Σελίδα 7 από 17 ΠρώτοΠρώτο ... 23456789101112 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 248

Θέμα: Νέος στην παρέα. SYM Wolf250i και εξοπλισμός

  1. #91
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    υπάρχουν πιο ωραίες μηχανές να ερωτευτώ. αλλά το λυκάκι μου ταιριάζει για 1η μηχανή και για τη χρήση που θα κάνω μέχρι να μάθω καλή και σωστή οδήγηση.
    και εδώ που τα λέμε από εμφάνιση σκίζει. δε του λείπει κάτι.
    ναι, γιατι κοιτας την εμφανιση...Μολις το βαρεθεις παρε Vstrom, εχει γαμω τα παρουσιαστικα..

  2. #92
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    Βασικά θέλω κάτι οικονομικό, φιλικό για αρχάριο και άνετο για πόλη και μικρές διαδρομές κοντά στην Αθήνα.
    Ωραίο το Kawasaki ER6N όπως και το Yamaha MT-03 αλλά ξεφεύγουμε σε χρήματα, σε κατανάλωση καυσίμου αλλά και σε διαστάσεις βάρος που για πρώτη μηχανή θα μου πέσουν πολλά.


    έχω βασικό ερώτημα.....πώς περνάνε οι ρημάδες οι μέρες όμως? παλεύω να τελειώσω τα μαθήματα στη σχολή οδηγών για να πάω να κλείσω και τη μηχανή.....ένα 15ήμερο ακόμα στο νερό δυστυχώς.....τί κάνουμε μέχρι τότε? ξέρω ξέρω....υπομονή
    δεν νομιζω να ξεφευγεις σε χρηματα..με μια πολυ προχειρη ματια ειδα οτι με 3000 παιρνεις του 06-07 er6n.καταναλωση θα εχεις λιγακι παραπανω,διαστασεις και αισθηση βαρους κλπ δεν νομιζω αξιολογη διαφορα.χωνεται,πολυ ευκινητο ειναι.και αν θες για ταξιδακι εννοειται εκει δεν υπαρχει συγκριση..ακομα και σε μικρο...
    τεσπα.αποτι βλεπω εχεις καταληξει οποτε οτι και να σου πουμε....την επιλογη σου την εκανες...
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  3. #93
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    επανέρχομαι με μερικά νεώτερα....δυστυχώς οι εξελίξεις προχωράνε πιο αργά από ότι περίμενα γιατί το πρόγραμμα είναι φορτωμένο με τις 2 δουλειές και δε μπορώ να συγχρονιστώ και με τη σχολή οδηγών να τελειώσω τα μαθήματα όσο γρήγορα θα ήθελα. Τί να κάνω....υπομονή 1-2 βδομάδες έξτρα.

    Είμαι πάντως στην τελική ευθεία. Πήγα πήρα προσφορές για μετρητοίς από όλους όσους πουλάνε SYM εντός Αθήνας και προσφορές με χρηματοδοτικό πρόγραμμα 3ετίας. Τελικώς η έκπτωση στο μετρητοίς δεν υπερβαίνει τα 200ευρώ......και βλέπω οτι δεν αξίζει καν. Οπότε θα χτυπήσω ένα 3ετές χρηματοδοτικό και τη σκέψη για ολικη αποπληρωμή λίγο μετά το 12μηνο.
    Επίσης για να μην χάσω κι άλλα λεφτά και επιβαρύνω τη μηνιαία δόση θα πάω με ένα 600άρι μετρητά σε καταστήματα εξοπλισμού για να γλιτώσω και από εκεί τίποτα.
    Μέχρι στιγμής τις καλύτερες εντυπώσεις για την αγορά της μηχανής μου τις άφησε ο Βύνιος και ο Χατζηπαναγιώτης.
    Για εξοπλισμό μάλλον με βλέπω για xmoto και motoraid.
    Στην αρχή έλεγα για topcase....μετά άλλαξα γνώμη για πλαινά σαμάρια...και άλλαξα πάλι γνώμη όταν είδα αυτό
    http://www.xmoto.gr/gr/ProductView.a...Id=883&cat=183
    Το topcase το απέρριψα μιας και δε θα αφήνω ποτέ κράνος στη μηχανή. Αυτό που σκέφτομαι όμως είναι αν όταν βγαίνω έξω με τη μηχανή θα είναι οκ μόνο με συναγερμό και δαγκάνα δισκόφρενου ή αν θα πρέπει να κουβαλάω μαζί μου και καμιά abus αλυσίδα-κουλούρα. Επομένως που θα κουβαλιέται η κουλούρα.
    Τσάντα πλάτης θα πάρω μάλλον μια μεγάλη για να κουβαλάω το laptop της δουλειάς και ότι άλλο χρειάζομαι.

    Σαν συνδυασμός είναι οκ ή σκέφτομαι λάθος?


    Υ.Γ.
    Ψάχνω συναγερμό gps με ειδοποίηση σε κινητό τηλέφωνο όπως το lojack....9ευρώ το μήνα σαν συνδρομή...not bad νομίζω.

  4. #94
    Όλα αυτα για να μην κλεψουν το SYM?

    Που να αγορασεις και πραγματική μηχανη δλδ
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  5. #95
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    μου πληγώνεις τα αισθήματα

    βασικά έλεγα να βάλω μόνο gps συναγερμό με ειδοποίηση στο κινητό......αλλά το θέμα είναι να φαίνεται κάτι που να αποτρέπει εξαρχής την απόπειρα.
    δαγκάνα δισκόπλακας σίγουρα θα μπει.......μαζί με φωσφοριζέ σπιράλ. να μείνω σε αυτά?

  6. #96
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    Μέχρι στιγμής τις καλύτερες εντυπώσεις για την αγορά της μηχανής μου τις άφησε ο Βύνιος
    Γκουχ γκουχ...προσοχή στα "δωράκια" που κάνει γιατί τα πληρώνεις χρυσά.

    Το θέμα του δανείου να το κοιτάξεις περισσότερο, γιατί πιθανότατα παίζει ποινή πρόωρης εξόφλησης και πρέπει να μάθεις ποιά είναι. Σε ότι αφορά το οτι δεν βρίσκεις καλύτερη τιμή με μετρητά, εξηγείται διότι οι dealers εισπράττουν μια καλή προμήθεια απ΄την τράπεζα όταν "βγαίνει' το δάνειο.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    Στην αρχή έλεγα για topcase....μετά άλλαξα γνώμη για πλαινά σαμάρια...και άλλαξα πάλι γνώμη όταν είδα αυτό
    http://www.xmoto.gr/gr/ProductView.a...Id=883&cat=183
    Το topcase το απέρριψα μιας και δε θα αφήνω ποτέ κράνος στη μηχανή. Αυτό που σκέφτομαι όμως είναι αν όταν βγαίνω έξω με τη μηχανή θα είναι οκ μόνο με συναγερμό και δαγκάνα δισκόφρενου ή αν θα πρέπει να κουβαλάω μαζί μου και καμιά abus αλυσίδα-κουλούρα, επομένως που θα κουβαλιέται η κουλούρα.
    Τσάντα πλάτης θα πάρω μάλλον μια μεγάλη για να κουβαλάω το laptop της δουλειάς και ότι άλλο χρειάζομαι.

    Σαν συνδυασμός είναι οκ ή σκέφτομαι λάθος?


    Υ.Γ.
    Ψάχνω συναγερμό gps με ειδοποίηση σε κινητό τηλέφωνο όπως το lojack....9ευρώ το μήνα σαν συνδρομή...not bad νομίζω.
    Το top case ξέχασε το αν το αφήσεις πάνω στο μηχανάκι. Θα στο κλέψουν εύκολα και αβίαστα. Η λύση της μπαγκαζιέρας είναι σαφώς καλύτερη και προσφέρει μια ασφάλεια αν αφήσεις μέσα το κράνος.
    Ενας συναγερμός και ένα λουκέτο δισκόφρενου θα σε καλύψουν με το μηχανάκι σου. Το καλό με το SYM είναι πως βρίσκεται χαμηλά στην λίστα προτίμησης των κλεφτών, επομένως μην πετάξεις λεφτά που θα μπορέσεις να διαθέσεις αλλού με καλύτερο τρόπο.
    Για εξοπλισμό κοίτα και στo site της colori με τις προσφορές. -> http://www.coloriposto.gr/posto/gr/offers.asp Αν βρεις στο μέγεθος σου, οι τιμές τους είναι super.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  7. #97
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Σχετικά με τα δωράκια κατέληξα οτι θα πάω να πάρω μόνο τη μηχανή και τα έξτρα θα μπουν πακέτο αλλού.
    Αυτό με τη ποινή πρόωρης εξόφλησης δε το άκουσα να αναφέρεται αν και το ρώτησα. Θα επιμείνω πάντως να ξεκαθαριστεί πριν υπογράψω το οτιδήποτε.

    Ωραίο site της Colori....αρκετά φθηνότερο από άλλα καταστήματα.
    Για κράνος κοιτάζω αυτό
    http://www.coloriposto.gr/web/?Produ...99&id=9&sub=26
    και αυτό
    http://www.coloriposto.gr/web/?Produ...17&id=9&sub=26

    Σε μέγεθος κράνους είμαι στο πάνω όριο του small προς medium.

    Για τζάκετ σκέφτομαι αυτό
    http://www.coloriposto.gr/web/?Produ...10&id=1&sub=89
    ή αυτό
    http://www.coloriposto.gr/web/?Produ...11&id=1&sub=89

    Ψάχνω εντωμεταξύ polarized μεμβράνη σε κράνος και δε βρίσκω Ελλάδα......έλεγα να πάρω polarized photochromic γυαλιά αλλά δε ξέρω πόσο άβολα θα είναι να τα φοράω μέσα από το κράνος. άσε που ξεφεύγουν και σε κόστος σε σχέση με μια μεμβράνη

    με ευχαριστεί πάντως να ακούω οτι το λυκάκι μιας και δεν είναι διαδεδομένο δεν μπαίνει εύκολα στο μάτι.
    οπότε ένα λουκέτο δισκόφρενου και ένα συναγερμό με gps και τέλος.

  8. #98
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    με ευχαριστεί πάντως να ακούω οτι το λυκάκι μιας και δεν είναι διαδεδομένο δεν μπαίνει εύκολα στο μάτι.
    οπότε ένα λουκέτο δισκόφρενου και ένα συναγερμό με gps και τέλος.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	images.jpg 
Προβολές:	226 
Μέγεθος:	12,6 KB 
ID:	263383

  9. #99
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    είσαι μεγάλο καθηκάΚΙ

  10. #100
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    Σχετικά με τα δωράκια κατέληξα οτι θα πάω να πάρω μόνο τη μηχανή και τα έξτρα θα μπουν πακέτο αλλού.
    Αυτό με τη ποινή πρόωρης εξόφλησης δε το άκουσα να αναφέρεται αν και το ρώτησα. Θα επιμείνω πάντως να ξεκαθαριστεί πριν υπογράψω το οτιδήποτε.

    Ωραίο site της Colori....αρκετά φθηνότερο από άλλα καταστήματα.
    Για κράνος κοιτάζω αυτό
    http://www.coloriposto.gr/web/?Produ...99&id=9&sub=26
    και αυτό
    http://www.coloriposto.gr/web/?Produ...17&id=9&sub=26

    Σε μέγεθος κράνους είμαι στο πάνω όριο του small προς medium.

    Για τζάκετ σκέφτομαι αυτό
    http://www.coloriposto.gr/web/?Produ...10&id=1&sub=89
    ή αυτό
    http://www.coloriposto.gr/web/?Produ...11&id=1&sub=89

    Ψάχνω εντωμεταξύ polarized μεμβράνη σε κράνος και δε βρίσκω Ελλάδα......έλεγα να πάρω polarized photochromic γυαλιά αλλά δε ξέρω πόσο άβολα θα είναι να τα φοράω μέσα από το κράνος. άσε που ξεφεύγουν και σε κόστος σε σχέση με μια μεμβράνη

    με ευχαριστεί πάντως να ακούω οτι το λυκάκι μιας και δεν είναι διαδεδομένο δεν μπαίνει εύκολα στο μάτι.
    οπότε ένα λουκέτο δισκόφρενου και ένα συναγερμό με gps και τέλος.

    πιο φτηνα θα σου βγει να κανεις ασφαλεια κλοπης παρα να παρεις το gps locator και να πληρωνεις συνδρομη . Ασε που αμα το χασεις το gps δε σου δινει φραγκο πισω. Κι επισης τα gps jammers ειναι πολυ διαδδεδομενα στους κλεφτες , σιγουρα οχι στις μικρες μηχανες
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  11. #101
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    είσαι μεγάλο καθηκάΚΙ
    Indeed I am

  12. #102
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    μόλις το παρήγγειλα από τον revzilla. μου βγαίνει 276.282 € μαζί με μεταφορικά

    στην colori μου είπαν 320 και όταν είπα της κοπελιάς ότι από έξω το βρίσκω πιο φθηνά, μου είπε ότι έχουν φέρει τις τιμές να είναι ίδιες με το αν το πάρεις από έξω και με ρώτησε σε ποιό site για να το τσεκάρει (αλλά το είχα δει σε άλλο site που δεν το θυμόμουν). αλλά έτσι κι αλλιώς δεν είχαν σε medium και μου είπε σε κανα μήνα. για να δούμε κι ο revzillaς τι λέει..

  13. #103
    Καμμένο μέλος Το avatar του/της ERRIKA
    Εγγραφή
    05/10/2008
    Μηνύματα
    806
    Εάν δε διανυκτερεύει έξω το μηχανάκι, ένας συναγερμός (άντε και κανά λουκέτο δισκόφρενου που και πάλι υπερβολή το βρίσκω) είναι αρκετός, νομίζω. (θα κλειδώνεις και το τιμόνι, δε βλάπτει).
    Η μπαγκαζιέρα εξυπηρετεί πολύ γιατί πετάς το κράνος μέσα όταν πας σε δουλίτσες και δεν το σέρνεις μαζί σου.


    edit: Kαι ΝΑΙ, ο Νικος Άμπελ Νιμόυ ΕΙΝΑΙ μεγάλο καθηκάκι...
    Dura lex, sed lex.

  14. #104
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ERRIKA Προβολή μηνύματος
    Εάν δε διανυκτερεύει έξω το μηχανάκι, ένας συναγερμός (άντε και κανά λουκέτο δισκόφρενου που και πάλι υπερβολή το βρίσκω) είναι αρκετός, νομίζω. (θα κλειδώνεις και το τιμόνι, δε βλάπτει).
    Η μπαγκαζιέρα εξυπηρετεί πολύ γιατί πετάς το κράνος μέσα όταν πας σε δουλίτσες και δεν το σέρνεις μαζί σου.
    το wolf-ακι θα είναι κάτω από το μπαλκόνι μου (βρίσκομαι στον 1ο όροφο) οπότε θα διανυκτερεύει έξω.
    σκέφτομαι να δώσω και ένα 50άρικο έξτρα για ένα μικρό εξωτερικό προβολάκι με αισθητήρα κίνησης που θα στοχεύει το μηχανάκι.
    επίσης στο τσιμέντο υπάρχει ήδη κρίκος και θα αφήσω μόνιμα κάνα μικρό πέταλο εκεί.
    ίσως να είναι too much για κάποιους αλλά στα Σεπόλια city ποτέ μη λες ποτέ.

  15. #105
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    επίσης στο τσιμέντο υπάρχει ήδη κρίκος και θα αφήσω μόνιμα κάνα μικρό πέταλο εκεί.
    ίσως να είναι too much για κάποιους αλλά στα Σεπόλια city ποτέ μη λες ποτέ.
    Όχι για μόνιμη θέση παρκαρίσματος ΔΕΝ είναι καθόλου υπερβολή.
    Άλλο να το αφήσεις κάπου για μερικές ώρες (ή για ένα βράδυ) και άλλο να το αφήνεις στο ίδιο σημείο κάθε νύχτα.

Σελίδα 7 από 17 ΠρώτοΠρώτο ... 23456789101112 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. νεος στην παρεα
    από MANOS225 στο forum Suzuki Bandit
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 11/06/2009, 15:12
  2. Νέος στην παρέα
    από hollander στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 14/02/2008, 06:58
  3. Άλλος ένας νέος στην παρέα...
    από Nostra στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 09/05/2006, 00:07
  4. Νεος στην παρέα!!
    από mihalis81 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 05/03/2006, 12:39
  5. Νέος στην παρέα.....
    από domie 650 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 31/01/2006, 08:40

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF