Σελίδα 6 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 134

Θέμα: Tο χρήμα κάνει τον κάγκουρα ή ο κάγκουρας το χρήμα;

  1. #76
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της T.R.E
    Εγγραφή
    03/02/2007
    Μηνύματα
    1.062
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
    Αυτη την απιστευτη σαχλαμαρα που πεταξες, για να μην την πω αλλιως την αποδιδω στην ελλειψη εμπειριας σου και μονο.
    Η αληθεια ειναι οτι τα πολλα χλμ ενδεχεται να οδηγησουν πιο ευκολα σε θανατηφορο ατυχημα, αλλα οι πιθανοτητες να εχεις ατυχημα στην πολη ειναι πολλαπλασιες.
    Και χωρις αυτο να σημαινει οτι ο τραυματισμος θα ειναι απαραιτητα μικρος.
    Ρωτα εναν γιατρο που εχει περασει ολη την ζωη του στα Νοσοκομεια να δεις που και με ποσα χλμ πηγαιναν αυτοι που κατεληξαν παραπληγικοι,φυτα και γενικα υπεστησαν σοβαρο τραυματισμο, να δεις οτι μαλλον για ψωνια στο σουπερμαρκετ πηγαιναν οι περισσοτεροι.

    Επιμενω οτι οι ρυθμοι σε ολες τις πολεις δεν ειναι ιδιοι...

    Εχω ζησει 2 χρονια στην Αθηνα,5 Σαντορινη,και μεγαλωσα Καρδιτσα....

    δεν τιθετε θεμα συγκρισης των κυκλοφοριακων συνθηκων,και οσο και να προσπαθεις να με πεισεις οτι μεσα σε μια επαρχιακη πολη κινδυνευω το ιδιο με την Αθηνα δεν το καταφερνεις...
    Γιατι την εχω ζησει την διαφορα και ξερω πως ειναι...ΚΑΜΙΑ σχεση...

    Ποσο μαλλον να λεμε για οδηγηση εκτος πολης με πολλαπλασιες ταχυτητες...



    Αμα θελετε τωρα να το γυρισουμε στη φιλολογια,να σας δω αυριο με φορμα δερματινη ή φουλ κορντουρα με κροκοδειλο απο μεσα,μποτα αγωνιστικη που προσφερει μεγιστη προστασια κτλ κτλ..

    Γιατι ετσι οπως παρουσιαζετε την οδηγηση ειναι σαν να καβαλατε βομπες!

  2. #77
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
    +1

    εγω με 20 χαω εσπασα το ποδαρακι μου το καλοκαιρι
    +2

    Πτωση με 10 χλμ μου αφησε μεγαλυτερο κουσουρι σε ωμο, (ευτυχως που το ποδι περασε μετα απο κατι μηνες) ,απο πτωση με 100+ στην επαρχια.
    Ακομα και η προσκρουση στην μπαριερα πριν απο καποια χρονια πιο ανωδυνη ηταν:rotflmao:
    Οπως και 2 σκηνικα στην δουλεια που περασα πανω απο αμαξι....
    Η εκεινη που παρεσυρα τον τυπο στο Κολωνακι που εκανε χοντρη μαλακια (που ευτυχως δεν επαθε τιποτα) ,και ευτυχως που υπηρχαν 2 αμαξια παρκαρισμενα να μου κοψουν την φορα,γιατι ακομα θα κουτρουβαλουσα στον περιφερειακο Λυκαβητου. :rotflmao:
    Πολλες τουμπες ρε πουστη μου.... :rotflmao:
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  3. #78
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Αρχικά δημιουργήθηκε από T.R.E
    Επιμενω οτι οι ρυθμοι σε ολες τις πολεις δεν ειναι ιδιοι...

    Εχω ζησει 2 χρονια στην Αθηνα,5 Σαντορινη,και μεγαλωσα Καρδιτσα....

    δεν τιθετε θεμα συγκρισης των κυκλοφοριακων συνθηκων,και οσο και να προσπαθεις να με πεισεις οτι μεσα σε μια επαρχιακη πολη κινδυνευω το ιδιο με την Αθηνα δεν το καταφερνεις...
    Γιατι την εχω ζησει την διαφορα και ξερω πως ειναι...ΚΑΜΙΑ σχεση...

    Ποσο μαλλον να λεμε για οδηγηση εκτος πολης με πολλαπλασιες ταχυτητες...



    Αμα θελετε τωρα να το γυρισουμε στη φιλολογια,να σας δω αυριο με φορμα δερματινη ή φουλ κορντουρα με κροκοδειλο απο μεσα,μποτα αγωνιστικη που προσφερει μεγιστη προστασια κτλ κτλ..

    Γιατι ετσι οπως παρουσιαζετε την οδηγηση ειναι σαν να καβαλατε βομπες!
    Συμφωνοι οι πιθανοτητες σε μια επαρχιακη πολη ειναι σαφως μικροτερες απο μια μεγαλουπολη.
    Αλλα και πολυ μεγαλυτερες απο βολτα εκτος πολεως (Εθνικες αρτηριες)
    Αναρωτηθηκες ποτε γιατι συμβαινει αυτο;

    Τα περι εξοπλισμου που ανεφερες για μεσα στην πολη δεν μπορουν να θεωρηθουν επιχειρημα.
    Αλλα κορντουρα η δερματινο με προστασιες και ενισχυσεις, μποτες, γαντια, κρανος ανηκουν στην ημερησια διαταξη στο 99% των περιπτωσεων.
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  4. #79
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της T.R.E
    Εγγραφή
    03/02/2007
    Μηνύματα
    1.062
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
    Συμφωνοι οι πιθανοτητες σε μια επαρχιακη πολη ειναι σαφως μικροτερες απο μια μεγαλουπολη.
    Αλλα και πολυ μεγαλυτερες απο βολτα εκτος πολεως (Εθνικες αρτηριες)
    Αναρωτηθηκες ποτε γιατι συμβαινει αυτο;

    Τα περι εξοπλισμου που ανεφερες για μεσα στην πολη δεν μπορουν να θεωρηθουν επιχειρημα.
    Αλλα κορντουρα η δερματινο με προστασιες και ενισχυσεις, μποτες, γαντια, κρανος ανηκουν στην ημερησια διαταξη στο 99% των περιπτωσεων.
    ΟΚ,τι να πω...Αν θες μπορω να βαλω και εγω τις προσωπικες μου εμπειριες...και μεσα στην πολη ειχα ατυχηματα αλλα δεν χτηπησα περα απο λιγους μωλωπες και γρατζουνιες....

    Εκτος ειχα ενα καλο στουκο με καρο,αστο αυτο πικραμενη ιστορια....

    Αν εσυ μπορεις να πας στην δουλεια σου με μποτες και παντελονι με ενισχυσεις,τοτε καλα κανεις και τα φορας...

    Αν εχεις κυλοφορησει εστω και περαστικος σε επαρχιακη πολη,οπως ο φιλος που ειπε οτι παει για ποτο στα Γιαννενα και πεσατε να τον φατε με μακαβριοτητες και λοιπους κυνισμους,θα το διαπιστωνες και μονος σου...Μπορεις να κινηθεις οσο χαλαρα θες,δεν υπαρχουν τοσο ζωτικης σημασιας κεντρικες αρτηριες,μπορεις καλλιστα να πας απο καπου που δεν χρειαζεται να πας με 80-100 για να μη σε πατησουν...

    Δεν μπορω να σε πεισω,ουτε θελω...

    Οπως εχω πει και αλλου και διαφωνησα και με τον Trooper,ισως η ζωη στην Μεγαλουπολη και το κυκλοφοριακο χαος που επικρατει στην Αθηνα να σας εχουν κανει ετσι....

  5. #80
    To 99.9% των ατυχηματων με μοτοσυκλετα ειναι προσκρουση με αυτοκινητο
    Δεν ειναι τυχαιο αυτο

    Και να κανω μια αναφορα στο πρωτο ποστ του θρεντ

    ''Ηρθαν παλι τα αποδημητικα πουλια''

  6. #81
    Ένα φάντασμα πλανιέται...
    Εγγραφή
    22/02/2006
    Μηνύματα
    92
    Αρχικά δημιουργήθηκε από T.R.E
    Το φορουμ δεν επιτρεπει πολλαπλες παραθεσεις και βαριεμαι το copy paste....

    Την παλευεις εσυ ρε παλικαρι loykasfilm?Πας και λες του αλλουνου οτι η ζωη σου εχει ημερομηνια ληξης επειδη δεν εβαλε το κρανος να παει 1 χιλιομετρο να πιει ενα ποτο?

    Σιγα ρε Θεε των παντων και στατιστικη υπηρεσια μαζι....

    Ξαναλεω ολες οι πολεις δεν ειναι ιδιες,και αν πας σαν ανθρωπος με 30-40 χλμ οι πιθανοτητες να παθεις ατυχημα ειναι μηδαμινες....

    Αμαν ρε με αυτη την κυνικοτητα και την τρομολαγνεια...

    Κάνεις προπόνηση για να λες μαλακίες? ή είναι έμφυτο?
    Το έχω ξαναγράψει, και θα το ξαναπώ εδώ για τους υδροκέφαλους.
    Η πανευρωπαική και πιο εμπεριστατωμένη έρευνα για τα τροχαία ατυχήματα (Maids), απέδειξε ότι τα περισσότερα ατυχήματα γίνονται, σε γνωστές διαδρομές, συνήθως σε ακτίνα 10 χλμ, με ταχύτητες μικρότερες των 50 χλμ. Η βασικότερη αιτία θανάτου σε αυτά τα ατυχήματα, είναι η έλλειψη εξοπλισμού.
    Λοιπόν παπαράκο Τρε, (γιατί με αυτά που λες, ούτε παπάρα δεν μπορώ να σε πώ), αν εσύ πιστεύεις, ότι επειδή στην οποιαδήποτε επαρχιακή πόλη, που η κίνηση είναι μικρότερη, θα την βγάλεις καθαρή, μαγκιά σου κι εσένα. Αλλά μην προσπαθείς την δικιά σου μαλακία να την κάνεις κανόνα.
    Αλήθεια, πόσοι οδηγάνε χωρις δίπλωμα σ΄αυτές τις επαρχιακές πόλεις που λες? Και μην ξεχνάς υδροκέφαλε, ότι δεν υπάρχουν μόνο οι συγκρούσεις με αυτοκίνητα, υπάρχουν και τα λάδια τα πετρέλαια, οι πεζοί, και ένα σωρό άλλα.
    Τελικά, εφόσον γουστάρεις και εσύ να μην σου χαλάει το μαλλί, άντε να σου ευχηθώ και σένα καλή ψυχή.
    Αλήθεια δεν πιστεύω να είσαι προληπτικός?

    Αν πιάσεις τον άλλο από τα @ρχ@δ@ η καρδιά θα ακολουθήσει!!!!!

  7. #82
    γ@μιστερο μελος Το avatar του/της mob rules
    Εγγραφή
    05/02/2007
    Μηνύματα
    194
    Αρχικά δημιουργήθηκε από loukasfilm
    Κάνεις προπόνηση για να λες μαλακίες? ή είναι έμφυτο?
    Το έχω ξαναγράψει, και θα το ξαναπώ εδώ για τους υδροκέφαλους.
    Η πανευρωπαική και πιο εμπεριστατωμένη έρευνα για τα τροχαία ατυχήματα (Maids), απέδειξε ότι τα περισσότερα ατυχήματα γίνονται, σε γνωστές διαδρομές, συνήθως σε ακτίνα 10 χλμ, με ταχύτητες μικρότερες των 50 χλμ. Η βασικότερη αιτία θανάτου σε αυτά τα ατυχήματα, είναι η έλλειψη εξοπλισμού.
    Λοιπόν παπαράκο Τρε, (γιατί με αυτά που λες, ούτε παπάρα δεν μπορώ να σε πώ), αν εσύ πιστεύεις, ότι επειδή στην οποιαδήποτε επαρχιακή πόλη, που η κίνηση είναι μικρότερη, θα την βγάλεις καθαρή, μαγκιά σου κι εσένα. Αλλά μην προσπαθείς την δικιά σου μαλακία να την κάνεις κανόνα.
    Αλήθεια, πόσοι οδηγάνε χωρις δίπλωμα σ΄αυτές τις επαρχιακές πόλεις που λες? Και μην ξεχνάς υδροκέφαλε, ότι δεν υπάρχουν μόνο οι συγκρούσεις με αυτοκίνητα, υπάρχουν και τα λάδια τα πετρέλαια, οι πεζοί, και ένα σωρό άλλα.
    Τελικά, εφόσον γουστάρεις και εσύ να μην σου χαλάει το μαλλί, άντε να σου ευχηθώ και σένα καλή ψυχή.
    Αλήθεια δεν πιστεύω να είσαι προληπτικός?

    δηλ.με συμβουλευεις να παω στον φιλο μου που μενει 150μετρα μακρυα με φουλλ εξοπλισμο,μονο και μονο επειδη το λεει η στατιστηκη???
    ασε θα παω με τα ποδια...

  8. #83
    Ένα φάντασμα πλανιέται...
    Εγγραφή
    22/02/2006
    Μηνύματα
    92
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mob rules
    δηλ.με συμβουλευεις να παω στον φιλο μου που μενει 150μετρα μακρυα με φουλλ εξοπλισμο,μονο και μονο επειδη το λεει η στατιστηκη???
    ασε θα παω με τα ποδια...

    Καλύτερα να πας με τα πόδια. Άντε να γυμναστείς και λίγο, που και για κατούρημα πάτε με το μηχανάκι.

    ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Αν πιάσεις τον άλλο από τα @ρχ@δ@ η καρδιά θα ακολουθήσει!!!!!

  9. #84
    γ@μιστερο μελος Το avatar του/της mob rules
    Εγγραφή
    05/02/2007
    Μηνύματα
    194
    Αρχικά δημιουργήθηκε από loukasfilm
    Καλύτερα να πας με τα πόδια. Άντε να γυμναστείς και λίγο, που και για κατούρημα πάτε με το μηχανάκι.

    ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    ειμαστε λιγο...
    στους επαρχιακους δρομους εχεις με αλλα πραγματα να παλεψεις,παρα πετρελαια κλπ.!!

  10. #85
    Ένα φάντασμα πλανιέται...
    Εγγραφή
    22/02/2006
    Μηνύματα
    92
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mob rules
    ειμαστε λιγο...
    στους επαρχιακους δρομους εχεις με αλλα πραγματα να παλεψεις,παρα πετρελαια κλπ.!!
    Κάτι σε τετράποδο ίσως? Για να μην πούμε για αγροτικά μηχανήματα, τρακτέρ, ρυμούλκες κλπ.
    Μην τα λες σε μένα, στον γίγαντα τον Τρε πέστα.

    Αν πιάσεις τον άλλο από τα @ρχ@δ@ η καρδιά θα ακολουθήσει!!!!!

  11. #86
    γ@μιστερο μελος Το avatar του/της mob rules
    Εγγραφή
    05/02/2007
    Μηνύματα
    194
    Αρχικά δημιουργήθηκε από loukasfilm
    Κάτι σε τετράποδο ίσως? Για να μην πούμε για αγροτικά μηχανήματα, τρακτέρ, ρυμούλκες κλπ.
    Μην τα λες σε μένα, στον γίγαντα τον Τρε πέστα.

    ακριβως!!!
    ο τρε δεν εχει αναγκη οτι περναει το κοβει στην μεση!!!

  12. #87
    Ένα φάντασμα πλανιέται...
    Εγγραφή
    22/02/2006
    Μηνύματα
    92
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mob rules
    ακριβως!!!
    ο τρε δεν εχει αναγκη οτι περναει το κοβει στην μεση!!!

    Και λίγα λες!!!!!!!!!!!!!!!
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Αν πιάσεις τον άλλο από τα @ρχ@δ@ η καρδιά θα ακολουθήσει!!!!!

  13. #88
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της T.R.E
    Εγγραφή
    03/02/2007
    Μηνύματα
    1.062
    Αρχικά δημιουργήθηκε από loukasfilm
    Κάτι σε τετράποδο ίσως? Για να μην πούμε για αγροτικά μηχανήματα, τρακτέρ, ρυμούλκες κλπ.
    Μην τα λες σε μένα, στον γίγαντα τον Τρε πέστα.

    Στα @ρχιδια μου σε γραφω και εσενα και τις τρομολαγνειες σου...Εχω ακουσει διαφορα απο πολλους και αυτα που λες εσυ δεν με συγκινουν καν....Αυτα περι προληψεων...

    Μπορεις να παραθεσεις οσες ερευνες θες,μονο που απ'οτι καταλαβαινεις και εσυ δεν λεμε το ιδιο πραγμα...

    Μιλησα συγκεκριμενα,και ειπα παιρνεις την μηχανη να πας σαν ανθρωπος να πιεις ενα ποτο...Βγαινεις,πας στην ακρη με 30-40 χλμ και δεν σε πειραζει κανενας...

    Αν εσυ πιστευεις οτι ετσι κινδυνευεις περισσοτερο απ'οτι να βγεις εκτος πολεως με κρανος,προβλημα σου....

  14. #89
    Ένα φάντασμα πλανιέται...
    Εγγραφή
    22/02/2006
    Μηνύματα
    92
    Αρχικά δημιουργήθηκε από T.R.E
    Στα @ρχιδια μου σε γραφω και εσενα και τις τρομολαγνειες σου...Εχω ακουσει διαφορα απο πολλους και αυτα που λες εσυ δεν με συγκινουν καν....Αυτα περι προληψεων...

    Μπορεις να παραθεσεις οσες ερευνες θες,μονο που απ'οτι καταλαβαινεις και εσυ δεν λεμε το ιδιο πραγμα...

    Μιλησα συγκεκριμενα,και ειπα παιρνεις την μηχανη να πας σαν ανθρωπος να πιεις ενα ποτο...Βγαινεις,πας στην ακρη με 30-40 χλμ και δεν σε πειραζει κανενας...

    Αν εσυ πιστευεις οτι ετσι κινδυνευεις περισσοτερο απ'οτι να βγεις εκτος πολεως με κρανος,προβλημα σου....


    Η αληθινή κατάσταση δεν έχει σχέση με τρομολαγνείες. Και εγώ μίλησα συγκεκριμένα. Αν γουστάρεις να πηγαίνεις έτσι για καφέ, δικαίωμά σου, αλλά όπως είπα και παραπάνω, μην προσπαθείς να πείσεις, ότι είναι και το σωστό.
    Μάλλον δεν κατάλαβες, ή δεν θέλεις να καταλάβεις. Το "σαν άνθρωπος ....... με 30 - 40 χλμ....", είναι ακριβώς αυτό, που περιγράφει η συγκεκριμένη έρευνα.
    Όταν θα μάθεις να πηγαίνεις την μηχανή, και όχι να σε πηγαίνει στον αυτόματο, τότε μπορεί και να καταλάβεις.

    Αν πιάσεις τον άλλο από τα @ρχ@δ@ η καρδιά θα ακολουθήσει!!!!!

  15. #90
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της T.R.E
    Εγγραφή
    03/02/2007
    Μηνύματα
    1.062
    Αρχικά δημιουργήθηκε από loukasfilm
    Η αληθινή κατάσταση δεν έχει σχέση με τρομολαγνείες. Και εγώ μίλησα συγκεκριμένα. Αν γουστάρεις να πηγαίνεις έτσι για καφέ, δικαίωμά σου, αλλά όπως είπα και παραπάνω, μην προσπαθείς να πείσεις, ότι είναι και το σωστό.
    Μάλλον δεν κατάλαβες, ή δεν θέλεις να καταλάβεις. Το "σαν άνθρωπος ....... με 30 - 40 χλμ....", είναι ακριβώς αυτό, που περιγράφει η συγκεκριμένη έρευνα.
    Όταν θα μάθεις να πηγαίνεις την μηχανή, και όχι να σε πηγαίνει στον αυτόματο, τότε μπορεί και να καταλάβεις.

    Α,ωραια το γυρισαμε παλι το παραμυθι οταν μαθεις να πηγαινεις την μηχανη...μαλιστα...Οταν εσυ νομιζεις οτι η τρομολαγνεια ειναι ο σωστος τροπος εκπαιδευσης (μη με βαλεις να ψαξω παραπισω αυτα που λες),μπορεις και μιλας για σωστο και λαθος?

    Δεν ειπα εγω οτι ειναι το σωστο,αλλα ρε πουστη γιατι θα πρεπει να πιστεψω μια ερευνα που γινεται σε αλλες χωρες,σε αλλου τυπου πολεις,πως το λενε??Ενω το βλεπω καθε μερα με τα ματια μου?

    Δεν μπορεις να καταλαβεις την διαφορα?Αλλο η Αθηνα,το Λονδινο,το Βερολινο...δεν συγκρινονται με τα Γιαννενα ουτε με το χωριο μου...

    Τοσο δυσνοητο ειναι αυτο που λεω?

    Και αν θες να αρχισουμε και τα περι μελετων,και πως μετα απο λιγα χρονια καταριπτονται η μια μετα την αλλη...
    Γιατι λεει δεν ηταν αντιπροσωπευτικο το δειγμα...η ο,τι αλλο...

    Α και να σε ρωτησω,εχεις πεσει ποτε?

Σελίδα 6 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Qiiz: Βρείτε τον κάγκουρα
    από vagtav στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2011, 12:01
  2. Έλληνας αναβάτης θα κάνει τον γύρο του κόσμου με μοτοσικλέτα
    από blackrose στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2011, 21:10
  3. Το χρημα ως χρεος
    από mankam στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2010, 09:16
  4. Φωτό από το χρήμα σε Drug House
    από byron στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2007, 12:30
  5. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 30/04/2007, 16:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF