Σελίδα 6 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 80 από 80

Θέμα: ΣΩΣΤΟΣ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΜΟΤΟ

  1. #76
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2020
    Μηνύματα
    314
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Αυτο για το καθαριστικο φρένων στις ζάντες δεν το είχα σκεφτεί ποτέ!
    Και λογικό να κάνει δουλειά δεδομένου ότι στις ζάντες κάθεται όλη η σκόνη από τα τακάκια.

    Η επαφή του όμως με το λάστιχο κρύβει κάποιο κίνδυνο (για το λάστιχο) ή ξεπλενεται και είναι οκ;

    Το wd40 κάνει τα πάντα και καθαρίζει τα πάντα αλλά δεν παύει να έχει λιπαντικές ιδιότητες και να αφήνει μια λαδίλα επάνω. Μετά το καθάρισμα είναι απαραίτητο να καθαριστεί και αυτό.
    Ενα αλλο πραγμα που δεν μπορω να καταλαβω ειναι αν πρεπει να βαζουμε wd40 στους διακοπτες στο σταντ κλειδαριες και κυριως στους μοχλους. ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ εχω ακουσει οτι αν βαλεις στον μοχλο ταχυτητων (στο πενταλ) αυτο βγαζει το υπαρχον γρασσο και μετα δεν ρολαρει οπως πρεπει γιατι το wd ειναι για να βγαζει λαδια μαυριλες και σκουριες.. οποτε μηπως θελει γρασσο σε αυτα τα σημεια με πινελακι?? Και κατι που χω προσεξει ειναι οτι οταν πλενω την μηχανη μετα οι ταχυτητες αλλαζουν πιο γλυκα δεν ξερω γιατι

  2. #77
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.483
    Όντως, το WD-40 δεν κάνει για λίπανση.
    Προσωπικά, όταν έχει τύχει να δέσω μαρσπιέ (πχ μετά από ηλεκτροστατική) βάζω λίγο γράσο στα σημεία που υπάρχει κίνηση.
    Για την κλειδαριά, έχω πάρει ένα ειδικό γράσο από το e-moto, δεν θυμάμαι τώρα μάρκα.
    Για τους διακόπτες δεν ξέρω, εγώ βάζω λίγο υγρή σιλικόνη (από ναυτιλιακά) για να συντηρείται το πλαστικό, βοηθάει και στην λειτουργία τους.

  3. #78
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    825
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Spar1991 Προβολή μηνύματος
    Αποφυγε το χαρτι κουζινας φιλε γιατι εχει γυαλι μεσα και γρατζουναει.. αλλα αυτο για καθαρισμο φρενων πρεπει να ναι καλο.. Αυτο το ριχνεις εκει στις δαγκανες και στα τακακια και δισκοπλακες η δεν κανει παντου?? Επισης δεν ξεραινει???
    Τώρα για να πω την αλήθεια σε δαγκάνες δεν το έχω δοκιμάσει. Την δισκοπλακα την καθαρίζω με αυτό πάντως. Το χαρτί το έχω χρησιμοποιήσει σε φάση που δεν είχα πανί για πέταμα. Γενικά δεν χρησιμοποιώ γτ κόβεται και τρίβεται αλλά τώρα που μου είπες για τις γρατσουνιές θα το αποφύγω τελείως.

    Επίσης δεν γνωρίζω αν κάνει κάποιο κακό στο λάστιχο αλλά δεν το κάνεις και μπάνιο με το σπρέι.
    Το κόλπο το είχα δει σε έναν λαστιχά ο οποίος το έριχνε για να βγάλει τις κόλλες από τα προηγούμενα αντίβαρα στις ζάντες. Δεν τον ρώτησα βέβαια αν κάνει για τα λάστιχα αλλά δεν έδειχνε να το ρίχνει και με ιδιαίτερη προσοχή. (Όχι ότι αυτό το τελευταίο λέει και πολλά άλλα....)

    Μωρομαντιλα και wd40 θέλουν περισσότερο χρόνο και σχολαστικότητα γτ πολλές φορές απλά πασαλιβουν την βρομια χωρίς να την βγάλουν.

  4. #79
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2020
    Μηνύματα
    314
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Τώρα για να πω την αλήθεια σε δαγκάνες δεν το έχω δοκιμάσει. Την δισκοπλακα την καθαρίζω με αυτό πάντως. Το χαρτί το έχω χρησιμοποιήσει σε φάση που δεν είχα πανί για πέταμα. Γενικά δεν χρησιμοποιώ γτ κόβεται και τρίβεται αλλά τώρα που μου είπες για τις γρατσουνιές θα το αποφύγω τελείως.

    Επίσης δεν γνωρίζω αν κάνει κάποιο κακό στο λάστιχο αλλά δεν το κάνεις και μπάνιο με το σπρέι.
    Το κόλπο το είχα δει σε έναν λαστιχά ο οποίος το έριχνε για να βγάλει τις κόλλες από τα προηγούμενα αντίβαρα στις ζάντες. Δεν τον ρώτησα βέβαια αν κάνει για τα λάστιχα αλλά δεν έδειχνε να το ρίχνει και με ιδιαίτερη προσοχή. (Όχι ότι αυτό το τελευταίο λέει και πολλά άλλα....)

    Μωρομαντιλα και wd40 θέλουν περισσότερο χρόνο και σχολαστικότητα γτ πολλές φορές απλά πασαλιβουν την βρομια χωρίς να την βγάλουν.
    Την εχω πατησει σε καινουργιο σκουτερ με το χαρτι κουζινας . 7000 ευρω ειχα δωσει να το παρω και πηγα να καθαρισω με χαρτι κουζινας και αζαξ την οθονη που ηταν οθονη και οχι απλο γυαλι και εκανε γρατζουνιες κυκλικες και στο φως του ηλιου φαινοταν πολυ ασχημα.. Το ιδιο και στο στρομ που χω τωρα ο υπαλληλος εβαλε χαρτι στο κοντερ και αφησε αραχνιες που φαινονται στον ηλιο !! Εμενα οι δισκοπλακες εχουν καθαριστει μονο με σαπουνι νερο και πανι.. ισως βαζοντας το υγρο που λες να βγει βρωμα.. και σε ορισμενα σημεια οι πλακες εχουν σκουρια

  5. #80
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    825
    Καλά δεν νομίζω να βγάζει και σκουριά. Αλλά δεν είναι ακριβό και θα βρεις αρκετά στο εμπόριο. Εγώ από το πρακτικερ εχω πάρει ένα τυχαίο (ούτε τι μάρκα δεν θυμάμαι). Κάνε μια δοκιμή να μας πεις κ εσύ την εμπειρία σου.

Σελίδα 6 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2015, 15:16
  2. Συναγερμός ΜΟΤΟ
    από smavrid στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2004, 20:05
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/12/2003, 14:13
  4. Ιδρυση Νεασ ΛεσΧησ Μοτο...
    από parji στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2003, 15:02
  5. Καλημερα Σε Ολο Το Μοτο...............
    από sozos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 13:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF