Σελίδα 62 από 155 ΠρώτοΠρώτο ... 1252575859606162636465666772112 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 916 έως 930 από 2322

Θέμα: Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...ΙΙ

  1. #916
    Ενταξει το βρηκαμε το προβλημα, το ρουτερ του οτε την εκανε ολη την ιστορια, μολις το ξεκουμπωσε απ το δικτυο πηγε ταπα.
    Το θεμα ειναι οτι με ενα restart εστρωσε, και τοσο καιρο δεν μπορουσαμε να δουλεψουμε, βεβαια ειχαμε κανει καμποσα restart και πριν ερθει ο τεχνικος και δεν ειχε διορθωθει.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1622724613197.jpg 
Προβολές:	162 
Μέγεθος:	59,8 KB 
ID:	428529
    εχανε λεει πακετα..

  2. #917
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kosni Προβολή μηνύματος
    Ενταξει το βρηκαμε το προβλημα, το ρουτερ του οτε την εκανε ολη την ιστορια, μολις το ξεκουμπωσε απ το δικτυο πηγε ταπα.
    Το θεμα ειναι οτι με ενα restart εστρωσε, και τοσο καιρο δεν μπορουσαμε να δουλεψουμε, βεβαια ειχαμε κανει καμποσα restart και πριν ερθει ο τεχνικος και δεν ειχε διορθωθει.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1622724613197.jpg 
Προβολές:	162 
Μέγεθος:	59,8 KB 
ID:	428529
    εχανε λεει πακετα..
    Σύνηθες πρόβλημα με τα ρούτερ του ΟΤΕ.Βάλτε στο πρόγραμμα να βάλετε άλλο ,σοβαρό,ρούτερ να μοιράζει το εσωτερικό δίκτυό σας.Οπωσδήποτε με Gigabit πόρτες και αν τυχόν ακόμη έχετε switch 10/100 να τα αναβαθμίσετε σε Gigabit .Υποθέτω μιλάμε για μια πολύ μικρή επιχείρηση,οπότε αυτά θα μας δώσουν ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα.
    Να χρησιμοποιήσετε του ΟΤΕ αυστηρά και μόνο να σας δίνει ίντερνετ στην WAN πόρτα του ρούτερ.
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  3. #918
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vstrommer71 Προβολή μηνύματος
    Σύνηθες πρόβλημα με τα ρούτερ του ΟΤΕ.Βάλτε στο πρόγραμμα να βάλετε άλλο ,σοβαρό,ρούτερ να μοιράζει το εσωτερικό δίκτυό σας.Οπωσδήποτε με Gigabit πόρτες και αν τυχόν ακόμη έχετε switch 10/100 να τα αναβαθμίσετε σε Gigabit .Υποθέτω μιλάμε για μια πολύ μικρή επιχείρηση,οπότε αυτά θα μας δώσουν ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα.
    Να χρησιμοποιήσετε του ΟΤΕ αυστηρά και μόνο να σας δίνει ίντερνετ στην WAN πόρτα του ρούτερ.
    Τα switch ειναι gigabit, παντως αυτος μας ειπε να παρουμ τον οτε να το αντικαταστησει και οτι δεν χρειαζεται αλλο ρουτερ καλυτερο κλπ. Τωρα ας κανουν τα αφεντικα οτι θελουν.
    Ευχαριστω!

  4. #919
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kosni Προβολή μηνύματος
    Τα switch ειναι gigabit, παντως αυτος μας ειπε να παρουμ τον οτε να το αντικαταστησει και οτι δεν χρειαζεται αλλο ρουτερ καλυτερο κλπ. Τωρα ας κανουν τα αφεντικα οτι θελουν.
    Ευχαριστω!
    Άκουσε και μια γνώμη κι από εδώ που τα έχω φάει στην μάπα με το κουτάλι τα ρούτερ του ΟΤΕ.Κατά πρώτον ΔΕΝ απευθύνονται σε καμμία περίπτωση για επαγγελματική,έστω και μικρής κλίμακας,χρήση.
    Πολλές παρτίδες(ειδικά τα καταραμένα τα Oxygen) μου δημιούργησαν μεγάλα προβλήματα με ηλίθιες συμπεριφορές,χαμένα πακέτα,αδυναμία σύνδεσης των χρηστών και άλλα όμορφα όταν είναι αυτά που μοιράζουν και το εσωτερικό δίκτυο.
    Εσείς ειδικά που δουλεύετε εσωτερικά φακέλους από το NAS γιατί να εξαρτάστε από το αν θα παπαριστεί το ρούτερ του ΟΤΕ?
    Πάρτε εσωτερικό δίκτυο,κάμερες κλπ και φέρτε τα κάτω από ένα σοβαρό ρούτερ.Αν δεν θέλετε πρόσθετο,νομίζω δίνει το Fritz ως επιλογή αντικατάστασης των Speedport,με κάποια έξτρα χρέωση.
    Αυτά....
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  5. #920
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vstrommer71 Προβολή μηνύματος
    Άκουσε και μια γνώμη κι από εδώ που τα έχω φάει στην μάπα με το κουτάλι τα ρούτερ του ΟΤΕ.Κατά πρώτον ΔΕΝ απευθύνονται σε καμμία περίπτωση για επαγγελματική,έστω και μικρής κλίμακας,χρήση.
    Πολλές παρτίδες(ειδικά τα καταραμένα τα Oxygen) μου δημιούργησαν μεγάλα προβλήματα με ηλίθιες συμπεριφορές,χαμένα πακέτα,αδυναμία σύνδεσης των χρηστών και άλλα όμορφα όταν είναι αυτά που μοιράζουν και το εσωτερικό δίκτυο.
    Εσείς ειδικά που δουλεύετε εσωτερικά φακέλους από το NAS γιατί να εξαρτάστε από το αν θα παπαριστεί το ρούτερ του ΟΤΕ?
    Πάρτε εσωτερικό δίκτυο,κάμερες κλπ και φέρτε τα κάτω από ένα σοβαρό ρούτερ.Αν δεν θέλετε πρόσθετο,νομίζω δίνει το Fritz ως επιλογή αντικατάστασης των Speedport,με κάποια έξτρα χρέωση.
    Αυτά....
    OXYGEN ειναι η μαλακια που εχουμε. Ο τεχνικος λεει οτι στην περιπτωση μας, το ρουτερ μοιραζει το ιντερνετ και δινει ip οπου χρειαζεται, γιατι μας εχει βαλει καρφωτες, τα υπολοιπα τα κανει το synology. (Εχε στο νου σου οτι ειμαι τελειως ασχετος με αυτα, μεταφερω ΟΤΙ εχω καταλαβει).
    δλδ αν παρουμε αλλο ρουτερ θα πρεπει αναγκαστικα να παιζει ταυτοχρονα με του οτε, ενω το φριτζ θα παιζει μονο του. Το πιασα?
    Το φριτζ δλδ ειναι της προκοπης? Αν θελεις προτεινε μου ενα ρουτερ.
    ευχαριστω παλι strommer
    Τελευταία τροποποίηση από kosni; 04/06/2021 στις 14:24.

  6. #921
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kosni Προβολή μηνύματος
    OXYGEN ειναι η μαλακια που εχουμε. Ο τεχνικος λεει οτι στην περιπτωση μας, το ρουτερ μοιραζει το ιντερνετ και δινει ip οπου χρειαζεται, γιατι μας εχει βαλει καρφωτες, τα υπολοιπα τα κανει το synology. (Εχε στο νου σου οτι ειμαι τελειως ασχετος με αυτα, μεταφερω ΟΤΙ εχω καταλαβει).
    δλδ αν παρουμε αλλο ρουτερ θα πρεπει αναγκαστικα να παιζει ταυτοχρονα με του οτε, ενω το φριτζ θα παιζει μονο του. Το πιασα?
    Το φριτζ δλδ ειναι της προκοπης? Αν θελεις προτεινε μου ενα ρουτερ.
    ευχαριστω παλι strommer
    για να εχετε oxygen μαλλον θα πρεπει να εχετε και sip τηλεφωνια κοινως voip. Θα μποεσεις να παρεις αλλο router ΑΛΛΑ
    1. Αν θελεις να καταργησεις του οτε θα πρεπει να μαθεις τα sip accounts και να παρεις και router που να εχει fxs πορτες ή bri (δεν ξερω τι εχεις)
    2. να κρατησεις το υπαρχων ή αλλο οτε και να κανεις one2one ΝΑΤ pπρος τα πισω ολες τις πορτες σου για να εκμεταλευτεις το νεο που θα ειναι back 2 back συνδεμενο

  7. #922
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.503
    Κάποιοι πάροχοι δεν δίνουν SIP credentials, οπότε αναγκαστικά ρυθμίζεις το router σε PPoE passthrough, ώστε να έχεις VoIP με το router του παρόχου και routing από το router που συνιστά ο sysadmin σας.

    Τα Fritzbox είναι πολύ καλά, αλλά υπάρχουν καλύτερα και φθηνότερα, αν δεν σε ενδιαφέρει να τα χρησιμοποιήσεις σαν VDSL modem και να αξιοποιήσεις τις δυνατότητες VoIP, DECT και BRI.

    Προσωπικά συνιστώ τη στροφή της τηλεφωνίας σε λύσεις cloud του παρόχου. Ξενοιάζεις. Είναι λύση που δύσκολα θα ακούσεις να προτείνει δικός σου sysadmin ή τηλεφωνάς, διότι καθιστά μέρος της δουλειάς τους περιττό.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  8. #923
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.242
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Κυρίες και Κύριοι καλησπέρα.
    Είμαι προ των πυλών για αγορά laptop,κατηγορία ''gaming''.
    Βλέπω λοιπόν τα εξής :
    https://www.skroutz.gr/s/24173465/Le...-Keyboard.html (Lenovo IdeaPad Gaming 3 15IMH05 (i7-10750H/16GB/512GB/GeForce GTX 1650 Ti)
    https://www.skroutz.gr/s/25007273/Le...i-FHD-W10.html (Lenovo Legion 5 15ARH05 (Ryzen 7-4800H/16GB/512GB/GeForce GTX 1650 Ti/FHD)
    https://www.skroutz.gr/s/29072854/Ac...-W10-Home.html (Acer Nitro 5 AN517-52 (i7-10750H/16GB/512GB/GeForce GTX 1650 Ti/FHD)

    Το μπάτζετ μου είναι εκεί ,εγώ ίδια τα βλέπω,έχει άποψη κάποιος που γνωρίζει περισσότερα από specs ;
    Ευχαριστώ,και κάθε άλλη πρόταση δεκτή προς αξιολόγηση.
    Αυτό το πήρε το μάτι σου; Με εξαίρεση τη μνήμη φαίνεται καλό setup για αυτό που θέλεις και γλυτώνεις αρκετά χρήματα.

    [Acer Nitro 5 AN515-44-R94X (Ryzen 5-4600H/8GB/512GB/GeForce GTX 1650 Ti/FHD 144Hz/Linux)]
    Τελευταία τροποποίηση από Acacius; 04/06/2021 στις 18:33.

  9. #924
    Οντως εχουμε voip. Ετσι οπως μου τα λετε ομως strommer και νεοσσος αρχιζω και δεν καταλαβαινω λεξη. Αλλα μαλλον απο οσα λετε η πιο αναιμακτη και ευκολη λυση ειναι να βαλουμε το fritz που δινει ο οτε.

  10. #925
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.531
    ειχα εναν συναδελφο που ελεγε μπορω να φτιαξω οτι θελετε αρκει να πιανεται στη μεγγενη

  11. #926
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    ειχα εναν συναδελφο που ελεγε μπορω να φτιαξω οτι θελετε αρκει να πιανεται στη μεγγενη
    Το Oxygen ευχαρίστως το έσπαγα στην μέγγενη.Με τόσα καμμένα και άπειρες εργατώρες να τρέχω για να σώσω μικρά ξενοδοχεία και γραφεία από δαύτα,τα έχω όπως καταλαβαίνεις σε μεγάλη εκτίμηση
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  12. #927
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2020
    Μηνύματα
    55
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Κερασμένες!!!

    Τελικά το πρόβλημα το δημιουργούσε το AdGuard... να είμαι ειλικρινής, ήταν το πρώτο που είχα σκεφτεί, το 'χα κάνει προσωρινά απενεργοποίηση, αλλά το πρόβλημα επέμενε. Όταν απεγκατέστησα εντελώς το add-on, το πρόβλημα λύθηκε αμέσως!!!
    Χαίρομαι που βρέθηκε ο "δράστης"!

    Αλλά.... Χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια yandex browser+ad guard και δεν περνάει κουνούπι. Τέτοια προβλήματα δεν έχω και μου φαίνεται πολύ περίεργο που έχεις εσύ.

    Για τσέκαρε τις ρυθμίσεις ξανά, ειδικά με τα αναδυόμενα παράθυρα

  13. #928
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.973
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vforvendetta85 Προβολή μηνύματος
    Χαίρομαι που βρέθηκε ο "δράστης"!

    Αλλά.... Χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια yandex browser+ad guard και δεν περνάει κουνούπι. Τέτοια προβλήματα δεν έχω και μου φαίνεται πολύ περίεργο που έχεις εσύ.

    Για τσέκαρε τις ρυθμίσεις ξανά, ειδικά με τα αναδυόμενα παράθυρα

    Μα κι εγώ χρησιμοποιώ το addon χωρίς πρόβλημα εδώ και χρόνια, το πρόβλημα παρουσιάζεται μόνο στο mail, κι ιδιαίτερα στο yahoo όταν κάνω log off... Κάτι με τα cookies πρέπει να παίζει, δεν ξέρω...

  14. #929
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    670
    6 χρόνια και σε κατοικία και σε μικρό ξενοδοχείο κάνω απροβλημάτιστα δουλειά με ote modem/router με pppoe passthrough και mikrotik σαν κεντρικό ρούτερ με firewall/nat/qos κλπ
    Προσωπική υπενθύμιση: Να μήν πηγαίνω κόντρα στο ΑΙ των Google/Facebook/Twitter/Insta.... Χαμένος χρόνος.
    https://www.imdb.com/title/tt11464826/

  15. #930
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.503
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    6 χρόνια και σε κατοικία και σε μικρό ξενοδοχείο κάνω απροβλημάτιστα δουλειά με ote modem/router με pppoe passthrough και mikrotik σαν κεντρικό ρούτερ με firewall/nat/qos κλπ
    Θεωρώ ότι η λύση του Καρατέου είναι από τις καλύτερες. Προσοχή όμως στο ποιο MikroTik θα επιλέξετε. Έχουν μεγάλη διαβάθμιση σε δυνατότητες hardware, από μοντέλο σε μοντέλο. Πρέπει να δώσεις τουλάχιστον 150€ για κάτι πολύ καλό.

    Υπάρχουν βέβαια πιο φθηνές και καλές λύσεις, αν το routing είναι η λειτουργία που σας ενδιαφέρει, αλλά τα MikroTik έχουν πολύ καλό γραφικό περιβάλλον παραμετροποίησης.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

Παρόμοια θέματα

  1. Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...
    από blackbusa στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2314
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2018, 15:07
  2. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2017, 09:58
  3. Μια βοήθεια από androidάδες....
    από Ζεύκας στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2016, 11:46
  4. μια βοηθεια απο τοπογραφους....
    από virus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2016, 23:52
  5. μια βοηθεια απο τους εμπειρους
    από neos mixanovios στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2009, 16:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF