Σελίδα 7 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 120

Θέμα: Capo Da Roca;;;Nooοο Problem!! (εδώ κοροϊδεύουμε και σχολιάζουμε)

  1. #91
    Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
    Δημήτρη. και το 106 είναι εξωφρενική θερμοκρασία λειτουργίας, πολύ περισσότερο που ηταν θερμοκρασία που ανέβαζε στο ταξίδι. Αν θυμάμαι καλά μου είχες πει ότι το μηχανάκι δούλευε σε τέτοιες θερμοκρασίες συνέχεια χωρίς να αντιληφθεί κάτι περίεργο ο ιδιοκτήτης (πολύ κακώς), αλλά ουτε και στο συνεργείο που το πήγαινε??

    Κατα τη γνώμη μου πολύ κακώς ξεκίνησε το ταξίδι με τέτοιο θέμα. 106 βαθμοί σημαίνει ότι τα υγρά δουλεύουν κοντά σε σημείο βρασμού, με ότι συνεπάγεται για τον κινητήρα αυτό.
    Σαφέστατα το μηχανάκι είχε πρόβλημα, είτε σε θερμοστάτη, είτε στο κύκλωμα. Οι θερμοκρασίες λειτουργίας του μοτέρ είναι 75-78 βαθμοί εκτός καλοκαιριού που ανεβαίνει στις 82-84 (στο ταξίδι). Βεντιλατέρ ανάβουν στους 94 και στους 110 ο εγκέφαλος κόβει ρεύματα προκειμένου να αποτραπεί καταστροφή του κινητήρα. Σε αφήνει να ανεβάσεις μέχρι 3.000 σαλ, μόνο και μόνο για να μην μείνεις στην ερημιά.
    Προσωπικά δεν έχω δει πάνω από 100 βαθμούς σε συνθήκες κάυσωνα και μποτιλιαρισμένος στην κίνηση. Στην θερμοκρασία που δούλευε το μηχανάκι σας, δεν θα έκανε εντύπωση αν είχε κολλήσει και κανένας κύλινδρος.

    Κρίμα...
    Τον ενημέρωσα για αυτά που μου είπες και είπε θα το ερευνήσει. Πάντως μου κάνει εντύπωση μεγάλη, γιατί είχε και το παλιό τουονο και θα έπρεπε κάτι τέτοιο να το έχει ψηλιαστει. για να δούμε τι θα του πει ο μηχανικός

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
    για να βαράει το τουόνο 106+ βαθμούς θα πρέπει να πηγαίνατε πραγματικά αργά!

    δεν είναι για τέτοια πράμματα αυτά τα μηχανάκια...
    Αφού ποιο πάνω λέει ότι στην κίνηση και με καύσωνα, πάνω από 100 δεν έχει δει... Άσε που 120 με 140κμ την ώρα δεν είναι και αργά
    Me gusta la moto, me gustas tu....

  2. #92
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gallos
    Τον ενημέρωσα για αυτά που μου είπες και είπε θα το ερευνήσει. Πάντως μου κάνει εντύπωση μεγάλη, γιατί είχε και το παλιό τουονο και θα έπρεπε κάτι τέτοιο να το έχει ψηλιαστει. για να δούμε τι θα του πει ο μηχανικός
    Και εμένα μου έκανε εντύπωση όταν είπες ότι είχε και το παλιό tuono που δούλευε σε παρόμοιες θερμοκρασίες, ενώ και τα 2 μοντέλα δείχνουν αριθμητικά τους βαθμούς και όχι με μπάρες που έχουν ένα εύρος για να πεις οτι μπερδεύτηκε.
    Το δε καινούργιο έχει και πιο αξιόπιστο τρόπο μέτρησης μιας και ο αισθητήρας της ECU μετράει θερμοκρασία νερού απ΄την έξοδο των κυλίνδρων και όχι απ΄το ψυγείο όπως το προηγούμενο.
    Γιαυτό κόβει και το ρεύμα όταν η θερμοκρασία φτάσει στους 110...

    Το KTM πχ τι θερμοκρασία σου έδειχνε στο ταξίδι?
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  3. #93
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.177
    Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n

    Το KTM πχ τι θερμοκρασία σου έδειχνε στο ταξίδι?
    399 αν θυμάμαι καλά.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  4. #94
    Έχει φώτο στην αρχή του θρεντ με το δικό μου, για τις θερμοκρασίες. Δούλευε μια μπάρα κάτω από το ρελαντί.Δλδ άλλη μια και έμπαινε το ρελαντί..Μην με ρωτάς αριθμούς τώρα, είμαστε με τις μπαριτσες εμείς....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: Πάντως και έμενα εβραζε για τα δεδομένα του...
    Me gusta la moto, me gustas tu....

  5. #95
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gallos
    Έχει φώτο στην αρχή του θρεντ με το δικό μου, για τις θερμοκρασίες. Δούλευε μια μπάρα κάτω από το ρελαντί.Δλδ άλλη μια και έμπαινε το ρελαντί..
    Νοτ enough data... :rotflmao: :rotflmao: τι σημαίνει ότι θα έμπαινε το ρελαντί?
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  6. #96
    Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
    Οι θερμοκρασίες λειτουργίας του μοτέρ είναι 75-78 βαθμοί εκτός καλοκαιριού που ανεβαίνει στις 82-84 (στο ταξίδι).
    Βεντιλατέρ ανάβουν στους 94 και στους 110 ο εγκέφαλος κόβει ρεύματα προκειμένου να αποτραπεί καταστροφή του κινητήρα.
    Σωστά τα γράφεις θυμόσοφε γέροντα για τις θερμοκρασίες.
    Να προσθέσω πως οταν κοντεύει 100c και είναι σχεδόν έτοιμο το αυγό,
    κάνουμε δεξιά και αφήνουμε να πέσει λίγο η θερμοκρασία(αν δουλευεί σωστά ο θερμοστάτης)με τον κινητήρα πάντα σε λειτουργία.
    Υπάρχει και θερμοστάτης aprilia με όριο τους 65c (o μαμά ανοίγει στους 75c) αν και δεν ξέρω κάποιον που να τον έχει δοκιμασμένο εδώ.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
    +++
    μπάρον says :
    "Japan rullezzzz re και ας το περνάω μίνιο και μουράβια κάθε 2 βδομάδες :rotflmao: "
    -
    _Holder of Honoured Blockage Degree delivers lessons on invisibility_

    Ο Καγκουρογαμόσαυρος

  7. #97
    Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
    Νοτ enough data... :rotflmao: :rotflmao: τι σημαίνει ότι θα έμπαινε το ρελαντί?
    Οπου ρελαντι βαλε, βεντιλατερ:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: Λαθος εκανα...
    Me gusta la moto, me gustas tu....

  8. #98
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    εγώ ακόμα δν κατάλαβα τι πατάτα πέταξα...

  9. #99
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
    για να βαράει το τουόνο 106+ βαθμούς θα πρέπει να πηγαίνατε πραγματικά αργά!

    δεν είναι για τέτοια πράμματα αυτά τα μηχανάκια...
    Το ότι δεν είναι για τέτοια πράγματα, πρέπει να τον πλήγωσες τον Byron

    Τώρα όσο για το αργά, ε δεν πήγαιναμε με πρώτη κιόλας.....
    Me gusta la moto, me gustas tu....

  10. #100
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gallos
    Το ότι δεν είναι για τέτοια πράγματα, πρέπει να τον πλήγωσες τον Byron

    Τώρα όσο για το αργά, ε δεν πήγαιναμε με πρώτη κιόλας.....
    μπα δν νομίζω να'ναι αυτό.

    κι όταν λέω αργά, πρέπει να πηγαίνατε για ώρα με 70-90 ή να λιωνόταν το τουόνο στη πόλη.

    πάντως εγώ με το τουόνο δν θα έκανα αυτό το ταξίδι δικαβαλέϊρο

  11. #101
    ούτε εγώ, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πάει... Πως επίσης δεν έλειωνε στην πόλη όπως λες...
    Me gusta la moto, me gustas tu....

  12. #102
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    εγώ μια υπόθεση έκανα

  13. #103
    Εγώ πιστεύω ότι το ζηλεύεις, για αυτό μου ζητάς με πμ φωτογραφίες του.. :rotflmao: :rotflmao:
    Me gusta la moto, me gustas tu....

  14. #104
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gallos
    Εγώ πιστεύω ότι το ζηλεύεις, για αυτό μου ζητάς με πμ φωτογραφίες του.. :rotflmao: :rotflmao:
    ποιο να ζηλεύω ρε? το τουόνο?

  15. #105
    Κουφ@λες...! Σπα, γκουρμε γευματα και λικερακια ε?

    Γουσταρω!

Σελίδα 7 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Capo Da Roca;;;Nooοο Problem!!
    από Gallos στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 551
    Τελευταίο μήνυμα: 28/10/2016, 00:46
  2. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2006, 14:56
  3. Τα L2 ειναι ακομα εδω... ακομα και εαν τα θηρια...
    από Runner Ducati στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 30/05/2005, 08:43
  4. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 27/05/2004, 21:46
  5. Εδω χιονίζει και γουστάρω!
    από asmar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 27/02/2004, 07:40

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF