Σελίδα 7 από 13 ΠρώτοΠρώτο ... 23456789101112 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 187

Θέμα: Rally Raid Πάτρα 2006

  1. #91
    φρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ Το avatar του/της tati
    Εγγραφή
    11/04/2006
    Μηνύματα
    725
    αντε βρε Σταυρο και εχουμε αγωνία...................


    ενα ποστ το μισάωρο:rotflmao: :rotflmao:




  2. #92
    sosTa? ..... paliaaaa :-)
    Εγγραφή
    03/05/2006
    Μηνύματα
    2.386
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tati
    αντε βρε Σταυρο και εχουμε αγωνία...................

    ενα ποστ το μισάωρο:rotflmao: :rotflmao:

    Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
    τα καταφερα τελικά, διχως αέρα και καυσιμα, και ξεκίνησα...

    ξέρει κιόλας με την κατακλείδα του να παρατήνει την αγωνία....



  3. #93
    η διαδρομή του Σαββατου μήκους 250 χιλιομετρων είχε 15 χιλιομετρα στην αρχη και στο τέλος απλής και 220 ειδικής στη μέση!

    απλή χαρακτηρίζεται η διαδρομή που στην ουσία δε χρονομετράτε αλλά θα πρέπει στο λεπτό που θα σου πούν να περάσεις τη γραμμή της εκκίνησης της ειδικής!

    στα 15 πρώτα χιλιομετρα (μεχρι να φθασουμε στην ειδική) είχαμε περιθώριο 30 λεπτά, στα οποία πρόλαβα να τσεκάρω λάστιχα και να φουλάρω!


    στο λεπτό μου μπήκα στην ειδική και το χρονόμετρο ξεκίνησε να μετράει!



    άγχος στην αρχή- τόσο που ακόμα και στην απλή έκανα λάθος πλοηγησης και έγραψα 6 χιλιόμετρα παραπάνω, οπότε τα χιλιόμετρα του δρομοβιβλίου δε ταίριαζαν με αυτα του κοντέρ!

    ξεκίνησα ψιλοανάποδα δηλαδή και κάνωντας σε κάθε τουλίπα προσθέσεις στο μυαλό μου για να βρω την επόμενη διασταυρωση που αποτυπωνόταν στο δρομοβιβλίο!


    ανηφορίζαμε, και όσο περνούσε ο χρόνος άρχισα να πιάνω ρυθμό (γυρω στα 40 χλμ/ωρα)

    ωσπου με περνάει ο αναβάτης με το 36 (4 νουμερα μετα απο μένα) και ο οποιος πήγαινε πολύ γρήγορα...

    τον παίρνω απο πίσω και προσπαθώ να πλοηγηθώ παράλληλα για να τσεκάρω και να προλάβω τυχων λάθη που θα κάνει αν κάνει ...

    μάταιος κόπος, πλοηγούσε τόσο γρηγορα που το μόνο που μπορούσα να κάνω ήταν να ακολουθώ πιστά και να είμαι συγκεντρωμένος στο δρόμο να μη σαβουριασθώ, αφού ανηφορίζαμε κίολας με πενηντάρες και ένοιωθα πως δεν είμαι έτοιμος για τοσα χιλιομετρα!

    περνάμε το πρασούδι (καταπράσινο- τα χιόνια που υπηρχαν έλιωσαν) και συνεχίζουμε, όσο ανεβαίναμε τόσο η θερμοκράσία έπεφτε!

    το νερό που κατάπινα πάγωνε τον λαιμό μου! μ'αλλον ζεστο τσαϊ θα επρεπε να ειχα γεμισει το καμελ μπακ!

    τα τοπία άρχισαν να αλλάζουν , εμείς ανηφορήζαμε και κατηφορίζαμε πλαγιές , νερά τρέχαν απο ραχούλες πάνω στις πέτρες και στο χώμα , το πράσινο είχε ακόμα τον πάγο του ξημερώματος που γυάλιζε στον ήλιο και μας τύφλωνε, απίστευτες εικόνες, που δυστηχως μπορεις μονο φωτογραφικα να αποτυπώσεις στο μυαλό σου!

  4. #94
    Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
    για να περάσεις τεχνικό έλεγχο θα πρέπει [.............] να δουλεύουν τα φώτα!

    Και πέρασες;


    στραβοί ήταν;
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  5. #95
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tati
    ενα ποστ το μισάωρο
    σιγα μαντάμ, μας πονανε οι καρποί λέμε!

    ααχχχ εμεις οι χορέυτριες!

  6. #96
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    [B]Και πέρασες;

    ζουμε στην Ελλάδα!



    και για να μη σας μείνει η απορία, έβαλα λάμπα πίσω την οποία με τόσο κοπάνημα μου την ξαναέκαψε!

  7. #97
    Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
    έβαλα λάμπα πίσω
    θυέλλης;
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  8. #98
    Συνεχίσαμε έτσι με τον Χάρη (45αρης παλιός εντουράς που γνωριστήκαμε αργότερα) κάνωντας μονο 2 λαθάκια των 100 μέτρων!


    εγω μέσα στον πανικό του κοπανήματος και της ταχύτητας να προσπαθώ να δω στο δρομοβιβλίο που βρισκόμαστε, όποτε έβρισκα ευκαιρεία άφηνα το γκριπ και γυρναγα βιαστικά το καρούλι , μήπως και ταιριάξει καμμια τουλίπα με τις διασταυρώσεις που περνάμε!

    αν έχανα εκεινη τη στιγμη τον Χαρη, δε θα ήξερα που είμουν!


    μας πήραν γραμμη και άλλοι αναβάτες που προσπεράσαμε και κρατιόντουσαν απο πίσω, μια γουρούνα με πέρασε κίολας λούζοντας με , με νερά και πέτρες...

    δε καταφερε να κρατησει ρυθμό όμως και χάθηκε πίσω μας!


    συνεχίσαμε μέχροι που η διαδρομή αρχισε να στενεύει ...


    περνάγαμε απο στάνες και βγαιναν οι βοσκοί στους χωματόδρομους, τα ζα ήταν κιόλας έξω για να βοσκήσουν!

    τρέχαν στα λαγκάδια και τα κατσίκια καβαλούσαν τα βράχια στη θέα και τον θόρυβο των μηχανών, οι μισοί βοσκοί μας κατευθηναν με το χερι , απο πού πέρασαν οι μπροστινοί μας και οι άλλοι μισοί κοιτούσαν αγριεμένοι που ενοχλόυσαμε τα ζώα!

    ρεσπέκτ πάντως σε αυτη τη σκληρή αλλά πανέμορφη ζωή τους!

    και ενα χειροκρότημα για ολους τους βοσκους της Ελλαδας οπως λέει και ο Αρναουτογλου! :rotflmao: :rotflmao:

    Συνεχίζουμε, συναντάμε τον Δημητρη με το θηριο DR800 που είχε μείνει απο λάστιχο μεσα σε ενα χωράφι !

    μας λέει πως θα συνεχίσει σθγα σιγά μεχρι τα καλαβρυτα!

    προχωράμε και σε 30 χιλιόμετρα φθάνουμε στα Καλαβρυτα, σταματαμε στο βενζινάδικο όπου υπήρχε και ΣΕΧ και με το που σβηνω, ενας έρχεται και μου βγαζει το καρτελακι απο την τσεπη, άλλος μου μπουκώνει μια σοκοφρετα, και μεχρι να συνειδητοποιησω τι παίζει, πιάνει άλλος αγωνιζόμενος την μάνικα με το καυσιμο, και μου φέυγει ο Χάρης που είχε ήδη τιγκάρει!


    Συνεχίζω μόνος το λοιπόν...

  9. #99
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    θυέλλης;

    έβαλα λαμπίτσα!



    ικανοποιημένος;



    :rotflmao: :rotflmao:

  10. #100
    πιάνω τις τουλίπες και διαβάζω, τα προηγούμενα 80 χιλιομετράκια που με "οδηγούσε " ο Χάρης μου κάνανε κακό!

    μέχρι να ξαναμπώ στο τριπάκι να διαβάσω και να προσθέτω συνεχώς προσπαθώντας παράλληλα να διαβάσω τον δρόμο, να αποφυγω τα λούκια και τις λασποπαγίδες, άργησα κάπως!

    πέρασα ένα πανέμορφο σημείο όπου αναρήχηθήκαμε σε μια ραχοκοκκαλιά ενως λόφου (το κοντεράκι έγραψε 80 στην ανηφόρα) ελπιζω η διοργανωση να εβγαλε φωτο στο σημειο αυτο!


    απο την άλλη μεριά κατηφορίσαμε και αφού πλέον είχα πιάσει ξανά ρυθμό, ανάκτησα την αυτοπεποίθηση μου!

    (ειδικότερα οι εμπειρότεροι μπορουν να επιβεβαιωσουν πως στο χωμα η οδηγηση ειναι καθαρα θεμα ψυχολογιας και αυτοπεποιθησης! αν εχεις καποιον μποστά σου και τον πλησιαζεις, αποδίδεις πολύ καλύτερα απο οτι αν σε πλησιαζει εσενα κάποιος και ας τσουλας στα ιδια χιλιόμετρα!)


    το καθοριστικό λάθος όμως δεν άργησε να γίνει!

  11. #101
    ακολουθώντας σε φλαταδούρα αρκετά καλά στρωμένη ανεβάζω χιλιόμετρα και στρίβωντας σε φουρκέτες πλαγιολισθαίνωντας τρελένομαι για την συμπεριφορά της μότο και των ελαστικών μου!


    ακολουθώ τις τουλίπες και ενίοτε τις αφήνω ακολουθωντας τις ροδιές των προπορευόμενων!


    μέσα στην ταχύτητα και τις λανθασμένες προσθέσεις που έκανα προσπερνάω μια τουλίπα και αντι να στριψω δεξιά σε ενα στενακι, φευγω ευθεια στην κεντρικη φλαταδούρα!




    το απίστευτα ατυχές και περίεργο είναι ότι δε το συνειδητοποιησα εγκάιρως επειδή και άλλοι πριν απο εμενα εκαναν προφανως το ιδιο λάθος και υπηρχαν ροδιές, όπως επίσης τα σημάδια στις τουλίπες και τα χιλιομετρα βγαίναν ακριβώς συμμετρικά κια στις δυο κατευθήνσεις!

    απίκστευτο, στα 3 χιλιόμετρα είχε και στις δυο κατευθυνσεις απο μια τσιμεντενια δεξαμενη , στα 500 μετρα απο εκει ειχε και στις δυο κατευθυνσεις απο ενα χωριο, η παλτεια δε ταιριαζε πολύ στο σχημα αλλά το προσπερασα!


    Με τα λίγα με τα πολλά βγήκα σε έναν λόφο απέναντι άφού έστριψα τυχαια σε μια εκκλησια που βρηκα, και γυρωβολούσα για πάνω απο μισή ώρα!

    βλέπω και άλλον να καταφθάνει, σταματαμε , μιλαμε, ψαχνουμε παρεα , τζίφος!



    καποιο λάθος εχουμε κάνει!

    γυρνάμε πίσω και βλέπουμε το στενάκι!


    ξεκινάει ένα κυνηγητο με τον χρόνο πάλι!


    είχα διαγράψει επιπλέον 35-40 χιλίομετρα στη χασούρα μου οπότε αναγκάστηκα έπρεπε να περάσω και απο το δευτερο βενζινάδικο, μιας και δε θα με εβγαζε το 11λιτρο μου ντεπόζιτο!


    έχασα και εκεί άλλα 15 λεπτά!

  12. #102
    άρχισα πάλι να προσπερνάω μηχανακια που είχα προσπεράσει νωρίτερα!

    η κούραση πλέον μετα απο 5 ωρες οδηγηση ήταν εμφανής , το περιεργο ήταν πώς η απόδοση δεν έπεφτε!

    απλά δε μπορούσα να σκεφτώ καθαρά! ο ρυθμός δεν έπεφτε!, μάλιστα προς το τέλος το μηχανακι ηταν σα να πηγαινει μόνο του!

    Ενα επίσης πολύ καλό κομμάτι της εμπειρίας ήταν το έξής:

  13. #103
    afoy ειχα μεινει πισω πλέον, με προλάβανε τα 2 πρώτα τζηπ, σε καποια φάση έιχα κόψει για να διαβασω το ροαντμπουκ και ακουω κορνάρισμα, και βλεπω το τερας το pajero να ερχεται κατα πάνω μου!

    τον παίρνω απο πίσω...

    ρε παιδιά πηγαίναμε μαζί, στις στροφές μου έριχνε και στις ευθείες τον έπιανα!


    πλέον σταματησα να προσεχω πως οδηγώ και χάζευα την κίνηση του αυτοκινητου που με πολύ τέχνη ελλίσωταν στις στενες ακροπολικές!


    επίσης ενω στη αρχη φοβηθηκα πως θα με θάψει με τις πέτρες

    εκεινες οι ποδιες που εχουν στους τροχούς δεν επέτρεψαν σε καμμια να εκτιναχθει!



    η ολη εικονα ηταν σε στυλ παρις ντακαρ σε βουνό!


    απιστευτες εικονες!


  14. #104
    sotris like motoris Το avatar του/της taxydromos
    Εγγραφή
    29/11/2005
    Μηνύματα
    4.193
    Σταυρο ησουν αξιος εκπροσωπος του moto.gr
    αντε να παρακολουθησεις ολο το πρωταθλημα tr kai rr την επομενη σεζον!
    [font=courier]"Its going to be a hell of a ride.!"[/font]


    My Dirty Blog!!
    ^-^-^-^-^-^-^ جسارة أن يركب


    Athenians Enduro Lovers

    Γιούπι!!...ο δικός μας 6ήρεμος..

    Η 5ήμερη στη Πίνδο!!!!!

    Η ΠΑΓΩΜΕΝΗ ΒΟΛΤΑ ΣΤΟΝ ΠΑΡΝΩΝΑ!μπρρρρ
    [color=light blue][font=courier]Jolly Rider[/color][/font]

  15. #105
    Αρχικά δημιουργήθηκε από taxydromos
    αντε να παρακολουθησεις ολο το πρωταθλημα tr kai rr την επομενη σεζον!
    ειναι πολλά τα λεφτά 'Αρη!

Σελίδα 7 από 13 ΠρώτοΠρώτο ... 23456789101112 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αμα ηθελανα τρεξω σε rally raid......
    από STOYBI στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2007, 12:16
  2. Ελαστικα για rally raid
    από marios8 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 19/01/2007, 01:04
  3. Rally Raid ΤΑΥΓΕΤΟΣ 2006
    από KaTaNaS στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 04/12/2006, 23:20
  4. 4ος Αγώνας Πανελληνίου Πρωταθλήματος Rally Raid 2006
    από Nik0s στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2006, 20:48
  5. Πρωτάθλημα Rally Raid 2006: Πρώτος αγώνας Αττικό Raid 2006
    από superspy στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 25/01/2006, 11:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF