Σελίδα 69 από 86 ΠρώτοΠρώτο ... 1959646566676869707172737479 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.021 έως 1.035 από 1285

Θέμα: Γενικο chat cbf600

  1. #1021
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.650
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΝικόλαςXL Προβολή μηνύματος
    Τα παράγγειλα , 15,5 ευρώ το μισό λίτρο.

    Απο κουτί κ συσκευασία καλά πάμε αν είναι κ καλό σαν προιόν ελυσα ακομα ενα θεματάκι.

    Με τα Ferodo δεν έμεινα ευχαριστημένος, μετα απο δύο χρόνια απαιτείται εξαέρωση.

    Πήγα κ μια εκδρομούλα καταδρομικού στυλ Λεωνίδιο , ξεσκιστηκα στις στροφές , στα φρενα , κ τωρα οταν φρενάρω ακούγεται ενα ''γου'' σαν το τακακι να μην ''πιάνει'' σε όλη την επιφάνεια του δίσκου, αρα η βρώμισε, η ηταν οι δίσκοι λεπτοί κ στράβωσαν απο το ζόρι , έξοδα βλέπω , κάπου 250 ευρώ τα εμπρός .
    ή κάποιο πιστόνι απο τις εξαπίστονες να θέλει συντήρηση
    you rise you fall you're down then you rise again

  2. #1022
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2016
    Μηνύματα
    407
    Εχεις δίκιο μάλλον, οταν αλλαξα τακάκια το ενα , αλλα δεν θυμάμαι ποιό, ηταν κολημένο έξω , δεν ξερω αν δουλεψε μετά.
    Υπάρχει τρόπος να το ξεκολήσω η πρέπει να πάρω σετ τσιμούχες και ξύστρες? και να μπλέξω για τα καλά?

    και κάτι ακόμα , εκανα μια δυό γρατζουνιές στο τεπόζιτο κ είμαι κάπως , λέω λοιπόν για κάλυμα η αυτοκόλητο ....

    Εχει βάλει κάποιος κάλυμα τεπόζιτου ? τα βρίσκω ακριβά στα 120 ευρω αλλά είναι δύο ειδών , ενα είναι αυτό:

    https://www.giassaris.gr/kalymmata-r...-honda-cbf600s

    είναι και αυτό

    http://www.bagster.com/cbf-600-s-tet...enee-4774.html

    Ο αλλος εδώ λεει οτι πιάνει όλα τα μοντέλα απο 2004 εως 2011 και εμπλεξα ...

    https://www.hondabikes.gr/honda-cbf-...85%CF%81%CE%BF


    Βρήκα κ ενα μεταχειρισμένο στη μιση τιμή αλλά είναι διαφορετικό

    https://www.car.gr/parts/view/238406...agster-bagster

    Υπάρχει κ το γνήσιο tankpad με κωδικό 08P61-KAZ-800-F αλλά είναι ασχημο γμτ!


    https://www.google.com/search?q=08P6...OASKOCjaI8j5M:

  3. #1023
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.319
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΝικόλαςXL Προβολή μηνύματος
    ...
    1) Το τελευταίο που έβαλες δεν έχει καμιά σχέση με τα πιο πάνω γιατί είναι αυτοκόλλητο και καλύπτει το μέρος στο ντεπόζιτο μπροστά από εσένα μόνο.

    2) Για τα tank bags, η bagster έχει δύο κωδικούς με τον ένα να είναι για το ''καρμπυρατέρ'' και τον άλλο για το ''injection''. Και φυσικά διαφορετικά για το γυμνό και διαφορετικά για με το φέρινγκ.

    Έχω την εντύπωση ότι το ντεπόζιτο είναι λίγο διαφορετικό στις δύο εκδώσεις.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  4. #1024
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.650
    Λύνεις την δαγκανα και την μουλιαζεις σε λεκανακι με αντισκουριακο

  5. #1025
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2016
    Μηνύματα
    407
    Grafton 505 Ναι το τελευταίο είναι για προστασία απο φερμουάρ, ζώνες κλπ, απλά το γνήσιο είναι καπως χοντροκομένο κ είπα μπας κ έχετε κάτι άλλο να προτείνετε.
    Η Bagster έχει κωδικό για το ψεκαστό με δύο στυλ, το ένα πρέπει να είναι για τα μοντέλα του ' 11 με το δίχρωμο τεπόζιτο λογικά ?

    doctoras , δλδ χωρίς να την βγάλω απο το μηχανάκι ? ετσι οπως είναι ?
    Αν κολάει το κυλινδράκι τι φταίει? Μόνο η βρώμα η εχουν ξεραθεί ολα εκεί πέρα?

  6. #1026
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.650
    Το "καμμενο" απο την τριβη και φυσιολογική φθορα υλικο του τακακιου υπο μορφη σκονης και λογο της φορας εισχωρεί εντος της δαγκανας στα κινούμενα μερη της.
    Τα πιστονακια της δαγκανας ειναι τα πρωτα που μπορει να επηρεαστούν.
    Και αυτο γινεται συνηθως σε μια ανυποψίαστη αλλαγη τακακιων που οπως αναφέρουν οι κατασκευαστες πιεζεις το πιστονακι να μπει μεσα για να απελευθερωσει τον δισκο και να αλλαξεις τα τακακια.
    Ε τα πιστονακια που μπήκαν μεσα λογο της μουργκας παιζει να μην θελουν να βγουν παρα την υδραυλικη πιεση του κυκλώματος.
    Τοτε λυνεις την δαγκανα απο το μηχανακι την παιρνεις στο χερι ειτε ανοιγεις ολα τα εξαρτηματα της δαγκανας τα καθαριζεις βαζεις ενα φιλμ υγρο φρενων πανω και ξανασυναρμολογεις, ειτε απλως την μουλιαζεις σε καθαριστικο φρενων η wd40

  7. #1027
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2016
    Μηνύματα
    407
    Εξοδα , μυρίζομαι

    Το ΣΚ θα επιχειρήσω να τα ξεκολήσω , αν δεν ...
    Τότε θα βγαλω τις δαγκάνες κ θα αλλάξω τα πάντα .

  8. #1028
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.319
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΝικόλαςXL Προβολή μηνύματος
    Grafton 505 Ναι το τελευταίο είναι για προστασία απο φερμουάρ, ζώνες κλπ, απλά το γνήσιο είναι καπως χοντροκομένο κ είπα μπας κ έχετε κάτι άλλο να προτείνετε.
    Εγώ έβαλα ένα από το ράφι που λέμε που με άρεσε και τέλος.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΝικόλαςXL Προβολή μηνύματος
    Η Bagster έχει κωδικό για το ψεκαστό με δύο στυλ, το ένα πρέπει να είναι για τα μοντέλα του ' 11 με το δίχρωμο τεπόζιτο λογικά ?
    Ναι έτσι φαίνεται, αλλά πρέπει να είναι μισό για να καλύπτει μόνο το πάνω μέρος που είναι μαύρο.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΝικόλαςXL Προβολή μηνύματος
    Εξοδα , μυρίζομαι

    Το ΣΚ θα επιχειρήσω να τα ξεκολήσω , αν δεν
    Τότε θα βγαλω τις δαγκάνες κ θα αλλάξω τα πάντα
    Ξεκίνα με ένα πολύ καλό καθάρισμα με brake cleaner και μετά ότι είπε ο γιατρός.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  9. #1029
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.650
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΝικόλαςXL Προβολή μηνύματος
    Εξοδα , μυρίζομαι

    Το ΣΚ θα επιχειρήσω να τα ξεκολήσω , αν δεν ...
    Τότε θα βγαλω τις δαγκάνες κ θα αλλάξω τα πάντα .
    Δε νομίζω οτι έχεις πρόβλημα για να αντικαταστήσεις κάποιο ανταλλακτικό, αν συμβαίνει αυτό που περιγράφουμε στις συντριπτικές περιπτώσεις (ειδικότερα μετά απο αλλαγή στα τακάκια) είναι στα πλαίσια συντήρησης.
    Όταν ολοκληρώσεις τo καθαρισμό στην δαγκάνα η αίσθηση στο φρενάρισμα θα είναι αισθητά αναβαθμισμένη και εσύ χαρούμενος
    τρόποι υπάρχουν πολλοί πάρε μια ιδέα
    Αρχικά ξεκίνα με την λιγότερη αποσυναρμολόγηση(όπως είπε ο Grafton σπρέι καθ.φρένων και οδοντόβουρτσα σε πρώτη φάση), αν αισθάνεσαι άνετος και σίγουρος να κάνεις την δουλειά πήγαινε σε πιο ενδελεχή καθαρισμό όπως τους βίντεο με αφαίρεση πιστονιών
    you rise you fall you're down then you rise again

  10. #1030
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.786
    15,5€ το μισό λίτρο Ντοτ4 ζουμί φρενων μόνο επειδή λέει χοντα, είναι ακουμπημα.
    Αν εσένα σου αρέσει βέβαια, ποιος είμαι εγώ που θα σου πω σταματα.
    Σίγουρα δε φταίνε τα υγρά της φεροντο αν όντως θες εξαερωση.
    Που από ότι περιγράφεις μάλλον δεν φταίει ο αέρας στο κύκλωμα αλλά η μη σωστή κίνηση των εμβολων στις δαγκάνες σου.
    Ψάξε βρες εδώ μέσα έχουν γραφτεί πολλά θρεντ σχετικά με το σωστό καθαρισμα των δαγκανων. Το πιο πρόσφατο που μου έρχεται στο μυαλό είναι από τον χρήστη Telegonos και θα το βρεις αρκετά διαφωτιστικό.

    εδιτ: ενδεικτικά λύσιμο & καθάρισμα και εξαέρωση
    Τελευταία τροποποίηση από o_gavros; 10/09/2019 στις 11:21.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  11. #1031
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    811
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΝικόλαςXL Προβολή μηνύματος

    και κάτι ακόμα , εκανα μια δυό γρατζουνιές στο τεπόζιτο κ είμαι κάπως , λέω λοιπόν για κάλυμα η αυτοκόλητο ....

    Έχει βάλει κάποιος κάλυμμα ντεπόζιτου ?
    φίλε μου καλημέρα...ο αδερφός μου είχε το cbf του 2005 μοντέλο με καρμπς δλδ.

    το πούλησε και του χει μείνει το δερμάτινο κάλυμμα του ντεπόζιτου και πιθανόν και ένα τσαντάκι (τανκμπαγκ) που μπαίνει από πάνω (για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος)...το κάλυμμα είναι γκρι αν σε ενδιαφέρει στείλε pm και θα σου πω λεπτομέρειες.

  12. #1032
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2016
    Μηνύματα
    407
    Grafton 505 αυτό θα κάνω, ενα καλό καθάρισμα το ΣΚ, κ αν δεν πάει καλά θα παραγγείλω τσιμουχες κ ξυστρες (δεν πιστεύω να θέλω κ τπτ άλλο, ισως κ κατι στεγανωτικές ροδελες στα ρακορ?) κ θα τις λύσω τελείως .
    Δεν πιστευω να θέλω και εμβολάκια, οι τσιμουχες κοστίζουν 6,5 ευρω το σετ επι 6 και με φπα πάμε για μια 50 αρα.

    o_gavros, δεν έχεις κ αδικο, οταν επιασα στα χερια μου το μπουκάλι ηταν το πρώτο που σκέφτηκα , οτι μου τον επιασαν για τα καλά.
    Δεν πιστεύω να το ξανακάνω, με 6 ευρώ επαιρνα ενα λίτρο Φεροντο.

    Kickstart, εχω την εντύπωση οτι δεν ταιριάζει , το δικλό μου ε΄λιναι του 2008, αλλά κ πάλι είναι μαύρο το μηχανάκι.
    Κρίμα, σε ευχαριστώ πάντως.

  13. #1033
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.786
    καλό θα είναι να προτιμάς τις συσκευασίες των 250μλ.
    τα ζουμια των φρένων μπορεί να μην έχουν διαφορά απο μάρκα σε μαρκα αλλά με τον αέρα δεν τα πάνε τόσο καλά. Οπότε με το τεταρτάκι κάνεις τη δουλειά σου μια χαρά.
    το έκανα κι εγω το λάθος γιατι υπάρχουν 3 μηχανακια στην οικογένεια που τα φροντιζω και σου μιλάω εκ πείρας. Δεν έχει νόημα να παίρνεις μονόλιτρο ζουμί.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  14. #1034
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2016
    Μηνύματα
    407
    Θέλω να κάνω αλλαγή υγρών κ δεν ξέρω πόσο θα χρειαστώ , ετσι πήρα μισό λίτρο .
    Ελπίζω να φτάσει .

  15. #1035
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2016
    Μηνύματα
    407
    Βασάνων συνέχεια ...

    Λοιπόν , είπα να βγάλω τις δαγκάνες για να δώ τι παίζει , βαζω την μηχανή στο διπλό κ κοιτώντας την δεξιά δαγκάνα βλέπω οτι λείπει η πάνω βίδα που στερεώνει την δαγκάνα στο πηρούνι..
    Τωρα που είναι δεν κατέχω , κάπου αναμεσα Λεωνίδιο κ σπίτι αν δεν κάνω λάθος, επειδή δεν ξέρω κ για πόσο καιρό αγνοείται .
    Μικρό το κακό , βγαζω κ την άλλη κ ξεκινάω εργασία

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_208.jpg 
Προβολές:	56 
Μέγεθος:	78,7 KB 
ID:	409831

    Πατάω μπροστινό φρένο κ βγαίνουν τα εμβολακια ετσι

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_209.jpg 
Προβολές:	54 
Μέγεθος:	77,4 KB 
ID:	409832

    Καλό , αυτό , κακό ? θα δείξει .

Παρόμοια θέματα

  1. Γενικό Chat για Triumph
    από Ζεύκας στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 261
    Τελευταίο μήνυμα: 01/08/2024, 12:04
  2. Γενικό chat για CBF-250
    από Alchimistis στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 1068
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2022, 12:43
  3. ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ - Aftermath - Γενικό chat
    από νυχτερινος στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 109
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2006, 09:48
  4. chat
    από Todi στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 13:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF