Σελίδα 7 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 23456789101112 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 166

Θέμα: Ερωτήσεις για απολύτως άσχετους που θα ήθελαν να μάθουν από το μηδέν.

  1. #91
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    855
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ntemi Προβολή μηνύματος
    Αχ πόσο ξεπερασμένο.... αλλά η προκατάληψη δεν κάνει καλό.
    Εγώ σοβαρά απάντησα και ανεξαρτήτως φύλου*, το υπόλοιπα λογύδριο, είναι δικά σου "άλυτα" θέματα.
    (*Για την ακρίβεια, προς το παρόν είσαι ένα nick name και ένα avatar που δηλώνει γυναίκα, όση αξιοπιστία μπορεί να έχει αυτό).

    Αν δεν σου κάνει η συμβουλή μου αγνόησε την, no problema, δεν έχω κάνα άγχος να γίνω δημοφιλής, ούτε δάσκαλος, ούτε "μοτο-πατέρας", αλλά και πάλι την ίδια συμβουλή θα έδινα σε οποιονδήποτε, με ρωτήσει με αυτά τα δεδομένα.
    Το ότι υποτιμάς την εμπειρία του παπιού, από μόνο του είναι μια ισχυρή ένδειξη κολοσσιαίας άγνοιας κινδύνου πρωτίστως.
    Σου δόθηκε ήδη μια πληθώρα απαντήσεων, διάλεξε αυτή που σε βολεύει και καλή επιτυχία σε ότι κάνεις.


    OFF-topic:Το είπες και πιο πάνω και πιθανολογώ ότι θα το ξαναπείς και παρακάτω, περί επιχειρήσεων, entrepreneur μπλα μπλα, I couldn't be less impressed.
    Εμένα δε μου λέει τίποτα, έχω κάτι τέτοιους με επιχειρήσεις που ακόμα δεν έχουν μου εξοφλήσει δεδουλευμένα χρόνων.
    Oldfarts never die

  2. #92
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.726
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Το λες με βάση τιμές καταλόγου ανταλλακτικών για παρόμοια πράγματα, για κόστος εργασιών ή είναι μια γενική αφηρημένη αίσθηση που έχεις.

    Αν συγκρίνεις το εντουράκι σου, με το "εξωτικό" πολιτικό σου ή σύγκριση είναι άτοπη.

    Η δική μου αίσθηση είναι τελείως διαφορετική (για το κόστος των ανταλλακτικών τουλάχιστον).

    Άσε που με αφορμή "ράδιο-αρβύλα" ποστ εδώ μέσα, κάθισα και είδα τιμές ανταλλακτικών για τα κινέζικα και δεν είναι πολύ μακριά από τους υπόλοιπους και σίγουρα όχι κοντά στην κοινή πεποίθηση, ότι και καλά είναι "τζάμπα-πράμα".
    Ξέρεις τι μου έκανες; Έγραψα ένα κατεβατό σεντόνι. Το έσβησα πριν το ανεβάσω. Το ξέρω ότι θα παρεξηγηθούν τα γραπτά μου με όποιο ύφος και με όσες κορδέλες και να βάλλω.

    Προτιμώ να τα κουβεντιάζω από κοντά και να κοιτάζομαι στα μάτια με τους συνομιλητές μου. Άλλωστε ούτε εγώ διεκδικώ το αλάθητο των απόψεων μου, αλλά έχω κι εγώ -όπως όλοι μας- τη φιλοσοφία μου. Επί του παρόντος και για να μην αφήνω σκιές θα γράψω πως απλά προσκληθήκαμε να πούμε τη τη γνώμη μας και αυτό κάνω μέσα από τις δικές μου εμπειρίες ακομπλεξάριστα. Δεν είμαι οπαδός καμίας σχολής μοτοσυκλετών. Βρίσκω γοητεία και στις Γερμανικές και στις Ιταλικές και στις Ιαπωνικές.

  3. #93
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.219
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Δεν είμαι οπαδός καμίας σχολής μοτοσυκλετών. Βρίσκω γοητεία και στις Γερμανικές και στις Ιταλικές και στις Ιαπωνικές.

    Στις κινέζες; όχι, ε;

    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #94
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.726
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ntemi Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ πολύ για το μήνυμα. Ποιες μηχανές προτείνεις για κοντούς αναβάτες στα χαρακτηριστικά που μόλις ανέφερες; Συμφωνώ με αυτό που λες για κυβικά, ελαφρότητα, συμπλέκτη κλπ για αυτό σε ρωτάω.
    Ντέμη, η γνώμη μου είναι ότι στα πρώτα σου βήματα πρέπει να αισθάνεσαι ασφάλεια και σιγουριά αλλά ταυτοχρόνως να είσαι απαλλαγμένη από άλλες έγνοιες. Η κατηγορία που θα σου πρότεινα για τον ίδιο λόγο είναι πως πρέπει να δεις αυτό που λέμε "γυμνά". Είναι μοτοσυκλέτες αρκετά ουδέτερες, πολυτάλαντες στο να κάνουν πολλά με μικρούς συμβιβασμούς.

    Η γνώμη μου είναι να δεις το HONDA CB300R που φοράει έναν πολύ γνωστό και αποδεδειγμένα αξιόπιστο κινητήρα, με αρκετή δύναμη και με ροπή από χαμήλα που την κάνει αρκετά φιλική για την κατηγορία κυβισμού. Επίσης διαθέτει έναν πανάλαφρο συμπλέκτη που δε θα σε κουράσει ακόμη και σε πολύωρα ταξίδια μέσω επαρχιακών δρόμων. Θεωρώ πως θα πατάς αρκετά καλά κάτω (η δική μου γνώμη είναι πως αρκεί να πατάς το ένα πόδι αρκετά καλά κάτω αν και μάλλον σε αυτήν δεν θα έχεις πρόβλημα και με τα δυο πόδια). Αρκεί να βάλεις αργότερα ένα μικρό μασκάκι για να μπορείς να ταξιδεύεις άνετα με ταχύτητες έως 120 χλμ/ω. Ταυτοχρόνως είναι μια αρκετά φρέσκια εμφανισιακά μοτοσυκλέτα με σπορ πινελιές. Η τιμή του είναι στα 6900. Το μόνο που μένει είναι να σου αρέσει κι εσένα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	49934_2019_Honda_CB300R.jpg 
Προβολές:	73 
Μέγεθος:	56,0 KB 
ID:	452557

  5. #95
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της husky21
    Εγγραφή
    09/11/2015
    Μηνύματα
    766
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    OFF-topic:Το είπες και πιο πάνω και πιθανολογώ ότι θα το ξαναπείς και παρακάτω, περί επιχειρήσεων, entrepreneur μπλα μπλα, I couldn't be less impressed.
    Εμένα δε μου λέει τίποτα, έχω κάτι τέτοιους με επιχειρήσεις που ακόμα δεν έχουν μου εξοφλήσει δεδουλευμένα χρόνων.
    Ε η αληθεια ειναι οτι εχεις ενα δικιο
    Που και απο την πρωτη φορα που το χρησιμοποιησε ως επιχειρημα χτυπησε καπως,αλλα με την δευτερη απλα σιγουρευτηκαμε...

  6. #96
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.726
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Στις κινέζες; όχι, ε;

    Μητσάρα μου. Τα Κινέζικα είναι μια πραγματικότητα που δεν μπορεί πλέον κανένας να αμφισβητήσει. Επίσης ένα μεγάλο δώρο που έκαναν στην χώρα μας που οι κάτοικοί της υποφέρουν οικονομικά, είναι ότι ξανά έφεραν κοντά στη μοτοσυκλέτα νέους ανθρώπους. Μάλλον αυτό έχει και πανευρωπαϊκή διάσταση. Προσωπικά όμως δεν βλέπω κάποια σχολή πίσω από τις Κινέζικες μοτοσυκλέτες. Στο μέλλον μπορεί να δώσουν πράγματα. Επί του παρόντος αντιγράφουν από τους άλλους. Τουλάχιστον πλέον το κάνουν με αρκετά αξιόπιστα μοτέρ. Ο πρώην ιδιοκτήτης/μεγαλομέτοχος της Kove είχε τον σεβασμό μου γιατί ήταν από τις σπάνιες περιπτώσεις όπου Κινέζος έχει πάθος για τη μοτοσυκλέτα και όχι απλά να παράγει άλλο ένα τυπικό βιομηχανικό προϊόν. Για κάποιους λόγους φρόντισαν να παραιτηθεί.

  7. #97
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.910
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Μητσάρα μου. Τα Κινέζικα είναι μια πραγματικότητα που δεν μπορεί πλέον κανένας να αμφισβητήσει. Επίσης ένα μεγάλο δώρο που έκαναν στην χώρα μας που οι κάτοικοί της υποφέρουν οικονομικά, είναι ότι ξανά έφεραν κοντά στη μοτοσυκλέτα νέους ανθρώπους. Μάλλον αυτό έχει και πανευρωπαϊκή διάσταση. Προσωπικά όμως δεν βλέπω κάποια σχολή πίσω από τις Κινέζικες μοτοσυκλέτες. Στο μέλλον μπορεί να δώσουν πράγματα. Επί του παρόντος αντιγράφουν από τους άλλους. Τουλάχιστον πλέον το κάνουν με αρκετά αξιόπιστα μοτέρ. Ο πρώην ιδιοκτήτης/μεγαλομέτοχος της Kove είχε τον σεβασμό μου γιατί ήταν από τις σπάνιες περιπτώσεις όπου Κινέζος έχει πάθος για τη μοτοσυκλέτα και όχι απλά να παράγει άλλο ένα τυπικό βιομηχανικό προϊόν. Για κάποιους λόγους φρόντισαν να παραιτηθεί.
    Ρε φίλε, καλύτερα δεν θα μπορούσες να το πεις.
    Αυτή ακριβώς είναι η σκέψη μου γύρω από τις κινέζικες μάρκες.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  8. #98
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2024
    Μηνύματα
    65
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από husky21 Προβολή μηνύματος
    Ε η αληθεια ειναι οτι εχεις ενα δικιο
    Που και απο την πρωτη φορα που το χρησιμοποιησε ως επιχειρημα χτυπησε καπως,αλλα με την δευτερη απλα σιγουρευτηκαμε...
    Φίλε μου ελληνικά μιλάμε όλοι, αν αυτό κατάλαβες από τη συνομιλία με τον άλλον φίλο, δεν πειράζει, ίσως με γνωρίσεις κάποια στιγμή και θα δεις αν θα σιγουρευτείς ή όχι. Μιλούσα για το οτι τα κάνω όλα μόνη μου στη ζωή, καλώς ή κακώς. Ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματά του... Δε θα σε κεράσω παγωτό εσένα αν δε θες όταν θα συναντηθούμε με τα παιδιά με το καλό, χαχα! Καλή συνέχεια!
    Τελευταία τροποποίηση από Ntemi; 24/04/2024 στις 18:08.

  9. #99
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2024
    Μηνύματα
    65
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Τι δεν κρατηθηκα δεν σε καταλαβαινω?
    Σχολιαζεις το γεγονος οτι επικροτησα το παραπανω σχόλιο?
    Αυτο αν δεν το εχεις καταλαβει λεγεται λογοκρισια.
    Μαλλον δεν το πηρες γραμμή αλλα ο σενιορ σου εδωσε μια πραγματικά καλή συμβουλη.
    Με βαση τα λεγομενα σου οτι εισαι εντελως αρχαρια και δεν εχεις ξανακαβαλησει σου προτεινε να παρεις ενα παπακι
    για να μαθεις και να δεις αν σου ταιριαζει οντως κατι μεγαλυτερο.
    Δεν βλεπω να σε προσβαλλε πουθενα.
    Το να καθομαστε να σου λεμε τι μηχανακι να παρεις χωρις να εχεις καν διπλωμα δεν στεκει και πολυ.
    Ξερεις ποσοι φανταζονταν οτι θα ξυνουν γονατα με αστραφτερα χιλιάρια και κατεληξαν με σκουτερακια γιατι αυτο χρειαζονταν τελικα?
    Δεν ειπε οτι εσυ συγκεκριμενα εχεις καποιον απο πισω να σε πληρωνει ειπε αν εχεις? οπως ειπε και αν θελεις τη μηχανη για την ιδεα?
    Εκανε καποιες εικασιες γιατι απλα δεν σε ξερει.
    Χαλάρωσε μην στεκεσαι σε τετοια ,δεν αξιζει ειλικρινα.
    Ίσως έχεις δίκιο φίλε μου, σε εμένα απευθύνθηκε όμως για αυτό το πήρα προσωπικά. Δεν απάντησε σε κάποιον άλλον από εσάς. Δεν αξίζει πραγματικά, έχεις απόλυτο δίκιο, ευχαριστώ!

  10. #100
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2024
    Μηνύματα
    65
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Ντέμη, η γνώμη μου είναι ότι στα πρώτα σου βήματα πρέπει να αισθάνεσαι ασφάλεια και σιγουριά αλλά ταυτοχρόνως να είσαι απαλλαγμένη από άλλες έγνοιες. Η κατηγορία που θα σου πρότεινα για τον ίδιο λόγο είναι πως πρέπει να δεις αυτό που λέμε "γυμνά". Είναι μοτοσυκλέτες αρκετά ουδέτερες, πολυτάλαντες στο να κάνουν πολλά με μικρούς συμβιβασμούς.

    Η γνώμη μου είναι να δεις το HONDA CB300R που φοράει έναν πολύ γνωστό και αποδεδειγμένα αξιόπιστο κινητήρα, με αρκετή δύναμη και με ροπή από χαμήλα που την κάνει αρκετά φιλική για την κατηγορία κυβισμού. Επίσης διαθέτει έναν πανάλαφρο συμπλέκτη που δε θα σε κουράσει ακόμη και σε πολύωρα ταξίδια μέσω επαρχιακών δρόμων. Θεωρώ πως θα πατάς αρκετά καλά κάτω (η δική μου γνώμη είναι πως αρκεί να πατάς το ένα πόδι αρκετά καλά κάτω αν και μάλλον σε αυτήν δεν θα έχεις πρόβλημα και με τα δυο πόδια). Αρκεί να βάλεις αργότερα ένα μικρό μασκάκι για να μπορείς να ταξιδεύεις άνετα με ταχύτητες έως 120 χλμ/ω. Ταυτοχρόνως είναι μια αρκετά φρέσκια εμφανισιακά μοτοσυκλέτα με σπορ πινελιές. Η τιμή του είναι στα 6900. Το μόνο που μένει είναι να σου αρέσει κι εσένα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	49934_2019_Honda_CB300R.jpg 
Προβολές:	73 
Μέγεθος:	56,0 KB 
ID:	452557
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση stf, ειδικά για τον χρόνο που πήρες για να εξηγήσεις περαιτέρω.
    Πολύ σημαντικά αυτά που έγραψες, το εκτιμώ.
    Το μασκάκι το θεωρώ δεδομένο για μένα γιατί δε νομίζω να την παίρνω για πολύ κοντινές αποστάσεις. Αλλιώς δε θα είχα σκοπό να μπω να σας ρωτήσω. Μερικά πράγματα εξυπακούονται αλλά για λίγο μεγαλύτερες μηχανές τίποτα δεν εξυπακούεται, ειδικά όταν είσαι τελείως αρχάριος/α όπως εγώ...
    Τελευταία τροποποίηση από Ntemi; 24/04/2024 στις 17:52.

  11. #101
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2024
    Μηνύματα
    65
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Ας ηρεμήσουν τα πνεύματα δεν υπάρχει λόγος να επεκταθούμε.

    Ντέμη, δεν θεωρώ ότι ο ούτε ο Senior ούτε ο Mike είπαν και έγραψαν κάτι με σκοπό να σε προσβάλουν ή να σε τσουβαλιάσουν.
    Όπως και αν έχει έχεις λάβει τις απαντήσεις σου , ανέβα με το καλό σε όποιο μηχανάκι για να πάρεις την πρώτη τζούρα της φάσης και μετά είμαστε εδώ να συζητήσουμε και αναλύσουμε τι θα ήταν καλό να αγοράσεις και για ποιον σκοπό!
    Παρακαλώ όμως , όλο αυτό το Back and Forth να σταματήσει εδώ.
    Ευχαριστώ πολύ για την παράθεση. Έχεις δίκιο, αρχικά δεν υπάρχει πρόθεση όπως είπα και γω να τσουβαλιάσουν όμως καλώς ή κακώς έτσι ακούστηκε. Δεν πειράζει όμως γιατί όπως είπε κάποιος όντως δε με γνωρίζουν ούτε τους γνωρίζω οπότε το λήγουμε όλοι εδώ.

  12. #102
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2024
    Μηνύματα
    65
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Εγώ σοβαρά απάντησα και ανεξαρτήτως φύλου*, το υπόλοιπα λογύδριο, είναι δικά σου "άλυτα" θέματα.
    (*Για την ακρίβεια, προς το παρόν είσαι ένα nick name και ένα avatar που δηλώνει γυναίκα, όση αξιοπιστία μπορεί να έχει αυτό).

    Αν δεν σου κάνει η συμβουλή μου αγνόησε την, no problema, δεν έχω κάνα άγχος να γίνω δημοφιλής, ούτε δάσκαλος, ούτε "μοτο-πατέρας", αλλά και πάλι την ίδια συμβουλή θα έδινα σε οποιονδήποτε, με ρωτήσει με αυτά τα δεδομένα.
    Το ότι υποτιμάς την εμπειρία του παπιού, από μόνο του είναι μια ισχυρή ένδειξη κολοσσιαίας άγνοιας κινδύνου πρωτίστως.
    Σου δόθηκε ήδη μια πληθώρα απαντήσεων, διάλεξε αυτή που σε βολεύει και καλή επιτυχία σε ότι κάνεις.


    OFF-topic:Το είπες και πιο πάνω και πιθανολογώ ότι θα το ξαναπείς και παρακάτω, περί επιχειρήσεων, entrepreneur μπλα μπλα, I couldn't be less impressed.
    Εμένα δε μου λέει τίποτα, έχω κάτι τέτοιους με επιχειρήσεις που ακόμα δεν έχουν μου εξοφλήσει δεδουλευμένα χρόνων.
    Λυπάμαι που οι γνωστοί σου δεν ξέρουν να κάνουν σωστά τη δουλειά τους προφανώς ή κάνουν λάθος υπολογισμούς. Αλλά για να το ληξουμε εδώ όπως είπαν και τα παιδιά, δεν έχει νόημα γιατί πραγματικά δε με ξέρεις και δε σε ξέρω. Μπορεί κι από κοντά να είσαι το καλύτερο παιδί. Πού ξέρω εγώ, απλά μην υποθέτουμε πράγματα με στερεότυπα. Αυτό ήθελα να δηλώσω. Κάποιοι το πήραν πιο προσωπικά κι από μένα και από σένα. Σορυ για την αναστάτωση αλλά μπήκα σε αυτό το φόρουμ για να μάθω κάτι κι όχι να ακούω κλισέ για γυναίκες, λυπηθείτε με σαν newbie αν δε σας κάνει κόπο. Ευχαριστώ!
    Τελευταία τροποποίηση από Ntemi; 24/04/2024 στις 17:46.

  13. #103
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2024
    Μηνύματα
    65
    Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις ιδέες, τις συμβουλές, τις παραθέσεις και τις επεξηγήσεις. Αν θέλει κάποιος άλλος να συνεισφέρει, με πολύ χαρά θα διαβάσω αυτά που έχετε να πείτε. Νομίζω ότι πήρα μια πρώτη ιδέα για τα βασικά! Ελπίζω κάποιους να σας γνωρίσω και για τον καφέ που είπαν μερικοί ώστε να πάρω κι άλλες γνώμες! Καλή συνέχεια σε όλους και θα σας ενημερώνω για τις εξελίξεις και να νέα μου με την προσπάθειά μου. Να είστε καλά για το χρόνο που αφιερώνετε.

  14. #104
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2024
    Μηνύματα
    65
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    να τώρα....

    παρασύρθηκα, άνοιξα το λίνκ και έπαθα αναφυλαξία
    Χάρη, γελάω λίγο με αυτό εδώ γιατί δεν ξέρω τι να υποθέσω έτσι όπως το είπες. Ο Πάνος έχει βάλει πολύ καλά παραδείγματα, όχι;
    Α να σε ρωτήσω, τι γνώμη για Aprilia Shiver 750/ABS;
    Δεν ψήνομαι αλλά είναι κοντή αν δεν κάνω λάθος. Εσύ τι ξέρεις για αυτές;

  15. #105
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    307
    Δύο τρεις σκόρπιες εμπειρίες και από εμένα, που μόλις έκλεισε 1,5 χρόνο εμπειρίας σε δίκυκλα, αλλά στα 25 χρόνια οδήγησης αυτοκινήτου.
    (Ναι πλέον είμαι 43 χαχα)

    Ενώ είχα επαφή ως ανήλικος με μηχανάκια οι μηχανές ποτέ δεν με εξιταρανε, τόσο όσο ένα καλοστημένο αυτοκίνητο.

    Στα 42 όμως και πες αγανακτισμένος από την κίνηση στους δρόμους, από την αδυναμία εύρεσης πάρκινγκ στην εργασία, μου μπήκε η ιδέα αγοράς μηχανής. Αυτός ήταν ο πραγματικός λόγος, όχι αυτό ήταν η πρόφαση.

    Ο λόγος ήταν ότι έπιανα τον εαυτό μου να ξενυχτάω, κοιτώντας φωτό από μηχανές και διαβάζοντας άρθρα για αυτές. ( Ναι τα γυμνά και old school μου κινούσαν την προσοχή, είχε τύχει να δω και δύο τρία triumph Bonneville στο δρόμο και πάνε τα μυαλά).

    Με την πρώτη ευκαιρία και έχοντας διαβάσει αρκετά, πήρα ένα σκούτερ (ακούγοντας κάποιους πιο "μυαλωμένους") και βουρ για δίπλωμα.

    Τόσο τρελαμένος (μην πω κ@υλωμενος ναι παρεξηγηθώ) που πήγα στο πρώτο μάθημα οδήγησης με το σκούτερ και ο δάσκαλος τραβούσε τα λιγοστά μαλλιά του... χαχα (δεν το προτείνω σε καμία περίπτωση ούτε αυτό που έκανα εγώ ούτε αυτό που έκανε ο δάσκαλος γιατί θα έχανε και ότι λίγα του είχαν απομείνει)

    Παράλληλα ανέβαινα στατικά πάνω σε μηχανές για να δω πως τις νιώθω.

    Στην αρχή μου φαινόταν απίστευτα μεγάλες και βαριές και δεν με λες και μικροκαμωμένο (1,87 και 100 κιλά) και όντως κοιτούσα για οικονομικούς λόγους κάτι μικρό έως 350 κυβικά).

    Παράλληλα τα μαθήματα, πήγαιναν εξαιρετικά και το cb 600 μοντέλο του 2007 άρχισα να το ψιλοκουμανταρω. Βέβαια μέχρι να μάθει το σώμα να χαλαρώσει πάνω στη μηχανή και με την 1:30 μαθήματος σερί που έκανα, αμέσως μετά το μάθημα ένιωθα σαν να γυρνούσα από πόλεμο)

    Η όλη φάση μου άρεσε πολύ, ναι να πάρω και τον εξοπλισμό και τα σχετικά και η όλη εμπειρία απογειώθηκε - ολοκληρώθηκε όταν το τόλμησα και άλλαξα το σκούτερ με την μηχανή που έχω πλέον.

    Δεν έχω καταφέρει να κάνω ταξίδι της προκοπής, γιατί υπάρχει έλλειψη χρόνου και με ένα μικρό παιδί όλος ο χρόνος αφιερώνεται εκεί, αλλά η κάθε διαδρομή είναι απόλαυση.

    Ναι θα φας καυσαέριο, ναι θα βραχείς, αλλά παράλληλα θα σε χτυπήσει ο αέρας και θα νιώσεις φρέσκος κάθε πρωί για τη δουλειά, θα νιώσεις για πρώτη φορά σε μια γνώριμη κατά τα άλλα διαδρομή να ανακαλύπτεις καινούργια πράγματα από την αρχή.

    Στην αρχή θέλει εξοικείωση, τόσο το σώμα όσο και η αίσθηση του να κινείσαι σε δύο τροχούς με 90 χλμ στην Κηφισίας, αλλά μετά σιγά σιγά όλα έρχονται από μόνα τους.

    Προσωπικά με βοήθησε αρκετά σε πρώτη φάση η κίνηση με το σκούτερ, καθώς όταν με το καλό εξοικειώθηκα με το να ελέγχω καθρέφτες και γενικά να κινούμαι με ασφάλεια σε κάθε διαδρομή, έπειτα ήρθε και ο συμπλέκτης και όλα βρήκαν νόημα.

    Τώρα για το πάτημα με τα πόδια είναι πολύ σημαντικό καθώς ενώ δεν μου έχει πέσει κάτω (θέλω να πιστεύω ότι δεν θα το ζήσω) έχει χρειαστεί μια δυο φορές να πατήσω σταθερά κάτω για να μην πέσω.

    Επίσης σωτήριο είναι και το abs αλλά ο συμπλέκτης ολίσθησης καθώς με έχει σώσει μια δυο φορές.

    Για να το κλείσω κάπως όλο αυτό το σεντόνι, θεωρώ ότι η ενασχόληση μου με τη μηχανή είναι ότι καλύτερο έχω κάνει για τον εαυτό μετά τη διακοπή του καπνίσματος.

    Ναι να το κάνεις, με το καλό όταν επιστρέψεις και να πάρει σβαρνα τις αντιπροσωπείες και να αρχίσεις να έχεις επαφή με αυτές, έστω και στατικές. Θα καταλάβεις τι σου αρέσει σε πρώτη φάση.

    Έπειτα παράλληλα να κάνεις τα διαδικαστικά για το δίπλωμα και εκεί θα έχεις μια πρώτη καλή επαφή. Όλα τα άλλα θα έρθουν από μόνα τους.

    Ότι και να σου πούμε εμείς το ακούς, να διαβάσεις και πολλά άλλα που έχουν γραφτεί εδώ μέσα, αλλά το θέμα είναι να έχεις και εσύ ίδια εμπειρία.

    Να ξέρεις σε ζηλεύω υπό μια έννοια που θα το ζήσεις όλο αυτό από την αρχή, έχει μια άγρια ομορφιά.

Σελίδα 7 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 23456789101112 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 30/05/2011, 13:06
  2. Ντοκυμαντέρ που θα θέλαμε να δούμε
    από Trans στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 03/03/2010, 11:21
  3. εξατμιση για zxr 400 που θα βρω?
    από thymios στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 22/01/2009, 12:53
  4. Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 11/09/2004, 00:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF