Σελίδα 6 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 93

Θέμα: Yamaha CP3 900 3rd Gen Tuning

  1. #76
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Για να περνάει κτεο πρέπει να είναι πιστοποιημένη για χρήση στο δρόμο.
    Η οποία πιστοποίηση υπάρχει στο site των κατασκευαστών και μπορείτε να την εκτυπώσετε για να την έχετε στο ΚΤΕΟ.
    ΠΧ https://d1sfhav1wboke3.cloudfront.ne...e3f378a260.pdf
    Stefane οχι αυτη δεν εχει πιστοποιηση για χρηση στον δρομο
    https://www.akrapovic.com/en/moto/pr...39&yearId=5251
    Racing Line
    For perfect performance, throttle response and durability, ECU remapping is recommended.
    Racing Line system can't be mounted if motorcycle's central stand is used.
    THIS PRODUCT DOES NOT MEET EMISSION COMPLIANCE REQUIREMENTS FOR STREET OR HIGHWAY USE.

    Εχουμε και λεμε περασε στο ΚΤΕΟ με την απο πανω εξατμιση με την ταπα της και τον εργοστασιακο χαρτη Β με 93 db στις 5000rpm και 0,66 CO(%)
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  2. #77
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    982
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dankannn Προβολή μηνύματος
    Φιλε μου δεν λεω ψεματα , τι να σου πω , μαλιστα ο φιλος ειναι και λιγο μπουφος νεοπας, δεν ειναι οτι το πηγε καπου συγκεκριμενα για ΚΤΕΟ.
    Απλα του εβαλα την ταπα και το αφησε στο μαμα προγραμμα σαν χαρτογραφιση , το πειραγμενο το εχει βαλει στο Α , και περασε κανονικα.Του ζητησα το ΚΤΕΟ να μου το στειλει να δουμε τι τιμες εβγαλε.
    Χωρις ΤΑΠΑ ομως κανει πολυ φασαρια.
    Όχι βρε , τι ψέματα, βλέπω τι γίνεται στα ΚΤΕΟ

    Μου έκανε εντύπωση (κακώς ) ότι σε εξάτμιση που ξεκάθαρα γράφει η εταιρία ότι είναι μόνο για χρήση σε πίστα ουσιαστικά, περνάει ΚΤΕΟ κανονικά, με καυσαναλυση

    Χρήσιμο πάντως το περιστατικό που ανέφερες

  3. #78
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/09/2023
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parking Προβολή μηνύματος
    Άλλοι τρώνε χρόνια σε προγράμματα και δυναμόμετρα για να βγάλουν ένα καλύτερο χρόνο κι άλλοι θέλουν να κάνουν βρουμ βρουμ
    ΚΤΕΟ δεν περνάτε γιατί αυτές οι εξατμίσεις είναι για πίστα και δεν κάνουν για καθημερινή χρήση όχι μόνο γιατί κάνουν θόρυβο
    Όπως και να χει, να σας το πω ευγενικά, αυτά που γράφετε εδώ είναι για γέλια ή για κλάμα, δεν ξέρω
    Αλλοι ευχαριστιουνται κανοντας καλυτερους χρονους και αλλοι ευχαριστιουνται κανοντας βρουμ βρουμ. Δεν καταλαβαινω γιατι ειναι κακο αυτο. Εμενα μαρεσει να κανω βρουμ βρουμ μιας και δεν τρεχω στο moto gp

  4. #79
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.851
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dankannn Προβολή μηνύματος
    Stefane οχι αυτη δεν εχει πιστοποιηση για χρηση στον δρομο
    https://www.akrapovic.com/en/moto/pr...39&yearId=5251
    Racing Line
    For perfect performance, throttle response and durability, ECU remapping is recommended.
    Racing Line system can't be mounted if motorcycle's central stand is used.
    THIS PRODUCT DOES NOT MEET EMISSION COMPLIANCE REQUIREMENTS FOR STREET OR HIGHWAY USE.

    Εχουμε και λεμε περασε στο ΚΤΕΟ με την απο πανω εξατμιση με την ταπα της και τον εργοστασιακο χαρτη Β με 93 db στις 5000rpm και 0,66 CO(%)
    Οκ δεν είναι περίεργο στην Ελλάδα, και το κτεο δεν είναι και κανα πρόβλημα, μια φορά στα 2 χρόνια βάζεις τη μαμά και περνάς.
    Το θέμα είναι να είναι ο ήχος σε ανθρώπινα επίπεδα πρώτα για την ακοή του αναβάτη και μετά για την αστυνομία.

  5. #80
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    835
    Γενικα οτιδηποτε περα απο τη μαμα εξατμιση και οριακα την akrapovic με το καταλυτη ,κανει υπερβολικο θορυβο. Δηλαδη ενοχλει και τον αναβατη φαση.
    Εγω εβαλα μια dominator γιατι δε φανταστηκα οτι θα ειχα τοσο θορυβο. Με το σιγαστηρα οκ παλευεται και δεν ενοχλει και παρα πολυ.
    Αλλα ηθελα να τον βγαλω γιατι εκοβε καπου 5 ιππους (ναι προφανως δε καταλαβαινεις τη διαφορα αλλα εφοσον το ειχα ρυθμισει ,ηθελα να τους εχω) και εψαξα να βρω κανα τροπο ωστε να μειωθει ο θορυβος με βγαλμενο σιγαστηρα. Εβαλα σε εξατμισα μεσαιο καζανακι (που το εφτιαξε καλο) αλλα εκανα μια τρυπα στο νερο.
    Αν το ηξερα, ειλικρινα εξαρχης η δε θα αλλαζα εξατμιση η θα το αφηνα εστω με το σιγαστηρα. Τσαμπα και τα λεφτα που δωσα για τη μοντα δηλαδη.

  6. #81
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/09/2023
    Μηνύματα
    10
    Dant3 ξερεις αν αυτη εχει καταλυτη? Απο οσο ειδα στο site της δεν λεει κατι. https://www.akrapovic.com/en/moto/pr...39&yearId=7065

  7. #82
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    982
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dant3 Προβολή μηνύματος
    Γενικα οτιδηποτε περα απο τη μαμα εξατμιση και οριακα την akrapovic με το καταλυτη ,κανει υπερβολικο θορυβο. Δηλαδη ενοχλει και τον αναβατη φαση.
    Εγω εβαλα μια dominator γιατι δε φανταστηκα οτι θα ειχα τοσο θορυβο. Με το σιγαστηρα οκ παλευεται και δεν ενοχλει και παρα πολυ.
    Αλλα ηθελα να τον βγαλω γιατι εκοβε καπου 5 ιππους (ναι προφανως δε καταλαβαινεις τη διαφορα αλλα εφοσον το ειχα ρυθμισει ,ηθελα να τους εχω) και εψαξα να βρω κανα τροπο ωστε να μειωθει ο θορυβος με βγαλμενο σιγαστηρα. Εβαλα σε εξατμισα μεσαιο καζανακι (που το εφτιαξε καλο) αλλα εκανα μια τρυπα στο νερο.
    Αν το ηξερα, ειλικρινα εξαρχης η δε θα αλλαζα εξατμιση η θα το αφηνα εστω με το σιγαστηρα. Τσαμπα και τα λεφτα που δωσα για τη μοντα δηλαδη.
    οι Dominator είναι γνωστές για τον έντονο ήχο που παράγουν, ευτυχώς σε μερικά νεότερα μοντέλα η εταιρία έχει λανσάρει πιο δυνατούς "πνίχτες"
    (λέγε με db killer) που κόβουν παραπάνω db.

    Θεωρητικά, υπάρχουν διάφοροι universal db killer για αγορά (έχω δει και στο amazon) που λαμβάνουν υπόψη τη διατομή της εξάτμισης αλλά δεν έχω ιδέα αν μπορεί να ταιριάξει κάτι ως retrofit.

  8. #83
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    835
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kotsos Προβολή μηνύματος
    Dant3 ξερεις αν αυτη εχει καταλυτη? Απο οσο ειδα στο site της δεν λεει κατι. https://www.akrapovic.com/en/moto/pr...39&yearId=7065
    Οχι δεν εχει.Η αλλη που εβαλα παραπισω εχει. Και ειναι και μια Leovince που εχει παλι.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THRESH Προβολή μηνύματος
    οι Dominator είναι γνωστές για τον έντονο ήχο που παράγουν, ευτυχώς σε μερικά νεότερα μοντέλα η εταιρία έχει λανσάρει πιο δυνατούς "πνίχτες"
    (λέγε με db killer) που κόβουν παραπάνω db.

    Θεωρητικά, υπάρχουν διάφοροι universal db killer για αγορά (έχω δει και στο amazon) που λαμβάνουν υπόψη τη διατομή της εξάτμισης αλλά δεν έχω ιδέα αν μπορεί να ταιριάξει κάτι ως retrofit.
    Ολες οι αφτερ κανουν στο 09 πολυ βαβουρα. Μικρη διαδρομη σωληνων, κοντα τελικα για να χωρανε κατω απο το μοτερ. Δε τον γλιτωνεις το θορυβο , περα απο 1-2 εξαιρεσεις που ανεφερα. Ναι με σιγαστηρα γινεται δουλεια. Αλλα αν θες να παρεις τη μεγιστη αποδοση απο το ΦΠΕ ,τοτε την υπερβολικη βαβουρα δε τη γλιτωνεις.

  9. #84
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.478
    Εγώ έχω (είχα οκ ) Dominator σε TDM 850 και περνούσα ΚΤΕΟ κανονικά με τους σιγαστήρες μέσα ,όντως είναι φασαριόζικες βέβαια είδα έβγαλαν καινούργια σχέδια .
    Την τελευταία φορά που ρώτησα τον υπάλληλο που έκανε τους ελέγχους μου είπε πως κανονικά δεν περνάει το όχημα αλλά οκ δεν ασχολούμαστε και πολύ με αυτό .
    when life gets complicated... i ride.

  10. #85
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    982
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dant3 Προβολή μηνύματος
    Οχι δεν εχει.Η αλλη που εβαλα παραπισω εχει. Και ειναι και μια Leovince που εχει παλι.


    Ολες οι αφτερ κανουν στο 09 πολυ βαβουρα. Μικρη διαδρομη σωληνων, κοντα τελικα για να χωρανε κατω απο το μοτερ. Δε τον γλιτωνεις το θορυβο , περα απο 1-2 εξαιρεσεις που ανεφερα. Ναι με σιγαστηρα γινεται δουλεια. Αλλα αν θες να παρεις τη μεγιστη αποδοση απο το ΦΠΕ ,τοτε την υπερβολικη βαβουρα δε τη γλιτωνεις.
    για ποιο επακριβώς ΜΤ-09 μιλάμε ?

    Το τελευταίο , αν είδα καλά τις Akrapovic που αναφέρθηκαν, όλες στο πλάι βγαίνουν.

    Προσωπικά, δεν θα έδινα βαρύτητα στην απόδοση απο την εξάτμιση , εκτός αν έμπαινα πίστα και όπως πολύ σωστά ανέφερες, κυνηγάς και τον τελευταίο ίππο.

    Πρόγραμμα - φίλτρο - εξάτμιση και ελάφρυνση, μια ισορροπία στο λόγο αναλογίας κιλών / ίππο.

  11. #86
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.176
    Τα περισσότερα db killer ταιριάζουν, υπάρχουν και τελείως κλειστά για να φτιάξεις δικά σου.
    Υπάρχουν και αντίστοιχα insert καταλύτη που μπαίνουν στην μεριά του σωλήνα πριν το τελικό.

    Για κάποιον που θέλει να περιορίσει τον θόρυβο και να βελτιώσει τον ήχο, καλό είναι να δοκιμάσει το dbkiller στην μεριά
    του σωλήνα πριν το τελικό.
    Έχω δει βαλμένο στον σωλήνα προς τον κινητήρα όταν το τελικό δεν έχει μεγάλο φάρδος ή προς το τελικό όταν επιτρέπει
    αντήχηση και ήταν σημαντικά καλύτερος ο ήχος.

    Mια γενική αρχή που βοηθά είναι: οταν το dbkiller έχει είσοδο (ή ανάποδα έξοδο) στην ροή των καυσαερίων
    μπορεί και βγάζει περισσότερο "θόρυβο" ή "βρωμιά".
    Όταν είναι φραγμένο στην ροή και έχει τρύπες κάθετα σε αυτήν πιο μέσα, συνήθως καθαρίζει τον ήχο και προβάλει τις χαμηλές συχνότητες.

    Υπό φυσιολογικές συνθήκες το dbkiller περιορίζει λίγο την απόδοση σε ψηλές στροφές. Δεν είναι κάτι που απασχολεί καθημερινούς αναβάτες.
    Κάτι άλλο είναι όταν σε μοτό με την εξάτμιση χαμηλά στην μέση, αφαιρούμε το καζανάκι, πρέπει να υπολογίσουμε το μήκος της διαδρομής που είχαν τα καυσαέρια
    μέσα σε αυτό για να σχεδιάσουμε το συνολικό μήκος της εξάτμισης χωρίς να δυσκολεύουμε την λειτουργία στις χαμηλές.

    Τα σετ από λαιμούς που δείχνουν σχεδόν ίδια σε μήκος με τα εργοστασιακά συν ένα μακρύ τελικό, έχουν σαν στόχο και την θέση του τελικού
    με αποτέλεσμα να κάνουν μικρούς συμβιβασμούς σε χαμηλές στροφές ή να το διορθώνουν με γέφυρα ή σημεία που οι σωλήνες γίνονται φαρδύτεροι.

    για παράδειγμα: η διαδρομή εσωτερικά στο καζανάκι των er6 - versys αν θυμάμαι καλά είναι 75cm. αν στην θέση του βάλω ένα τελικό 42cm
    θα χρειαστώ μια γέφυρα κοντά στα 33cm απόσταση από τις κεφαλές. Η θέση της γέφυρας δεν βγαίνει από το άθροισμα του μήκους
    αλλά από τις μοίρες (τον χρόνο δλδ) που είναι ταυτόχρονα ανοικτές οι βαλβίδες.

    Αν βάλω το ίδιο μήκος θα φροντίσω να έχω γέφυρα ή το 2σε1 στο σημείο που μπορούν να εκτονώσουν από το εργοστάσιο, το μήκος που είχα μέχρι το
    καζανάκι δηλαδή και θα φαρδύνω τους σωλήνες έτσι ώστε στα 33cm από τις κεφαλές να έχω μεγαλύτερη διάμετρο από αυτές.

    Πόσο μεγαλύτερη διάμετρος θα επιτρέψει την αρνητική πίεση που χρειάζομαι; εδώ δεν έχω ιδέα
    Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να δω τι εφαρμόζει το εργοστάσιο και οι καλοί βελτιωτές.
    Το εργοστάσιο για Φ32 στις κεφαλές βάζει Φ15 γέφυρα. Κάτι λιγότερο από το μισό.
    Η arrow για Φ33 βάζει σχεδόν Φ17 στο ίδιο σημείο στα σετ με γέφυρα ενώ αυξομειώνει στο ίδιο σημείο από Φ33 σε Φ45 σε
    race εφαρμογές χωρίς γέφυρα.

    Kawa: 32+15=47
    Αrrow 33+17= 50
    race κωνικά: 45-33=12

    προφανώς είναι ότι πιο πρόχειρο, είναι όμως μια σύγκριση μεγεθών συστημάτων που ξέρουμε ότι λειτουργούν καλά
    και πολύ πιθανά μας δίνει ένα μπούσουλα.
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 07/10/2023 στις 13:22.

  12. #87
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    835
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THRESH Προβολή μηνύματος
    για ποιο επακριβώς ΜΤ-09 μιλάμε ?

    Το τελευταίο , αν είδα καλά τις Akrapovic που αναφέρθηκαν, όλες στο πλάι βγαίνουν.

    Προσωπικά, δεν θα έδινα βαρύτητα στην απόδοση απο την εξάτμιση , εκτός αν έμπαινα πίστα και όπως πολύ σωστά ανέφερες, κυνηγάς και τον τελευταίο ίππο.

    Πρόγραμμα - φίλτρο - εξάτμιση και ελάφρυνση, μια ισορροπία στο λόγο αναλογίας κιλών / ίππο.
    Για 3η γενια μιλαω, το του θεματος.
    Προσωπικα μου φαινονται χαλια στο συγκεκριμενο οι εξατμισεις στο πλαι.
    Προσπαθησα να βρω τη πιο ησυχη που να μπαινει απο κατω. Ε ουσιαστικα μια υπαρχει.
    https://www.leovince.com/en-hu/produ...sp-2021-2023-2
    Αλλα ειναι και ασχημη και πανακριβη
    Απο οτι φαινεται απλα θα συμβιβαστω με το σιγαστηρα.

  13. #88
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    982
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dant3 Προβολή μηνύματος
    Για 3η γενια μιλαω, το του θεματος.
    Προσωπικα μου φαινονται χαλια στο συγκεκριμενο οι εξατμισεις στο πλαι.
    Προσπαθησα να βρω τη πιο ησυχη που να μπαινει απο κατω. Ε ουσιαστικα μια υπαρχει.
    https://www.leovince.com/en-hu/produ...sp-2021-2023-2
    Αλλα ειναι και ασχημη και πανακριβη
    Απο οτι φαινεται απλα θα συμβιβαστω με το σιγαστηρα.
    Θες να πεις οτι η εξάτμιση της Leovince που είναι κάτω και πιο κοντή απο μια πλαινή της Akra
    (μιλώ με db killer, ECE εκδόσεις) είναι πιο ήσυχη ?
    Πάντως , στα δικά μου μάτια δεν είναι ωραία

    Είδα οτι για το δικό σου , αυτή που μου άρεσε περισσότερο , είναι της ιταλικής Arrow.
    Στο πλάι αλλά σαν να ταιριάζει καλύτερα.

    Και η Mivv έχεις κάποιες προτάεις, αρκετά καλές και οικονομικές.

  14. #89
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    835
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THRESH Προβολή μηνύματος
    Θες να πεις οτι η εξάτμιση της Leovince που είναι κάτω και πιο κοντή απο μια πλαινή της Akra
    (μιλώ με db killer, ECE εκδόσεις) είναι πιο ήσυχη ?
    Πάντως , στα δικά μου μάτια δεν είναι ωραία

    Είδα οτι για το δικό σου , αυτή που μου άρεσε περισσότερο , είναι της ιταλικής Arrow.
    Στο πλάι αλλά σαν να ταιριάζει καλύτερα.

    Και η Mivv έχεις κάποιες προτάεις, αρκετά καλές και οικονομικές.
    Πιο ησυχη απο την ακραπα χωρις καταλυτη, ναι ειναι. Γιατι εχει καταλυτη και σιγαστηρα πριν και μετα το τελικο. Και με το σιγαστηρα δε χανει αποδοση με μετρησεις που ειδα.
    Απο οτι εχω καταλαβει η πιο ησυχη αφτερ ειναι η ακραπα με το καταλυτη.Αλλα 1 χιλιαρικο ,για μενα πιο ασχημη απο τη μαμα και δε κερδιζεις και σε αποδοση κατι.Για αυτο και δε τη πηρα εξαλλου.
    Οι Mivv μπουρια ειναι. Δε παλευεται η βαβουρα.

  15. #90
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    982
    O καταλύτης δεν νομίζω να παίζει κάποιο ρόλο στο θόρυβο, ο πνίχτης είναι που κάνει τη δουλειά.

    Η μαμά του ΜΤ-09 είναι όντως άσχημη αλλά μάλλον απαραίτητη για Euro 5.

Σελίδα 6 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF