Σελίδα 579 από 666 ΠρώτοΠρώτο ... 79479529569574575576577578579580581582583584589629 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 8.671 έως 8.685 από 9987

Θέμα: Ο καφενές vol.2

  1. #8671
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.199
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Η απόφαση αφορά προφανώς αυτή την δίκη.
    Αλλά τα πρωτοδικεία και τα εφετεία πλέον θα την έχουν ως μπούσουλα , καθώς ο Α.Π. είναι το ανώτατο (και ανώτερο από τα προηγούμενα) δικαστήρια.
    Τύπου , αν εγώ βγάλω απόφαση αντίθετη με αυτή του Α. Π. η ασφαλιστική θα με πάει και στην έφεση και στην αναίρεση και θα με κρίνει το ίδιο τμήμα (α2 πολιτικό) . Οι πιθανότητες το ίδιο τμήμα να βγάλει διαφορετικές αποφάσεις για το ίδιο θέμα είναι αν όχι μηδαμινές , απειροελάχιστες.
    Έχεις δίκιο και ευχαριστώ για την άμεση ενημέρωση.
    Από τα λίγα που καταλαβαίνω μοιάζει αδύνατον να αποζημιωθεί κάποιος από εδώ και πέρα.

    Θέλω να σε ρωτήσω :

    Πως θα σου φαινόταν αν σήμερα ξεκινούσαμε όλοι να ακυρώνουμε ή να ενημερώνουμε έστω τον ασφαλιστή πως αυτή η κάλυψη διακόπτεται;

    Ποιος θα μπορούσε νόμιμα να ελέγξει τα μέλη του τμήματος που πήρε αυτή την απόφαση αν έχουν έσοδα από ασφαλιστικά προϊόντα, επιχειρήσεις parking κ.λπ.;

  2. #8672
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.933
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Έχεις δίκιο και ευχαριστώ για την άμεση ενημέρωση.
    Από τα λίγα που καταλαβαίνω μοιάζει αδύνατον να αποζημιωθεί κάποιος από εδώ και πέρα.

    Θέλω να σε ρωτήσω :

    Πως θα σου φαινόταν αν σήμερα ξεκινούσαμε όλοι να ακυρώνουμε ή να ενημερώνουμε έστω τον ασφαλιστή πως αυτή η κάλυψη διακόπτεται;

    Ποιος θα μπορούσε νόμιμα να ελέγξει τα μέλη του τμήματος που πήρε αυτή την απόφαση αν έχουν έσοδα από ασφαλιστικά προϊόντα, επιχειρήσεις parking κ.λπ.;
    Δεν είναι αδύνατο, αλλά πλέον είναι στο χέρι της ασφ. εταιρείας.
    π.χ. για 10.000 δεν θα το κάνει (θεωρώ) αλλά για 30 και 40 θα το κάνει κάθε φορά.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  3. #8673
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    670
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Δεν είναι αδύνατο, αλλά πλέον είναι στο χέρι της ασφ. εταιρείας.
    π.χ. για 10.000 δεν θα το κάνει (θεωρώ) αλλά για 30 και 40 θα το κάνει κάθε φορά.
    Αν υπάρχει συναγερμός?

    Καταλαβαίνω ότι η έννοια "ΒΑΡΙΑ ΑΜΕΛΕΙΑ" είναι αόριστη αλλά ξεκαθαρίζει ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν υπήρχε καν συναγερμός.
    Δεν θα γίνεται κάτι παρόμοιο και σε άλλες υποθέσεις?

    Και πόσοι παρκάρουν βέβαια στη μέση του πουθενά?
    Δε βλέπω να έχει εφαρμογή δηλαδή γενικά.
    Προσωπική υπενθύμιση: Να μήν πηγαίνω κόντρα στο ΑΙ των Google/Facebook/Twitter/Insta.... Χαμένος χρόνος.
    https://www.imdb.com/title/tt11464826/

  4. #8674
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.100
    Και φυσικά θα ακολουθήσουν κι άλλες σχετικές αποφάσεις και για σωματικές βλάβες αν πχ δεν φοράς κράνος η ζώνη ασφαλείας, ήδη υπάρχουν αποφάσεις αν είσαι μεθυσμένος,και για μένα καλώς έγινε.Δεν παρκάρεις στο Ζεφύρι χωρις συναγερμό.Λελογισμενος κίνδυνος λέγεται.Και ισχύει σε όλες τις ασφάλειες.

  5. #8675
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.933
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Και φυσικά θα ακολουθήσουν κι άλλες σχετικές αποφάσεις και για σωματικές βλάβες αν πχ δεν φοράς κράνος η ζώνη ασφαλείας, ήδη υπάρχουν αποφάσεις αν είσαι μεθυσμένος,και για μένα καλώς έγινε.Δεν παρκάρεις στο Ζεφύρι χωρις συναγερμό.Λελογισμενος κίνδυνος λέγεται.Και ισχύει σε όλες τις ασφάλειες.
    Αυτά ήδη γίνονται και είναι εντελώς άσχετα με την απόφαση που αναφέρω.
    Το να είσαι μεθυσμένος π.χ. δεν σε καλύπτει η ασφαλιστική ούτως ή άλλως αφορά την ικανότητα σου να οδηγείς.
    Το να μην φοράς κράνος δεν καλύπτει π.χ. βλάβες που έχουν προκληθεί στο κεφάλι . Όχι όμως στα υπόλοιπα.

    Έστω ότι έχω αγοράσει και έχω βάλει συναγερμό μόνος μου, πως αποδεικνύω την ύπαρξη του μετά?
    Θα προσκομίζω αποδείξεις στην ασφαλιστική κάθε φορά που παίρνω ένα μέτρο ασφάλειας για την μηχανή μου?
    Και αν ναι , θα πρέπει να ισχύσει και τούμπαλιν.
    Δηλαδή, εγώ με συναγερμό ,λουκέτο κουκούλα και κλειστό Parking θα πρέπει να έχω και σοβαρή έκπτωση στα ασφάλιστρα.
    Μάντεψε , ΔΕΝ ΕΧΩ.
    Δεν ισχύουν αυτά μονομερώς ,είναι φουλ καταχρηστικό.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  6. #8676
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.933
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Αν υπάρχει συναγερμός?

    Καταλαβαίνω ότι η έννοια "ΒΑΡΙΑ ΑΜΕΛΕΙΑ" είναι αόριστη αλλά ξεκαθαρίζει ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν υπήρχε καν συναγερμός.
    Δεν θα γίνεται κάτι παρόμοιο και σε άλλες υποθέσεις?

    Και πόσοι παρκάρουν βέβαια στη μέση του πουθενά?
    Δε βλέπω να έχει εφαρμογή δηλαδή γενικά.
    Μα νομολογιακά , δεν χρειάζεται να είναι απόλυτα όμοιες οι υποθέσεις για να επηρεαστεί ο δικαστής σε μια απόφαση.
    Το Animus (βούληση ) του ανώτατου δικαστή ερμηνεύουν.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  7. #8677
    Αμετανόητος Κριός... Το avatar του/της Manalishi
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    1.045
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Και φυσικά θα ακολουθήσουν κι άλλες σχετικές αποφάσεις και για σωματικές βλάβες αν πχ δεν φοράς κράνος η ζώνη ασφαλείας, ήδη υπάρχουν αποφάσεις αν είσαι μεθυσμένος,και για μένα καλώς έγινε.Δεν παρκάρεις στο Ζεφύρι χωρις συναγερμό.Λελογισμενος κίνδυνος λέγεται.Και ισχύει σε όλες τις ασφάλειες.
    Για το κράνος, εαν θυμαμαι καλά, σε περίπτωση που χτυπησεις σου καταλογίζουν συνυπαιτιότητα, σωστά?
    Τελευταία τροποποίηση από Manalishi; 04/10/2023 στις 11:24.
    The mountain is you

  8. #8678
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    462
    Πλακα πλακα στην ιδια θέση θα μπορουσα να ειμαι και εγω.

    Πήγα σε γάμο με το yaris σε ένα κέντρο εξω απο την Κοζάνη (~20χλμ), περίπου στη μεση του πουθενα.

    Ηπια πολυ έως πάρα πολυ.

    Για να φύγω κάλεσα ταξι.

    Το αμάξι ΔΕΝ ειχε συναγερμο. Έχει ασφάλεια κλοπής. Και προφανώς το αφησα στο κέντρο που θα εκλεινε και δεν θα υπηρχε ψυχη μεχρι την επόμενη μερα.

    Πραγματικά οταν με ρωτούσαν "Καλα εδω θα το αφήσεις?", η απάντηση μου ήταν "γιαυτο πληρώνω κλοπή". Πρεπει να αναθεωρήσω μετά απο αυτο.

    Βασικά θα μπορουσα να ειμαι ακριβώς εγω αυτος ο τυπος. Ειναι το ίδιο ακριβως setting.

  9. #8679
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της husky21
    Εγγραφή
    09/11/2015
    Μηνύματα
    776
    Θα το παιζουμε και εμεις πονηροι λοιπον
    καταλαβαινω οτι μου εκλεψαν το αμαξι
    παω στο Α.Τ.
    Χωροφυλαξ: Απο που σας το πηραν;
    Εγω : Στο ταδε δρομο το ειχα παρκαρει(ο πιο πολυσυχναστος,φωτιζομενος κτλ της γειτονιας που μενω)
    ειχα βαλει και τον συναγερμο μου κανονικα
    Χωροφυλαξ:μαλιστα κυριε θα κανουμε οτι μπορουμε να το βρουμε(και πεταει τα χαρτια οπως ειναι σε ενα συρταρι)

    Απο που μπορει μετα να πιαστει η ασφαλιστικη να μου προσαψει το οτιδηποτε;

  10. #8680
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.742
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από husky21 Προβολή μηνύματος
    Θα το παιζουμε και εμεις πονηροι λοιπον
    καταλαβαινω οτι μου εκλεψαν το αμαξι
    παω στο Α.Τ.
    Χωροφυλαξ: Απο που σας το πηραν;
    Εγω : Στο ταδε δρομο το ειχα παρκαρει(ο πιο πολυσυχναστος,φωτιζομενος κτλ της γειτονιας που μενω)
    ειχα βαλει και τον συναγερμο μου κανονικα
    Χωροφυλαξ:μαλιστα κυριε θα κανουμε οτι μπορουμε να το βρουμε(και πεταει τα χαρτια οπως ειναι σε ενα συρταρι)

    Απο που μπορει μετα να πιαστει η ασφαλιστικη να μου προσαψει το οτιδηποτε;
    Αν δεν εχει κ καμερες εκει τριγυρω (μην ψαχτει η ασφαλιστικη εισαι οκ) δεν θα εχεις θεμα λογικα.
    Ride(s) the wind of change...

  11. #8681
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.101
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Αυτά ήδη γίνονται και είναι εντελώς άσχετα με την απόφαση που αναφέρω.
    Το να είσαι μεθυσμένος π.χ. δεν σε καλύπτει η ασφαλιστική ούτως ή άλλως αφορά την ικανότητα σου να οδηγείς.
    Το να μην φοράς κράνος δεν καλύπτει π.χ. βλάβες που έχουν προκληθεί στο κεφάλι . Όχι όμως στα υπόλοιπα.

    Έστω ότι έχω αγοράσει και έχω βάλει συναγερμό μόνος μου, πως αποδεικνύω την ύπαρξη του μετά?
    Θα προσκομίζω αποδείξεις στην ασφαλιστική κάθε φορά που παίρνω ένα μέτρο ασφάλειας για την μηχανή μου?
    Και αν ναι , θα πρέπει να ισχύσει και τούμπαλιν.
    Δηλαδή, εγώ με συναγερμό ,λουκέτο κουκούλα και κλειστό Parking θα πρέπει να έχω και σοβαρή έκπτωση στα ασφάλιστρα.
    Μάντεψε , ΔΕΝ ΕΧΩ.
    Δεν ισχύουν αυτά μονομερώς ,είναι φουλ καταχρηστικό.
    ορθον. δεν εχω πολλες νομικες γνωσεις αλλα η αποφαση ειναι καπως χαζη. αν οντως υπαρχει περιπτωση καποιος να χανει λογω αμελειας την αποζημειωση θα έπρεπε να υπαρχουν ΞΕΚΑΘΑΡΟΙ οροι στο συμβολαιο του. ο μονος ορος που θα μπορουσε να ειναι ξεκαθαρος ειναι τα σημεια που παρκαρεις. το αν εχει φωτα, φεγγαραδα, κινηση κτλ ειναι πραγματα που καθε ενας μπορει να τα ερμηνευει οπως θελει. μια τοσο σημαντικη αποφαση έπρεπε να παταει πανω και μονο πανω στο συμβολαιο. τι παει να πει δεν ειχε περιφραξη? ουτε οι δρομοι εχουν.

  12. #8682
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.498
    Τότε στην Λάρισα όποιος κάνει από εδώ και πέρα ασφάλεια κατοικίας είναι συνυπεύθυνος λόγο επικινδυνότητας της περιοχής και δεν θα αποζημιωθεί πλήρως σε περίπτωση πλημμύρας .
    Βρε τους τίμιους δικαστές και λοιπούς παρελκόμενους πάλι λαγούς από τα καπέλα των πολυεθνικών έβγαλαν.
    when life gets complicated... i ride.

  13. #8683
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.933
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Τότε στην Λάρισα όποιος κάνει από εδώ και πέρα ασφάλεια κατοικίας είναι συνυπεύθυνος λόγο επικινδυνότητας της περιοχής και δεν θα αποζημιωθεί πλήρως σε περίπτωση πλημμύρας .
    Βρε τους τίμιους δικαστές και λοιπούς παρελκόμενους πάλι λαγούς από τα καπέλα των πολυεθνικών έβγαλαν.
    Πάντως σε κάτι Ιπποκράτειο Πολιτεία/Σταμάτα κλπ περιοχές , θεωρώ πως πλέον δεν αναλαμβάνουν καν την ασφάλιση. Μόνο όσοι είχαν συμβόλαια πριν και με τις ανατιμήσεις των ανανεώσεων ..
    where was Gondor when the Westfold fell?

  14. #8684
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.236
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος
    Πλακα πλακα στην ιδια θέση θα μπορουσα να ειμαι και εγω.

    Πήγα σε γάμο με το yaris σε ένα κέντρο εξω απο την Κοζάνη (~20χλμ), περίπου στη μεση του πουθενα.

    Ηπια πολυ έως πάρα πολυ.

    Για να φύγω κάλεσα ταξι.

    Το αμάξι ΔΕΝ ειχε συναγερμο. Έχει ασφάλεια κλοπής. Και προφανώς το αφησα στο κέντρο που θα εκλεινε και δεν θα υπηρχε ψυχη μεχρι την επόμενη μερα.

    Πραγματικά οταν με ρωτούσαν "Καλα εδω θα το αφήσεις?", η απάντηση μου ήταν "γιαυτο πληρώνω κλοπή". Πρεπει να αναθεωρήσω μετά απο αυτο.

    Βασικά θα μπορουσα να ειμαι ακριβώς εγω αυτος ο τυπος. Ειναι το ίδιο ακριβως setting.
    'Οχι, δεν είναι το ίδιο.
    Εσύ το άφησες λόγω εύλογης ανάγκης, σε μέρος όπου πήγες πρώτη φόρα.
    Αυτός το είχε σύστημα μιας και του το είχαν ανοίξει αλλη μια φορά και μάλιστα το είχε σε χώρο δικό του.
    Είναι προφανές ότι δεν μπορούσε να το πουλήσει στα λεφτά που θα έπαιρνε ως αποζημίωση. Ο νοών.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  15. #8685
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.933
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    'Οχι, δεν είναι το ίδιο.
    Εσύ το άφησες λόγω εύλογης ανάγκης, σε μέρος όπου πήγες πρώτη φόρα.
    Αυτός το είχε σύστημα μιας και του το είχαν ανοίξει αλλη μια φορά και μάλιστα το είχε σε χώρο δικό του.
    Είναι προφανές ότι δεν μπορούσε να το πουλήσει στα λεφτά που θα έπαιρνε ως αποζημίωση. Ο νοών.....
    Αυτό που λες είναι το πρόβλημα μου.
    Αν είχαν τα @@ , να αποδείκνυαν ΔΟΛΟ και όχι να το πετάνε στην Αμέλεια γιατί με την Αμέλεια καίγονται και χλωρά πέραν των ξερών.
    where was Gondor when the Westfold fell?

Παρόμοια θέματα

  1. Σ/Κ στα Τζουμέρκα, Vol. II
    από apapadop στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2007, 13:17
  2. Mια ιστορια θα σας πω....[vol.2]
    από fantacid στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2007, 11:01
  3. οτε και αυξήσεις vol.2
    από akaposto στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2005, 22:23
  4. Sete ole!!!! Vol 2
    από Electra στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2004, 15:00
  5. Καλημέρες Vol.2
    από real_hope στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2004, 14:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF