Σελίδα 6 από 11 ΠρώτοΠρώτο 1234567891011 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 163

Θέμα: Θα μου εξηγήσει κανείς τι είναι το TC- μπροστά απο τα Shoei ;

  1. #76
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    Το γέλιο είναι ότι όσο ψάχνω σε ιστοσελίδες κτλ. τόσο περισσότερο απογοητεύομαι , μέσα σε εισαγωγικά.

    Δεν λέω οτι είμαι ο παντογνώστης,για αυτό και ψάχνω απόψεις και είμαι γραμμένος σε αυτό το φορουμ,αλλά έλεος ΠΟΣΕΣ ΜΑΡΚΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ;

    Αν έιναι να ψάχνω και με βάση κριτήρια .
    Τότε να βάλω:
    • 1.Ασφάλεια ΌΣΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ
    • 2.Θα μπεί αρκετές φορές πίστα (πρώτα ο θεός)
    • 3.Θα κάνει και διαδρομές ψιλο-Touring
    • 4.Απλά θέλω σχέδια,γιατί δεν μ'αρέσουν τα μονόχρωμα.
    • 5.Το όριο βάζω τα 350€ γιατί εάν ανέβω πχ. στα 420€ μπορώ να πάρω αυτό που ήθελα εξ'αρχής.Αλλά δεν θέλω να ανέβω τόσο σε λεφτά. (Το Shoei μ'αάρεσε το Design του αν πιάνει αυτό σαν σημασία)



    Αλλά έχει τόσα κράνη ρε παιδιά και έχω ψάξει ένα κάρο πράγματα και αντί να λιγοστεύουν τα πράγματα αυξάνονται, δηλαδή είδα για κράνη Bell,Shark (έχει ένα κάρο τύπους),Arai,άκουσα και για τα schuberth ,και για τα AGV άλλοι τόσοι τύποι... (ΜΠΕΡΔΕΜΑ!)
    Μήπως τα λεφτά που διαθέτω είναι "πολλά"Για αυτό που ζητάω ;

    (Θα είμαι πάνω σε μηχανή ,αρκετά εώς το 95% της εβδομάδας)


    Δεν ξέρω αν σας ζαλίζω,αλλά τι να κάνω και εγω; είμαι σε μεγάλο αδιέξοδο.

  2. #77
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Εσύ είσαι χειρότερος από μένα, απορώ πως δε σε έχει πάρει χαμπάρι ο Captain
    Για μένα το βασικότερο κριτήριο πάντως είναι η άνεση, η αίσθηση στο κεφάλι σου δηλαδή
    Αφού είχες καταλήξει στο shoei, θα σου πω απλά να ψάξεις να το βρεις στα λεφτά που είσαι διατεθειμένος να δώσεις, so simple

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  3. #78
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Εσύ είσαι χειρότερος από μένα, απορώ πως δε σε έχει πάρει χαμπάρι ο Captain
    Για μένα το βασικότερο κριτήριο πάντως είναι η άνεση, η αίσθηση στο κεφάλι σου δηλαδή
    Αφού είχες καταλήξει στο shoei, θα σου πω απλά να ψάξεις να το βρεις στα λεφτά που είσαι διατεθειμένος να δώσεις, so simple
    Γιατί αν με πάρει τι γίνεται ; (Κάτι που δεν ξέρω
    Ναι,εμένα η αίσθηση για το κεφάλι είναι αμελιταία να σου πω την αλήθεια πιο πολύ με καίει η ασφάλεια στο φούλ όσο γίνεται.
    Ναι,συμφωνώ οτι το είδα,γιατί πάντα το ήξερα σαν κράνος .Να πω αλήθεια ; Μόνο Shoei,Arai ήξερα ,αλλά είδα οτι ήταν ακριβά πάντα για αυτό δεν τα κοιτούσα ποτέ,ωσπου δοκίμασα "μόνο το Shoei" Και έτσι έκλεισα εκεί όταν είδα και τα γραφικά είπα εδώ είμαστε,αλλά διαβάζω στο φόρουμ εδώ και γενικότερα στο ίντερνετ και αρχίζω και έχω ενδιασμούς κτλ. μήπως θα μπορέσω να πάρω κάτι καλύτερο σε αυτά τα λεφτά κτλ.

    Πως το σκέφτομαι ;
    Έχω το ΧR-1100 >ααα το πήρα 480 € , ρε συ μήπως με λιγότερα λεφτά πχ 450€ να πάρω καλύτερο απο το Shoei XR-1100;Έτσι σκέφτομαι.
    Value / Money ,όπως με τους υπολογιστές.

    Για αυτό δεν θέλω να ξεφύγω απο τα 400€ ευρώ αν το βάλω χοντρικά γιατί στην τελική μπορώ να πάρω αυτό που ήθελα εξ'αρχής η να χτυπήσω με 419€ το X-Spirit 2 με γραφικά .

  4. #79
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Εάν σκέφτεσαι με βασικό κριτήριο το value for money, είναι σίγουρο ότι πρέπει να αποκλείσεις τα shoei και τα arai, αυτό θα στο πουν όλοι
    εγώ θα σου πω ότι όσο κι αν ακούγεται χαζό, η άνεση είναι ασφάλεια, υπό την έννοια ότι αν νιώθεις π.χ. ότι το κράνος σου επιπλέει, σε πιέζει κλπ, σίγουρα σου προξενείται δυσφορία, με ότι αυτό συνεπάγεται για την προσοχή σου στο δρόμο κτλ

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  5. #80
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Εάν σκέφτεσαι με βασικό κριτήριο το value for money, είναι σίγουρο ότι πρέπει να αποκλείσεις τα shoei και τα arai, αυτό θα στο πουν όλοι
    εγώ θα σου πω ότι όσο κι αν ακούγεται χαζό, η άνεση είναι ασφάλεια, υπό την έννοια ότι αν νιώθεις π.χ. ότι το κράνος σου επιπλέει, σε πιέζει κλπ, σίγουρα σου προξενείται δυσφορία, με ότι αυτό συνεπάγεται για την προσοχή σου στο δρόμο κτλ
    Ναι σωστό,και αυτό .Δεν αμφιβάλλω αλλά βλέπεις τι θέλω να τονίσω.

    Είπα,τα κριτήρια μου ,τώρα αν με καλύπτει το Shoei XR-1100 που το ένιωσα και άνετα πάνω μου τότε ΟΚ,απλά μήπως στα λεφτά θα παιχτεί κάτι καλύτερο.Δηλαδή όπως είπα αντί για 400€ να δώσεις 380€ και να πάρεις κάτι το ίδιο και εξίσου ασφαλές,τότε καλύτερο να κρατήσω τα -20€

    Αν με πιάνεις!

  6. #81
    Μέλος σώματος ... Το avatar του/της andgeo
    Εγγραφή
    21/10/2005
    Μηνύματα
    905
    6 σελίδες του εξηγείτε τι είναι το TC ;
    Respect mah authoritah!!!!

  7. #82
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    9.029
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από andgeo Προβολή μηνύματος
    6 σελίδες του εξηγείτε τι είναι το TC ;
    να διαβάσεις το θέμα κύριος

  8. #83
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    Mέχρι τώρα στα άτομα που το έχουν διαβάσει και μου έχουν εξηγήσει κάποια πράγματα και ασχολούνται γενικότερα,σας ευχαριστώ πολύ.

    Οπότε αναμένω και εγώ , τα νεότερα απο κάποιον που θέλει να συνεχίσει την "Ασχολία" και να μου πεί 1-2 πράγματα ακόμα έπειτα απο το μπέρδεμα που έφαγα.

    Πιο πάνω εξηγώ για πιο λόγο;

  9. #84
    εχω ενα raid 2 small φορεμένο 3 φορές. αμα σε ενδιαφερει πες μου..

    http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/...ture-TC-2-0001

  10. #85
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από desklit Προβολή μηνύματος
    εχω ενα raid 2 small φορεμένο 3 φορές. αμα σε ενδιαφερει πες μου..

    http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/...ture-TC-2-0001
    Όχι,ευχαριστώ.

  11. #86
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.957
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PetranGR Προβολή μηνύματος
    Όχι,ευχαριστώ.
    μα γιατί θα σου πάνε τα λουλουδάκια , φίλε μου εγώ σκοπέυω πριν το πάσχα να πάρω αυτό το σχέδιο http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/...ious-TC-5-0001
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  12. #87
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Billymuse Προβολή μηνύματος
    μα γιατί θα σου πάνε τα λουλουδάκια , φίλε μου εγώ σκοπέυω πριν το πάσχα να πάρω αυτό το σχέδιο http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/...ious-TC-5-0001
    για τη κοπελιά το είπα τσάκαλε

  13. #88
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.784
    Λόρδε κάνε υπομονή και πάρε μια και καλή αυτό που θέλεις. Σκέψου πόσο χρόνο θα περάσεις μαζί του.

    Νομίζω ότι έχεις ήδη κράνος οπότε δεν σε βιάζει η αγορά του.
    Sent from me using a computer.

  14. #89
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    Θα ρωτησω την κοπελια νομιζω οτι απλα μοντελο με ειπες αγορινα.


    @daz εχω-δεν εχω. Μην ξεχνας ειχα τροχαιο για αυτο θελω καινουργιο.
    Ναι,εχεις δικιο.Αλλα δεν ξερω ειναι καπως πολλα λεφτα.
    βλεπω να παιρνω το σχεδιο που θελω σε μαυρο.Σαν τον χαρο θα ειμαι.

  15. #90
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PetranGR Προβολή μηνύματος
    Έχω το ΧR-1100 >ααα το πήρα 480 € , ρε συ μήπως με λιγότερα λεφτά πχ 450€ να πάρω καλύτερο απο το Shoei XR-1100;
    Όχι.
    Παίρνεις ένα από τα κορυφαία κράνη της αγοράς. Το ξαναείπαμε. Το "καλύτερο" από εκεί και πέρα ΔΕΝ έχει να κάνει με ασφάλεια αυτή καθ'αυτή ούτε καν εμμέσως. Έχει να κάνει με το αν είναι πιο πισταδόρικο, αν είναι η παπάτζα με τα ανθρακονήματα που έβγαλε η arai και κάνει 1.500-2.000ευρώ (μόνο σερβιέτες από ανθρακόνημα δεν έχουνε βγάλει ακόμα), και με το αν το φοράει ο πρωταθλητής στα MotoGP για να σ'το πω κι έτσι.

    Κι αφού μιλάς εντελώς υποθετικά, μιας και δεν πρόκειται να δώσεις ούτε 480 ούτε 450 αλλά γύρω στα 350, μην το μελετάς. Δεν υπάρχει λόγος να πας σε X-Spirit. Αν η πίστα είναι το δεύτερο σπίτι σου ΙΣΩΣ σε βολέψει κάπως καλύτερα. Αν όχι, θεωρώ ότι θα βλαστημήσεις στην καθημερινότητά σου. Μπαίνεις μια χαρά πίστα με το XR-1100. Άμα αποφασίσεις να κατέβεις σε αγώνες θα βρεις και χορηγούς να σου πάρουν αυτοί X-Spirit

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Εάν σκέφτεσαι με βασικό κριτήριο το value for money, είναι σίγουρο ότι πρέπει να αποκλείσεις τα shoei και τα arai...
    Διαφωνώ. Κάποιες ναυαρχίδες τους ίσως. Γενικότερα όμως όχι. In my humble opinion as (almost) always.


    Λοιπόν, στην ταμπακιέρα...

    Προτάσεις για σένα (όλα όσα σου δείχνω έχω τσεκάρει να υπάρχουν σε Medium):

    1) http://www.helmetcity.co.uk/products...ueror-TC5.html

    Αυτό που ήθελες αλλά σε μαύρο. Εμένα δε μου κάνει για look χάρος. Ευρόπουλα: 312


    2) http://www.helmetcity.co.uk/products...nigma-TC4.html

    Άσπρο με κόκκινες (αλλά δυστυχώς και πράσινες) λεπτομέρειες. Δες το, δε χάνεις κάτι. Ευρόπουλα: 346


    3) http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/...lectSubProduct

    Άσπρο με μαυροκόκκινα γραφικά. Ευρόπουλα: 370


    Στις τιμές δεν έχω υπολογίσει μεταφορικά. Ό,τι έγραφαν έγραψα. Μπες δες και κάνε τους υπολογισμούς σου.
    Επίσης να σου πω ότι επειδή δεν ψωνίζω από το νετ τα μαγαζιά δεν τα ξέρω. Κράνη (ή πιο σωστά σχέδια) σου πρότεινα, όχι μαγαζιά. Και για το fc έχουν γραφτεί και μερικά παράπονα εδώ μέσα. Ρώτα κάποιον που να ψωνίζει από αυτά τα μαγαζιά να σε ενημερώσει για την αξιοπιστία τους.

    Για την κοπελιά σου σε XR-1100 δεν κατάφερα να βρω κάτι στα λεφτά που κουβεντιάζουμε και μιας και τα shark που πρότεινε ο Σπύρος δεν τα πολυξέρω σαν κράνη, δεν παίρνω το ρίσκο να προτείνω κάτι που δεν το γνωρίζω. Είδα πολλά πάντως και στα λεφτά που ψάχνει η κοπελιά και γυναικεία. Αλλά όπως είπα δεν τα ξέρω για να προτείνω. Ίσως μπορεί να σε βοηθήσει κάποιος άλλος. Χώρια που θα πρέπει να το δοκιμάσει γιατί μπορεί να της κάνει άλλο μέγεθος ή μπορεί να μην της ταιριάζει καν στο κεφάλι.

    Ελπίζω να βοήθησα.

Παρόμοια θέματα

  1. Ξέρει κανείς τι είναι αυτα?
    από xtapodias στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 11/07/2006, 06:55
  2. Τι ειναι το Spam?
    από costas81 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2006, 12:49
  3. ξερει κανεις τι ειναι αυτο?
    από idi στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 09/11/2005, 14:47
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 22/07/2004, 05:45
  5. τι είναι το ram air;
    από cityfly στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2004, 15:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF