Σελίδα 6 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 126

Θέμα: Versys 650 and Valves

  1. #76
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.091
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από asxetost Προβολή μηνύματος
    Γι'αυτό είχα ρωτήσει και πριν αν μπορεί να γίνει κάποιος έλεγχος ώστε να γνωρίζω αν χρειάζεται να γίνει αυτή η διαδικασία ή αν είναι κάτι που πρέπει να γίνει εξ'ορισμού.
    Ευχαριστώ πολύ!
    Θα πάρω τη γιαγιά μου να το ξεματιάσει μπας και σωθούμε
    Ο έλεγχος θα γίνει γενικώς,και εάν το μοντέλο σου είναι σ αυτά που χάλαγαν θα σου πει τι να κάνεις.Η Καβασάκι σιωπηρώς το διόρθωσε στα επόμενα μοντέλα,και απ' αυτά το αντέγραψε και η Cf Moto.Απ τα διορθωμένα.Πηγαινε το μηχανάκι σου για γενικό έλεγχο πριν το πάρεις ούτως η άλλως.Δεν θα χάσεις,και δεν θα πληρώσεις.

  2. #77
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.091
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Δεν είσαι καθόλου σαφής, μιλάς γενικά για κάτι ειδικό χωρίς να λες τίποτα.
    Είσαι υποχρεωμένος να αποδείξεις αυτά που λες αλλιώς λες ψέματα δημιουργωντας ψεύτικες εντυπωσεις.

    Ο κινητήρας τρέχει αγώνες με αυτές τις βαλβίδες -αυλους κ.λπ. δεν έχει χτυπήσει σε κανέναν που είχε διορθώσει τα καυσιμα
    Η αντιπροσωπεία στην Τζακάρτα άλλαξε μια φορά τις βαλβίδες εξαγωγής με τις ίδιες καινούριες σε πελάτες της γιατί τους είχε δώσει οκ για aftermarket εξάτμιση.
    Όλα τα μοντέλα χρησιμοποιούν τις ίδιες βαλβίδες και τα μοντέλα που αγόρασαν την πατέντα όπως η morini η ct κ.λπ.

    Η λύση που δόθηκε από την kawasaki είναι μικρότερα σώματα ψεκασμού και διαφορετικοί χάρτες καυσίμου.

    Καταλαβαίνω ένα μένος για την αντιπροσωπεία, γνωρίζουμε τι ήταν.
    Αυτό που λες για σφάλμα όμως δεν επαληθεύεται πουθενά 18 χρόνια τώρα. Isle of man, εννιαια, βελτιωτες, τίποτα.
    Βαλβίδες αλλάζουν όσοι χρησιμοποιούν πάνω από 40mm ψεκασμούς και χρειάζεται να μεγαλώσουν οι βαλβίδες.
    Το cf που χρησιμοποιεί 3mm κοντύτερος μπιελες και γίνεται 700cc έχει τις ίδιες.
    Δεν έχω κανένα μένος για την Καβασάκι,άλλωστε είχα το Εr-5 πολλά χρόνια,και έχω αναφέρει στο φόρουμ την εμπειρία μου.Ομως τα γεγονότα είναι γνωστά.Και δεν αλλάζουν.

  3. #78
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.181
    Λες ψέματα, η εμπειρία που λες ότι έχεις είναι άχρηστη και εκθέτεις τον Κονίδη .
    Στο λέω απλά, στοιχεία ή παραμυθιαζεις κόσμο.

  4. #79
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.907
    where was Gondor when the Westfold fell?

  5. #80
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    350
    Μου φαίνεται στο κοπιτιπιτα θα έρθω δικάβαλο με του αδερφού που είναι ευρωπαϊκό μέλος-ονόματα δε λέμε. Τα γιαπωνέζικα είναι πηγές διαπληκτισμών.

  6. #81
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.091
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Λες ψέματα, η εμπειρία που λες ότι έχεις είναι άχρηστη και εκθέτεις τον Κονίδη .
    Στο λέω απλά, στοιχεία ή παραμυθιαζεις κόσμο.
    Είμαι πράκτορας της voge που αντιγράφει Χόντα,και όχι τα χρεπια της Καβασάκι ,για αυτό.

  7. #82
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.736
    Εγω το ποσοστο θα ηθελα να δω πως βγηκε το 10%...
    Μiλαμε για πολυ inside info.

    Οσο για τους κινεζους και τα ''ιδια μοτερ'' οπως ειπε ενας απο την Kawasaki ναι ιδιο σε νουμερα μονο.
    Τα υπολοιπα ειναι δικα τους...υλικα, κατασκευη κλπ κλπ.
    Αλλα οπως ειπαμε...παρτε τα κινεζικα που ειναι ιδια μην ειστε ''χαζοι'' και πληρωνετε Honda/Kawasaki.

    Χαλλοου...
    Ride(s) the wind of change...

  8. #83
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.907
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Εγω το ποσοστο θα ηθελα να δω πως βγηκε το 10%...
    Μiλαμε για πολυ inside info.

    Οσο για τους κινεζους και τα ''ιδια μοτερ'' οπως ειπε ενας απο την Kawasaki ναι ιδιο σε νουμερα μονο.
    Τα υπολοιπα ειναι δικα τους...υλικα, κατασκευη κλπ κλπ.
    Αλλα οπως ειπαμε...παρτε τα κινεζικα που ειναι ιδια μην ειστε ''χαζοι'' και πληρωνετε Honda/Kawasaki.

    Χαλλοου...
    Εν τω μεταξύ αν ήταν 10 % ή έστω πάνω από 1% μιλάμε για πιθανά πολλές χιλιάδες μοτό με το ίδιο θέμα. Θα είχαν κάνει ομαδικές αγωγές και από τον Άρη για κάτι τέτοιο και η Kawasaki θα πήγαινε για μεροκάματο τα Σαββατοκύριακα στην Κίνα για να ξεχρεώσει .
    Αλλά εγώ πιστεύω τον Παναβούρη. Είναι πάντα αξιόπιστος ότι θα με διασκεδάσει.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  9. #84
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.736
    Αλλο να πεις οτι ρε παιδι μου μην βαζεις εξατμιση και δεν φτιαχνεις το μειγμα.
    Θα φτωχυνει πολυ και θα τα κανεις μουτι μεσα ολα...
    Και αλλο οτι ηταν κατασκευαστικο λαθος και σε 1 περιπτωση καποια αντιπροσωπεια στον κοσμο αλλαξε ολο το μοτερ.
    Κατι που εχει συμβει σε παρα πολλες μοτο/μοντελα ανα τον κοσμο και ανεξαρτητως ονοματος κατασκευαστη.

    Αλλα ειπαμε 10%...
    Και παιρνουμε και αλλους στον λαιμο μας.
    Ride(s) the wind of change...

  10. #85
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.907
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Αλλο να πεις οτι ρε παιδι μου μην βαζεις εξατμιση και δεν φτιαχνεις το μειγμα.
    Θα φτωχυνει πολυ και θα τα κανεις μουτι μεσα ολα...
    Και αλλο οτι ηταν κατασκευαστικο λαθος και σε 1 περιπτωση καποια αντιπροσωπεια στον κοσμο αλλαξε ολο το μοτερ.
    Κατι που εχει συμβει σε παρα πολλες μοτο/μοντελα ανα τον κοσμο και ανεξαρτητως ονοματος κατασκευαστη.

    Αλλα ειπαμε 10%...
    Και παιρνουμε και αλλους στον λαιμο μας.
    Εντο με ταξί , κάποια GEN-1 Versys είχαν όντως θεματάκι με την μονάδα ABS στο πίσω φρένο με αστεία επιδιόρθωση αλλά δεν έχω μετρήσει ακόμα το ποσοστό τους. Χονδρικά θα πω ένα ελαφρύ 35 % και βγάλε με ψεύτη.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  11. #86
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    350
    Εγώ πάντως την ακύρωσα τη μοτο και παράγγειλα κινέζικο πατίνι ηλεκτρικό 5bhp τροχό και ηρέμησα!

  12. #87
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.237
    Η ιστορία του Panavour σχετικά με τη βλάβη σε Έλληνα σύντροχο είναι αληθινή και είναι αυτή.

  13. #88
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.907
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Η ιστορία του Panavour σχετικά με τη βλάβη σε Έλληνα σύντροχο είναι αληθινή και είναι αυτή.
    Προσωπικά την είχα διαβάσει πριν γίνω μέλος εδώ και πριν καν αγοράσω την πρώτη μηχανή.
    Δεν λέει κανείς ότι δεν ισχύει . Τουλάχιστον όχι εγώ.
    Αλλά 10% βλάβη στα τόσα εκατοντάδες χιλιάδες μοντέλα που φοράνε αυτό το κινητήρα με παραγωγή σχεδόν 10ετία? Δεν είναι αν όχι ψέμα, ακραία υπερβολή?
    where was Gondor when the Westfold fell?

  14. #89
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.091
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Εγω το ποσοστο θα ηθελα να δω πως βγηκε το 10%...
    Μiλαμε για πολυ inside info.

    Οσο για τους κινεζους και τα ''ιδια μοτερ'' οπως ειπε ενας απο την Kawasaki ναι ιδιο σε νουμερα μονο.
    Τα υπολοιπα ειναι δικα τους...υλικα, κατασκευη κλπ κλπ.
    Αλλα οπως ειπαμε...παρτε τα κινεζικα που ειναι ιδια μην ειστε ''χαζοι'' και πληρωνετε Honda/Kawasaki.

    Χαλλοου...
    Είπα κάτω από 10%,και όχι 10%,επίσης μίλησα για αντιγραφή που εννοείται στην σχεδίαση,και μίλησα για αντιγραφή του σιωπηρώς διορθωμενου μεταγενέστερου μοντέλου.

    Welcome.

  15. #90
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Εν τω μεταξύ αν ήταν 10 % ή έστω πάνω από 1% μιλάμε για πιθανά πολλές χιλιάδες μοτό με το ίδιο θέμα. Θα είχαν κάνει ομαδικές αγωγές και από τον Άρη για κάτι τέτοιο και η Kawasaki θα πήγαινε για μεροκάματο τα Σαββατοκύριακα στην Κίνα για να ξεχρεώσει .
    Αλλά εγώ πιστεύω τον Παναβούρη. Είναι πάντα αξιόπιστος ότι θα με διασκεδάσει.

    Μην είναι πολύ πάνω από 10% να λες!!!!

    Όσο για τις ομαδικές αγωγές, οι κάτοχοι Yamaha R1 από 2004 εώς 2008 και Fazer 1000 ακόμα κλαίμε που ΌΛΑ ανεξαιρέτως κάπου κάπως κάποτε μας άφησαν από βολάν (με τους μαγνήτες μάλιστα να μπαίνουν και μέσα στο μοτέρ). Προσπάθησαν να κινηθούν χιλιάδες από όλον τον κόσμο χωρίς αποτέλεσμα και χωρίς η Yamaha να αναγνωρίσει ποτέ το πρόβλημα και να προβεί σε ανάκληση. Αντί αυτού, έβγαλαν νέο βολαν με διαφορετική σχεδίαση, παραδεχόμενοι ουσιαστικά το λάθος τους στο εργοστασιακό βολάν, το οποίο φυσικά έπρεπε να το πληρώσεις για να το βάλεις με κόστος κανά 500αρικο.

    Με πολύ λίγα λόγια, ψάχνουν ακόμα να βρουν αλοιφή για τα @@ τους που κάηκαν από το κλάσιμο που τους έριξαν όλοι οι κάτοχοι παγκοσμιως!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

Σελίδα 6 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. V-strom 650 ή Versys 650 ?
    από tbaris στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2007, 13:25
  2. test ride VERSYS 650
    από kalant στο forum Kawasaki Versys
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 27/02/2007, 12:26
  3. Versys 650 test ride
    από idi στο forum Kawasaki Versys
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 25/02/2007, 17:42
  4. VERSYS 650 Test Video
    από kalant στο forum Kawasaki Versys
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 09/12/2006, 12:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF