Σελίδα 59 από 146 ΠρώτοΠρώτο ... 949545556575859606162636469109 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 871 έως 885 από 2189

Θέμα: HABEMUS PAPA(RIA)M 666 ΙΙ

  1. #871
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    μ αρέσει που βγάζεις τον εαυτό σου απ έξω....
    σε ηθικό επίπεδο ναι. κατά τα άλλα "π@ύτσααααααα" που λέει κι ο τριανταπέντες φορ έβερ
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  2. #872
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.375
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    βρε λαός που ψήφισε "πρόγραμμα Θεσ/νίκης" τον Ιανουάριο και "παράλληλο πρόγραμμα" το Σεπτέμβρη του αξίζει Τσίπρας αιώνιος πρωθυπουργός.-

    πρώτη φορά γαμηστερά.

    καλά να πάθετε
    Εσύ που κατακρίνεις. ......
    Βρες φωτογραφία του Αντώνη με γκομενα μπαλκονάτη . ....
    Ο δικός μας παραπάνω,την έχει αγκαλιά. ....
    1-0
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  3. #873
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    Να σου πω εγώ κάτι συγκεκριμένο....
    Περίπου όλοι οι ναυτες στη φρεγάτα που υπηρέτησα ήταν αριστεροί
    Περίπου όλοι οι ναυτες στο ναυτικό νοσοκομείο Αθηνών ήταν δεξιοί ή ΠΑΣΟΚ
    μαζί με όλους τους τζέκει του ιπποδρόμου.
    Παπαρια μαντολες άρχοντα.
    88Δ, 14 μήνες σε Α/Τ ξιφιοπλοιο και τους υπόλοιπους 10 στη ΔΕ. Αν είχες βύσμα ασχέτως χρώματος, πηγαινες σε τσατσουπηρεσιες.
    Αν δεν είχες, πήγαινες σε ΑΤ ή Αρματαγωγα για minimum 12 μήνες.

    Και δεν κατάλαβα τι σχέση έχει η θητεία με την εφαρμογή αριστερών πολιτικών ανά τον πλανήτη, αλλά αφού καίγεσαι για τον στρατό, κουβέντα να γίνεται
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  4. #874
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Ρε Αριστείδη, αυτά που περιγράφεις είναι αριστερή, κεντρώα, δεξιά πολιτική ή ραντεβού με την πραγματικότητα;

    Πόσο γαμημενα δύσκολο είναι να καταλάβει ο κόσμος, πως το 2010 η Ελλάδα χρεοκόπησε, καπουτ, φινιτο, φαλιμέντο και ζει με σταγονομετρημενα δανεικά;

    Το τι θα κάνεις για να βγεις από την κατάσταση που δημιουργήθηκε, για να μην γίνει χειρότερη είναι θέμα πολιτικής. Αριστερής ή δεξιάς.

    Και σορρυ, αλλά το track record της αριστεράς στις κρίσεις, δεν είναι και το δυνατό σημείο τους. Το αντίθετο.
    Εκτός και έχεις κανένα παράδειγμα πρόχειρο που δεν ξέρω.

    Εγώ δε διαφωνώ καθόλου μαζί σου ότι το μαγαζί βάρεσε φαλιμέντο

    Πάντως η πολιτική περικοπών μισθών κλπ σίγουρα ως φιλελέ χαρακτηρίζεται, και σίγουρα ο ΣΥΡΙΖΑ δεν ξέφυγε από αυτόν τον δρόμο, άρα τα περί αριστεράς πήγαν περίπατο με την μία...

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  5. #875
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της skylaros
    Εγγραφή
    16/04/2011
    Μηνύματα
    726
    @@ Σε φιλελέ περιβάλλον το χρηματιστήριο θα είχε κλείσει και οι τράπεζες θα είχαν βαρέσει φαλιμέντο. Αυτό εδώ που ζούμε είναι παρανοϊκό. Παπάρια ελεγχόμενη χρεωκοπία. Επίσης όπως έχουμε ξαναπεί ένα κράτος δεν είναι ψιλικατζίδιο, δε μπορείς να δημιουργείς ένα τεράστιο δημόσιο χρέος, να πηδάς την παραγωγή σου την ίδια στιγμή, να κάνεις ότι παπάρα σου έρθει (ΜΕ ΔΟΛΟ ΦΥΣΙΚΑ) και να μην είναι φυλακή όλοι οι εμπλεκόμενοι .

  6. #876
    Βάλτου ότι ταμπέλα θέλεις.
    Σε χρεοκοπημένες χώρες, ούτε οι αριστεροί, ούτε οι δεξιοί γεννάνε λεφτά. Επομένως το ερώτημα παραμένει.
    Χρειάζεσαι 50 δις για να πληρώσεις και να λειτουργησεις, και εισπράττεις 10-15 λιγότερα επί σειρά ετών και χωρίς να λάβεις κανένα μέτρο. Είτε επί δεξιάς, είτε επί ΠΑΣΟΚ, είτε επί συριζανελ.
    Οι τελευταίοι έπεισαν πως θα γεννήσουν βέβαια...

    Αντε βρες τα.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  7. #877
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skylaros Προβολή μηνύματος
    @@ Σε φιλελέ περιβάλλον το χρηματιστήριο θα είχε κλείσει και οι τράπεζες θα είχαν βαρέσει φαλιμέντο.
    Μην τα πετάς έτσι αυτά, να χαρείς. Σε κανένα σύστημα, σε καμιά χώρα δεν έχουν αφήσει τράπεζα να χρεοκοπήσει ανεξέλεγκτα. Με την εξαίρεση της Lehman, που δεν ήταν καν τράπεζα αλλά επενδυτική.
    Είτε στην Αμερική, είτε στην Κίνα, όταν έχει κάποια τράπεζα πρόβλημα διασώζεται. Είτε με κρατικοποιήσεις, είτε με εξαγορά, όπως έγινε με την Κρήτης εδώ.

    Ο λόγος είναι πως το συστημικό ρίσκο που κουβαλάνε, μπορούν να τιναξουν μια οικονομία στον αέρα.
    Και επειδή είναι τόσο επικίνδυνες, χρειάζονται και στενή εποπτεία.

    Αν κάποιος βέβαια είναι τόσο βόδι να μην το καταλαβαίνει, και τάζει σεισαχθεια και πέη μπλε, όταν θα το καταλάβει, θα τις έχει ξεπουλήσει για 5 δις, θα έχει βάλει ως μετόχους hedge funds, vulture funds, distress funds και θα ετοιμάζει το ξεπούλημα των κόκκινων δανείων στο 15% της αξίας τους.
    Και στο καπάκι θα λες στους σανοφαγους πως έβαλες σε τάξη το τραπεζικό σύστημα και χτύπησες την διαπλοκή.

    Στην Ιταλία, γιατί νομίζεις πως καταπιαν την εφαρμογή του bail in στις προβληματικές τράπεζες που ψήφισαν τον Ιανουάριο του 2016?
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  8. #878
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fkol k4
    Εγγραφή
    23/10/2011
    Μηνύματα
    766
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Πάντως η πολιτική περικοπών μισθών κλπ σίγουρα ως φιλελέ χαρακτηρίζεται, και σίγουρα ο ΣΥΡΙΖΑ δεν ξέφυγε από αυτόν τον δρόμο, άρα τα περί αριστεράς πήγαν περίπατο με την μία...
    Καλή η θεωρία και η δαιμονοποίηση, αλλά στην πράξη σε ποια φιλελέ χώρα υπάρχει πολιτική περικοπών μισθών;

    Και για να σε προλάβω μην πεις καμία Ελλάδα και κουφαθούμε ομαδικώς, φιλελέ και νεοφιλελέ είναι οι χώρες στα δύο πράσινα γκρουπ σε αυτή τη λίστα
    Πρόσεχε τι εύχεσαι, γιατί κάποτε μπορεί και να συμβεί!

  9. #879
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της skylaros
    Εγγραφή
    16/04/2011
    Μηνύματα
    726
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Μην τα πετάς έτσι αυτά, να χαρείς. Σε κανένα σύστημα, σε καμιά χώρα δεν έχουν αφήσει τράπεζα να χρεοκοπήσει ανεξέλεγκτα. Με την εξαίρεση της Lehman, που δεν ήταν καν τράπεζα αλλά επενδυτική.
    Είτε στην Αμερική, είτε στην Κίνα, όταν έχει κάποια τράπεζα πρόβλημα διασώζεται. Είτε με κρατικοποιήσεις, είτε με εξαγορά, όπως έγινε με την Κρήτης εδώ.

    Ο λόγος είναι πως το συστημικό ρίσκο που κουβαλάνε, μπορούν να τιναξουν μια οικονομία στον αέρα.
    Και επειδή είναι τόσο επικίνδυνες, χρειάζονται και στενή εποπτεία.

    Αν κάποιος βέβαια είναι τόσο βόδι να μην το καταλαβαίνει, και τάζει σεισαχθεια και πέη μπλε, όταν θα το καταλάβει, θα τις έχει ξεπουλήσει για 5 δις, θα έχει βάλει ως μετόχους hedge funds, vulture funds, distress funds και θα ετοιμάζει το ξεπούλημα των κόκκινων δανείων στο 15% της αξίας τους.
    Και στο καπάκι θα λες στους σανοφαγους πως έβαλες σε τάξη το τραπεζικό σύστημα και χτύπησες την διαπλοκή.

    Στην Ιταλία, γιατί νομίζεις πως καταπιαν την εφαρμογή του bail in στις προβληματικές τράπεζες που ψήφισαν τον Ιανουάριο του 2016?
    Ναι λάθος διατύπωση μου ίσως γιατί και γιατί δεν έβαλα παράγραφο. Σε ότι αφορά τις τράπεζες μιλάω για το παγκόσμιο φαινόμενο στήριξης τους όταν πάνε σκατά, ενώ σε ένα καπιταλιστικό περιβάλλον θα έπρεπε να κλείνουν._ Φυσικά υπάρχουν δεκάδες περιπτώσεις τραπεζών που έκλεισαν στο παρελθόν αλλά σταγόνα στον ωκεανό μπροστά στον αριθμό τους στα τόσα χρόνια ιστορίας τους (και δε μιλάω για το 1850, αλλά και για πιο πρόσφατα). Στα άλλα όλα που λες διαφωνώ, υπάρχουν ειδικά καθεστώτα και νομικά βάση συνθηκών με βασικότερο ίσως την εθνική κυριαρχία ενός κράτους. Σε προσωπικό επίπεδο στα κατσαμπλέκια μου αν αντί για πρωθυπουργό έχω Αμερικανό Μάνατζερ ή Κινέζο αγρότη, το κράτος έχει την υποχρέωση να τηρεί το σύνταγμα του και στην Ελλάδα έχουμε κατάλυση του συντάγματος όσο και αν κάνουν ότι δε το βλέπουν.

    Αν δε μπορείς να καταλάβεις ότι υπάρχει κόσμος που ψοφάει της πείνας και στον μπέκο του αν ξεπουλήσουν τα κόκκινα τα πράσινα τα κίτρινα τα δάνεια, αν δε μπορείς να καταλάβεις πως υπάρχει κόσμος που σαν μόνο όνειρο έχει να επιβιώσει και δε τον νοιάζει αν θα μαζεύει σκατά ή αν θα δουλεύει στα ορυχεία του Δρ Θανάτου αρκεί να μπορεί να μπορέσει να ζήσει τα παιδιά του και η σεισάχθεια δε του φαντάζει και άσχημη τότε θα πρέπει να σπάσεις τη γυάλα !

    Για εμένα η σεισάχθεια δεν είναι λύση, για εμένα λύση είναι ο πυρηνικός χειμώνας.

  10. #880
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fkol k4
    Εγγραφή
    23/10/2011
    Μηνύματα
    766
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skylaros Προβολή μηνύματος
    Ναι λάθος διατύπωση μου ίσως γιατί και γιατί δεν έβαλα παράγραφο. Σε ότι αφορά τις τράπεζες μιλάω για το παγκόσμιο φαινόμενο στήριξης τους όταν πάνε σκατά, ενώ σε ένα καπιταλιστικό περιβάλλον θα έπρεπε να κλείνουν._
    Mάλιστα, θα έπρεπε να κλείνουν. Κι αν είχε και μέσα και καμιά πενηνταριά δις καταθέσεις ο κοσμάκης ας πρόσεχαν, σωστά;
    Μα τι λέτε μωρέ...

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skylaros Προβολή μηνύματος
    Στα άλλα όλα που λες διαφωνώ, υπάρχουν ειδικά καθεστώτα και νομικά βάση συνθηκών με βασικότερο ίσως την εθνική κυριαρχία ενός κράτους.
    Βασικά, όχι. Από τη στιγμή που είσαι μέλος μιας ομάδας με άλλα κράτη, η εθνική σου κυριαρχία (όπως και όλων των άλλων που μετέχουν στην ομάδα) δεν είναι το βασικότερο, αλλά τα όσα έχετε συμφωνήσει από κοινού. Γι αυτό και δεν είναι και τόσο απλό για την Πολωνία να βγει και να πει «εγώ δεν παίρνω πρόσφυγες».
    Εκτός αυτού όμως, σε ποιο σημείο θεωρείς πως έχουμε χάσει την «Εθνική μας Κυριαρχία»;
    Και στο κάτω κάτω, η αριστερά δεν έλεγε πάντα πως δεν υπάρχουν Έθνη αλλά μόνο Τάξεις; Που είναι το πρόβλημα;

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skylaros Προβολή μηνύματος
    το κράτος έχει την υποχρέωση να τηρεί το σύνταγμα του και στην Ελλάδα έχουμε κατάλυση του συντάγματος όσο και αν κάνουν ότι δε το βλέπουν.
    Γίνε συγκεκριμένος, ποιά άρθρα έχουν καταλυθεί;

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skylaros Προβολή μηνύματος
    Αν δε μπορείς να καταλάβεις ότι υπάρχει κόσμος που ψοφάει της πείνας και στον μπέκο του αν ξεπουλήσουν τα κόκκινα τα πράσινα τα κίτρινα τα δάνεια, αν δε μπορείς να καταλάβεις πως υπάρχει κόσμος που σαν μόνο όνειρο έχει να επιβιώσει και δε τον νοιάζει αν θα μαζεύει σκατά ή αν θα δουλεύει στα ορυχεία του Δρ Θανάτου αρκεί να μπορεί να μπορέσει να ζήσει τα παιδιά του και η σεισάχθεια δε του φαντάζει και άσχημη τότε θα πρέπει να σπάσεις τη γυάλα !

    Για εμένα η σεισάχθεια δεν είναι λύση, για εμένα λύση είναι ο πυρηνικός χειμώνας.
    Καλά όλα αυτά, αλλά με δεδομένο πως λεφτόδεντρο δεν υπάρχει, πως το φτιάχνεις αυτό;
    Δηλαδή τι θα πρέπει να κάνει ο Τσίπρας (ή οποιοσδήποτε άλλος είναι στη θέση του) για να διορθώσει την κατάσταση που περιγράφεις πάντα με δεδομένο πως λεφτόδεντρο δεν υπάρχει;

    Πες ρε παιδί μου πως σε έπαιρνε σύμβουλο στρατηγικού σχεδιασμού (ο Καρανίκας καλύτερος είναι; ), τι θα τον συμβούλευες;
    Και δεν μιλάω για συμβουλή του τύπου «νοιάσου για τον λαό», αλλά «κόψε από 'κει, δώστα εκεί, και παραπανίσια λεφτά θα βρεις έτσι».

    Εκτός κι αν υπάρχει λεφτόδεντρο.
    Που εδώ που τα λέμε, είμαι σίγουρος πως το 75% των Ελλήνων αυτό πιστεύει ακόμα, πως λεφτά υπάρχουν δηλαδή αλλά για κάποιον λόγο όλοι οι πολιτικοί όλων των κομμάτων αποφάσισαν αντί να μας τα μοιράσουν και να κυβερνούν για όλη τους τη ζωή ως ευεργέτες όπως έκανε ο Αντρέας, αντιθέτως να μη μας δώσουν και να διαλύσουν μέσα σε 2 χρόνια ο καθένας την πολιτική του καριέρα...
    Πρόσεχε τι εύχεσαι, γιατί κάποτε μπορεί και να συμβεί!

  11. #881
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skylaros Προβολή μηνύματος
    Ναι λάθος διατύπωση μου ίσως γιατί και γιατί δεν έβαλα παράγραφο. Σε ότι αφορά τις τράπεζες μιλάω για το παγκόσμιο φαινόμενο στήριξης τους όταν πάνε σκατά, ενώ σε ένα καπιταλιστικό περιβάλλον θα έπρεπε να κλείνουν._ Φυσικά υπάρχουν δεκάδες περιπτώσεις τραπεζών που έκλεισαν στο παρελθόν αλλά σταγόνα στον ωκεανό μπροστά στον αριθμό τους στα τόσα χρόνια ιστορίας τους (και δε μιλάω για το 1850, αλλά και για πιο πρόσφατα). Στα άλλα όλα που λες διαφωνώ, υπάρχουν ειδικά καθεστώτα και νομικά βάση συνθηκών με βασικότερο ίσως την εθνική κυριαρχία ενός κράτους. Σε προσωπικό επίπεδο στα κατσαμπλέκια μου αν αντί για πρωθυπουργό έχω Αμερικανό Μάνατζερ ή Κινέζο αγρότη, το κράτος έχει την υποχρέωση να τηρεί το σύνταγμα του και στην Ελλάδα έχουμε κατάλυση του συντάγματος όσο και αν κάνουν ότι δε το βλέπουν.

    Αν δε μπορείς να καταλάβεις ότι υπάρχει κόσμος που ψοφάει της πείνας και στον μπέκο του αν ξεπουλήσουν τα κόκκινα τα πράσινα τα κίτρινα τα δάνεια, αν δε μπορείς να καταλάβεις πως υπάρχει κόσμος που σαν μόνο όνειρο έχει να επιβιώσει και δε τον νοιάζει αν θα μαζεύει σκατά ή αν θα δουλεύει στα ορυχεία του Δρ Θανάτου αρκεί να μπορεί να μπορέσει να ζήσει τα παιδιά του και η σεισάχθεια δε του φαντάζει και άσχημη τότε θα πρέπει να σπάσεις τη γυάλα !

    Για εμένα η σεισάχθεια δεν είναι λύση, για εμένα λύση είναι ο πυρηνικός χειμώνας.
    Δεν καταλαβαίνεις ΚΑΝ τι λες; πως είναι δυνατόν ο κοσμάκης να έχει στον πεο του το που θα πουληθούν τα κόκκινα δάνεια....όταν τα κόκκινα δάνεια είναι δικά ΤΟΥ!
    Τίνος νομίζεις πως είναι; Του Μπομπολα ή του Αλαφούζου;

    Για τις τράπεζες, μιλάω για άτακτη χρεωκοπία. Δηλαδή, να χαθούν καταθέσεις. Αν βαρέσει κανόνι και δεν υπάρχει κίνδυνος, ο μόνος που έχει πρόβλημα είναι ο μέτοχος, που ας πρόσεχε.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  12. #882
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της skylaros
    Εγγραφή
    16/04/2011
    Μηνύματα
    726
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fkol k4 Προβολή μηνύματος
    Mάλιστα, θα έπρεπε να κλείνουν. Κι αν είχε και μέσα και καμιά πενηνταριά δις καταθέσεις ο κοσμάκης ας πρόσεχαν, σωστά;
    Μα τι λέτε μωρέ...

    Ο κοσμάκης φίλε μου άντε να έχει μέσα 20-30 ευρό η νέα μεσαία τάξη άντε να έχει δέκα χιλιάρικα και από εκεί και πάνω έχει άτομα που ξέρουν πολύ καλά τι τους γίνετε και θα έπρεπε να ήξεραν πως όλα έχουν ένα ρίσκο. Μικρότερο από το να τα κρατήσεις σπίτι σου, μικρότερο από το να τα ρίξεις χρηματιστήριο μεγαλύτερο από το να τα θάψεις στα 500 μέτρα κάτω από τον πυθμένα της θάλασσας.

    Βασικά, όχι. Από τη στιγμή που είσαι μέλος μιας ομάδας με άλλα κράτη, η εθνική σου κυριαρχία (όπως και όλων των άλλων που μετέχουν στην ομάδα) δεν είναι το βασικότερο, αλλά τα όσα έχετε συμφωνήσει από κοινού. Γι αυτό και δεν είναι και τόσο απλό για την Πολωνία να βγει και να πει «εγώ δεν παίρνω πρόσφυγες».

    Εδώ κάνεις λάθος, υπάρχει ένα ιδιαίτερο καθεστώς για τις χώρες τις Ευρωπαϊκής ένωσης αλλά σε καμιά περίπτωση καμία χώρα δεν παραχωρεί/εκχωρεί την εθνική της κυριαρχία. Αν αυτό γινόταν δε θα υπήρχε λόγος κυβερνήσεων, εθνικού στρατού, διαπραγματεύσεων κλπ. Δεν είμαι νομικός και ούτε και θα το παίξω, 2-3 μαθήματα έχω κάνει που αφορούν δίκαιο και ευρωπαϊκή νομοθεσία και μπορώ να σου πω ότι δε θυμάμαι σχεδόν τίποτα. Υποθέτω πως κάποιος νομικός και ειδικά με ειδίκευση στο Ευρωπαικό δίκαιο θα μπορούσε να μας βοηθήσει καλύτερα

    Και στο κάτω κάτω, η αριστερά δεν έλεγε πάντα πως δεν υπάρχουν Έθνη αλλά μόνο Τάξεις; Που είναι το πρόβλημα;
    Στη Μαρξιστική θεωρία ναι δεν υπάρχουν έθνη ούτε και κράτη μετά από ένα σημείο. Χωρίς να είμαι Μαρξιστής όπως βλέπεις δε κυβερνά καμιά αριστερά τον πλανήτη. Δυστυχώς όμως ακόμα και στην Σοβιετική ένωση η Ρωσία σε έναν βαθμό εκμεταλλεύτηκε άλλες χώρες της ένωσης, πράγμα που δείχνει τις όποιες προβληματικές της ύπαρξης κράτους, έθνους και συνείδησης αυτών.


    Γίνε συγκεκριμένος, ποιά άρθρα έχουν καταλυθεί;
    https://el.wikisource.org/wiki/%CE%A...B4%CE%B1%CF%82 Εδώ είναι το σύνταγμα, πες μου εσύ ΠΟΥ δεν έχει καταλυθεί το σύνταγμα, αντίστοιχα εγώ μετά θα σου φέρνω παράδειγμα που έχει καταλυθεί,προσπεραστεί, ρεμουλιαστεί.


    Καλά όλα αυτά, αλλά με δεδομένο πως λεφτόδεντρο δεν υπάρχει, πως το φτιάχνεις αυτό;
    Δηλαδή τι θα πρέπει να κάνει ο Τσίπρας (ή οποιοσδήποτε άλλος είναι στη θέση του) για να διορθώσει την κατάσταση που περιγράφεις πάντα με δεδομένο πως λεφτόδεντρο δεν υπάρχει;

    Πες ρε παιδί μου πως σε έπαιρνε σύμβουλο στρατηγικού σχεδιασμού (ο Καρανίκας καλύτερος είναι; ), τι θα τον συμβούλευες;
    Και δεν μιλάω για συμβουλή του τύπου «νοιάσου για τον λαό», αλλά «κόψε από 'κει, δώστα εκεί, και παραπανίσια λεφτά θα βρεις έτσι».

    Εκτός κι αν υπάρχει λεφτόδεντρο.
    Που εδώ που τα λέμε, είμαι σίγουρος πως το 75% των Ελλήνων αυτό πιστεύει ακόμα, πως λεφτά υπάρχουν δηλαδή αλλά για κάποιον λόγο όλοι οι πολιτικοί όλων των κομμάτων αποφάσισαν αντί να μας τα μοιράσουν και να κυβερνούν για όλη τους τη ζωή ως ευεργέτες όπως έκανε ο Αντρέας, αντιθέτως να μη μας δώσουν και να διαλύσουν μέσα σε 2 χρόνια ο καθένας την πολιτική του καριέρα...

    Θέλω να κάτσεις εσύ και να μου γράψεις ένα πλήρες proposal για την Ελληνική οικονομία και μετά και αν μου δώσετε τους μισθούς του Καρανίκα να κάτσω να σας γράψω και εγώ ένα, σε ελεύθερη οικονομία είμαστε τόσο με κοστολογώ!


    Εκτός αυτού όμως, σε ποιο σημείο θεωρείς πως έχουμε χάσει την «Εθνική μας Κυριαρχία»;
    Λαϊκίστικα θα σου πω ότι την Εθνική μας κυριαρχία τη χάσαμε όταν ο Σαρκοζί έλεγε τον Έλληνα πρωθυπουργό μαλάκα (τον Γιωργάκη, όχι ότι δεν είναι..) Σε πιο σοβαρό επίπεδο θα σου πω ότι όταν σου επιβάλουν όρους παραχώρησης ή πώλησης της δημόσιας περιουσίας τότε ναι την έχεις χάσει (θα μου πεις ζητάς λεφτά από κάποιον, θα στα δώσει με τους όρους του.. ναι αν οι όροι αυτοί είναι μόνο οικονομικοί, έτσι γίνετε μεταξύ κρατών, άλλου τύπου όροι είναι μη διαπραγματεύσιμοι και το θεωρώ και προσβλητικό ... μόνο οι χαμένοι πολέμων είχαν αναγκαστεί να δώσουν και χρήμα αλλά και να κάνουν άλλου είδους παραχωρήσεις πχ στο τι και πως θα παράγουν, εκχωρήσεις γης και άλλα χειρότερα)

    ps: Κάπου πιο πίσω έγραψες ότι Συριζαίοι πήγαιναν και έβγαζαν κόσμο από τα κρατητήρια ... Μπορώ να σου πω με βεβαιότητα ότι αυτό δε συνέβη ποτέ (εκτός αν μιλάς για Συριζαίους συλληφθέντες σε κάτι μαζώξεις που έκαναν) Άτομα από τον πολιτικό χώρο στον οποίο αναφέρεσαι ποτέ δε δέχτηκαν χρήματα από το Σύριζα ούτε καν σε προσωπικό επίπεδο. Ακόμα και δικηγόροι Συριζαίοι ή αν θέλεις φιλικά προσκείμενοι στο Σύριζα που υπερασπίστηκαν κόσμο σε συλλήψεις ήρθαν σαν επαγγελματίες και πληρώθηκαν σαν επαγγελματίες.
    Τελευταία τροποποίηση από skylaros; 06/08/2016 στις 23:39.

  13. #883
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fkol k4 Προβολή μηνύματος
    Καλή η θεωρία και η δαιμονοποίηση, αλλά στην πράξη σε ποια φιλελέ χώρα υπάρχει πολιτική περικοπών μισθών;

    Και για να σε προλάβω μην πεις καμία Ελλάδα και κουφαθούμε ομαδικώς, φιλελέ και νεοφιλελέ είναι οι χώρες στα δύο πράσινα γκρουπ σε αυτή τη λίστα
    Η μείωση δημοσίου τομέα (είτε μισθολογικά είτε αριθμητικά) δεν είναι φιλελεύθερη πολιτική ;
    Η άποψη ότι "δεν γίνεται να έχουμε μισθούς πεντακόσια ευρώ και συντάξεις δυο χιλιάρικα" δεν είναι φιλελεύθερη άποψη ;
    Μάλλον δεν έχεις μελετήσει τον μεγάλο Στέφανο Μάνο ή τον θεό Τζήμερο
    Βέβαια στα τετοια μας που κάποιοι πλήρωναν 1500 ευρώ εισφορές, και έχουν φτάσει να παίρνουν σύνταξη λιγότερα απο αυτά που έδιναν κάθε μήνα για εισφορά στο ταμείο τους
    Λεπτομέρειες βέβαια που κάποιοι σφετερίστηκαν εκατομμύρια επι των εκατομυρίων χρήματα ασφαλισμένων, στην Ελλάδα είμαστε εξάλλου τι να κάνουμε...
    Δεν δαιμονοποιω τιποτα, αλλά θεωρώ απαράδεκτο να κρυβόμαστε πίσω απο το δάκτυλο μας, χωρίς τουλάχιστον να έχουμε κατα νου ότι κάποιοι γαμησαν την χώρα και εμείς τώρα ερχόμαστε να πούμε ότι καλα τους κάνουν (αυτών που τους τα κόβουν εννοώ)

  14. #884
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της skylaros
    Εγγραφή
    16/04/2011
    Μηνύματα
    726
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Δεν καταλαβαίνεις ΚΑΝ τι λες; πως είναι δυνατόν ο κοσμάκης να έχει στον πεο του το που θα πουληθούν τα κόκκινα δάνεια....όταν τα κόκκινα δάνεια είναι δικά ΤΟΥ!
    Τίνος νομίζεις πως είναι; Του Μπομπολα ή του Αλαφούζου;

    Για τις τράπεζες, μιλάω για άτακτη χρεωκοπία. Δηλαδή, να χαθούν καταθέσεις. Αν βαρέσει κανόνι και δεν υπάρχει κίνδυνος, ο μόνος που έχει πρόβλημα είναι ο μέτοχος, που ας πρόσεχε.
    Βύρωνα μου ελπίζω να αντιλαμβάνεσαι ότι δε παίζει Έλληνας να δώσει σε καμιά τέτοια περίπτωση το σπίτι του. Ο κοσμάκης να κερδίσει χρόνο θέλει μπας και μπορέσει να επιβιώσει που αυτή τη στιγμή δεν επιβιώνουν όλοι.

  15. #885
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.971
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Παπαρια μαντολες άρχοντα.
    88Δ, 14 μήνες σε Α/Τ ξιφιοπλοιο και τους υπόλοιπους 10 στη ΔΕ. Αν είχες βύσμα ασχέτως χρώματος, πηγαινες σε τσατσουπηρεσιες.
    Αν δεν είχες, πήγαινες σε ΑΤ ή Αρματαγωγα για minimum 12 μήνες.

    Και δεν κατάλαβα τι σχέση έχει η θητεία με την εφαρμογή αριστερών πολιτικών ανά τον πλανήτη, αλλά αφού καίγεσαι για τον στρατό, κουβέντα να γίνεται
    και το βίΖμα ποιός το είχε αυτός που ψήφιζε Φλωράκη???

    Όχι τίποτε άλλο για στο Φ/Γ που ήμουν εγώ όταν πήγαν να ψηφίσουν έβγαλαν 35% ΚΚΕ


    υγ
    Όταν μου πεις τι είναι αριστερή πολιτική θα σου πω...
    Η Νορβηγία πχ έχει αριστερή πολιτική???
    Η Κίνα???
    Ποιός τέλος πάντως έπεσε έξω με αριστερή πολιτική???



    υγ
    Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια
    Ο όρος «αριστερά» ανακατευθύνει εδώ. Για σχετική κατεύθυνση «αριστερά», δείτε: κατεύθυνση.

    Ο όρος Αριστερά στην πολιτική, σήμερα, αναφέρεται κυρίως σε αντιλήψεις και θέσεις που: α) Αντιμάχονται την αδικία, τις βαθιές ανισότητες και τις διακρίσεις που απορρέουν από την ταξική δομή της καπιταλιστικής κοινωνίας, β) Προωθούν την κοινωνική ισότητα, την φιλία και την συνεργασία ανάμεσα στα έθνη και τους λαούς, με σεβασμό στην κουλτούρα κάθε λαού, γ) Αγωνίζονται για ουσιαστική παιδεία και μόρφωση που να αφορά όλα τα μέλη της κοινωνίας, εναντίον του σκοταδισμού είτε εθνικιστικού, είτε θρησκευτικού.

    υγ2
    και οι πιο πολλοί αριστεροί ελεύθερο επάγγελμα κάνουν για τον απλό λόγο ότι δεν είχαν βίζμα να διοριστούν στο δημόσιο ή σε ΙΧ επιχειρήσεις που στο κάτω κάτω δεν τους ήθελαν κι όλας.
    ναταλέμεκιαυτα....
    ανανήψαντας

Παρόμοια θέματα

  1. HABEMUS PAPA(RIA)M 666
    από kostas777 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2020
    Τελευταίο μήνυμα: 29/05/2016, 10:13
  2. HABEMUS PAPA(RIA)M 5
    από sniper στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1994
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2016, 13:25
  3. HABEMUS PAPA(RIA)M 4
    από pipe_smoker στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1940
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2015, 16:06
  4. habemus Papa(dima)m!!!
    από DrBig στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2011, 08:01
  5. Ποιος Σατανας Εβαλε Το Ποστ Νο 6,666?????
    από Adventure-R στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 20/01/2004, 14:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF