Σελίδα 7 από 10 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678910 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 138

Θέμα: ΜΟΤΟ ή Car χρειαζεται πιο πολύ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ?????

  1. #91
    Με το που περνας το ποδι σου πανω απ τη σελα κινδυνευεις να πεσεις και να τραυματιστεις. Ακομα και στην πιο μικρη διαδρομη, οι αναβατες των μηχανων φλερταρουν με το χαρο! Ποσο μαλλον στα γρηγορα. Σαφως πιο ευκολο το αυτοκινητο. Φιλοσοφια θελει το θεμα; Και η κουτση Μαρια οδηγει σημερα αυτοκινητο.

  2. #92
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
    Με το που περνας το ποδι σου πανω απ τη σελα κινδυνευεις να πεσεις και να τραυματιστεις. Ακομα και στην πιο μικρη διαδρομη, οι αναβατες των μηχανων φλερταρουν με το χαρο! Ποσο μαλλον στα γρηγορα. Σαφως πιο ευκολο το αυτοκινητο. Φιλοσοφια θελει το θεμα; Και η κουτση Μαρια οδηγει σημερα αυτοκινητο.
    Επειδή οδηγάει και η κουτσή Μαρία, έχουμε τόσα ατυχήματα!

  3. #93
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
    Με το που περνας το ποδι σου πανω απ τη σελα κινδυνευεις να πεσεις και να τραυματιστεις. Ακομα και στην πιο μικρη διαδρομη, οι αναβατες των μηχανων φλερταρουν με το χαρο! Ποσο μαλλον στα γρηγορα. Σαφως πιο ευκολο το αυτοκινητο. Φιλοσοφια θελει το θεμα; Και η κουτση Μαρια οδηγει σημερα αυτοκινητο.
    και με τα μηχανάκια ισυει το ίδιο!
    στα μηχανάκια δίνουν δίπλωμα στα 16 και στο αυτοκίνητο στα 18.λέει κάτι αυτό?πάλι όχι!

    μια τετοια κουβεντα δεν καταληγει πουθενα και ολοι ξερουμε πόσο δύσκολο ειναι το καθένα!!

    το κάθε τι είπαμε έχει την δυσκολία του!

  4. #94
    Banned Το avatar του/της crewdriver
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    60
    αυτο με το διπλωμα μεγαλη χαζομαρα!δηλαδη μπορεις να παρεις αυτοκινητο οσων ιππων και κυβικων θελεις με το που παρεις το διπλωμα ενω μηχανη οχι!και θα μου πειτε πως το κανουν για προστασια κλπ και θα σας πω πως αν εγω παρω χαμερ,ποσους ακομα συμπολιτες μπορω ευκολα(και χωρις να το καταλαβω) να σκοτωσω????

  5. #95
    Θαυμαστε το.... Το avatar του/της edmarios
    Εγγραφή
    19/07/2007
    Μηνύματα
    212
    Αρχικά δημιουργήθηκε από crewdriver
    αυτο με το διπλωμα μεγαλη χαζομαρα!δηλαδη μπορεις να παρεις αυτοκινητο οσων ιππων και κυβικων θελεις με το που παρεις το διπλωμα ενω μηχανη οχι!και θα μου πειτε πως το κανουν για προστασια κλπ και θα σας πω πως αν εγω παρω χαμερ,ποσους ακομα συμπολιτες μπορω ευκολα(και χωρις να το καταλαβω) να σκοτωσω????

    Πολλους...!!!
    Αν δεν μπορείς να βρεις λύση βρες άλλο πρόβλημα.

  6. #96
    Μου τη δίνει... Το avatar του/της Sferopetadhn
    Εγγραφή
    23/03/2006
    Μηνύματα
    69
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
    Και η κουτση Μαρια οδηγει σημερα αυτοκινητο.
    Έχει τεράστια διαφορά το "οδηγώ" ένα όχημα με το "χειρίζομαι"...

    Ο χειρισμός είναι σχετικά εύκολος. Μαθαίνεις αργά ή γρήγορα πώς να κουνάς χέρια, πόδια, κορμί (για τη μηχανή) κλπ. Με βάση αυτό, η μηχανή είναι σαφώς πιο δύσκολη καθώς χρειάζεται μεγαλύτερη ενεργό συμμετοχή.

    Η οδήγηση όμως είναι μία πολύ ευρύτερη έννοια που, εκτός από τον χειρισμό του οχήματος, περιλαμβάνει και πολλά άλλα πράγματα που δυστυχώς δε μαθαίνονται είτε κάποιος οδηγά δίτροχο ή τετράτροχο. Αυτά κυρίως είναι ο σεβασμός στον συνάνθρωπο πεζό ή οδηγό, ο σεβασμός -κατά το δυνατό και στα πλαίσια της ασφάλειας του εαυτού μας και των υπολοίπων- του ΚΟΚ, η συγκέντρωση στην οδήγηση (και όχι σε κινητά, τσιγάρα, γκόμενες, καφέ, μεϊκ-απ κλπ) και η αντίληψη του χώρου, του χρόνου και της ταχύτητας.

    Έχω τύχει σε πάμπολλες μαλακίες και ποτέ μα ποτέ δεν έφταιγε ο δρόμος, ο καιρός, το όχημα ή δεν ξέρω εγώ τί άλλο, παρά κάποιος είτε αφηρημένος, είτε άσχετος, είτε άσχετος που νόμιζε ότι ξέρει (κατά τη γνώμη μου οι πλέον επικίνδυνη κατηγορία).

    Καλώς ή κακώς οι δρόμοι είναι μπουρδέλα, αλλά είναι εκεί από πριν γεννηθούμε! Αφού το ξέρουμε, θεωρώ ότι είναι τελείως ηλίθιο το να προκαλούμε την τύχη μας κάνοντας καγκουριές. Αλλιώς είναι τα 150 στον Σείριο (ευθεία, 3 λωρίδες, καλή άσφαλτος), αλλιώς στη Θήβα (ευθεία, 2 λωρίδες, χωράφι), αλλιώς για Πάτρα (σκατά, σκατά, σκατά)...

    Ο σωστός¨"οδηγός" και όχι ο απλός "χειριστής" ξέρει μέχρι πού τον παίρνει να ζορίσει το όχημά του, αναλόγως των γεωμετρικών και ποιοτικών χαρακτηριστικών του δρόμου, της βαρύτητας της κυκλοφορίας, των καιρικών συνθηκών, του φωτισμού και της κατάστασης συντήρησης του οχήματός του (και κυρίως φρένα, λάστιχα, αναρτήσεις)!

    Ακόμη και οι τροχαίοι (όσο και να τους βρίζουμε) συνήθως κάνουν διάκριση αναλόγως των συνθηκών και κόβουν αν είναι φανερό ότι μία παράβαση είναι σχετικά ακίνδυνη.

    Με βάση αυτά νομίζω ότι είναι σαφώς δυσκολότερο να μάθεις να χειρίζεσαι μία μηχανή, αλλά εξίσου δύσκολο να γίνεις σωστός οδηγός. Αν όλοι ήμασταν σωστοί οδηγοί τότε θεωρώ ότι το όλο θέμα δεν θα είχε νόημα ύπαρξης, καθώς η οδήγηση μηχανής θα ήταν απλούστατη και ασφαλέστατη.
    ''ΡΕ ΜΑΛΑΚΑ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΗΣ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΡΟΧΟΝΟΜΟΣ....ΘΑ ΠΙΑΣΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ???'' busa (c)

    "Το μόνο κοντρόλ που ξέρεις είναι της τηλεόρασης" busa (c2)

  7. #97
    Αρχαία Ολυμπία Το avatar του/της marios8
    Εγγραφή
    02/04/2005
    Μηνύματα
    2.079
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
    Και η κουτση Μαρια οδηγει σημερα αυτοκινητο.

    Ξέρεις πόσοι λίγοι οδηγάνε τρακτέρ? Πίστεψε με είναι πανεύκολο.
    Τον κάθε λαό τον κυβερνάει αυτός που του αξίζει.

  8. #98
    Ο χειρισμος του τακτερ ειναι πανευκολος και σχετικα ασφαλεις για το χρηστη στο δρομο. Στο χωραφι ομως που ειναι και ο μοναδικος προορισμος του θελει ιδιαιτερη ικανοτητα και προσοχη γιατι ανατρεπετε ευκολα. Τωρα το οτι δεν οδηγει πολυς κοσμος, φταιει οτι δεν εχουν πολλοι χωραφια να οργωσουν

  9. #99
    Δες τους χρόνους που έκανε ο Rossi όταν οδήγησε την Ferrari του Schumacher και τους χρόνους που έκανε ο Schumacher όταν οδήγησε την Desmosedici του Capirossi και θα πάρεις την απάντηση σου
    Fortis Fortuna Adiuvat

  10. #100
    Αρχαία Ολυμπία Το avatar του/της marios8
    Εγγραφή
    02/04/2005
    Μηνύματα
    2.079
    Nα δώ πότε θα μάθουμε οτι 2 πράγματα που ΔΕΝ είναι ίδια, το να τα συγκρίνουμε είναι βλακώδες
    Τον κάθε λαό τον κυβερνάει αυτός που του αξίζει.

  11. #101
    Παλαιο Μελος Το avatar του/της dimdoc
    Εγγραφή
    13/10/2005
    Μηνύματα
    166
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Sferopetadhn
    Έχει τεράστια διαφορά το "οδηγώ" ένα όχημα με το "χειρίζομαι"...

    Ο χειρισμός είναι σχετικά εύκολος. Μαθαίνεις αργά ή γρήγορα πώς να κουνάς χέρια, πόδια, κορμί (για τη μηχανή) κλπ. Με βάση αυτό, η μηχανή είναι σαφώς πιο δύσκολη καθώς χρειάζεται μεγαλύτερη ενεργό συμμετοχή.

    Η οδήγηση όμως είναι μία πολύ ευρύτερη έννοια που, εκτός από τον χειρισμό του οχήματος, περιλαμβάνει και πολλά άλλα πράγματα που δυστυχώς δε μαθαίνονται είτε κάποιος οδηγά δίτροχο ή τετράτροχο. Αυτά κυρίως είναι ο σεβασμός στον συνάνθρωπο πεζό ή οδηγό, ο σεβασμός -κατά το δυνατό και στα πλαίσια της ασφάλειας του εαυτού μας και των υπολοίπων- του ΚΟΚ, η συγκέντρωση στην οδήγηση (και όχι σε κινητά, τσιγάρα, γκόμενες, καφέ, μεϊκ-απ κλπ) και η αντίληψη του χώρου, του χρόνου και της ταχύτητας.

    Έχω τύχει σε πάμπολλες μαλακίες και ποτέ μα ποτέ δεν έφταιγε ο δρόμος, ο καιρός, το όχημα ή δεν ξέρω εγώ τί άλλο, παρά κάποιος είτε αφηρημένος, είτε άσχετος, είτε άσχετος που νόμιζε ότι ξέρει (κατά τη γνώμη μου οι πλέον επικίνδυνη κατηγορία).

    Καλώς ή κακώς οι δρόμοι είναι μπουρδέλα, αλλά είναι εκεί από πριν γεννηθούμε! Αφού το ξέρουμε, θεωρώ ότι είναι τελείως ηλίθιο το να προκαλούμε την τύχη μας κάνοντας καγκουριές. Αλλιώς είναι τα 150 στον Σείριο (ευθεία, 3 λωρίδες, καλή άσφαλτος), αλλιώς στη Θήβα (ευθεία, 2 λωρίδες, χωράφι), αλλιώς για Πάτρα (σκατά, σκατά, σκατά)...

    Ο σωστός¨"οδηγός" και όχι ο απλός "χειριστής" ξέρει μέχρι πού τον παίρνει να ζορίσει το όχημά του, αναλόγως των γεωμετρικών και ποιοτικών χαρακτηριστικών του δρόμου, της βαρύτητας της κυκλοφορίας, των καιρικών συνθηκών, του φωτισμού και της κατάστασης συντήρησης του οχήματός του (και κυρίως φρένα, λάστιχα, αναρτήσεις)!

    Ακόμη και οι τροχαίοι (όσο και να τους βρίζουμε) συνήθως κάνουν διάκριση αναλόγως των συνθηκών και κόβουν αν είναι φανερό ότι μία παράβαση είναι σχετικά ακίνδυνη.

    Με βάση αυτά νομίζω ότι είναι σαφώς δυσκολότερο να μάθεις να χειρίζεσαι μία μηχανή, αλλά εξίσου δύσκολο να γίνεις σωστός οδηγός. Αν όλοι ήμασταν σωστοί οδηγοί τότε θεωρώ ότι το όλο θέμα δεν θα είχε νόημα ύπαρξης, καθώς η οδήγηση μηχανής θα ήταν απλούστατη και ασφαλέστατη.
    +1000

    επιτελους η φωνη της κοινης λογικης...


  12. #102
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Sferopetadhn
    Έχει τεράστια διαφορά το "οδηγώ" ένα όχημα με το "χειρίζομαι"...

    Ο χειρισμός είναι σχετικά εύκολος. Μαθαίνεις αργά ή γρήγορα πώς να κουνάς χέρια, πόδια, κορμί (για τη μηχανή) κλπ. Με βάση αυτό, η μηχανή είναι σαφώς πιο δύσκολη καθώς χρειάζεται μεγαλύτερη ενεργό συμμετοχή.

    Η οδήγηση όμως είναι μία πολύ ευρύτερη έννοια που, εκτός από τον χειρισμό του οχήματος, περιλαμβάνει και πολλά άλλα πράγματα που δυστυχώς δε μαθαίνονται είτε κάποιος οδηγά δίτροχο ή τετράτροχο. Αυτά κυρίως είναι ο σεβασμός στον συνάνθρωπο πεζό ή οδηγό, ο σεβασμός -κατά το δυνατό και στα πλαίσια της ασφάλειας του εαυτού μας και των υπολοίπων- του ΚΟΚ, η συγκέντρωση στην οδήγηση (και όχι σε κινητά, τσιγάρα, γκόμενες, καφέ, μεϊκ-απ κλπ) και η αντίληψη του χώρου, του χρόνου και της ταχύτητας.

    Έχω τύχει σε πάμπολλες μαλακίες και ποτέ μα ποτέ δεν έφταιγε ο δρόμος, ο καιρός, το όχημα ή δεν ξέρω εγώ τί άλλο, παρά κάποιος είτε αφηρημένος, είτε άσχετος, είτε άσχετος που νόμιζε ότι ξέρει (κατά τη γνώμη μου οι πλέον επικίνδυνη κατηγορία).

    Καλώς ή κακώς οι δρόμοι είναι μπουρδέλα, αλλά είναι εκεί από πριν γεννηθούμε! Αφού το ξέρουμε, θεωρώ ότι είναι τελείως ηλίθιο το να προκαλούμε την τύχη μας κάνοντας καγκουριές. Αλλιώς είναι τα 150 στον Σείριο (ευθεία, 3 λωρίδες, καλή άσφαλτος), αλλιώς στη Θήβα (ευθεία, 2 λωρίδες, χωράφι), αλλιώς για Πάτρα (σκατά, σκατά, σκατά)...

    Ο σωστός¨"οδηγός" και όχι ο απλός "χειριστής" ξέρει μέχρι πού τον παίρνει να ζορίσει το όχημά του, αναλόγως των γεωμετρικών και ποιοτικών χαρακτηριστικών του δρόμου, της βαρύτητας της κυκλοφορίας, των καιρικών συνθηκών, του φωτισμού και της κατάστασης συντήρησης του οχήματός του (και κυρίως φρένα, λάστιχα, αναρτήσεις)!

    Ακόμη και οι τροχαίοι (όσο και να τους βρίζουμε) συνήθως κάνουν διάκριση αναλόγως των συνθηκών και κόβουν αν είναι φανερό ότι μία παράβαση είναι σχετικά ακίνδυνη.

    Με βάση αυτά νομίζω ότι είναι σαφώς δυσκολότερο να μάθεις να χειρίζεσαι μία μηχανή, αλλά εξίσου δύσκολο να γίνεις σωστός οδηγός. Αν όλοι ήμασταν σωστοί οδηγοί τότε θεωρώ ότι το όλο θέμα δεν θα είχε νόημα ύπαρξης, καθώς η οδήγηση μηχανής θα ήταν απλούστατη και ασφαλέστατη.
    Από τις πιο σωστές κουβέντες, όποιος θέλει να είναι σωστός αναβάτης θα πρέπει να τηρεί όσο το δυνατόν περισσότερα από αυτά που αναφέρε ο αγαπητός Sferopetadhn .

    Εγώ απλώς να προσθέσω πως σε επίπεδο ικανοτήτων χειρισμού,

    1ο Πάει το αεροπλάνο, λόγω κίνησης και στους ΤΡΕΙΣ άξονες στο χώρο.

    2ο Πάει η μοτοσικλέτα λόγω κίνησης στους ΔΥΟ από τους τρείς άξονες στο χώρο.

    3ο Πάει μοιραία το αυτοκίνητο όπου παρόλο το πλεονέκτημα στις στροφές, κινείται μόνον σε ΕΝΑΝ από τους τρείς άξονες στον χώρο.
    Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

  13. #103
    Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
    Nα δώ πότε θα μάθουμε οτι 2 πράγματα που ΔΕΝ είναι ίδια, το να τα συγκρίνουμε είναι βλακώδες


    Σε επίπεδο ευκολίας χειρισμού μπορούμε να τα συγκρίνουμε.Ένας οποιοσδήποτε οδηγός μοτοσυκλέτας μπορεί να οδηγήσει αυτοκίνητο αλλά όχι όλοι οι οδηγοί αυτοκινήτων μπορούν να οδηγήσουν μοτοσυκλέτα.Ο οδηγός της μοτοσυκλέτας έχει να διαχειριστεί μία επιπλέον παράμετρο,αυτήν της κίνησης σε έναν επιπλέον άξονα όπως είπε ο συνάδελφος από πάνω
    Fortis Fortuna Adiuvat

  14. #104
    Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
    .Ένας οποιοσδήποτε οδηγός μοτοσυκλέτας μπορεί να οδηγήσει αυτοκίνητο
    καλά, γι' αυτό μην παίρνεις και όρκο
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  15. #105
    Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre

    3ο Πάει μοιραία το αυτοκίνητο όπου παρόλο το πλεονέκτημα στις στροφές, κινείται μόνον σε ΕΝΑΝ από τους τρείς άξονες στον χώρο.

    όχι απαραίτητα!


    Παίζει και drift!


Σελίδα 7 από 10 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678910 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 21/10/2009, 00:33
  2. replica fairings για CBR RR - ποιό σου αρέσει πιο πολύ?
    από road spirit στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 128
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2009, 12:04
  3. Αυτό που ευχαριστιέμαι πιο πολύ
    από Road67 στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 05/01/2009, 10:58
  4. GALOP: Πιο Avatar σας αρέσει πιο πολύ?
    από SeNNinhA στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2006, 18:38
  5. Εσυ Με Ξερεισ Πιο Πολυ
    από nimbus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2004, 08:31

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF