Σελίδα 6 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 114

Θέμα: Best Buy μεταχειρισμενα

  1. #76
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/03/2008
    Μηνύματα
    160
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από LOUKILOUK Προβολή μηνύματος
    τρόμπα βενζίνης, ανορθωτή...
    To africa μόνο απ' αυτά σε αφήνει..αλλά και τα 2 αντιμετωπίζονται και ξενοιάζεις εφ'όρου ζωής.

  2. #77
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της skylaros
    Εγγραφή
    16/04/2011
    Μηνύματα
    726
    Αμάν ο tesla !

  3. #78
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από maniatiakos Προβολή μηνύματος
    To africa μόνο απ' αυτά σε αφήνει..αλλά και τα 2 αντιμετωπίζονται και ξενοιάζεις εφ'όρου ζωής.
    Το γνωρίζω, όπως γνωρίζω και την "θεραπεία"...Δεν μιλάμε για αξιοπιστία όμως...το θέμα είναι αν ένα μηχανάκι σαν το άφρικα που στην καλύτερη θα είναι πλέον 12ετίας με αρχική τιμή περί τα 2500, συν το ποσό (για την αγορά μόνο...) των παραπάνω που αναφέραμε αξίζει να θεωρηθεί value for money... φυσικά όλα είναι σχετικά αλλά εδώ μιλάνε τα νούμερα κυρίως... με 3500 στο χέρι έχεις μεγάλες δυνατότητες για παζάρι και πολλές επιλογές για πολύ νεότερα και αξιόλογα μοντέλα... νομίζω...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  4. #79
    αρχικη τιμη τα 2500 ;
    μπαααα .. χλωμιασες !


    σιγουρα τα πρωτα αφρικα ειναι
    κατω απο χιλιαρικο πια, τα rd03, rd04,
    και ανεβαινει αναλογα με το ποσο λοξα κουβαλαει
    ο εκαστοτε ιδιοκτητης !

    εχω ενα αφρικα 650
    με παει στην δουλεια
    διακοπες, παραλιες, χωματοδρομους,
    για ποτακι το βραδι, βολτα τα ΣΚ,
    το πηρα πριν 8 χρονια 1400 εουρο κ ειναι του 1988, δεν καιει λαδι
    και το βιβλιο συμβαντων γραφει,
    μια τρομπα βενζινης κ ενα κομμενο καλωδιο στην φυσα της ηλεκτρονικης !
    κ εχω αλλαξει, εξατμιση, σελα κ ενα πισω αμορτισερ ..
    και απο προβληματα που δεν εχω ασχοληθει
    - το βεντιλατερ ανοιγει αρκετα πιο ψηλα σε σχεση με παλια, μαλλον ο αισθητηρας ( η οπως λεγεται ) του βεντιλατερ μας αφηνει σιγα σιγα '

    - ο αισθητηρας για το λαμπακι της πρωτης ρεζερβας εχει καει .

    Δεν ειναι το μοναδικο μηχανακι που μπορει να τα κανει ολα αυτα, αλλα πιστευω να μπει σε αυτην την κατηγορια, το αξιζει !

  5. #80
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από V-TEC Προβολή μηνύματος
    αρχικη τιμη τα 2500 ;
    μπαααα .. χλωμιασες !


    σιγουρα τα πρωτα αφρικα ειναι
    κατω απο χιλιαρικο πια, τα rd03, rd04,
    και ανεβαινει αναλογα με το ποσο λοξα κουβαλαει
    ο εκαστοτε ιδιοκτητης !

    εχω ενα αφρικα 650
    με παει στην δουλεια
    διακοπες, παραλιες, χωματοδρομους,
    για ποτακι το βραδι, βολτα τα ΣΚ,
    το πηρα πριν 8 χρονια 1400 εουρο κ ειναι του 1988, δεν καιει λαδι
    και το βιβλιο συμβαντων γραφει,
    μια τρομπα βενζινης κ ενα κομμενο καλωδιο στην φυσα της ηλεκτρονικης !
    κ εχω αλλαξει, εξατμιση, σελα κ ενα πισω αμορτισερ ..
    και απο προβληματα που δεν εχω ασχοληθει
    - το βεντιλατερ ανοιγει αρκετα πιο ψηλα σε σχεση με παλια, μαλλον ο αισθητηρας ( η οπως λεγεται ) του βεντιλατερ μας αφηνει σιγα σιγα '

    - ο αισθητηρας για το λαμπακι της πρωτης ρεζερβας εχει καει .

    Δεν ειναι το μοναδικο μηχανακι που μπορει να τα κανει ολα αυτα, αλλα πιστευω να μπει σε αυτην την κατηγορια, το αξιζει !
    Δεν με διάβασες σωστά... "τα 12ετίας με αρχική 2500" γράφω...πιστεύω δεν πέφτω πολύ έξω αν και δεν το έχω ψάξει και ενδελεχώς το θέμα...άφρικα με χιλιάρικο ξερό και να μην θέλει άλλα 500 μαζέματα σε λάστιχα, τακάκια, αλυσιδογράναζα, λάδια, φίλτρα υγρά φρένων, μπαταρία κτλ και ένα καλό σέρβις όσο και να κοιτάξεις, νομίζω δύσκολα θα βρεις...εσύ, το πουλάς κάτω από χιλιάρικο?
    Ίσως να πέφτω έξω στις τιμές, αν κάνω λάθος να μπει, γιατί να μην μπει και το άφρικα...Όπως τότε ίσως και για τρανσάλπ και χτ μπορεί να κάνω το ίδιο λάθος...
    Γενικά πάντως νομίζω ότι η κατηγορία ον οφ είναι υπερεκτημημένη στα μεταχείρω...φέιζερ, μπαντιτ, σιμπιεφ, εσβε κτλ παιζουν πολύ φτηνά και καλά και προσεγμένα...

    υ.γ. Ο kordix παραπάνω από μένα που γράφει "2500-3000 ένα καλό..." πρέπει να έχει χλωμιάσει και αυτός αλλά φαντάζομαι ότι ως "αφρικανός" που προφανώς είναι μάλλον σου είναι δύσκολο να το αντιληφθείς...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  6. #81
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Συμφωνω με το Λουκι τον Λουκ.
    Ακριβα ειναι ακομα τα αφρικα. Οπως και παρα πολlα Χοντα. Και γενικα η κατηγορια των ον-οφ στην Ελλαδα (αν και ειναι τα φθηνοτερα που βρισκεις σε σχεση με πολλες χωρες της Ευρωπης).
    Φθηνo και καλο value for money παιζει κυριως στα street. πχ στα 2000 κατι βρισκεις fazer ή cbf καλο και βρισκεις και xt 600. Πως γκενεν ατο;; Δεν εχει λογικη. Μη μιλησω για xr 600, 400 κλπ που τα ζητανε πανω απο 3χιλιαρο.. Ρε αι στα διαλα λεω 'γω.
    MADE IN JAPAN 日本製

  7. #82
    τσουκου .. μια χαρα τα αντιλαμβανομαι ..

    νομιζω δηλαδη !

    Λουκ, το χλωμιασες, το εννοουσα οπως ακριβως θα στο ελεγα προφορικα,
    αν πιναμε ενα καφε ..
    οχι προσβλητικα !

    Δεν ειναι ολα τα φθηνα μηχανακια χρεπια, δυσκολο να βρεις καποια, αλλα αν ψαξεις, βρισκεις !

    πολυ καιρο πριν, επαιζε ενα αφρικα στο καρ,
    που ο τυπος ηταν σαν να το εβγαλε απο την καταχυξη του ψυγειου του μεν αλλα το ζηταγε 4500 εουρος κ γελαω ακομα,
    καθε φορα που το σκεφτομαι ..
    Και με 3000 η ιδια αντιδραση.

    Ενα φθηνο μηχανακι, του 1000ρικου ή λιγο παραπανω
    το να θελει λαστιχα ή αλυσιδογραναζα ή σερβις, το θεωρρω μαλλον λογικο.

    ενα αφρικα, dr, kle, klr, bandit 600, fazer τα πρωτα, κλπ κλπ
    που εχουν ζωη ακομα μεσα τους, το βρισκω λογικο να ριξεις 3-4 κατοσταρικα πανω του, για το φρεσκαρεις κ να κανεις τα παντα μαζι του.
    Αν ειναι τελειως χρεπι, τοτε μαλλον δεν θα το παρεις
    ή η τιμη θα είναι πολυ κατω απο το 1000ρικο .

  8. #83
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.506
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Μη μιλησω για xr 600, 400 κλπ που τα ζητανε πανω απο 3χιλιαρο.. Ρε αι στα διαλα λεω 'γω.
    Τα 250/400 οντως κρατανε πολυ ψηλα την τιμη τους.Τα 600 ομως παιζουν απο 1000 εως 3000,με μια ρεαλιστικη τιμη για ενα αξιολογο χωρις πολλα φρουφρου και αρωματα πανω του στα 1400-1600.
    RIDE MORE TALK LESS

  9. #84
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από V-TEC Προβολή μηνύματος
    τσουκου .. μια χαρα τα αντιλαμβανομαι ..

    νομιζω δηλαδη !

    Λουκ, το χλωμιασες, το εννοουσα οπως ακριβως θα στο ελεγα προφορικα,
    αν πιναμε ενα καφε ..
    οχι προσβλητικα !

    Δεν ειναι ολα τα φθηνα μηχανακια χρεπια, δυσκολο να βρεις καποια, αλλα αν ψαξεις, βρισκεις !

    πολυ καιρο πριν, επαιζε ενα αφρικα στο καρ,
    που ο τυπος ηταν σαν να το εβγαλε απο την καταχυξη του ψυγειου του μεν αλλα το ζηταγε 4500 εουρος κ γελαω ακομα,
    καθε φορα που το σκεφτομαι ..
    Και με 3000 η ιδια αντιδραση.

    Ενα φθηνο μηχανακι, του 1000ρικου ή λιγο παραπανω
    το να θελει λαστιχα ή αλυσιδογραναζα ή σερβις, το θεωρρω μαλλον λογικο.

    ενα αφρικα, dr, kle, klr, bandit 600, fazer τα πρωτα, κλπ κλπ
    που εχουν ζωη ακομα μεσα τους, το βρισκω λογικο να ριξεις 3-4 κατοσταρικα πανω του, για το φρεσκαρεις κ να κανεις τα παντα μαζι του.
    Αν ειναι τελειως χρεπι, τοτε μαλλον δεν θα το παρεις
    ή η τιμη θα είναι πολυ κατω απο το 1000ρικο .
    Συνονόματε πλακίτσα κάνω με το χλώμιασμα...αφρικανός χλωμός...χλωμό το βλέπω...καφέ πίνουμε...
    Το θέμα είναι αν γενικά ένα μηχανάκι σαν μοντέλο μεταχείρο μετά από χρόνια είναι "πολύ" για τα "χαρτιά" που δίνεις...γνώμη μου ταπεινή είναι ότι τα αφρικα, ΧΤ, τρανσάλπ και άλλα ον οφ μάλλον δεν είναι γενικά κελεπούρια...ίσως συγκεκριμένες περιπτώσεις να είναι...αλλά σαν εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα...
    Πολύ απλά να το πω αν θεωρήσουμε συνολικά το κόστος αγοράς και συντήρησης στο πρώτο εξάμηνο σαν ποσό δαπάνης μιας μηχανής νομίζω ότι το 90% των άφρικα που πουλιούντε στο χιλιάρικο θα φτάσουν σε δαπάνη εύκολα τα 1500...ενώ σε βάθος 12μηνου το ποσό εύκολα θα διπλασιαστεί (+500 δηλαδή...)... πάντα αν μιλάμε για σοβαρό μοτοσυκλετιστή που κυκλοφορεί χειμώμα-καλοκαίρι και θέλει να νοιώθει το λιγότερο ασφαλής...όχι γρήγορος... άρα για 20ετίας μηχανάκια δεν είναι φτηνά...
    Εδώ στη γαμημένη την Σκωτία τα τελευταία 3 χρόνια έμαθα να τα υπολογίζω όλα με μεγάλη ακρίβεια και πιστεψέ με μπορεί να κάνω κανά μικρολαθακι στην αρχική τιμή που παίζει στην Ελλάδα, αλλά στα υπόλοιπα έχω γίνει άσσος...έδωσα 1500 λιριά για φέιζερ του 99', αλλά μετά από 6000μίλια (10κχλμ) έχω αλλάξει μόνο 2 λάδια/φίλτρα και μία λάστιχα... (χώρια τα νταβατζηλικια για τα καριόλια που μου κανουν ζημιές προσπαθώνταν να την "ψηρίσουν"...).
    Τεσπά η μόνη μου ένσταση για το άφρικα είναι η τιμή του ή μάλλον η δαπάνη αποκτησης και αρχικής χρήσης του...αν τελικά αυτή είναι πραγματικά κελεπούρι ζητώ συγνώμη για το λάθος μου και προχωράμε...

    υ.γ.1 Τελικά αυτός ο κορντιξ (γαλάτης ακούγετε...!!!) είναι αφρικανός χλωμός? μυστήριο....αφρικανίξ ο χλωμώδης μήπως...???

    υ.γ.2 η τιμή ενός μεταχείρο έχει να κάνει άμεσα και με το κατα πόσο πιανουν τα χεράκια του αγοραστή...διαφορετικά σε μεγάλο μηχανάκι 20ετίας πληρώνεις την τιμή αγοράς του στις τρεις πρώτες επισκέψεις στο συνεργείο για τα βασικά...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  10. #85
    +990 στον Λουκυ.
    Το θέμα δεν έχει να κάνει με αξιοπιστία, αλλά value for money. Μηχανάκια 20ετιας που θα φθάσουν με τα βασικά στα 2500 Δεν είναι καμμία ευκαιρία, εφόσον στα ίδια χρήματα βρισκεις πολύ νεώτερα και χωρίς απαιτήσεις μηχανάκια.

    Τώρα για ΧΤ του 88-89, XR & Africa στα 2000...
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  11. #86
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.997
    ενταξει με μια πολυ απλη αναζητηση στο car ειδα οτι υπαρχουν africa για ολα τα βαλαντια απο 800 εως 5500...

    φανταζομαι οτι τα προσεγμενα θα παιζουν σε μια μεση τιμη, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι αν πιανουν οντως τα χερια σου και παρεις μια με 1500 δεν μπορεις να την κανεις αστερακι με αλλα 500 π.χ.

    το βασικο προβλημα με τα παλια μηχανακια >15ετιας ειναι το ποσα χλμ εχουν τα μοτερ τους (οχι τα κοντερ τους) και τι θεμα μπορει να σου βγαλει εκει μεσα...
    γιατι ασπαστα, ασπαστα αλλα και τα μεταλλα εχουν ενα οριο, ειδικα αν οι αλλαγες λαδιων ηταν σπανιες και τα σκισιματα συχνα...

  12. #87
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Η διαφορα στην οδηγικη συμπεριφορα ειναι πολυ εμφανης με ενα ποντο μικροτερο μεταξονιο.
    Σαφώς.
    Επίσης παίζει σημαντικό ρόλο η θερμοκρασία αέρα και ασφάλτου,
    η υγρασία και η ταχύτητα του αέρα, το αν έχεις πάει τουαλέτα πριν καβαλήσεις τη σέλα και άλλα πολλά.....

  13. #88
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stam2 Προβολή μηνύματος
    Σαφώς.
    Επίσης παίζει σημαντικό ρόλο η θερμοκρασία αέρα και ασφάλτου,
    η υγρασία και η ταχύτητα του αέρα, το αν έχεις πάει τουαλέτα πριν καβαλήσεις τη σέλα και άλλα πολλά.....
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  14. #89
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stam2 Προβολή μηνύματος
    Σαφώς.
    Επίσης παίζει σημαντικό ρόλο η θερμοκρασία αέρα και ασφάλτου,
    η υγρασία και η ταχύτητα του αέρα, το αν έχεις πάει τουαλέτα πριν καβαλήσεις τη σέλα και άλλα πολλά.....
    σαφεστατα κ παιζουν ρολο τα πρωτα, απλα καποιοι δεν μπορουν να το καταλαβουν. Δεν υπαρχει λογος να αμφισβητεις καποιον που δεν ξερεις, περα του οτι εισαι προκατειλλημενος με οποιον γραφει πισω απο μια οθονη.



    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Mην ειρωνευεσαι. Πρεπει να καταλαβεις οτι υπαρχουν ατομα που δεν καταλαβαινουν διαφορά εαν το μηχανακι τους μικρυνει 1 ποντο ή κατεβασουν την τιμονοπλακα 1-2 γραμμες πιο κατω. Απλα δεν το 'χουν και ουτε θελουν γιατι ειναι ευτυχισμενοι με αυτο που εχουν και δεν θελουν κατι αλλο.
    Μην μου πεις οτι αμα σου αλλαξω 2 κλικ στην συμπιεση πισω θα το καταλαβεις οτι κατι εχει αλλαξει
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

  15. #90
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros400pgm Προβολή μηνύματος
    εαν το μηχανακι τους μικρυνει 1 ποντο ή κατεβασουν την τιμονοπλακα 1-2 γραμμες πιο κατω. Απλα δεν το 'χουν και ουτε θελουν γιατι ειναι ευτυχισμενοι με αυτο που εχουν και δεν θελουν κατι αλλο.
    Μην μου πεις οτι αμα σου αλλαξω 2 κλικ στην συμπιεση πισω θα το καταλαβεις οτι κατι εχει αλλαξει
    Πές μου τώρα οτι συγκρίνεις την διαφορά 2 κλικ συμπίεσης με τις 2 γραμμές στις πλάκες να πηδήξω απ΄το μπαλκόνι.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

Σελίδα 6 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Thesis Is The Best
    από tifoso4ever στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 02/08/2004, 15:57
  2. Best Joke
    από yamaha στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 04/06/2004, 19:13
  3. Best Moto 2004
    από kalgeorge στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 31/03/2004, 20:52
  4. Περοφεριακ Yamaha (μεταχειρισμενα ή μαιμουδενια)
    από pk στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 14:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF