Σελίδα 58 από 78 ΠρώτοΠρώτο ... 848535455565758596061626368 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 856 έως 870 από 1156

Θέμα: ΤΙ ΚΑΝΑΤΕ ΣΗΜΕΡΑ ΓΙΑ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΣΑΣ

  1. #856
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από geioann Προβολή μηνύματος
    Το έχουν αυτό τα μεταχειρισμένα! Αρκεί να είναι μόνο τα αναλώσιμα και να μην έχει άλλα πιο σοβαρά προβλήματα.
    Τα αναλώσιμα τα κοιτάς και τα υπολογίζεις στο κόστος αγοράς ενός μεταχειρισμένου.
    Αγοράζουμε πρώτα μηχανή από έμπορο, χωρίς κανένα ιστορικό συντήρησης, με άγνωστα χιλιόμετρα και απ' ό,τι φαίνεται χωρίς σοβαρό τεχνικό έλεγχο και τώρα θα βγάλουμε άχρηστα τα Kawasaki, τα μεταχειρισμένα, κοκ...


    Τι του φταίει του Μιχάλη, το κακό του το κεφάλι. Δεν το λέω για να γίνω κακός, απλά ρίχνοντας την ευθύνη οπουδήποτε αλλού εκτός από τον ίδιο τον αγοραστή μάλλον κακό κάνουμε. Λάθη κάνουμε όλοι, σημασία έχει να μαθαίνουμε απ'αυτά αντί να ψάχνουμε για δικαιολογίες.

  2. #857
    Μέλος Το avatar του/της geioann
    Εγγραφή
    08/09/2019
    Μηνύματα
    224
    Εννοείται πως τα αναλώσιμα τα κοιτάς πριν την αγορά και υπολογίζεις αν σε συμφέρει ή οχι ή αν ο έμπορος/ιδιώτης είναι διατεθειμένος να κόψει απ' την αρχική τιμή. Επίσης δεν μιλάω για τη συγκεκριμένη μηχανή αλλά γενικά για οτιδήποτε μεταχειρισμένο. Τα αναλώσιμα θα τα αλλάξεις κάποια στιγμή και σε αγορά καινούργιου. Απλά στα μεταχειρισμένα τα κάνεις συνήθως όλα μαζί. Κανένας δεν είπε πως τα Καβασάκι είναι χρεπια. Έχω την ίδια μηχανή στην γυμνή έκδοση και είμαι υπερευχαριστημενος από την ποιότητα της. Αυτό που λέω είναι πως στην οποιαδήποτε αγορά ενός μεταχειρισμένου οχήματος δεν είναι σοβαρό πρόβλημα το να θέλει άμεσα κάποια αναλώσιμα αλλά άλλα πιο σοβαρά προβλήματα όπως σκισμένο μοτέρ, τρακαρισμένο με στραβό πλαίσιο, σαπιλες κλπ. Αν με κάποιο τρόπο μπορείς να ελέγξεις πως σε αυτά είναι οκ τα αναλώσιμα έρχονται σε 2η μοίρα.

  3. #858
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    363
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Τα αναλώσιμα τα κοιτάς και τα υπολογίζεις στο κόστος αγοράς ενός μεταχειρισμένου.
    Αγοράζουμε πρώτα μηχανή από έμπορο, χωρίς κανένα ιστορικό συντήρησης, με άγνωστα χιλιόμετρα και απ' ό,τι φαίνεται χωρίς σοβαρό τεχνικό έλεγχο και τώρα θα βγάλουμε άχρηστα τα Kawasaki, τα μεταχειρισμένα, κοκ...


    Τι του φταίει του Μιχάλη, το κακό του το κεφάλι. Δεν το λέω για να γίνω κακός, απλά ρίχνοντας την ευθύνη οπουδήποτε αλλού εκτός από τον ίδιο τον αγοραστή μάλλον κακό κάνουμε. Λάθη κάνουμε όλοι, σημασία έχει να μαθαίνουμε απ'αυτά αντί να ψάχνουμε για δικαιολογίες.
    Είμαι ο πρώτος που λέω οτι έχω τα μυαλά στα κάγκελα και λειτουργώ τελείως επιπόλαια, έτσι είναι.
    Αν θες την αλήθεια, έστειλα ηλεκτρονικό μήνυμα ακόμα και στον έμπορο που μου πούλησε τη μηχανή για να τον ενημερώσω οτι παραιτούμαι οποιασδήποτε απαίτησης για αποζημίωση. Προς τιμήν του ο άνθρωπος προτάθηκε μόνος του να συμμετέχει οικονομικά στα διάφορα που ανακαλύφθηκαν/ανακαλύπτονται, μεταξύ άλλων μια στατική πτώση κατά τη μεταφορά στην Αθήνα ( αγοράστηκε από επαρχία)που δημιούργησε αρκετά θεματάκια.
    Είμαι ο ορισμός του παραδείγματος προς αποφυγή...
    Και προς θεού δεν έβγαλα άχρηστα τα Kawasaki, είναι μια budget λύση σίγουρα, δεν περιμένεις τοπ ποιότητα σε τίποτα, αλλά όπως και να έχει εγώ έχω προετοιμάσει την τέλεια καταιγίδα για τον εαυτό μου.
    Απλά για να εξηγούμαστε
    Υ.γ
    Τεχνικός έλεγχος έγινε, στο μεσοδιάστημα που υπήρχε το δικαίωμα υπαναχωρησης από όλη τη διαδικασία. Τώρα το αν ήταν σοβαρός, ονόματα δε λέμε, έγινε σε αντιπροσωπεία η οποία όμως με έχει αφήσει να κυκλοφορώ με στραβό τιμόνι- το οποίο το έχω προπληρωσει για να έρθει- και μπροστινό σύστημα που τρέχει λάδια πάνω στα ανύπαρκτα εμπρός τακάκια, όπως και χωρίς διακόπτη μανετας για το φως του μπροστινού φρένου.
    Και άντε πες το τιμόνι έχει κολλήσει 3 βδομάδες στην κίνηση, τα υπόλοιπα δεν θα έπρεπε να γίνουν άμεσα;
    Έχω κάνει 2 επισκέψεις και έχω εκφράσει την ανασφάλεια μου, καλώς η κακώς είναι το μοναδικό μέσο μετακίνησης και κάπως πρέπει να πηγαίνω στη δουλειά μου, το χρησιμοποιώ, πολύ κακώς.
    Τέλος πάντων, ο καθένας όπως στρώνει έτσι κοιμάται, τα είπαμε και επάνω.
    Τελευταία τροποποίηση από asxetost; 20/02/2024 στις 00:26.

  4. #859
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από asxetost Προβολή μηνύματος
    Τεχνικός έλεγχος έγινε, στο μεσοδιάστημα που υπήρχε το δικαίωμα υπαναχωρησης από όλη τη διαδικασία. Τώρα το αν ήταν σοβαρός, ονόματα δε λέμε, έγινε σε αντιπροσωπεία η οποία όμως με έχει αφήσει να κυκλοφορώ με στραβό τιμόνι- το οποίο το έχω προπληρωσει για να έρθει- και μπροστινό σύστημα που τρέχει λάδια πάνω στα ανύπαρκτα εμπρός τακάκια, όπως και χωρίς διακόπτη μανετας για το φως του μπροστινού φρένου.
    Αδερφε πραγματικα κριμα που ξεκινησε ετσι η συμβιωση με το μηχανημα. Σιγουρα δε φταιει το μοντελο παντως, εχω οδηγησει και το N και το F και ειναι μια χαρα μηχανακια. Απλα επεσες σε ρημαδι... Οπως και να΄χει σιγα σιγα θα το φερεις εκει που θελεις και θα το χαρεις. Μεχρι τοτε οδηγα κρατωντας πισινες. Καλα χιλιομετρα.

  5. #860
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.248
    Και δεν είναι για να βάζεις μαύρα θα χρειαστεί να γίνουν και μερικά πράγματα, μην σε πτοεί.
    Το θέμα είναι να κάνεις αυτό που θες με τον τρόπο που διάλεξες. Δεν έχεις παρεκκλίνει, όλα κουλ.

    Βρες ένα μηχανικό της προκοπής.

  6. #861
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.500
    Ξεφύγαμε αλλά η αγορά φτηνού ειδικά μτχ σημαίνει Φτηνό σχετικά κόστος αγοράς + Χρήμα για να το στρώσω = έχω το όχημα εκεί που πρέπει με λιγότερα χρήματα από ένα καινούργιο.
    Το λάθος σου είναι πως το αγόρασες από απόσταση χωρίς να το δεις καν,τα πολύ φτηνά για κάποιο λόγο τα δίνουν τόσο,
    όπως τα γράφεις θέλει τσιμούχες στις μπουκάλες,τακάκια ,τιμόνι βάλε μτχ ή αφτερμαρκετ, τι περιμένει το τιμόνι το καινούργιο kawasaki;;;;
    Από την άλλη μην στεναχωριέσαι,τέτοιες ''ζημιές'' θα βγάλουν όλα,καινούργια παλιά κάποια στιγμή ,όσο για τις μεταφορικές και εμένα μου κάναν ζημιά πρόσφατα, ποτέ ξανά φόρτωμα σε μετ. από εμένα.
    when life gets complicated... i ride.

  7. #862
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.248
    Το τιμόνι στραβωνει πολύ εύκολα. Επανέρχεται αλλά πρέπει να το λύσεις.
    Κάποια στιγμή το αλλάζεις με ίδιο ή αλουμίνιο, ότι εξυπηρετεί.

  8. #863
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/02/2024
    Μηνύματα
    203
    Κάναμε υπομονή. Εχει πολύ κρύο και βροχή. Επίσης το ραντεβού για το ΚΤΕΟ ειναι μέσα Μαρτιού οπότε αργεί η παραλαβή για το καβασακι...
    Δεν μαμείς θα συνεχίσω να κάνω μπραπ μπραπ μεσα στο σπίτι μονος μου..
    Στην χειρότερη θα οδηγώ το σιμπιαρτρακοσα ααααρ (μπρος στην αναβροχιά που λενε)...

    Αλλα πραγματα που εκανα για την μηχανη:
    Αγορασα τις personalised plates ωστε να ειναι παρομοιες με των αυτοκινητων και για τα δυο μηχανακια.
    Βρήκα slip on τελικό που θα παραγγείλω κοντά στις μέρες παραλαβής (LV One Evo).
    Εκλεισα βάψιμο για το κάβα ωστε να ειναι ετοιμο οταν το παραλάβω γιατι ειχε κατι ατέλειες.
    Παράγγειλα υλικά για γυάλισμα και για κεραμική CarPro CQuartz .

    Πραγματα που θέλω να κάνω:
    Ψάχνω φανάρι πίσω με ενσωματωμένα φλας (παρανομο στην Ελβετία αλλα δεν μαμείς).
    Θέλω να ρωτήσω αν το "canette/shorty" slip on Arrow Pro Race απ το επόμενο μπαίνει στο δικο μου.

  9. #864
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.877
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    ψάξε στο motohub, έχει optimate φορτιστές και διάφορα καλώδια, θα βρείς πιστεύω.

    Στην ανάγκη πάρε τηλ
    Ο Motohub μου έλυσε το πρόβλημα.
    Δεν το είχε ετοιμοπαράδοτο μεν, αλλά με ένα απλό τηλεφώνημα το παράγγειλα και μετά από λίγες ημέρες μου έστειλε μύνημα ότι το έφερε.
    Παρέλαβα εχθές και όλα καλά. Εξυπηρετικότατος ο φίλος.
    Εν τω μεταξύ, το μαγαζί δεν το βρίσκεις εύκολα. Την πρώτη φορά πέρασα από μπροστά και δεν το είδα καν.

    Χάρη, ευχαριστώ για την σύσταση.

  10. #865
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    9.042
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lykourgi Προβολή μηνύματος
    Ο Motohub μου έλυσε το πρόβλημα.
    Δεν το είχε ετοιμοπαράδοτο μεν, αλλά με ένα απλό τηλεφώνημα το παράγγειλα και μετά από λίγες ημέρες μου έστειλε μύνημα ότι το έφερε.
    Παρέλαβα εχθές και όλα καλά. Εξυπηρετικότατος ο φίλος.
    Εν τω μεταξύ, το μαγαζί δεν το βρίσκεις εύκολα. Την πρώτη φορά πέρασα από μπροστά και δεν το είδα καν.

    Χάρη, ευχαριστώ για την σύσταση.

  11. #866
    Μέλος Το avatar του/της D3300
    Εγγραφή
    23/05/2017
    Μηνύματα
    286
    Πίσω από οτιδήποτε γράφεις ή δημιουργείς υπάρχει κάτι που έχει χαθεί. Και η κρυμμένη παιδική επιθυμία να ξαναβρείς αυτό που χάθηκε.
    Να το ψάχνεις και να το βρίσκεις στην άκρη του πουθενά...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	17435876_10212764841220515_4221296457742236371_o.jpg 
Προβολές:	137 
Μέγεθος:	99,4 KB 
ID:	451077

    I'm diagonally parked in a parallel universe.

  12. #867
    Μέλος Το avatar του/της D3300
    Εγγραφή
    23/05/2017
    Μηνύματα
    286
    Να ήμουν άνεμος
    που γεννήθηκε σε φαράγγια
    στολισμένα με αγριολούλουδα
    να ταξίδευα τη γη
    να χανόμουν
    στα στενά σοκάκια της πόλης
    να σε αναζητούσα
    στα πρόσωπα των περαστικών
    να άγγιζα το πρόσωπό σου
    σαν χάδι
    σαν ουτοπία
    σαν κάτι που ποτέ
    δεν θα μπορούσα να έχω
    κι ύστερα να χανόμουν
    στις απέραντες θάλασσες
    με τη θύμηση σου
    τη μορφή σου
    το άρωμα σου
    πριν γίνω ένα με τα σύννεφα
    πριν γίνω βροχή
    πριν γίνω οι στάλες
    που θα ποτίσουν
    το τριαντάφυλλο
    που θα σου χαρίσει
    ο αγαπημένος σου...P.H.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	13498085_10210147554269977_2935500787493679161_o.jpg 
Προβολές:	131 
Μέγεθος:	95,5 KB 
ID:	451078

    I'm diagonally parked in a parallel universe.

  13. #868
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.283
    Πότη

  14. #869
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    9.042
    Την ξεσκονισα

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20240225_141229.jpg 
Προβολές:	133 
Μέγεθος:	108,8 KB 
ID:	451080

  15. #870
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    9.042
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Ήρθε η ώρα για αλλαγή . Επί της ευκαιρίας πέρα από αλλαγή πιστονιού θα βγάλω τη βαλβίδα εξαγωγής , τα power που λέμε στη πιάτσα να τα ξεκαπνίσω. Μου έδειξε ένας φίλος την διαδικασία όταν άλλαξε ελατήρια εμβόλου στο δικό του πρόσφατα. Μπορούν να βγουν με τον κύλινδρο πάνω στη μηχανή αλλά και αφού βγει ο κύλινδρος. Προτιμώ το δεύτερο για να δουλέψω πιο εύκολα στον πάγκο εργασίας.

    Συνημμένο 450504
    Κώστα εκεί που έψαχνα τα σύνεργα για το "πλύσιμο", βρήκα ένα πιστονάκι ελαφρώς μτχ, σου κάνει λες;

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20240225_132358.jpg 
Προβολές:	123 
Μέγεθος:	58,7 KB 
ID:	451081

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 308
    Τελευταίο μήνυμα: 10/04/2023, 13:54
  2. Τι κάνατε για τη μοτοσικλέτα σας στο #lockdown2;
    από McGyver στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 63
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2020, 18:13
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2016, 08:20
  4. Eσεις τι κανατε σημερα με το TM σας??????
    από 7gibernau στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2012, 23:11
  5. Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 16/07/2008, 08:58

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF