Σελίδα 6 από 15 ΠρώτοΠρώτο 1234567891011 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 217

Θέμα: Πρέπει να συρρικνωθεί το μερίδιο της επιχειρηματικότητας των Ελληνικών μοτο-επιχειρήσ

  1. #76
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    Εγώ εύχομαι να συρικνωθεί η δική σου δουλειά...
    Δεν ξέρω τι δουλειά κάνεις αλλά το εύχομαι από το βάθος της καρδιάς μου.
    Εύχομαι ακόμα το κράνος που θα πάρεις από το ιντερνέτ να του βάλουν στη μεταφορική καπάκι
    καμιά 200αριά κιλά από πάνω και όταν το χρειαστείς να μην το έχεις.
    Να σπάσεις την κεφάλα σου και να πας σε δημόσιο νοσοκομείο και να μην βρεις ούτε γάζα...
    άκα λεφτά... γιοκ...
    Γιατί τελικά όταν ο άνθρωπος ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ τι λέει ΕΝΑΣ τόπος υπάρχει για να μάθει...
    ΝΑ ΠΑΘΕΙ....

    Έχουμε ξαναπεί ότι ο καλός έμπορος δεν καταναλώνει το εμπόρευμά του, αλλά στη δική σου περίπτωση ξεκίνα...

    Έχεις ξεφύγει εντελώς.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  2. #77
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Προφανώς. Δεν λέω αυτό.
    Οκ. Μέα κούλπα.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Θεωρώ ότι ο έμπορος που έχει κάποια χρόνια μαγαζί, ξέρει ότι πάνω κάτω κάθε χρόνο θα πουλήσει Χ κράνη και περίπου πόσα κάθε μήνα (ομοίως για τα άλλα προϊόντα) που δεν είναι ίδια προφανώς κάθε μήνα. Κανονίζει λοιπόν (αν του κόβει λίγο) τις παραγγελίες ανάλογα, ξέρει πάνω κάτω και τι μεγέθη φεύγουν, μπορεί να καταλάβει και ποιά σχέδια θα είναι πιο εμπορικά και ποιά πιο δύσκολα. Αυτά για το θέμα διαθεσιμότητα. Προφανώς και μπορεί να πέσει έξω κάποια στιγμή, αλλά κατά κανόνα δεν πέφτει έξω. Και αν σου πει μιά εβδομάδα, αφού τόσο θα κάνει και ο ξένος, δεν πειράζει ας το φέρει.
    Δεν είμαι σίγουρος, αλλά δεν μπορώ να το αποκλείσω κιόλας το παρακάτω σενάριο.

    Δε θα μου έκανε και τρελή εντύπωση, η κάθε εταιρεία, μαζί με τα μοντέλα πετυχεσιές να φορτώνει στους μαγαζάτορες και ένα ποσοστό από τα άκλαφτα μοντέλα της...

    Οκ, ίσως όχι υποχρεωτικά.
    Αλλά αν πάρεις πχ 30 κομμάτια από τα 3 πιο πετυχημένα σχέδια, σου τα αφήνω 300 έκαστο (τυχαίο νούμερο).
    Αν πάρεις και 10 κομμάτια από τις δύο πιο μαλακίες σχέδια που θα χαροπαλέψεις να τα δώσεις, σου τα αφήνω όλα 250 έκαστο.

    Αυτό έχει να κάνει προφανώς με το πώς δουλεύει κι ο κάθε κλάδος.

    Ξέρω πχ κλάδους που είναι αναγκασμένοι να το κάνουν θέλουν δε θέλουν (και το ξέρω στα σίγουρα), και για άλλους υποθέτω.


    Στο θέμα της αναμονής, να σου πω ότι διαφωνώ. (εκτός και πρόκειται για ειδική περίπτωση)

    Οκ, προφανώς είναι στον άνθρωπο, αλλά το να πάω σε μαγαζί που έχει πάγια τακτική το ό,τι θέλεις να σου το φέρνει γιατί δεν έχει στοκ, δεν το κάνω.
    Ούτε στα κράνη το γουστάρω, ούτε πουθενά.

    Έχω κοντέψει να παίξω ξύλο άπειρες φορές σε διάφορα καταστήματα ηλεκτρικών ειδών γιατί οι άνθρωποι δεν κρατάνε στοκ ούτε για δείγμα και πρέπει να τους το βγάλεις με το τσιγγέλι.
    -Γεια σας. Τί ντιβιντιέρες (λέμε τώρα πχ) έχετε?
    -Α πολύ καλές ντιβιντιέρες! Κοιτάξτε αυτήν! Κάνει και καφέ! Αυτή εδώ πάλι! Α κάνει και μπουλκουμέδες.
    -Εντάξει δώσ'τε μου αυτή που κάνει μπουλκουμέδες.
    -Ε, ναι μισό λεπτό να δω στον υπολογιστή πότε θα είναι διαθέσιμη...
    -Καλά δώσε την άλλη.
    -Μισό να δω και για εκείνη...

    Τί μου τις δείχνεις βρε μαλάκα αφού δεν τις έχεις? Για να πάρω το εκθεσιακό που είναι μπριζωμένο και παίζει 24/7, 20% κάτω?

    (Και εννοείται το "μαλάκας" δεν πάει στον υπάλληλο. Στην πολιτική του καταστήματος πάει.)

    Δεν ήρθα να παραγγείλω αυτοκίνητο.
    Μια παπαριά καμαρωτή που κάνει 50-100 ευρώ ήρθα να πάρω και θέλω να την πάρω τη γ@μημένη, να τη βάλω στο πορτμπαγκάζ/διχτάκι και να πάω σπίτι μου.
    Όχι να συμπληρώνω χαρτιά και υπεύθυνες δηλώσεις λες κι έχω πάει στο ΚΕΠ.


    Είναι και λίγο θέμα ψυχολογίας.

    Άλλο να είσαι σπίτι στον υπολογιστή και να πατάς κουμπάκια και να παραγγέλνεις, κι άλλο να έχεις βγει για ψώνια, να έχεις ψωνίσει (θεωρητικά), αλλά στην πράξη να γυρνάς σπίτι με άδεια χέρια.
    Όσο να'ναι σου πέφτει (το ηθικό).




    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Το κράνος λήγει.
    Το 1100 που λέει ο pipe, το οποίο η SHOEI λέει 7 χρόνια σε αποθήκη ή 5 χρησιμοποιούμενο, σήμερα είναι διετίας τα τελευταία που βγήκαν. Δεν θα πρέπει να πωληθεί πιο φτηνά, αντί να περιμένουμε τον μλκ που δεν του κάθεται το NXR και θα τον πιάσουμε κώτσο στην ανάγκη;
    Γιάννη, δεν πρόκειται ούτε περί κορόιδου ούτε περί κώτσου.

    Το ότι κάποιοι εδώ μέσα (άλλοι περισσότερο άλλοι λιγότερο) την ψάχνουμε σε βάθος, δε σημαίνει ότι το κάνουν όλοι.

    Ο άλλος πήρε μηχανάκι, θέλει κράνος, θα πάει βόλτα στα μαγαζιά.
    Ούτε αν λήγουν τα κράνη ξέρει, ούτε ποιό μοντέλο είναι τί ξέρει, ούτε πολλά πολλά.
    Ψωνίζει μόνο με βάση το τί έχει μέσα η τσέπη του, και τί έχει ο μαγαζάτορας στο ράφι.

    Και δε θα το πάρει το XR1100 ίδια τιμή με το NXR.

    Οκ, μπορεί πάνω στη φούρια και στα νεύρα μου να το έχω πει κι εγώ, γιατί πίστευα/ω ότι το XR1100 θα έπρεπε να έχει πέσει στα 2,5 κατοστάρικα.

    Ε δεν έχει πέσει.

    Άμα πας στο μαγαζί και κολλήσει η τσέπη στο NXR (και στην κάπως καλύτερη τιμή που θα σου κάνουν), θα σου προτείνουν το XR1100 και με αρκετά καλύτερη τιμή από την αρχική του.
    Όχι 2,5 κατοστάρικα. Αλλά δε θα το πάρεις όσο θα έπαιρνες το NXR σε καμία περίπτωση.

    Και σου ξαναλέω.

    Μην κρίνουμε με βάση το φόρουμ, το ότι κάποιοι κοιτάμε και την παραμικρή λεπτομέρεια κλπ.
    Δυστυχώς ή ευτυχώς δεν είναι όλοι έτσι. Ελάχιστοι είναι έτσι σε σχέση με το ποσοστό των αναβατών που κυκλοφορεί εκεί έξω.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Αυτό που λέει ο ggs μου το είπαν Μοτοδυναμική. Γειά σας, θέλω τα Astars Joey, "παραγγελία, προπληρώνετε, σε 15 μέρες". Το νούμερο; "Δεν ξέρετε τι φοράτε;" Ξέρω αλλά δεν έχουν όλα την ίδια φόρμα... "Αλλαγές δεν, γιατί δεν τα κρατάμε στοκ". Ισπανία λοιπόν, 20 ευρώ φτηνότερα, με αλλαγή ή επιστροφή χρημάτων αν κάτι δεν σου αρέσει (ναι ΟΚ, χάνεις τα μεταφορικά για να το στείλεις πίσω αν γίνει λάθος αλλά δεν σου μένει να το κοιτάς).
    Θα δυσκολευόμουν πάρα πολύ να μην τους κουτουλήσω.

  3. #78


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	51257718.jpg 
Προβολές:	256 
Μέγεθος:	22,5 KB 
ID:	350527
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  4. #79
    Εμενα μπορει καποιος να μου εξηγησει γιατι σγμερα τα μαγαζα εχουν ιδιες και ισως καλυτερες τιμες στα νεα προθοντα ενω προ κρισης ηταν πιο ακριβα;
    πουτσ@@@@@@@@@

  5. #80
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Όχι, μόνο σε εκποιήσεις με αποφαση δικαστηρίου νομίζω...

    Ναι, γιατί θυμάμαι και το παράδειγμα του πως να κλείσεις τα μικρομάγαζα βγάζοντας και κέρδος.

    Αγοράζω (με πίστωση π.χ. ενός 6μηνου) όλο ή το μεγαλύερο μέρος του στοκ σε κάτι, το πουλάω άμεσα σε τιμή κόστους και βγάζω κέρδος
    από το κεφάλαιο που ΔΕΝ έδωσα.

    Ανταγωνίσου με.

  6. #81
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    Επιτρέπεται αυτό;
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Όχι, μόνο σε εκποιήσεις με αποφαση δικαστηρίου νομίζω...
    Ετσι ακριβως,αλλα υπαρχουνε παραθυρακια.Πχ ητανε ξυσμενο το χρωμα,το εδωσα οσο οσο και αλλα τετοια γραφικα.

  7. #82
    Ελαιόψυκτο Μέλος Το avatar του/της free rider
    Εγγραφή
    26/08/2004
    Μηνύματα
    2.328
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    Εγώ εύχομαι να συρικνωθεί η δική σου δουλειά...
    Δεν ξέρω τι δουλειά κάνεις αλλά το εύχομαι από το βάθος της καρδιάς μου.
    Εύχομαι ακόμα το κράνος που θα πάρεις από το ιντερνέτ να του βάλουν στη μεταφορική καπάκι
    καμιά 200αριά κιλά από πάνω και όταν το χρειαστείς να μην το έχεις.
    Να σπάσεις την κεφάλα σου και να πας σε δημόσιο νοσοκομείο και να μην βρεις ούτε γάζα...
    άκα λεφτά... γιοκ...
    Γιατί τελικά όταν ο άνθρωπος ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ τι λέει ΕΝΑΣ τόπος υπάρχει για να μάθει...
    ΝΑ ΠΑΘΕΙ....


    δεν με ενδιαφέρει αυτό που γράφεις τόσο πολύ ώστε να ασχοληθώ και να απαντήσω στο ίδιο ύφος
    και η ζωή συνεχίζεται...

  8. #83
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fkol k4
    Εγγραφή
    23/10/2011
    Μηνύματα
    766
    Τσάμπα τσακωμοί...

    Τίποτα δεν πρέπει ντε και καλά να γίνει.
    Ας κάνει ο κάθε καταναλωτής τα κουμάντα του και ας ψωνίζει από όπου θεωρεί καλύτερα.
    Αντίστοιχα, και ο κάθε μαγαζάτορας ας κάνει τα κουμάντα του και ό,τι πελατεία πιάσει.

    Αν είναι να κλείσουν τα μαγαζιά απ' το ίντερνετ, ας κλείσουν ρε αδερφέ. Άμα δεν υπάρχει αγορά για να συντηρηθούν τι να γίνει δηλαδή, να τα επιδοτήσει το κράτος;
    Με το ζόρι αγορά δεν συντηρείται.
    Και αν κάποτε δεν έχει ο κόσμος που να δοκιμάζει κράνη και υπάρχει μεγάλη ανάγκη, ας ανοίξει κάποιος ένα μαγαζί με 10-20 κράνη μόνο για δοκιμή και ας χρεώνει τη δοκιμή με το κομμάτι.
    Και αν κάποτε οι συνθήκες είναι πιο ευνοϊκές, ας ανοίξουν νέα μαγαζιά...
    Πρόσεχε τι εύχεσαι, γιατί κάποτε μπορεί και να συμβεί!

  9. #84
    Ελαιόψυκτο Μέλος Το avatar του/της free rider
    Εγγραφή
    26/08/2004
    Μηνύματα
    2.328
    μια και το θέμα συνεχίζει με ενδιαφέρουσα τροπή ,
    θα ήθελα να φέρω το παράδειγμα που είδα εδώ μέσα

    Την προωθητική κίνηση που έχω παρατηρήσει ότι εφαρμόζει μέσα εδώ το κατάστημα που ανέφερα και σε προηγούμενα ποστ μου , εκείνο της φακόμ

    Τουλάχιστον από μαρκετίστικης άποψης ο τρόπος προσέγγισης ενός έτοιμου τμήματος της αγοράς ήταν το λιγότερο ευφυής. Άρα μια τέτοια εταιρία δείχνει ότι δεν κάθεται πίσω από τον πάγκο και λέει ελάτε καλοί μου πελάτες να σας μαδήσω. εισαγάγει νέα φιλοσοφία. Ο πωλητής πλησιάζει τον πελάτη , πρωτόγνωρο για τη λογική των μοτο -καταστημάτων ( όχι όλων φυσικά κτμ bmw κλπ έχουν κάνει αξιόλογες προωθητικές προσπάθειες και events...!!! )

    Αυτό το μοντέλο εταιρίας είναι που θεωρώ ότι είναι σύγχρονη επιφέρει καινοτομία και αφουγκράζεται την αγορά.
    Αν κάποιος αξιολογήσει σωστά αυτό τον χώρο , με όλους αυτούς που συμμετέχουν εδώ νομίζω ότι έχει ένα έτοιμο τμήμα της αγοράς που απλά πρέπει να το πλησιάσει.

    Η δύναμη των social media είναι αξεπέραστη στις μέρες μας. Παλιότερα ο πωλητής έπρηζε τον πελάτη με αυτό που ήθελε να του πλασάρει, πλέον στην εποχή του ιντερνετ μαρκετινγκ ο πελάτης μιλάει και λέει τι θέλει ο ίδιος.
    Δεν είναι τυχαίο που το φβ παρακολουθείται απο όλες τις μεγάλες εταιρίες..

    Να πως δημιουργεί κάποιος πιστούς πελάτες και ανταγωνίζεται ακόμα και το διαφορετικό προϊόν , τις παρεχόμενες υπηρεσίες , την εξυπηρέτηση και αμεσότητα της παραγγελίας κλπ κλπ
    Είναι πολύ απλό, τα πλεονεκτήματα μιας μικρής εμπορικής εταιρίας που είναι και μειονεκτήματα μιας μεγάλης πολυεθνικής.

    Δεν είδα λοιπόν τον κάποιο επώνυμο κατάστημα με αξεσουάρ να κάνει έστω την παραμικρή κίνηση εδώ μέσα και να προσφέρει όχι κάτι ακριβό , μα έστω κάτι..
    δεν ξέρω στα σίγουρα βέβαια αλλά δεν μου έχει πέσει στην αντίληψή μου τώρα τελευταία.

    Τι ωραία που θα ήταν να μπορούσε να υπάρξει μια κλήρωση για ένα κρανάκι ,
    για φαντάσου..

    και η ζωή συνεχίζεται...

  10. #85
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από free rider Προβολή μηνύματος
    ....
    Τι ωραία που θα ήταν να μπορούσε να υπάρξει μια κλήρωση για ένα κρανάκι ,
    για φαντάσου..

    Ε πες το ρε και μας έχεις πεθάνει, για ένα κράνος!
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  11. #86
    Ελαιόψυκτο Μέλος Το avatar του/της free rider
    Εγγραφή
    26/08/2004
    Μηνύματα
    2.328
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Ε πες το ρε και μας έχεις πεθάνει, για ένα κράνος!
    μπαα, δεν είναι το κράνος

    είναι το αν μπορούν να καταλάβουν την αξία του μαρκετινγκ.....!
    ο φίλος με τα φακομ την καταλαβαίνει και γι αυτό του βγάζω το καπέλο..!!!!
    και η ζωή συνεχίζεται...

  12. #87
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/11/2009
    Μηνύματα
    892
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από free rider Προβολή μηνύματος
    μπαα, δεν είναι το κράνος

    είναι το αν μπορούν να καταλάβουν την αξία του μαρκετινγκ.....!
    ο φίλος με τα φακομ την καταλαβαίνει και γι αυτό του βγάζω το καπέλο..!!!!
    o κοσμος δεν ειναι και τοσο χαζος εντελει..
    σε πολλες περιπτωσεις επιβραβευει τον καλο εμπορο
    και σε βαθος χρονου τον καταδικαζει..

  13. #88
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.209
    Συγκρίνετε ηλεκτρονικά μαγαζιά μεγαθήρια με τοπικά καταστήματα. Δεν εχει νόημα

  14. #89
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    Εμενα μπορει καποιος να μου εξηγησει γιατι σγμερα τα μαγαζα εχουν ιδιες και ισως καλυτερες τιμες στα νεα προθοντα ενω προ κρισης ηταν πιο ακριβα;
    Κανας γνωστης των αγορων;
    πουτσ@@@@@@@@@

  15. #90
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    Κανας γνωστης των αγορων;
    Γιατί έπεσε όπως λες και εσύ π@@@@@@@@τσααααα.
    Και εγώ έχω βρει τιμές ισαξιες σε ebay κτλ και μου έκανε εντύπωση. Ένα παράδειγμα, το κράνος που πήρα περισυ από εδώ, είχε ίδια τιμή με έξω.

Σελίδα 6 από 15 ΠρώτοΠρώτο 1234567891011 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πόση ώρα πρέπει να ζεσταίνεις το μηχανάκι σου τον χειμώνα;
    από Pan (dvs) στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 287
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2019, 08:06
  2. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΑΦΙΣΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ!
    από argpap στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2006, 01:49
  3. Πρέπει να πάγωσε πολύ ο κ#λος της...!
    από lampros_fazer στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 06/02/2006, 11:15
  4. Πρέπει να είναι παράνομο το να μη φοράς κράνος ?
    από micmic στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2005, 16:59
  5. Έμπνευση πρέπει να το λένε
    από adam_tsouk στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 04/02/2005, 20:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF