Σελίδα 57 από 89 ΠρώτοΠρώτο ... 747525354555657585960616267 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 841 έως 855 από 1326

Θέμα: Ποδήλατα ΙΙ

  1. #841
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Εγω παλι ψηφιζω 2 η 3 δισκους μπροστα και 9-10 πισω γιατι μπορεις να εχεις τεραστιο ευρος με κοντες κλιμακωσεις και πολυ λογικο κοστος εξαρτηματων. Καλα τα 12ρια, αλλα τα βηματα ειναι τεραστια (οπως και το κοστος) και η αντοχη στη χρηση μειωμενη. Εγω εχω βρει την υγιεια μου με δισκοβραχιωνα 22/32/44 και 10ρα κασετα 11-32. Κανει για ολα, απο ζορικες ανηφορες με μπαγκαζια μεχρι κατηφορες ανω των 50κμ/ω με πολυ λειτουργικες αποστασεις μεταξυ γραναζιων. Μικρο δισκο μπροστα βαζω σπανια, μονο αν ειμαι πολυ φορτωμενος, η πολυ κουρασμενος.

    Διαβαζα τις προαλλες για μια πολυ ενδιαφερουσα λυση, το κοστος μενει να ανακοινωθει. Βελγικη εταρια βγαζει πισω κεντρο με 2 εσωτερικες ταχυτητες που παιρνει μεχρι 11αρα κασετα, δηλαδη το κεντρο αντικαθιστα τον μπροστινο εκτροχιαστη και εχεις δισκοβραχιωνα με 1 δισκο. Η μακρια απο τις 2 σχεσεις ειναι 1/1 οποτε δεν εχεις τις απωλειες τριβων που εχουν συνηθως οι εσωτερικες ταχυτητες οταν θες να πας γρηγορα.

    Οι κλασσικοι εκτροχιαστες (μπρος-πισω) παντως δουλευουν καλα κι αξιοπιστα αρκει να παρεις το κολαϊ της ρυθμισης. Μετα τους ξεχνας για πολυ καιρο. Το μυστικο ειναι να εχεις παντα πληρη ταση στη ντιζα ωστε η μετατοπιση να ειναι γραμμικη σε ολο το ευρος λειτουργιας. Για να γινει αυτο, πχ στο πισω εκτροχιαστη, ρυθμιζεις το εξω στοπ περιπου μισο γραναζι πιο εξω απο την τελευταια θεση της κασετας και ευθυγραμμιζεις μετα τον εκτροχιαστη στην 1η του θεση παιρνοντας τα μποσικα απο τον ρυθμιστη στη μανετα, ο οποιος αρχικα πρεπει να ειναι τερμα μεσα. Μετα την ρυθμιση του εξω στοπ, καμια φορα βαζω κατ ευθειαν 2η στον επιλογεα και ξεβιδωνω την βιδα της μανετας μεχρι να σκαρφαλωσει η αλυσιδα στο 2ο γραναζι. Μετα το fine tuning γινεται αφου δεις πως συμπεριφερονται οι αλλαγες σε ολο το ευρος της κασετας.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  2. #842
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    670
    Έκανα μερικά χλμ να έρθω στη δουλειά και πρόσεξα τί ταχύτητες έβαζα.
    Με 1ο δίσκο μπροστά δούλεψα μέχρι και τον 8ο πίσω χωρίς να βρίσκει η αλυσίδα. Στον 9ο δίσκο άρχιζε να κάνει θόρυβο.
    Με 2ο δίσκο μπροστά δούλεψα μέχρι και 4ο δίσκο πίσω. Στον 3ο άρχιζε ο θόρυβος.

    Δε ξέρω αν κάτσω να κάνω fine-tuning αν κερδίσω καμιά έξτρα ταχύτητα. Παράπονο δεν έχω, αγώνες δεν κάνω οπότε δεν ασχολούμαι
    Όταν έρθει η ώρα για σέρβις θα το κοιτάξω.

    Οπότε στο 2χ9 έχω 1χ 1,2,3,4,5,6,7,8 και 2χ 4,5,6,7,8,9 = 14 ταχύτητες πραγματικές.
    Όσο ψάχνω για τη γυναίκα μου τόσο χαίρομαι που έδωσα κάτι παραπάνω πριν 3 χρόνια και πήρα αυτό το μοντέλο. Όχι ότι ήταν η καλύτερη επιλογή αλλά υπήρχαν και πολύ χειρότερες και ήμουν πιο άσχετος απο τώρα που είμαι άσχετος .


    Νομίζω για αγύμναστο αρχάριο που θα έχει μεγάλη ανηφόρα σε ένα σημείο καλύτερα να πάρω με δύο δίσκους μπροστά και όσους περισσότερους μπορώ πίσω (τουλάχιστον 9).
    Το δικό μου συνδυασμό το βρίσκω πολύ καλό για το έδαφος που κινούμαστε.
    Στη μεγάλη ανηφόρα όταν πρωτοξεκίνησα την ανέβαινα με 1η ενώ ήμουν προετοιμασμένος ψυχολογικά και για να το πάω με τα πόδια λίγα μέτρα. Πλέον με 3η (και ανεβαίνω) που αν είχα ένα δίσκο μπροστά σίγουρα δεν θα είχα αυτές τις επιλογές.

  3. #843
    Αν ακουμπά η αλυσίδα όταν βάζεις το μεγάλο, ή το μεσαίο μπροστά, και το μεγάλο γρανάζι πίσω, μήπως δε χρησιμοποιείς το trimming ; Το ελαφρύ πάτημα του μοχλού για το μπροστά ντεραγιέ.

    https://m.youtube.com/watch?v=tuOWJX1vWRw&t=414s
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  4. #844
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    670
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Αν ακουμπά η αλυσίδα όταν βάζεις το μεγάλο, ή το μεσαίο μπροστά, και το μεγάλο γρανάζι πίσω, μήπως δε χρησιμοποιείς το trimming ; Το ελαφρύ πάτημα του μοχλού για το μπροστά ντεραγιέ.

    https://m.youtube.com/watch?v=tuOWJX1vWRw&t=414s
    1ο μπροστά με 9ο πίσω δεν ακουμπά το ντεραγιέ (και χωρίς το trimming) αλλά ακούω θόρυβο οπότε μάλλον είναι απο την μεγάλη γωνία της αλυσίδας που τρώει τα γρανάζια?
    2o μπροστά με 3ο πίσω πάλι δε βρίσκει αλλά πάλι είναι μεγάλη η γωνία και είναι στο όριο να βγεί

    το δοκίμασα τώρα με το χέρι να γυρίζω πετάλι και να κρατάω τον τροχό στον αέρα

    έχει το μπροστά ντεραγιέ μία μεσαία θέση μάλλον trimming όπως μου λες αλλά δεν έχω βρεί κάπου να χρησιμεύει
    είχα κάνει δοκιμές απο την αρχή που το πήρα ακόμα και με λίγη πίεση στο χειριστήριο αλλά δεν μπορώ να κερδίσω κάτι άλλο νομίζω

    βλέπω την αλυσίδα και πραγματικά γδέρνει τα γρανάζια πολύ πλάγια
    Το έχω συνηθίσει τώρα και ανεβοκατεβάζω δύο δύο ταυτόχρονα μπροστά/πίσω και το σκαλοπάτι είναι πολύ μικρό για να ασχοληθώ. Δε με ενοχλεί καθόλου μάλλον γιατί πέφτει κυρίως σε ευθείες/κατηφόρες οπότε έχω το περιθώριο να πιέσω/χαλαρώσω.


    ΠΡΟΣΘΗΚΗ:
    ξαναέκανα δοκιμή γιατί είδα όλο το βίντεο και μου κίνησε το ενδιαφέρον στο τί πάει λάθος σε εμένα
    βρίσκει το μικρό γραναζάκι τέρμα κάτω του πίσω ντεραγιέ
    μπροστά όλα καλά αλλά η επιστροφή της αλυσίδας βρίσκει σχεδόν στη βάση του γραναζιού!
    Τελευταία τροποποίηση από karateo; 16/07/2020 στις 20:05.

  5. #845
    Κοίτα, σε καταλαβαίνω απόλυτα, και γω προσπαθούσα να το ρυθμίσω και δε τα κατάφερα ποτέ. Αποφάσισα και το πήγα για service και τελικά έφταιγε το μπροστινό ντεραγιέ που είχε στραβώσει από μαλακία δική μου, μου είχε βγει η αλυσίδα. Τσάμπα προσπαθούσα να το ρυθμίσω. Τώρα δεν ακούγεται τίποτα.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  6. #846
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    670
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Κοίτα, σε καταλαβαίνω απόλυτα, και γω προσπαθούσα να το ρυθμίσω και δε τα κατάφερα ποτέ. Αποφάσισα και το πήγα για service και τελικά έφταιγε το μπροστινό ντεραγιέ που είχε στραβώσει από μαλακία δική μου, μου είχε βγει η αλυσίδα. Τσάμπα προσπαθούσα να το ρυθμίσω. Τώρα δεν ακούγεται τίποτα.
    απο καινούργιο που το πήρα ήταν έτσι όμως και η αλυσίδα δε μου έχει βγεί ποτέ
    alivio έχω πίσω και μπροστά microshift r9

    θα έπρεπε να κουμπώνουν όλες δηλαδή?
    δε ξέρω αλλά λογικό μου ακούγεται τα άκρα να μήν ταιριάζουν
    η αλυσίδα είναι θεόστραβη εκεί!

  7. #847
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    απο καινούργιο που το πήρα ήταν έτσι όμως και η αλυσίδα δε μου έχει βγεί ποτέ
    alivio έχω πίσω και μπροστά microshift r9

    θα έπρεπε να κουμπώνουν όλες δηλαδή?
    δε ξέρω αλλά λογικό μου ακούγεται τα άκρα να μήν ταιριάζουν
    η αλυσίδα είναι θεόστραβη εκεί!
    Όπως είπες και συ, αν δε κουμπώνουν όλες (είτε με ένα δίσκο είτε με τρεις) θα ήταν κοροϊδία. Στο Ideal Megisto που έχει tourney 3χ8 αν θυμάμαι καλά, κουμπώνουν όλες κανονικά χωρίς θορύβους.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  8. #848
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    670
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Όπως είπες και συ, αν δε κουμπώνουν όλες (είτε με ένα δίσκο είτε με τρεις) θα ήταν κοροϊδία. Στο Ideal Megisto που έχει tourney 3χ8 αν θυμάμαι καλά, κουμπώνουν όλες κανονικά χωρίς θορύβους.

    Στην επιστροφή χτές το βράδυ έπαιξα πάλι λίγο.
    1ο μπροστά με 9ο πίσω τελικά δεν ακούγεται θόρυβος. Βέβαια το σκαλοπάτι μου φάνηκε μεγαλύτερο απο το να ανεβάσω 2ο πίσω με 4ο (στην τύχη το λέω) πίσω οπότε είναι καθαρά για σημείο που θα χρειαστεί γρήγορα ξανά κατέβασμα.

    Λάθος έκφραση το κουμπώνουν.
    Όλες μπαίνουν αλλά όταν έχω 2ο δίσκο μπροστά γδέρνετε πολύ η αλυσίδα στα 1,2,3 πίσω γρανάζια.
    Να θέλει ρύθμιση το πίσω ντεραγιέ?
    Παντού διαβάζω ότι αποφεύγουμε τα άκρα (πχ. μάνουαλ ιντεαλ, specialized κλπ)

    Και μου ακούγεται λογικό γιατί με μεγάλο δίσκο μπροστά και μεγάλους πίσω το πίσω ντεραγιέ έχει φτάσει στα όρια του αφού αναγκαστικά έχει μετατοπιστεί πολύ μπροστά επειδή η αλυσίδα έχει "καταναλωθεί" στα γρανάζια.

  9. #849
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Στην επιστροφή χτές το βράδυ έπαιξα πάλι λίγο.
    1ο μπροστά με 9ο πίσω τελικά δεν ακούγεται θόρυβος. Βέβαια το σκαλοπάτι μου φάνηκε μεγαλύτερο απο το να ανεβάσω 2ο πίσω με 4ο (στην τύχη το λέω) πίσω οπότε είναι καθαρά για σημείο που θα χρειαστεί γρήγορα ξανά κατέβασμα.

    Λάθος έκφραση το κουμπώνουν.
    Όλες μπαίνουν αλλά όταν έχω 2ο δίσκο μπροστά γδέρνετε πολύ η αλυσίδα στα 1,2,3 πίσω γρανάζια.
    Να θέλει ρύθμιση το πίσω ντεραγιέ?
    Παντού διαβάζω ότι αποφεύγουμε τα άκρα (πχ. μάνουαλ ιντεαλ, specialized κλπ)

    Και μου ακούγεται λογικό γιατί με μεγάλο δίσκο μπροστά και μεγάλους πίσω το πίσω ντεραγιέ έχει φτάσει στα όρια του αφού αναγκαστικά έχει μετατοπιστεί πολύ μπροστά επειδή η αλυσίδα έχει "καταναλωθεί" στα γρανάζια.
    Ο μεσαιος δισκος μπροστα πρεπει να μπορει να πιανει ολο το ευρος της κασετας απροβληματιστα. Οι ακριανοι δισκοι την μιση κασετα. Αν εχεις μακρυ ψαλιδι και οι τρεις δισκοι μπορει να πιανουν ολη την κασετα αλλα προφανως δεν ειναι κατι που χρειαζεται η ενδεικνυται.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  10. #850
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    670
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Ο μεσαιος δισκος μπροστα πρεπει να μπορει να πιανει ολο το ευρος της κασετας απροβληματιστα. Οι ακριανοι δισκοι την μιση κασετα. Αν εχεις μακρυ ψαλιδι και οι τρεις δισκοι μπορει να πιανουν ολη την κασετα αλλα προφανως δεν ειναι κατι που χρειαζεται η ενδεικνυται.
    Έχω 2χ9 οπότε ο μεγάλος μπροστά είναι και ο ακριανός.
    Ο μικρός (πάλι ακριανός) δεν έχει πρόβλημα να καλύψει όλη την πίσω κασέτα αλλά έχω μάθει να μήν το φτάνω στα άκρα.
    Εξάλλου στην 9αρα το μικρό γρανάζι νομίζω είναι "overdrive" και έχει μεγάλη διαφορά απο το προηγούμενο του άρα δε πολυ-βολεύει.


    Το θέμα είναι ότι με τις συμβουλές σας και τη συζήτηση έμαθα τί ψάχνω (νομίζω!).
    Σας ευχαριστώ

  11. #851
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/07/2020
    Μηνύματα
    0
    Καλησπέρα,

    Γνωρίζω ελάχιστα από ποδήλατα αλλά με την επιδότηση για ηλεκτροκίνητα να πλησιάζει, έχει κανείς ιδέα για το πως πρακτικά θα συμβεί;

    Έκανα μια μικρή έρευνα αγοράς στη περίπτωση που μπορέσω να την εκμεταλλευτώ να έχω στο νου μου κάποια μοντέλα που πωλούνται στην ελληνική αγορά (όριο 2000€). To 99% της χρήσης θα είναι για δουλειά, καθημερινό πηγαινέλα στο κέντρο της Αθήνας (πλατεια Αμερικής<->Πειραιάς, 11+11χμ). Κατέληξα σε αυτά τα τρία:

    CUBE ACID HYBRID ONE 400 29′ 2020 1895€ https://bikehub.car.gr/bicycles/view/23541062/

    CANNONDALE TREADWELL NEO 2000€ https://www.gatsoulis.gr/pd/cannonda...ath=-587059524

    ORBEA GAIN F40 2099€ https://www.gatsoulis.gr/pd/podilato...path=759064735

    Αν κάποιος μπορεί να δώσει μερικές συμβουλές ή να εξηγήσει διαφορές κτλ., θα ήμουν ευγνώμων.

  12. #852
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    267
    Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο forum,

    Χωρίς να θέλω να σε τρομάξω, αλλά εγώ προσωπικά δεν θα επέλεγα ποδήλατο, έστω και ηλεκτρικό, για καθημερινή μετακίνηση 22+ χιλιομέτρων μέσα στην Αθήνα. Οι κίνδυνοι και οι πιθανότητες ατυχήματος, θεωρώ πως είναι πάρα πολύ μεγάλες.

    Εάν δεν θες κάποια μηχανή ή scooter, θα σου πρότεινα, τον ΗΣΑΠ από Αττική μέχρι Πειραιά και μετά με ηλεκτρικό πατίνι, για την διαδρομή από τον σταθμό μέχρι την δουλειά. Προφανώς το πατίνι θα το έχεις μαζί σου στο τρένο, οπότε μειώνονται πάρα πολύ τα χιλιόμετρα και αντίστοιχα οι κίνδυνοι.

    Φιλικά.

  13. #853
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/07/2020
    Μηνύματα
    0
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bmwr1100gs Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο forum,

    Χωρίς να θέλω να σε τρομάξω, αλλά εγώ προσωπικά δεν θα επέλεγα ποδήλατο, έστω και ηλεκτρικό, για καθημερινή μετακίνηση 22+ χιλιομέτρων μέσα στην Αθήνα. Οι κίνδυνοι και οι πιθανότητες ατυχήματος, θεωρώ πως είναι πάρα πολύ μεγάλες.

    Εάν δεν θες κάποια μηχανή ή scooter, θα σου πρότεινα, τον ΗΣΑΠ από Αττική μέχρι Πειραιά και μετά με ηλεκτρικό πατίνι, για την διαδρομή από τον σταθμό μέχρι την δουλειά. Προφανώς το πατίνι θα το έχεις μαζί σου στο τρένο, οπότε μειώνονται πάρα πολύ τα χιλιόμετρα και αντίστοιχα οι κίνδυνοι.

    Φιλικά.
    Σε ευχαριστώ για το καλωσόρισμα. Έχω ήδη παπί και γενικά έχω εμπειρία από μετακίνηση μέσα στη πόλη και με παπί και με ποδήλατο, δηλαδή δεν είναι ότι είμαι τελείως άπειρος από δίκυκλο ώστε να μην ξέρω περί τίνος πρόκειται.

    Δεν καταλαβαίνω γιατί με ποδήλατο οι κίνδυνοι ατυχήματος είναι πολύ αυξημένοι σε σχέση με μηχανή/scooter/παπί. Από τη μία το ποδήλατο είναι πολύ ελαφρύ δηλαδή σε οποιαδήποτε επαφή μειονεκτεί αλλά από την άλλη με το ποδήλατο ο μέσος όρος ταχύτητας είναι μικρότερος, δεν πιάνεις μεγάλες τελικές, οι τριγύρω οδηγοί σε προσέχουν περισσότερο, αν τρακάρεις οι τραυματισμοί που θα προκαλέσεις σε συνανθρώπους είναι πολύ μικρότεροι και μακροχρόνια είναι απείρως πιο υγιές για τον οργανισμό. Επίσης μεσοπρόθεσμα, ίσως η Πατησίων και μερικοί άλλοι δρόμοι του κέντρου να αποκτήσουν ποδηλατόδρομους και να είναι ακόμη πιο ασφαλείς. Άρα, η δική μου αίσθηση είναι ότι (με όλα τα άλλα ίσα) πηγαίνοντας στη δουλεία με το ποδήλατο είναι τουλάχιστον το ίδιο καλό για την υγεία μου με το να χρησιμοποιώ μηχανή/scooter/παπί.

    ΜΜΜ δεν τα θέλω για να πηγαίνω στη δουλειά καθώς με ταλαιπωρούν (έξτρα χρόνος μετακίνησης, αναξιόπιστα με απεργίες ή γεμάτα βαγόνια, κλέφτες, covid). Πατίνι δεν έχω οδηγήσει ποτέ και δεν με ελκύει καθόλου.

    ΥΓ: Στα μοντέλα που παρέθεσα πιο πάνω χρησιμοποίησα λάθος ρήμα με το κατέληξα. Πιο σωστό είναι ότι αυτά μου τράβηξαν το ενδιαφέρον καθώς με ελάχιστες γνώσεις δεν είμαι σε θέση να κρίνω σωστά. Αν υπάρχουν άλλες καλύτερες επιλογές, προφανώς είναι ευπρόσδεκτες.

  14. #854
    Από το Γενάρη κάνω και γω την ίδια απόσταση (11+11 χλμ την ημέρα) για να πάω στη δουλειά μου, όχι όμως προς Πειραιά.
    Θέλει προσοχή το ποδήλατο, γιατί ούτε το γκάζι της μοτό έχεις, ούτε τα φρένα και τα λάστιχα μιας μοτό.
    Παρόλα αυτά όμως σου προτείνω να το δοκιμάσεις, είναι κόλλημα και πραγματικά πολύ αναζωογονητικό! Δε ξέρω αν έχεις τη δυνατότητα να το δοκιμάσεις πρώτα και μετά να προχωρήσεις σε αγορά.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  15. #855
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.232
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Όπως είπες και συ, αν δε κουμπώνουν όλες (είτε με ένα δίσκο είτε με τρεις) θα ήταν κοροϊδία. Στο Ideal Megisto που έχει tourney 3χ8 αν θυμάμαι καλά, κουμπώνουν όλες κανονικά χωρίς θορύβους.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Στην επιστροφή χτές το βράδυ έπαιξα πάλι λίγο.
    1ο μπροστά με 9ο πίσω τελικά δεν ακούγεται θόρυβος. Βέβαια το σκαλοπάτι μου φάνηκε μεγαλύτερο απο το να ανεβάσω 2ο πίσω με 4ο (στην τύχη το λέω) πίσω οπότε είναι καθαρά για σημείο που θα χρειαστεί γρήγορα ξανά κατέβασμα.

    Λάθος έκφραση το κουμπώνουν.
    Όλες μπαίνουν αλλά όταν έχω 2ο δίσκο μπροστά γδέρνετε πολύ η αλυσίδα στα 1,2,3 πίσω γρανάζια.
    Να θέλει ρύθμιση το πίσω ντεραγιέ?
    Παντού διαβάζω ότι αποφεύγουμε τα άκρα (πχ. μάνουαλ ιντεαλ, specialized κλπ)

    Και μου ακούγεται λογικό γιατί με μεγάλο δίσκο μπροστά και μεγάλους πίσω το πίσω ντεραγιέ έχει φτάσει στα όρια του αφού αναγκαστικά έχει μετατοπιστεί πολύ μπροστά επειδή η αλυσίδα έχει "καταναλωθεί" στα γρανάζια.
    To βλέπετε απο μια πλευρά που δεν σας συμφέρει.
    Δεν υπάρχει λόγος να εμπλέκει κάποιος τα δύο αντιδιαμετρικά γρανάζια πίσω με τους αντίστοιχους δίσκους.
    Χάνεις ενέργεια, χαλάς γρανάζια - αλυσίδα και δεν έχεις επιλογή για πιο μαλακό ή πιο βαρύ πάτημα.

    Ο λόγος της σχέσης των αντιδιαμετρικών υπάρχει στο μέσο της κασέτας με τον επόμενο δίσκο, συνήθως ελάχιστα βαρύτερος και μισή κασέτα επιλογών ακόμα.

Παρόμοια θέματα

  1. ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ (ΙΙ)
    από Trans στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 187
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2007, 20:00
  2. Απαντήσεις: 335
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2007, 11:30
  3. ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΓΟΥΣΤΑ
    από kostasvar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2006, 10:47
  4. Γάμος - Μέρος ΙΙ
    από ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2005, 08:14
  5. ΕΣΚΑΣΕ!!! κινητηρας ΙΙ
    από katsai στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2005, 23:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF