Σελίδα 55 από 119 ΠρώτοΠρώτο ... 545505152535455565758596065105 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 811 έως 825 από 1776

Θέμα: Yamaha MT-07

  1. #811
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.757
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Πέτρο δεν λέτε το ίδιο. Ο άνθρωπος είναι ξεκάθαρος στο τι θέλει, αυτό που θέλει είναι τεχνικά και νομικά εφικτό και θα είναι σε όλα του εντάξει αν το κάνει όπως λέει. Από τον γκούγκλη είδα πως τα κιτ περιορισμού ισχύος υπάρχουν και καινούρια και μεταχειρισμένα, από αυτούς που τα έβγαλαν.

    Οπότε μάλλον η Yam λέει αηδίες ή θέλει να αποφύγει την ευθύνη του να πάρει κάποιος το μηχανάκι και να το "ξεπεριορίσει" πριν βγάλει το σωστό δίπλωμα. Γιατί Ελλάδα ζούμε, μαζί διαβάζουμε τα νήματα "πήρα πενηντάρι στα 16 μου, πως θα βάλω μοτέρ ZZR1400 και αν ξέρει κανείς κανένα καλό τούρμπο κιτ, fxaristo".
    Θεωρησα δεδομενο οτι η Yamaha τον εχει ενημερωσει σωστα σχετικα με τη νομοθεσια. Η ερωτηση του φιλου ηταν το γιατι, οχι το τι ισχυει. Και επειδη βλεπω και κατι αγγελιες με μηχανακια με 100 αλογα που "οδηγουνται νομιμα με Α2" μου ειχε δημιουργηθει η εντυπωση πως δεν αλλαζει η αδεια. Αν οντως γινεται και ξερεις τη διαδικασια ας ενημερωσεις το φιλο και σορι για την ανακριβεια.

  2. #812
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Και γιατί σε χαλαει η άδεια να είναι με λίγα άλογα?
    Ίσα ίσα που θα πουληθεί πιο εύκολα αν θες..Οι περισσοτεροι,αν όχι όλοι τα ανοίγουν και ας έχουν Α1 δίπλωμα.
    Βγάλε το απεριόριστο δίπλωμα και άνοιξε το μηχανακι,ουτως η άλλως δεν προκειται να στο δυναμομετρησει καποιος...
    The only easy day was yesterday.

  3. #813
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.119
    Ποιο το νόημα του περιορισμού αν δε μπορεί να αρθεί όταν αποκτήσεις την κατάλληλη άδεια οδήγησης; .
    Life begins at 45°.

  4. #814
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.757
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ποιο το νόημα του περιορισμού αν δε μπορεί να αρθεί όταν αποκτήσεις την κατάλληλη άδεια οδήγησης; .
    Οτι δλδ θα ηταν το μονο παραλογο στο ελληνικο κρατος.
    Εδω μεχρι πριν λιγα χρονια ακομα απαγορευονταν τα πετρελαιοκινητα.

    Αν καποιος γνωριζει οντως τη διαδικασια ας ενημερωσει και τον φιλο, μη μενει σε οσα του ειπε η Yamaha.

  5. #815
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Θεωρησα δεδομενο οτι η Yamaha τον εχει ενημερωσει σωστα σχετικα με τη νομοθεσια.
    την διαδικασία "κανονικά" πρέπει να την ξέρει ο πωλητής. Όταν του λένε "δεν γίνεται" σημαίνει πως "δεν θέλουμε να ασχοληθούμε" κατά κανόνα.


    Ενώ ένας άλλος τυχαίος πολίτης, που μπορεί να είναι και γνωστός μας, πήρε τώρα την Yamaha και λέει ευγενέστατα "καλημέρα σας, θέλω αυτό, πείτε μου τι ισχύει" του είπαν πως οποιαδήποτε στιγμή σας αλλάξει το δίπλωμα, ΒΓΑΙΝΕΙ ΤΟ ΚΙΤ ΕΥΚΟΛΑ στο συνεργείο μας, δεν είναι τίποτα. Η άδεια δεν αλλάζει, λέει. Ρώτησε αν υπάρχει πρόβλημα με ασφάλεια και ΚΤΕΟ μετά την αφαίρεση, είπαν πως όχι. Αυτά έχω να δηλώσω "πρώτο χέρι"
    Τελευταία τροποποίηση από amyroukai; 09/03/2017 στις 11:08.

  6. #816
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/12/2016
    Μηνύματα
    6
    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, amyroukai θα το κυνηγήσω έτσι με το που αλλάξει το δίπλωμα θα κάνω αυτό και θα δούμε

  7. #817
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/12/2016
    Μηνύματα
    6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Δεν καταλαβαινω τι ακριβως ρωτας. Τις απαντησεις σου σχετικα με το τι ισχυει στην ελληνικη νομοθεσια τις εχεις. (edit: αλλα μαλλον δεν ειναι οι σωστες)

    Στα πρακτικα τωρα, οπως καταλαβαινεις ειναι μαλλον κακη κινηση να παρεις το περιορισμενο μοντελο εφοσον θα εισαι παρανομος αν κανεις τη μετατροπη. Κανε υπομονη ενα-δυο χρονια και βολεψου με κατι που ειναι φτιαγμενο εξ αρχης για την κατηγορια σου. Wolf 250, Inazuma, Ninja 250-300, κτλ.
    Θεωρώ προσωπική άποψη πάντα οτι η κατηγορία Α2 είναι πεταμένα λεφτά τουλάχιστον για εμένα που δεν θα μείνω ποτέ σε αυτή τη κατηγορία. Άλλοστε και γι αυτό κοιταώ προς μεγάλου κυβισμού μοτοσυκλέτες που δέχονται περιορισμό για να είναι πιο ομαλή η μετάβαση μου στην μεγάλη κατηγορία και όχι πχ να πάρω ενα ninja 300 που παρεπιπτόντως πάει γύρω στα 5500 ευρώ και μετά να μπλέκω με αγοραπωλησίες ανταλλαγές και τέτοια

  8. #818
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.757
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kondell Προβολή μηνύματος
    Θεωρώ προσωπική άποψη πάντα οτι η κατηγορία Α2 είναι πεταμένα λεφτά τουλάχιστον για εμένα που δεν θα μείνω ποτέ σε αυτή τη κατηγορία.
    Θεωρω προσωπικη αποψη παντα οτι οι καινουριες μηχανες για πρωτες ειναι πεταμενα λεφτα τουλαχιστον για εμενα που την εριξα δυο φορες την πρωτη μου.
    Προφανως αναφερομουν σε μεταχειρισμενο που θα το παρεις 2500 και θα το πουλησεις μετα απο δυο χρονια 2200.

    Με το καλο να το παρεις λοιπον το ΜΤ07. Ειναι και γαμω τα μηχανακια!

  9. #819
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/12/2016
    Μηνύματα
    6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Θεωρω προσωπικη αποψη παντα οτι οι καινουριες μηχανες για πρωτες ειναι πεταμενα λεφτα τουλαχιστον για εμενα που την εριξα δυο φορες την πρωτη μου.
    Προφανως αναφερομουν σε μεταχειρισμενο που θα το παρεις 2500 και θα το πουλησεις μετα απο δυο χρονια 2200.

    Με το καλο να το παρεις λοιπον το ΜΤ07. Ειναι και γαμω τα μηχανακια!
    Με συγχωρείς τότε δεν το είχα στο μυαλό μου έτσι (είναι που ψάχνω καινούρια και σαν να έχω αποκλίσει κάπως τα μεταχειρισμένα) έχω ήδη περάσει από ένα σκουτεράκι και ένα μικρό μηχανάκι του πατέρα μου και τα δύο ούτος ώστε οι πρώτες μου σαβούρες να ήταν εκεί. Βέβαια ο κίνδυνος πάντα καραδοκεί αλλά πιστεύω ότι είμαι σχετικά λίγο πιο έμπειρος σε σχέση με ένα χρόνο πριν για να μπορώ να προλαμβάνω κάποιες καταστάσεις.

  10. #820
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ποιο το νόημα του περιορισμού αν δε μπορεί να αρθεί όταν αποκτήσεις την κατάλληλη άδεια οδήγησης; .
    Ποιό το νόημα να αλλάξουν 2 νούμερα στην άδεια?
    The only easy day was yesterday.

  11. #821
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.119
    Το ΣΚ αποφάσισα να αλλάξω το flasher relay, το οποίο είχα αγοράσει πριν 1-2 μήνες, για να ξεφορτωθώ τις αντιστάσεις πριν τα led φλας, καθώς δε μου άρεσε το πόσο στριμωγμένος με καλώδια ήταν ο χώρος πίσω από το φανάρι. Επίσης αγόρασα led λάμπα για μπροστά, οπότε χρειαζόμουν τον έξτρα χώρο. Σχετικά εύκολη η εγκατάσταση και των 2. Όλα δούλεψαν αμέσως και η κινέζικη λάμπα δείχνει πολύ ποιοτική. Απλά θέλει λίγο χαμήλωμα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20170325_192922.jpg 
Προβολές:	201 
Μέγεθος:	43,3 KB 
ID:	380390
    Life begins at 45°.

  12. #822
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.293
    Αμα εχεις γυμνο μηχανακι ποσο ευκολα ειναι ολα ρε..εγω θελω κανα μισαωρο και χειρισμους χειρουργου να βγαλω την πλαστικουρα god damn
    Throttle that mysterious friend of ours

  13. #823
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    .... Όλα δούλεψαν αμέσως και η κινέζικη λάμπα δείχνει πολύ ποιοτική. Απλά θέλει λίγο χαμήλωμα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20170325_192922.jpg 
Προβολές:	201 
Μέγεθος:	43,3 KB 
ID:	380390
    Χμμμμ και κατέβασέ την γρήγορα, πριν διασταυρωθούν οι δρόμοι μας.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  14. #824
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.119
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Χμμμμ και κατέβασέ την γρήγορα, πριν διασταυρωθούν οι δρόμοι μας.
    Δεν κινούμαι Κηφισίας.

    Σπανίως οδηγώ βράδυ έτσι κι αλλιώς, αλλά ναι, θέλει ρύθμισμα. Ευτυχώς ρυθμίζεται εύκολα στο ΜΤ.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	49f1df6779764b9eb3fcabbc830cba00_zpsc4bf6cfb.jpg 
Προβολές:	216 
Μέγεθος:	73,3 KB 
ID:	380393
    Life begins at 45°.

  15. #825
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Δεν κινούμαι Κηφισίας.

    Σπανίως οδηγώ βράδυ έτσι κι αλλιώς, αλλά ναι, θέλει ρύθμισμα. Ευτυχώς ρυθμίζεται εύκολα στο ΜΤ.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	49f1df6779764b9eb3fcabbc830cba00_zpsc4bf6cfb.jpg 
Προβολές:	216 
Μέγεθος:	73,3 KB 
ID:	380393
    Τζήζας.... κι έμενα έτσι ρυθμίζεται....
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha mt-03
    από Projector στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2006, 22:07
  2. yamaha mt-03 ή kawasaki er-6n
    από skynet στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2006, 13:58
  3. yamaha mt-3
    από focustud στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2006, 17:18
  4. Yamaha Mt - 02
    από el_hymador στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 04/04/2006, 00:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF