Σελίδα 6 από 23 ΠρώτοΠρώτο 123456789101116 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 343

Θέμα: Μύτες κατσαβιδιών. (bits)

  1. #76
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.209
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Αυτό προϋποθέτει να βγω από το σπίτι. 2017 έχουμε.
    Τι το έχεις τότε το μΕχανάκι;

    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  2. #77
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.789
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Τι το έχεις τότε το μΕχανάκι;

    κάνει βόλτες από το σαλόνι στην κρεβατοκάμαρα και πάλι πίσω. Αράουντ αράουντ που λένε και στο χωριό μου

    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  3. #78
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.776
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Τώρα που γυρνάει, έχασα μια μύτη άλλεν από τη FACOM κασετίνα μου. $#^%%^&%^&^%&%

    Πού μπορώ να την αντικαταστήσω, γρήγορα και εύκολα, χωρίς να χρειαστεί να αγοράσω άλλη κασετίνα;
    Τι μύτη έχασες?

    1. Βγαίνεις απ' το σπίτι για να πας για δουλειά και στο πρώτο συνοικιακό μαγαζί που θα βρεις κάνεις μια στάση και ζητάς μια καλή.
    2. Βγαίνεις απ' το σπίτι να πας για καφέ και περνώντας έξω από ένα κατάστημα με εργαλεία, μπουκάρεις και βγαίνεις με μια μύτη στο χέρι.
    3. Αν βγαίνεις απ' το σπίτι και για άλλους λόγους συμπλήρωσε παρακάτω με τον ίδιο τρόπο.
    ..
    y. Googlαρεις την μύτη που έχασες και την παραγγέλνεις με 3 έως 5 ευρώ μεταφορικά (δλδ διπλάσια τριπλάσια τιμή απ' την μύτη που έχασες).
    Sent from me using a computer.

  4. #79
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.116
    Το μηχανάκι το έχω για βόλτες. Τι σχέση έχει με το θέμα μας;

    Μια άλλεν 4 έχασα. Χαχα οκ, το έπιασα το νόημα. Απλά δεν ήξερα αν αξίζει να πάρω ό,τι βρω ή θέλω συγκεκριμένα FACOM. Θενξ.
    Life begins at 45°.

  5. #80
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.776
    Δε σου είπα να πάρεις ότι βρεις. Σου είπα να πάρεις μια καλή. Αν ζητήσεις μια καλή δε θα σου δώσουν με 15 ή 30 λεπτά τη μια αλλά με 1 Ευρω. Και με 2 Ευρω να βρεις πάρτη. Νο 4 Άλλεν ειναι, αξιζει! Witte, ush, wera, wiha δεν είναι δύσκολο να βρεις.

  6. #81
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.116
    Ναι, μωρέ, αυτό εννοούσα! Φχαριστώ!
    Life begins at 45°.

  7. #82
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.344
    Ερώτηση που παρότι την έψαξα άκρη googlιακώς δεν έβγαλα. Τo manual του κατασκευαστή για μια συγκεκριμένη βίδα αναφέρει τύπο/μέγεθος M10. Πρώτη φορά το άκουγα και θεώρησα ότι είναι το μέγεθος της βίδας. Ψάχνοντας σε τοπικό μαγαζί σε κατάλογο της Witte είδα ότι η ονομασία είναι ΧΖΝ και είναι διαφορετικό από Torx. Εδώ είναι λινκ από μύτη της Facom. Δοκιμάζοντας μύτες που είχα ήδη είδα το T40 έμπαινε αλλά δεν ήταν just. Δανειζόμενος από φίλο την εργαλειοθήκη που δίνει η ΚΤΜ είδα ότι είχε μόνο καρυδάκια με Torx μύτες και είχε ένα T45 το οποίο εφάπτεται τέλεια.

    Υπάρχει περίπτωση να κάνουν και οι δύο μύτες για την ίδια δουλειά ?

  8. #83
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.853
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    Ερώτηση που παρότι την έψαξα άκρη googlιακώς δεν έβγαλα. Τo manual του κατασκευαστή για μια συγκεκριμένη βίδα αναφέρει τύπο/μέγεθος M10. Πρώτη φορά το άκουγα και θεώρησα ότι είναι το μέγεθος της βίδας. Ψάχνοντας σε τοπικό μαγαζί σε κατάλογο της Witte είδα ότι η ονομασία είναι ΧΖΝ και είναι διαφορετικό από Torx. Εδώ είναι λινκ από μύτη της Facom. Δοκιμάζοντας μύτες που είχα ήδη είδα το T40 έμπαινε αλλά δεν ήταν just. Δανειζόμενος από φίλο την εργαλειοθήκη που δίνει η ΚΤΜ είδα ότι είχε μόνο καρυδάκια με Torx μύτες και είχε ένα T45 το οποίο εφάπτεται τέλεια.

    Υπάρχει περίπτωση να κάνουν και οι δύο μύτες για την ίδια δουλειά ?
    Όχι. Απλά το torx έχει τις μισές γωνίες από το ΧΖΝ που είναι τριπλό τετράγωνο.
    Από εκεί και πέρα το σωστά είναι να υπάρχει η σωστή μύτη για την κάθε βίδα αλλιώς χαλάει και το εργαλείο και η βίδα.
    Καλό είναι να το ξέρεις στην ανάγκη βέβαια.

  9. #84
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.776
    Το xzn χρησιμοποιείται σε βίδες στις οποίες θέλουμε θέλουμε να εφαρμόσουμε μεγάλες ροπές αλλά δεν θέλουμε μεγάλο κεφάλι.
    Έχει την μεγαλύτερη αντοχή απ' όλα τα είδη (torx, torx plus, ribe) λόγο της μεγαλύτερης επιφάνειας που προσφέρουν τα πολλά και μικρά δόντια.
    Το νούμερό του είναι ουσιαστικά το μέγεθος του μπουλωνιού. Πχ μια βιδα Μ10 χρειάζεται xzn 10αρι.
    Πολύ συχνά η ποιότητα της βίδας είναι ανώτερη απ' την κοινή 8,8 και οι ροπές που εφαρμόζονται είναι μεγαλύτερες από τις κοινές βίδες Μ10πχ.

    Μη τολμήσεις να κάνεις δοκιμή οτιδήποτε άλλο για να την ξεβιδώσεις, ειδικά αν η βίδα είναι χωμένη πουθενά, γιατί σε βλέπω να μαθαίνεις ηλεκτροκόλληση για να την βγάλεις μετά.
    Sent from me using a computer.

  10. #85
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.776
    XZN είναι αυτό δίπλα απ' τα τορχ, σε αυτή τη φωτό.

    https://www.moto.gr/forums/showthrea...=1#post2673053

    Το βρίσκεις με οδηγό 1/4 ή 5/16. (αυτή στη φωτό όπως και όλες οι διπλανές είναι 1/4)

    Εδιτ. Λάθος. Οι δυο πρώτες τορχ είναι Τ 30 και Τ 40 αλλεν και είναι 5/16 και ακριβώς δίπλα τους είναι τα ίδια νούμερα σε 1/4. Τελευταία είναι η ΧΖΝ σε 1/4.
    Sent from me using a computer.

  11. #86
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.344
    Σεβαστές οι απαντήσεις σας. Η απορία μου είναι πώς γίνεται να κάνουν εξίσου καλά τη δουλειά και το torx και το xzn? Dύο άλλοι στην ίδια δαγκάνα έχουν αλλάξει 3 φορές τακάκια χρησιμοποιώντας torx.

  12. #87
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.853
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    Σεβαστές οι απαντήσεις σας. Η απορία μου είναι πώς γίνεται να κάνουν εξίσου καλά τη δουλειά και το torx και το xzn? Dύο άλλοι στην ίδια δαγκάνα έχουν αλλάξει 3 φορές τακάκια χρησιμοποιώντας torx.
    Δεν γίνεται να κάνουν εξίσου καλά την δουλειά.
    Τα torx έχουν 6 λοβούς που "κουμπώνουν" στις μισές μόνο από τις 12 γωνίες του xzn.
    Μόνο και μόνο από το γεγονός αυτό χρησιμοποιείς τις μισές δυνατότητες της βίδας και επιβαρύνεις διπλάσια
    το εργαλείο.
    Προσπερνάμε το γεγονός της καμπύλης επιφάνειας του torx που σπρώχνει επίπεδη επιφάνεια του xnz με μια πολύ ρηχή γωνία.
    Δεν γνωρίζω τις σχεδιαστικές σκοπιμότητες του κάθε κατασκευαστή και γιατί βάλαν xnz στην δαγκάνα.
    Την δουλειά την κάνουν ψιλοχαλόντας τα torxακια σε μια βίδα που είναι σχεδιασμένη για πολλαπλάσια ροπή από αυτή που
    είναι τώρα βιδωμένη.
    Υποπτεύομαι βέβαια εφόσον μιλάμε για δαγκάνα ότι την βάλαν για να αντέχει στο ξεβίδωμα.

  13. #88
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.776
    Ξεβιδώνουν xzn με τορχ?
    Αν δεν ξεβιδώσει και γλιστρήσει μετά δε θα μπορούν να την ξεβιδώσουν ούτε με xzn.

    Τέτοιες μαλακίες να κάνετε και τα λέμε στο θρεντ για τους εξωλκείς για χαλασμένες βίδες!

    Το xzn έχει τεράστια αντοχή. Δε σου γεμίζει το μάτι αλλά έχει τεράστια αντοχή για το μέγεθος που έχει η κεφαλή της βίδας και το bitακι.

    Ρε! 2 ευρώ έχει το Μ8 και το Μ10 που χρησιμοποιούνται πιο συχνά! 2 ευρώ η μία σε καλή ποιότητα.
    Sent from me using a computer.

  14. #89
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    589
    Πιστευω να τα επισκευασες και οχι να τα αλλαξες τα bilstein.
    Αντε χαλαλι τα εργαλεια, επειδη ειναι λερωμενα!
    Αμορτισερ και εγω σε οσα εχω λυσει ( ιταλικα κορεατικα ) οπως λεει ο toyar ειναι λυνεις τοπ μουντ βγαινει αμορτισερ και μετα συμπιεζεις και λυνεις κεντρικη βιδα.
    Ωραια μανελα αυτη με την τρυπα.
    Εχουμε πουθενα αναλυση μεγεθων για μυτες αλλεν και torx γιατι στο τοπικο καταστημα ενω μου εχει δωσει ενα αλλεν που ξεχωριζει το καρυδακι/βαση απο το αλλεν μετα οτι νουμερα του εχω ζητησει μου τα δινει ενσωματωμενα στο 1/2
    Για καστανια 1/4 εχω αλλα αν θελω να παρω ξεχωριστα μυτες αλλεν torx για αυτο το 1/2 τι μεγεθος ειναι 5/16?
    Και το kle εχει 18 μπουζι και θελει και πολυ λεπτο...
    LIVE FREEEEE!!!!!

  15. #90
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.776
    Λοιπόν.. Τα καρυδάκια τορχ και άλλεν κτλ, είναι πρεσαριστά. Δλδ το άλλεν δεν βγαίνει απ' το καρυδάκι.
    Υπάρχουν όμως και αντάπτορες για μύτες. Δλδ καρυδάκια με θηλυκή υποδοχή για να μπαίνει μέσα η μύτη, η οποία συγκρατείται με ένα έλασμα ή μπίλια. Έτσι έχουμε ένα καρυδάκι στο οποίο μπορούμε να βάζουμε ότι μύτη θέλουμε.
    Οι αντάπτορες αυτοί για τις μύτες υπάρχουν με καρέ 1/4, 3/8, 1/2 και μεγαλύτερο. Μπροστά παίρνουν μύτες 1/4, 5/16, 7/16 και μεγαλύτερες. Και φυσικά υπάρχουν όλοι οι συνδιασμοί. (φυσικά όχι καρέ 1/4 για μύτες 7/16).
    Έτσι λοιπόν μπορείς να πάρεις καρυδάκι 1/2 για μύτες 1/4 ή καρυδάκι 1/2 για μύτες 5/16 ή 1/2 για μύτες 7/16.

    5/16 είναι 8μμ ενώ 1/4 είναι 6,3μμ. Η πιο χοντρή είναι πιο ανθεκτική συνεπώς ταιριάζει καλύτερα στο μήκος των εργαλείων 1/2 αφού ασκούν μεγαλύτερες ροπές αλλά έχει νόημα συνήθως σε μεγαλύτερες μύτες. Πχ η μύτη άλλεν 10mm ή torx Τ50 πρέπει να είναι σε 5/16. Μιλάμε για βίδες Μ10 και Μ12. Αν είναι σε 1/4 θα χαλάσει ο αντάπτορας αλλά όχι με τη μία. Σιγά σιγά θα φθαρεί και θα χαλάσει όμως, σε τέτοιες ροπές.

    Πιο πίσω θα βρεις κάποιες φωτογραφίες αλλά δε θυμάμαι να έχω βάλει με τέτοιους αντάπτορες, ίσως έχω βάλει κάπου αλλού.. Αν μπορέσω θα βάλω αργότερα φρέσκιες να υπάρχουν στο κατάλληλο θρεντ γιατί κάποιοι θα βλέπουν κλάσματα ιντσών και θα με βρίζουν.




    Edit.. To βρήκα.. Υπάρχουν πολλές φωτό και αρκετή ανάλυση για όσους δεν καταλαβαίνουν τι λέω.

    https://www.moto.gr/forums/showthrea...=1#post2665083
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 15/03/2018 στις 19:42.
    Sent from me using a computer.

Σελίδα 6 από 23 ΠρώτοΠρώτο 123456789101116 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. bikes tits and some bits. (© spiros litsas photography)
    από lspiros στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 99
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2017, 20:13
  2. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 03/12/2015, 19:34
  3. Bits & Bobs CBX
    από GFawkes στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 04/02/2014, 22:31
  4. 16 bit application
    από dukeandthecity στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2006, 22:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF