Σελίδα 7 από 9 ΠρώτοΠρώτο ... 23456789 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 126

Θέμα: ΨΕΥΤΟ-dainese

  1. #91
    Νέο μέλος Το avatar του/της jkap
    Εγγραφή
    06/06/2007
    Μηνύματα
    28
    Είχα πάρει και εγώ ένα δερμάτινο dainese από Santa Barbara πριν από 2,5 περίπου χρόνια 150?.
    Άλλαξα τα προστατευτικά και μετά από συνεχή χρήση είναι ακόμα άψογο. Ευτυχώς δεν έχει δοκιμαστεί σε πτώση.
    Το σύγκρινα με ένα ίδιο ακριβώς που πήρε ένας γνωστός μου από την dainese και δεν βρήκα διαφορές.
    Κάποια στιγμή αποφάσισα να του βάλω προστατευτικό πλάτης και το πήγα στην dainese στο αιγάλεω, Καβάλας και Θηβών.
    Ο τύπος εκεί το είδε και με ρώτησε εάν έχω αλλάξει το φερμουάρ που ανοίγει την θέση για την πλάτη, γιατι της dainese είπε είναι διαφορετικό.
    Δεν ξέρω αν πρόσεξε και κάτι άλλο αλλά μόνο αυτό σχολίασε. Η πλάτη πάντως μπήκε άψογα.

  2. #92
    Έχοντας βγεί από τρομακτικό ατύχημα (μετωπική με αυτοκίνητο που μπήκε αντίθετο ρεύμα) , που σημαίνει καμια ώρα out τελείως -πολυτραυματίας με καμια δεκαριά σπασίματα αιματώματα και δύο χρόνια αποθεραπείας-ακόμα πονάω..
    Το κράνος σώζει ζωές.Η λοιπή ένδυση σε σώζει από την ταλαιπωρία.Γρατζουνιές, ραμματάκια, κλπ.
    Η πρόληψη σε σώζει και από τα δύο, αρκεί η κυρία απέναντι να μην μιλά στο κινητό της..(!@#$%^&.. τα σκ@τοκινητά ..!@#$%)
    V-Strom 650
    Grand Cherokee Limited 4.7
    Vespa 50S
    Aek

  3. #93
    Αρχικά δημιουργήθηκε από grdaemon
    Ήρεμα...
    δεν προσπαθώ να ισοπεδώσω τίποτα..
    Αν διάβαζες όλα όσα έχω γράψει εδώ μέσα θα καταλάβαινες ότι δεν είμαι ενάντια στις εταιρίες αυτές,
    απλά ..
    α) Εν έτει 2009 αγοράζεις πλέον βιοκυκλώματα με κόστος μερικές δεκάδες ευρώ..οπότε η κορντούρα είναι ...ναι καλά ακούς ...ένα τίποτα με το Τ κεφαλαίο.
    β) Καμία από τις προαναφερθείσες εταιρίες δεν είναι Φερράρι και σίγουρα μικρότερες τους δεν είναι φιατάκια (συγκριτικά μιλώντας πάντα).
    γ) 400+ ευρά είναι πάρα πολλά λεφτά και πρέπει να καταδικάζουμε τέτοιες πολιτικές κόστους αν θέλουμε να τους δούμε να προσπαθούν περισσότερο- Στην τελική τα ίδια χαμιλόμισθα παιδάκια στην Κίνα εργάζονται τόσο για τσιπ που θα χρησιμοποιηθούν σε διαστημόπλοια όσο και για να ράψουν τα περίφημα κατά τα άλλα Δαινεζε και κολόρι.
    Respect Man!

    Κι εγω να διευκρινισω για να μην παρεξηγηθω οτι δεν εχω κανενα συμφερον απο την dainese για να την υποστιριζω/διαφημιζω!

    Επισης δεν ειμαι fashion victim, κολλημενος με τα επωνυμα... το αντιθετο μαλιστα!

    Απλα μιλαω απο την προσωπικη μου εμπειρια απο τα συγκεριμενα προιοντα απο τα οποια ειμαι απολυτως ευχαριστημενος και που βλεπω διαφορα ποιοτητας σε σχεση με αλλες εταιριες!

    Δηλαδη την ιδια ποιοτητα και εφαρμογη προστατευτικων (κοκκαλινα) εχουν τα dainese, με κατι αφρωδες του κ...λου που εχουν για παραδειγμα κατι ixs, bering etc? Δεν νομιζω!

    Εκει που με βρισκεις απολυτα συμφωνο ειναι το κοστος και οι πολιτικες κοστους οι οποιες ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ! Ειδικα εδω στην Ελλαδα αυτο το πραγμα που γινεται ειναι περα απο καθε οριο και λογικη!
    Πραγματικα απορω πως υπαρχει κοσμος που ψωνιζει απο εδω!

    Φιλικα παντα

    ΥΓ. Τι ειναι τα βιοκυκλωματα , και τι σχεση εχουν με τον προστατευτικο εξοπλισμο?
    money cant buy me love !!!

  4. #94
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Σωστοτατος ο grdaemon(περαστικα και παντα σιδερενιος φιλε).
    Αν τα τεχνικα χαρακτιριστικα του καθε μπουφαν ειναι ιδια(ιδια κορντουρα, ιδια μεμβρανη αδιαβροχοποιησης, αντιστιχα προστατευτικα κτλ) τοτε απο θεμα ασφαλειας θα εχουν πανω κατω τις ιδιες δυνατοτητες. Σε αυτο το σημειο μπαινει απλα το προσωπικο γουστο και η οικονομικη δυνατοτητα του καθενα για να επιλεξει... ειχα colori(απο τα πρωτα που κυκλοφορησαν εν ετοι 1995-6) και ενοιωθα καλα, ωσπου αγορασα το 2003 dainese(g-400 d-dry) και καταλαβα την διαφορα...σιγουρα τα colori του 2002-3 θα ηταν καλυτερα απο αυτο που ηδη ειχα αλλα η διαφορα στο πως καθεται το ενα μπουφαν πανω σου και πως το αλλο ειναι μεγαλη...τωρα μετα απο 6 χρονια ουτε που το σκεφτομαι να παρω αλλο μπουφαν. Εχω μονο αυτο, το φοραω σχεδον καθε μερα(δεν εχω κουτι...) και το μονο που εχει παθει ειναι το σπασμενο πιαστρακι του φερμουαρ που αντικατασταθηκε απο ενα απλο κρικο απο μπρελοκ κλειδιων και δουλευει περιφημα τα τελευταια 2 χρονια.
    Υ.Γ.1 μονο απο υπερκαταναλωτισμο (που προσπαθω να καταπολεμισω με παγωμενα ντους...!!) θα αγοραζα ενα καλο δερματινο μπουφαν μηχανης.
    Υ.Γ.2 οπως και να εχει περα απο την ασφαλεια (βασικοτατο) θελω αυτο που φοραω να μου αρεσει κιολας, ετσι το φχαριστιεμαι καλυτερα και δεν ξοδευω διπλα χρηματα να αγορασω αλλο επειδη το βαρεθηκα ή καταλαβα οτι δεν μου αρεσει και πολυ αυτο το φτηνοτερο που πηρα.
    Η ΦΤΗΝΙΑ ΤΡΩΕΙ ΤΟΝ ΠΑΡΑ....???
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  5. #95
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    +1000 ΤheFace
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  6. #96
    Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
    +1000 ΤheFace
    money cant buy me love !!!

  7. #97
    δεν θα διαφωνήσω σε όσα λέτε, όντως σε πολλά πράγματα πληρώνουμε το όνομα και τη φήμη, χωρίς κάποια άλλα φθηνότερα προϊόντα να είναι απαραίτητο ότι θα υστερούν. Αλλά υπάρχουν και εξαιρέσεις σε αυτό. Θέλω να παρατηρήσω το εξής :
    Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
    ...
    Αν τα τεχνικα χαρακτιριστικα του καθε μπουφαν ειναι ιδια(ιδια κορντουρα, ιδια μεμβρανη αδιαβροχοποιησης, αντιστιχα προστατευτικα κτλ) τοτε απο θεμα ασφαλειας θα εχουν πανω κατω τις ιδιες δυνατοτητες. ...
    αυτό δεν ισχύει απόλυτα. Η προστασία του εξοπλισμού εξαρτάται σε ένα βαθμό και απο την εφαρμογή που έχει πάνω στο σώμα και αυτό δεν αφορά μόνο τα κράνη αλλά και τα προστατευτικά των μπουφάν, παντελονιών, κλπ κλπ.... Ενα προστατευτικό το οποίο "πλέει" πάνω στο σώμα ή μέσα στη θήκη του μπουφάν λόγω κακής σχεδίασης, θα κάνει τη δουλεία του σε μικρότερο βαθμό απο ένα προστατευτικό πχ αγκώνα που αγκαλιάζει σφιχτά και χωρίς να παίζει δεξιά-αριστερά...

    Τέτοιες λεπτομέρειες λοιπόν μπορούν να αυξήσουν το κόστος παραγωγής, και συνήθως κάνουν την (αισθητή) διαφορά μεταξύ ορισμένων μαρκών ή/και μοντέλων.

    αυτά γενικά...
    ειδικά τώρα, και εγω θεωρώ τα dainese υπερ-υπερτιμημένα

  8. #98
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Σωστο road spirit
    Aπλα θεωρησα σαν δεδομενο οτι καποιος θα επιλεξει σωστο νουμερο και καλης ποιοτητας κατασκευη που δεν θα εχει τοσο κραγμενα μειονεκτηματα.Αλλωστε αν μιλαμε για τοσο λαθος ρουχο θα εχει και αλλου προβληματα, δεν θα σε ζεσταινει γιατι θα μπαζει, θα βρεχεσαι ισως αν δεν εχει καλη εφαρμογη και αλλα πολλα...
    Η dainese ειναι σιγουρα πολυ ακριβη, ειναι καπως υπερεκτιμημενη, αλλα σιγουρα ειναι και κορυφαια
    κατα την γνωμη μου αν βρεις καλη τιμη στο νετ ειναι καλη αγορα...τωρα πλεον υπαρχουν και στοκ στην ελλαδα σε καλες τιμες αλλα και η αποθηκη στην ηλιουπολη ειναι καλη και οικονομικη λυση.
    τελος οπως εχω πει και καπου αλλου για τα κρανοι, ολοι αυτοι οι κουλοι που τρεχουν στα motogp και φορανε dainese και αλλες 2-3 κορυφαιες μαρκες κατι θα ξερουν μαλλον
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  9. #99
    ..για να μην παρεξηγηθώ -και το έχω γράψει και σε άλλο thread εδώ μέσα- κι εμένα μου αρέσουν τα ριμάδια (ωραία πατρόν κλπ κλπ) αλλά εδώ μιλάμε για ένα προιόν που πρώτα από όλα διαφημίζεται για την ασφάλεια που παρέχει και όχι για το brand name Status Quo του..

    Παράδειγμα..έχετε δει σε κανένα αυτοκίνητο να γράφει στο τιμόνι Airbag by "Prada" ?!?!

    Εγώ λοιπόν μέχρι να δω ολοκληρωμένο συγκριτικό ασφαλείας από επώνυμο οργανισμό θα επιμένω.Ας αποφασίσουν οι μεγαλοετερίες που τα σκάνε στους διαφημιστές να δηλώσουν τι είναι και τι δεν είναι ασφαλές και μετά ας του βάλουν και ταμπέλα "Dolce & Gabbana"...
    Μπουφανάκια αγοράζουμε με κάποια ερασιτεχνική προπάθεια να γίνουν πιο ανθεκτικά-ανεκτά στις κακουχίες..

    Yσ. Για τα βιοκυκλώματα που αναφέρθηκα ενοούσα απλά ότι χιλιάδες επιστήμονες λιώνουν παντελονάκια στα εργαστήρια για πενταροδεκάρες και έρχονται μετα οι εν λόγω και μας φουσκώνουν με την σπουδαιότητα των έργων τους.
    Υσ και ο όρισμός των βιοκυκλωμάτων ..http://en.wikipedia.org/wiki/Biochip
    V-Strom 650
    Grand Cherokee Limited 4.7
    Vespa 50S
    Aek

  10. #100
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2006
    Μηνύματα
    290
    Επιτέλους ακούστηκαν και ισορροπημένες απόψεις.
    Είχαμε θεοποιήσει το μπουφάν. Θα τα άκουγε ο καλός Θεούλης και θα αισθανόταν ότι του κάνει τη δουλειά η Dainese...
    Μπουφάν είναι
    Σε κρατάει ζεστό.
    Και αν πέσεις με πολλά και είσαι πολύ τυχερός και μόνο συρθείς , και Αν δε φοράς τίποτα άλλο από μέσα τότε ενδέχεται να σε γλιτώσει και από αμυχές και εγκαύματα τριβής.
    ΟΠΟΤΕ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ
    Κάνει σιγά σιγά κρύο, βρέχει
    Δεν μπορώ άλλο να φεύγω στεγνός και να γυρνάω βρεμένος μέχρι το κόκκαλο.
    Διευθύνσεις από Σάντα Βαρβάρα τώρααααααααααααααααααααααααα
    Πληζ
    Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
    σας βλεπω κοριτσια με ξωβυζα και μερικες μαλιστα χωρις σουτιεν
    αμα φαω καμια τουμπα εξαιτια σας, μολις σηκωθω σας μαμησα

  11. #101
    Παίδες βοήθεια. Έχω ένα ωραίο δερματινάκι που θα ήθελα να αρχίσω να χρησιμοποιώ τώρα που θα ανοίξει σιγά σιγά ο καιρός. Ξέρει κανένας που μπορώ να προμηθευτώ προστατευτικά για ώμους-αγκώνες για να του προσθέσω με βέλκρο και να το κάνω πιο ασφαλές?
    V-Strom 650
    Grand Cherokee Limited 4.7
    Vespa 50S
    Aek

  12. #102
    Εγω περασα απο το φημισμενο μερος και για μηχανες πραγματα δεν ειδα-βρηκα.ΜΟΝΟ παπουτσαδικα και τιποτα αλλο....ΠΟΥ στο καλο ειναι κρυμμενα....?????ΔΩΣΤΕ ΟΔΗΓΙΕΣ!!
    Ευχαριστώ και Συγνώμη... Λέξεις ζωής. Πρέπει να έχεις δύναμη καρδιάς για να τις πεις.

  13. #103
    Μέλος Το avatar του/της miketzif
    Εγγραφή
    17/06/2008
    Μηνύματα
    89
    Υπάρχουν ρε παιδιά πολλές μάρκες κρανών μπουφαν στολών κ.ο.κ.

    Βασική προυπόθεση για να βγούν αυτά στην αγορά είναι να πληρούν τους κανόνες ασφαλείας που ορίζει η ευρωπαική ενώση ή Αμερική 'η οποισδήποτε αρμόδιος φορέας.

    Απ' την στιγμή που τα προιόντα έχουν τα προβλεπόμενα, είναι αφαλή για τον λόγο που προορίζονται.

    Παρόλα αυτά βλέπεις διαφορές σε τιμές πχ. αλλη τιμή το shoei, το Arai το shark, άλλη τιμή το bering το colori το alpinestars το dainese.

    Παρόλα αυτά εμέις στην Ελλάδα κύριως επιλέγουμε το πιο ακριβό θεωρώντας και πιο ασφαλές. (Αλλοι το προτιμούν και λόγο μούρης.......... σεβαστό και αυτό) δεν με νοιαζει προσωπικά να φοράω καλτσες μπαλακλάβες ή σωβρακα dainese σκεπτόμενος μήπως κτυπήσω γκόμενα και όταν ξεβρακωθώ με παρεξηγήσει ................ δεν κακίζω ούτε κρίνω όσους το κάνουν...... περί ορέξεως .........


    Αυτό που οι περισσότεροι από εμάς δεν καταλαβαίνουμε είναι ότι η διαφορά των τιμών μεταξύ των προιόντων εξαρταται και από ένα κάρο λόγους που εμέις αγνοοούμε π.χ χώρα κατασκευής και κόστος (φθηνά ή ακριβά εργατικά) ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ!!!, μέσω των περιοδικών ή μέσω αναβατών και θεσμών μοτοσυκλέτας GP κ.λπ.

    και για να μην κουράζω μιας και νομίζω ότι το νοήμα είναι σαφές φθάνω στο συμπέρασμα ότι ένα προιόν των χ ευρώ με το αντίστοιχο των ψ ευρώ είναι εξίσου ασφαλές έφόσον πλήρει τις οριζόμενες προυποθέσεις ασφαλείας και αναλογα με τα βαλάντια ψωνίζεις
    και αφοβα


    Εαν μπορούσα να διασταβρώσω 100% ότι μία απομίμηση πληρεί τους κανόνες ασφαλείας θα αγόραζα αφοβα:wave2
    HASTA
    LA VICTORIA
    SIEMPRE

  14. #104
    παιδια καλησπερα!
    ειμαι καινουριος στο site

    Περιμενοντας την αφιξη του χειμωνα εχω αρχισει την αναζητηση για ευρεση μπουφαν, κυριως Dainese.
    ψαχνοντας στο διδικτυο διαβασα για μια γνωστη - αγνωστη αποθηκη στην Ηλιουπολη την οποια και επισκεφτηκα.
    η απορια που μου γεννηθηκε, μετα την επισκεψη μου ειναι αν τα μπουφαν που εισαγει ειναι original Dainese.(ολα τα μπουφαν ειχαν τα ταμπελακια τους καθως και τα βιβλιαρακια τους)
    θα ηθελα να μαθω αν καποιος γνωριζει κατι περισσοτερ για την συγκεκριμενη αποθηκη και αν τελικα ειναι original τα προιοντα που πουλαει.

  15. #105
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της transalpblack
    Εγγραφή
    21/04/2009
    Μηνύματα
    334
    Αρχικά δημιουργήθηκε από chico82
    παιδια καλησπερα!
    ειμαι καινουριος στο site

    Περιμενοντας την αφιξη του χειμωνα εχω αρχισει την αναζητηση για ευρεση μπουφαν, κυριως Dainese.
    ψαχνοντας στο διδικτυο διαβασα για μια γνωστη - αγνωστη αποθηκη στην Ηλιουπολη την οποια και επισκεφτηκα.
    η απορια που μου γεννηθηκε, μετα την επισκεψη μου ειναι αν τα μπουφαν που εισαγει ειναι original Dainese.(ολα τα μπουφαν ειχαν τα ταμπελακια τους καθως και τα βιβλιαρακια τους)
    θα ηθελα να μαθω αν καποιος γνωριζει κατι περισσοτερ για την συγκεκριμενη αποθηκη και αν τελικα ειναι original τα προιοντα που πουλαει.
    η συγκεκριμενη αποθηκη φιλε φαιρνει γνησια και ειναι ολα τα λεφτα. την συνιστω ανεπιφυλακτα.
    τωρα οσο για τα μαιμου που αναφερονται εδω μεσα, εχω κι εγω αγορασει ενα μαιμου μπουφαν αλλα οχι απο αγια βαρβαρα, αλλα απο παγκο στην ψαροσκαλα κερατσινιου με 120?. ειναι λιγο σκληρο σαν αισθηση αλλα οταν ερθει η ωρα θα δω τι συμπεριφορα εχει στο κρυο.
    Όποιος πουκάμισο φορεί που έχει της νύχτας χρώμα ή έχει πόνο στην καρδιά ή άνθρωπο στο χώμα...

    Όταν πεθάνω, θέλω να με θάψουν οι φίλοι μου. Δεν θα είναι η πρώτη φορά άλλωστε...

Σελίδα 7 από 9 ΠρώτοΠρώτο ... 23456789 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Κανα Dainese Παντελονι?
    από iliaskorn στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2005, 21:13
  2. Μπουφαν Dainese
    από TNASTOS στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 17/05/2005, 13:54
  3. Γνησιο Dainese...
    από GyPsy στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2005, 13:26
  4. Dainese D-Axial 44 Μποτες
    από anco στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2005, 18:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF