Σελίδα 7 από 30 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678910111217 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 441

Θέμα: ηλεκτροκολληση tig mig κλπ...

  1. #91
    Νέο μέλος Το avatar του/της DLS 33
    Εγγραφή
    01/09/2013
    Μηνύματα
    35
    αυτη που πηρα δεν ειναι καλη ?
    http://www.expondo.de/products/en/We...5PH-AC-DC.html
    εχει 2 χρονμια εγγυηση, και μιλανε και ΕΛΛΗΝΙΚΑ, μπορεις να συνενοηθεις ευκολα, και κανουν και καλες τιμες για ελλαδα.... !

    Αν θελει κανενας ας μου πει....


    ...σχετικα με την κολληση σε χυτο, εχω δει κανουν τρυπες σε κορμο μπλοκ απο Τρακτερ, (εκει που ειχε ραγισμα) και μετα πασσο, και να βιδωνουν βιδες χαλκου....
    παλιες τεχνικες ε?

  2. #92
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giannis23
    Εγγραφή
    21/06/2014
    Μηνύματα
    214
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DLS 33 Προβολή μηνύματος
    αυτη που πηρα δεν ειναι καλη ?
    http://www.expondo.de/products/en/We...5PH-AC-DC.html
    εχει 2 χρονμια εγγυηση, και μιλανε και ΕΛΛΗΝΙΚΑ, μπορεις να συνενοηθεις ευκολα, και κανουν και καλες τιμες για ελλαδα.... !

    Αν θελει κανενας ας μου πει....


    ...σχετικα με την κολληση σε χυτο, εχω δει κανουν τρυπες σε κορμο μπλοκ απο Τρακτερ, (εκει που ειχε ραγισμα) και μετα πασσο, και να βιδωνουν βιδες χαλκου....
    παλιες τεχνικες ε?
    η μηχανη αυτη σαν τεχνικα χαρακτηριστικα ειναι καλη ..αλλα σαν αντοχη δεν μπορω να σου πω αυτα με την χρηση θα τα δεις

    εγω σου περιεγραψα πως γινεται η κολληση με το σωστο τροπο..αυτο που λες δεν ειναι κολληση
    hornet 600

  3. #93
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.892
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DLS 33 Προβολή μηνύματος
    ...σχετικα με την κολληση σε χυτο, εχω δει κανουν τρυπες σε κορμο μπλοκ απο Τρακτερ, (εκει που ειχε ραγισμα) και μετα πασσο, και να βιδωνουν βιδες χαλκου....
    παλιες τεχνικες ε?
    Οι τρύπες γίνονται στην άκρη της ρωγμής για να σταματήσει να ανοίγει.Οι βίδες είναι για αποκατάσταση της στεγανότητας.

  4. #94
    Συγγνώμη κιόλας (είμαι σχετικά άσχετος) μπορεί κάποιος να γράψει μια λίστα τι χρειάζεται μια μηχανή tig;

    πχ αυτή εδώ λέει τπτ

    http://www.weldingshop.gr/index.php?...&productId=455

    αναφέρει ότι είναι "πηγή συγκόλλησης tig".Δλδ θέλει και κάτι άλλο;

  5. #95
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giannis23
    Εγγραφή
    21/06/2014
    Μηνύματα
    214
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Spyrious Προβολή μηνύματος
    Συγγνώμη κιόλας (είμαι σχετικά άσχετος) μπορεί κάποιος να γράψει μια λίστα τι χρειάζεται μια μηχανή tig;

    πχ αυτή εδώ λέει τπτ

    http://www.weldingshop.gr/index.php?...&productId=455

    αναφέρει ότι είναι "πηγή συγκόλλησης tig".Δλδ θέλει και κάτι άλλο;
    λεει και παραλεει..η esab ειναι απο τους κορυφαιους κατασκευαστες... δουλευει ηλεκτροδιο και tig και μαλιστα hf

    η συγκεκριμενη εχει τσιμπιδα tig στη συσκευασια + τσιμπιδα ηλεκτροδιου + την γειωση... χρειαζεσαι ακομα μασκα + μπουκαλα argon η cargon (κομπλε με βαλβιδα) + μυτες και ραβδους (αυτα ειναι αναλωσιμα)
    hornet 600

  6. #96
    Ωραίος!!!Ευχαριστώ!!!Απο το νεο έτος αν το επιτρέπουν τα χρήματα θα κάνω την κίνηση.

  7. #97
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.892
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Spyrious Προβολή μηνύματος
    Ωραίος!!!Ευχαριστώ!!!Απο το νεο έτος αν το επιτρέπουν τα χρήματα θα κάνω την κίνηση.
    Δεν βλέπω να κάνει για αλουμίνιο.

  8. #98
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giannis23
    Εγγραφή
    21/06/2014
    Μηνύματα
    214
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Spyrious Προβολή μηνύματος
    Ωραίος!!!Ευχαριστώ!!!Απο το νεο έτος αν το επιτρέπουν τα χρήματα θα κάνω την κίνηση.
    ειναι καλη αγορα... σου ειπα ειναια πο τις κορυφαιες εταιρειες.. παντως αν δεν προκειται να κολλας συνεχεια θα σου φανει επαγγελματικη :P δεν μας ειπες ομως τι θες να κολλας ακριβως ..καλα που το ειπε ο φιλος απο κατω

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Δεν βλέπω να κάνει για αλουμίνιο.
    κολλαει και dc απλα η σωστη δουλεια γινεται με ac..γιατι σου βγαινει καθαρη η κολληση και καλυτερο αποτελεσμα...

    στο dc βοηθαει και το ηλιο.. αλλα χανεις σε διεισδυτικοτητα

    αυτο που εχω καταλαβει στεφανε.. ειναι οτι σε αυτον τον τομεα πρεπει να δοκιμασεις και να δεις μονο σου
    Τελευταία τροποποίηση από giannis23; 06/12/2014 στις 11:55.
    hornet 600

  9. #99
    Ωχ.Ναι θέλω οπωσδήποτε να κολλάω αλουμίνιο και ανοξείδωτο.

    Επίσης κάτι άσχετο.Υπάρχει κάποιο μαγαζί Αθήνα-Θεσσαλονίκη που να πουλάει φύλλο αλουμινίου 3μμ σε διάφορα μεγέθη και να στέλνει ανα την Ελλάδα;Εδώ Γιάννενα μόνο 1μ χ 2μ βρίσκω αλλά δεν χρειάζομαι τόσο πολύ και κοστίζει και 78 ευρώ.Ευχαριστώ.

  10. #100
    Νέο μέλος Το avatar του/της DLS 33
    Εγγραφή
    01/09/2013
    Μηνύματα
    35
    δηλαδη, οποιος ασχολειται ερασιτεχνικα, πρεπεινα αγοραζει ακριβες μηχανες ?
    και με μια μετρια μηχανη, πιστυω οτι μπορει νακανει την εργασια του.

    Τωρα για μαρκες, βλεπω, σε ΠΟΛΛΕΣ ιδιες μηχανες, να αλλαζει μονο η ΕΜΑΦΝΙΣΗ......και η ΤΙΜΗ !!!

  11. #101
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.892
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giannis23 Προβολή μηνύματος
    αυτο που εχω καταλαβει στεφανε.. ειναι οτι σε αυτον τον τομεα πρεπει να δοκιμασεις και να δεις μονο σου
    Εγώ πάλι γιατί καταλαβαίνω ότι εκτός από δοκιμές έχεις ρίξει και διάβασμα?

  12. #102
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giannis23
    Εγγραφή
    21/06/2014
    Μηνύματα
    214
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DLS 33 Προβολή μηνύματος
    δηλαδη, οποιος ασχολειται ερασιτεχνικα, πρεπεινα αγοραζει ακριβες μηχανες ?
    και με μια μετρια μηχανη, πιστυω οτι μπορει νακανει την εργασια του.

    Τωρα για μαρκες, βλεπω, σε ΠΟΛΛΕΣ ιδιες μηχανες, να αλλαζει μονο η ΕΜΑΦΝΙΣΗ......και η ΤΙΜΗ !!!
    δεν ειπε κανενας οτι δεν μπορεις να κανεις την δουλεια σου... μια χαρα την κανεις... γι αυτο και παντα ρωταμε ποσο κολλας... γιατι το λεω αυτο... παρε μια φθηνη inverter 160 A να κολλησεις τριαρι ηλεκτροδιο και μια μεγαλου ονοματος και βαλτες στα 130 A.. με την φθηνη στα συνεχομενα ηλεκτροδια..θα σου χτυπαει θερμικο ειδικα αν δεν εχει πανω απο 25% κυκλο και η αλλη τα κολλαει συνεχομενα.. επισης μια πολυ ακριβη και κορυφαια μηχανη οπως fronius σου δεινει μεχρι και 7 χρονια εγγυηση...

    υπαρχουν μαρκες οπως telwin και καποια κινεζικα εργοστασια που κατασκευαζουν και για αλλες μαρκες... οι περισσοτερες φθηνες ειναι απο κινα..

    τωρα αν κολλας μια φορα την εβδομαδα η οποτε χρειαστει παρε μια απλη με εγγυση οπου αν καψει κατι (πχ πυκνωτη) να στο φτιαχνει γρηγορα

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Spyrious Προβολή μηνύματος
    Ωχ.Ναι θέλω οπωσδήποτε να κολλάω αλουμίνιο και ανοξείδωτο.

    Επίσης κάτι άσχετο.Υπάρχει κάποιο μαγαζί Αθήνα-Θεσσαλονίκη που να πουλάει φύλλο αλουμινίου 3μμ σε διάφορα μεγέθη και να στέλνει ανα την Ελλάδα;Εδώ Γιάννενα μόνο 1μ χ 2μ βρίσκω αλλά δεν χρειάζομαι τόσο πολύ και κοστίζει και 78 ευρώ.Ευχαριστώ.
    τοτε θες ac...

    δεν θυμαμαι μια εταιρια που επαιρνα φυλλα ανοξειδωτα..λογικα θα εχει και τετοια..και μου τα εστελνε λαμια.. θα σου πω

    ποσα χρηματα μπορεις να δωσεις για μηχανη?
    hornet 600

  13. #103
    Ευχαριστώ.Χρήματα θα ήθελα να είναι μαχ 1000 αν γίνετε.Απλά θα κολλάω αποκλειστικά αλουμίνιο και ανοξείδωτο και μόνο αν χρειαστεί οτιδήποτε άλλο.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giannis23 Προβολή μηνύματος
    δεν ειπε κανενας οτι δεν μπορεις να κανεις την δουλεια σου... μια χαρα την κανεις... γι αυτο και παντα ρωταμε ποσο κολλας... γιατι το λεω αυτο... παρε μια φθηνη inverter 160 A να κολλησεις τριαρι ηλεκτροδιο και μια μεγαλου ονοματος και βαλτες στα 130 A.. με την φθηνη στα συνεχομενα ηλεκτροδια..θα σου χτυπαει θερμικο ειδικα αν δεν εχει πανω απο 25% κυκλο και η αλλη τα κολλαει συνεχομενα.. επισης μια πολυ ακριβη και κορυφαια μηχανη οπως fronius σου δεινει μεχρι και 7 χρονια εγγυηση...

    υπαρχουν μαρκες οπως telwin και καποια κινεζικα εργοστασια που κατασκευαζουν και για αλλες μαρκες... οι περισσοτερες φθηνες ειναι απο κινα..

    τωρα αν κολλας μια φορα την εβδομαδα η οποτε χρειαστει παρε μια απλη με εγγυση οπου αν καψει κατι (πχ πυκνωτη) να στο φτιαχνει γρηγορα



    τοτε θες ac...

    δεν θυμαμαι μια εταιρια που επαιρνα φυλλα ανοξειδωτα..λογικα θα εχει και τετοια..και μου τα εστελνε λαμια.. θα σου πω

    ποσα χρηματα μπορεις να δωσεις για μηχανη?

  14. #104
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giannis23
    Εγγραφή
    21/06/2014
    Μηνύματα
    214
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Spyrious Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ.Χρήματα θα ήθελα να είναι μαχ 1000 αν γίνετε.Απλά θα κολλάω αποκλειστικά αλουμίνιο και ανοξείδωτο και μόνο αν χρειαστεί οτιδήποτε άλλο.
    http://www.mandis.gr/eshop.html?page...45#prettyPhoto
    http://ergalia.gr/shop/el/inverter/6...01p-ac-dc.html

    η δευτερη ειναι με επιλογη ac/dc ...

    η πρωτη ειναι pro...

    ριξε μια ματια
    Τελευταία τροποποίηση από giannis23; 06/12/2014 στις 15:03.
    hornet 600

  15. #105
    H awelco μάλλον θέλεi βιομηχανικό ρεύμα (εγκατασταση 3kw λέει) οπότε αποκλείεται (δουλεύει και σαν mig ή κατάλαβα λάθος.ευχαριστώ.

Σελίδα 7 από 30 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678910111217 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μάσκα GIVI για hornet, fazer γυμνό κλπ μαύρη
    από lousou76 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2005, 09:29
  2. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 28/02/2005, 13:24
  3. Επισκευή πλαστικών κλπ
    από Julius στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 27/09/2004, 08:22
  4. Καλέ αντμίνια κλπ συγχαρίκια βρεε
    από petridist στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 22/09/2004, 11:27
  5. Ο ηλιος καιει.....κλπ!!!
    από idi στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2004, 02:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF