Σελίδα 6 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 128

Θέμα: Στην βροχή

  1. #76
    Ημιτρελο Μέλος Το avatar του/της imitrelos
    Εγγραφή
    29/03/2010
    Μηνύματα
    557
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
    Μουχαχα. Από που είσαι είπαμε?
    επρόκανες με ....μπρε σι καβαλάρη τσι χαράς

    :rotflmao:

  2. #77
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DeusEx
    Εγγραφή
    26/05/2009
    Μηνύματα
    702

    Re: Re: Στην βροχή

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
    ΡΕ ΕΣΥ ΗΣΟΥΝΑ ΤΟ ΦΕΙΖΕΡ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΕ ΠΑΤΡΑ-ΑΘΗΝΑ???

    και είχες και ένα μικρό σακίδιο πλάτης απ'ότι θυμάμαι


    Εσυ ησουνα με το aprilia με το στρατιωτικο παντελονι που με προσπερασες οταν ανοιξε ο δρομος???

    και μετα με ξαναπροσπερασες κοντα στην κορινθο?

    ΥΣ: Εθνικη ημουνα, οποτε καταλαβενετε οτι ημουν μονιμα με 6η και περιπου 120 χλμ/ω ... το θεμα ειναι οτι ετσι οπως προχωρας χαλαρα, να δεις πχ ενα 'ποταμακι' με νερο να διασχιζει καθετα την εθνικη, τι κανεις?! Πατας φρενα απο πριν οσο μπορεις κ πας ας πουμε με 80 οταν θα μπεις στα πολλα νερα? αφηνεις τα φρενα κ μετα τι ??? κατεβαζει μια σχεση κ ανοιγεις το γκαζι? αφηνεις 6η κ ανοιγεις το γκαζι? πατας συμπλεκτη κ ρολαρεις μεσα ? αυτο ειναι το ερωτημα μου !

  3. #78
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Bladerunner
    Κρίμα που σε ένα τόσο σημαντικό θέμα δεν καταφέραμε να γίνουμε α π ό λ υ τ α κατανοητοί.

    Αυτό που είπαμε κι εξηγήσαμε στο σεμινάριο ήταν ότι στο βρεγμένο μέσα στην πόλη οδηγάμε με μια ΚΑΤΩ.

    Για να μην επαναλαμβάνω τα ίδια, διαβάστε το pdf που έβαλε ο joyrider.




    ΥΓ. Η ροπή με την ισχύ είναι δυο διαφορετικές έννοιες. Όταν το μηχανάκι είναι στα κόκκινα βρίσκεται πολύ μακριά από τη μέγιστη ροπή του.
    Θενξ τητσερ!

    Είχα αρχίσει να μην πιστεύω τον εαυτό μου....


    Συνεχίστε τώρα να λέει ο καθένας την άποψή του
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  4. #79
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.786
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    Well done.... βεβαια αν και γνώστης παραμένεις αργός!
    Ρε με τόση βροχή που έχω φάει, έχω πάρει το βαθμό του Ναυάρχου.

    Θα βάλω βρόχινα ρε στο τενερε και θα σας πω εγώ! :wacko:
    Sent from me using a computer.

  5. #80
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813

    Re: Re: Re: Στην βροχή

    Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx


    Εσυ ησουνα με το aprilia με το στρατιωτικο παντελονι που με προσπερασες οταν ανοιξε ο δρομος???

    και μετα με ξαναπροσπερασες κοντα στην κορινθο?

    ΥΣ: Εθνικη ημουνα, οποτε καταλαβενετε οτι ημουν μονιμα με 6η και περιπου 120 χλμ/ω ... το θεμα ειναι οτι ετσι οπως προχωρας χαλαρα, να δεις πχ ενα 'ποταμακι' με νερο να διασχιζει καθετα την εθνικη, τι κανεις?! Πατας φρενα απο πριν οσο μπορεις κ πας ας πουμε με 80 οταν θα μπεις στα πολλα νερα? αφηνεις τα φρενα κ μετα τι ??? κατεβαζει μια σχεση κ ανοιγεις το γκαζι? αφηνεις 6η κ ανοιγεις το γκαζι? πατας συμπλεκτη κ ρολαρεις μεσα ? αυτο ειναι το ερωτημα μου !
    Απαντήθηκαν όλα....


    Αλλά αυτό που βλέπει κάποιος σε τέτοια πόστ είναι ότι δεν ξέρουμε την τύφλα μας....

    Κατά τ' άλλα έχουμε πιστόλια και πάμε τάπα. :a31:
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  6. #81
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της georgio
    Εγγραφή
    01/07/2008
    Μηνύματα
    1.215

    Re: Re: Re: Στην βροχή

    Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx


    Εσυ ησουνα με το aprilia με το στρατιωτικο παντελονι που με προσπερασες οταν ανοιξε ο δρομος???

    και μετα με ξαναπροσπερασες κοντα στην κορινθο?

    ΥΣ: Εθνικη ημουνα, οποτε καταλαβενετε οτι ημουν μονιμα με 6η και περιπου 120 χλμ/ω ... το θεμα ειναι οτι ετσι οπως προχωρας χαλαρα, να δεις πχ ενα 'ποταμακι' με νερο να διασχιζει καθετα την εθνικη, τι κανεις?! Πατας φρενα απο πριν οσο μπορεις κ πας ας πουμε με 80 οταν θα μπεις στα πολλα νερα? αφηνεις τα φρενα κ μετα τι ??? κατεβαζει μια σχεση κ ανοιγεις το γκαζι? αφηνεις 6η κ ανοιγεις το γκαζι? πατας συμπλεκτη κ ρολαρεις μεσα ? αυτο ειναι το ερωτημα μου !
    κάτσε ρε συ... έπεφτες από τα 120 στα 80 και δεν φοβόσουν μην σε μαζέψει κανένας από πίσω;;
    "Με το ένα χέρι να αγγίζεις τ' άστρα και με το άλλο να ανακατεύεις τη λάσπη"
    Μιχάλης Δερτούζος


    "Άμες δε γ' εσόμεθα πολλώ κάρρονες"

  7. #82
    Canibalise Legallis Το avatar του/της the who
    Εγγραφή
    27/06/2006
    Μηνύματα
    1.619

    Re: Re: Re: Re: Στην βροχή

    Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
    κάτσε ρε συ... έπεφτες από τα 120 στα 80 και δεν φοβόσουν μην σε μαζέψει κανένας από πίσω;;
    Eιπαμε οτι βιαζοταν ο ανθρωπος.Τι να κανει?Να παει με 80-100 και σταθερα η με 120 και στις λακουβες να κοβει στα 80?
    «Γαμώ την πίστιν σας και τον Μωχαμέτη σας. Δεν εντρέπεσθε να ζητείτε “από ημάς” συνθήκην με “έναν” κοντζιά σκατο-Σουλτάν Μαχμούτην -να τον χέσω και αυτόν και τον Βεζίρην σας και τον Εβραίον Σιλιχτάρ Μπόδα την πουτάνα! Άμα ζήσω, θα τους γαμήσω. Άμα πεθάνω θα μου κλάσουν τον πούτσο!»

    Στρατηγός Γεώργιος Καραϊσκάκης (1782-1827)

    http://www.youtube.com/watch?v=Ggd3TkJjlk8&feature=related

  8. #83
    Ημιτρελο Μέλος Το avatar του/της imitrelos
    Εγγραφή
    29/03/2010
    Μηνύματα
    557

    Re: Re: Re: Re: Re: Στην βροχή

    Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
    Eιπαμε οτι βιαζοταν ο ανθρωπος.Τι να κανει?Να παει με 80-100 και σταθερα η με 120 και στις λακουβες να κοβει στα 80?
    Βιαζόταν ή όχι 120 -80 δύσκολο .................. 100 κάτι γίνεται

    αλλα γιαυτο μήν τρεχεται

  9. #84
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DeusEx
    Εγγραφή
    26/05/2009
    Μηνύματα
    702
    δεν πηγαινα "ταπα" ... ουτε κοντρες καναμε με το aprilia! απλα συναντηθηκαμε 2 φορες ..

    πηγαινα οσο γρηγορα μου επετρεπαν οι συνθηκες κ οι ικανοτητες μου, με ασφαλεια ... τσεκαρα καθρεπτες καθως φρεναρα για να μην γινω χαλκομανια σε κανενα καπο.

    τα σημεια που με προβληματισαν ηταν αυτα που προανεφερα ... (ποταμακια)

    Διαβασα το pdf, πολυ ενημερωτικο ..

    Σε εθνικη, μια σχεση επανω ...

    Στην πολη, μια σχεση κατω ...

    Αν πετυχω νερα στην εθνικη, θα φρεναρω οσο μπορω, αν προλαβω θα ριξω μια σχεση, και οταν παω να μπω στα νερα, θα ανοιξω ελαφρα το γκαζι, σωστα ?!

  10. #85
    Ημιτρελο Μέλος Το avatar του/της imitrelos
    Εγγραφή
    29/03/2010
    Μηνύματα
    557
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
    δεν πηγαινα "ταπα" ... ουτε κοντρες καναμε με το aprilia! απλα συναντηθηκαμε 2 φορες ..

    πηγαινα οσο γρηγορα μου επετρεπαν οι συνθηκες κ οι ικανοτητες μου, με ασφαλεια ... τσεκαρα καθρεπτες καθως φρεναρα για να μην γινω χαλκομανια σε κανενα καπο.

    τα σημεια που με προβληματισαν ηταν αυτα που προανεφερα ... (ποταμακια)

    Διαβασα το pdf, πολυ ενημερωτικο ..

    Σε εθνικη, μια σχεση επανω ...

    Στην πολη, μια σχεση κατω ...

    Αν πετυχω νερα στην εθνικη, θα φρεναρω οσο μπορω, αν προλαβω θα ριξω μια σχεση, και οταν παω να μπω στα νερα, θα ανοιξω ελαφρα το γκαζι, σωστα ?!
    απο τα 120 απλά κλείσε το γκάζι κατεβασε ταχύτητα και να είσαι χαλαρός

  11. #86
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dmf
    Εγγραφή
    26/10/2009
    Μηνύματα
    1.393
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    Θενξ τητσερ!

    Είχα αρχίσει να μην πιστεύω τον εαυτό μου....


    Συνεχίστε τώρα να λέει ο καθένας την άποψή του
    ναι μονο που ο deus μιλαγε για εθνικη, και οχι για πολη

  12. #87
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135

    Re: Re: Re: Στην βροχή

    Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx


    Εσυ ησουνα με το aprilia με το στρατιωτικο παντελονι που με προσπερασες οταν ανοιξε ο δρομος???

    και μετα με ξαναπροσπερασες κοντα στην κορινθο?

    ΥΣ: Εθνικη ημουνα, οποτε καταλαβενετε οτι ημουν μονιμα με 6η και περιπου 120 χλμ/ω ... το θεμα ειναι οτι ετσι οπως προχωρας χαλαρα, να δεις πχ ενα 'ποταμακι' με νερο να διασχιζει καθετα την εθνικη, τι κανεις?! Πατας φρενα απο πριν οσο μπορεις κ πας ας πουμε με 80 οταν θα μπεις στα πολλα νερα? αφηνεις τα φρενα κ μετα τι ??? κατεβαζει μια σχεση κ ανοιγεις το γκαζι? αφηνεις 6η κ ανοιγεις το γκαζι? πατας συμπλεκτη κ ρολαρεις μεσα ? αυτο ειναι το ερωτημα μου !
    Σε πέτυχα στο Αίγιο όταν είχα μπεί στα πιτστοπ για ανεφοδιασμό.
    Μετά σε ξαναπέτυχα αφότου μπήκα στα McDonalds στην Κόρινθο για να βάλω το αδιάβροχο κάλυμμα του tail bag μου.


    Τέσπα, στο θέμα μας, δεν χρειάζεται να κατεβάσεις ούτε σχέσεις ούτε να κλείσεις γκάζι.
    Εγώ χθες παρόλη τη βροχή πήγαινα με απαγορευτικές ταχύτητες και όταν έπιασα αυτοκινητόδρομο
    ακόμα πιο απαγορευτικές.

    Βασικός κανόνας στη βροχή (κατ'εμε) είναι: κάνε ότι κάνεις και στο στεγνό απλά πιο μαλακά.

    Δλδ,να ανοιγεις το γκάζι πιο μαλακά,να φρενάρεις πιο μαλακά,να δίνεις κλίση στη μηχανή πιο μαλακά.

    Επίσης κρατάς μεγαλύτερες αποστάσεις από τα υπόλοιπα οχήματα!

    όσο αφορά τα ποταμάκια..ποιά ποταμάκια?

    σταθερό γκάζι και περνάς, μη μασάς, καλά λάστιχα να έχεις και βουρ

  13. #88
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DeusEx
    Εγγραφή
    26/05/2009
    Μηνύματα
    702

    Re: Re: Re: Re: Στην βροχή

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
    Σε πέτυχα στο Αίγιο όταν είχα μπεί στα πιτστοπ για ανεφοδιασμό.
    Μετά σε ξαναπέτυχα αφότου μπήκα στα McDonalds στην Κόρινθο για να βάλω το αδιάβροχο κάλυμμα του tail bag μου.


    Τέσπα, στο θέμα μας, δεν χρειάζεται να κατεβάσεις ούτε σχέσεις ούτε να κλείσεις γκάζι.
    Εγώ χθες παρόλη τη βροχή πήγαινα με απαγορευτικές ταχύτητες και όταν έπιασα αυτοκινητόδρομο
    ακόμα πιο απαγορευτικές.

    Βασικός κανόνας στη βροχή (κατ'εμε) είναι: κάνε ότι κάνεις και στο στεγνό απλά πιο μαλακά.

    Δλδ,να ανοιγεις το γκάζι πιο μαλακά,να φρενάρεις πιο μαλακά,να δίνεις κλίση στη μηχανή πιο μαλακά.

    Επίσης κρατάς μεγαλύτερες αποστάσεις από τα υπόλοιπα οχήματα!

    όσο αφορά τα ποταμάκια..ποιά ποταμάκια?

    σταθερό γκάζι και περνάς, μη μασάς, καλά λάστιχα να έχεις και βουρ
    Η αληθεια ειναι οτι πηγαινες πολυ πιο σβελτα απο τους δικους μου ρυθμους, απαγορευτικους θα'λεγα! Οταν με περασες στο Αιγιο πριν αρχισει να βρεχει σε ακολουθησα για καποια αποσταση, αλλα σε εχασα οταν στα εργα προσπερασες κατι κουτια ..

    Στην βροχη ειχα κοψει πολυ ρυθμους γιατι εχω τουρινγκ λαστιχα (conti road attack) κ δεν τα εμπιστευομαι και ειχα φαει κ κατι γλυστρηματακια στην διαγραμμηση οταν προσπερνουσα ..

    Παντως σε γενικες γραμμες αποτι καταλαβα, η μηχανη "αντεχει" και σε πολυ βροχη. Παροτι ειχα τρομαξει οταν περασα πανω απο τα ποταμακια κ νομισα οτι θα φαω σουπα, μαλλον ηταν ψυχολογικο ..

  14. #89
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.997
    εγω το μονο που θα πω ειναι "να προσεχετε πολυ τις ταχυτητες σας στην βροχη"
    και εξηγουμαι:

    Εγνατια οδος* με το cb1 και ευθεια...
    πολλη βροχη...
    τερματισμενο κοντερ και κατι παραπανω...

    αρχιζω και χανω το πισω...ετσι ξαφνικα...
    προσπαθει να με προσπερασει η πισω ροδα απο την δεξια μερια χωρις ουσιαστικα να εχω κανει τιποτα...
    "αναποδο τιμονι" γιατι ημουν στην αριστερη και εβλεπα το στηθαιο να ερχεται κατα πανω μου...
    μειωνω γακζι στο μισο και καταλαβαινω οτι ισιωνει αλλα παει και λιγο απο την αναποδη (ολα αυτα η πισω ροδα)...

    ωσπου επανερχεται και εγω ανακουφισμενος τιναζω τις κουραδες απο τις καλτσες να φυγουν...

    ναι, υδρολισθηση. λεπτο στρωμα νερου αναμεσα στο ελαστικο και στο οδοστρωμα, με αποτελεσμα να μην υπαρχει ΚΑΘΟΛΟΥ τριβη. ή αλλιως η "ανικανοτητα" του λαστιχου να διωχνει το νερο, ετσι ωστε να υπαρχει προσφυση.

    οποιος το εχει παθει, καταλαβαβαινει. οποιος οχι, απλα να μην το παθει...



    *τελεια ασφαλτος χωρις λακουβες και φοβερη προσφυση

  15. #90
    Ένα μέλος... Το avatar του/της Aggelos_SV
    Εγγραφή
    07/08/2006
    Μηνύματα
    1.533
    Εκτός των άλλων (μία πάνω μία κάτω τρεις και το λουρί της μάνας ) ΕΓΩ όταν βλέπω τοπικά "περιέργες" συνθήκες πρόσφησης πατάω δυνατά και στα δύο μαρσπιέ για να χαμηλώνω το κέντρο βάρους του συστήματος μοτο-αναβάτης.Εννοείται η μοτο σε μηδενική κλίση...
    Μην απορείτε γιατί κάποιοι καβαλάν χωρίς κράνος...το κάνουν για να μη χαλάσει το τυρί που έχουν μεσ'το κεφάλι τους

Σελίδα 6 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF