Σελίδα 7 από 7 ΠρώτοΠρώτο ... 234567
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 100 από 100

Θέμα: Αλλαγη μοτερ σε honda chally 72cc

  1. #91
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/07/2013
    Μηνύματα
    52
    Λοιπον δοκιμασα να βγαλω βιντεο αλλα δεν ακουγεται τιποτα.μολις βαζω τριτη και ανοιγω το γκαζι κανει σαν ανοιγεις και να κλεινεις το γκαζι..... Αυτο το πεταγμα δηλαδη.και καθε φορα που το κανει ακουγεται ενα κρακ μεσα απο το μοτερ.σαν κατι να εχει μποσικο.Τα συμπερασματα δικα σας.....
    Τελευταία τροποποίηση από autosignaljohn; 25/06/2014 στις 18:52.

  2. #92
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/07/2013
    Μηνύματα
    52
    Για μα φτιαξω το αλλο το μοτερ που ειχε το challaki και να ξεμπερδευω χρειαζομαιβστροφαλο για να το κανω 12v?

  3. #93
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από autosignaljohn Προβολή μηνύματος
    Το σασμαν αλλαχτηκε. Εβαλα απο astrea.και παλι ομως ειναι σαν να μην εκανα τιποτα. Πηρα τα γραναζια απο το σασμαν του. Astrea και τα εβαλα στους αξονες απο το σασμαν του κινεζικου γιατι οι αξονες απο το astrea δεν μπαινανε λογω μηκους.Η τριτη ταχυτητα συνεχιζει να σκορτσαρει δηλαδηειναι σαν να μπαινει και να βγαινει η ταχυτητα μονη της οσο ανοiγω το γκαζι.Αλλοι ειπανε οτι μπορει να εχει προβλημα το φυγοκεντρικο.Αλλοι οτι μπορει να ειναι η καμπανα. Το πηγα σε εναν που φτιαχνει μηχανακια και μου ειπε οτι ειμαι απο μεσα απ το μοτερ και ειναι το σασμαν. Και σαν μα μην εφτανε αυρο συνεχιζει να εχει διαρροη λαδιου απο το αριστερο καπακι του βολαν και ειναι απο την τσιμουχα στροφαλου. Φυσικα και η τσιμουχα οπως και ολα τα ταιμουχακια- λαστιχακια ειναι καινουργια. Δεν ξερω τι αλλο να κανω.....
    ρε φιλε θες να το φτιαξεις κι ηδη κανεις μιξεις με γραναζια στο σασμαν? ποιος σου ειπε οτι τα γραναζια εχουν ιδιο πλατος ας πουμε? τα δικα μου κινεζικα μοτερ εχουν πιο στενα. βαλε ολο το 3αρι απο το 72αρι κομπλε με μυλο φουρκετες και καμπανα πανω σττον κινεζο. η αλλιως τον στροφαλλο του κινεζου πανω στο 72αρι. και πηνια αμιζα 12βολτα.

  4. #94
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/07/2013
    Μηνύματα
    52
    Καταρχας δεν εκανα μιξη.πηρα ολα τα γραναζια και τα εβαλα πανω στους αξονες του κινεζου.Οποτε τα γραναζια ιδιο πατημα εχουν ολα μεταξυ τους.Φιλε μου ειπε ενας φιλος οτι ο στροφαλος απο το κινεζικο το 100 αρη δεν μπαινει στο 72 αρι μοτερ και οτι χρεαζομαι στροφαλο απο glx.Εγω απλα δεν θελω να ξανασχοληθω με τον κινεζο και ελεγα να φτιαξω το 72αρι μοτερ που εχω. Το μονο που μου την εδινε με αυτο το μοτερ ειναι οτι ειναι 6v και γι αυτο ψαχνω τροπο να το κανω 12v.

  5. #95
    SWOUAG κι ετς.... Το avatar του/της Dbnn
    Εγγραφή
    31/07/2013
    Μηνύματα
    1.008
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από autosignaljohn Προβολή μηνύματος
    Καταρχας δεν εκανα μιξη.πηρα ολα τα γραναζια και τα εβαλα πανω στους αξονες του κινεζου.Οποτε τα γραναζια ιδιο πατημα εχουν ολα μεταξυ τους.Φιλε μου ειπε ενας φιλος οτι ο στροφαλος απο το κινεζικο το 100 αρη δεν μπαινει στο 72 αρι μοτερ και οτι χρεαζομαι στροφαλο απο glx.Εγω απλα δεν θελω να ξανασχοληθω με τον κινεζο και ελεγα να φτιαξω το 72αρι μοτερ που εχω. Το μονο που μου την εδινε με αυτο το μοτερ ειναι οτι ειναι 6v και γι αυτο ψαχνω τροπο να το κανω 12v.
    Καταρχάς δεν έκανες μίξη. Παρτούζα έκανες.
    Τα γρανάζια τα μέτρησες και είδες οτι είναι ίδια? Και άντε να είναι ίδια, τα έβαλες σωστά? Κάτι ασφάλειες, τσιμούχες, αποστάτες που έχει ο μύλος τα έβαλες σωστά?
    Πολύ απλά αν τα έβαλες όλα σωστά και πετάει ταχύτητα συνέχεια τότε κάτι δεν είναι ίδιο με το μαμά.
    Φλάτζα έβαλες στο κάρτερ ή το πλάκωσες με φλατζόκολλα? Ακόμα και 0,01mm να έχει πάει πιο μέσα το ένα καρτερ με το άλλο μπορεί να σου δημιουργεί πρόβλημα.
    Πείραξες τίποτα ελατήρια στην καμπάνα?

    Φιλική συμβουλή: ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ μην ακούς φίλους κλπ που είναι "μηχανικοί" και όχι ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ.
    Πάρε εναν στρόφαλο απο 100cc μοτεράκι και ρίχτο πάνω στου chally. Μόνο τότε θα δείς αν κάνει ή όχι....

  6. #96
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/07/2013
    Μηνύματα
    52
    Το εχεις κανει φιλε ;; Μην ανοιγω το μοτερ τσαμπα..... Δηλαδη στροφαλος απο astrea μπαινει σε μοτερ 72cc ?

  7. #97
    SWOUAG κι ετς.... Το avatar του/της Dbnn
    Εγγραφή
    31/07/2013
    Μηνύματα
    1.008
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από autosignaljohn Προβολή μηνύματος
    Το εχεις κανει φιλε ;; Μην ανοιγω το μοτερ τσαμπα..... Δηλαδη στροφαλος απο astrea μπαινει σε μοτερ 72cc ?
    Δεν το έχω κάνει. Θα το δοκίμαζα όμως.
    Αλλά καλού κακού θα έβαζα και τον κύλινδρο του astrea, με πιστόνι κομπλέ, μη σου πω και την κεφαλή.
    Δεν χάνεις και τίποτα. Εφόσον το challάκι είναι λυμένο δοκίμασέ το.
    Κάπου πρέπει να έχω έναν απο 107cc. Αν είσαι Αθήνα βρησκόμαστε να στον δώσω (χάρισμα) να δοκιμάσεις. Υ.γ. δεν είναι για να δουλέψει.

  8. #98
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από autosignaljohn Προβολή μηνύματος
    Το εχεις κανει φιλε ;; Μην ανοιγω το μοτερ τσαμπα..... Δηλαδη στροφαλος απο astrea μπαινει σε μοτερ 72cc ?
    το εχω κανει. ολα τα παλιοκινεζικα μοτερ των 100 κυβικων ειναι κατα βασην ιδια με τα 90αρια τα 3ΑΡΙΑ. οχι τα 4αρια. αρα αν ηθελες να κανεις κατι επρεπε να βαλεις ολον τον κινεζο μεσα στο δικο σου. εκτος κι αμα μπερδευομαι καπου κι εχεις εσυ astrea μοτερ...

  9. #99
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/07/2013
    Μηνύματα
    52
    Oxiι κινεζικο εχω..... Zongshen......

  10. #100
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από autosignaljohn Προβολή μηνύματος
    Oxiι κινεζικο εχω..... Zongshen......
    λοιπον τα κινεζικα μοτερ των 100 (μπορει και τα 110) ειναι ολοιδια με τα 90αρια τα 3ταχυτα. η μονη (κυρια) διαφορα ειναι στο σασμαν οπου το κινεζικο ειναι 4 ταχυτητες αλλα πιο στενα γραναζια (γι'αυτο και σπανε για πλακα) αν θελεις να κανεις κατι βαλε ολοκληρο σασμαν απο το ενα στο αλλο. μην σου πω και τον επιλογεα-αξονα φυσικα με το αστερακι του και ισως και την καμπανα τους. ολα μαζι.

Σελίδα 7 από 7 ΠρώτοΠρώτο ... 234567

Παρόμοια θέματα

  1. Αλλαγη λαδιων σε Honda Bros 400
    από dinoskid στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2012, 21:38
  2. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 29/11/2010, 05:59
  3. ΑΛΛΑΓΗ ΚΑΔΕΝΑΣ ΣΕ Honda-ΚΟΣΤΟΣ??
    από giospy στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 19/02/2010, 21:22
  4. Αλλαγή γραναζιού σε honda innova
    από Georg_ στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 01/05/2008, 16:52
  5. αλλαγή μοτερ σε transalp
    από venumis στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 09/05/2007, 07:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF