Σελίδα 632 από 666 ΠρώτοΠρώτο ... 132532582622627628629630631632633634635636637642 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 9.466 έως 9.480 από 9987

Θέμα: Ο καφενές vol.2

  1. #9466
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.098
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    μετα το 41% καταλαβα οτι το προβλημα δεν ειναι οι πολιτικοι αλλα ο λαος.....
    Εμ με τέτοιες κινεζιες μοτό,που πάει και αγοράζει τι προκοπή να περιμένεις απ' αυτόν τον λαό.

  2. #9467
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.233
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Να θυμίσω ότι πολιτικά και ποδοσφαιρικά δεν επιτρέπονται στο φόρουμ. Ευχαριστώ.
    Ρε σεις.... Τι δεν καταλάβατε;
    Θα πέσει μαχαίρι το απόγευμα, μην γράφετε άλλο περί πολιτικής τζάμπα
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #9468
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.854
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Στέφανε, ''Και φυσικά επειδή δεν είναι δυνατόν να σταματάει η λειτουργία του κάθε δικτύου λόγω μιας βλάβης η δυσλειτουργίας ενός υποσυστήματος, στους κανονισμούς λειτουργίας αυτών των δικτύων προβλέπονται κατάλληλες διαδικασίες,
    που ξεκινάνε από τον τρόπο που σχεδιάζεται ένα έργο, μέχρι τα διπλά και τριπλά συστήματα ασφαλείας που επιβάλλονται στη λειτουργία.''

    Προφανώς και έπρεπε να σταματήσει η λειτουργία. Δεν δυσλειτουργεί , λειτουργεί χωρίς ασφάλεια όπως μας επιβεβαίωσε η πραγματικότητα. Δυστυχώς δεν μιλάμε στο τι θα μπορούσε να συμβεί, κρίνουμε αυτό που συνέβη και αυτό που συνέβη έχει ευθεία αιτιώδη συνάφεια στο ότι δεν λειτουργούσε τηρώντας τους κανόνες ασφαλείας.
    Όταν λοιπόν κάτι δεν τηρεί τους κανόνες ασφαλείας και ο πολιτικός προϊστάμενος λίγο καιρό πριν εγγυούνταν ότι λειτουργούσε με ασφάλεια, φαντάζομαι αντιλαμβάνεσαι ότι έχει τουλάχιστον ΠΟΙΝΙΚΟ ενδιαφέρον η δημόσια τοποθέτηση του .
    Προφανώς πρέπει να φάνε καμπανιά όλοι ιεραρχικά αλλά και ο υπουργός λόγω της δήλωσης του ΕΚΤΟΣ αν αποδείξει ότι δεν γνώριζε, που τότε θα έπρεπε να την φάει γιατί έχει ιδιαίτερη νομική υποχρέωση να γνωρίζει και να επιβλέπει.
    Αυτό προσπαθώ να εξηγήσω.
    Δεν υπάρχει "χωρίς ασφάλεια" σε κάποιο σιδηροδρομικό δίκτυο γιατί από την εμπειρία χρόνων έχουν προβλεφθεί όλες οι πιθανές δυσλειτουργίες των συστημάτων, που είναι καθημερινές, και η λειτουργία μπορεί να συνεχίσει και χωρίς αυτά, με την χρήση άλλων μέσων και μέσα από άλλες διαδικασίες που ΟΦΕΙΛΟΥΝ να γνωρίζουν και να ΕΦΑΡΜΟΖΟΥΝ οι εμπλεκόμενοι.
    Φυσικά γίνονται δυστυχήματα αλλά αυτό οφείλεται σε πολλαπλά λάθη ταυτόχρονα, από πολλούς, ή πρωτοφανείς καταστάσεις κάτι που είναι πολύ σπάνιο.
    Έτσι λειτουργούν όλοι οι σιδηρόδρομοι στον κόσμο. Έτσι λειτουργούσε και ο ΟΣΕ ξαναλέω από την ίδρυσή του.
    Μόνο στην Ευρώπη υπάρχουν αυτά τα προηγμένα συστήματα.
    Τηλεματικές τηλεδιοίκηση αυτοματισμοί και κολοκύθια δεν χρηματοδοτήθηκαν από την EU για λόγους ασφαλείας, αλλά για να υπάρξει ενιαίο σύστημα σε όλη την Ευρώπη και τα τρένα να μην έχουν τελικά σύνορα εντός της Ευρώπης.
    Είναι αστείο να πιστεύουμε ότι ένα σύστημα μπορεί να εξασφαλίσει ασφάλεια.
    Κατά τη γνώμη μου πετάνε τη μπάλα στη κερκίδα για να μην φανεί το μέγεθος της ανευθυνότητας και η αδιαφορία.
    Κατά τη γνώμη μου η πραγματικότητα απέδειξε ότι κάποιοι αγνοήσαν και δεν εφάρμοσαν τους κανόνες ασφαλούς λειτουργίας όχι ότι το μέσο λειτουργούσε χωρίς κανόνες.

  4. #9469
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.233
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Αυτό προσπαθώ να εξηγήσω.
    Δεν υπάρχει "χωρίς ασφάλεια" σε κάποιο σιδηροδρομικό δίκτυο γιατί από την εμπειρία χρόνων έχουν προβλεφθεί όλες οι πιθανές δυσλειτουργίες των συστημάτων, που είναι καθημερινές, και η λειτουργία μπορεί να συνεχίσει και χωρίς αυτά, με την χρήση άλλων μέσων και μέσα από άλλες διαδικασίες που ΟΦΕΙΛΟΥΝ να γνωρίζουν και να ΕΦΑΡΜΟΖΟΥΝ οι εμπλεκόμενοι.

    Εξ ου, γίνεται προφανές ότι ο "σταθμάρχης" (μην χέσω) ΔΕΝ γνώριζε (ως όφειλε) τις εν λόγω διαδικασίες οι οποίες διδάσκονται επί μακρόν και στην συνέχεια τις εφαρμόζει ΥΠΟ ΕΠΙΒΛΕΨΗ παλαιοτέρων πάλι επί μακρόν....Ο τύπος είδε μια καλή ευκαιρία να πάρει "παχυλό" μισθό (που δεν δικαιούταν) αντί να πει σε όποιον τον διόρισε, "ξέρεις ΔΕΝ έχω ακόμα τα προσόντα για τέτοιες ευθύνες" αλλά τι λέω, στην Ελλάδα είμαστε.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #9470
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    670
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Εξ ου, γίνεται προφανές ότι ο "σταθμάρχης" (μην χέσω) ΔΕΝ γνώριζε (ως όφειλε) τις εν λόγω διαδικασίες οι οποίες διδάσκονται επί μακρόν και στην συνέχεια τις εφαρμόζει ΥΠΟ ΕΠΙΒΛΕΨΗ παλαιοτέρων πάλι επί μακρόν....Ο τύπος είδε μια καλή ευκαιρία να πάρει "παχυλό" μισθό (που δεν δικαιούταν) αντί να πει σε όποιον τον διόρισε, "ξέρεις ΔΕΝ έχω ακόμα τα προσόντα για τέτοιες ευθύνες" αλλά τι λέω, στην Ελλάδα είμαστε.....
    και πού να δείς τί γίνεται στα νοσοκομεία καθημερινά
    αλλά εκεί είναι αδύνατον να ακουστεί κάτι
    Προσωπική υπενθύμιση: Να μήν πηγαίνω κόντρα στο ΑΙ των Google/Facebook/Twitter/Insta.... Χαμένος χρόνος.
    https://www.imdb.com/title/tt11464826/

  6. #9471
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.854
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Εξ ου, γίνεται προφανές ότι ο "σταθμάρχης" (μην χέσω) ΔΕΝ γνώριζε (ως όφειλε) τις εν λόγω διαδικασίες οι οποίες διδάσκονται επί μακρόν και στην συνέχεια τις εφαρμόζει ΥΠΟ ΕΠΙΒΛΕΨΗ παλαιοτέρων πάλι επί μακρόν....Ο τύπος είδε μια καλή ευκαιρία να πάρει "παχυλό" μισθό (που δεν δικαιούταν) αντί να πει σε όποιον τον διόρισε, "ξέρεις ΔΕΝ έχω ακόμα τα προσόντα για τέτοιες ευθύνες" αλλά τι λέω, στην Ελλάδα είμαστε.....
    Βλέπεις λοιπόν ότι σε μια και μόνο πρόταση βάζεις στο παιχνίδι μια υπηρεσία που ορίζει τα τυπικά προσόντα του προσωπικού για την κάθε θέση, μια υπηρεσία που κάνει την εκπαίδευση, μια άλλη που βεβαιώνει ότι το προσωπικό είναι επαρκώς εκπαιδευμένο και ικανό, μια υπηρεσία που κατανέμει το προσωπικό και βγάζει τις βάρδιες και τις υπερωρίες.
    Και κάποιους από το ομιχλώδες περιβάλλον πολιτικών στελεχών των εταιρειών και σωματίων που κανονίζουν μετατάξεις μεταθέσεις ημετέρων κλπ.
    Και δεν ξέρουμε τι πως και γιατί προβλέπετε για τις περιπτώσεις μονοδρόμησης στο δίκτυο η πιο επικίνδυνη και δύσκολη περίπτωση λειτουργίας, που σίγουρα εμπλέκεται πολύς κόσμος και εκεί.
    Τέλος εάν δεν υπάρχει και κάποιος άλλος μηχανισμός- διαδικασία στον κανονισμό τους που να ελέγχει τις ενέργειες του σταθμάρχη και να μπορεί να επέμβει σε περίπτωση μαλακίας ,είναι να πηγαίνουν ΟΛΟΙ μέσα.
    Και βέβαια στην Ελλάδα είμαστε και μάλιστα σε εποχή μνημονίου που έχουν διαλυθεί οι εταιρείες του Δημοσίου.
    Γι αυτό χρησιμοποιείτε τα μηχανάκια σας.

  7. #9472
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.199
    Υπάρχει κανεις από Καλαμάτα;
    Θέλω να κατέβω το 3μερο της 25ης και ξέρω ότι έχουν κι άλλες εκδηλώσεις πέρα από την παρέλαση. Θέλω να μάθω αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα, τι αξίζει να δει κανείς εκεινες τις μέρες.

    Επίσης ιδανικό μέρος πάρκινγκ. Κοιτάω για κατάλυμα δίπλα στο ποτάμι που ειναι κοντά στο ιστορικό κέντρο, έχει 2 μεγάλα δημοτικά παρκινγκ αλλά και πιο δυτικά από εκεί φαντάζομαι θα βρεθεί χωρος να το παρατήσω για καναδυο μερες. Δεν θελω να το χρησιμοποιώ για εντός πόλης μετακίνηση, ουτε για 2χλμ.

  8. #9473
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.504
    Καλαματιανός είναι ο Αστροινόμος της παρέας, Karellen.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  9. #9474
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.241
    νεοσσέ

    Υπάρχει και η αναπαράσταση της 23ης Μαρτίου όταν ξεκίνησε τότε η επανάσταση από την Καλαμάτα. Κολοκοτρώνης-Παπαφλέσσας-Νικηταράς και οι υπόλοιποι εισβάλλουν στην πόλη στο εκκλησάκι των Αγ.Αποστόλων ,γίνεται η άλωση και όλα αυτά με άλογα,πυροβολισμούς και μάλιστα μερικά όπλα κρατάνε από κείνη την εποχή, κάτι γκράδες εμπροσθογεμείς.

    Σπίτι φρόντισε να βρεις από νωρίς γιατί θα γίνει πανικός αυτές τις μέρες,ιδανικό τριήμερο απόδρασης για πολλούς,πάρκινγκ μη σε νοιάζει, το ποτάμι είναι σκεπασμένο μέχρι πολύ χαμηλά και έχει χώρους,άλλωστε μπορείς να το αφήσεις και σε κανά δρόμο δίπλα,δεν το πειράζει κανείς.Με τα πόδια θα κάνεις όλες σου τις δουλειές,φαγητό-διασκέδαση-βόλτες.

    Ό,τι άλλο θέλεις πες μου.

  10. #9475
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    755
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    τι αξίζει να δει κανείς εκεινες τις μέρες.
    Φίλε καταρχάς να φας γουρουνοπουλα στον πλάτανο απέναντι από τα κτελ
    Άμα σου κάνει ωραίο καιρό να πας μια Καρδαμύλη για βόλτα
    Στην επιστροφή να πας Σπάρτη και να περάσεις την φανταστική διαδρομή που τα σπάει (Καλαμάτα- μυστρας - Σπάρτη)
    Πίνεις ένα καφεδάκι και συνεχίζεις Αθήνα πλέον από τον καινούργιο

    Έχει ψωμί ας αλλά ας τα πούνε οι ντόπιοι

    Αυτά από μένα που αγαπώ Καλαμάτα και ας είμαι καταγωγή από βλαχοκερασια Αρκαδίας

  11. #9476
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.504
    Νομίζω ότι επιβάλλεται ένας καφές στο Καστράκι.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  12. #9477
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.199
    Η γουρουνοπούλα θα ληφθεί σοβαρά υπόψη.

    Η επιστροφή θα γίνει μέσω Σπάρτης, θέλω πολύ να κάνω αυτή τη διαδρομή και θα παίξει στάση στο Μυστρά και στα περιξ αρχαία.
    Οπότε μάλλον δεν θα προλάβω να δω και την παρέλαση της πόλης, για να είμαι ειλικρινής μου φαίνεται πιο ενδιαφέρον να δω την αναπαράσταση της επανάστασης.

    Την Καρδαμύλη θα την αφήσω για μελλοντική εξόρμηση, σκεφτόμουν μια καταδρομική στην Πύλο. Σε κάποια άλλη εκδρομή προς Μάνη είναι πιο εύκολο να συμπεριληφθεί και η Καρδαμύλη.

  13. #9478
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.241
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από george.S Προβολή μηνύματος

    Αυτά από μένα που αγαπώ Καλαμάτα και ας είμαι καταγωγή από βλαχοκερασια Αρκαδίας
    Τη Βλαχοκερασιά την συμπαθώ ιδιαιτέρως και πηγαίνοντας Άγ.Πέτρο περνάω από κει με κάθε ευκαιρία,κρίμα που έκλεισε και το καφέ στην πλατεία.
    Γουστάρω τη διαδρομή γέφυρα Μάναρη-Βλαχοκερασιά-λίγο εθνική-στου Αρδάμη στροφή αριστερά,κατόπιν Βούρβουρα (ούτε καν στις Καρυές) και κατάληξη καταφύγιο Πάρνωνα.
    Έχετε και το επιβλητικό δρυόδασος, ονομαστό έργο ενός υπέροχου συμπατριώτη σας.

  14. #9479
    "ένα παιδί απ'το χωριό" μου αγόρασε το svt(?) 650 qj(?)motors και το έκανα μια σύντομη βόλτα. πρώτη φορά ανέβηκα σε κινεζο-όχημα
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  15. #9480
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.242
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RaGe_Raptor Προβολή μηνύματος
    "ένα παιδί απ'το χωριό" μου αγόρασε το svt(?) 650 qj(?)motors και το έκανα μια σύντομη βόλτα. πρώτη φορά ανέβηκα σε κινεζο-όχημα
    Σύμφωνα με κάποιους η μία φορά δεν πιάνεται, πρέπει να ξανακαβαλήσεις πριν σου βγει το όνομα (του κινεζόφιλου, προφανώς).

    ....δε μας έγραψες αν σου άρεσε

Παρόμοια θέματα

  1. Σ/Κ στα Τζουμέρκα, Vol. II
    από apapadop στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2007, 13:17
  2. Mια ιστορια θα σας πω....[vol.2]
    από fantacid στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2007, 11:01
  3. οτε και αυξήσεις vol.2
    από akaposto στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2005, 22:23
  4. Sete ole!!!! Vol 2
    από Electra στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2004, 15:00
  5. Καλημέρες Vol.2
    από real_hope στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2004, 14:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF