Σελίδα 609 από 666 ΠρώτοΠρώτο ... 109509559599604605606607608609610611612613614619659 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 9.121 έως 9.135 από 9987

Θέμα: Ο καφενές vol.2

  1. #9121
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.241
    Με λίγα λόγια, είναι τα φώτα που νομίζεις ότι σε κάνουν αόρατο, άρα κάνεις ό,τι θες..
    Πικρή μπύρα, γλυκιά ζωή..

  2. #9122
    Μέλος Το avatar του/της runner
    Εγγραφή
    12/08/2021
    Μηνύματα
    220
    αχαχαχα

    Προσωπικα οποτε τα αναψω ειναι για να δηλωσω ..."ξερω οτι κάνω μ@λ@κια και ζητω συγνώμη". Σαν άφεση της αμαρτιας.

  3. #9123
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.659
    Το φαινόμενο το ειχα πρώτοδει πριν χρόνια στον περιφερειακό του Παρισιού.

    Σκεφτείτε Αττική οδό 5 λωριδες μποτιλιαρισμένες με ακινητοποιημένα αυτοκίνητα και να διασχίζεις μέσω διήθησης με 40-50χαω το έβλεπα λογικό να ανάβουν περισσότερα φωτα ως περισσότερη αναγνωρισιμότητα για να μη κινηθεί κάποιος με το κουτί απότομα σε αλλαγή λωρίδας και φάει λάχανο τον μηχανάκια

  4. #9124
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.255
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Να ρωτήσω ρε παλικάρια, αυτοί που κάνουν διήθηση με αναμενα τα αλαρμ, νιώθουν πιο ασφαλείς ή πιο νόμιμοι από εμάς που τα έχουμε σβηστά;
    Εσύ να κοιτάς μπροστά και να μην σε ενδιαφέρει τι κάνουν οι πίσω
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  5. #9125
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.136
    2 φορές στην ζωή μου χρειάστηκε να χρησιμοποιήσω τα αλάρμ (και την κόρνα...) με το αμάξι. Και εύχομαι να μην ξαναγίνει ποτέ......

    Όσο για την μηχανή, πρόκειται περί μέγιστης ανοησίας. Και όχι, ΔΕΝ θα μεριάσω για να περάσει. Όταν βλέπω στους καθρέπτες μου κάποιον πιο γρήγορο από μένα τον αφήνω να περνάει, δεν έχει νόημα να τον κρατάω πίσω μου. Αλλά τον τρίβλακα με τα αλάρμ, όχι.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #9126
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.170
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Να ρωτήσω ρε παλικάρια, αυτοί που κάνουν διήθηση με αναμενα τα αλαρμ, νιώθουν πιο ασφαλείς ή πιο νόμιμοι από εμάς που τα έχουμε σβηστά;
    πιο ασφαλεις. ειναι αρκετά πιο ευκολο να διακρινεις στον καθρεπτη (αμα τον κοιταξεις) κατι που αναβοσβηνει και μαλιστα δεν ειναι ασπρο οπως ολα τα φωτα πισω σου. εγω αν ειχα ξανα ον οφφ θα έβαζα στρομπόλι. εχει παραγινει το κακο με τους "αλλαζω λωριδα εν ριπη οφθαλμου" στην κίνηση. βεβαια για να ειμαστε και λογικοι, ειναι κομματακι δυσκολο να διακρινεις μια μοτοσυκλέτα που ειναι 30 μετρα πισω σου, ελαχιστα ορατη στον καθρεπτη (η καθολου) και θα ειναι διπλα σου σε ενα δευτερολεπτο. διηθηση με +40χλμ απο τους αλλους ειναι δικη σου ευθυνη.

  7. #9127
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.402
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    πιο ασφαλεις. ειναι αρκετά πιο ευκολο να διακρινεις στον καθρεπτη (αμα τον κοιταξεις) κατι που αναβοσβηνει και μαλιστα δεν ειναι ασπρο οπως ολα τα φωτα πισω σου. εγω αν ειχα ξανα ον οφφ θα έβαζα στρομπόλι. εχει παραγινει το κακο με τους "αλλαζω λωριδα εν ριπη οφθαλμου" στην κίνηση. βεβαια για να ειμαστε και λογικοι, ειναι κομματακι δυσκολο να διακρινεις μια μοτοσυκλέτα που ειναι 30 μετρα πισω σου, ελαχιστα ορατη στον καθρεπτη (η καθολου) και θα ειναι διπλα σου σε ενα δευτερολεπτο. διηθηση με +40χλμ απο τους αλλους ειναι δικη σου ευθυνη.
    Η διήθηση είναι παράνομη, ανεξαρτήτως ταχύτητας κίνησης. Το αμάξι κινείται νόμιμα αλλάζοντας λωρίδα, αν η λωρίδα στην οποία μετακινείται του δίνει τον χώρο να πάει.

    Το γεγονός ότι υπάρχει ο χώρος να μετακινηθεί έτσι η μοτοσυκλέτα, καθώς και η ανοχή και η προσοχή από κάποιους οδηγούς, δεν πρέπει να εκλαμβάνεται ως δικαίωμα ή απαίτηση. Όταν δεν έχεις την ευκαιρία να κάνεις την παρανομία σου, δεν σου φταίνε οι άλλοι που δεν σε διευκολύνουν σε αυτή, ούτε πρέπει να κλιμακώνεις τα μέτρα που χρησιμοποιείς (επιπλέον φώτα), ώστε να απαιτείς να σε διευκολύνουν. Ήδη κινείσαι με τρόπο που δυσκολεύει τους άλλους οδηγούς που κινούνται νόμιμα, διότι πέρα από να τηρούν τον ΚΟΚ, πρέπει να προσέχουν πολύ περισσότερο όσους δεν τον τηρούν.

    Φαντάσου να στέκεσαι στην ουρά για το ταμείο του super market και να έρχεται ο άλλος να σου την πει, που δεν του άφησες αρκετό χώρο για να χωθεί μπροστά σου, επειδή κρατάει μόνο ένα μπουκάλι γάλα.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 24/12/2023 στις 14:25.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  8. #9128
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.170
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Η διήθηση είναι παράνομη, ανεξαρτήτως ταχύτητας κίνησης. Το αμάξι κινείται νόμιμα αλλάζοντας λωρίδα, αν η λωρίδα στην οποία μετακινείται του δίνει τον χώρο να πάει.

    Το γεγονός ότι υπάρχει ο χώρος να μετακινηθεί έτσι η μοτοσυκλέτα, καθώς και η ανοχή και η προσοχή από κάποιους οδηγούς, δεν πρέπει να εκλαμβάνεται ως δικαίωμα ή απαίτηση. Όταν δεν έχεις την ευκαιρία να κάνεις την παρανομία σου, δεν σου φταίνε οι άλλοι που δεν σε διευκολύνουν σε αυτή, ούτε πρέπει αν να κλιμακώνεις τα μέτρα που χρησιμοποιείς (επιπλέον φώτα), ώστε να απαιτείς να σε διευκολύνουν. Ήδη κινείσαι με τρόπο που δυσκολεύει τους άλλους οδηγούς που κινούνται νόμιμα, διότι πρέπει πέρα από να τηρούν τον ΚΟΚ, να προσέχουν πολύ περισσότερο όσους δεν τον τηρούν.

    Φαντάσου να στέκεσαι στην ουρά για το ταμείο του super market και να έρχεται ο άλλος να σου την πει, που δεν του άφησες αρκετό χώρο για να χωθεί μπροστά σου, επειδή κρατάς μόνο ένα μπουκάλι γάλα.
    πολλοι νομοι και κανονες εχουν καταργηθει στην πράξη. οταν οι περισσοτεροι ειμαστε παρανομοι, ο νομος εχει παει περιπατο. απο την στιγμη που τα αυτοκινητα ειναι κολλημενα και εγω μπορω να περασω θα περασω. το πως θα το κανεις ειναι το θεμα. τα επιπλεον φωτα ειναι νομιμα παντως. το αναβοσβημα των αλαρμ οχι αλλα σιγουρα προσθετει ασφαλεια.

  9. #9129
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Η διήθηση είναι παράνομη, ανεξαρτήτως ταχύτητας κίνησης. Το αμάξι κινείται νόμιμα αλλάζοντας λωρίδα, αν η λωρίδα στην οποία μετακινείται του δίνει τον χώρο να πάει.

    Το γεγονός ότι υπάρχει ο χώρος να μετακινηθεί έτσι η μοτοσυκλέτα, καθώς και η ανοχή και η προσοχή από κάποιους οδηγούς, δεν πρέπει να εκλαμβάνεται ως δικαίωμα ή απαίτηση. Όταν δεν έχεις την ευκαιρία να κάνεις την παρανομία σου, δεν σου φταίνε οι άλλοι που δεν σε διευκολύνουν σε αυτή, ούτε πρέπει αν να κλιμακώνεις τα μέτρα που χρησιμοποιείς (επιπλέον φώτα), ώστε να απαιτείς να σε διευκολύνουν. Ήδη κινείσαι με τρόπο που δυσκολεύει τους άλλους οδηγούς που κινούνται νόμιμα, διότι πρέπει πέρα από να τηρούν τον ΚΟΚ, να προσέχουν πολύ περισσότερο όσους δεν τον τηρούν.

    Φαντάσου να στέκεσαι στην ουρά για το ταμείο του super market και να έρχεται ο άλλος να σου την πει, που δεν του άφησες αρκετό χώρο για να χωθεί μπροστά σου, επειδή κρατάς μόνο ένα μπουκάλι γάλα.

    Δώστε του κάποιος μια πορτοκαλί βουδιστικη φορεσια, ο άνθρωπος αιωρείται...
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  10. #9130
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος

    Δώστε του κάποιος μια πορτοκαλί βουδιστικη φορεσια, ο άνθρωπος αιωρείται...
    Κι εγώ ρεαλιστής είμαι μέχρι ένα σημείο, αλλά μακάρι να αιωρούμασταν και οι υπόλοιποι. Είμαι στην Αθήνα εδώ και δύο μέρες και είχα ξεχάσει πόση μαλακία στη διήθηση και τις σφήνες υφίσταται, ενώ υπάρχει η απαίτηση εγώ να έχω κληρονομικό χάρισμα για να μαντέψω σε ποιο ανύπαρκτο σημείο θα χωθεί ο καθένας. Κεράσάκι στην τούρτα, είδα το μάγκα με το σκούτερ να γράφει στα παπάρια του την ουρά αυτοκινήτων στα διόδια και να χώνεται μπροστά, επειδή μπορούσε. Η ελαφρά παρανομία αν μείνει ανεξέλεγκτη φέρνει χειρότερη ασυδοσία.

  11. #9131
    Μέλος Το avatar του/της runner
    Εγγραφή
    12/08/2021
    Μηνύματα
    220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Η διήθηση είναι παράνομη, ανεξαρτήτως ταχύτητας κίνησης. Το αμάξι κινείται νόμιμα αλλάζοντας λωρίδα, αν η λωρίδα στην οποία μετακινείται του δίνει τον χώρο να πάει.

    Το γεγονός ότι υπάρχει ο χώρος να μετακινηθεί έτσι η μοτοσυκλέτα, καθώς και η ανοχή και η προσοχή από κάποιους οδηγούς, δεν πρέπει να εκλαμβάνεται ως δικαίωμα ή απαίτηση. Όταν δεν έχεις την ευκαιρία να κάνεις την παρανομία σου, δεν σου φταίνε οι άλλοι που δεν σε διευκολύνουν σε αυτή, ούτε πρέπει να κλιμακώνεις τα μέτρα που χρησιμοποιείς (επιπλέον φώτα), ώστε να απαιτείς να σε διευκολύνουν. Ήδη κινείσαι με τρόπο που δυσκολεύει τους άλλους οδηγούς που κινούνται νόμιμα, διότι πέρα από να τηρούν τον ΚΟΚ, πρέπει να προσέχουν πολύ περισσότερο όσους δεν τον τηρούν.

    Φαντάσου να στέκεσαι στην ουρά για το ταμείο του super market και να έρχεται ο άλλος να σου την πει, που δεν του άφησες αρκετό χώρο για να χωθεί μπροστά σου, επειδή κρατάει μόνο ένα μπουκάλι γάλα.
    Δεν μιλαει κανεις για απαιτηση ή δικαίωμα. Μιλάνε για έξτρα αίσθημα ασφάλειας προς αποφυγή ατυχήματος, ειτε υφίσταται είτε οχι. Δεν θα ανοιξει τα αλαρμ για να του κανεις χωρο αλλα για να τον δεις πιο ευκολα και να μην αλλαξεις λωριδα αποτομα και τον χτυπησεις.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Κι εγώ ρεαλιστής είμαι μέχρι ένα σημείο, αλλά μακάρι να αιωρούμασταν και οι υπόλοιποι. Είμαι στην Αθήνα εδώ και δύο μέρες και είχα ξεχάσει πόση μαλακία στη διήθηση και τις σφήνες υφίσταται, ενώ υπάρχει η απαίτηση εγώ να έχω κληρονομικό χάρισμα για να μαντέψω σε ποιο ανύπαρκτο σημείο θα χωθεί ο καθένας. Κεράσάκι στην τούρτα, είδα το μάγκα με το σκούτερ να γράφει στα παπάρια του την ουρά αυτοκινήτων στα διόδια και να χώνεται μπροστά, επειδή μπορούσε. Η ελαφρά παρανομία αν μείνει ανεξέλεγκτη φέρνει χειρότερη ασυδοσία.
    Αυτο με τα διοδια το εχω ξαναγραψει με εκνευριζει και εμενα. Περιμενουμε στην ουρα οπως και οι υπολοιποι. Δεν κλεβουμε την σειρα των αλλων οπως δεν θα κλεψουμε την σειρα στην ουρα του σουπερμαρκετ. Στις μονες περιπτωσεις που θα παρανομησω ειναι αν βρεχει (οχι στο κρυο) ή είμαι σε 40 βαθμους και ειναι νταλα μεσημερι. Εκει θα ζητησω την κατανοηση των κουτακιδων.

  12. #9132
    Μέλος Το avatar του/της runner
    Εγγραφή
    12/08/2021
    Μηνύματα
    220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    2 φορές στην ζωή μου χρειάστηκε να χρησιμοποιήσω τα αλάρμ (και την κόρνα...) με το αμάξι. Και εύχομαι να μην ξαναγίνει ποτέ......

    Όσο για την μηχανή, πρόκειται περί μέγιστης ανοησίας. Και όχι, ΔΕΝ θα μεριάσω για να περάσει. Όταν βλέπω στους καθρέπτες μου κάποιον πιο γρήγορο από μένα τον αφήνω να περνάει, δεν έχει νόημα να τον κρατάω πίσω μου. Αλλά τον τρίβλακα με τα αλάρμ, όχι.
    Το βλεπεις πιθανον από την αντιθετη οπτικη γωνια απο την οποια το κανουν. Γιατι το ερμηνευεις ως μεριασε αντι για το προσεξε μην αλλαξεις λωριδα αποτομα ; Και που σε ενοχλει να εχει αλαρμ απο πισω σου ; Αν σου τραβαει την προσοχη απο τον καθρεφτη, οκ να το καταλαβω. Ωστοσο θα ελεγα να ασχοληθουμε προτιστως με τους μακακες που ανοιγουν τα μεγαλα τους φωτα και βρισκονται πισω σου και σε τυφλωνουν μεσα απο τον καθρεφτη σου.

  13. #9133
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από runner Προβολή μηνύματος
    Το βλεπεις πιθανον από την αντιθετη οπτικη γωνια απο την οποια το κανουν. Γιατι το ερμηνευεις ως μεριασε αντι για το προσεξε μην αλλαξεις λωριδα αποτομα ; Και που σε ενοχλει να εχει αλαρμ απο πισω σου ; Αν σου τραβαει την προσοχη απο τον καθρεφτη, οκ να το καταλαβω. Ωστοσο θα ελεγα να ασχοληθουμε προτιστως με τους μακακες που ανοιγουν τα μεγαλα τους φωτα και βρισκονται πισω σου και σε τυφλωνουν μεσα απο τον καθρεφτη σου.
    Κοίτα...αλάρμ εν κινήσει ανάβουμε σε περίπτωση ανάγκης συνήθως, σωστά; αν αρχίσουμε όλοι να το κάνουμε αυτό....καταλαβαίνεις φαντάζομαι την συνέχεια
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  14. #9134
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.892
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από runner Προβολή μηνύματος
    Μιλάνε για έξτρα αίσθημα ασφάλειας προς αποφυγή ατυχήματος, ειτε υφίσταται είτε οχι. Δεν θα ανοιξει τα αλαρμ για να του κανεις χωρο αλλα για να τον δεις πιο ευκολα και να μην αλλαξεις λωριδα αποτομα και τον χτυπησεις.
    Το έξτρα αίσθημα ασφάλειας στο δημιουργεί η σιγουριά ότι θα αλλάξει λωρίδα με σκοπό να σε χτυπήσει.
    Γι αυτό περνάς μόνο ανάμεσα σε αυτοκίνητα και ανοίγεσαι όπου υπάρχει δυνατότητα να αλλάξει λωρίδα.
    Αλάρμ ή χωρίς αν σε ξαπλώσει αυτός θα πάει συνεργείο εμείς νοσοκομείο, και πιθανόν να τον πληρώσουμε κιόλας.

  15. #9135
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.170
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Γι αυτό περνάς μόνο ανάμεσα σε αυτοκίνητα και ανοίγεσαι όπου υπάρχει δυνατότητα να αλλάξει λωρίδα.
    δυστυχως αυτο το πολυ πολυ σημαντικο τιπ δεν το γνωριζει σχεδον κανενας. το βλεπω καθημερινα γιατι δυστυχως πρεπει να κανω για πανω απο 10-20χλμ διηθηση σε σχεδον σταματημενα (οχι κολλημενα που ειναι πιο ευκολο) και κανενας δεν ανοίγετε να παρει τη λωριδα οσο ειναι κενη. μεγαλο λαθος.

Παρόμοια θέματα

  1. Σ/Κ στα Τζουμέρκα, Vol. II
    από apapadop στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2007, 13:17
  2. Mια ιστορια θα σας πω....[vol.2]
    από fantacid στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2007, 11:01
  3. οτε και αυξήσεις vol.2
    από akaposto στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2005, 22:23
  4. Sete ole!!!! Vol 2
    από Electra στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2004, 15:00
  5. Καλημέρες Vol.2
    από real_hope στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2004, 14:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF