Σελίδα 6 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 129

Θέμα: Λάστιχα για motard

  1. #76
    d.m.w.t.l. Το avatar του/της congate7
    Εγγραφή
    02/06/2012
    Μηνύματα
    872
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    μμμμ...ενδιαφερον....
    αυτο πρεπει να στεκεται ορθιο και χωρις σταντ...
    Παραλίγο...

    Είχα πάρει απόφαση να δοκιμάσω τα Dunlop Sportsmart2 αλλά δεν υπάρχουν σε 150.
    Κοίταξα τα επίσημα site όλων των γνωστών εταιριών αλλά κανένα δε με έπεισε. Τα Michelin κοιτάνε απ'ότι κατάλαβα το κράτημα στο βρεγμένο ενώ, τα Metzeler M7 rr που τα έβγαλε σαν πρόταση φαίνονται να προορίζονται για πιο βαριές μηχανές.
    Οπότε θα καταλήξω στα ήδη δοκιμασμένα Battlax 090.
    O παππούλης


    Θα πάω σε ένα νησί, να ψαρεύω πρόκες.

  2. #77
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.990
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από congate7 Προβολή μηνύματος
    Παραλίγο...

    Είχα πάρει απόφαση να δοκιμάσω τα Dunlop Sportsmart2 αλλά δεν υπάρχουν σε 150.


    μια χαρα υπαρχουν σε 150/60/17 τα dunlop...

    και οταν αλλαξω, λογω διαστασης του 160, μαλλον θα βαλω αυτα...

  3. #78
    d.m.w.t.l. Το avatar του/της congate7
    Εγγραφή
    02/06/2012
    Μηνύματα
    872
    Έχεις δίκιο. Στο επίσημο δεν το έβγαζε.

    Πόσο θέλουν στο περίπου για να ζεσταθούν?
    O παππούλης


    Θα πάω σε ένα νησί, να ψαρεύω πρόκες.

  4. #79
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.990
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από congate7 Προβολή μηνύματος
    Έχεις δίκιο. Στο επίσημο δεν το έβγαζε.

    Πόσο θέλουν στο περίπου για να ζεσταθούν?


    αυτο παιζει απο διαφορες παραμετρους...
    ποσο βαρυ ειναι το συνολο αναβατης + μηχανακι, τι πιεσεις εχεις, με τι ταχυτητες κινεισαι στα πρωτα χλμ...


    εγω (83κ) με το δικο μου μηχανακι, 32-34 πιεσεις και σχετικα ραθυμα κινουμενος στην αρχη (60-90) στα πρωτα 7-8χλμ μπορω να πω οτι εχουν ζεσταθει...ή τουλαχιστον τα εμπιστευομαι εγω...μπορει να ειναι και νωριτερα ετοιμα, αλλα να μην ειμαι εγω...

  5. #80
    d.m.w.t.l. Το avatar του/της congate7
    Εγγραφή
    02/06/2012
    Μηνύματα
    872
    Ή σήμερα ή αύριο θα τα βάλω. 207€ με τοποθέτηση(καλά είναι)

    Τώρα για τις πιέσεις, επειδή κινούμε 90% σε επαρχιακό δρόμο θα τις δουλέψω λίγο χαμηλότερα μετά το στρώσιμο.
    O παππούλης


    Θα πάω σε ένα νησί, να ψαρεύω πρόκες.

  6. #81
    Συνταξιούχος Το avatar του/της theofilos888
    Εγγραφή
    22/08/2009
    Μηνύματα
    2.390
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από congate7 Προβολή μηνύματος
    Και που λέτε εκεί που κοιτούσα για κράνος γυρνάω από βόλτα και βλέπω αυτά
    Συνημμένο 338302
    Συνημμένο 338303

    Είμαι πλέον σε αναζήτηση ελαστικών για το drzάκι μου.

    Είχα τα Bridgestone Battlax που με άφησαν απόλυτα ικανοποιημένο, αλλά μου αρέσουν οι αλλαγές οπότε θα ήθελα να ακούσω και άλλες προτάσεις.
    Κοιτούσα τα Michelin Supermotard αλλά για δρόμο δε νομίζω να είναι ότι καλύτερο.

    Φοράω 120/70/17 και 150/60/17. Χοντρικά για το πίσω έχω έναν πόντο από την κάθε πλευρά. Μπορώ να κάνω τη μετάβαση σε πχ. 160/60/17? Στο μπροστά χωράει ένα 130 αλλά υπάρχει η περίπτωση να μην τα παίρνει η ζάντα?

    Το εφαγες κακουργε το λαστιχακι...... τουλαχιστον εστρωσε ο κυλινδρος;;;;

  7. #82
    d.m.w.t.l. Το avatar του/της congate7
    Εγγραφή
    02/06/2012
    Μηνύματα
    872
    Τα χάρηκα όμως. Έστρωσε και ο κύλινδρος, μπήκαμε και μέγαρα. Καλά πάμε

    O παππούλης


    Θα πάω σε ένα νησί, να ψαρεύω πρόκες.

  8. #83
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.037
    congate κοιταξε και dunlop mutant.
    Ειχα γραψει και παραπανω ενα κατεβατο. Μπορει να σε ενδιαφερουν.

  9. #84
    d.m.w.t.l. Το avatar του/της congate7
    Εγγραφή
    02/06/2012
    Μηνύματα
    872
    Τα είδα ρε φίλε αλλά δε με έπεισαν. Έχω κλείσει ραντεβού σε λίγο να πάω να βάλω τα Dunlop.
    O παππούλης


    Θα πάω σε ένα νησί, να ψαρεύω πρόκες.

  10. #85
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.037

  11. #86
    d.m.w.t.l. Το avatar του/της congate7
    Εγγραφή
    02/06/2012
    Μηνύματα
    872
    Μάλλον τόνε παίζει ο μάστορης και μου έβαλε 30 μπροστά και 36 πίσω. Θα το ρίξω στα 33. Καλά δεν είναι; Αργότερα (μετά τα πρώτα 100-120χλμ) λέω να τις κατεβάσω στο 29-31 μιας και κινούμαι σε δρόμο με στροφές και ελάχιστα πόλη.
    O παππούλης


    Θα πάω σε ένα νησί, να ψαρεύω πρόκες.

  12. #87
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.990
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από congate7 Προβολή μηνύματος
    Μάλλον τόνε παίζει ο μάστορης και μου έβαλε 30 μπροστά και 36 πίσω. Θα το ρίξω στα 33. Καλά δεν είναι; Αργότερα (μετά τα πρώτα 100-120χλμ) λέω να τις κατεβάσω στο 29-31 μιας και κινούμαι σε δρόμο με στροφές και ελάχιστα πόλη.

    αν εισαι τροφαντουτσικο (sic) αγορι, δεν ειναι κακο το 36 πισω...
    αν οχι, ριξτο στο 33...
    εχει ομως αρκετη διαφορα με το μπροστα...θα μπορουσες να βαλεις 32 μπροστα και 34 πισω οπως εγω...
    αν θες να ζεσταινονται λιγο πιο γρηγορα λογω της διαδρομης σου, μπορεις και 30-32 ή 29-31...

  13. #88
    d.m.w.t.l. Το avatar του/της congate7
    Εγγραφή
    02/06/2012
    Μηνύματα
    872
    Επιστρέφω, μετά από ένα μήνα και 2 με 3 χιλιάδες χιλιόμετρα, για να πω τη γνώμη μου για τα Dunlop Sportsmart2.

    Κάνοντας σήμερα την πρώτη καταδρομική έβγαλα μερικά συμπεράσματα ακόμα.
    Τα λάστιχα σε διαδρομές με στροφές κάθε είδους(αργές-γρήγορες) απλά δεν παίζονται. Κλίσεις απεριόριστες, που σου δίνει την εντύπωση ότι το λάστιχο θέλει κι άλλο και ας βρίσκουν οι μαρσπιέδες.
    Σταθερά σε μεγάλες ταχύτητες, χωρίς κοσκίνισμα του τιμονιού. Το μπροστινό φρενάρει πάρα πολύ καλά σε αντίθεση με το πίσω που με λίγο παραπάνω πάτημα του φρένου αρχίζει και γλιστράει χωρίς να δημιουργεί προβλήματα.

    Περνάμε τώρα και μέσα στην πόλη. Εδώ αρχίζουν οι απογοητεύσεις. Σήμερα για παράδειγμα μπαίνοντας στα Μέγαρα, είμαι πίσω από φορτηγάκι που πάει σημειωτών φρένο αυτός, φρένο και εγώ. Αμ δε!!
    Κώστα γλιστράς???
    Κώστα γλιστράς, αφήνεις φρένο και ο μπροστινός τροχός ξαναβρίσκει το δρόμο του.
    3 φορές (σήμερα) και ενώ μέσα στην πόλη χρησιμοποιώ το φρένο με ένα δάχτυλο προς αποφυγή του από πάνω ενδεχόμενου.
    Το πίσω δεν το ακουμπάμε, το χάδι αν γίνει πάτημα μετατρέπεται σε «κωλιά» θεαματικότατη χωρίς να έχεις την αίσθηση ότι θα το χάσεις όμως.

    Και ένα περίεργο που μου κάνει και θα ήθελα και τη γνώμη σου devil's animal αν σου συμβαίνει κάτι τέτοιο.
    Μπαίνω σε στροφή, έχω πλαγιάσει κύριος, το γκάζι να ανοίγει και εκεί αρχίζει ένα παράξενο γλιστριματάκι που είναι σα να σου λέει το λάστιχο ότι ρε μεγάλε θα βγούμε λίγο πιο έξω από εκεί που έχεις υπολογίσει.
    Τόσο ανεπαίσθητο που δε σε φοβίζει ότι τώρα ήρθε η σούπα αλλά το καταλαβαίνεις.
    Έχει γίνει παιχνίδι με τις πιέσεις για την ελαχιστοποίηση του παραπάνω φαινομένου και οι βέλτιστες είναι 28-30

    Το συμπέρασμα που έβγαλα είναι ότι το λάστιχο μάλλον προορίζεται για πιο βαριές μηχανές και ίσως γι'αυτό το λόγο έχει τόσο μεγάλη διαφορά η συμπεριφορά του εντός και εκτός πόλης.
    O παππούλης


    Θα πάω σε ένα νησί, να ψαρεύω πρόκες.

  14. #89
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.990
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από congate7 Προβολή μηνύματος
    Περνάμε τώρα και μέσα στην πόλη. Εδώ αρχίζουν οι απογοητεύσεις. Σήμερα για παράδειγμα μπαίνοντας στα Μέγαρα, είμαι πίσω από φορτηγάκι που πάει σημειωτών φρένο αυτός, φρένο και εγώ. Αμ δε!!
    Κώστα γλιστράς???
    Κώστα γλιστράς, αφήνεις φρένο και ο μπροστινός τροχός ξαναβρίσκει το δρόμο του.
    3 φορές (σήμερα) και ενώ μέσα στην πόλη χρησιμοποιώ το φρένο με ένα δάχτυλο προς αποφυγή του από πάνω ενδεχόμενου.
    Το πίσω δεν το ακουμπάμε, το χάδι αν γίνει πάτημα μετατρέπεται σε «κωλιά» θεαματικότατη χωρίς να έχεις την αίσθηση ότι θα το χάσεις όμως.

    Και ένα περίεργο που μου κάνει και θα ήθελα και τη γνώμη σου devil's animal αν σου συμβαίνει κάτι τέτοιο.
    Μπαίνω σε στροφή, έχω πλαγιάσει κύριος, το γκάζι να ανοίγει και εκεί αρχίζει ένα παράξενο γλιστριματάκι που είναι σα να σου λέει το λάστιχο ότι ρε μεγάλε θα βγούμε λίγο πιο έξω από εκεί που έχεις υπολογίσει.
    Τόσο ανεπαίσθητο που δε σε φοβίζει ότι τώρα ήρθε η σούπα αλλά το καταλαβαίνεις.
    Έχει γίνει παιχνίδι με τις πιέσεις για την ελαχιστοποίηση του παραπάνω φαινομένου και οι βέλτιστες είναι 28-30

    Το συμπέρασμα που έβγαλα είναι ότι το λάστιχο μάλλον προορίζεται για πιο βαριές μηχανές και ίσως γι'αυτό το λόγο έχει τόσο μεγάλη διαφορά η συμπεριφορά του εντός και εκτός πόλης.


    εγω δεν εχω κανει τοσα χλμ για να εχω αποψη...
    μια βολτα πηγα ολη και ολη και μου αφησαν θετικοτατα συμπερασματα...

    τωρα οσον αφορα την πολη, ισως να φταιει το οδοστρωμα γυαλι και η μπιχλα που εχει πανω ή οτι απλα δεν ειχαν ζεσταθει αρκετα...γενικα στην πολη δεν ειναι για ηρωϊσμους με το μπροστινο...
    οι χαμηλες ταχυτητες δεν βοηθουν στο να ζεσταθουν τα λαστιχα αρκετα και το οδοστρωμα δεν εχει γκριπ καθολου...

    για το γλιστριματακι που λες, δεν μπορω να σε βοηθησω...
    εγω στην βολτα που εκανα τα πλαγιαζα και δεν μου γλιστρουσαν πουθενα...
    θελω να ελπιζω οτι τον αερα τον μετρας με κρυα λαστιχα και με δικο σου αξιοπιστο μανομετρο, ετσι? οχι καβαλαμε, παμε 3-4-5-10χλμ και παμε βενζιναδικο να δουμε πιεσεις...

    οπως και να εχει δες μεχρι που παταει το πισω (αν γλιστραει το πισω)...αλλα το κυριοτερο, δες ποσο εχεις στο μπροστινο...

  15. #90
    d.m.w.t.l. Το avatar του/της congate7
    Εγγραφή
    02/06/2012
    Μηνύματα
    872
    Οι πιέσεις ελέγχονται σε βενζινάδικο 200 μέτρα από το σπίτι με δικό μου πιεσόμετρο.
    Για να φτάσω στην πιο κοντινή πόλη που είναι η Ελευσίνα κάνω 25 χλμ οπότε το να μην έχουν ζεσταθεί δεν παίζει.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    οπως και να εχει δες μεχρι που παταει το πισω (αν γλιστραει το πισω)...αλλα το κυριοτερο, δες ποσο εχεις στο μπροστινο...
    Όταν λες μέχρι που πατάει το πίσω εννοείς αν έχει πατήσει όλο το πέλμα?
    Για μπροστά μιλάς για τον αέρα του ελαστικού?

    Μιλάς με γρίφους γέροντα
    O παππούλης


    Θα πάω σε ένα νησί, να ψαρεύω πρόκες.

Σελίδα 6 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. λάστιχα για XT 600 motard
    από blackpit στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 07/04/2006, 22:09
  2. Λαστιχα για transalp..
    από derd στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 15/09/2004, 10:05
  3. λαστιχα για KTM LC4 SM
    από dez στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2004, 15:26
  4. λαστιχα για cbr400-RR
    από PALADIN στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 17/02/2004, 17:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF