Σελίδα 6 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 126

Θέμα: ΨΕΥΤΟ-dainese

  1. #76
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/04/2008
    Μηνύματα
    15
    Μήπως γνωρίζει κάποιος φίλος ένα πρακτικό και σίγουρο τρόπο που να μπορεί κάποιος που δεν έχει την εμπειρία ή το κληρονομικό χάρισμα να αναγνωρίσει μία καλή απομίμηση από ένα αυθεντικό Dainese.

    Δεν κάνω αυτή την ερώτηση γιατί απορρίπτω τις απομιμήσεις αλλά για να προστατευθούμε από τις περιπτώσεις πού κάποιος προσπαθεί να μας πουλήσει απομίμηση σαν αυθεντικό.

    Αν μας αρέσει κάποια απομίμηση τουλάχιστον να την πληρώσουμε στην κανονική της τιμή και να μην μας πιάσουν κορόιδα και την αγοράσουμε στην τιμή του αυθεντικού.

    Πρέπει να υπάρχουν αρκετές περιπτώσεις που μαγαζάτορες μαζί με τα αυθεντικά Dainese έχουν και απομιμήσεις και βέβαια προσπαθούν να τις πουλήσουν σαν αυθεντικά.

    Αντίστοιχα υποψιάζομαι ότι κάποιες φορές πωλούνται απομιμήσεις σαν αυθεντικά Dainese και από αγγελίες είτε σαν ελαφρώς μεταχειρισμένα είτε με την αιτιολογία ότι έκαναν λάθος στο νούμερο κατά την αγορά τους από εδώ ή την παραγγελία τους από το εξωτερικό.

    Εκτός από Dainese γνωρίζει κανείς αν υπάρχουν απομιμήσεις και σε άλλες μάρκες.

  2. #77
    Πριν πας να παρεις, κανε μια βολτα στην αντιπροσωπια, δοκιμασε πιασε μυρισε ελεγξε.

    Δες τα σηματακια τις ραφες, πιασε καλα τα προστατευτικα, δοκιμασε τα και μετα πηγενε οπου θελεις.

    Εγω δεν πιστευω οτι δεν θα παρεις χαμπαρι τη μουφα.

    Αν δεις τοσο καλη μουφα με τα μισα λεφτα απ τα οριτζιναλ, παλι μαγκας θα εισαι.

    Αυτη ειναι η γνωμη μου.

    Τωρα αν το ρουχο ειναι τελειως σακι και ψηθεις μονος σου με κανενα σηματακι που μοιαζει και σου φανει αστερι, τι να σου πω;

    Αξιος τις τυχης σου και του μυαλου που κουβαλας.

  3. #78
    Έχετε θεοποιήσει κάποια πράγματα ρε παιδιά...
    Δεν είναι η στολή της NASA επειδή είναι Dainese ή Colori... Για όνομα...
    Μπουφανάκια είναι και 20 χρόνια τώρα η μεγαλύτερη εξέλιξη τους είναι που εφευρέθηκε η κορντούρα και το goretex..κοινώς χέστηκε η φοράδα στο αλώνι...Έκτός αν περιμένει κανείς να σωθεί από το φινίρισμα στο σηματάκι της Dainese..E ρε μυαλά που κουβαλάμε...
    V-Strom 650
    Grand Cherokee Limited 4.7
    Vespa 50S
    Aek

  4. #79
    I ride my dreambike Το avatar του/της Locksmith
    Εγγραφή
    30/01/2008
    Μηνύματα
    414
    Αρχικά δημιουργήθηκε από grdaemon
    Έχετε θεοποιήσει κάποια πράγματα ρε παιδιά...
    Δεν είναι η στολή της NASA επειδή είναι Dainese ή Colori... Για όνομα...
    Μπουφανάκια είναι και 20 χρόνια τώρα η μεγαλύτερη εξέλιξη τους είναι που εφευρέθηκε η κορντούρα και το goretex..κοινώς χέστηκε η φοράδα στο αλώνι...Έκτός αν περιμένει κανείς να σωθεί από το φινίρισμα στο σηματάκι της Dainese..E ρε μυαλά που κουβαλάμε...
    My SV1OOOS...

    SVοεκλογές 2009 - If you SVote for me, I will make your wildest dreams come true! Vote for Pedro

    >> Πωλείται άριστο YAMAHA Tenere XTZ 660 '91

  5. #80
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    γεια χαρα και παντα καλα
    Σχετικα με το θεμα νομιζω οτι σωστα ειπαν πιο πανω οτι οποιος ψαχτει λιγο με μαγαζια, ποιοτητες, τιμες και ειναι λιγο παρατηρητικος δυσκολα θα ξεγελαστει απο μαιμουδες εκτος και αν νομιζει οτι πετυχε τιποτα κουτοφραγκους και τους τρωει τις κορντουρες και τα δερματα για ενα πιατο φαι.Γενικα το θεμα μπορει να ενταχθει στο γενικοτερο κομματι τις προσοχης, της μελετης,και της ενημερωσης του καταναλωτη πριν κανει οποιαδηποτε αγορα...ανοιξτε ματια και αυτια παιδια!!
    Για οσους παλι θεωρουν οτι μπορει μια απομιμιση να αξιζει τα λεφτα της το θεμα αποκτα υψηλο βαθμο δυσκολιας και η υποκειμενικοτητα παιζει τον πρωτο ρολο...παντως εγω προσωπικα δεν θα ρισκαριζα σε μια φτηνοτερη λυση (ακομα και αν δεν ειναι απομιμιση)σε βαρος της ασφαλειας μου. Στο κατω-κατω προτιμω να παρω ενα φτηνοτερο σωβρακοπαντελονοπουκαμισοκαλτσομπλουζακι παρα φτηνο κρανος η μπουφαν μηχανης ή λαστιχα μηχανης κτλ...
    Τελος θα συμφωνησω εν μερη με τον προλαλισαντα οτι δεν ειναι η μαρκα του μπουφαν που θα μας σωσει αλλα σιγουρα παιζει και αυτη το ρολο της.Τα ποιο ακριβα ρουχα δεν ειναι ακριβοτερα επειδη προσφαιρουν μεγαλυτερη ασφαλεια λογω υλικων μονο...η εμφανιση, η ποιοτητα, η αντοχη στο χρονο, η ανεση, η πρακτικοτητα πληρωνονται εξισου.
    Υπαρχει λοιπον και το θεμα γουστου που επιρεαζει τις αγορες μας
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  6. #81
    Αρχικά δημιουργήθηκε από grdaemon
    Έχετε θεοποιήσει κάποια πράγματα ρε παιδιά...
    Δεν είναι η στολή της NASA επειδή είναι Dainese ή Colori... Για όνομα...
    Μπουφανάκια είναι και 20 χρόνια τώρα η μεγαλύτερη εξέλιξη τους είναι που εφευρέθηκε η κορντούρα και το goretex..κοινώς χέστηκε η φοράδα στο αλώνι...Έκτός αν περιμένει κανείς να σωθεί από το φινίρισμα στο σηματάκι της Dainese..E ρε μυαλά που κουβαλάμε...
    Κατσε ρε φιλαρακι... ασφαλως και δεν ειναι στολη της NASA η dainese κτλ, αλλα μην τα ισοπεδωσουμε και ολα

    Δεν νομιζω οτι ποιοτικα ειναι ολα τα ιδια... σε κανενα ειδος δεν συμβαινει αυτο και ΣΥΝΗΘΩΣ οτι πληρωσεις παιρνεις

    ... δηλαδη η cordura και το goretex ειναι λιγο ... δεν καταλαβα!
    money cant buy me love !!!

  7. #82
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    αυτο ειναι dainese -look alike?
    γιατι το σημα φερνει αλλα δεν εχει πουθενα εταιρεια η ξεκαθαρο εμβλημα santa cruz titanium ελεγε στην περιγραφη


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	344_santa-cruz2.jpg 
Προβολές:	728 
Μέγεθος:	28,1 KB 
ID:	152223
    Accipere quam facere praestat injuriam

  8. #83
    Ήρεμα...
    δεν προσπαθώ να ισοπεδώσω τίποτα..
    Αν διάβαζες όλα όσα έχω γράψει εδώ μέσα θα καταλάβαινες ότι δεν είμαι ενάντια στις εταιρίες αυτές,
    απλά ..
    α) Εν έτει 2009 αγοράζεις πλέον βιοκυκλώματα με κόστος μερικές δεκάδες ευρώ..οπότε η κορντούρα είναι ...ναι καλά ακούς ...ένα τίποτα με το Τ κεφαλαίο.
    β) Καμία από τις προαναφερθείσες εταιρίες δεν είναι Φερράρι και σίγουρα μικρότερες τους δεν είναι φιατάκια (συγκριτικά μιλώντας πάντα).
    γ) 400+ ευρά είναι πάρα πολλά λεφτά και πρέπει να καταδικάζουμε τέτοιες πολιτικές κόστους αν θέλουμε να τους δούμε να προσπαθούν περισσότερο- Στην τελική τα ίδια χαμιλόμισθα παιδάκια στην Κίνα εργάζονται τόσο για τσιπ που θα χρησιμοποιηθούν σε διαστημόπλοια όσο και για να ράψουν τα περίφημα κατά τα άλλα Δαινεζε και κολόρι.
    V-Strom 650
    Grand Cherokee Limited 4.7
    Vespa 50S
    Aek

  9. #84
    εγω προσωπικα εχω clover cordura αγορασμενο πριν 4 χρονια!!
    σκυλι μαυρο!!!
    απειρα πλυσιματα, δεν εχει κανει το παραμικρο!
    το φερμουαρ σαν καινουργιο δουλευει κ.λ.π.
    την εποχη των γιορτων εκανα μια ερευνα αγορας.
    σε μερικα καταστηματα (μεγαλα ονοματα) οι ιδιοκτητες εκραζαν την dainese γιατι τα τελευταια 2 χρονια η ποιοτητα της ειναι σκατα και χειροτερευει...
    και εγω αυτο παρατηρω και απο φιλους μου που εχουν την ιδια γνωμη με μενα!
    ολοι κοιτανε το κερδος αλλα πιστευω οτι η dainese το εχει παρακανει!!!
    σε σχεση παντα με αυτα που εφτιαχνε!

  10. #85
    Αρχικά δημιουργήθηκε από grdaemon
    Έχεις δίκιο φίλε μου...
    Δυστυχώς πολλοί άνθρωποι είναι "περίεργοι" στο θέμα μάρκας!
    Η Dainese αδιαμφισβήτητα είναι η πιο ακριβή εταιρία και ο λόγος είναι προφανής,
    βασίζεται στο όνομα που έχει...
    Όμως εδώ που έχουμε φτάσει όλες οι γνωστές εταιρίες έχουν απειροελάχιστες διαφορές!

    Για παράδειγμα το κορυφαίο Jacket της Dainese έχει 550Ε και της Alpinestars έχει 389Ε!
    Μιλάω για street jacket και οι τιμές είναι απο το motocard, σαν παράδειγμα!

  11. #86
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stefi21
    Έχεις δίκιο φίλε μου...
    Δυστυχώς πολλοί άνθρωποι είναι "περίεργοι" στο θέμα μάρκας!
    Η Dainese αδιαμφισβήτητα είναι η πιο ακριβή εταιρία και ο λόγος είναι προφανής,
    βασίζεται στο όνομα που έχει...
    Nα είστε καλά ρε παιδιά.Είχα αρχίσει να αισθάνομαι εξωγήινος και να ντρέπομαι που στα 37 μου δαγκώνομαι (γιατί έχουν οι φίλες μου κι εγώ δεν έχω) που δεν εχω την άνεση να αγοράσω ένα χωρίς να στερηθώ..κι ας μου κάνει την δουλειά μου ένα άλλο κατα πολύ φτηνότερο..
    V-Strom 650
    Grand Cherokee Limited 4.7
    Vespa 50S
    Aek

  12. #87
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
    αυτο ειναι dainese -look alike?
    γιατι το σημα φερνει αλλα δεν εχει πουθενα εταιρεια η ξεκαθαρο εμβλημα santa cruz titanium ελεγε στην περιγραφη

    file mou auto einai apo to magazi "toofast" stin alimou pou bgazei dikes tou apomimiseis tis dainese kai exei merika dainese stock.auto einai to simataki ton apomimiseon.piga mia bolta apo ekei to proigoumeno sabbato.kaloutsika einai.den pira kati alla mpori na paro sto mellon.de tha koliso sti marka .....

  13. #88
    1) Όταν πληρώνεις 500 ευρά για ένα Dainese, τα 200 πηγαίνουν στην εταιρεία, τα 150 στο μαγαζί και τα άλλα 150 στο V.Rossi , τους άλλους οδηγούς, τα περιοδικά και τα κανάλια που διαφημίζουν τη φίρμα.

    2) Ας μην παραμυθιαζόμαστε: Η προστασία που προσφέρει ένα μπουφάν κατά την πτώση είναι πολύ μικρή και το ποιο μπουφάν θα σε προστατεύσει περισσότερο ,εξαρτάται από το χτύπημα.

    3) Η προστασία ενός κράνους , ενός μπουφάν, η ενός καλλυντικού δεν μπορεί να διαπιστωθεί με κανέναν τρόπο, οπότε τα περί προσφοράς-ζήτησης που ξέραμε δεν ισχύουν, γιατί οι καταναλωτές έχουν την ψευδαίσθηση ότι : Ο,ΤΙ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΠΕΡΝΕΙΣ, με αποτέλεσμα μια ιδιότυπη αισχροκέρδια.

    ...και όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.

  14. #89
    Εισπνοή.... εκπνοή....
    Εγγραφή
    09/06/2008
    Μηνύματα
    517
    άσχετο με το original θέμα αλλά....
    εδώ βλέπεις μεροκαματιάριδες με 600-700 ευρο μισθό να αγοράζουν R1. στο μπουφάν των 500+ ευρό θα κολλήσουν? ας είναι καλά οι γονείς και οι τράπεζες.

    το μπουφάν είναι ασφάλεια. οι πιο πολλοί όμως το πέρνουν για τη μόστρα. σαν μερικούς μερικούς streetάκιδες που μου φοράνε το Dainese... το χαμηλό παπουτσάκι (αστράγαλος έξω) και άκρανοι. Για τη μόστρα γίνονται όλα.

    H Colori πάντως κακά τα ψέματα βγάζει αξιοπρεπέστατα μπουφανάκια με 250-300 ευρό. εγώ πήρα μπουφανάκι μισό δέρμα μισό κορντούτα και προσατευτικά σε αγκώνες-όμους-πλάτη με 300 έουρος και δε μασάει τίποτα.

  15. #90
    Εισπνοή.... εκπνοή....
    Εγγραφή
    09/06/2008
    Μηνύματα
    517
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikonian

    2) Ας μην παραμυθιαζόμαστε: Η προστασία που προσφέρει ένα μπουφάν κατά την πτώση είναι πολύ μικρή και το ποιο μπουφάν θα σε προστατεύσει περισσότερο ,εξαρτάται από το χτύπημα.
    ...και όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.
    μεγάλη αλήθεια! φιλαράκι που τον πήρε μαζί του ένας λακαμάς και φόραγε μπουφάν που μόνο μηχανή του καφέ δεν είχε πάνω έσπασε την κλείδα του. ένα άλλο παλικάρι έπεσε εθνική με πλήρη εξάρτηση και το χέρι του έγινε κομμάτια. είναι να μη σου τύχει άμα πέσεις.

Σελίδα 6 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Κανα Dainese Παντελονι?
    από iliaskorn στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2005, 21:13
  2. Μπουφαν Dainese
    από TNASTOS στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 17/05/2005, 13:54
  3. Γνησιο Dainese...
    από GyPsy στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2005, 13:26
  4. Dainese D-Axial 44 Μποτες
    από anco στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2005, 18:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF