Σελίδα 6 από 21 ΠρώτοΠρώτο 123456789101116 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 309

Θέμα: Αναστολή δραστηριοτήτων μοτοσυκλέτας στα Μέγαρα μέχρι νεοτέρας

  1. #76
    Αργούτσικο Μέλος Το avatar του/της chillipf
    Εγγραφή
    18/03/2008
    Μηνύματα
    373
    Είναι απίθανο, αλλά να που έγινε κι αυτό.
    PFC

  2. #77
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fazerakis Προβολή μηνύματος
    Δε σε πιανω.
    Αν καθόσουν με το παιδί σου και άλλους 100 νοματεους και έβλεπες αγωνα στο σημείο εκείνο ποιο είναι το σωστό? Να έχει τοιχακι ή οχι?

    Τα Μέγαρα, ναι, έχουν κάποια επικίνδυνα σημεία με βασικότερα τις "φυστικές" και το τέλος της ευθείας . Όταν όμως στην εξίσωση μπαίνουν παράγοντες πέρα από τις συνήθεις συνθηκες ενός ατυχήματος τότε δεν είναι εύκολο να προβλέψεις που έπρεπε να υπάρχει προστασία, αν γινόταν αυτό θα ζουαε και ο Σεννα και ο Κατο και πολλοί άλλοι λάτρεις της ταχύτητας...αλλά εμείς προτιμάμε να κάνουμε τους δικαστές παρά να κοιτάμε πως να βελτιωθούμε.
    Αναρωτιέμαι, είδε κανείς τις βελτιώσεις ανά καιρούς στα Μέγαρα? Το οτι μεγάλωσε έστω και λίγο η απόσταση από το τέλος της ευθείας μέχρι το φράχτη, την εξομάλυνση του εδάφους στις εξόδους, ότι μπηκαν λάστιχα στο τοιχίο στην είσοδο. Προφανώς όχι. Έχουν κι άλλα να γίνουν αλλά με το να είναι κανείς αμέτοχος κριτης δεν αλλάζει κάτι.
    απλά μια απορία έχω.... πόσο κοστίζουν 500 μεταχειρισμένα λάστιχα και 200 δεμάτια άχυρο......?
    δεν έπρεπε από την αρχή να είναι "ντυμένοι" όλοι οι τοίχοι και οι άκρες τις πίστας, τουλάχιστον με αυτά....? (που είναι και τζάμπα).

  3. #78
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    1.388
    Σίγουρα οι οποιαδήποτε πίστα είναι καλύτερη από το δρόμο, σε αυτό δε διαφωνεί κανένας. Τώρα για το θέμα ασφαλείας έχουν καθαρά ευθύνη οι αρχές και όταν λέω αρχές εννοώ οι κρατικές αλλά και οργανωτικές. Είναι σχετικά εύκολο για έναν αγωνιζόμενο να αναγνωρίσει και να αντιμετωπίσει τις παγίδες αναλόγως αλλά είναι αδιανόητο να οργανώνονται τρακ ντέι ερασιτεχνών από διάφορους και να έχει σε έξοδο στροφής φράχτη. Βέβαια το φαινόμενο στην Ελλάδα είναι γενικευμένο σε όλους τους τομείς η υπευθυνότητα είναι μία λέξη που μερικοί έχουμε ξεχάσει. Ας ελπίσουμε τουλάχιστον με τον θάνατο αυτό να αλλάξει κάτι ουσιαστικό και αυτό να μην είναι να κλείσει η πίστα.

  4. #79
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από menelaos46 Προβολή μηνύματος
    Σίγουρα οι οποιαδήποτε πίστα είναι καλύτερη από το δρόμο, σε αυτό δε διαφωνεί κανένας. Τώρα για το θέμα ασφαλείας έχουν καθαρά ευθύνη οι αρχές και όταν λέω αρχές εννοώ οι κρατικές αλλά και οργανωτικές. Είναι σχετικά εύκολο για έναν αγωνιζόμενο να αναγνωρίσει και να αντιμετωπίσει τις παγίδες αναλόγως αλλά είναι αδιανόητο να οργανώνονται τρακ ντέι ερασιτεχνών από διάφορους και να έχει σε έξοδο στροφής φράχτη. Βέβαια το φαινόμενο στην Ελλάδα είναι γενικευμένο σε όλους τους τομείς η υπευθυνότητα είναι μία λέξη που μερικοί έχουμε ξεχάσει. Ας ελπίσουμε τουλάχιστον με τον θάνατο αυτό να αλλάξει κάτι ουσιαστικό και αυτό να μην είναι να κλείσει η πίστα.
    Νομίζω ότι το παραπάνω ποστ τα λέει όλα. Δεν χρειάζεται τίποτα παραπάνω.

    Δεν ειμαστε ειδικοί, ούτε και δικαστήριο. Ας δει την πίστα η όποια επιτροπή, να δώσει το πόρισμά της στον εισαγγελέα και θα δούμε τι θα γίνει.

    Θα παρακαλέσω να ΜΗΝ συνεχίσετε τις προστριβές εδώ μέσα.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  5. #80
    Γράψε Κόλλιας Το avatar του/της Antonisss
    Εγγραφή
    03/07/2010
    Μηνύματα
    1.079
    Freak accidents έχουν γίνει σε πάρα πολλές πίστες παγκοσμίως. Ποιος μπορεί να ξεχάσει του Hayden πέρσι στο Aragon? Και τι χειρότερη κατάληξη θα μπορούσε να έχει?



    Αλλά όχι λόγω ενός freak accident να βάζουμε στην ίδια ζυγαριά το χωράφι με την Ίμολα και τη Σουζούκα. Εκεί τουλάχιστον κάνανε σοβαρές επεμβάσεις για να αποτραπεί το ίδιο ενδεχόμενο. Μπορεί να πει κάποιος το ίδιο και για τα Μέγαρα επειδή μπήκαν 2-3 στοίβες λάστιχα σε εκείνο το σημείο? Σε μια "πίστα" γενικότερα όπου κάθε έξοδος στροφής δεν ξέρεις τι σου επιφυλάσσει, αν είναι άλμα ή χαντάκι?

  6. #81
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.175
    Εδω τίθεται και ένα άλλο θέμα με τα Μεγαρα. Η πίστα έχει ήδη καταπατήσει χωράφια απ οτι διαβαζω, και αν είναι όντως έτσι δεν μποτεί να επεκταθεί ο χώρος της προς καμμία κατεύθυνση.
    Κατα συνέπεια δεν μπορούν να γίνουν έξοδοι διαφυγής, αμμοπαγίδες κλπ, ακόμα και αν ο ιδιοκτήτης η οι διοργανωτές η οποιος άλλος, έβαζε τα κεφάλαια για ενα τετοιο έργο.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  7. #82
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    1.388
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Εδω τίθεται και ένα άλλο θέμα με τα Μεγαρα. Η πίστα έχει ήδη καταπατήσει χωράφια απ οτι διαβαζω, και αν είναι όντως έτσι δεν μποτεί να επεκταθεί ο χώρος της προς καμμία κατεύθυνση.
    Κατα συνέπεια δεν μπορούν να γίνουν έξοδοι διαφυγής, αμμοπαγίδες κλπ, ακόμα και αν ο ιδιοκτήτης η οι διοργανωτές η οποιος άλλος, έβαζε τα κεφάλαια για ενα τετοιο έργο.
    Δηλαδή για να γίνει πίστα μπορούσε να καταπατηθεί ενώ για να γίνει πιο ασφαλής η πίστα εκεί μπαίνει στον καταπατητή το όριο της ηθικής??? Πολλά μπορούν να γίνουν αν υπάρχει θέληση για κάτι περισσότερο από το μαρούλι!!!!

  8. #83
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.175
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από menelaos46 Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή για να γίνει πίστα μπορούσε να καταπατηθεί ενώ για να γίνει πιο ασφαλής η πίστα εκεί μπαίνει στον καταπατητή το όριο της ηθικής??? Πολλά μπορούν να γίνουν αν υπάρχει θέληση για κάτι περισσότερο από το μαρούλι!!!!
    Εχεις δίκιο όπως το θέτεις βέβαια, αλλά τα θέματα καταπάτησης είναι περίεργα.
    Εγώ διάβασα οτι το θέμα της καταπάτησης αποκαλύφθηκε οταν υποψήφιοι αγοραστες/επενδυτές πριν αρκετά χρόνια (Καββαθας κ σια) έψαξαν τα ιδιοκτησιακά της πίστας.
    Οταν λοιπόν αποκαλύφθηκε η καταπάτηση, έκαναν πίσω φυσικά και η πίστα έχει παραμείνει ως είχε.
    Είναι σαν να πηγαίνεις να αγοράσεις ενα σπίτι 100 τετραγωνικών και ξαφνικά να ανακαλύπτεις οτι είναι αυθαίρετο κι έχει καταπατήσει και το οικόπεδο του γείτονα.
    Το αγοράζεις και το φτιάχνεις βιλλάρα η σηκώνεσαι και φεύγεις? μαλλον το 2ο.

    Ετσι λοιπόν και ο ιδιοκτήτης την παράτησε στη τυχη της κι οσο του αποφέρει και φράγκα κερδισμένος είναι. Αμα του την κλείσουν ίσως σκεφτεί εναλλακτικές.
    Εγω αν είχα το καταπατημένο χωράφι πάντως (η εκκλησία τα έχει) θα του είχα κανει τη ζωή κόλαση, και ειδικά σε μέρες αγώνα μοτοσυκλετας ωστε να μαθει όλος ο κόσμος τι παίζεται.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  9. #84
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    1.388
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Εχεις δίκιο όπως το θέτεις βέβαια, αλλά τα θέματα καταπάτησης είναι περίεργα.
    Εγώ διάβασα οτι το θέμα της καταπάτησης αποκαλύφθηκε οταν υποψήφιοι αγοραστες/επενδυτές πριν αρκετά χρόνια (Καββαθας κ σια) έψαξαν τα ιδιοκτησιακά της πίστας.
    Οταν λοιπόν αποκαλύφθηκε η καταπάτηση, έκαναν πίσω φυσικά και η πίστα έχει παραμείνει ως είχε.
    Είναι σαν να πηγαίνεις να αγοράσεις ενα σπίτι 100 τετραγωνικών και ξαφνικά να ανακαλύπτεις οτι είναι αυθαίρετο κι έχει καταπατήσει και το οικόπεδο του γείτονα.
    Το αγοράζεις και το φτιάχνεις βιλλάρα η σηκώνεσαι και φεύγεις? μαλλον το 2ο.

    Ετσι λοιπόν και ο ιδιοκτήτης την παράτησε στη τυχη της κι οσο του αποφέρει και φράγκα κερδισμένος είναι. Αμα του την κλείσουν ίσως σκεφτεί εναλλακτικές.
    Εγω αν είχα το καταπατημένο χωράφι πάντως (η εκκλησία τα έχει) θα του είχα κανει τη ζωή κόλαση, και ειδικά σε μέρες αγώνα μοτοσυκλετας ωστε να μαθει όλος ο κόσμος τι παίζεται.
    Χωρίς να το ξέρω με σιγουριά από αυτά που έχω ακούσει αυτό το συμπέρασμα έχω βγάλει κι εγώ. Κάτι για την εκκλησία έχω ακούσει, κανείς από αυτούς που το έχω συζητήσει δε ξέρει ακριβώς τι συμβαίνει... ίσως μόνο ο Θεός

  10. #85
    Freddo Cappucino Racer Το avatar του/της fazerakis
    Εγγραφή
    02/02/2003
    Μηνύματα
    419
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Εγω αν είχα το καταπατημένο χωράφι πάντως (η εκκλησία τα έχει) θα του είχα κανει τη ζωή κόλαση, και ειδικά σε μέρες αγώνα μοτοσυκλετας ωστε να μαθει όλος ο κόσμος τι παίζεται.
    Από πρώτο χέρι λοιπόν σου λέω ότι ο Δικαστικος Κλητηρας δεν κάνει παρέμβαση ΣαββατοΚυριακο γιατί δεν δουλεύει!!!. Για αυτό και η πίστα έκλεισε καθημερινές μόνο με την παρεμβαση κλητηρα και φυσικά την επόμενη μέρα ήταν ανοιχτή.
    Έτυχε Μάλιστα να κάνει προπόνηση αγωνιστική ομάδα και να μην είναι κάποιο trackday με πολύ κοσμο.

  11. #86
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.175
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fazerakis Προβολή μηνύματος
    Από πρώτο χέρι λοιπόν σου λέω ότι ο Δικαστικος Κλητηρας δεν κάνει παρέμβαση ΣαββατοΚυριακο γιατί δεν δουλεύει!!!. Για αυτό και η πίστα έκλεισε καθημερινές μόνο με την παρεμβαση κλητηρα και φυσικά την επόμενη μέρα ήταν ανοιχτή.
    Έτυχε Μάλιστα να κάνει προπόνηση αγωνιστική ομάδα και να μην είναι κάποιο trackday με πολύ κοσμο.
    Καλά ας ηταν δικό μου το χωράφι και θα έμπαινα μεσα με JCB οτι μερα και να ήταν.
    Κυριακή ενός αγώνα δεν θα ηταν ωραίο ας πούμε να εξαφανιστούν με τη μια οι περιφράξεις και μαζί και τα εισιτήρια?
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  12. #87
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Καλά ας ηταν δικό μου το χωράφι και θα έμπαινα μεσα με JCB οτι μερα και να ήταν.
    Κυριακή ενός αγώνα δεν θα ηταν ωραίο ας πούμε να εξαφανιστούν με τη μια οι περιφράξεις και μαζί και τα εισιτήρια?
    βέβαια για να γίνει αυτό θα έπρεπε να δούμε παπάδες με JCB...
    και τότε θα γυρνάγαμε το σικουελ του παπασούζα.... ο παπαμπουλντόζας...

  13. #88
    Freddo Cappucino Racer Το avatar του/της fazerakis
    Εγγραφή
    02/02/2003
    Μηνύματα
    419
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Καλά ας ηταν δικό μου το χωράφι και θα έμπαινα μεσα με JCB οτι μερα και να ήταν.
    Κυριακή ενός αγώνα δεν θα ηταν ωραίο ας πούμε να εξαφανιστούν με τη μια οι περιφράξεις και μαζί και τα εισιτήρια?
    Επειδή ένα από τα χωράφια είναι γνωστού μου στο τσακ ήταν να μπει να οργώσει την Κ πιτς με τρακτέρ και να βάλει και κοτετσι στη μεση. Αλλά ο συγκεκριμένος έχει πάρει προκαταβολή της αποζημίωσης. Φαντάζομαι το ίδιο ισχύει και για τα υπόλοιπα καταπατημενα της εκλησιας και να μην γίνει στα Μέγαρα του Βατοπεδίου.

  14. #89
    Ειστε σιγουροι για τα περι εκλησιας;
    Γιατι η σχεση του ιδιοκτητη με την εκλησια δεν μπορει να γινει ουτε στενοτερη και ουτε σε μεγαλυτερο ορθοδοξο αξιωμα.

  15. #90
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo_g7
    Εγγραφή
    21/04/2011
    Μηνύματα
    1.018
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sotos 8 Προβολή μηνύματος
    Ειστε σιγουροι για τα περι εκλησιας;
    Γιατι η σχεση του ιδιοκτητη με την εκλησια δεν μπορει να γινει ουτε στενοτερη και ουτε σε μεγαλυτερο ορθοδοξο αξιωμα.
    Ο Βαρθολομαίος την έχει την πίστα;;;;

Σελίδα 6 από 21 ΠρώτοΠρώτο 123456789101116 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μεγαρα τελος (παλι) μεχρι νεοτερας...
    από Ταξιδευτής στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2008, 13:37
  2. Track day στα Μέγαρα
    από Μήτσος1 στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 25/02/2005, 19:26
  3. κυριακη στα Μεγαρα!
    από Valentino_Ptossi στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2004, 10:10
  4. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 24/11/2003, 16:09
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2003, 08:37

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF