Σελίδα 6 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 102

Θέμα: Αντίληψη πραγματικότητας.

  1. #76
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Αν και δε βλέπω το σχέδιο, κατάλαβα τι λες.
    Ήθελα να δω αν προσέχεις (Τώρα την έβαλα)
    Think faster than you ride

  2. #77
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.999
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Ήθελα να δω αν προσέχεις (Τώρα την έβαλα)
    Φυσικά και προσέχω ...

  3. #78
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Αν και δε βλέπω το σχέδιο, κατάλαβα τι λες.

    Στροφές με δόσεις ο Θεοδόσης .

    Αμήν... Υπάρχει ελπίς...
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  4. #79
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.999
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Το να κοιτάς εκεί που θες να πας πριν ξεκινήσεις να πηγαίνεις, είναι από τα πλέον βασικά εργαλεία για την ασφάλεια μας.
    Μ' αρέσει...

    Το παλιό καλό "κοιτάω εκεί που θέλω να πάω", γίνεται πλέον "κοιτάω εκεί που θέλω να πάω πριν κάνω οποιαδήποτε κίνηση για να πάω εκεί".

  5. #80
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Μ' αρέσει...

    Το παλιό καλό "κοιτάω εκεί που θέλω να πάω", γίνεται πλέον "κοιτάω εκεί που θέλω να πάω πριν κάνω οποιαδήποτε κίνηση για να πάω εκεί".
    Όχι.

    Αυτό ακόμα ισχύει.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  6. #81
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Μ' αρέσει...

    Το παλιό καλό "κοιτάω εκεί που θέλω να πάω", γίνεται πλέον "κοιτάω εκεί που θέλω να πάω πριν κάνω οποιαδήποτε κίνηση για να πάω εκεί".
    Πάντα κοιτάς εκεί που θες να πας. Καλά το λες "παλιό καλό"

    Αυτό που προσθέτουμε είναι, το πότε ξεκινάμε να κοιτάμε. Ξεκινάμε να κοιτάμε όσο νωρίς χρειάζεται για να επιλέξουμε τη βέλτιστη διαδρομή και ποιές κινήσεις πρέπει να κάνουμε για να το πετύχουμε.
    Think faster than you ride

  7. #82
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Συμφωνώ όπως το θέτεις. Μάλλον όμως δεν είναι απόλυτα σαφές το σκεπτικό μου.

    Το να κοιτάς εκεί που θες να πας πριν ξεκινήσεις να πηγαίνεις, είναι από τα πλέον βασικά εργαλεία για την ασφάλεια μας. Άλλο καπέλο που κινούμαστε πιο σβέλτα όταν αισθανόμαστε ασφαλής. Δεν φταίω εγώ σ' αυτό...
    Αυτό που χρόνια προσπαθώ να περάσω στους νέους που με ρωτάνε...: "αν κοιτάς τη στροφή που ΗΔΗ στρίβεις στην επόμενη απλά πας ευθεία.... Η στροφή που κοιτάς είναι ήδη πεπερασμένη (το όχημα κινείται) και ο προγραμματισμός της επόμενης είναι ήδη τελειωμένος+ όλες κατά το δυνατόν οι παράμετροι που διέπουν το δρόμο και "διαβάσαμε" (σκόνη,πετραδάκια λάδια/υγρασία,σκύλος,κλπ,κλπ)

    Παράδειγμα: (όχι προς μίμηση)

    Δίνω το 2008 μια 50αρού και μπαίνω με το αμάξι Μέγαρα...(BMW 116 καραμαμά ακόμα και με τις στοκ πιέσεις με σκοπό να δω που θα πονέσει αν το πιέσω...)
    -Λάστιχα στοκ Pirelli @uforia RFT (σκατένια,αλλά αυτά είχε...)

    Στους πρώτους 2-3 γύρους χαλαρά να προσαρμόσω χέρια αμάξι και λάστιχα,και σταδιακά άρχιζα να πιέζω...4ο 5ο γύρο ήμουν στο 1:23:40 και όλα οκ.Βράχος η μπέμπα- ακόμα και "απάνω"από τα κέρμπ,- και πιθανόν αξιοπρεπής ο χρόνος για τα 115 ψόφια της άλογα... στον 7ο γύρο έγραφα 1:20:58, στον 8ο 1:22:80,9ο 1:25:66,101:35:40 γαμώτ κάτι γίνεται...μονολογούσα...όσο πίεζα χειροτέρευε...12ος γύρος έχω αρχίσει να κόβω ρυθμό,και στις φυστικιές το αμάξι να πλανάρει στην κυριολεξία με....40 κμ!!!! Σα να φόραγα σαπούνια! Βγήκα έξω να κρυώσει ,ξανα μπήκα για 10-15 γύρους χαλαρούς και την έκανα...άδοξα για μερικούς,αλλά χαλάλι του...το πόρισμα το έβγαλα...

    Στο γυρισμό σκεφτόμουνα: "Αν ταξίδευα στο δρόμο,με 120-140 κμ,με την ίδια ή χειρότερη πρόσφυση,μετά από 150-200 κμ ταξίδι,με τα λάστιχα να ζεματάνε (τα συγκεκριμένα...) και γιομάτος με παιδιά, φουλ φορτίο και χρειαζόταν να αποφύγω κάτι,μπας και θα ξαναζούσα την εμπειρία της στροφής των...φυστικιών;

    Και ερωτώ τώρα: αν είδα τι συμβαίνει με αυτό το αμάξι τα σαξόραλλα που πάνε 150άρες στην εθνική χρειαστεί να αποφύγουν κάτι που θα βρεθούν οέοοοο;
    Θα μου πεις άσχετο αλλά αντίληψη πραγματικότητας είναι κι αυτό....

    Αγώνας με δικίνητα R/C: μια από τα ίδια..."ντουφέκι"στις ευθείες,υποφερτό στις στροφές,σκατά όταν πίεζα...κλασικά λάθος αντίληψη στη διαχείριση του γκαζιού...
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  8. #83
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Πάντα κοιτάς εκεί που θες να πας. Καλά το λες "παλιό καλό"

    Αυτό που προσθέτουμε είναι, το πότε ξεκινάμε να κοιτάμε. Ξεκινάμε να κοιτάμε όσο νωρίς χρειάζεται για να επιλέξουμε τη βέλτιστη διαδρομή και ποιές κινήσεις πρέπει να κάνουμε για να το πετύχουμε.
    Σαφέστατα!!!

    @νΤομάς.. Κοίτα ρε χαμένο κορμί 2 που μαθαίνουν τώρα.. δεν μπορεί το μηχανάκι να πάρει άλλη κλίση (που σημαίνει ότι είναι ήδη μέσα στη στροφή) και το κεφάλι τους κοιτάει αλλού.. όχι τις γκόμενες στις κερκίδες αλλά εκεί που θέλουν να πάνε.
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων corner.jpg‎  
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  9. #84
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Στροφές με δόσεις ο Θεοδόσης .
    τις τυφλές στροφές, πρέπει να τις παίρνουμε όσο πιο ανοιχτά μπορούμε, για να είμαστε όσο το δυνατόν πιο ασφαλείς. αν δεν βλέπουμε έξοδο, τότε δεν μπορούμε να θέσουμε apex (κορυφή), γιατί απλά δεν ξέρουμε ποιό είναι ή ποιό θα βόλευε. μόνο όταν δούμε ότι η στροφή ανοίγει βάζουμε apex, αλλά και πάλι δεν περνάμε πολύ κοντά απο αυτό, ειδικά αν αυτό είναι η διαχωριστική γραμμή των ρευμάτων κυκλοφορίας. εννοείται ότι παίρνοντας ανοιχτά τη στροφή, πάμε αναγκαστικά πιο αργά (από ό,τι θα επέτρεπε η στροφή) και μεταβάλλουμε κλίση και ταχύτητα με το γκάζι ανάλογα.
    αυτό γιατί παίρνοντας την στροφή ανοιχτά, έχουμε μεγαλύτερο οπτικό πεδίο, γιατί βλέπουμε περισσότερο δρόμο δίπλα από το εμπόδιο που κρύβει τη στροφή, που για αυτόν τον λόγο τη λέμε «τυφλή». μόλις διακρίνουμε την έξοδο, βρίσκουμε αμέσως το apex και κλείνουμε την τροχιά μας.

    έτσι πρέπει να παίρνουμε και τις φουρκέτες. όταν είναι δεξιές, δεν πλησιάζουμε ποτέ μπαίνοντας, το εσωτερικό της στροφής. όταν δεν βλέπουμε έξοδο μπαίνουμε ανοιχτά, πάμε από το αριστερό μέρος του δρόμου αν είναι μονόδρομος, ή κοντά στη διαχωριστική γραμμή αν είναι διπλός. (ή πάνω, ή ακόμη και λίγο στο αντίθετο ρεύμα αν βλέπουμε αρκετό δρόμο μπροστά)
    όταν είναι αριστερές, το αντίστοιχο, πιάνουμε δεξιά και δεν πλησιάζουμε το κέντρο του δρόμου (ή τη διαχωριστική γραμμή) αν δεν βλέπουμε την έξοδο.

    edit: για τις φουρκέτες ισχύει το παραπάνω ακόμη κι όταν δεν είναι τυφλές. μπαίνουμε ανοιχτά, κυττάμε προς το εσωτερικό, μόλις είμαστε σε γωνία που βλέπουμε την έξοδο (άρα και την κορυφή) κλείνουμε τροχιά, περνάμε από την κορυφή και επιταχύνουμε προς την έξοδο. αλλιώς ή θα πάμε πολύ αργά και θα διορθώνουμε μέσα σε όλη τη στροφή ή θα βγούμε προς το αντίθετο ρεύμα (ή στο χαντάκι) αν δεν μετριάσουμε το γκάζι στην έξοδο.
    Τελευταία τροποποίηση από kostas777; 21/09/2012 στις 20:41.

  10. #85
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Θα μου επιτρέψεις να συνεχίσω την κουβέντα, ελπίζοντας να μη σε κουράζω.

    Επισυνάπτω ένα πρόχειρο διάγραμμα από το κινητό...

    Συνημμένο 268836


    Ως turning point μου με όσα βλέπω πλησιάζοντας είναι το σημείο "Μ".
    Η κορυφή της στροφής είναι το σημείο "Α", σωστά;
    Γυρνώντας το βλέμα μου λίγο πριν το "Μ", το πολύ πολύ να δω το σημείο "F".
    Πώς να σημαδέψω το "Α" εφόσον δεν το βλέπω;



    Το ξέρω πολύ καλά Nick.

    Ασε τα τάχα μου-τάχα μου παραδείγματα και μίλα... πήγες να στρίψεις την Κ9 στα Μέγαρα και πήγες στη καντίνα?
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  11. #86
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.988
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από baron Προβολή μηνύματος
    Ασε τα τάχα μου-τάχα μου παραδείγματα και μίλα... πήγες να στρίψεις την Κ9 στα Μέγαρα και πήγες στη καντίνα?

    :rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao:
    οχι ρε μλκ....

  12. #87
    σκαουντερ πορνοσταρ Το avatar του/της endopandou
    Εγγραφή
    06/09/2012
    Μηνύματα
    2.621
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από baron Προβολή μηνύματος
    Ασε τα τάχα μου-τάχα μου παραδείγματα και μίλα... πήγες να στρίψεις την Κ9 στα Μέγαρα και πήγες στη καντίνα?


  13. #88
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.999
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από baron Προβολή μηνύματος
    Ασε τα τάχα μου-τάχα μου παραδείγματα και μίλα... πήγες να στρίψεις την Κ9 στα Μέγαρα και πήγες στη καντίνα?
    Τελευταία φορά που μπήκα Μέγαρα η καντίνα ήταν στην ευθεία του "Μ" ...

  14. #89
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    μια και εδωσες το παραδειγμα αυτο να σου θυμισω την απαντηση στην ερωτηση που μου εκανες πριν απο πολυ λιγο καιρο για φουρκετα σε εξοδο της αττικης.με ρωτησες τοτε:''ανοιχτα-κλειστα-ανοιχτα η κλειστα-ανοιχτα-κλειστα'' και σου απαντησα το πρωτο.βαθεια και ανοιχτα θωμα.να βλεπεις οσο πιο μακρυα γινεται για να παρεις εγκαιρα την πληροφορια και να ξερεις τι χειρισμους να κανεις.και παντα προσαρμοζοντας τα χλμ σου στις συνθηκες.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  15. #90
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Πάντα κοιτάς εκεί που θες να πας. Καλά το λες "παλιό καλό"

    Αυτό που προσθέτουμε είναι, το πότε ξεκινάμε να κοιτάμε. Ξεκινάμε να κοιτάμε όσο νωρίς χρειάζεται για να επιλέξουμε τη βέλτιστη διαδρομή και ποιές κινήσεις πρέπει να κάνουμε για να το πετύχουμε.

    Σωστος.....(συμφωνα με την την εγκυκλοπαιδεια .... http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=130996 )


    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 59-b96075b383.jpg‎  
    Τελευταία τροποποίηση από STOYBI; 25/09/2012 στις 13:21.

Σελίδα 6 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF