Σελίδα 6 από 15 ΠρώτοΠρώτο 1234567891011 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 225

Θέμα: σκεψεις για φθηνο ταξιδιαρικο

  1. #76
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.124
    Εμ, όταν συγκρίνουμε 2 μηχανάκια, υποτίθεται έχουν αναβάτες παρόμοιας ικανότητας πάνω. Αλλά αυτό που είπε ο theo ισχύει :P

    Μην κοιτάτε εμένα. Δεν έχω ΚΤΜ!
    Life begins at 45°.

  2. #77
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Προσπαθώ να τονίσω για πολλοστή φορά πόσο χαζό είναι να συγκρίνετε ανόμοια πράγματα. Τι θα πει "fun factor"; Αν έχεις 640, όχι, το Capo δεν έχει "fun factor". Δεν το παίρνεις γι'αυτό. Σε σχέση με το Varadero και λοιπά μηχανάκια της κατηγορίας, ίσως.
    Κοίτα, δεν διαφωνώ πως δεν βρίσκω (εγώ) fun factor σε τέτοια μηχανάκια. Δεν σημαίνει οτι δεν βρίσκουν οι κάτοχοι τους όμως. Τα καρατουμπανιασμένα Varadero το αποδεικνύουν...
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  3. #78
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.124
    Ναι, αλλά αν έψαχνα μηχανάκι, δε θα ζητούσα τη γνώμη κάποιου με τουμπανιασμένο Varadero. Θα προτιμούσα τη δική σου :P
    Life begins at 45°.

  4. #79
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από theofilos888 Προβολή μηνύματος
    Γιατι καβαλανε κτμ και τα κτμ μπιστολανε!!! Τι δεν καταλλλλλαβαινεις;
    Αθηναικες πινακιδες εχουν;
    πουτσ@@@@@@@@@

  5. #80
    The fine art of sliding Το avatar του/της Aνεμος
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    494
    ok, ισως φταιω εγω για την παρανοηση του ορου fun factor.Το 640 το ειχα 9 ολοκληρα χρόνια μεχρι περσι τον Ιουλιο που το κλεψανε και με γέμιζε παρα πολύ σαν μοτοσυκλέτα.Του έπινα το αίμα και μου εφτιαχνε την διάθεση.Προφανώς για να το εχω τοσα χρόνια τα είχαμε βρει μια χαρά.ηταν γαμω τα οπλα σε κλειστα στροφιλικια και οι συμβιβασμοι που επρεπε να γινουν αφορουσαν την ανεση σε ταξιδι οπου απλά δεν υπήρχε.Για δικάβαλο ταξιδι το ξεχνάμε επισης, οπως και το φορτωμα (οκ, εχω κουβαλησει υπο συνθηκες τα απιστευτα, αλλα δεν ηταν φτιαγμενο για αυτο)
    Ερχόμενοι στο τωρα οπου με τις προυποθεσεις του πρωτου ποστ ψάχνω για ενα φτηνο ταξιδιαρικο για να βγαλει ενα συγκεκριμενο ταξιδι δικαβαλο και φορτωμενο, πεφτουν προτασεις για διαφορα μηχανακια, μεταξυ αυτων και το capo , για το οποιο δεν εχω την παραμικρη ιδεα οδηγικά. Λόγω αυτης της αγνοιας, ρωταω πως ειναι ενα capo συγκριτικά με transalp και varadero απο τα οποια εχω εικονα και οι απαντησεις που περνω ειναι οτι το capo ειναι πολυ ανωτερο οδηγικά και ρωταω, εσφαλμενα ισως , ποσο πιο πολυ συγκινηση μπορει να σου προσφερει συγκριτικα με τα αλλα δυο για τα οποια εχω εικονα, προσπαθωντας να καταλαβω αν μιλαμε για ενα πιο ευκινητο καραβι.Δεν νοειτε συγκριση με 640, προφανως.Σε κανεναν τομεα.Sorry εαν δημιουργησα συγχηση με την ακυρη συγκριση μεταξυ capo και transalp, απλα προσπαθουσα να καταλαβω με γνώμονα ενα γνωστο σε μενα μεγεθος (ΤΑ) πως τοποθετειται ενα capo.Με 640, προφανως, καμια απορια και καμια συγκριση.
    there's no such thing as impossible

  6. #81
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ναι, αλλά αν έψαχνα μηχανάκι, δε θα ζητούσα τη γνώμη κάποιου με τουμπανιασμένο Varadero. Θα προτιμούσα τη δική σου :P
    Σώθηκες τώρα...
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  7. #82
    Συνταξιούχος Το avatar του/της theofilos888
    Εγγραφή
    22/08/2009
    Μηνύματα
    2.390
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Σώθηκες τώρα...
    Ακομη δεν εχει μηχανακι!!!!!

  8. #83
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Aνεμος Προβολή μηνύματος
    ok, ισως φταιω εγω για την παρανοηση του ορου fun factor.Το 640 το ειχα 9 ολοκληρα χρόνια μεχρι περσι τον Ιουλιο που το κλεψανε και με γέμιζε παρα πολύ σαν μοτοσυκλέτα.Του έπινα το αίμα και μου εφτιαχνε την διάθεση.Προφανώς για να το εχω τοσα χρόνια τα είχαμε βρει μια χαρά.ηταν γαμω τα οπλα σε κλειστα στροφιλικια και οι συμβιβασμοι που επρεπε να γινουν αφορουσαν την ανεση σε ταξιδι οπου απλά δεν υπήρχε.Για δικάβαλο ταξιδι το ξεχνάμε επισης, οπως και το φορτωμα (οκ, εχω κουβαλησει υπο συνθηκες τα απιστευτα, αλλα δεν ηταν φτιαγμενο για αυτο)
    Ερχόμενοι στο τωρα οπου με τις προυποθεσεις του πρωτου ποστ ψάχνω για ενα φτηνο ταξιδιαρικο για να βγαλει ενα συγκεκριμενο ταξιδι δικαβαλο και φορτωμενο, πεφτουν προτασεις για διαφορα μηχανακια, μεταξυ αυτων και το capo , για το οποιο δεν εχω την παραμικρη ιδεα οδηγικά. Λόγω αυτης της αγνοιας, ρωταω πως ειναι ενα capo συγκριτικά με transalp και varadero απο τα οποια εχω εικονα και οι απαντησεις που περνω ειναι οτι το capo ειναι πολυ ανωτερο οδηγικά και ρωταω, εσφαλμενα ισως , ποσο πιο πολυ συγκινηση μπορει να σου προσφερει συγκριτικα με τα αλλα δυο για τα οποια εχω εικονα, προσπαθωντας να καταλαβω αν μιλαμε για ενα πιο ευκινητο καραβι.Δεν νοειτε συγκριση με 640, προφανως.Σε κανεναν τομεα.Sorry εαν δημιουργησα συγχηση με την ακυρη συγκριση μεταξυ capo και transalp, απλα προσπαθουσα να καταλαβω με γνώμονα ενα γνωστο σε μενα μεγεθος (ΤΑ) πως τοποθετειται ενα capo.Με 640, προφανως, καμια απορια και καμια συγκριση.
    Δεν έχουν καμμία σχέση, όχι επειδή είναι καλύτερο ή πιο δυνατό ή κάτι άλλο. Το Transalp είναι ένα μικρό μηχανάκι που θα σε "μετακινήσει" εκεί που θέλεις, χωρίς όμως να έχεις απαιτήσεις του στυλ "που πατάει το μπροστινό".
    Το Varadero είναι ο χοντρός αδελφός του TA και μόνο. Πιο γρήγορο βέβαια, αλλά αν αρχίσουν να ανεβαίνουν τα χλμ δείχνει τα προβλήματα του, μιας και είναι μαλακό σε αναρτήσεις.
    To Capo είναι πιο καλά στημένο από αναρτήσεις και σκελετό, μπορεί να κινηθεί γρήγορα ΚΑΙ σε στροφιλίκι (Επιδαυρος και μην γελάτε, το έχω δει), ενώ θα καταπιεί χλμ εύκολα.

    Το πρόβλημα σ΄αυτά τα 1000άρια "on-off", είναι πως σχεδόν όλα είναι θεόβαρα για χρήση "off" και ψηλά μηχανάκια. Αν έτρωγες το φαί σου, και δεν σε προβληματίζουν τα 250 κιλά και η ψηλή σέλα οκ...
    Δεν χρειάζεται να είσαι 1,90...έχω φίλους που είναι στο 1,70 και το κουμαντάρουν μια χαρά και μέσα στη πόλη. Απλά όλα αυτά είναι μπούγιο.

    Προσωπικά, αν το πρόβλημα σου δεν είναι το budget, μήπως να κοίταγες κάποιο V-Storm. Πιο μαζεμένο απ΄τα 1000άρια, πιο ελαφρύ, έχει το γκάζι που χρειάζεται στο ταξίδι και νομίζω οτι είναι πιο νορμάλ επιλογή.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  9. #84
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    αποτι ειδα στο καρ παιζουν μπολικα καπονορντ.βρες ενα να σαρεσει να ειναι σε νορμαλ κατασταση κλπ και πηγαινε να το βολταρεις...
    εδω ειμαστε μετα να κουβεντιασουμε αναλογα με το αν σαρεσε η οχι ...
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  10. #85
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.526
    Xf650

  11. #86
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.526
    Και τα ρέστα βενζίνες

  12. #87

  13. #88
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    1.468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος

    Λευκό Caponord υπήρχε, αλλά μόνο το 2006 που ήταν και το τελευταίο Capo. http://www.apriliaforum.com/forums/a...7&d=1144615860
    Στην χρονολογία δεν λέει ψέματα πάντως. 2003 είναι το μηχανάκι.
    Υπήρχε 1 site, το capopedia.net το οποίο τώρα που κοίταξα δεν υπάρχει και είχε όλες τις χρωματικές εκδόσεις κατ' έτος για να σας δείξω ότι λευκό δεν βγήκε ποτέ. Τα capo έβγαιναν μέχρι και το '07 αλλά χαρακτηριστικό των μοντέλων από '06 και μετά είναι ο μαύρος σκελετός.
    Grow old disgracefully




    Restoring Caponord

  14. #89
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Δεν εχεις οδηγησει φτιαγμενο βαραντερο για αυτο και διακαιολογημενα εχεις αυτην την αποψη...σου ευχομαι να οδηγησεις ενα με αναρτησεις ολινς και θα απορησεις αν καβαλησες ξανα βαραντερο..ολοι που τα προτιμησαμε τα φτιαξαμε και τα καταευχαριστιομαστε χρονια τωρα...σε συγκριση με τα καπονορτ..απλα τι πωλησεις εχει κανει το ενα και τι το αλλο..και δεν ειναι οτι ειναι απριλλια...απλα αποδεικτικαν ζημιαρικα και οχι μονο στους ανορθωτες , οχι μονο ηλεκτρικα θεματα αλλα και σε κακη κατασκευη ....θυμαμαι τοσα παραπονα για το νερο που εμπεναν στα καντραν κατα τη διαρκεια του πλυσιματος..

    Παντως ΤΑ μην επιλεξεις με τιποτα...

  15. #90
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    1.468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    αλλα και σε κακη κατασκευη ....θυμαμαι τοσα παραπονα για το νερο που εμπεναν στα καντραν κατα τη διαρκεια του πλυσιματος..
    πουειναιΤα αυτά τα παραπονάκια να τα ελέγξω;
    Grow old disgracefully




    Restoring Caponord

Σελίδα 6 από 15 ΠρώτοΠρώτο 1234567891011 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Σκεψεις για Rvf Nc35
    από YAMYAM στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 03/10/2009, 00:32
  2. Σκεψεις για αγορα Mini Moto.
    από camen στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 12/03/2009, 09:57
  3. Σκέψεις για τη Ζωή και το Θάνατο
    από BlaSen στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2007, 15:57
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2006, 20:55
  5. Μέγαρα λοιπόν....πολλές σκέψεις για την ασφάλεια..
    από free rider στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 08/03/2005, 06:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF