Σελίδα 6 από 76 ΠρώτοΠρώτο 12345678910111656 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 1132

Θέμα: Πάμε σιγά σιγά για την αλλαγή.

  1. #76
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.683
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    To κόστος -αν δεν έχεις χρόνο ή δεν ξέρεις να το κάνεις μόνος σου- είναι μεγάλο. Στα Ducati ότι και να σου λένε... μάλλον θέλουν να χρυσώνουν το χάπι, το κόστος είναι μεγαλύτερο ή αυτοί έχουν ξεχάσει ότι πλήρωναν πολύ λιγότερα κάποτε (υπόψιν είμαι φίλος των Ιταλικών). Επίσης να ξέρεις ότι "ρουφάει" αλλά όποιος παίρνει Ducati μάλλον το τελευταίο που τον απασχολεί.

    Έχω τη τύχη να μη χρησιμοποιώ τη μοτοσυκλέτα ως κύριο μέσο μεταφοράς αλλά.... από τότε που πήρα τη μοτοσυκλέτα που καραγούσταρα ψάχνω πάντοτε έναν λόγο να βγω βόλτα και έχω ανεβάσει κατακόρυφα τις βραδινές βόλτες. Αυτό σημαίνει ότι έχω πολλαπλασιάσει τα χιλιόμετρα που κάνω. Έχω πει αντί για καφέδες και μπύρες τα κάνω βενζίνες, αντί για ψυχολόγους καλύτερα μοτοσυκλέτες.

    Αν, αν, αν καταλήξεις σε Ducati.... σου υπόσχομαι ότι θα διπλασιάσεις τα ετήσια χιλιόμετρα που κάνεις.
    ο 950αρης στεφανε της ντουκατι,ειναι απ τα καλυτερα μοτερ της και δεν ρουφαει..εχει φιλος την πρωτη γενια ,εχει κανει πολυ χλμ και στο λεω επιβεβαιωμενα,,,το συγκεκριμενο μοτερ δε με τα 30000 χλμ για υμαντες ειναι πολυ καλα...ξεκινησε την καριερα του στο hyper-moster-hyperstrada σαν 821 και εγινε μετα 942 στα multi...
    https://motorbike.gr/%CE%B1%CF%86%CE...E%CF%81%CE%B1/
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  2. #77
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από πυξιδας990 Προβολή μηνύματος
    ο 950αρης στεφανε της ντουκατι,ειναι απ τα καλυτερα μοτερ της και δεν ρουφαει..εχει φιλος την πρωτη γενια ,εχει κανει πολυ χλμ και στο λεω επιβεβαιωμενα,,,το συγκεκριμενο μοτερ δε με τα 30000 χλμ για υμαντες ειναι πολυ καλα...ξεκινησε την καριερα του στο hyper-moster-hyperstrada σαν 821 και εγινε μετα 942 στα multi...
    https://motorbike.gr/%CE%B1%CF%86%CE...E%CF%81%CE%B1/
    OK, μπερδεύτηκα με τον V4 φάουλ δικό μου!

  3. #78
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.590
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Όπως τα βλέπω τα πράγματα μέχρι τώρα οι κορυφαίες επιλογές μου έχουν διαμορφωθεί στις εξής:
    1. Ducati Multistrada 950v2S
    2.Moto Guzzi V100
    3.BMW 850 GS
    4. Moto Guzzi V85TT (Outsider)
    Κόκκινο να το πάρεις...
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  4. #79
    papoy Το avatar του/της Viking
    Εγγραφή
    07/04/2008
    Μηνύματα
    667
    προτάσεις λέμε, τζάμπα είναι (οι προτάσεις ), χρόνο για test ride να έχεις/να βρεις

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	P90235454-the-new-bmw-r-ninet-urban-g-s-11-2016-600px.jpg 
Προβολές:	184 
Μέγεθος:	26,2 KB 
ID:	439113

  5. #80
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.225
    Εμένα γιατί όλο αυτό μου φέρνει στο μυαλό το μηχανάκι που ΘΑ έπαιρνε ο Μπαμπινιώτης του φόρουμ;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #81
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.481
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Αν βγαίνω οικονομικά σε σχέση με τι?
    Εγώ π.χ. στην τρανσαλπ αλλάζω λάδι κάθε 3.000 και λάδι φίλτρο κάθε 6.000, γιατί είμαι ψείρας και γιατί ανεβάζει θερμοκρασίες που την χρησιμοποιώ εντός.
    Υγρά όλα αλλάζουν σίγουρα μία φορά τον χρόνο.
    Παραφλού κάθε άνοιξη , φρένα κάθε Νοέμβρη.
    Γενικά θέλω να πω ότι και την τρανσαλπ δεν την κακομεταχειρίζομαι , δεν είμαι τέτοιας νοοτροπίας επομένως είναι τόσο τρελή η διαφορά εν τέλει ?
    Από θέμα μπάτζετ το έγραψα, είχες πει έως 15Κ και το V2S πάει αρκετά παραπάνω.
    Τα ετήσια έξοδα λογικά θα είναι λίγα παραπάνω αλλά κλάιν, τι 200 τι 300 (τυχαίο νούμερο).

    Πάντως, αν έχεις αποφασίσει προχωρά. Δεν είναι λογικό να έχεις μεγάλη μηχανή για Αθήνα αλλά με τις μοτοσυκλέτες σωστά έγραψες ότι μιλάει και το συναίσθημα.

  7. #82
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.590
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Εμένα γιατί όλο αυτό μου φέρνει στο μυαλό το μηχανάκι που ΘΑ έπαιρνε ο Μπαμπινιώτης του φόρουμ;
    Τούτος θα πάρει όπως τον κόβω...
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  8. #83
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.924
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterTHErider Προβολή μηνύματος
    Τούτος θα πάρει όπως τον κόβω...
    Οι μόνοι λόγοι που θα με κάνουν να μην πάρω θα είναι 3
    ή θα μπουν οι Τούρκοι
    ή θα κάνω παιδί
    ή θα κλείσω πρώτο τραπέζι στον Μητροπάνο.

    Μακριά από εμάς και τα τρία .
    Αλλά ναι, θα γίνει το Test Ride στην φίλη Ducati και θα επανέλθω με την εμπειρία.
    Γιατί που ξέρεις μπορεί να κάτσω πάνω της και να πω όχι αυτό δεν είναι για μένα.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  9. #84
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.503
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Κατάλαβα ότι αυτές οι 2-3 ώρες πάνω στην μηχανή είναι οι καλύτερες 3 ώρες της ημέρας μου. Κατεβαίνω και νιώθω σαν να έφυγε ένα 60% του στρες μου . Επομένως πλέον η μηχανή είναι και ένας τρόπος να αποφύγω τα αγχολυτικά και να σπάσει το στομάχι μου πριν τα 30. Για αυτό και κοιτάω κάτι με χαρακτήρα και λίγο πιο παιχνιδιάρικο. Για να έχουν ποιότητα αυτές οι 3 ώρες της καθημερινότητας μου πάνω της.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    ... το Multi to V2S 950 το γκρι , το MV Agusta παραπάνω και το Moto Guzzi V100 με αρρώστησαν σε βαθμό να πιάσω 2η δουλειά για Κυριακές και βράδια για να πάρω κούτα σε ένα 5μηνο.
    Νέος άνθρωπος είσαι, υποχρεώσεις δεν έχεις, χρήματα βγάζεις. Ίσως είναι καλή εποχή να βγάλεις ένα απωθημένο και να το ευχαριστηθείς*. Ψηφίζω Multistrada, αφού σου αρέσει, παρόλο που είναι ακατάλληλο για χρήση σε πόλη. Σε καταλαβαίνω με το παραπάνω, διότι η μοτοσυκλέτα που αγόρασα ήταν επιλογή για να κάνω την καθημερινότητα πιο όμορφη. Μπαίνω μέσα και σε χρόνο και σε χρήματα σε σχέση με το να είχα μόνο αμάξι. Αλλά είναι ωραία.

    Με ένα αστερίσκο στο "ευχαριστηθείς", διότι αν είναι να δουλεύεις ατελείωτες μέρες και ώρες για να βγάλεις τα χρήματα για το μηχανάκι, είναι φαύλος κύκλος. Δηλαδή θα αγοράσεις μοτοσυκλέτα για να εκτονώνεις το άγχος που σου προκαλεί η εντατική δουλειά, την οποία δουλειά έχεις αυξήσει, προκειμένου να αγοράσεις την μοτοσυκλέτα. Ενώ αν επέλεγες να εργάζεσαι σε ρυθμούς που σε αφήνουν πιο ισορροπημένο, θα έβγαζες λιγότερα χρήματα, δεν θα είχες ακριβό μηχανάκι, αλλά δεν θα το είχες και ανάγκη, αφού δεν θα ένιωθες πίεση.

    Έχουν τα αντικείμενα και ο καταναλωτισμός την ομορφιά του, αλλά αν κάποια στιγμή στο μέλλον νιώσεις ότι δεν σε καλύπτει η κατάσταση, θυμήσου ότι υπάρχουν κι άλλες οδοί για την πνευματική ηρεμία και ισορροπία, που δεν περνάνε από τις αγορές.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  10. #85
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.094
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Οι μόνοι λόγοι που θα με κάνουν να μην πάρω θα είναι 3
    ή θα μπουν οι Τούρκοι
    ή θα κάνω παιδί
    ή θα κλείσω πρώτο τραπέζι στον Μητροπάνο.

    Μακριά από εμάς και τα τρία .
    Αλλά ναι, θα γίνει το Test Ride στην φίλη Ducati και θα επανέλθω με την εμπειρία.
    Γιατί που ξέρεις μπορεί να κάτσω πάνω της και να πω όχι αυτό δεν είναι για μένα.
    το τριτο δεν παιζει.εχει πεθανει.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  11. #86
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.924
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    το τριτο δεν παιζει.εχει πεθανει.
    That was the point.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  12. #87
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.924
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Νέος άνθρωπος είσαι, υποχρεώσεις δεν έχεις, χρήματα βγάζεις. Ίσως είναι καλή εποχή να βγάλεις ένα απωθημένο και να το ευχαριστηθείς*. Ψηφίζω Multistrada, αφού σου αρέσει, παρόλο που είναι ακατάλληλο για χρήση σε πόλη. Σε καταλαβαίνω με το παραπάνω, διότι η μοτοσυκλέτα που αγόρασα ήταν επιλογή για να κάνω την καθημερινότητα πιο όμορφη. Μπαίνω μέσα και σε χρόνο και σε χρήματα σε σχέση με το να είχα μόνο αμάξι. Αλλά είναι ωραία.

    Με ένα αστερίσκο στο "ευχαριστηθείς", διότι αν είναι να δουλεύεις ατελείωτες μέρες και ώρες για να βγάλεις τα χρήματα για το μηχανάκι, είναι φαύλος κύκλος. Δηλαδή θα αγοράσεις μοτοσυκλέτα για να εκτονώνεις το άγχος που σου προκαλεί η εντατική δουλειά, την οποία δουλειά έχεις αυξήσει, προκειμένου να αγοράσεις την μοτοσυκλέτα. Ενώ αν επέλεγες να εργάζεσαι σε ρυθμούς που σε αφήνουν πιο ισορροπημένο, θα έβγαζες λιγότερα χρήματα, δεν θα είχες ακριβό μηχανάκι, αλλά δεν θα το είχες και ανάγκη, αφού δεν θα ένιωθες πίεση.

    Έχουν τα αντικείμενα και ο καταναλωτισμός την ομορφιά του, αλλά αν κάποια στιγμή στο μέλλον νιώσεις ότι δεν σε καλύπτει η κατάσταση, θυμήσου ότι υπάρχουν κι άλλες οδοί για την πνευματική ηρεμία και ισορροπία, που δεν περνάνε από τις αγορές.
    Δυστυχώς η δουλειά μου είναι άνευ ωραρίου.
    Δεν την ορίζω απόλυτα εγώ.
    Την πας όσο σε πάει . Επομένως είτε πάρω το μούλτι είτε όχι , θα δουλεύω σαν να μαζεύω βαμβάκι στην αμερική το 1800.
    Απλά το μούλτι θα είναι η ''χειραφέτηση'' μου στην επιστροφή στο σπίτι μου.
    υ.γ. Δεν έχω πάρει το Multi.
    Το μήνυμα αυτό έχει σταλεί από το γραφείο μου.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  13. #88
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.503
    Το Ducati λοιπόν, αλλά να θυμάσαι ότι δεν οδηγούμε μοτοσυκλέτα με θυμό ή κουρασμένοι. Στα μαθήματα οδήγησης ο δάσκαλος μού είχε πει κάτι σοφό:
    "Αν βρέχει, είσαι άυπνος ή κουρασμένος και νυστάζεις ή έχεις στο μυαλό σου τη γυναίκα που σε παράτησε, άσε τη ρημάδα τη μηχανή στο σπίτι και πάρε το αμάξι."

    Δεν πέρασαν λίγα χρόνια και φίλος τσακώθηκε με τη γυναίκα του. "Θέλω να φύγω μακριά και γρήγορα", είπε. Έμπειρος μοτοσυκλετιστής, με πολλά track days και σχολεία στο βιογραφικό του. Έφυγε μακριά και γρήγορα και γύρισε με ασθενοφόρο έχοντας σπασίματα. Δεν ήταν ότι δεν ήξερε, αλλά ότι έφυγε θυμωμένος, οπότε αύξησε τις πιθανότητες να εμπλακεί σε ατύχημα.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  14. #89
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.924
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Το Ducati λοιπόν, αλλά να θυμάσαι ότι δεν οδηγούμε μοτοσυκλέτα με θυμό ή κουρασμένοι. Στα μαθήματα οδήγησης ο δάσκαλος μού είχε πει κάτι σοφό:
    "Αν βρέχει, είσαι άυπνος ή κουρασμένος και νυστάζεις ή έχεις στο μυαλό σου τη γυναίκα που σε παράτησε, άσε τη ρημάδα τη μηχανή στο σπίτι και πάρε το αμάξι."

    Δεν πέρασαν λίγα χρόνια και φίλος τσακώθηκε με τη γυναίκα του. "Θέλω να φύγω μακριά και γρήγορα", είπε. Έμπειρος μοτοσυκλετιστής, με πολλά track days και σχολεία στο βιογραφικό του. Έφυγε μακριά και γρήγορα και γύρισε με ασθενοφόρο με σπασίματα. Δεν ήταν ότι δεν ήξερε, αλλά ότι έφυγε θυμωμένος, οπότε αύξησε τις πιθανότητες να εμπλακεί σε ατύχημα.
    Οκ, πάει σε προσωπική κουβέντα το Post αυτό ΑΛΛΑ, όταν φεύγω από το γραφείο, ότι ώρα και αν είναι για πέσω για ύπνο , πρέπει να περάσουν 4+ ώρες για πέσουν οι ρυθμοί μου.
    Το κακό είναι ότι παίζω μπάλα μαξ 5 ώρες την μέρα σε ύπνο , αλλά τώρα που άλλαξα κάποια πράγματα και ψηφιοποίησα τα πάντα στο γραφείο θα προσπαθώ να φεύγω πιο ανθρωπινες ώρες και να συνεχίζω την δουλειά στο σπίτι.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  15. #90
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    461
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Όπως τα βλέπω τα πράγματα μέχρι τώρα οι κορυφαίες επιλογές μου έχουν διαμορφωθεί στις εξής:
    1. Ducati Multistrada 950v2S
    2.Moto Guzzi V100
    3.BMW 850 GS
    4. Moto Guzzi V85TT (Outsider)
    Κατ εμε, επειδή απ όσο έχω καταλάβει πρέπει πάνω κάτω να είμαστε ίδια ηλικία, τα 2,3,4 θα τα έβγαζα από τις επιλογές. Πέρα απ το πουλ μουρ του διαφορετικού, τα Moto Guzzi δεν θα σου προσφέρουν τπτ από οδηγική απόλαυση σε σχέση ειδικά με το Ducati.

    Όσον αφορά το 850GS, δε λέω ωραία μηχανή, αλλά αφού αναφέρεις ότι σ αρέσει να στρίβεις κλπ και να βελτιώνεσαι στο δρόμο, δεν πιστεύω να σου χρειάζεται μια μηχανή on-off.

    Σωστά κοιτάζεις την Ducati και επίσης θα προσέθετα κι άλλα μοντέλα ψιλά με ασφάλτινο προσανατολισμό, όπως BMW F900xr, Tracer 9GT. Όλα αυτά και θα σου δώσουν μια ξεχωριστή οδηγική εμπειρία στην άσφαλτο και θα σε βοηθήσουν να γίνεις καλύτερος και θα σε πάνε και ταξίδια και θα έχουν και το παιχνίδι τους και αν θέλεις μπαίνεις και καμία πίστα να απολαύσεις.

    Τα άλλα που κοιτάς, είναι πολύ ωραία μηχανάκια, αλλά οκ αν δεν σε ενδιαφέρει να πατάς χώμα και αν δεν θες να ταξιδεύεις ανα την Ευρώπη δεν νομίζω να σου προσφέρουν κάτι παραπάνω.

    Υ.Γ. Ωραίο αλλά και δυσεπίλυτο πρόβλημα να ψάχνεις μηχανή σ αυτά τα λεφτά. Πολλές επιλογές. Τα περισσότερα, είναι εξαιρετικά μηχανάκια, καθένα στο είδος του. Καλή επιλογή εύχομαι και να την ευχαριστηθείς όποια κι αν είναι αυτή

Σελίδα 6 από 76 ΠρώτοΠρώτο 12345678910111656 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 14/02/2019, 23:44
  2. Για να ετοιμαζομαστε για Ιουλιο σιγα-σιγα!
    από Vstrommer71 στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 20/12/2010, 17:05
  3. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 25/03/2007, 17:24
  4. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2006, 22:14
  5. Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 31/12/2005, 17:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF