σαν ΝΤ400L πρέπει να κυκλοφορήσαν τα PGM με ψηλό τιμόνι. Κάπου είχα ένα σαιτ που τα εξηγούσε αλλά έκανα φορματ και πρέπει να το ξαναβρώ

    Αρχικά δημιουργήθηκε από peter86

    μία ερώτηση παιδιά,τώρα που θα αλλάξω γρανάζια και αλυσίδα σκέφτομαι να αλλάξω το γρανάζωμα.λεώ να το ''μακρύνω'' λίγο εστί ώστε να ταξιδεύει πιο άνετα.(τα ίδια χλμ. σε λιγότερες στροφές,ή μήπως κάνω λάθος????)ύπάρχει η δυνατότητα για κάτι τέτοιο???το έχει δοκιμάσει κανείς???τι λέτε???μήπως θα είναι χαζομάρα??? [/B]

    δεν είμαι σίγουρος αλλά με γρανάζι πίσω ένα δόντι μικρότερο πίσω κερδίζεις σε τελική κάτι ψιλά αλλά θα κόψει το μηχανάκι σε εκκίνηση και η το αντίστροφο . Οπώς και αν ειναί κρίνω τις ταχύτητες του ικανοποιητικές μια και σήμερα ήρθα από Πάτρα χωρίς στάση μέχρι την χαλυβουργική κολλημενος 150 και σε κάτι κατηφοριές ειδα 175 και σχεδόν κόκκινα . Μου αρκεί .


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	73 (449 x 305).jpg 
Προβολές:	890 
Μέγεθος:	47,2 KB 
ID:	101304
    Modenas Kriss 125

  14. #74
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peter86
    Εγγραφή
    31/03/2007
    Μηνύματα
    634
    θυμαται κανείς τι αλυσίδα και τι γρανάζια πέρνει το pgm????έχει κάποια διαφορά από το απλό bros????από ένα parts fiche που περιέχει και διάφορες αλλες πληροφορίες ,το οποίο κατέβασα από το internet αναφέρει ότι φοράει αλυσίδα με 112links (DLD 525V112) και γρανάζια μπροστά 16T πίσω 44Τ.με έναν έμπορο που μίλησα όμως,μου είπε ότι φοράει αλυσιδα με 114 links και μπροστινό γρανάζι 13Τ.τι αληθεύει????τις αλυσίδες ΕΚ(made in japan μου είπαν) τις γνωρίζετε?????

  15. #75
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.259
    Αρχικά δημιουργήθηκε από peter86
    θυμαται κανείς τι αλυσίδα και τι γρανάζια πέρνει το pgm????έχει κάποια διαφορά από το απλό bros????από ένα parts fiche που περιέχει και διάφορες αλλες πληροφορίες ,το οποίο κατέβασα από το internet αναφέρει ότι φοράει αλυσίδα με 112links (DLD 525V112) και γρανάζια μπροστά 16T πίσω 44Τ.με έναν έμπορο που μίλησα όμως,μου είπε ότι φοράει αλυσιδα με 114 links και μπροστινό γρανάζι 13Τ.τι αληθεύει????τις αλυσίδες ΕΚ(made in japan μου είπαν) τις γνωρίζετε?????
    Το απλό με το PGM πέραν της ανάφλεξης (του PGM δηλαδή) και των ζαντών δεν εχω ακούσει / διαβάσει /διαπιστώσει άλλη . Οταν άλλαξα εγώ ζήτησα να μπουνε τα στανταρ γραναζιά και αλυσίδα και απο ότι βλεπω στο αρχειο μου έβαλά αλυσίδα DID 525ZVM x114 και γραναζια JT E296.16 και 01311.45 .Τωρα απο τους κωδικούς των γραναζιών δεν μπορώ να βγάλω άκρη αλλά υποθέτω ότι είναι 16 εμπρός και 45 πίσω . Και γαμώ ???ο Καθενάς τα δικά του :smilea: . Τωρα βεβαία δεν μπορώ να ξέρω αν ο μάστορας μπηκε στην διαδικασία να δει το στάνταρ γραναζωμα ή αν αυτό το set up εχει δει οτι δουλεύει καλύτερα στο 400άρι

    Επισής θα ήταν χρήσιμο να μας πει κανένας πιο σχετικός αν το set up το δικό μου με 16/14/114 είναι ουσιαστικά το ίδιο με κάποιο από αυτά που λες εσύ . Για αλυσίδα δεν ξέρω να σου πώ πέραν του οτι όλοι θεωρούν τις DID από τις καλύτερες . Και για να σε μπερδέψω ακομα πιο πολύ θα σου πω οτί το 650 φοράει 16/44/112 . Αλλα έχει και παραπανώ 20 άλογα .Το καλύτερο ειναι να μετρήσεις τα δόντια στα γρανάζια σου .Αν σε ικανοποιεί όπως πάει τωρα βάλε τα ιδια , αν θες καλύτερο ξεπέταγμα η τελική πες στον μάστορα σου να κάνει τον απαραίτητο συνδυασμό .Το parts list που λες μήπως ειναι του 650 ???? Γιατι για το 400 δεν νομιζώ να κυκλοφορει πουθενά.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	χωρίς τίτλο.jpg 
Προβολές:	878 
Μέγεθος:	84,1 KB 
ID:	101361
    Modenas Kriss 125

Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF