Σελίδα 6 από 10 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 142

Θέμα: Triumph...ti lene?

  1. #76
    Xifias an se endiaferi gia sprint st nomizo i triumph stin likovrisi ehi akoma to diko mou sprint st pou to ekana antalagi ton septemvrio, ehi full extra mama valitses thermenomena grip remus wp anartisis me 48000 klm ola taxidia kai to dinoun 7500 poli kali timi, na fantastis emena mou ihe kostisi 15000 europoula kai to mihanaki ine harti!!!
    O πλουτος δεν ειναι αποτελεσμα εργασιας διοτι ολοι οι εργαζομενοι θα ηταν πλουσιοι!!

  2. #77
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/04/2004
    Μηνύματα
    173
    thanks 955, αλλα ενδιαφερομαι μονο για trident η το παλιο sprint(trident με φερινγκ).το δικο σου ειναι πολυ πανω απ τα λεφτα που μπορω να διαθεσω.

    οποιοι σχετικοι με το αντικειμενο παρακαλουνται να βοηθησουν

    μιλαω παντα για τα παλια τρικυλινδρα που παρουσιαστηκαν στις αρχες του 90, και οχι για τα 955

  3. #78
    www.T595.net bes kai des gnomes apo aglia kai ohi mono
    O πλουτος δεν ειναι αποτελεσμα εργασιας διοτι ολοι οι εργαζομενοι θα ηταν πλουσιοι!!

  4. #79
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    14/07/2003
    Μηνύματα
    912
    H τράιουμφου με το καινούργιο ST παίζει με το νούμερο 3

    3 κυλίνδρους
    3 όργανα
    3 προβολείς
    3 μπούκες στην εξάτμιση


  5. #80
    FFWD Το avatar του/της DimST
    Εγγραφή
    13/09/2002
    Μηνύματα
    866
    Θα σε παραπέμψω σε σχετικό πόστ που είχε γραφτεί πρίν 2 περίπου χρόνια απο συνάδελφο που ρωτούσε για λεπτομέριες σχετικά με την Sprint, μια ουσιαστικά ίδια μοτοσυκλέτα με την Trident αλλά με μισό φέρινγκ.

    Μην παρασύρεσαι απο την φθηνη τιμή αγοράς που αν δεν κάνω λάθος είναι κάτω απο 3000Ε για τα 750 που έχει η αντιπροσωπία. Είναι μεγάλες μοτοσυκλέτες με όχι ιδιαίτερα φθηνά ανταλλακτικά και σίγουρα τα χρήματα που θα κληθείς να δώσεις σε μικρό βάθος χρόνου δεν είναι, πίστεψε με, διόλου ευκαταφρόνητα.


    http://www.bikenet.gr/forum/index.php?topic=1567.0

    Αν χρειαστείς οτιδοίποτε άλλο επικοινώνησε μαζί μου.

  6. #81
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/04/2004
    Μηνύματα
    173
    thanks φιλε

    οπως θα καταλαβες κυκλοφορω στους γειτονες με αλλο ονομα.Δεν ειμαι διχασμενη προσωπικοτητα , απλα σκραπας με τα κομπιουτερ

    για νεοτερα θα σου στειλω μυνημα

  7. #82
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/04/2004
    Μηνύματα
    173
    οταν λες οτι θα ειμαι με το χερι στην τσεπη τι ακριβως εννοεις?
    Οτι ντε και καλα θα βγαλει γεννα το μοτερ?Απο το thread που διαβασα αν εξαιρεσεις το κομπλερ, αυτο που καταλαβα ειναι οτι το μοτερακι ειναι εγγυηση

    αν εννοεις περιφερειακα πραγματα, αυτα ισχυουν για οποιοδηποτε μηχανακι ευρωπαικο η γιαπωνεζικο

    αν παλι εννοεις οτι θα χρειαστει σερβις λογω φθορων απ τα πολλα χιλιομετρα(ελατηρια, βαλβιδες, καδενα κλπ) παλι δεν ισχυει για οσα μηχανακια εχουν πολλα χλμ?

    Συμβαινει κατι ιδιαιτερο με τα triumph?

  8. #83
    FFWD Το avatar του/της DimST
    Εγγραφή
    13/09/2002
    Μηνύματα
    866
    Μιλάω γενικότερα για το θέμα ηλικίας και εξηγούμε.
    Αγορά Trident 750 του 92 με περίπου 50.000χλμ.
    Ας υποθέσουμε πως το κόμπλερ είναι το σωστό.

    Ξεκινάς με: αλυσίδες γρανάζια, αλλαγή λαδιών, φίλτρου, καθάρισμά ψυγείου και νέο ψυκτικό υγρό, ελαστικά (είναι πάνω απο 1,5 χρόνια στην Ηλιοφίλ) και φίλτρο αέρα. Ίσως και τακάκια που θα έχουν καεί απο την ακινησία.

    Σε σύντομο χρονικό διάστημα θα μάθεις αν χρειάζεσαι:
    λαστιχα και τσιμούχες τελικής μετάδοσης (σίγουρα θα έχουν "σπάσει") ρουλεμάν τροχών, ψαλιδιού, προστατευτικό κάλυμα ψαλιδιού για την επαφή μου με την αλυσίδα, σέρβις κίτ για υδραυλικό συμπλέκτη καθώς και για τις τρόμπες του φρένου και του συμπλέκτη, , τσιμούχα λεβιέ ταχυτήτων, σίγουρα μεμβράνη ρουμπινέτου γιατί με την ακινησία θα έχει χαλάσει.

    Επίσης: Καρμπυρατέρ: (Mikuni 36) Βελονοθήκη γιατί είναι μετριότατη απο την αρχή, δεν κρατάει σωστά την βελόνα με αποτέλεσμα να μην μπορείς να μαζέψεις σωστά χαμηλο-μεσαίες, βελόνες, θα μάθεις πολύ γρήγορα την κατάσταση των φλοτέρ που αχρηστεύονται απο την ακινησία αν έχει μείνει βενζίνη μέσα. Φλάτζες γιατι μπορεί να χάνει βενζίνη, στα καρμπυρατέρ και στον διακόπτη του αέρα, λαστιχάκια υποπίεσης και ίσως ελατήρια επαναφοράς, σίγουρα λάστιχα εισαγωγής και ίσως και λαστιχάκια για το φιλτροκούτι.

    + Ότι άλλο σου βγάλει το μοτέρ... θα δείς αν καίει λάδια και πόσο οπότε πάς το λιγότερο σε ελατήρια, τσιμουχάκια και ρεκτιφιέ βαλβιδων, κάτι που αν δεν έχει γίνει μέχρι τότε θα χρειαστεί να γίνει απο σ'ένα. Βάλε και τα μέτριας ποιότητας καπελότα (ευτυχώς ίδια με kawasaki) που ενδέχεται να σου χρεώσουν...

    Μετά πάς στις αναρτήσεις. Το μπροστά θα είναι σίγουρα σούπα=> επικίνδυνο. Πάς αρχικά για λαδάκια και τσιμούχες μπροστινού, αργότερα ίσως ελατήρια. Το πίσω; αστο καλυτερα, θα το αφήσεις στην αρχή, αργότερα το πιο πιθανό να αλλάξεις αμορτισερ
    .
    .
    .
    και πολλά άλλα
    .
    .
    .

    Αν το μηχανάκι σου θές να είναι το λιγότερο σε καλή κατάσταση, αν το κυνηγάς και θές να πηγαίνεις ψιλοσβέλτα, αν θές να του βγάλεις κανα κρυμένο άλογο τα παραπάνω είναι μόνο η αρχή, πίστεψε με έχω και άλλα στην λίστα μου.


    Το δικό μου, αν εξαιρέσεις την βλάβη του κόμπλερ μίζας δεν έβγαλε κάτι άλλο. Το πρόσεχα όμως. Δεν έβγαλε κάτι παρ'όλα τα 55.000χλμ που έγιναν και που πίστεψε με δεν ήταν χαλαρά χιλιόμετρα, το μηχανάκι είναι εξαιρετικό αλλά ίσως πληρώσεις την άγνοια, τα λάθη και την κακή χρήση του προηγούμενου ή των προηγούμενων ιδιοκτητών....

  9. #84
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/04/2004
    Μηνύματα
    173
    O.K. dimST μπηκα στο νοημα

    Αναφερεσαι σε μηχανακι που εχει βγαλει ριζες περιμενοντας σε εκθεση..

    δεν εχω αγορασει ποτε καινουριο μηχανακι εως τωρα , παντα μεταχειρισμενα αλλα ποτε απο εμπορα.

    και δεν ειχα ποτε προβληματα,μονο τα αναμενομενα ψιλακια που εχει καθε μεταχειρισμενο μηχανημα, αλλα μπορει να ψαχνω κανα χρονο για να βρω αυτο που θελω.Αν δω οτι το μηχανακι θελει πραγματα, δεν το αγοραζω ποτε.Παντα ψαχνω για τον τρελαμενο μερακλη ιδιοκτητη που το εχει στην πεννα]

    τωρα με τα τriumph ειναι πιο δυσκολα τα πραγματα καθοτι λιγα

    αν ειναι 1-2 χρονια σε ακινησια, αστα να πανε.Εκτος απο ολα τα λαστιχενια μερη που θελουν αλλαγη, μεχρι και τα ελατηρια και τα κυλινδρα μπορει να εχουν σκουρια.Ειπαμε να αγορασουμε μηχανακι , οχι να κανουμε restoring

    Εχω παρει gsxf 750 του 92 και δεν ηθελε τιποτα.Μονο πισω αμορτισερ προεραιτικα.Αλυσιδες, λαστιχα , φρενα, βελονες, βελονοθηκες, ελατηρια εμπρος, ρουλεμαν, σου λεω τιποτα.

    Τωρα αν βλεπουμε ενα μηχανακι παρατημενο και παμε και το αγοραζουμε, παμε γυρευοντας


    εγω δηλαδη που καθε χρονο το κανω φυλλο και φτερο και γρασωνω ολα τα ρουλεμαν και αλλαζω οτι χρειαζεται μαλακας ειμαι?

    τεσπα, ευχαριστω για το ενδιαφερον φιλε, ο καιρος θα δειξει τι θα γινει με την περιπτωση μου

  10. #85
    FFWD Το avatar του/της DimST
    Εγγραφή
    13/09/2002
    Μηνύματα
    866
    Τα περισσότερα που θα δείς σε μαγαζιά ενδέχεται να ορίζουν το τύπο μοτοσυκλέτας που σου γράφω παραπάνω. Η επιλογή απο ιδιώτη είναι ίσως η πιο ενδεδειγμένη.
    Το δικό μου το τρίπλ σκέψου πως είχε θαφτεί σε ένα μαγαζί για 6 χρόνια με λιγότερα απο 15.000χλμ.
    Αντιλαμβάνεσαι τι κλήθηκα να αντιμετωπίσω, ευτυχώς εις γνώση μου και ακόμη πιο ευτυχώς μετά απο ανάλογο πάζάρι τιμής με τον εν λόγο έμπορα.

    Σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ τις μοτοσυκλέτες αυτές λάθος ή προβληματικές, όπως θα διαπίστωσες και απο τα λεπτομερή πόστς μου στο bikenet, απεναντίας τις θεωρώ αξιόπιστες και το λιγότερο "ιδιαίτερες"
    Όφειλα όμως να σε προϊδεάσω για το τι ενδέχεται όμως να αντιμετωπίσεις μια και δεν είναι λίγοι αυτοί που δελεάζονται με την εξαιρετικά φθηνή τιμή αγοράς

    Ανεξάρτητα με το τι αποφασίσεις, όταν και αν χρειαστείς τη βοήθεια μου θα είμαι διαθέσιμος

  11. #86
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DimST


    Η ducati σε όλα μα ΟΛΑ τα αερόψυκτα μοντέλα φοράει επίσης πιρούνια japan (showa και εδώ)

    Επειδη ρε παιδια δεν γνωριζετε Ντουκατι, μην λετε οτι θελετε, εχω το δευτερο Ντουκατι αεροψυκτο, και εχω οδηγησει και μερικα αλλα, επισης εχω γνωση στο θεμα των αναρτησεων στα Ιταλικα μηχανακια και ειδικοτερα Ducati-Agusta-Bimota, το πιρουνι του Μονστερ 600 που ειχα ηταν Marzocchi... μερικες εκδοσεις εχουν Showa και μερικες Marzocchi, επισης ακομα και τα Multi 620 εχουν και αυτα Marzocchi... τα Showa που φορανε τα Ducati ειναι σεταρισμενα απο την Ducati εννοειται, δηλαδη επιλογη λαδιων-ελατηριων-βαλβιδων, setup αναρτησης κλπ............................ τα πισω ειναι η' Sachs κατα βαση, η' Ohlins, επισης μεταξυ Marzocchi και Showa, τα Marzocchi ειναι σε γενικες γραμμες καλυτερα, μαλιστα στα νεο Agusta 1000 που βγαινει με Showa και το ακριβο με Marzocchi, η εκδοση με το Marzocchi βγηκε απο τα Ευρωπαικα περιοδικα αρκετα καλυτερη.........................
    ναι, πολυ καλα και τα Showa, αλλα ας ειναι καλα η εμπειρια στο στησιμο τους και στην φιλοσοφια τους των Ιταλων που τα βαζουν πανω, εστω για λογο χαμηλοτερου κοστους, γιατι στα ακριβα μηχανακια που ζητανε τα μεγιστα... βλεπε 998R-749R-999R και οχι μονο, εχει μονο Ohlins το εργο...............................

    ξεχασμενο ποστ...

  12. #87
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kinhsh
    Εγγραφή
    20/04/2004
    Μηνύματα
    311
    Triumph rs που δοκιμασα μου αρεσαν τα φρενα,θελουν ενα μονο δαχτυλο,μου αρεσε η ροπη,δεν μου αρεσε η εκρηξη επιταχυνσης ηταν λιγη,μου αρεσε η στιβαροτητα του πλαισιου πιρουνιου ,δεν μου αρεσε το βαρυ πισω ψαλιδι,για τα λεφτα της ειναι ομως αριστη αγορα. Γνωστος μου με sprind του 93 εκανε 210000 χλμ και συνεχιζει. Προβληματα 2 φορες περισσοτερα απο τα γιαπωνεζικα ,αρα τελικα λιγα.

  13. #88
    FFWD Το avatar του/της DimST
    Εγγραφή
    13/09/2002
    Μηνύματα
    866
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Runner Ducati
    Επειδη ρε παιδια δεν γνωριζετε Ντουκατι, μην λετε οτι θελετε, εχω το δευτερο Ντουκατι αεροψυκτο, και εχω οδηγησει και μερικα αλλα, επισης εχω γνωση στο θεμα των αναρτησεων στα Ιταλικα μηχανακια και ειδικοτερα Ducati-Agusta-Bimota, το πιρουνι του Μονστερ 600 που ειχα ηταν Marzocchi... μερικες εκδοσεις εχουν Showa και μερικες Marzocchi, επισης ακομα και τα Multi 620 εχουν και αυτα Marzocchi... τα Showa που φορανε τα Ducati ειναι σεταρισμενα απο την Ducati εννοειται, δηλαδη επιλογη λαδιων-ελατηριων-βαλβιδων, setup αναρτησης κλπ............................ τα πισω ειναι η' Sachs κατα βαση, η' Ohlins, επισης μεταξυ Marzocchi και Showa, τα Marzocchi ειναι σε γενικες γραμμες καλυτερα, μαλιστα στα νεο Agusta 1000 που βγαινει με Showa και το ακριβο με Marzocchi, η εκδοση με το Marzocchi βγηκε απο τα Ευρωπαικα περιοδικα αρκετα καλυτερη.........................
    ναι, πολυ καλα και τα Showa, αλλα ας ειναι καλα η εμπειρια στο στησιμο τους και στην φιλοσοφια τους των Ιταλων που τα βαζουν πανω, εστω για λογο χαμηλοτερου κοστους, γιατι στα ακριβα μηχανακια που ζητανε τα μεγιστα... βλεπε 998R-749R-999R και οχι μονο, εχει μονο Ohlins το εργο...............................

    ξεχασμενο ποστ...
    Αυτή είναι η μόνη σου παρατήση σε όλ'αυτά που διάβασες runner?Το οτι κάποιες εκδόσεις είχαν ή έχουν marzocchi?



    ... καλά νά' μαστε

  14. #89
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DimST
    Αυτή είναι η μόνη σου παρατήση σε όλ'αυτά που διάβασες runner?Το οτι κάποιες εκδόσεις είχαν ή έχουν marzocchi?



    ... καλά νά' μαστε
    Οχι ρε... αλλα το οτι οσα Μονστερ και Μulti620 ξερω (και εχω) εχουν marzocchi... αρα δεν τα γνωριζεται καλα τα πραμματα με τα Ντουκατι, περιφεριακα τους, αξιοπιστια τους, ικανοτητα τους... ειδικα οταν λετε οτι ΟΛΑ μα ΟΛΑ τα αεροψυκτα εχουν showa... μα δεν εχουν ολα, ειδικα οι μικρες σε κυβισμο εκδοσεις τα περισσοτερα εχουν marzocchi και οχι showa, showa εχουν περισσοτερο τα 900+cc και ειδικοτερα οι εκδοσεις πιρουνιων που εχουν ρυθμισεις επανω.... και δεν λεω για εσενα ρε μονο.... αλλα τους περισσοτερους, οτι ακουσει δεξια και αριστερα ο καθενας, και αυτα που ακουει οχι απο Ντουκατιστι.... αλλα απο ασχετους με Ντουκατι..........
    αυτο θελω να τονισω ρε φιλε............





  15. #90
    Παίζει ένα (ST όμως) του brother μου. Αυτή τη στιγμή βρίσκεται αραγμένο στην Αθήνα. Απ' ότι θυμάμαι έχει τριβάλιτσο μαμάς, εξάτμιση LPA και κάτι έχει αλλάξει στις αναρτήσεις, αλλά δεν θυμάμαι τι. Όποιος θέλει να τ' οδηγήσει ας στείλει πμ. Btw το πουλάει κιόλας.

    Πάρτε και μια φωτο από εκδρομή στη Σαμοθράκη.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	samothraki-1-5-01_re.jpg 
Προβολές:	168 
Μέγεθος:	7,4 KB 
ID:	22150

Σελίδα 6 από 10 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ta Amsoil Ti Lene??
    από johnny honda στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2008, 15:50
  2. To gramma tis pontias manas... (Syggnomi Petri)
    από delichoussein στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2003, 16:06
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 25/11/2003, 11:23
  4. ti pezetai me ta grammatia ???????
    από ele@s στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 14:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF