Σελίδα 59 από 123 ΠρώτοΠρώτο ... 949545556575859606162636469109 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 871 έως 885 από 1832

Θέμα: Αλυσίδα αυτός ο άγνωστος !!

  1. #871
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.288
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Καλύτερα να πάρεις ένα καλό σετ αλυσιδογράναζα και να μην πας για μπάνιο.
    Εκει αποσκοπεί η ερωτηση περι ποιοτητας της αλυσιδας..αν θεωρείται καλη να προχωρήσω αλλιως DID/JT και τελος αλλα αν μπορω να δωσω τα 50-60 ευρω σε κατι αλλο κριμα δεν ειναι??
    Throttle that mysterious friend of ours

  2. #872
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.118
    Προσωπικά, δεν έχω δοκιμάσει ποτέ, αλλά αλυσίδα/γρανάζια είναι αναλώσιμα, στα οποία δε θα ρίσκαρα πειράματα.
    Life begins at 45°.

  3. #873
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    17/04/2015
    Μηνύματα
    768
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από WiSe Προβολή μηνύματος
    Παιδες τα φωτα σας.

    Ακουγα σημερα ενα τακ-τακ οταν οδηγουσα... κυριως το καταλαβαινα ρολλαριστος με νεκρα. Υπεθεσα οτι ειναι απο την αλυσιδα. Οταν ηρθα σπιτι ξεκαπακωσα το μπροστινο γραναζι να δω αν ολα τα δοντια ειναι οκ. Δεν φανηκε κατι. Κοιτωντας προσεκτικα ολη την αλυσιδα σε δυο σημεια, δυο αρθρωσεις της δλδ ειναι απο οτι φαινεται εντελως ακαμπτες. Η αλυσιδα εχει 20.000χλμ, γρασαρεται κανονικα ανα 500χλμ και μια φορα την εχω καθαρισει απλα με πανι και νερο.

    Καπου πηρε το ματι μου οτι βγαινει η αλυσιδα βυθιζεται σε ενα "υγρο" και καθαριζεται..... Τι λετε θα κανει δουλεια ή παω για αλλαγη?

    Πολυ νωρις δεν ειναι για αλλαγη?
    Τοσο χαζη ερωτηση εκανα και δεν απανταει κανεις?
    TO AVOID PAIN, THEY AVOID PLEASURE
    TO AVOID DEATH, THEY AVOID LIFE
    54°10'02.9"N 4°28'40.5"W

  4. #874
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.375
    Οταν εχουν φρακαρει οι συνδεσμοι ειναι και αυτο ενα σημαδι οτι θες καινουργιο σετακι .
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  5. #875
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    17/04/2015
    Μηνύματα
    768
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Οταν εχουν φρακαρει οι συνδεσμοι ειναι και αυτο ενα σημαδι οτι θες καινουργιο σετακι .
    Πηγα μηχανικο πριν λιγο μου εριξε απλο λαδι αφησε να δουλεψει κανα δεκαλεπτο και το βραδυ μου ειπε να την λιπανω με γρασο για αλυσιδα και ειναι κομπλε. Μου λεει δεν εχει τιποτα..... τι να πω.
    TO AVOID PAIN, THEY AVOID PLEASURE
    TO AVOID DEATH, THEY AVOID LIFE
    54°10'02.9"N 4°28'40.5"W

  6. #876
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.288
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από WiSe Προβολή μηνύματος
    Πηγα μηχανικο πριν λιγο μου εριξε απλο λαδι αφησε να δουλεψει κανα δεκαλεπτο και το βραδυ μου ειπε να την λιπανω με γρασο για αλυσιδα και ειναι κομπλε. Μου λεει δεν εχει τιποτα..... τι να πω.
    Εγω εκανα το εξης..μετρησα oring ειμαι οριακα ειχαν κολησει 2-3 κρικοι καθαρισα με παραφινέλαιο ολη την αλυσιδα σκουπισα εκανα μια γρηγορη βολτα 2-3 χλμ να το τιναξει μονη της και μετα εκανα με wd-40 τους κολλημένους κρικους(ηδη κολλημένοι τι αλλο να παθεναν) και τωρα δουλευουν μια χαρα..σκουπισα αλλη μια βολτα να ζεσταθει μετα belray στην αλυσιδα και μεσα για το βραδυ..ειναι μια προσωρινη λυση μεχρι την ααγη της ωστε να ξεκολησουν οι κρίκοι!!
    Throttle that mysterious friend of ours

  7. #877
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    17/04/2015
    Μηνύματα
    768
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Εγω εκανα το εξης..μετρησα oring ειμαι οριακα ειχαν κολησει 2-3 κρικοι καθαρισα με παραφινέλαιο ολη την αλυσιδα σκουπισα εκανα μια γρηγορη βολτα 2-3 χλμ να το τιναξει μονη της και μετα εκανα με wd-40 τους κολλημένους κρικους(ηδη κολλημένοι τι αλλο να παθεναν) και τωρα δουλευουν μια χαρα..σκουπισα αλλη μια βολτα να ζεσταθει μετα belray στην αλυσιδα και μεσα για το βραδυ..ειναι μια προσωρινη λυση μεχρι την ααγη της ωστε να ξεκολησουν οι κρίκοι!!
    Πως μετρας και που μετρας ακριβως?
    TO AVOID PAIN, THEY AVOID PLEASURE
    TO AVOID DEATH, THEY AVOID LIFE
    54°10'02.9"N 4°28'40.5"W

  8. #878
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από WiSe Προβολή μηνύματος
    Πηγα μηχανικο πριν λιγο μου εριξε απλο λαδι αφησε να δουλεψει κανα δεκαλεπτο και το βραδυ μου ειπε να την λιπανω με γρασο για αλυσιδα και ειναι κομπλε. Μου λεει δεν εχει τιποτα..... τι να πω.
    Και η δικη μου ητανε μαγκωμενη.Την εβγαλα την αφησα μεσα σε παραφηνελαιο,την ξεπλυνα και την εβαλα επανω.Εκανα μερικα χλμ αλλα επειδη ειχα εκει τον νου μου προτιμησα να την αλλαξω.Εχει παθει πολυς κοσμος ζημια απο την αλυσιδα.

  9. #879
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.375
    Δεν θες να σου κανει καμια στραβη σε αττικη οδο ας πουμε....
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  10. #880
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.288
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από WiSe Προβολή μηνύματος
    Πως μετρας και που μετρας ακριβως?
    Eιναι λιγο ταλαιπωρια η διαδικασια αλλα εγω το εκανα οπως περιγραφει παρακατω..η μετρηση μου ισως ηταν λιγο off γιατι δεν την αφαιρεσα αλλα οκ η λυση ειναι προσωρινή μεχρι να την αλλάξω τελος της εβδομάδας

    http://dirttricks.com/measuring-chain-wear

    The second method is not as precise, but will save you time in breaking your master link. Suck a wrench between your chain and rear sprocket by rotating your rear wheel by hand, until the chain along the top of your swing arm is tight. Using the method above, count out 24 intervals, and measure the distance center-to-center between the first and last pin. A new chain will be 15″ dead nuts. If you measure more than 15-3/32″ it’s time to get a new chain.

    ελπιζω να βοηθησα επισης οταν την καθαρισεις ριξε μια ματια αν λοιπουν τα ORING
    Throttle that mysterious friend of ours

  11. #881
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    17/04/2015
    Μηνύματα
    768
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Δεν θες να σου κανει καμια στραβη σε αττικη οδο ας πουμε....
    Φυσικα και δε θελω αλλα δε μπορω να ειμαι και υποχονδριος. 20.000χλμ εχει η αλυσιδα..... Μπορει να ειμαι και λαθος δε ξερω ρε γμτ.... παντως περιμενω τιμη για σκετη αλυσιδα afam να μου πουν να δω τι θα κανω....
    TO AVOID PAIN, THEY AVOID PLEASURE
    TO AVOID DEATH, THEY AVOID LIFE
    54°10'02.9"N 4°28'40.5"W

  12. #882
    χιλιομετροφάγος! Το avatar του/της pektis
    Εγγραφή
    26/02/2008
    Μηνύματα
    2.834
    Ρε παιδια το θεμα εχει 59 σελ. και μαλλον δεν εχετε κοιταξει παραπισω που τα εχουν ηδη γραψει!
    Μακρια απο wd 40 ...
    Υπαρχουν καθαριστικα σπρει αλησιδας ...
    προσέχουμε για να έχουμε!...

  13. #883
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.657
    Γιατι ρε φουστη μου τα ιδια πραγματα συνεχεια..???


    Αλυσιδα που "μαγκωνει" ή παρουσιάζει "κομπους", ακόμη και αν επανερθει μετα απο καθαρισμα, ειναι για πεταμα...!!!

    Τα σημεια αυτα εχουν φθαρει περισσότερο απο τα υπόλοιπα με συνεπεια να ειναι ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ οι αδύναμοι κρικοι της αλυσίδας...

    Ο επιτρεπόμενος τζογος της αλυσίδας προυποθέτει ΙΣΗ μεσοσταθμικά φθορα σε καθε κρικο και ειναι το ΣΥΝΟΛΟ των επιμερους επιμηκύνσεων..
    (υποθέτω ότι σχήματα και γεωμετρίες περιττεύουν - σκεφτείτε την ακραια περίπτωση ΟΛΟ τον τζογο να τον εχει παρει απο ΕΝΑ κρικο..)

    Αν μια αλυσίδα ειναι μεν μεσα στο οριο επιμήκυνσης αλλα λογω λιγων επιμερους ΜΕΓΑΛΩΝ επιμηκύνσεων, θα κοπεί πολύ σύντομα και χωρις το "αναμενόμενο" ζόρι...

    Υ.Γ.
    Δεν συζηταω τι παθαινουν τα δοντια των γραναζιών καθε φορα που συμπλεκονται με κρικο βρακολαστικο..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  14. #884
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.288
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Γιατι ρε φουστη μου τα ιδια πραγματα συνεχεια..???

    Αλυσιδα που "μαγκωνει" ή παρουσιάζει "κομπους", ακόμη και αν επανερθει μετα απο καθαρισμα, ειναι για πεταμα...!!!

    Τα σημεια αυτα εχουν φθαρει περισσότερο απο τα υπόλοιπα με συνεπεια να ειναι ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ οι αδύναμοι κρικοι της αλυσίδας...

    Ο επιτρεπόμενος τζογος της αλυσίδας προυποθέτει ΙΣΗ μεσοσταθμικά φθορα σε καθε κρικο και ειναι το ΣΥΝΟΛΟ των επιμερους επιμηκύνσεων..
    (υποθέτω ότι σχήματα και γεωμετρίες περιττεύουν - σκεφτείτε την ακραια περίπτωση ΟΛΟ τον τζογο να τον εχει παρει απο ΕΝΑ κρικο..)

    Αν μια αλυσίδα ειναι μεν μεσα στο οριο επιμήκυνσης αλλα λογω λιγων επιμερους ΜΕΓΑΛΩΝ επιμηκύνσεων, θα κοπεί πολύ σύντομα και χωρις το "αναμενόμενο" ζόρι...
    Συμφωνω απολυτα!!οπως ειπα ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ ΛΥΣΗ ΚΑΙ ΜΟΝΟ!!
    Throttle that mysterious friend of ours

  15. #885
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.288
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pektis Προβολή μηνύματος
    Ρε παιδια το θεμα εχει 59 σελ. και μαλλον δεν εχετε κοιταξει παραπισω που τα εχουν ηδη γραψει!
    Μακρια απο wd 40 ...
    Υπαρχουν καθαριστικα σπρει αλησιδας ...
    wd-40 σε ηδη κατεστραμενο κρικο τι ζημια να κανει να τον λιωσει?
    Throttle that mysterious friend of ours

Παρόμοια θέματα

  1. SuperMoto, αυτος ο άγνωστος τρόπος
    από GOGOS2612 στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2013, 15:10
  2. Αλυσίδα αυτός ο άγνωστος!
    από derd στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/07/2006, 11:27
  3. Ξέρει αυτός...
    από NLS στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2004, 11:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF