Σελίδα 7 από 10 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678910 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 148

Θέμα: Αναρτήσεις TA 700

  1. #91
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.924
    Βγάζω από την κατάψυξη το θέμα.
    Παρέλαβα την κούκλα μου σήμερα από τα παιδιά στο K-Shock.
    Τελικά έκανα επισκευή (με αλλαγή άξονα) στην πίσω ανάρτηση και έβαλα το ενισχυμένο ελατήριο της Hyperpro (αφού δεν έβγαζε η εταιρεία για την μηχανή μου μοχλικό με ρυθμίσεις και η Ohlins κοστίζει 900Ε) .
    Πρώτες εντυπώσεις είναι πως από μηχανάκι έγινε μηχανή. Πολύ πιο στιβαρό .
    Μένει να το ταξιδεψω για να έχω πιο ολοκληρωμένη άποψη.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  2. #92
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Άντε, με ΄γεια!!!!
    Να το ευχαριστηθείς και να μας ενημερώνεις!!!!!!

  3. #93
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.924
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος
    Άντε, με ΄γεια!!!!
    Να το ευχαριστηθείς και να μας ενημερώνεις!!!!!!
    Μετά από σχεδόν 2 χρόνια, αρκετά χρήματα (άλλα κερατιάτικα και άλλα λόγω δικής μου λόξας και κακών επιλογών) Θεωρώ πως έχω ένα καλό μηχανάκι.
    Βέβαια αυτό το γράφω για όσους γράψουν θέμα (Νέος στον κόσμος των 2 τροχών τι μηχανή να πάρω?)
    Πάρτε κούτα και ας μην έχει τα κυβικά που θέλετε.
    Μια μεταχειρισμένη βγάζει ΠΑΝΤΑ προβλήματα που είναι οικονομική αυτοκτονία να τα φτιάξεις γιατί απλά δεν θα τα πάρεις πίσω, εκτός αν έχετε την δική μου λόξα με τις παλαιότερου τύπου μηχανές. Τότε τα πάθη τα πληρώνεις.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  4. #94
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.189
    Κοίταξε, και καινούργια να πάρεις, θα την δώσεις -1/5 σίγουρα. Δεν είναι είναι επενδυτικό μέσο η μοτό μετακίνησης.
    Αυτό που είναι εκνευριστικό είναι ότι δεν έχεις την μοτοσυκλέτα σου όσο χρειάζεται επισκευές.΄

    Δεν έχεις λόξα, είναι πολύ φυσιολογική η διαχείριση που κάνεις και για εσένα και για το περιβάλλον σου στο σύνολο του.

  5. #95
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.094
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Μετά από σχεδόν 2 χρόνια, αρκετά χρήματα (άλλα κερατιάτικα και άλλα λόγω δικής μου λόξας και κακών επιλογών) Θεωρώ πως έχω ένα καλό μηχανάκι.
    Βέβαια αυτό το γράφω για όσους γράψουν θέμα (Νέος στον κόσμος των 2 τροχών τι μηχανή να πάρω?)
    Πάρτε κούτα και ας μην έχει τα κυβικά που θέλετε.
    Μια μεταχειρισμένη βγάζει ΠΑΝΤΑ προβλήματα που είναι οικονομική αυτοκτονία να τα φτιάξεις γιατί απλά δεν θα τα πάρεις πίσω, εκτός αν έχετε την δική μου λόξα με τις παλαιότερου τύπου μηχανές. Τότε τα πάθη τα πληρώνεις.
    4 μτχ πηρα. Κανενα δεν εβγαλε προβλημα. Η τυχη παιζει ρολο αλλα αυτο που λες ειναι η δικη σου εμπειρια και οχι ο κανονας.

  6. #96
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.729
    Θα συμπληρώσω πως η φθήνια τρώει τον παρά.
    Ένα καλοσυντηρημένο και προσεγμένο μεταχειρισμένο είναι λογικό να είναι ακριβότερο από το μέσο όρο. Αλλά έχουμε μια τάση να αγοράζουμε σε τιμές κάτω του μέσου όρου.

    Κι εμένα η εμπειρία μου σε μεταχειρισμένα είναι μόνο θετική αλλά δεν αγόρασα ποτέ το φθηνότερο* εκτός από περιπτώσεις όπου η συναλλαγή έγινε στόμα με στόμα και όχι στις αγγελίες (ευκαιρία).

    *Δεν λέω ότι ο συμφορουμίτης αγόρασε το φθηνότερο ή οτιδήποτε άλλο. Η συζήτηση είναι γενική καθώς δε μπορεί να ισχύει το ένα ή το άλλο, όλα υπάρχουν όταν γίνονται συναλλαγές μεταχειρισμένων.

  7. #97
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Όλα μου τα οχήματα μεταχειρισμένα εκτός απο ένα. Κανένα πρόβλημα πέραν φυσικών φθορών. Όλα όμως αγοράστηκαν σχεδόν στη μισή τιμή που ήταν καινούργια οπότε και κάποιες φθορές να είχαν δε θα έφταναν ποτέ τη διαφορά που είχαν σαν καινούργια. Η χειρότερη μου αγορά ήταν ένα καινούργιο, αλλά Κινέζικο.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  8. #98
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.853
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Μετά από σχεδόν 2 χρόνια, αρκετά χρήματα (άλλα κερατιάτικα και άλλα λόγω δικής μου λόξας και κακών επιλογών) Θεωρώ πως έχω ένα καλό μηχανάκι.
    Βέβαια αυτό το γράφω για όσους γράψουν θέμα (Νέος στον κόσμος των 2 τροχών τι μηχανή να πάρω?)
    Πάρτε κούτα και ας μην έχει τα κυβικά που θέλετε.
    Μια μεταχειρισμένη βγάζει ΠΑΝΤΑ προβλήματα που είναι οικονομική αυτοκτονία να τα φτιάξεις γιατί απλά δεν θα τα πάρεις πίσω, εκτός αν έχετε την δική μου λόξα με τις παλαιότερου τύπου μηχανές. Τότε τα πάθη τα πληρώνεις.
    Ο σκοπός πάντα είναι να έχεις ένα μηχανάκι να κάνεις τη δουλειά σου.
    Είτε είναι για την καθημερινή μετακίνηση είτε για την βόλτα το ΣΚ.
    Το "πακέτο" που πλήρωσες στο "Κ-shock" είναι συντήρηση και δεν έχει να κάνει με το "μεταχειρισμένο".
    Το έχω πληρώσει και στο xr που το πήρα καινούργιο και στο sh που και αυτό καινούργιο το πήρα.
    Και το σέρβις το επαναλαμβάνω κάθε 30κ χιλ. γιατί είναι ωραίο και ίσως πιο ασφαλές να καβαλάς ένα μηχανάκι με αναρτήσεις και όχι σουμιέδες.

  9. #99
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.924
    Παιδιά θέλω να γίνω πιο συγκεκριμένος γιατί όπως το έγραψα δεν αποτυπώθηκε σωστά .
    Το πρόβλημα που εγώ προσωπικά έχω με την μεταχειρισμένη μου μηχανή είναι το εξής
    Δεν ξέρω τι είχε γίνει πάνω στην μηχανή πριν την αγοράσω και αναγκάστηκα να κάνω τον Κλουζώ και να μου πιάνουν τον κώλο οι καλοθελητές για πράγματα που δεν είχαν νόημα.
    Δεν είπα να μην πάρει κανείς μεταχειρισμένο είπα η πρώτη σου να μην είναι . Δεν έχεις εμπειρία στο πότε σου λέει ο μάστορας μαλακίες και πότε όχι.
    2 χρόνια μετά και μετά από πολύ διάβασμα εδώ μέσα έχω καταφέρει να έχω κάποιες βασικέ γνώσεις ώστε να διακρίνω αν μου λένε μαλακίες ή όχι. Γνώσεις που σαν πρωτάρης δεν είχα.
    Με αυτή την έννοια το έγραψα .
    υ.γ. το μηχανάκι το πήρα στα 3600 Ευρώ. Στάνταρ τιμή για TA 700 τότε . Υπήρχαν και φθηνότερα υπήρχαν και οι γραφικοί που το είχαν στα 5.000 Ευρώ μηχανή 13ετίας . Δεν επέλεξα με βάση την τιμή αλλα με βάση την γνώμη του τότε μάστορα που τα έλεγχε.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  10. #100
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    824
    Αν το δεις όμως πιο πρακτικά κτ βγήκε κ από αυτό. Στο επόμενο θα έχεις 10 γνώσεις παραπάνω και θα έχεις ήδη απορρίψει-εγκρινει μάστορες για να πηγαίνεις τη μηχανή σου.

  11. #101
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.924
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Αν το δεις όμως πιο πρακτικά κτ βγήκε κ από αυτό. Στο επόμενο θα έχεις 10 γνώσεις παραπάνω και θα έχεις ήδη απορρίψει-εγκρινει μάστορες για να πηγαίνεις τη μηχανή σου.
    Ναι βέβαια με τι κόστος όλο αυτό.
    Ακόμα θυμάμαι τον τρελό που μυο είχε πει να τραμπάρω την ανάρτηση από το 700 για να μου βάλει έτοιμη επισκευασμένη από 600.
    Ακόμα θυμάμαι τον πανέξυπνο που μου έδωσε τιμή 150 Εΰρώ πάνω στα ανταλλακτικά , και άλλα 100 Ευρώ εργασία για αλλαγή ελατηρια μπροστά-πίσω πριν κανένα 6μηνο.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  12. #102
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    824
    Το κόστος κάποια στιγμή θα το πλήρωνες. Αν η κοινωνία ήταν ιδανική θα ήταν αλλιώς τα πράγματα. Εγώ όπως φαντάζομαι και πολλοί εδώ μέσα έχουμε καεί από μαστόρια της κακιάς συμφοράς, για να μην αναφέρω πόσα χρόνια σου παίρνει να βρεις σωστό μάστορα που να θέλει να ασχοληθεί με το πρόβλημά σου.
    Πάτα το 0

  13. #103
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    638
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Ναι βέβαια με τι κόστος όλο αυτό.
    Ακόμα θυμάμαι τον τρελό που μυο είχε πει να τραμπάρω την ανάρτηση από το 700 για να μου βάλει έτοιμη επισκευασμένη από 600.
    Ακόμα θυμάμαι τον πανέξυπνο που μου έδωσε τιμή 150 Εΰρώ πάνω στα ανταλλακτικά , και άλλα 100 Ευρώ εργασία για αλλαγή ελατηρια μπροστά-πίσω πριν κανένα 6μηνο.
    Οι παλιοι λεγανε "αυτος που πουλαει, πουλαει τα βασανα του" και δεν ειναι πολυ μακρια απο την πραγματικοτητα.

    Ομως οταν παιρνεις μηχανη 10+ χρονων καποια πραγματα ειναι αναμενομενα να συμβουν.

    Ελαχιστοι θα πουλαγαν μια αψογα και σχολαστικα συντηρημενη μοτοσυκλετα που πραγματικα δεν χρειαζεται τιποτα και αυτοι θα την πουλαγαν στον κυκλο τους, αφου τετοια λουλουδια δεν φευγουν σε αγνωστους. Εκτος αν συμβαινει κατι εκτακτο στην ζωη τους.

    Ακομα και αυτα ομως μπορει να χαλασουν και αν δεν ξερεις καλο συνεργειο η δεν την πας εκει που την φροντιζε ο προηγουμενος παιζεις με τις πιθανοτητες να σε μαδησουν.

    Πλεον καποια τα εμαθες the hard way, στην επομενη θα ξερεις καλυτερα

  14. #104
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.924
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος
    Οι παλιοι λεγανε "αυτος που πουλαει, πουλαει τα βασανα του" και δεν ειναι πολυ μακρια απο την πραγματικοτητα.

    Ομως οταν παιρνεις μηχανη 10+ χρονων καποια πραγματα ειναι αναμενομενα να συμβουν.

    Ελαχιστοι θα πουλαγαν μια αψογα και σχολαστικα συντηρημενη μοτοσυκλετα που πραγματικα δεν χρειαζεται τιποτα και αυτοι θα την πουλαγαν στον κυκλο τους, αφου τετοια λουλουδια δεν φευγουν σε αγνωστους. Εκτος αν συμβαινει κατι εκτακτο στην ζωη τους.

    Ακομα και αυτα ομως μπορει να χαλασουν και αν δεν ξερεις καλο συνεργειο η δεν την πας εκει που την φροντιζε ο προηγουμενος παιζεις με τις πιθανοτητες να σε μαδησουν.

    Πλεον καποια τα εμαθες the hard way, στην επομενη θα ξερεις καλυτερα
    Ακριβώς αυτό.
    Σκέψου και εγώ την δική μου την έχω ταγμένη ήδη σε φίλο...
    where was Gondor when the Westfold fell?

  15. #105
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.531
    μια χαρα ειναι το μεταχειρισμενο αν ξερεις να διαλεξεις ιδιοκτητη....

Σελίδα 7 από 10 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678910 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. αναρτήσεις moto
    από pit-salonika στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2003, 02:15
  2. Tou k...ou ta 9mera i motosinantisi...
    από Traveller στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2003, 20:39
  3. Pia einai h diefthinsh me ta metaxeirismena apo germania?
    από tryfonidis_g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 18:11
  4. ti pezetai me ta grammatia ???????
    από ele@s στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 14:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF