Σελίδα 7 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 114

Θέμα: TRX Γυμναστικη με Ιμαντες.

  1. #91
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από LOUKILOUK Προβολή μηνύματος
    ΦΤΑΝΕΙ ρε παίδες η κουβέντα...περάστε στην πράξη, εκεί είναι η πραγματική ομορφιά και το ζόρι ταυτόχρονα...
    Στην τελική "δείτε το έργο" πρώτα και μετά σχολιάστε το...
    Σωστοοοοοοος
    Αλλα εδω ειναι φορουμ, δηλαδη μπλα μπλα
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  2. #92
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STOYBI Προβολή μηνύματος
    Kαι ομως .... Δεν ηταν αυτο το θεμα.....

    Εχω να σας παραθεσω ενα σωρο βιντεο με την προετοιμασια και ασκηση για το εντουρο καθως και εξεδικευμενους γυμναστες σε αυτο το ειδος αθλησης ( εαν καποιον ενδιαφερει το συγκεκριμενο θεμα...)


    Ενα συγκεκριμενο οργανο γυμναστικης ηταν το θεμα.......!!!


    Δίκιο έχεις...
    παρασύρθηκα...
    δεν έχω καμία αμφιβολία ότι θα σου είναι ήδη γνωστά τα του εντούρο και η απάντηση δεν πήγαινε σε εσένα. Νομίζω ότι απάντηση στο ερώτημα σου έχω δώσει παραπάνω. Μια χαρά το μηχάνημα το οποίο σου τράβηξε την προσοχή αλλά τίποτε ξεχωριστό...όλα δουλευουν όταν τα δουλεύεις... όρεξη και κόπο χρειάζεται...
    Να στο πω και στη δική σου γλώσσα... το καλύτερο μηχανάκι να αγοράσω για το βουνό αν δεν πάτήσω στο βουνό άχρηστο θα πάει και χαρά δεν θα μου δώσει ...
    Κατά τα άλλα ευτυχής που κάποιοι συμφωνούν με τα λεγόμενά μου..
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  3. #93
    Μεσόγειος διασώστης Το avatar του/της Shiatman
    Εγγραφή
    24/09/2004
    Μηνύματα
    702
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από LOUKILOUK Προβολή μηνύματος
    Η θεωρία καλή και χρήσιμη αλλά αν δεν δράσεις (ιδρώσεις), δουλειά δεν...

    Μου θυμίζει καμιά φορά το ερώτημα περί "ιδανικής μορφής άσκησης", καταστάσεις οπου κάποιοι ψάχνουν εξονιχιστικά ποιο είναι το καλύτερο μηχανάκι πίστας/εντούρο/ταξίδια, διαβάζουν άρθρα/φόρουμ/ειδικούς, μαθαίνουν απέξω νούμερα, λεπτομέρειες κτλ αλλά τελικά αποκαλύπτετε ότι ούτε ξέρουν να οδηγάνε αλλά δεν ασχολούνται και να μάθουν...
    Πολύ ντεμέκ αθλητές/ μηχανόβιοι και λοιπές συνομοταξίες που αναλόνονται σε συζητήσεις επιπέδου καφενείου/ψησταριάς...
    ΦΤΑΝΕΙ ρε παίδες η κουβέντα...περάστε στην πράξη, εκεί είναι η πραγματική ομορφιά και το ζόρι ταυτόχρονα...
    Στην τελική "δείτε το έργο" πρώτα και μετά σχολιάστε το...

    υ.γ Τα τελευταία σχόλια δεν έχουν σαν αφορμή ή αποδέκετη κάποιον από εδώ μέσα συγκεκριμένα...
    +640 (lc4)

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Corvo Προβολή μηνύματος
    επειδη πηρε ωραια στροφη το θεματακι με καλες πληροφοριες και υπαρχουν ανθρωποι με γνωσεις και στα δυο κομμματια(γυμναστικη μηχανες) γιατι δεν ανοιγουμε ενα θεμα που να ασχολειται με γυμναστικη που βοηθαει σε ερασιτεχνικο επιπεδο την κατασταση μας σε αγωνες; απο trial, enduro μεχρι sm και supersport;
    μια προταση απλα
    + πολλα, άντε γυμναστές γράψτε κανά άρθρο...
    WHO RUNS THE SHOW

  4. #94
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    this thread is worthless without panopticon...

  5. #95
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από LOUKILOUK Προβολή μηνύματος
    Δίκιο έχεις...
    παρασύρθηκα...
    δεν έχω καμία αμφιβολία ότι θα σου είναι ήδη γνωστά τα του εντούρο και η απάντηση δεν πήγαινε σε εσένα. Νομίζω ότι απάντηση στο ερώτημα σου έχω δώσει παραπάνω. Μια χαρά το μηχάνημα το οποίο σου τράβηξε την προσοχή αλλά τίποτε ξεχωριστό...όλα δουλευουν όταν τα δουλεύεις... όρεξη και κόπο χρειάζεται...
    Να στο πω και στη δική σου γλώσσα... το καλύτερο μηχανάκι να αγοράσω για το βουνό αν δεν πάτήσω στο βουνό άχρηστο θα πάει και χαρά δεν θα μου δώσει ...
    Κατά τα άλλα ευτυχής που κάποιοι συμφωνούν με τα λεγόμενά μου..

    Παρασυρμενος ισως απο καποιους φιλους (διαδυκτιακους και μη ) απο την ευσπροδεκτη απο εμενα καζουρα τους ισως καπου μπερδευτηκαμε ....

    Καθως δεν ζητησα οργανο γυμναστικης το οποιο να σου προσφερει χωρις να δουλεψεις ( η στην δικη μου γλωσσα οπως λες , μηχανακι που να πηγαινει μονο του στο βουνο ωστε να κανω εντουρο ξεκουραστα ..) πολυ περισσοτερο δεν ζητησα προγραμα γυμναστικης απο moto.gr !

    Αλλα επετρεψε μου επειδη ακριβως εισαι ειδικος επι του θεματος φυσικης καταστασης

    Να εχω την μυγα ( αν και ξερω οτι αναφερεσαι γενικα ) μιας και ανοιξα το σχετικο θρεντ.....

    Δεν νομιζω να υπαρχει φυσιολογικος ανθρωπος που να διαφωνει με τα λεγομενα σου αλλα αυτα δεν αφορουν το παρον θρεντ.....

    Εκτος απο τις ευχαριστιες σε οσους απαντησαν......

    στον φιλο VANDA γιατι ενα δικιο το ειχε !!!


    Τελευταία τροποποίηση από STOYBI; 26/05/2012 στις 10:29.

  6. #96
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.890
    Προσωπικα το συγκεκριμενο οργανο μαζι με φυσιοθεραπεια με γλυτωσε απο ενα σοβαρο προβλημα που ειχα στο σωμα μου.
    Τροπος να το φταιξεις μονος σου.
    http://www.youtube.com/watch?v=ES5GN9k7BZw
    Εγω πηρα ενα σκετο ιμαντα 6 μετρα και το φτιαξα.
    Μια καλη κινηση για να παρεις μια καλη γευση για το πως δουλευει και να μην κανεις λαθος στο τροπο που χρησιμοποιειται το TRX , ειναι να πας εδω http://www.pliometrica.gr/ ,εχει γκρουπακια 3-4 ατομων και το κοστος ειναι χαμηλο,περνεις μια ιδεα για το πως γινοντε οι ασκησεις και μετα συνεχιζεις μονος σου αμα σ'αρεσει.
    Την πρωτη φορα παντως ειναι τοσο το πρηξιμο που νομιζεις οτι εισαι ο τουμπανος.

  7. #97
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STOYBI Προβολή μηνύματος
    πολυ περισσοτερο δεν ζητησα προγραμα γυμναστικης απο moto.gr !


    Γιατί, νομίζεις ότι δε μπορούμε να σου βγάλουμε;
    Συνέβη δε ως λέγουσιν, άνδρα εν τη μάχη παρείναι το είδος και την σκευήν άγροικον. Ούτος των βαρβάρων πολλούς καταφονεύσας αρότρω, μετά το έργον ην αφανής. Ερόμενοις δε Αθηναίοις άλλο μεν ο θεός ες αυτόν έχρησεν ουδέν, τιμάν δε Εχετλαίον εκέλευσεν ήρωα." (Παυσανίας βιβλ. 1, κεφ. 32)

  8. #98
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    γενικα +1000 στον λουκι.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  9. #99
    Τρικαλινός Το avatar του/της SoulGR
    Εγγραφή
    30/09/2008
    Μηνύματα
    701
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Corvo Προβολή μηνύματος
    επειδη πηρε ωραια στροφη το θεματακι με καλες πληροφοριες και υπαρχουν ανθρωποι με γνωσεις και στα δυο κομμματια(γυμναστικη μηχανες) γιατι δεν ανοιγουμε ενα θεμα που να ασχολειται με γυμναστικη που βοηθαει σε ερασιτεχνικο επιπεδο την κατασταση μας σε αγωνες; απο trial, enduro μεχρι sm και supersport;
    μια προταση απλα
    θα σε πω εγω εσενα ειδικα τι να κανεις :P κοψε τις μλκιες που τρως απ εξω το αλκοολ και αν θυμηθεις πανε για κανα τρεξιμο
    open your mind and your ass will follow
    for sale!
    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=146280

  10. #100
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2011
    Μηνύματα
    12
    Γεια σας παιδιά, σαν γυμναστής και παλιός κωπηλάτης σας προτρέπω να κάνετε φυσικές δραστηριότητες όπως λέει και ο φίλος Λουκι Λούκ, καλό το εργόμετρο της consept2 το οποίο μεταχειρισμένο μπορείτε να το βρείτε και 1000 Ε, ειδικά μετά από μεγάλες διοργανώσεις κλειστής κωπηλασίας σε Ελλάδα ή εξωτερικό αλλά θέλει και την κατάλληλη τεχνική, το ίδιο και τα ελευθερα βάρη κ.τ.λ. Φυσικές, κατά βαση, αερόβιες δραστηριότητες όπως το τρέξιμο, το ποδήλατο, το κολύμπι, το σκι (λανγκ-λαουφ) το καγιάκ (και όχι κανό) η κωπηλασία θαλάσσης σχετικά μεγάλης διάρκειας και μέσης έντασης βοηθούν τα μέγιστα λειτουργικά τον οργανισμό μας και είναι must σε όλες τις εργοφυσιλογικές έρευνες,πρώτα σε έναν καρδιολόγο και μετά αγοράστε και ένα σφυγμόμετρο των 60Ε και είστε jet, τώρα καθαρά αναερόβιες - γαλακτικές δραστηριότητες πρέπει να αποφεύγονται σε ανθρώπους που αθλούνται για χόμπι ή έστω να καταλαμβάνουν μικρό ποσοστό στο εβδομαδιαίο προγραματισμό τους.

  11. #101
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peter86
    Εγγραφή
    31/03/2007
    Μηνύματα
    634
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από asilver Προβολή μηνύματος
    Γεια σας παιδιά, σαν γυμναστής και παλιός κωπηλάτης σας προτρέπω να κάνετε φυσικές δραστηριότητες όπως λέει και ο φίλος Λουκι Λούκ, καλό το εργόμετρο της consept2 το οποίο μεταχειρισμένο μπορείτε να το βρείτε και 1000 Ε, ειδικά μετά από μεγάλες διοργανώσεις κλειστής κωπηλασίας σε Ελλάδα ή εξωτερικό αλλά θέλει και την κατάλληλη τεχνική, το ίδιο και τα ελευθερα βάρη κ.τ.λ. Φυσικές, κατά βαση, αερόβιες δραστηριότητες όπως το τρέξιμο, το ποδήλατο, το κολύμπι, το σκι (λανγκ-λαουφ) το καγιάκ (και όχι κανό) η κωπηλασία θαλάσσης σχετικά μεγάλης διάρκειας και μέσης έντασης βοηθούν τα μέγιστα λειτουργικά τον οργανισμό μας και είναι must σε όλες τις εργοφυσιλογικές έρευνες,πρώτα σε έναν καρδιολόγο και μετά αγοράστε και ένα σφυγμόμετρο των 60Ε και είστε jet, τώρα καθαρά αναερόβιες - γαλακτικές δραστηριότητες πρέπει να αποφεύγονται σε ανθρώπους που αθλούνται για χόμπι ή έστω να καταλαμβάνουν μικρό ποσοστό στο εβδομαδιαίο προγραματισμό τους.
    Διαφωνώ απόλυτα στην τελευταία προτασή σου....
    Αυτό το διάβασες σε κάποια έρευνα ή το λες από την δική σου εμπειρία???
    Για δες λίγο πόσοι χομπίστες που παίζουν τέννις ή κάνουν σκι έχουν τρομερούς τραυματισμούς λόγω της μυικής τους αδυναμίας.
    Πολύ ωραία αυτά που αναφέρεις στην αρχή της απάντησης σου αλλά το να κάνει καποιος χόμπι απαιτείται και ένα Χ επίπεδο φυσικής κατάστασης ή οποία περιλαμβάνει και το αναερόβιο και το αερόβιο.
    Είναι πολύ σημαντικό το να κάνεις μία δραστηριότητα γνωρίζοντας ότι δεν θα σε προδώσει το σώμα σου σε μία δύσκολη στιγμή.... πράγμα που ισούται με τραυματισμό....
    Εκτός αν δουλέυεις σε κάνα φυσικοθεραπευτήριο και θες να έχεις δουλειά....
    Πάντα φιλικά

    Ας αναφέρω και κάτι άλλο το όποιο το αντιμετωπίζω καθημερινά στην δουλειά μου και έχει σχέση με τους γιατρούς:
    το 90% των γιατρών (ιδιώς αν είναι και παλαιά κοπής...) συμβουλέυει πάντα ένα μεσήλικα (και βάλε) ότι για χ, ψ λόγους θα πρέπει να βελτιώση την φυσική του κατάσταση και του προτείνει μόνο την αερόβια δραστηριότητα (από περπάτημα μέχρι κολύμπι - ασχέτος αν ξέρει να κολυμπάει - κ.τ.λ.) πράγμα το οποίο ναι μεν βοηθαέι το καραδιοαναπνευστικό , κυκλοφοριακό αλλά από την άλλη δεν βοηθάει καθόλου το μυικό κομμάτι. Και ξερετε ποιο είναι αποτέλεσμα???

    Ατομα που σε μία δυσκολή στιγμή το σώμα τους θα τους ''πουλήσει'' (π.χ. μία στιγμή αστάθειας μέσα σε λεωφορειο , ή σε ένα απλό παραπάτημα) και θα τραυματιστουν (είτε από πέσιμο και σπάσιμο, είτε στο μυοτενόντιο), πράγμα το οποίο θα μπορούσε να είχε προληφθεί αν απλά το άτομο είχε και ένα Ψ επίπεδο στο μυοσκελετικό του σύστημα (δύναμη,ευλυγισία,ιδιοδεκτικότητα).
    Αυτό το επιπέδο δ γίνεται να επιτευχθεί μόνο με αερόβιες καθαρά διαδικάσιες....
    Χρειάζεται ποικιλία και συνδυασμό αερόβιας - αναεροβιας, πάντα μα πάντα όμως χωρίς υπερβολές και τηρώντας τις βασικές αρχές φυσικής άσκησης...
    Honda bros pgm 400 '06-'09 45.000 χλμ.
    Suzuki Βandit 650 '09-'15 120.000 χλμ.
    Βmw k1300s '15 -

  12. #102
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peter86 Προβολή μηνύματος
    Διαφωνώ απόλυτα στην τελευταία προτασή σου....
    Αυτό το διάβασες σε κάποια έρευνα ή το λες από την δική σου εμπειρία???
    Για δες λίγο πόσοι χομπίστες που παίζουν τέννις ή κάνουν σκι έχουν τρομερούς τραυματισμούς λόγω της μυικής τους αδυναμίας.
    Πολύ ωραία αυτά που αναφέρεις στην αρχή της απάντησης σου αλλά το να κάνει καποιος χόμπι απαιτείται και ένα Χ επίπεδο φυσικής κατάστασης ή οποία περιλαμβάνει και το αναερόβιο και το αερόβιο.
    Είναι πολύ σημαντικό το να κάνεις μία δραστηριότητα γνωρίζοντας ότι δεν θα σε προδώσει το σώμα σου σε μία δύσκολη στιγμή.... πράγμα που ισούται με τραυματισμό....
    Εκτός αν δουλέυεις σε κάνα φυσικοθεραπευτήριο και θες να έχεις δουλειά....
    Πάντα φιλικά

    Ας αναφέρω και κάτι άλλο το όποιο το αντιμετωπίζω καθημερινά στην δουλειά μου και έχει σχέση με τους γιατρούς:
    το 90% των γιατρών (ιδιώς αν είναι και παλαιά κοπής...) συμβουλέυει πάντα ένα μεσήλικα (και βάλε) ότι για χ, ψ λόγους θα πρέπει να βελτιώση την φυσική του κατάσταση και του προτείνει μόνο την αερόβια δραστηριότητα (από περπάτημα μέχρι κολύμπι - ασχέτος αν ξέρει να κολυμπάει - κ.τ.λ.) πράγμα το οποίο ναι μεν βοηθαέι το καραδιοαναπνευστικό , κυκλοφοριακό αλλά από την άλλη δεν βοηθάει καθόλου το μυικό κομμάτι. Και ξερετε ποιο είναι αποτέλεσμα???

    Ατομα που σε μία δυσκολή στιγμή το σώμα τους θα τους ''πουλήσει'' (π.χ. μία στιγμή αστάθειας μέσα σε λεωφορειο , ή σε ένα απλό παραπάτημα) και θα τραυματιστουν (είτε από πέσιμο και σπάσιμο, είτε στο μυοτενόντιο), πράγμα το οποίο θα μπορούσε να είχε προληφθεί αν απλά το άτομο είχε και ένα Ψ επίπεδο στο μυοσκελετικό του σύστημα (δύναμη,ευλυγισία,ιδιοδεκτικότητα).
    Αυτό το επιπέδο δ γίνεται να επιτευχθεί μόνο με αερόβιες καθαρά διαδικάσιες....
    Χρειάζεται ποικιλία και συνδυασμό αερόβιας - αναεροβιας, πάντα μα πάντα όμως χωρίς υπερβολές και τηρώντας τις βασικές αρχές φυσικής άσκησης...
    Σαν γυμναστρια κι εγω με 10 χρονια εμπειριας σε ομαδικα προγραμματα (αερομπικ, στεπ, σουηδικη, γιογκα , πιλατες κλπ) καθως και personal training, δε θα μπορουσα παρα να συμφωνησω 100% μαζι σου σε οσα εχει γραψει μεχρι στιγμης.
    Με καλυψες απολυτα!!!!!!

    Υ.Γ.: Φιλε Stoubi εγω φετος κανω ΤΡΧ 1-2 φορες την εβδομαδα σαν προσωπικη προπονηση (συμπληρωματικα στην κανονικη προπονηση μου) και ειμαι πολυ ευχαριστημενη.
    ΚΕΡΝΑΩ ΤΣΑΓΑΚΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ ΥΜΗΤΤΟΥ .....
    ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΣΤΕΛΝΕΙ ΠΜ!


  13. #103
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2011
    Μηνύματα
    12
    Έχω την εντύπωση ότι μιλάμε για μαζικό αθλητισμό, εφόσον λοιπον μιλάμε για μαζικό αθλητισμό-χόμπι και όχι για πρωταθλητισμό ή αθλητισμό υψηλού επιπέδου και βάζοντας πάνω από όλα την υγεία του αθλούμενου και έχοντας πάντα στο πίσω μέρος του εγκεφάλου μας ότι ακόμη και ο αιφνίδιος θάνατος πάντα παραμονεύει, δραστηριότητες μέγιστης έντασης στα όρια η πάνω από αυτα της μέγιστης επιτρεπόμενης βάση ηλικίας καρδιακής συχνότητας το μόνο που επιτυχάνεις είναι άσκοπο στρεσσάρισμα καταπόνηση του οργανισμού με μεγαλύτερες πιθανότητες τραυματισμών, μιλάω για καθαρά αναερόβιες γαλακτικές δραστηριότητες όπως τα σπριντ, άλματα, ρίψεις,ελευθερα βάρη με το +85% ή ακόμη και 5Χ5 χωρίς αύριο,ενοείται ότι στο πρόγραμμα θα υπάρχουν και ασκήσεις μυικής ενδυνάμωσης και ευκινησίας -ευλιγισίας και όλων των υποκατηγοριών των βασικών δεξιοτήτων αλλά η βάση όπως σωστα λένε οι γιατροί είναι η αερόβια άσκηση και σίγουρα όλα τα σπόρ-δραστηριότητες είναι μια διαδικασία αερόβιας-αναερόβιας ανάλογα με τον στόχο που θέτεις (χόμπι -πρωταθλητισμό) παίζεις με την δοσολογία (ένταση -διάρκεια).
    Πάντα φιλικά
    Τα παραπάνω είναι η ταπεινή γνώμη μου (ίσως και εσφαλμένη), σαν ΚΦΑ, σαν πρωην αθλητής,και νυν χομπίστας , προπονητης και με την εμπειρία δύο μηνισκοεκτωμών (όταν έκανα πρωταθλητισμό δεν υπήρχε στην Ελλάδα η αρθωσκόπηση).

  14. #104
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.997
    οταν τελειωσετε με τις αναλυσεις, πειτε μου να προτεινω του ανθρωπου να κανει 5 σωστα πραγματα...

  15. #105
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peter86
    Εγγραφή
    31/03/2007
    Μηνύματα
    634
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από asilver Προβολή μηνύματος
    Έχω την εντύπωση ότι μιλάμε για μαζικό αθλητισμό, εφόσον λοιπον μιλάμε για μαζικό αθλητισμό-χόμπι και όχι για πρωταθλητισμό ή αθλητισμό υψηλού επιπέδου και βάζοντας πάνω από όλα την υγεία του αθλούμενου και έχοντας πάντα στο πίσω μέρος του εγκεφάλου μας ότι ακόμη και ο αιφνίδιος θάνατος πάντα παραμονεύει, δραστηριότητες μέγιστης έντασης στα όρια η πάνω από αυτα της μέγιστης επιτρεπόμενης βάση ηλικίας καρδιακής συχνότητας το μόνο που επιτυχάνεις είναι άσκοπο στρεσσάρισμα καταπόνηση του οργανισμού με μεγαλύτερες πιθανότητες τραυματισμών, μιλάω για καθαρά αναερόβιες γαλακτικές δραστηριότητες όπως τα σπριντ, άλματα, ρίψεις,ελευθερα βάρη με το +85% ή ακόμη και 5Χ5 χωρίς αύριο,ενοείται ότι στο πρόγραμμα θα υπάρχουν και ασκήσεις μυικής ενδυνάμωσης και ευκινησίας -ευλιγισίας και όλων των υποκατηγοριών των βασικών δεξιοτήτων αλλά η βάση όπως σωστα λένε οι γιατροί είναι η αερόβια άσκηση και σίγουρα όλα τα σπόρ-δραστηριότητες είναι μια διαδικασία αερόβιας-αναερόβιας ανάλογα με τον στόχο που θέτεις (χόμπι -πρωταθλητισμό) παίζεις με την δοσολογία (ένταση -διάρκεια).
    Πάντα φιλικά
    Τα παραπάνω είναι η ταπεινή γνώμη μου (ίσως και εσφαλμένη), σαν ΚΦΑ, σαν πρωην αθλητής,και νυν χομπίστας , προπονητης και με την εμπειρία δύο μηνισκοεκτωμών (όταν έκανα πρωταθλητισμό δεν υπήρχε στην Ελλάδα η αρθωσκόπηση).
    'Αρα για να μην γράφουμε ολόκληρες στήλες, βασικό σε ότι και αν κανεις είναι η ποικιλία και το να τηρείς πιστά τις βασικές αρχές φυσικής άσκησης και δραστηριότητητας...
    Η βάση και πάλι που αναφέρεις για τους γιατρούς, θα έπρεπε να είναι και τα δύο (αεροβια - αναεροβια ικανότητα).
    Δηλαδή βελτίωση της φυσικής κατάστασης του ατόμου...
    Honda bros pgm 400 '06-'09 45.000 χλμ.
    Suzuki Βandit 650 '09-'15 120.000 χλμ.
    Βmw k1300s '15 -

Σελίδα 7 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ψαχνω μαγαζι με ιμαντες!!!
    από McTalas στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 08/01/2010, 15:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF