Σελίδα 52 από 155 ΠρώτοΠρώτο ... 242474849505152535455565762102152 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 766 έως 780 από 2315

Θέμα: Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...

  1. #766
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.789
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Έχω ένα σωληνάριο arctic silver 3 κάπου 10 με 12 χρόνια, είχε χρησιμοποιηθεί σε 7 υπολογιστές που έστησα έως το 2007 οπότε και παραπετάχθηκε με άλλα παρελκόμενα σε μια βαθιά (ΠΟΛΥ βαθιά όμως....) αποθήκη και την θυμήθηκα πρόσφατα που χρειάστηκε να καθαρίσω το λάπτοπ (γράφω σχετικά σε κάποιες πιο πίσω σελίδες) ε, το υλικό στο σωληνάριο είχε μείνει ρευστό και εργάσιμο όπως την πρώτη μέρα που το άνοιξα.
    Επίσης το σουκου που μας πέρασε είπα να αλλάξω την πάστα στον μεγάλο που έχω στο σπίτι και μεταχειρίζεται ο γιος μου μιας και μετράει 12 χρόνια παρακαλώ, με μόνη παραφωνία την αλλαγή πριν 2 χρόνια της κάρτας γραφικών με δυνατότερη (τα παιχνίδια του υιού....) μου έκανε εντύπωση το ότι το υλικό παρά τα χρόνια παραμονής σε τόσο θερμό περιβάλλον ανάμεσα σε ψύκτρα και επεξεργαστή παρέμενε ρευστό εν αντιθέσει με του λάπτοπ που ήταν ένα θεόξερο πράγμα.
    Αν είχε βάλει το μήνυμα της arctic νωρίτερα ο Βασίλης δεν θα έμπαινα στην διαδικασία του βάλε βγάλε.
    Αυτά από μένα.
    Αν κάποιος κάνει τον κόπο να διαβάσει τα pdf που έβαλα θα δει ότι η εταιρεία εκτός από τον σωστό τρόπο εφαρμογής της πάστας για κάθε επεξεργαστή (και δεν είναι τυχαίο αυτό, έχει να κάνει με την δομή του επεξεργαστή και τις "θερμές ζώνες" όπως λέγονται), γράφει και τον σωστό τρόπο αποθήκευσης. Είναι σημαντικός γιατί η πάστα αποτελείται από υλικά διαφορετικού βάρους και με τον καιρό τα πιο βαριά καθιζάνουν.
    Επίσης δεν έχει να κάνει με το αν είναι φτηνό ή ακριβό το να αλλάζεις πάστα κάθε τόσο, έχει να κάνει με το αν είναι απαραίτητο. Στα 15 χρόνια που είμαι στην δουλειά έχω δει πάμπολλες φορές ειδικά AMD να μην ξεκολλάνε από την ψύκτρα με τίποτα, να τραβάς την ψύκτρα με κλειδωμένο το λέβερ του σόκετ και να έρχεται έξω και ο επεξεργαστής. Ένα σώμα είχαν γίνει και δεν είχαν πρόβλημα θερμοκρασίας. Βεβαίως όταν "σπάσει"η σύνδεση μεταξύ τους πρέπει να αλλάζεται. Ένα άλλο θέμα που έχω δει κατά καιρούς είναι η τοποθέτηση πάστας πάνω στα Thermal Pads. Τα Thermal Pads είναι φτιαγμένα για να γεμίζουν μεγάλα κενά που μπορεί να υπάρχουν στην κατασκευή της ψύκτρας λόγω χωροταξικού. πχ έχεις μία κάρτα γραφικών που εξ ορισμού ψήνεται και φτιάχνεις ψύκτρα με heat Pipe, έχεις όμως και κάποια τρανζίστορ ισχύος πάνω στην κάρτα που ζεματιούνται και αυτά αλλά δεν μπορείς να φτιάξεις νέα ψύκτρα ή να καμπυλώσεις την υπάρχουσα για να τα ακουμπήσει και να τους πάρει την θερμοκρασία. Eκεί βάζεις Thermal PAd. Αν για κάποιο λόγο χαλάσεις το thermal pad (συνήθως σχίζονται κομμάτια του στην προσπάθεια αποκόλλησης) δεν πλακώνεις την περιοχή στην πάστα. Τα Thermal Pads είναι πορώδη από κατασκευής τους και οι πόροι βοηθούν (επιταχύνουν) την απομάκρυνση της θερμοκρασίας. Αν πας εσύ και τα παστώσεις με πάστα δουλεύουν πολύ χειρότερα.

    Αυτάγιασήμερα(αυτότογ@μημενοπροβλημαμετοspacebarμουτηνδ ίνει)
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  2. #767
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Ταβέρνα τα 3 αδέρφια?
    Τα αλλα δυο τα καταπιες ρε μπαγάσα ?

  3. #768
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της antsoar
    Εγγραφή
    15/01/2009
    Μηνύματα
    1.672
    Ρε παιδιά τι έκανα και δείχνει έτσι το moto

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	μοτο.jpg 
Προβολές:	163 
Μέγεθος:	57,5 KB 
ID:	373600

  4. #769
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.119
    Refresh/restart και ξαναδοκίμασε.
    Life begins at 45°.

  5. #770
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της antsoar
    Εγγραφή
    15/01/2009
    Μηνύματα
    1.672
    Έκανα επανεκίνηση αλλά το ακόμα τα ίδια. Να εδώ ίσως φαίνεται καλύτερα

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	moto2.jpg 
Προβολές:	161 
Μέγεθος:	64,4 KB 
ID:	373601

  6. #771
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.119
    Refresh τη σελίδα, restart τον browser βρε. Καθάρισε cache/cookies, δοκίμασε άλλον browser. Λογικά, κάτι στον chrome σου είναι.
    Life begins at 45°.

  7. #772
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της antsoar
    Εγγραφή
    15/01/2009
    Μηνύματα
    1.672
    Έστρωσε με την διαγραφή των cookies, ουφ τι βλακεία, ζαλίστηκα για να διαβάσω δυο γραμμές
    Travel, Grow, Share

  8. #773
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.375
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από antsoar Προβολή μηνύματος
    Έστρωσε με την διαγραφή των cookies, ουφ τι βλακεία, ζαλίστηκα για να διαβάσω δυο γραμμές
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	moto2.jpg 
Προβολές:	157 
Μέγεθος:	61,4 KB 
ID:	373603


    Ειναι ξεκαθαρο οτι ο browser σου τα εκανε μ@υνι..........................
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  9. #774
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.344
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	moto2.jpg 
Προβολές:	157 
Μέγεθος:	61,4 KB 
ID:	373603


    Ειναι ξεκαθαρο οτι ο browser σου τα εκανε μ@υνι..........................
    Αν δεν καθαρίζουν τα cookies φάτα (σόρυ ήθελα να το πω... κάνει κρύο σήμερα στη Βαρκελώνη).

  10. #775
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Αφού AVIA ELECTRONICS είναι ο εμπορικός τίτλος της επιχείρησης ρε μουτρο τι να γράψω? Ταβέρνα τα 3 αδέρφια?

    πως λεμε αβιαστα κι αβασανιστα;
    Γιαννης

  11. #776
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.789
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από virus Προβολή μηνύματος
    πως λεμε αβιαστα κι αβασανιστα;
    Έχουμε ορεξούλες βλέπω σήμερα το βράδυ Γιαννάκη ε??
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  12. #777
    παίρνω προ μηνός μιά καρτούλα για το μομπάιλ λόγω του ότι είναι μόλις 8GB η μνήμη και άρα πριν το αγγίξεις γεμίζει. Βασικό πρόβλημα οι φωτό και τα βίδεο που τραβάει η κάμερα, Mp3 κλπ δεν έχω μέσα ως τώρα, παιχνίδια κλπ επίσης όχι.

    Πάω χτες να τραβήξω τις φωτό της βόλτας στο PC, επιτυχία. Λέω δεν μεταφέρω και κάτι άλλα που δεν έχουν λόγο να είναι στο κινητό; Άντε πάμε. Κολλάει και δείχνει να χάνει την κάρτα... reboot το κινητό, όλα οκ, λέω ας βάλω το USB-OTG να τα περάσει εκεί. Το αυτό. reboot το κινητό, λέω ας βγάλω την κάρτα, να την βάλω σε αντάπτορα, να το βάλω στο PC και παίρνω το έρορ 0x8007045d το οποίο το έψαξα, βρήκα κάποιες λύσεις, τέλος πάντων τα σημαντικά αρχεία τα πήρα (δηλαδή τις φωτό μου), αντέγραψα και ότι άλλο επέτρεπε να αντιγραφεί και τώρα το κάνω φορμάτ από το PC.

    To εν λόγω σφάλμα να το θεωρήσω τυχαίο ή σημαίνει πως το φρέσκο μνημάκι μικροεσντί είναι υποψήφιο για θάνατο ακόμα δεν το πήρα και οφείλει να πάει πίσω στο μαγαζί για αλλαγή;

  13. #778
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.789
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    παίρνω προ μηνός μιά καρτούλα για το μομπάιλ λόγω του ότι είναι μόλις 8GB η μνήμη και άρα πριν το αγγίξεις γεμίζει. Βασικό πρόβλημα οι φωτό και τα βίδεο που τραβάει η κάμερα, Mp3 κλπ δεν έχω μέσα ως τώρα, παιχνίδια κλπ επίσης όχι.

    Πάω χτες να τραβήξω τις φωτό της βόλτας στο PC, επιτυχία. Λέω δεν μεταφέρω και κάτι άλλα που δεν έχουν λόγο να είναι στο κινητό; Άντε πάμε. Κολλάει και δείχνει να χάνει την κάρτα... reboot το κινητό, όλα οκ, λέω ας βάλω το USB-OTG να τα περάσει εκεί. Το αυτό. reboot το κινητό, λέω ας βγάλω την κάρτα, να την βάλω σε αντάπτορα, να το βάλω στο PC και παίρνω το έρορ 0x8007045d το οποίο το έψαξα, βρήκα κάποιες λύσεις, τέλος πάντων τα σημαντικά αρχεία τα πήρα (δηλαδή τις φωτό μου), αντέγραψα και ότι άλλο επέτρεπε να αντιγραφεί και τώρα το κάνω φορμάτ από το PC.

    To εν λόγω σφάλμα να το θεωρήσω τυχαίο ή σημαίνει πως το φρέσκο μνημάκι μικροεσντί είναι υποψήφιο για θάνατο ακόμα δεν το πήρα και οφείλει να πάει πίσω στο μαγαζί για αλλαγή;
    Αν και μπορεί να συμβεί και στα καλύτερα σπίτια θα βοηθούσε να γράψεις μάρκα και χωρητικότητα. Πάντως υπάρχουν δωρεάν προγραμματάκια που ελέγχουν την κατάσταση του μέσου. (ουσιαστικά γράφουν, διαβάζουν και σβήνουν για να εξάγουν συμπεράσματα). Θα το περνούσα λοιπόν το μνημάκι από ένα τέτοιο διαγνωστικό και θα ήμουν επιφυλακτικός για κάμποσο ακόμα κι αν το έβγαζε ΟΚ.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  14. #779
    sandisk 32GB, δεν έχω πρόχειρο το κουτί του τώρα για να σου πω περισσότερα, class 10 είναι.

  15. #780
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.789
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    sandisk 32GB, δεν έχω πρόχειρο το κουτί του τώρα για να σου πω περισσότερα, class 10 είναι.
    Γενικά μιλώντας η σανδισκ είναι αξιοπρεπής εταιρία και τα 32 gb δεν είναι καμιά τρελή χωρητικότητα. Οπότε έπεσες ή σε σφάλμα υλικού ή απλά ήταν τυχαίο.
    Κάνε έναν έλεγχο είτε με τα εργαλεία των παραθύρων είτε με 3ου κατασκευαστή. Αν θες περισσότερη πλεροφορία πμ
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

Παρόμοια θέματα

  1. μια βοηθεια απο τους εμπειρους
    από neos mixanovios στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2009, 16:07
  2. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2008, 22:14
  3. Μια βοήθεια για Kawasaki
    από tidime στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2004, 14:15
  4. Μια Ερωτηση Απο Εναν Απληροφορητο
    από energizer6666 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2004, 13:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF