Σελίδα 6 από 12 ΠρώτοΠρώτο 1234567891011 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 166

Θέμα: επιλογη ταχυτητας για στροφη

  1. #76
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/08/2002
    Μηνύματα
    143

    ταχυτητα στροφες χαι και λοου

    Καλησπερα,

    Το low ειναι οταν πεσεις απο την εσωτερικη μερια της μοτο, μπορει να ειναι απο πολυ γκαζι, πολυ φρενο, επειδη πατησαμε κατι κτλ το high οταν φυγεις απο την αλλη (εξ ου και τα ονοματα). Οταν εισαι στην στροφη το πισω αμορτισερ οπως και το μπροστινο συμπιεζονται, οσο πιο πολυ βγαινεις στην εξοδο αποφορτιζονται.... Λοου σαιντινγ δηλαδη παθαινεις μια χαρα αν ανοιξεις πολυ γκαζι υπο κλιση (το εχω παθει στας σερρας μια φορα), αν παει να σου γινει χαι και ανοιξεις και αλλο γκαζι αυτο που γινεται ειναι να πεσεις (λοου) και η μοτο πιθανοτατα να αρχισει να φερνει σβουρες .

    Για το τανκ σλαπινγκ, εαν η δυναμη της μοτο δεν ειναι αρκετη για να σηκωσει τον μπροστινο δεν εχει και ιδιαιτερο νοημα να το συνεχισουμε με γκαζι, το τανκ θα τελειωσει ειτε τελειωσουν οι ανωμαλιες ειτε πεσουμε (εκτος αν εχουμε κανα χιλιαρι και ανοιγαμε χαλαρα οποτε με πολυ γκαζι θα σηκωθει και τερμα το τανκ), αλλιως αυτο που κανουμε ειναι το κλεινουμε και ριχνουμε βαρος μπροστα (προσωπικα μπορει και να σηκωθω λιγο απο την σελα και να γειρω μπρος). Μου εχουν ξαναπει οτι σε διαφορα σεμιναρια κτλ συμβουλευουν ακριβως το αντιθετο, αλλα τι να πω, το εχω κανει το κανω και δουλευει χροοονιααα τωρα (proven), ισως στα σεμιναρια να μιλουν για πολυ καλο οδοστρωμα και εγω για βουτα ? μπορει........................... To tank-slapping προσωπικα δεν με φοβιζει ουτε πιστευω οτι πρεπει να φοβιζει κανεναν εκτος αν α) πατησουμε φρενο (τουμπα) β) επειδη μας χαλαει την γραμμη δουμε την εξωτερικη της στροφης να πλησιαζει αποτομα (θελουμε σταμπιλιζατερ).. Προσωπικα θεωρω πολυ πιο επικινδυνο ενα σκληρο σταμπιλιζατερ παρα ενα μικρο τανκ σλαπινγκ........................

    Οσον αφορα το γκαζι στην στροφη, εγω προσωπικα το ανοιγω (λογω του ειδους των περισσοτερων στροφων που συναντω με το τερατακι, ειναι οι περισσοτερες late apex) αφου τελειωσω το στριψιμο και σημαδεψω το απεξ, δηλαδη λιιγο πιο πριν καπου (λιγο μετα την κορυφη της στροφης).. Προσωπικα δεν θελω να ειμαι στην ροπη εκεινη την ωρα, ουτε εννοειται πανω στην στροφη, ενω παραλληλα τις περισσοτερες φορες δεν μπορω λογω γραναζωματος / μικρου ευρους στροφων, οχι και τοσο καλης επιταχυνσης, να ειμαι μετα την ροπη (δηλ. εγω βγαζω την ροπη μου στις πχ 9500 και ο κοφτης ειναι στις 13κατι), αυτο πιστευω οτι γινεται πιο ευκολα με 600αρι οπως αναφερει ο dim, με χιλιαρι πιστευω ειναι καλυτερα να πετυχαινεις την ροπη στην εξοδο και οχι πολυ πλαγιασμενος..

    Για το γλυστρημα του πισω, πιστευω χωρις να ειμαι φυσικος η κατι τετοιο οτι ειναι δεν ειναι ιδιαιτερα δυσκολο να γλυστρισει ο πισω στα πολλα γιατι: το μηχανακι οτι δυναμη ειναι να βγαλει την βγαζει αναλογως στροφων μοτερ + ραμ ερ, δηλαδη στα λιγα αν γλυστρισει θα γλυστρισει λογω αδρανειας ενω στα πολλα λογω αντιστασης αερα αν υποθεσουμε οτι η φυγοκεντρος (?) ειναι ιδια και στις δυο στροφες, τωρα εδω πολυ πιθανως να εχω πεταξει πατατα οποτε ολο και καποιος ελπιζω να βρεθει και να ξεδιαλυνει το θεμα.......

    Πουλαω μπροστινο φουλ (τιμονοπλακες (ανω/κατω) καλαμια κλιπον κτλ) απο gsxr1000k6 με ελαχιστα χλμ (συμπεριλαμβανομενου μαυρου φτερου) καθως και τρομπα ακτινικη απο το ιδιο μηχανακι, κοιταξτε στις αγγελιες για παραπανω και στειλτε μου πμ αν θελετε πληροφοριες

  2. #77
    καλύτερος ! Το avatar του/της Nikoskazer2000
    Εγγραφή
    24/08/2005
    Μηνύματα
    1.329
    Αρα το lowside το 'χα εν μέρει καταλάβει σωστά αλλα το high + tank slapping το 'χα καταλάβει σύλαθος.

    Στους δρόμους μας πιστεύω πάντως οτι είναι πιο συχνό το lowside.

    ZX-9R: YOU RULE MAN ! ! !
    Πολύ κατανοητός οπως και ο dimdoc.

    Μια ερώτηση ακόμα: Είμαι σε ελαφρώς κατηφορικό δρόμο με καλή άσφαλτο και θέλω να φρενάρω δυνατά και προοδευτικά ωσπου να φτάσω σε πλήρη στάση.
    Στην προσπάθειά μου αυτή μπλοκάρει ο τροχός (με το μπροστινό φρενάρω μόνο) και το τιμόνι μου φεύγει δεξιά-αριστερά και 'γω το 'χω/δεν το 'χω (οπως γίνεται σ' ενα αποτυχημένο endo).

    Αυτό πως λέγεται;



    Υ.Γ: Α τελικά και τις 2 φορές το σώνω.
    Ορκισμένος σιδερόκωλος!

  3. #78
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/08/2002
    Μηνύματα
    143

    :p

    Σε ελληνικο δρομο δεν πιστευω οτι γινεται να παθεις χαισαιντινγ, μου εχει τυχει να με τιναξει η μηχανη και να αλλαξω λωριδα, αλλα μεχρι εκει..

    Αυτο που περιγραφεις αν το σωσεις ονομαζεται κωλοφαρδι@ , δεν υπαρχει ονομασια για αυτο, λες εχασα το μπροστινο στα φρενα στην κατηφορα... Με την φρεναρα που εβαλες ολο τετοια θα 'χεις πιστευω
    Πουλαω μπροστινο φουλ (τιμονοπλακες (ανω/κατω) καλαμια κλιπον κτλ) απο gsxr1000k6 με ελαχιστα χλμ (συμπεριλαμβανομενου μαυρου φτερου) καθως και τρομπα ακτινικη απο το ιδιο μηχανακι, κοιταξτε στις αγγελιες για παραπανω και στειλτε μου πμ αν θελετε πληροφοριες

  4. #79
    καλύτερος ! Το avatar του/της Nikoskazer2000
    Εγγραφή
    24/08/2005
    Μηνύματα
    1.329

    Re: :p

    Αρχικά δημιουργήθηκε από ZX-9R
    Σε ελληνικο δρομο δεν πιστευω οτι γινεται να παθεις χαισαιντινγ, μου εχει τυχει να με τιναξει η μηχανη και να αλλαξω λωριδα, αλλα μεχρι εκει..

    Αυτο που περιγραφεις αν το σωσεις ονομαζεται κωλοφαρδι@ , δεν υπαρχει ονομασια για αυτο, λες εχασα το μπροστινο στα φρενα στην κατηφορα... Με την φρεναρα που εβαλες ολο τετοια θα 'χεις πιστευω
    Δεν είναι θέμα μεγέθους. Είναι θέμα κατασκευής της συγκεκριμένης δισκόπλακας. Είναι.....πως να το πω....σα να φρενάρεις με μια ΠΟΛΥ ΣΤΡΑΒΩΜΕΝΗ δισκόπλακα.

    Γιατί: Κάνει αρκετά μεγάλο "σκαλοπάτι" στο εξωτερικό σημείο του δίσκου και σε συνδιασμό με το οτι το μεσολαβεί μεγάλο interval απο τη στιγμή που περνάει το ενα "σκαλοπάτι" στο τακάκι ωσπου να περάσει το επόμενο ("σκαλοπάτι" - καλύτερα να το λεω petal μάλλον) δημιουργήται αυτό το κοσκίνησμα στο τιμόνι.

    Αμα έχω πολλά χλμ. στο κοντέρ (και ο δίσκος δλδ. γυρίζει με πολλά rpm) το φαινόμενο αυτό είναι ποοολύ μικρότερο και η αποδιδόμενη δύναμη μεγαλύτερη.


    Συμπέρασμα: Προς το παρόν πιο σκληρά τακάκια και ο επόμενος δίσκος κλασσικός, είτε κανονικό μέγεθος, είτε oversize.

    Ορκισμένος σιδερόκωλος!

  5. #80
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/08/2002
    Μηνύματα
    143

    κατι δεν λες σωστα

    Κατι δεν λες σωστα, τα πεταλα της μαργαριτας δεν πρεπει να δημιουργουν κοσκινισμα... Κατι κακο παιζει με την συναρμολογηση/πατεντα ?!?!?
    Πουλαω μπροστινο φουλ (τιμονοπλακες (ανω/κατω) καλαμια κλιπον κτλ) απο gsxr1000k6 με ελαχιστα χλμ (συμπεριλαμβανομενου μαυρου φτερου) καθως και τρομπα ακτινικη απο το ιδιο μηχανακι, κοιταξτε στις αγγελιες για παραπανω και στειλτε μου πμ αν θελετε πληροφοριες

  6. #81
    καλύτερος ! Το avatar του/της Nikoskazer2000
    Εγγραφή
    24/08/2005
    Μηνύματα
    1.329
    Όχι, δεν είναι συναρμολόγηση, ούτε πατέντα.

    Ο δίσκος κατασκευάζεται αυτούσιος απο τη Breaking για το εκάστοτε μπροστινό σύστημα ως αντικατάσταση του OEM δίσκου.
    Τα πάντα εφάρμοσαν τέλεια.

    Το ίδιο πρόβλημα αλλα αρκετά μειωμένο είχα και με την προηγούμενη μου: μια Breaking μαργαρίτα κανονικού μεγέθους που ομως μετά απο αρκετά χλμ. έστρωσε πλήρως και το πρόβλημα εμφανιζόταν σε πολύ λίγα χλμ. (π.χ 15-20).


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	4.jpg 
Προβολές:	116 
Μέγεθος:	91,7 KB 
ID:	109511
    Ορκισμένος σιδερόκωλος!

  7. #82

    Re: ταχυτητα στροφες χαι και λοου

    Αρχικά δημιουργήθηκε από ZX-9R
    Καλησπερα,

    Το low ειναι οταν πεσεις απο την εσωτερικη μερια της μοτο, μπορει να ειναι απο πολυ γκαζι, πολυ φρενο, επειδη πατησαμε κατι κτλ το high οταν φυγεις απο την αλλη (εξ ου και τα ονοματα). Οταν εισαι στην στροφη το πισω αμορτισερ οπως και το μπροστινο συμπιεζονται, οσο πιο πολυ βγαινεις στην εξοδο αποφορτιζονται.... Λοου σαιντινγ δηλαδη παθαινεις μια χαρα αν ανοιξεις πολυ γκαζι υπο κλιση (το εχω παθει στας σερρας μια φορα), αν παει να σου γινει χαι και ανοιξεις και αλλο γκαζι αυτο που γινεται ειναι να πεσεις (λοου) και η μοτο πιθανοτατα να αρχισει να φερνει σβουρες .

    Για το τανκ σλαπινγκ, εαν η δυναμη της μοτο δεν ειναι αρκετη για να σηκωσει τον μπροστινο δεν εχει και ιδιαιτερο νοημα να το συνεχισουμε με γκαζι, το τανκ θα τελειωσει ειτε τελειωσουν οι ανωμαλιες ειτε πεσουμε (εκτος αν εχουμε κανα χιλιαρι και ανοιγαμε χαλαρα οποτε με πολυ γκαζι θα σηκωθει και τερμα το τανκ), αλλιως αυτο που κανουμε ειναι το κλεινουμε και ριχνουμε βαρος μπροστα (προσωπικα μπορει και να σηκωθω λιγο απο την σελα και να γειρω μπρος). Μου εχουν ξαναπει οτι σε διαφορα σεμιναρια κτλ συμβουλευουν ακριβως το αντιθετο, αλλα τι να πω, το εχω κανει το κανω και δουλευει χροοονιααα τωρα (proven), ισως στα σεμιναρια να μιλουν για πολυ καλο οδοστρωμα και εγω για βουτα ? μπορει........................... To tank-slapping προσωπικα δεν με φοβιζει ουτε πιστευω οτι πρεπει να φοβιζει κανεναν εκτος αν α) πατησουμε φρενο (τουμπα) β) επειδη μας χαλαει την γραμμη δουμε την εξωτερικη της στροφης να πλησιαζει αποτομα (θελουμε σταμπιλιζατερ).. Προσωπικα θεωρω πολυ πιο επικινδυνο ενα σκληρο σταμπιλιζατερ παρα ενα μικρο τανκ σλαπινγκ........................

    Οσον αφορα το γκαζι στην στροφη, εγω προσωπικα το ανοιγω (λογω του ειδους των περισσοτερων στροφων που συναντω με το τερατακι, ειναι οι περισσοτερες late apex) αφου τελειωσω το στριψιμο και σημαδεψω το απεξ, δηλαδη λιιγο πιο πριν καπου (λιγο μετα την κορυφη της στροφης).. Προσωπικα δεν θελω να ειμαι στην ροπη εκεινη την ωρα, ουτε εννοειται πανω στην στροφη, ενω παραλληλα τις περισσοτερες φορες δεν μπορω λογω γραναζωματος / μικρου ευρους στροφων, οχι και τοσο καλης επιταχυνσης, να ειμαι μετα την ροπη (δηλ. εγω βγαζω την ροπη μου στις πχ 9500 και ο κοφτης ειναι στις 13κατι), αυτο πιστευω οτι γινεται πιο ευκολα με 600αρι οπως αναφερει ο dim, με χιλιαρι πιστευω ειναι καλυτερα να πετυχαινεις την ροπη στην εξοδο και οχι πολυ πλαγιασμενος..

    Για το γλυστρημα του πισω, πιστευω χωρις να ειμαι φυσικος η κατι τετοιο οτι ειναι δεν ειναι ιδιαιτερα δυσκολο να γλυστρισει ο πισω στα πολλα γιατι: το μηχανακι οτι δυναμη ειναι να βγαλει την βγαζει αναλογως στροφων μοτερ + ραμ ερ, δηλαδη στα λιγα αν γλυστρισει θα γλυστρισει λογω αδρανειας ενω στα πολλα λογω αντιστασης αερα αν υποθεσουμε οτι η φυγοκεντρος (?) ειναι ιδια και στις δυο στροφες, τωρα εδω πολυ πιθανως να εχω πεταξει πατατα οποτε ολο και καποιος ελπιζω να βρεθει και να ξεδιαλυνει το θεμα.......


    Εδώ ρε φίλε ΖΧ-9R σε έχασα λέμε ... μια ώρα το διαβάζω και πάλι νόημα δεν βγάζω απόλυτα ...

    περίπου κατάλαβα τι λες ,αλλά ειδικά στο σημείο του tank slap , που ρίχνεις βάρος στον εμπρός τροχό με το σώμα δεν ...

    και στην τελευταία παράγραφο πάλι δεν... κάντα λίγο πιο λιανά τι εννοείς

    μη με παρεξηγείς δεν στη λέω απλά να βγάλουμε μια άκρη προσπαθούμε όλοι και ίσως να υπάρχει ένα καλό άρθρο σαν αναφορά ...


  8. #83
    καλύτερος ! Το avatar του/της Nikoskazer2000
    Εγγραφή
    24/08/2005
    Μηνύματα
    1.329

    Re: Re: ταχυτητα στροφες χαι και λοου

    Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
    Εδώ ρε φίλε ΖΧ-9R σε έχασα λέμε ... μια ώρα το διαβάζω και πάλι νόημα δεν βγάζω απόλυτα ...

    περίπου κατάλαβα τι λες ,αλλά ειδικά στο σημείο του tank slap , που ρίχνεις βάρος στον εμπρός τροχό με το σώμα δεν ...

    και στην τελευταία παράγραφο πάλι δεν... κάντα λίγο πιο λιανά τι εννοείς

    μη με παρεξηγείς δεν στη λέω απλά να βγάλουμε μια άκρη προσπαθούμε όλοι και ίσως να υπάρχει ένα καλό άρθρο σαν αναφορά ...

    Αυτό που λέει ο φίλος ZX-9R είναι οτι για να αποφύγεις το tank slapping πρέπει με κάποιο τρόπο να φορτίσουμε τη μπροστινή ανάρτηση ωστε αυτή η δύναμη να μη μεταφερθεί στο τιμόνι (και να φάμε χτύπο απο το tank).

    Οταν ξεκινήσει το tank slapping μπορείς να κάνεις σούζα για να εκτονωθεί η ανάρτηση πλήρως ή να ρίξεις το βάρος σου στα κλιπ-ον για να επαναφέρεις τον τροχό σε πλήρη επαφή με την άσφαλτο.
    Τώρα αν δεν τα καταφέρεις με τα παραπάνω σηκώνεσαι απο τη σέλα αλλα εντουράδικα και αφήνεις το ντεπόζιτο να καταχτυπιέται ωσπου να "σβήσει" αυτή η δύναμη.

    Ελπίζω να τα κατάλαβα καλά.
    Ορκισμένος σιδερόκωλος!

  9. #84
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231

    Re: Re: Re: ταχυτητα στροφες χαι και λοου

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
    Αυτό που λέει ο φίλος ZX-9R είναι οτι για να αποφύγεις το tank slapping πρέπει με κάποιο τρόπο να φορτίσουμε τη μπροστινή ανάρτηση ωστε αυτή η δύναμη να μη μεταφερθεί στο τιμόνι (και να φάμε χτύπο απο το tank).

    Οταν ξεκινήσει το tank slapping μπορείς να κάνεις σούζα για να εκτονωθεί η ανάρτηση πλήρως ή να ρίξεις το βάρος σου στα κλιπ-ον για να επαναφέρεις τον τροχό σε πλήρη επαφή με την άσφαλτο.
    Τώρα αν δεν τα καταφέρεις με τα παραπάνω σηκώνεσαι απο τη σέλα αλλα εντουράδικα και αφήνεις το ντεπόζιτο να καταχτυπιέται ωσπου να "σβήσει" αυτή η δύναμη.

    Ελπίζω να τα κατάλαβα καλά.
    Ωπα ρε κολλητε πηρες φορα και η ωρα ειναι περασμενη
    Το τανκσλαπινγκ δεν εχει να κανει με κανενα ρεζερβουαρ που σε κανει οτιδηποτε.
    Ειναι ταλαντωσεις που μεταφερονται βιαια στο πλαισιο και εκτονωνονται με κοσκινισμα του τιμονιου.
    (εδω ελπιζω να μην εγραψα εγω μεγαλυτερη μαλακια)

    Οχι σουζα δεν προλαβαινεις να κανεις, (πως να κανεις αλλωστε οταν δεν μπορεις να κρατηθεις απο πουθενα; ) αλλα ουτε πολλες φορες να κανεις το μοναδικο σωστο πραγμα, δηλαδη να αποφορτισεις λιγο το μηχανακι με το να σηκωθεις στα μασπιε.
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  10. #85
    Κάπου στο ίδιο φλόρουμ έχετε ξαναπεί μερικοί περισσότερα και αναλυτικότερα πράγματα για το θέμα tankslapping.

    Ρίχτε μια ματιά σε παλιότερα topics.

  11. #86
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/08/2002
    Μηνύματα
    143

    Talking απο συντακτικο... εσκισα :p

    @catmaster: Δεν με πειραζει, εχεις δικιο απο οτι φαινεται αλλωστε... Τι να κανω, εχω ξεχασει να γραφω εκθεση ... Λοιπον, για το τανκ σλαπινγκ, αυτο που εχω καταλαβει οδηγωντας ειναι οτι προκειται για κοσκινισμα (το τιμονι παει δεξια αριστερα) του μπροστινου λογω συνεχομενων ανωμαλιων στο δρομο, το ελαστικο χτυπαει απο κορυφη σε κορυφη (των ανωμαλιων (βλεπε σαμαρακια κτλ) χωρις να διαβαζει τελειως (μπορει να γινει και απο ατυχο κατεβασμα απο σουζα, τρακαρισμα κτλ (απο αυτα το εχω παθει, αν εχει και κανεις αλλος καναν αλλον λογο τον προσθετουμε ). Για να γινει αυτο (το τανκ σλαπινγκ) πρεπει να εχουμε τον καταλληλο συνδυασμο ταχυτητας, ρυθμισεων αναρτησεων και γκαζιου (μπορει και τιποτα αλλο οπως πχ κλιση). Εαν την ωρα που κοσκινιζει σε μια ευθεια (οπως πχ στην βουτα πριν την στρωσουν αν θυμαται κανεις στην αριστερη, η στην βουλιαγμενης καπου στην ανω γλυφαδα στην δεξια λωριδα κτλ) δωσουμε παραπανω γκαζι ετσι ωστε να σηκωθει το μπροστινο, η κοψουμε γκαζι και το μηχανακι ελλατωσει ταχυτητα η γειρουμε προς τα μπρος και πεσει περισσοτερο βαρος στον μπροστινο τοτε η εξισωση αλλαζει και ξεφορτωνομαστε το κοσκινισμα, δηλαδη με ενα χορνετ πχ στο συγκεκριμενο σημειο δεν υπηρχε περιπτωση με ανοιγμα του γκαζιου να πετυχουμε τιποτα, σηκωνομαστε ελαφρα απο την σελα, γερνουμε λιγο μπρος κοβουμε και το γκαζι και το μηχανακι μαζευει μονο του. Ξαναεπαναλαμβανω οτι σε διαφορα σεμιναρια (δεν εχω παρακολουθησει και μαλλον ουτε προκειται) διδασκουν ακριβως το αντιθετο, δηλαδη ανοιγμα του γκαζιου και οτι γινει, αυτο στην περιπτωση που περιγραφω πιο πανω (ειδικα με μικρο μηχανακι και κρεμασμενο γκαζι) δεν θα εκανε τιποτα, απλα θα συνεχιζονταν (ισως και πιο εντονα) οι ταλαντωσεις μεχρι να τελειωσουν οι ανωμαλιες η να πεσει ο οδηγος, οποτε πιο καλα να κλεισει το γκαζι και να ριξει το βαρος του στον μπροστινο ο οδηγος.... Υποθετω οτι ισως η συμβουλη των σεμιναριων να ειναι ξενοφερτη και να αναφερεται σε πολυ καλο οδοστρωμα κτλ.... Για τα υπολοιπα στην στροφη, περι σταμπιλιζατερ κτλ υποθετω ειμαι κατανοητος σωστα ?????? Α και ποτε δεν παταμε φρενο οταν κανει τανκ σλαπινγκ........
    Τωρα στην τελευταια παραγραφο ελεγα οτι εχω παρατηρησει οτι στα πολλα (πχ σπαω μια τριτη καπου μετα τα 200 σε μια παρατεταμενη) ο πισω γλυστραει μια χαρα, αρα εχω υποθεσει οτι εφοσον η επιταχυνση της μηχανης δεν ειναι τοσο μεγαλη ετσι ωστε να γραψει λογω αδρανειας ο πισω, γραφει λογω αντιστασης απο τον αερα. Δηλαδη ενα χαισαιντινγκ δεν ειναι και τοσο δυσκολο γιατι: ενα μοτερ βγαζει τα ιδια αλογα στις 10000 στροφες ειτε παει με 10 το μηχανακι ειτε παει με 150 (+ το ραμ ερ φυσικα), οποτε ναι μεν στα λιγα χλμ το πισω γλυστραει ευκολα λογω αδρανειας της μηχανης, αλλα στα πολλα παλι φευγει λογω αντιστασης της μηχανης απο τον αερα, ασχετα αν το μηχανακι δεν επιταχυνει το ιδιο απο 100 στα 150 και απο 200 στα 250 η κοντρα που τρωει το πισω λαστιχο ειναι παλι μεγαλη (οχι ιδια, αλλα το χαισαιντινγκ δεν ειναι και δυσκολο).

    @Νικος, Σωστα σχεδον αλλα, δεν βαζουμε δυναμη στα κλιπον, ουτε και βαρος, τα κραταμε οσο πιο χαλαρα γινεται και σηκωνομαστε απο την σελα ετσι ωστε να μην βοηθαμε με το σωμα στον συντονισμο/να αφησουμε το μηχανακι να διορθωσει μονο του/να μην στραμπουληξουμε κανα χερι κτλ κτλ και οτι ξεχναω

    Εννοειται οτι εαν ειχα προβλημα με την κουβεντα δεν θα εγραφα ολο αυτο το κατεβατο, αλλωστε με την κουβεντα μονο μπορω και εγω ο ιδιος να βελτιωσω/σχηματισω και με λεξεις αυτα που κανω αντανακλαστικα, καθως και να μαθω καινουρια πραγματα, να με διορθωσει καποιος κτλ...

    Με λιγα λογια οποιος θελει να πει κατι ας το ριξει αβιαστα

    Πουλαω μπροστινο φουλ (τιμονοπλακες (ανω/κατω) καλαμια κλιπον κτλ) απο gsxr1000k6 με ελαχιστα χλμ (συμπεριλαμβανομενου μαυρου φτερου) καθως και τρομπα ακτινικη απο το ιδιο μηχανακι, κοιταξτε στις αγγελιες για παραπανω και στειλτε μου πμ αν θελετε πληροφοριες

  12. #87
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mako
    Εγγραφή
    16/10/2007
    Μηνύματα
    366
    Ελεος ρε Δια!!!!!!!! ΡΙΞΕ ΕΝΑ ΚΕΡΑΥΝΟ!!!!!!!!!!!!!! ZX-9, αντε για σεμιναριο. dimdoc, να'σαι καλα να διαβαζουμε και τιποτα τις προκοπης!!!!!

  13. #88
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mako
    Ελεος ρε Δια!!!!!!!! ΡΙΞΕ ΕΝΑ ΚΕΡΑΥΝΟ!!!!!!!!!!!!!! ZX-9, αντε για σεμιναριο. dimdoc, να'σαι καλα να διαβαζουμε και τιποτα τις προκοπης!!!!!

  14. #89
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/08/2002
    Μηνύματα
    143

    xaxaxoyxaxoyx

    Αυτο ρε παιδια ειναι που ελεγα ο διαλογος, εκει που οι 'γνωστες' δεν καβαλανε και κατεβαινουν σε εμας τους θνητους κουλους να πουνε πεντε πραματα και τα λοιπα ... Παω αυριο κι'ολας να ανταλλαξω το μηχανακι μου με παπι και να γραφτω τωρα αμεσως για σεμιναρια, με επεισες !!!!! μου εσωσες την ζωη, αληθεια!!!


    Απιστευτη επιχειρηματολογια και τρομερη εκτελεση το διχως αλλο


    (νο οφενς τεικεν παρεπιπτοντως (ελπιζω να νοιωθεις και εσυ το ιδιο) )
    Πουλαω μπροστινο φουλ (τιμονοπλακες (ανω/κατω) καλαμια κλιπον κτλ) απο gsxr1000k6 με ελαχιστα χλμ (συμπεριλαμβανομενου μαυρου φτερου) καθως και τρομπα ακτινικη απο το ιδιο μηχανακι, κοιταξτε στις αγγελιες για παραπανω και στειλτε μου πμ αν θελετε πληροφοριες

  15. #90
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mako
    Εγγραφή
    16/10/2007
    Μηνύματα
    366

    Re: xaxaxoyxaxoyx

    Αρχικά δημιουργήθηκε από ZX-9R
    Αυτο ρε παιδια ειναι που ελεγα ο διαλογος, εκει που οι 'γνωστες' δεν καβαλανε και κατεβαινουν σε εμας τους θνητους κουλους να πουνε πεντε πραματα και τα λοιπα ... Παω αυριο κι'ολας να ανταλλαξω το μηχανακι μου με παπι και να γραφτω τωρα αμεσως για σεμιναρια, με επεισες !!!!! μου εσωσες την ζωη, αληθεια!!!


    Απιστευτη επιχειρηματολογια και τρομερη εκτελεση το διχως αλλο


    (νο οφενς τεικεν παρεπιπτοντως (ελπιζω να νοιωθεις και εσυ το ιδιο) )
    Αν ειναι να παρεξηγηθεις, ζηταω ταπεινα ΣΥΓΝΩΜΗ. Δεν μπορω να γραψω κατεβατο. Ουτε ειμαι εγω αυτος που θα σου πει τι να οδηγεις. Αλλα απο οσα εχεις γραψει, δεν νομιζω οτι τα λες καλα! Δεν ειχα διαθεση να κανω το δασκαλο ουτε να εκνευρισω κανεναν. Οτι εγραψα το εκανα με πολυ φιλικη διαθεση (αν θελεις το πιστευεις).-

Σελίδα 6 από 12 ΠρώτοΠρώτο 1234567891011 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Επιλογή κράνους για SΤ
    από +Arxiereas+ στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 06/05/2009, 12:40
  2. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2008, 23:32
  3. Επιλογή μηχανής για κοπέλα. Έμπειροι αναβάτες βοήθεια!!
    από adriana στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 73
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2008, 09:44
  4. ΕΠΙΛΟΓΗ ΛΑΔΙΟΥ ΓΙΑ ΧΤ660x
    από PLAN στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 20/07/2006, 10:56
  5. ΕΠΙΛΟΓΗ ΛΑΔΙΟΥ ΓΙΑ ΧΤ660x
    από PLAN στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 19/07/2006, 23:58

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF