Σελίδα 58 από 352 ΠρώτοΠρώτο ... 848535455565758596061626368108158 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 856 έως 870 από 5276

Θέμα: Κορωνοϊός...

  1. #856
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.530
    οταν μιλαμε για συνομωσιες στερησης ελευθεριας θα πρεπει να θυμομαστε το εξης........
    στα καπιταλιστικα συστηματα εν μεσω παγκοσμιοποιησης κλπ τελικος στοχος δεν ειναι η στερηση ελευθεριας αλλα η ακρατη καταναλωση αγαθων και υπηρεσιων με σκοπο το κερδος και τη συσωρευση πλουτου απο τους πολλους προς τους λιγους
    αυτα τα συστηματα δεν τα βολευουν ουτε οι καραντινες ουτε η απαγορευση κυκλοφοριας ουτε ο φοβος για το αυριο ουτε οι μασκες ουτε τα μειωμενα ωραρια
    δεν θελουν ανθρωπους φοβισμενους κλεισμενους στα σπιτια τους αλλα χαζοχαρουμενους καταναλωτες
    μηπως λοιπον ο κορωνοιος δεν ειναι συνομωσια των δυνατων αλλα μια συγκυρια που θα ηθελαν πολυ να αποφυγουν και δεν μπορουν;

  2. #857
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.176
    Iστορία τέχνης διαβάζεις; έχει παρέλθει αυτό σε σημείο ο "πλούτος" να χάνει την αξία του.
    Πλέον οι λίγοι σιχτιρίζουν το ότι μοιράζονται το οτιδήποτε με τους πολλούς.
    Σου λέει εγώ πατάω επι πτωμάτων, αγχώνομαι και βάλλομαι διαρκώς για να διατηρήσω τον πλούτο μου και έχω
    την ίδια πρόσβαση στα αγαθά, στα μέρη, στο σεξ, στην καλή ζωή, με τους πολλούς..

    Ελέγχω τα πάντα αλλά το πλήθος των πολλών δημιουργεί μικρο οικονομίες που τους δίνουν πρόσβαση στο σύστημα
    και έχω και το άγχος ότι αν ξυπνήσουν θα με κάψουν για φωτισμό..

    Πρέπει να καταλάβουμε ότι οι λίγοι είναι σε πόλεμο με τους πολλούς τουλάχιστον 3 γενεές, το έχουν συνηθίσει και εργάζονται καθημερινά
    εναντίον μας χωρίς να χάνουν χρόνο.
    Πλέον χρειάζονται τον έλεγχο των πολλών για να διασφαλίσουν την διαφορά και την ευημερία τους και αυτό δυσκολεύει κάθε μέρα
    λόγο του πλήθους των πολλών.

  3. #858
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.530
    με δεδομενο οτι οι λιγοι θελουν τον ελεγχο και την κοπαδοποιηση των πολλων απο ανεκαθεν τι ακριβως κερδιζουν σημερα αν τους κλεισουν σπιτια τους;

  4. #859
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.176
    Διαίρεση δυνάμεων, έλεγχο της επικοινωνίας, στέρηση εκπαίδευσης, εξαναγκασμό αποδοχής λόγο φτωχοποίησης κ.λπ.

  5. #860
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.530
    Εγώ ξέρω ότι στην προηγούμενη καραντίνα βρεθήκαμε όλοι με περισσεύουμενα λεφτά γιατί δεν είχαμε που να τα ξοδεψουμε
    Αν αυτό είναι βάση σχεδίου και όχι αναγκαστικά εγώ ειμαι υπέρ ....

  6. #861
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.226
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Εγώ ξέρω ότι στην προηγούμενη καραντίνα βρεθήκαμε όλοι με περισσεύουμενα λεφτά γιατί δεν είχαμε που να τα ξοδεψουμε
    Αν αυτό είναι βάση σχεδίου και όχι αναγκαστικά εγώ ειμαι υπέρ ....
    Όχι όλοι.
    Μερικοί δεν εισέπρατταν τίποτα.

  7. #862
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.530
    σωστα....
    αλλα ακομα κι αυτοι δεν ξοδευαν
    ποιον βολευει μια τετοια κατασταση ωστε να κανει υπογειες συνομωσιες;
    μπορει ο κορωνοιος να ηταν πειραμα που ξεφυγε κατι που δεν θα μαθουμε ποτε αλλα δεν βλεπω ποιον βολευει η σημερινη κατασταση

  8. #863
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.176
    Ο καθένας μπορεί να εθελοτυφλεί και να περιορίζει την οπτική του όπως επιθυμεί.

    Εσύ έκανες οικονομία, εγώ έχασα την δουλειά μου, το σπίτι που έμενα, την σύντροφό μου, 10 μήνες ασφάλισης
    10 μήνες καθυστέρησης στο μοναδικό (και φτηνό) όχημα μου, ενώ παράλληλα δουλεύω περισσότερο, 5 (πέντε) τέχνες
    σε υψηλό επίπεδο, χωρίς ασφάλιση και με αποδοχές πολύ μικρότερες από το έργο που αποδίδω με δική μου επένδυση
    και όχι του εργοδότη.
    Το ότι αισθάνομαι και είμαι παράνομος ενώ πληρώνω τις υποχρεώσεις μου στο κράτος, ενώ με απειλούν καθημερινά οι λίγοι,
    ενώ υποδαυλίζω τους υπόλοιπους επαγγελματίες φαντάζομαι είναι πράγματα που δεν μπορείς να δεις και νομίζεις ότι αφήνουν ανεπηρέαστη
    την δική σου πραγματικότητα; ως πότε;

    Βγαίνει ο κάθε αλήτης και προτείνει 10ωρο εργασιακό χωρίς αποδοχές αλλά με την πάροδο 6 μηνών να εργάζομαι 5ωρα;
    Πως θα βγω στο δρόμο να μιλήσω και να διαμαρτυρηθώ, χωρίς δυνάμεις, με ένα στρατό απο προδότες εναντίον μου με άνομα μέσα,
    με ένα νομοθετικό πλαίσιο που δέχεσαι και ορίζει παράνομη την κυκλοφορία μου και την επαφή μου με άλλους;

    Γιατί; γιατί θέλει να νομιμοποιήσει ότι εργάζομαι 10-12 ώρες 20 χρόνια τώρα και γιατί προφανώς δεν έχει εργαστεί ποτέ
    στην ζωή του για να καταλάβει την απίστευτη φθορά κάποιου μετά το 8ωρο;

    Στο έγραψα πρώτο πριν και δεν το έκανα τυχαία: διαίρεση.

    υγ: κολλάς ρε συ στο αν ξόδευαν ή όχι... στο ξαναλέω πιο απλά: οι λίγοι που έχουν πλούτο είναι αδιάφοροι στο ξόδεμα σου
    που τους αποδίδει ψίχουλα και ενάντιοι στο ότι χρηματοδοτείς τους μερικούς που επιβιώνουν και καρπώνονται όσα μπορούν και οι λίγοι.
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 31/10/2020 στις 09:29.

  9. #864
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.493
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    σωστα....
    αλλα ακομα κι αυτοι δεν ξοδευαν
    μιλάμε για τον μέσο τρόφιμο πολίτη? η όποια αγοραστική δύναμη σε σχέση με το '19 διακόπηκε(και για μεγάλο ποσοστό οριστικά, διότι διαλύονται οι επιχειρήσεις που τους απασχολούσαν), ενώ συγκριτικά με το '09 ισοπεδώθηκε, ενώ οι πάγιες οφειλές διαβίωσης συνεχίζουν ως είχαν χωρίς καμία περικοπή.

    Το τίναγμα του χαλιού πού λέτε είναι μια οικονομική θεωρεία που δεν βασίζεται σε συνωμοσίες, όμως συμφωνώ το κάθε οικονομικό πρόβλημα που έρχεται, το εκμεταλλεύονται διάφορες πλευρές προς όφελός τους και απειροελάχιστες πως κοινό καλό του συνόλου.
    Το οικονομικό μοντέλο είναι αποτυχημένο δεκάδες χρόνια τώρα και επαληθεύεται καθημερινά με τον οικονομικό κύκλο(απο το ζενιθ στο ναδίρ) που κάνει η εξέλιξη του ανθρώπου πάνω σε αυτό.




    Η πανδημία όμως φίλτατε @faithles και όμοροι νεολαίοι είναι πραγματικότητα, "πεθαίνεις" και ο καπιταλισμός (που σου πουλάει το σχοινί να κρεμαστείς) ΔΕΝ εχει φάρμακο για να το αντιμετωπίσει, συνεπώς μη προσπαθήσεις με θεωρίες ολοκληρωτισμού να βαπτίσεις "τεχνητό και αμφισβητούμενο" το πρόβλημα του κοβιντ γιατί αν βρεθούν συγγενικά σου πρόσωπα στην άτυχη στιγμή και ο οργανισμός τους δεν επαρκεί για να αποθεραπευτούν απο μόνοι τους "θα χαιρετίσουν"....όπως οποιοσδήποτε μοναδικός οργανισμός.

    Επιπλέον πιστεύουμε δεν πιστεύουμε οφείλουμε να δείχνουμε την ευαισθησία μας στον συνάνθρωπο που μοιραζόμαστε τον χώρο μαζί του. Και ας μη ξεχνάμε εκεί που "νομίζουμε" οτι σταματάει η δική μας ελευθερία μπορει να είναι ο περιορισμός του άλλου
    you rise you fall you're down then you rise again

  10. #865
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.530
    για να μην παρεξηγηθω.....
    δεν ειπα οτι η κατασταση που ζουμε ειναι ευχαριστη
    ειπα οτι δεν τη θεωρω στημενη και συνομωσια γιατι τελικα δε βολευει κανεναν και πουθενα
    ....αυτο

  11. #866
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Εγώ ξέρω ότι στην προηγούμενη καραντίνα βρεθήκαμε όλοι με περισσεύουμενα λεφτά γιατί δεν είχαμε που να τα ξοδεψουμε
    Αν αυτό είναι βάση σχεδίου και όχι αναγκαστικά εγώ ειμαι υπέρ ....
    Υπάρχει πράγματι μεγάλη κατηγορία ανθρώπων, η οποία έχει εξασφαλίσει τη ροή εισοδήματος. Κυρίως σε σώματα ασφαλείας, δημόσιο, αλλά και κάποιες εταιρείες που δεν επηρεάστηκαν από τις καταστάσεις ή τις λίγες που ευνοήθηκαν. Επίσης υπάρχει κόσμος που ο κορονοϊός βελτίωσε την ποιότητα της εργασίας τους, λόγω εξ αποστάσεως απασχόλησης. Έχω φίλους που παίρνουν μισθούς βόρειας Ευρώπης και ΗΠΑ (10πλάσιους από της Ελλάδας) και ζουν στην Ελλάδα εδώ και μήνες, κάτι που ήταν όνειρο θερινής νυκτός. Καθώς και άλλους στην Ελλάδα που είναι καταχαρούμενοι που εργάζονται από το σπίτι. Γλιτώνουν έξοδα και χρόνο μετακίνησης.

    Όμως το "όλοι" απέχει παρασάγγας από την πραγματικότητα. Χάνεις μεγάλο κομμάτι της πραγματικότητας, αν πιστεύεις κάτι τέτοιο. Υπάρχει κόσμος που δεν είχε περιθώριο για άλλη λιτότητα και τώρα εξαθλιώνεται. Έχει στηθεί έτσι η οικονομία, που μέχρι να βρει τις νέες ισορροπίες της, θα οδηγήσει πολύ κόσμο στη φτώχεια.

    Κατά τα άλλα, συμφωνώ στο γενικό πνεύμα της φράσης σου, ότι ο κορωνοϊός δεν είναι εσκεμμένο κατασκεύασμα. Όμως υποβάλλει σε δοκιμασία την κοινωνία, επηρεάζει με άσχημο τρόπο τις χαμηλές τάξεις. Όπως κάθε αναμπουμπούλα, δίνει μεγάλες ευκαιρίες σε όποιους μπορούν να τις εκμεταλλευτούν. Και φυσικά οι πιο ικανοί, είναι οι ήδη επιτυχημένοι επιχειρηματίες. Έχουν την αισιοδοξία, τη γνώση, τη διορατικότητα και τα μέσα για να εκμεταλλευτούν την όποια αλλαγή. Όποιος δεν έχει προσαρμοστικότητα, λόγω διαθέσιμων μέσων ή τρόπου σκέψης, υπόκειται την εκμετάλλευση των δυνατών.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  12. #867
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/03/2013
    Μηνύματα
    97
    Αυτη η κοροιδια παιδες πρεπει να σταματησει.Δεν ειναι θανατηφορος ο ιος και αυτο φαινεται πλεον και απο τη θνησιμοτητα. Καποιοι μιλαγανε για εκατομβες νεκρων και εμεις εχουμε μετα βιας 600 (που δεν ειναι ολοι απο κορωνοιο μιας και απαγορευεται η νεκροψια)ενω παγκοσμιως εχει 1000000 νεκρους. Στην ελλαδα το 2010 η γριπη σκοτωσε 4000 ατομα. Βλεπατε κανενα με μασκα? Βλεπατε να κλεινουν τα παντα? Σας εχει πεισει ολους δυστηχως.Καλη τυχη και καλη λευτερια.

  13. #868
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.995
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από faithless Προβολή μηνύματος
    Στην ελλαδα το 2010 η γριπη σκοτωσε 4000 ατομα. Βλεπατε κανενα με μασκα?
    Όχι, ίσως γι' αυτό η γρίπη να σκότωσε 4.000 άτομα.

  14. #869
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.659
    Εσύ φίλε φεηθλες ζεις κάπου απομονωμένος ή εξόριστος σε κορφοβούνι;
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  15. #870
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.493
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από faithless Προβολή μηνύματος
    Αυτη η κοροιδια παιδες πρεπει να σταματησει.Δεν ειναι θανατηφορος ο ιος και αυτο φαινεται πλεον και απο τη θνησιμοτητα. Καποιοι μιλαγανε για εκατομβες νεκρων και εμεις εχουμε μετα βιας 600 (που δεν ειναι ολοι απο κορωνοιο μιας και απαγορευεται η νεκροψια)ενω παγκοσμιως εχει 1000000 νεκρους. Στην ελλαδα το 2010 η γριπη σκοτωσε 4000 ατομα. Βλεπατε κανενα με μασκα? Βλεπατε να κλεινουν τα παντα? Σας εχει πεισει ολους δυστηχως.Καλη τυχη και καλη λευτερια.
    φίλε ενα τελευταίο και αποσύρομαι, αν νοσήσει κάποιος απο τον κύκλο σου και νοσηλευθεί, επέστρεψε σε εμάς με ένα καλό update, μη μας ξεχάσεις.

    Αυτό που περιγράφεις ως άλλη όψη του νομίσματος παίζουν καθημερινά στα ράδια απο τράγκα και αντίστοιχους, ο τράγκας ειναι καλός το τερματίζει φέρνει και γιατρούς (όπως αυτός λέει) να μιλήσουν για τα δρώμενα....
    Το τελικό συμπέρασμα αυτών των θεωριών απο ότι κατάλαβα καταλήγει κάπου ανάμεσα στους μασώνους, ελ, flat earth κλπ....
    you rise you fall you're down then you rise again

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF