Σελίδα 596 από 666 ΠρώτοΠρώτο ... 96496546586591592593594595596597598599600601606646 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 8.926 έως 8.940 από 9987

Θέμα: Ο καφενές vol.2

  1. #8926
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της est
    Εγγραφή
    10/10/2012
    Μηνύματα
    991
    Αυτό που κάνεις/ κάνω, να περνάμε όσο γίνεται «απαρατήρητοι» και να λέμε μια καλημέρα, είναι το σύνηθες. Και το σύνηθες επίσης είναι να μας ανταποδίδουν τον χαιρετισμό.
    Από εκεί και πέρα σαφώς θα υπάρχουν και κάφροι. Αλλά κι από τις 2 μεριές. Γιατί μη μου πεις πως το να πάρεις το σπρέιΤ και να γράφεις όπου να’ναι, εμπεριέχει πολιτισμό/ σεβασμό/ συγκροτημένη σκέψη…

  2. #8927
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    753
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από est Προβολή μηνύματος
    Αυτό που κάνεις/ κάνω, να περνάμε όσο γίνεται «απαρατήρητοι» και να λέμε μια καλημέρα, είναι το σύνηθες. Και το σύνηθες επίσης είναι να μας ανταποδίδουν τον χαιρετισμό.
    Από εκεί και πέρα σαφώς θα υπάρχουν και κάφροι. Αλλά κι από τις 2 μεριές. Γιατί μη μου πεις πως το να πάρεις το σπρέιΤ και να γράφεις όπου να’ναι, εμπεριέχει πολιτισμό/ σεβασμό/ συγκροτημένη σκέψη…
    συμφωνώ απόλυτα
    παρόμοια ήταν και είναι και η τοποθέτηση της γυναίκας μου

    σίγουρα αυτός που το έγραψε δεν εκφράζει όλους τους περιπατητές και αυτός ανήκει στην μικρή μερίδα που αναφέρω
    εκεί είναι και το σχόλιο μου αν έγινε αντιληπτό
    Τελευταία τροποποίηση από george.S; 13/11/2023 στις 12:42.

  3. #8928
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    462
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Είχα καιρό να ακούσω για συνδικαλισμό και απεργίες στη Σουηδία.

    https://www.flash.gr/apokleismos-tis...soyidia-902863

    Έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον, διότι οι Σκανδιναβικές χώρες είναι φημισμένες για τις παροχές που έχουν οι εργαζόμενοι. Στο άρθρο φαίνεται ότι τις διεκδικούν σθεναρά.
    Μπράβο τους

  4. #8929
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.872
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από george.S Προβολή μηνύματος
    καλησπέρα
    έλεγα να το βάλω στα οφ τοπικ αλλά μάλλον ταιριάζει καλύτερα σε κουβέντα καφενείου

    κόλλησα με μια φωτογραφία που μου έστειλε η γυναίκα μου σχολιάζοντας αρνητικά όχι τους εντουράδες(της τα έχω κάνει τσουρέκια ) αλλά το μίσος που υπάρχει γύρω μας....

    στο βουνό συναντάω πολύ συχνά περιπατητές ,ανθρώπους που έχουν βγάλει βόλτα τον σκύλο τους,με ποδήλατα κλπ κλπ
    πάντα κόβω τελείως μόλις τους δω από απόσταση και ανοίγω όταν έχω απομακρυνθεί
    χαιρετάω και τους χαμογελώ (που να το δουν θα πεις ρε βλήμα αφού φοράς κράνος )
    Πάντα μου ανταποδίδουν τον χαιρετισμό και τις περισσότερες φορές με χαμόγελο

    όλοι έχουμε δικαίωμα στο βουνό και μπορεί να υπάρχει συνύπαρξη αν σεβόμαστε και σκεφτόμαστε τον άλλον
    είναι κρίμα μια λάθος συμπεριφορά μια μικρής μερίδας του χώρου να στιγματίζει τους υπόλοιπους

    υγ αφορμή για κουβέντα
    Άδικα κατηγορείτε τους πεζοπόρους.............................κανένας μοτοκροσάς, θα το έγραψε.

  5. #8930
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.193
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lykourgi Προβολή μηνύματος
    Άδικα κατηγορείτε τους πεζοπόρους.............................κανένας μοτοκροσάς, θα το έγραψε.
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  6. #8931
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.497
    Παίζει

  7. #8932
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.090
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Είχα καιρό να ακούσω για συνδικαλισμό και απεργίες στη Σουηδία.

    https://www.flash.gr/apokleismos-tis...soyidia-902863

    Έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον, διότι οι Σκανδιναβικές χώρες είναι φημισμένες για τις παροχές που έχουν οι εργαζόμενοι. Στο άρθρο φαίνεται ότι τις διεκδικούν σθεναρά.
    Κατι μου θυμιζει αυτο.PIRELLI πατρα,NISSAN βολος.Ειδικα αμα η ΤΕΣΛΑ δινει παραπανω κι αυτοι αρνουνται.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  8. #8933
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.852
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Κατι μου θυμιζει αυτο.PIRELLI πατρα,NISSAN βολος.Ειδικα αμα η ΤΕΣΛΑ δινει παραπανω κι αυτοι αρνουνται.
    Καμία σχέση. Δεν υπάρχει αντιπαράθεση σε όρους συλλογικών συμβάσεων όπως κλασικά συμβαίνει στην Ελλάδα (και καλά). Είναι διαφωνία επί της αρχής του συνδικαλισμού των εργαζομένων.
    Η Tesla έχει πολιτική το μη συνδικαλισμό άρα δεν υπογράφει ΣΣΕ. Οι εργαζόμενοι στη Σουηδία υπερασπίζονται το δικαίωμά τους στο συνδικαλισμό.

  9. #8934
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.090
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Καμία σχέση. Δεν υπάρχει αντιπαράθεση σε όρους συλλογικών συμβάσεων όπως κλασικά συμβαίνει στην Ελλάδα (και καλά). Είναι διαφωνία επί της αρχής του συνδικαλισμού των εργαζομένων.
    Η Tesla έχει πολιτική το μη συνδικαλισμό άρα δεν υπογράφει ΣΣΕ. Οι εργαζόμενοι στη Σουηδία υπερασπίζονται το δικαίωμά τους στο συνδικαλισμό.
    Πολλες φορες οι εμμονες,σε συλλογικες συνδικαλιστικες διεκδικησεις,εστω κι αν ο εργοδοτης προσφερει περισσοτερα,χωρις ομως υπογραφη συλλογικης συμβασης αλλα ατομικα,κρυβουν την ανασφαλεια των αρχηγων των συνδικαλιζομενων,στο οτι θα ξεπερασθουν απο την πλειοψηφια των εργαζομενων,και θα χασουν την ισχυ τους.Στην καθομιλουμενη ,θελουν να καπελωνουν τους παντες.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  10. #8935
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.502
    Σχετικά με τις υποθέσεις Nissan και Pirelli, κάποιοι θεωρούν τα συνδικαλιστικά απλά αφορμές. Οι αιτίες ήταν μακροοικονομικά αίτια στην Ευρώπη και οι ελληνικές κυβερνητικές πολιτικές (με τις εναλλαγές τους), σχετικά με τους φόρους, τις προμήθειες και άλλα.

    Πάντως στις σκανδιναβικές χώρες έχει περισσότερο ενδιαφέρον μία συνδικαλιστική κίνηση, διότι αφενός η οικονομία εκεί θεωρείται πετυχημένη, αφετέρου οι παροχές που απολαμβάνουν οι εργαζόμενοι είναι υψηλές. Αν το συνδυάσεις και με το γεγονός ότι οι πωλήσεις ηλεκτρικών αυτοκινήτων έχουν το μεγαλύτερο ποσοστό, είναι μεγάλο στοίχημα για την Tesla η συγκεκριμένη διαφωνία.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  11. #8936
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.090
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Σχετικά με τις υποθέσεις Nissan και Pirelli, κάποιοι θεωρούν τα συνδικαλιστικά απλά αφορμές. Οι αιτίες ήταν μακροοικονομικά αίτια στην Ευρώπη και οι ελληνικές κυβερνητικές πολιτικές (με τις εναλλαγές τους), σχετικά με τους φόρους, τις προμήθειες και άλλα.

    Πάντως στις σκανδιναβικές χώρες έχει περισσότερο ενδιαφέρον μία συνδικαλιστική κίνηση, διότι αφενός η οικονομία εκεί θεωρείται πετυχημένη, αφετέρου οι παροχές που απολαμβάνουν οι εργαζόμενοι είναι υψηλές. Αν το συνδυάσεις και με το γεγονός ότι οι πωλήσεις ηλεκτρικών αυτοκινήτων έχουν το μεγαλύτερο ποσοστό, είναι μεγάλο στοίχημα για την Tesla η συγκεκριμένη διαφωνία.
    Στις συγκεκριμμενες περιπτωσεις ,οι συνδικαλιστες ηταν καθετοι,χωρις καμμια υποχωρηση,και ταλανισαν τις επιχειρησεις με μακροχρονιες απεργιες.ΟΤΑΝ ειναι στραβο το κλιμα,(και οχι το κλημα)ΔΕΝ κλαδευεις το κλαδι ,που καθεσαι.Βεβαια ηταν και αλλες εποχες,του ''ο αγωνας τωρα δικαιωνεται'' που επαιξαν και τον ρολο τους.Ετσι τα μαζεψαν και πηγαν ''δίπλα'' που τους δεχτηκαν με τριανταφυλλα.Κι ετσι σημερα η ''γειτων φιλη''εχει 39 εργοστασια αυτοκινητων και μεις κανενα.Γι αυτο ολοι παιρνουν ''πιπ......'' την γειτονα και οτι και να κανει την προσκυνανε.
    Τελευταία τροποποίηση από panavour; 13/11/2023 στις 23:28.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  12. #8937
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.177
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από george.S Προβολή μηνύματος
    καλησπέρα
    έλεγα να το βάλω στα οφ τοπικ αλλά μάλλον ταιριάζει καλύτερα σε κουβέντα καφενείου

    κόλλησα με μια φωτογραφία που μου έστειλε η γυναίκα μου σχολιάζοντας αρνητικά όχι τους εντουράδες(της τα έχω κάνει τσουρέκια ) αλλά το μίσος που υπάρχει γύρω μας....

    στο βουνό συναντάω πολύ συχνά περιπατητές ,ανθρώπους που έχουν βγάλει βόλτα τον σκύλο τους,με ποδήλατα κλπ κλπ
    πάντα κόβω τελείως μόλις τους δω από απόσταση και ανοίγω όταν έχω απομακρυνθεί
    χαιρετάω και τους χαμογελώ (που να το δουν θα πεις ρε βλήμα αφού φοράς κράνος )
    Πάντα μου ανταποδίδουν τον χαιρετισμό και τις περισσότερες φορές με χαμόγελο

    όλοι έχουμε δικαίωμα στο βουνό και μπορεί να υπάρχει συνύπαρξη αν σεβόμαστε και σκεφτόμαστε τον άλλον
    είναι κρίμα μια λάθος συμπεριφορά μια μικρής μερίδας του χώρου να στιγματίζει τους υπόλοιπους

    υγ αφορμή για κουβέντα
    Το θέμα δυστυχώς δεν έχει λύση με την οπτική των φυσιολατρών.
    Λες σέβομαι, δεν κάνω θόρυβο, δεν έχω φώτα, σου λέει καυσαέρια, χαλάς τα μονοπάτια

    Προφανώς συμπεριφορές ενάντια στην φύση δεν είναι αποδεκτές όταν όμως και εκείνοι αρνούνται το δικαίωμα
    άλλων να χαρούν το βουνό έχουμε δύο πολύ δίκαιες οπτικές που μόνο τεχνικά μπορούμε να διαχωρίσουμε κατά την γνώμη μου.

    Μπορούμε να δούμε τον χώρο και την βλάστηση με κάποιο βαθμό "σπουδαιότητας" ανάλογα με το πόσους "εξυπηρετούν".
    Ένα πάρκο σε πόλη προσφέρει σε χιλιάδες, δεν επιτρέπουμε μηχανοκίνητα.
    Πιθανά αν είναι σε προάστιο, πριν 30 χρόνια να μην είχαν κατοικίσει γύρω του τόσοι και να άντεχε και τον μηχανοκίνητο
    αθλητισμό.
    Κάπως έτσι μπορώ να φανταστώ και τις δύο οπτικές ταυτόχρονα.

    η φωτό έχει πλάκα πάντως,
    κίτρινο σπρεϋ στο βουνό; χειριστής αγχωμένος; χρήση όρου εντουράδες; το σκουπίδια είναι λίγο μπαλαδόρικο ή μου φαίνεται;

  13. #8938
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.852
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Προφανώς συμπεριφορές ενάντια στην φύση δεν είναι αποδεκτές
    Προφανώς έχεις δίκιο, απλά η φύση στην Αττική έχει διαμορφωθεί από εμάς εδώ και χιλιετίες,
    αυτό που βλέπουμε είναι τεχνητό.
    Ουσιαστικά μου φαίνεται αστείο και να συζητάμε για φύση.

  14. #8939
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.502
    Είμαστε πάρα πολλοί στην Αθήνα. Λίγο παραπάνω να τεντώσεις το χέρι σου, θα ακουμπήσεις κάποιον άλλο. Οπότε οποιαδήποτε επέκταση της ελευθερίας σου, αυτομάτως περιορίζει την ελευθερία κάποιου άλλου. Χρειάζεται σαφώς περισσότερο αυτοπεριορισμό η συμβίωση σε πυκνοκατοικημένες πόλεις, συμπεριλαμβανομένων και των κοντινών δασών όπου συσσωρεύεται πολύς κόσμος για να αποδράσει.

    Ως πεζοπόρος έχεις πολύ μικρότερο αποτύπωμα σε σχέση με μοτοσυκλετιστή στο βουνό. Ως προς τη φασαρία, το καυσαέριο, την πιθανότητα πρόκλησης ατυχήματος.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  15. #8940
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.177
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Προφανώς έχεις δίκιο, απλά η φύση στην Αττική έχει διαμορφωθεί από εμάς εδώ και χιλιετίες,
    αυτό που βλέπουμε είναι τεχνητό.
    Ουσιαστικά μου φαίνεται αστείο και να συζητάμε για φύση.
    Μπορεί να μην είναι αποτέλεσμα της φύσης, αυτό όμως που ήδη έχουμε λειτουργεί, "εξυπηρετεί".
    Πολλοί ανασαίνουν, κλιματίζονται, το χαζεύουν, το περπατάνε κ.λπ. είναι αναπτυγμένο με την πανίδα και την χλωρίδα του.

Παρόμοια θέματα

  1. Σ/Κ στα Τζουμέρκα, Vol. II
    από apapadop στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2007, 13:17
  2. Mια ιστορια θα σας πω....[vol.2]
    από fantacid στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2007, 11:01
  3. οτε και αυξήσεις vol.2
    από akaposto στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2005, 22:23
  4. Sete ole!!!! Vol 2
    από Electra στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2004, 15:00
  5. Καλημέρες Vol.2
    από real_hope στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2004, 14:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF