Σελίδα 7 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 115

Θέμα: Σκυλια,dan και προστατευτικος εξοπλισμος.

  1. #91
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GABBER
    Εγγραφή
    18/11/2003
    Μηνύματα
    107
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Don John
    Εχεις ΑΠΟΛΥΤΟ δικιο


    Να πω και εγώ δυο λόγια από την μεγάλη μου εμπειρία με σκυλιά και τις λίγες γνώσεις μου για το θέμα:

    Το πρώτο πραγματικά «δικό μου» σκυλί το πήρα αρχές δεκαετίας του 80, έναν γερμανικό ποιμενικό (λυκόσκυλο για τον πολύ κόσμο) όταν ήμουν για σπουδές εξωτερικό.
    Ο σκύλος αυτός (και ποτέ στην καρδιά μου δεν θα πάρει άλλος την θέση του) ήταν η αφορμή να γνωρίσω την τότε Ευρώπη.

    Τι Ουγγαρία, τι Γερμανία (Ανατολική και Δυτική τότε), τι Αυστρία… σε όλες αυτές είχα πάει συμμετέχοντας με τον Max μου σε εκθέσεις μορφολογίας αλλά ακόμα περισσότερο σε διαγωνισμούς εκπαίδευσης (εργασίας) .
    Έχω ακόμα σε συρτάρι μου κάποιους τίτλους από τα χρόνια εκείνα να μου τον θυμίζουν.
    Μετά από σεμινάρια και πρακτική εκπαίδευσης επί 5 συνεχή χρόνια πήρα και ένα «πιστοποιητικό» εκπαιδευτή και ο ίδιος…….
    Από τότε πέρασαν από την αυλή μου (και την ζωή μου) αρκετά σκυλιά!
    Σήμερα έχω στο σπίτι μου 5!! Μερικά ακόμα στον χώρο της δουλειάς μου που ευτυχώς έχω δυνατότητα να κρατώ, εεε και μερικά αδέσποτα που φροντίζω .

    Ξέρω ξέρω………υπερβολή……..ακρότητα….μαλακια…..πείτε το όπως θέλετε.
    Δεχτείτε όμως τον φίλο σας (και εμένα) με τα ελαττώματα του.

    Μεταξύ αυτών που έχω σήμερα?
    Ένα rottweiller, ένα caniche, και ένα pittbull (το αγαπημένο μου και επίσης Max).
    Ο Μαξ λοιπόν (που δεν ήταν συνειδητή αγορά/ επιλογή) βρέθηκε στον δρόμο κουταβος 4-5 μηνών και μάλλον σώθηκε στα χέρια μου αφού από την περιοχή που τον βρήκα, μάλλον κάποιος ξεφτυλισμένος αλήτης προόριζε για μάχες.
    Χαρακτήρας? Άψογος!! Παίζει με τα άλλα σκυλιά και ποτέ μα ποτέ δεν ξεκίνησε καυγά!
    Τρώνε από το ίδιο πιάτο με το caniche και πάντα τρώει δεύτερος.
    Τον έχω εκπαιδεύσει ναι! Στην εντολή είναι φονιάς ναι…….αλλά και στην εντολή (stop φίλος) βλέπεις τον «φονιά» που έβραζε λίγο πριν να σε δέχεται γλύφοντας τα χέρια σου…….

    Τα pittbull αλλά και τα υπόλοιπα σχετικά ΔΕΝ είναι φονιάδες.
    Τα αφεντικά τους είναι μαλακισμενα κομπλεξικά παράσιτα που μη έχοντας άλλο τρόπο, προσπαθούν να επιβληθούν/ φανούν μέσω του σκύλου τους.
    Τα pittbull (αν δεν πέσουν σε χέρια μαλάκα) ΠΟΤΕ δεν είναι κακά με τους ανθρώπους! ΠΟΤΕ.
    Δεν είναι τυχαίο άλλωστε το ότι είναι ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΑ για φύλαξη χώρου ενώ είναι απίστευτα ως σωματοφύλακες.
    Ακατάλληλα για χώρους γιατί απλά δεν έχουν ανεπτυγμένο το αίσθημα κυριαρχίας χώρου ενώ καλοί σωματοφύλακες γιατί μπορούν να πεθάνουν για την αγάπη αυτού που έχουν δίπλα τους.

    ΠΑΝΤΑ μιλώ για σκύλους που δεν τους έχουν μάθει τα αντίθετα κάποιοι…..

    Μάχη μπορεί να μάθει να δίνει και ένα caniche.
    Αν από μικρό το παροτρύνω, το μαθαίνω, του λέω «μπράβο αγόρι μου έτσι» κάθε φορά που έστω γρυλίσει σε ένα άλλο , ΤΟΤΕ θα μάθει να μαλώνει.
    Απλά τα caniche δεν προσφέρουν θέαμα και λεφτά στον μαλακα που τα έχει οπότε και δεν τα βάζει σε μάχη.
    Τα σκυλιά από μόνα τους (έξω στην φύση) μαλώνουν…διεκδικούν……αναμετρώνται.
    Σπανιότατα όμως έως θανάτου η αίματος.
    Ο πιο αδύνατος υποχωρεί, ξαπλώνει ανάσκελα, δείχνει «λαιμό» και ο νικητής ικανοποιημένος σταματάει και υπερισχύει.
    Ο μαλακας που μαθαίνει το pittbull να μάχεται κάθεται από επάνω του και του λέει:
    Μπράβο αγόρι μου…..φατον………σκιστον……και ότι άλλη παπαρια μπορεί.
    Και το καημένο αυτό, προκειμένου να δώσει χαρά στο αγαπημένο αφεντικό?
    Μάχεται……σκοτώνει…….συνεχίζει την μάχη έως οτου πεθάνει αιμορραγώντας.

    Αυτά από εμένα και συγνώμη αν σας κούρασα.
    Όχι δεν κάνω επίδειξη γνώσεων για σκυλιά.
    Δεν ξερώ τίποτα ……..ίσως οι πιο πολλοί εδώ μέσα ξέρουν το θέμα πολύ καλυτέρα από ότι εγώ…….
    Απλά έγραψα δυο λόγια για κάτι που αγαπώ και ταυτόχρονα με θλίβει…..
    Να είστε όλοι καλά !!

    Mετα απο αυτο το Post προτεινω να κλεισει το θεμα !!!1
    Παω να παιξω με τον χοντρουλι μου γιατι με κοιταει με παραπονο...

    "Αντε ρε πατερα, αφου γυρισες απο τη δουλεια , τι καθεσαι στο κωλο -laptop ,παμε για καμοια βολταααααα..."

  2. #92
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Don John
    .........

  3. #93
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAG/FMX
    Εγγραφή
    01/04/2009
    Μηνύματα
    767
    Νασαι καλα μεγαλε ,ωραια τα ειπες κ μιλησες απο καρδιας.Ειμαι κ εγω ζωοφιλος , εχω 12 γατες , 4 σκυλια κ ενα πυθωνα.Ολα μου τα ζωα ηταν αδεσποτα κ τα 2 σκυλια τα πηρα απτο δημο, οταν ανοιξαμε τα κλουβια κ τα ελευθερωσαμε γιατι πηγαιναν για ευθανασια κ εχω φαει μυνηση γιαυτο.
    Τα σκυλια μου ξερουν οτι τα εσωσα κ με ευγνωμονουν.Εμαθα να κανω εμβολια κ μου στυχιζει 1 ε κ οχι 40ε που περνει ο γιατρος.
    Δεν εχω προβλημα οπως ειπωθηκε απο πιο πανω με τα killer dogs, γιατι κ αυτα σκυλια ειναι κ ειναι ωραιο να ασχολεισαι με οτι σου αρεσει...
    Καμια φορα αφηνω το σκυλο μου να μαλωνει μεχρι ενος σημειου , γιατι πιστευω οτι το γουσταρει κ ειναι στη φυση του ενω πολλες φορες γινεται απλα για λογους κυριαρχιας που ειναι φυσικο.
    Στην χειροτερη περιπτωση , προτιμω ενα σκυλο με ηλιθιο αφεντικο παρα ενα σκυλο στο κλουβι να περιμενει..........
    love will save the planet,hate is a good start.

  4. #94
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
    κ τα 2 σκυλια τα πηρα απτο δημο, οταν ανοιξαμε τα κλουβια κ τα ελευθερωσαμε γιατι πηγαιναν για ευθανασια κ εχω φαει μυνηση γιαυτο.
    Προβληματίζομαι. Ποιός δήμος είναι αυτός; Σύμφωνα με το Ν. 3170/03 οι Δήμοι είναι υπεύθυνοι για την περισυλλογή των αδέσποτων ζώων, τη φιλοξενία, τη σήμανση, τη καταγραφή, την στείρωση, τον εμβολιασμό, την αποθεραπεία, την προαγωγή της ζωοφιλίας για υιοθεσία και τελική επανένταξή τους στο φυσικό περιβάλλον.
    Ευθανασία σε υγιή ζώα απαγορεύεται και για να ζούνε τα δικά σου, μάλλον εσύ πρέπει να τους κάνεις μήνυση.
    "Οι σκύλοι που περισυλλέγονται και διαπιστώνεται μετά από κτηνιατρική εξέταση ότι είναι επικίνδυνοι σύμφωνα με όσα ορίζονται στην περίπτωση γ τoυ άρθρου 1, ή ότι πάσχουν από ανίατη ασθένεια, υποβάλλονται σε ευθανασία. Σκύλοι ανίκανοι να αυτοσυντηρηθούν λόγω γήρατος ή αναπηρίας, εφόσον μετά από κτηνιατρική εξέταση διαπιστώνεται ότι η διατήρησή τους στη ζωή είναι αντίθετη με την ευζωία τους, υποβάλλονται σε ευθανασία. "

  5. #95
    Btw υπάρχει dogo argentino που χαρίζεται, 11 μηνών, αγοράκι, εκπαιδευμένο σε Β/Υ. Απαραίτητη προϋπόθεση να υπάρχει χώρος. Φυσικά είναι φυλή για έμπειρους χειριστές.

  6. #96
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Don John

    Τα αφεντικά τους είναι μαλακισμενα κομπλεξικά παράσιτα που μη έχοντας άλλο τρόπο, προσπαθούν να επιβληθούν/ φανούν μέσω του σκύλου τους.
    Η απαντιση σε ολα

  7. #97
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
    ΧΙΛΙΑ ΜΠΡΑΒΟ για την παραπάνω φράση σου Don….
    Και πολλά μπράβο γιατί έθεσες σωστά το όλο θέμα…

    η φραση στην οποια αναφερεσαι ηταν αυτη που εκανε λογο για τα αδεσποτα

    Ε και??

    δειτε ποιο ηταν σημερα το αποτελεσμα για τα αδεσποτα αυτα

    http://vfrh.forumotion.net/forum-f10...1340.htm#18788

    ουρλιαζα σαν τρελος σημερα το πρωι εκει εξω.......ουρλιαζα βριζοντας αυτον που το εκανε και ΟΛΗ την οικογενεια του.....
    το εκανα συνειδητα ελπιζοντας να εμφανιστει καποιος να μου ζητησει τον λογο....

    αλλα μπα!

    Απο ποτε απεκτησαν θαρρος τα σκουλικια?
    "...του Ξέρξου γράψαντος πέμψων τα όπλα, αντέγραψε μολών λαβέ".

  8. #98
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    Δεν μπορείς να τα σώσεις όλα..

    Δυστυχώς ακόμα και αν σακατέψεις κάποιον και του ανοίξεις την κέφάλα του με μια καρέκλα (εμμ... δεν ενθαρρύνω κανένα να κάνει κάτι που έκανα)... θα βάλει μυαλό; Τις ίδιες βαρβαρότητες θα κάνει πάλι... σε σκυλιά... σε παιδιά.. στην γυναίκα του.

    Ίσως να μπλέξεις και περισσότερο μάλιστα.

    Υπάρχουν άνθρωποι και ζώα... και τα χειρότερα ζώα είναι τα δίποδα.. και δεν εννοώ τα καγκουρώ.

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  9. #99
    Ανθρώπινο μελος Το avatar του/της manos*gsxr
    Εγγραφή
    15/01/2010
    Μηνύματα
    121
    Ρε παιδια με αυτον το μαγκα ασχολειται κανενας.....?


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	image001.jpg 
Προβολές:	337 
Μέγεθος:	26,3 KB 
ID:	188697
    Ποτέ μια δυνατή καρδιά
    στον πόνο δε λυγίζει,
    ακόμα και αν θα πληγωθεί
    κατέχει να ελπίζει.

  10. #100
    Αρχικά δημιουργήθηκε από manos*gsxr
    Ρε παιδια με αυτον το μαγκα ασχολειται κανενας.....?
    Ολο μου το σοι .
    Πρωσοπικα μια φορα πηγα μαζι τους ....και δεν ξαναπαω
    Βαρβαρο πραμα να το κοιτας να πεταγεται και να το γαζωνεις
    Ψαρεμα και παλι ψαρεμα.
    υ.γ Σκυλο θες?

  11. #101
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/06/2004
    Μηνύματα
    23
    λάτρης των rottweiller κι εγώ!

    άψογα σκυλιά με καλό -ίσως λίγο δύσπιστο- χαρακτήρα...
    αν μεγαλώσουν σωστά δένονται πολύ με την οικογένεια και δίνουν τα πάντα για να την προστατέψουν!

    Επίσης με απίστευτο ένστικτο... Είναι αξιοθαύμαστο πώς καταφέρνει κάθε φορά να ξέρει πώς πρέπει να συμπεριφερθεί, πότε να είναι φιλικό και πότε επιφυλακτικό με κάποιον που έρχεται πρώτη φορά στο σπίτι, πότε να κάνει τρέλες τρέχοντας και παίζοντας και πότε να μείνει δίπλα σου διακριτικά για παρέα...

    Βέβαια, όποιος αποφασίσει να ζήσει κοντά με σκύλο πρέπει να μάθει ορισμένα βασικά πράγματα: πότε πρέπει να τον επαινέσει, πώς να διαχειριστεί τα παιχνίδια του κλπ... απλά πράγματα που όμως τα έχουν παρεξηγήσει οι περισσότεροι περνώντας λάθος μηνύματα στο σκυλί και προκαλώντας σύγχυση και μπερδεμένες συμπεριφορές και στο τέλος ...δύσκολη συγκατοίκηση!

    Πάντως εχω να συμπληρώσω, οτι το να μεγαλώνεις ενα σκυλί έχει πολλές ομοιότητες με το να μεγαλώνεις ένα παιδί: πρέπει να υπάρχουν κανόνες, όρια, σωστές και ψύχραιμες αντιδράσεις και αγάπη!

    ...και στις δύο περιπτώσεις -συνήθως- το αποτέλεσμα είναι αντίστοιχο της προσπάθειάς σου!

  12. #102
    Ανθρώπινο μελος Το avatar του/της manos*gsxr
    Εγγραφή
    15/01/2010
    Μηνύματα
    121
    Αρχικά δημιουργήθηκε από lioulios
    Ολο μου το σοι .
    Πρωσοπικα μια φορα πηγα μαζι τους ....και δεν ξαναπαω
    Βαρβαρο πραμα να το κοιτας να πεταγεται και να το γαζωνεις
    Ψαρεμα και παλι ψαρεμα.
    υ.γ Σκυλο θες?
    εχω δυο ντοπια και δυο γιουρογκεκα.....ζωη να χουνε!
    Οι δικοι σου τι εχουνε?
    Παντως το κυνηγι δεν ειναι μονο για να "μπαλοταρεις". Η καταδιωξη σε συνδυασμο με τη φυση, το κανουν πολυ συναρπαστικο!Ο καθενας ομως εχει το χομπι του για τους λογους του....
    Ποτέ μια δυνατή καρδιά
    στον πόνο δε λυγίζει,
    ακόμα και αν θα πληγωθεί
    κατέχει να ελπίζει.

  13. #103
    Αρχικά δημιουργήθηκε από manos*gsxr
    εχω δυο ντοπια και δυο γιουρογκεκα.....ζωη να χουνε!
    Οι δικοι σου τι εχουνε?
    Παντως το κυνηγι δεν ειναι μονο για να "μπαλοταρεις". Η καταδιωξη σε συνδυασμο με τη φυση, το κανουν πολυ συναρπαστικο!Ο καθενας ομως εχει το χομπι του για τους λογους του....
    ...κατα καιρους λιγο απο ολα .Κρουτσκαρ,μπρακ κ.α.
    Τωρα μονο ντοπιους κρητικους ιχνηλατες. Ειναι και το αδελφι μου εκπ/της και ειχαμε και
    ροντβαιλερ και μποξερ...αλλα το πολυ δεσιμο με εχει κανει και δεν μπορω να αντεξω τον αποχωρισμο ,οποτε τωρα δεν εχω.Αυτος εχει ενα λυκο.
    Νομιζα εψαχνες σκυλο για κυνηγι.
    Και για να μην παραξηγηθω.....Δεν εχω κανενα προβλημα να σφαξω ενα αρνι ,να το γδαρω ,
    να το μαγειρεψω και να το ΦΑΩ ! Αλλα ο λαγος για μενα ειναι αλλο....Ελευθερος και ωραιος.
    Δεν το συζητω ενοειτε για τα αγρια πουλια,που τα εχουνε ξεσκισει.Και μιλαω για ελαχιστα ζευγαρια που υπαρχουν και καποιοι ανεγκεφαλοι εξασκουντε στην σκοποβολη πανω τους.
    Το θεωρω βαρβαρο σε σχεση με ενα αρνι,κουνελι,κοτα που το ταιζεις για να το φας.
    Τωρα οπως ειπες καθενας με τα χομπι του.Δεν τρεχει τιποτα.

  14. #104
    Ανθρώπινο μελος Το avatar του/της manos*gsxr
    Εγγραφή
    15/01/2010
    Μηνύματα
    121
    Αρχικά δημιουργήθηκε από lioulios
    ...κατα καιρους λιγο απο ολα .Κρουτσκαρ,μπρακ κ.α.
    Τωρα μονο ντοπιους κρητικους ιχνηλατες. Ειναι και το αδελφι μου εκπ/της και ειχαμε και
    ροντβαιλερ και μποξερ...αλλα το πολυ δεσιμο με εχει κανει και δεν μπορω να αντεξω τον αποχωρισμο ,οποτε τωρα δεν εχω.Αυτος εχει ενα λυκο.
    Νομιζα εψαχνες σκυλο για κυνηγι.
    Και για να μην παραξηγηθω.....Δεν εχω κανενα προβλημα να σφαξω ενα αρνι ,να το γδαρω ,
    να το μαγειρεψω και να το ΦΑΩ ! Αλλα ο λαγος για μενα ειναι αλλο....Ελευθερος και ωραιος.
    Δεν το συζητω ενοειτε για τα αγρια πουλια,που τα εχουνε ξεσκισει.Και μιλαω για ελαχιστα ζευγαρια που υπαρχουν και καποιοι ανεγκεφαλοι εξασκουντε στην σκοποβολη πανω τους.
    Το θεωρω βαρβαρο σε σχεση με ενα αρνι,κουνελι,κοτα που το ταιζεις για να το φας.
    Τωρα οπως ειπες καθενας με τα χομπι του.Δεν τρεχει τιποτα.
    Σεβαστη η αποψη σου και πολυ μεγαλη κουβεντα που δε μπορει να γινει απο ενα φορουμ....Τωρα ειδα οτι εισαι απο Λασιθι!Εγω Ηρακλειο.
    Το σεπτεμβρη ανεβαινουμε βουνο απο την Πλατη...Εκει ειναι καλα για εντο...χαχαχα(μαρτυριο ακομα και για 4Χ4..)
    Ποτέ μια δυνατή καρδιά
    στον πόνο δε λυγίζει,
    ακόμα και αν θα πληγωθεί
    κατέχει να ελπίζει.

  15. #105
    Αρχικά δημιουργήθηκε από manos*gsxr
    Σεβαστη η αποψη σου και πολυ μεγαλη κουβεντα που δε μπορει να γινει απο ενα φορουμ....Τωρα ειδα οτι εισαι απο Λασιθι!Εγω Ηρακλειο.
    Το σεπτεμβρη ανεβαινουμε βουνο απο την Πλατη...Εκει ειναι καλα για εντο...χαχαχα(μαρτυριο ακομα και για 4Χ4..)
    Ισως τα πουμε σε καμια μοτοβολτα προς τα Ρεθυμνα...
    Οσο για τα αλλα ....τα αφηνω στο σοι μου ,εγω δεν ψηνομαι.
    Αν ειναι για βολτα ξερεις που θα με βρεις.Σφυρα.
    Γιατι τελευταια με εχουν αφησει αλλοι λογο υποχρεωσεων.

    ..χαλαρα ε? στρωμα εχω

Σελίδα 7 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ελλειπής και... αντιφατικός εξοπλισμός
    από anf125 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2011, 15:59
  2. μποτακια: προστατευτικος εξοπλισμος ή μοδα;;
    από aakkuan στο forum Εξοπλισμός και αξεσουάρ αναβάτη
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 17/10/2010, 14:17
  3. Προστατευτικός εξοπλισμός-Jacket
    από Kotsis23 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 23/06/2009, 21:27
  4. Πώς κατάντησε το πόδι και ο εξοπλισμός μου...
    από TOLISTOLAROS στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 58
    Τελευταίο μήνυμα: 05/09/2008, 11:08
  5. προστατευτικος εξοπλισμος
    από idi στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 13/02/2006, 16:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF